Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:50 26.04.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: vesela.bg]  
Авторpipilota (Нерегистриран)
Публикувано17.05.07 12:08



Здравейте!
И аз като много други в този форум имам нужда от помощ и затова се обръщам към вас. Ще бъда благодарна на всеки, който може да ми помогне за ориентирането в диагнозата, която поставиха на майка ми преди няколко седмици, защото лекарите не ни обясниха почти нищо.
Диагнозата и е поставена след операция за отстраняване на огромна киста на десния яйчник.
В епикризата е записано следното: "Carcinoma ovarii - p Т2N0M0. Киста оварии сероза. Пост резектиум оварии, апендектомия,холецистектомия.
Изследване на туморни маркери - СА 125 - над 600н/мл.
Хистология: Б-07-6132-40 - високо диференциран серозен папиларен кaрцином."
Предварително благодаря на всички отзовали се.



Тема Re: РАК НА ЯЙЧНИЦИТЕнови [re: pipilota]  
Автор tetty71 (стрелец)
Публикувано17.05.07 12:22



Повишено ниво на СА - 125 се наблюдава при около 80%от болните с изявен рак на яйчника, при 6% - с доброкачествени тумори, и в около 1% - при здрави.

Т2 означава, че има тумор в единия или и двата яйчника с разпространение в таза. N0 и М0 - че няма регионални лимфни възли ангажирани с туморни емболи , нито пък метастази по останалите органи.

Пост резектум оварии - след оперативно отстраняване на яйчниците.

Апендектомия и холецистектомия - махане на апендикса и жлъчния мехур.

Редактирано от *jull** на 31.05.10 16:56.



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: tetty71]  
Авторpipilota (Нерегистриран)
Публикувано17.05.07 12:44



tetty71, много благодаря за бързия отговор. Имам обаче и още един въпрос - В решението на ЛДК за онкоболни е посочено "за реоперация - радикална оперативна интервенция в рамките на 30 дни"! При операцията и беше отстранен десния яйчник заедно с кистозната формация. Сега искат втора операция - за премахване на другия яйчник, матката и някаква ципа(съжалявам, но не запомних точното наименование). Въпросът ми е - при тази диагноза това обичайна практика ли е? И защо искат толкова бързо след първата операция да направят втора? Докторите казват само че е с профилактичн характер, за застраховка един вид... Все още няма назначени никакви лекарства или друга терапия.... Това доста ме обърква....



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: pipilota]  
Автор tetty71 (стрелец)
Публикувано17.05.07 14:08



Не знам какво са имали предвид, че първоначално са ги оставили, но един от вариантите според мен е, че по време на операцията все още не са имали пълната хистология на карцинома. След операцията при подробното му изследване, най- вероятно са взели решението, че ще е по - добре да махнат и др. яйчник с матката. Ципата, за която говориш, най- вероятно е оментума, който има ролята на бодигард в коремната кухина - когато има някакво възпаление или перфорация, оментума се придвижва въру засегнатия орган и го обгръща, за да го изолира от останалите. Оментума е обилно кръвоснабден и е нормално да махнат тази част от него, която е около засегнатото място, с цел да се избегне разпространение на процеса по кръвен път.
Доверете се на операторите и ги оставете да си свършат работата, обаче при първа информация пиши и питай каквото те интересува.
При нея най- важното е, че няма разпространение в съседните лимфни възли, така че действайте.

Редактирано от tetty71 на 17.05.07 14:10.



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: pipilota]  
АвторThea (Нерегистриран)
Публикувано17.05.07 14:13



Намесвам се, тъй като тълкуванието на Tetty не е точно.

Показанието на туморния маркер е много високо, поради което вероятно няма цялостно отстраняване на тумора/туморите.
Както гледам от стадирането, най-добре е да се отстани всичко. Предполагам, че ще махнат и част от оментума, както беше при мен.

Много е важно и операцията, и последващата химиотерапия да се направят бързо.
Вижте в темата "Рак на яйчниците".
Успех!



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: Thea]  
Автор tetty71 (стрелец)
Публикувано17.05.07 14:34



В първия си постинг съм преписала данните от ОНКОЛОГИЯ на проф. Иван Черноземски. Втория ми постинг е на базата на практиката, която имам като операционна сестра. Къде ми е неточността в написаното?

Звучи сякаш се заяждам, но не е така. Просто не се стърпях...



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: Thea]  
Авторpipilota (Нерегистриран)
Публикувано17.05.07 14:49



Много ви благодаря за разясненията! Поразрових се тук във форума и научих доста неща.
tetty, права си - лекарите рабраха, че кистата е на яйчника едва когато сложиха майка ми на операционната маса. Нито на ехографията, нито на скенера се виждаше от къде произлиза това огромно образувание в коремната кухина. Хистологичното изследване се направи след операцията.
Thea, много се надявам да не си права и тумора да е отстранен изцяло и тази втора операция да е само "за застраховка". Иска ми се да вярвам, че е така!
Още веднъж БЛАГОДАРЯ! Желая ви здраве!!!



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: pipilota]  
Авторmamma (Нерегистриран)
Публикувано15.10.07 15:09



Здравейте,
преди 2 седмици оперираха баща ми. Имаше тумор в бъбрека, скенера показва (а и след операцията го потвърдиха), че има метастази в черния дроб и в тазовите кости. Току що излезе хистологията. Молбата ми към вас е да ми разясните какво точно означава - carcinoma hipernefroidis hipernefroma renis pielonefritis hronica. Може да не съм записала нещо правилно, защото ми го диктуваха по телефона.
Благодаря!



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: mamma]  
АвторThea (Нерегистриран)
Публикувано15.10.07 18:14



Съжалявам, че Ви се наложи да се включите тук.
Бих предложила за компетентен отговор да пуснете същия въпрос в Клуб Медицина на вниманието на PRN. Той е лекар-специалист.

Желая баща Ви и всички близки да преодолеете това изпитание!



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: mamma]  
Авторyraaa (Нерегистриран)
Публикувано16.10.07 00:44



Здрасти, Мамма!Диагнозата на татко ти е най-често срещаният тип бъбречен рак-незнам бг. интерпретацията , но на англ. е: clear renal cell carcinoma.Освен това има и пиелонефрит хроничен-това е банално , често срещано възпаление на бъбреците-може да се прояви със същите симптоми, като цистит или дори без такива!Абе бъбрекът е много важен орган, но много коварен също така-често е много болен, но без никакви симптоми.........Лечението на този вид рак е операция и евентуално имунотерапия-за съжаление не се вляе от химио и лъчетерапия!Понеже имате вече разсейки, трябва да ви почнат имунотерапия с Интерферон или Интерлевкин!За Сутен незнам какво е положението в България,трябва да се поинтересувате....Успехове!!!!!И за съжаление тичане по лекарски кабинети му е майката!






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.