Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:14 17.05.24 
Техника
   >> Радио комуникации
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Тема Re: LW ~25m дълга 4m над земятанови [re: Alenadrow]  
Автор az de (член)
Публикувано29.04.18 12:47



Вярно агента си е агент. Поне да беше взел да премери някава нормална антена - той ни пробва дали кълвем на некви смотани къси и ниски телове





Тема Re: LW ~25m дълга 4m над земятанови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано29.04.18 13:01



Има достатъчно дебели книги, в които под "LW" се разбира нерезонансна антена, захранена в края, с дължина по-голяма от една четвърт от вълната. Веднага се сещам за една, чийто автор определено заслужава уважение. Поне от мен.

Дали някой ще се сети за коя книга пиша?



Тема Re: LW ~25m дълга 4m над земятанови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано29.04.18 13:29



А какво се разбира под "random wire" според същата книга? Как разграничаваш една антена с дължина по-голяма от дължината на вълната с друга, която е между 1/2 и 1/4 да речем?

И по горе написах, че много радиолюбители, включително уважавани, употребяват термина "дълга жица" и в двата смисъла, но от педант като теб се очаква да прави разлика и да бъде максимално коректен в определенията си. Не можеш да изискваш съвършенство от всички останали, а ти да го караш през просото.



Ето и сега - би ли разяснил на тълпата понятието "нерезонансна антена"? Така съкратено от теб човек може да си го преведе като "идеално товарно съпротивление", защото другите антени ми се струва, че все някъде резонират?

А "дългата жица" по принцип не виждам защо пък трябва да е нерезонансна на определена честота? Откъде следва такова ограничение?!

Съвсем друг е въпросът дали е удобно една жица да резонира (или по-скоро да не резонира) на опрделени честоти. Като въпросното удобство се състои главно в това, че можеш чрез подходящо просто съгласуване (UnUn) да направиш антената примелива за използване на няколко банда, поне що се отнася до КСВ-то и.

Но всички тия полемики са абсолютно излишни при височина от 4 метра. При това положение от 100 вата със 75 вата топлиш почвата, със 24 топлиш облаците право отгоре на антената и с един ват всичко останало, включително топленето на самата антена. Това ти го казвам условно, сега да не тръгнеш да ровиш за формули и да се отърчиш да си купиш field meter и дрон, на който да го монтираш, за докажеш, че бъркам някъде с половин ват.



Тема Re: LW ~25m дълга 4m над земятанови [re: LZ1FW]  
Автор az de (член)
Публикувано29.04.18 13:29



Начи кабела на котлона става за long wire че съм го пуснал по-длъжък на 5 санта височина от пода чак до балкона да мога да си цвърча там кебапчета (Чучура не можа да ме спечели за мЙембър на кИбапчийницата) То пък глей се оказа че и за антена мога да го ползвам. Пък и самия котлон - той е поне .5 ламбда за 430 ;)



Тема Re: LW ~25m дълга 4m над земятанови [re: az de]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано29.04.18 13:35



Да бе, съвсем забравихме за Чучура. Сега чак видях във фейса, че все пак е успял да излъже някак петнайсетина човека, 1/3 от които чужденци?! Тоя пич страшен космополит се оказа - тъкмо се чудех къде ще търси нови радиолюбители в област Пловдив, пък действал с интернационален размах.



Това с чужденците, длъжен съм да призная, е уникално хрумване от негова страна. Колкото по-малко човек разбира български, толкоз е по-вероятно Чучура да мине за начетен пред него.

Само очакваме някой запознат с пловдивските дела да ни информира тия нови членове отнякъде преляти ли са, наистина ли са нови или какъв е случая. Но съм изненадан от бройката де, даже много...



Тема Re: LW ~25m дълга 4m над земятанови [re: az de]  
Автор 3sf (непознат )
Публикувано29.04.18 13:53



Ако някога вземеш опознавателен знак, демек да се лицензираш и поченеш да правиш антени, ще разбреш какво съм имал предвид. Иначе за линукс потребител и човек, който има претенции да поназнайва това и онова (визирам теб, да не помислиш нещо друго), да беше поровил малко повече по темата. Верай ми, не е нужно да почнеш да плюеш по всеки, който е писал в онзи форум, не мисли по дефолт, за да докажеш нещо си (не че става ясно тук точно какво се опитваш да докажеш де), плюенето е най-правилния начин - отблъскващо е някак си. Поне с мен смятам няма нужда да опитваш.



Тема Re: LW ~25m дълга 4m над земятанови [re: LZ1FW]  
Автор QRX (непознат)
Публикувано29.04.18 13:58



LW-антена се нарича тази,която е кратна на дължината на вълната за честотата на която ще се използва.
В твоя случай,ти знаеш ли за коя честота ще я използваш,че си я направил 25 m.
Любопитно,на кой от любителските обхвати идват напреженовите възли.
Имаш анализатор,правиш се на интересен,радвай се на картинките,ама не цитирай дебели книги и не изопъчавай какво пише в тях,щото не само ти си ги чел.

Темата е безмислена,не само заради 4те метра над земята.От тази тел може да стане радиал,трябва му вертикален излъчвател,антена


Не отваряй нови теми,ако нямаш какво ново да напишеш.Не помагаш на себе си и губиш времето на останалите.

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от QRX на 29.04.18 14:02.</EM></FONT></P>

Редактирано от QRX на 29.04.18 14:39.



Тема Re: LW ~25m дълга 4m над земятанови [re: az de]  
Автор NinoS (минаващ)
Публикувано29.04.18 16:17



Ами къде забрави Игор Гончаренко, и той е в класа на първия чин!





Тема Re: LW ~25m дълга 4m над земятанови [re: NinoS]  
Автор az de (член)
Публикувано29.04.18 19:37



Гончаренко кво да го споменаваме- толкова е бос горкия особено в частта чокове е още в детската градина :)

Редактирано от az de на 29.04.18 19:48.



Тема Re: LW ~25m дълга 4m над земятанови [re: 3sf]  
Автор az de (член)
Публикувано29.04.18 19:40



Ама трябва ли задължително да имам инициал за да правя антени ? Извинявай бате. Не знаех че е забранено иначе - спирам веднага тогава !


Още един дето си мисли че инициалът му носи нещо повече от няколко букви и цифри с които да се обозначава в ефира. С инициал само не става момче - трябва и акъъъл :)

Редактирано от az de на 29.04.18 20:13.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.