Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:40 28.04.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Нов старостилен владика  
Автор Ioannis_ (грешен)
Публикувано03.10.14 11:00





Повече снимки от събитието:





Тема Re: Нов старостилен владиканови [re: Ioannis_]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано03.10.14 14:18



това да не Форко светулков? Полезно четиво и за



...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел

Тема Re: Нов старостилен владиканови [re: Ioannis_]  
Автор Eliana21 (член)
Публикувано03.10.14 14:32



Митрополит Николай от Мезогея е много добър автор (

) и се надявам вашата общност там в неговия район да достигне до премахване на разкола. С учени от калибъра на дядо Николай (бивш сътрудник на НАСА със степен от МИТ) е напълно възможно стига да има желание от ваша страна.



Тема Re: Нов старостилен владиканови [re: Eliana21]  
Автор Ioannis_ (грешен)
Публикувано03.10.14 20:28



За кой разкол става въпрос?





Тема Re: Нов старостилен владиканови [re: Ioannis_]  
Автор Eliana21 (член)
Публикувано03.10.14 22:59



Този между ГПЦ и вашата ИПЦ (нали сте от ИПЦ?

). Обърнете се към митрополит Николай от Мезогея и съм сигурна че ще ви каже нещо душеполезно по въпроса.

И аз мисля че е правилно да се служи по стар стил но без разкол а в рамките на поместната ПЦ.

А най-добре е когато цялата църква се обърне и приеме стария стил като в Полша тази година:



Тема Re: Нов старостилен владиканови [re: Eliana21]  
Автор Ioannis_ (грешен)
Публикувано04.10.14 00:33



Прощавайте, но проблемът отдавна е задминал само проклетия нов стил.

Да разбирам ли, че наричате ИПЦ - "разкол", а сергиано-икуменисто-новостилците - "канонична църква"?



И като се служи по стар стил в поместната ерес какво? Че цялата сталинска "патриаршия" (1943 г.) е по стар стил - това прави ли я по-малко сергианска?

Тези неща се предъвкват по форумите от години. Не виждам какво ново мога да напиша аз. Въпрос на виждане е явно - едни обичат да целуват ченгеджийски ръце и ги влече милиционерщината и безбожието, други пък обичат Православието. Vae victis.



Тема Re: Нов старостилен владиканови [re: Ioannis_]  
Автор Eliana21 (член)
Публикувано04.10.14 12:08



Така разбирайте.

Също си припомнете че РЗПЦ имаше проблем със 'сергианство' но той не и попречи да се присъедини към РПЦ-МП преди 7г. Същата линия препоръчвам и на вашата ИПЦ с цел прекратяване на разкола и увеличаване на храмовете в които се служи по стар стил.

Вече четвърт век след падането на комунизма няма защо да ви притеснява ченгеджийската проблематика. По вашата логика и БПЦ е 'сергианска' защото по време на турското робство се е ръководила от изискванията на турския султан и църквите не са били по-високи от джамиите.

Сам преценете дали отделянето с шепа хора е ефективно противостоене на икуменистите и модернистите, или е едно бягство и абдикация позволяваща на последните да дават тона в поместните църкви.



Тема Re: Нов старостилен владиканови [re: Eliana21]  
Автор Ioannis_ (грешен)
Публикувано04.10.14 13:14



"Така разбирайте"

Ясно.







Тема Re: Нов старостилен владиканови [re: Ioannis_]  
Автор Eliana21 (член)
Публикувано04.10.14 13:44



Това в автобиографията на Епископ Лука продиктувана от него самия не съм го виждала. Да не е написано след смъртта му от ИПЦ :-).

Много истински православни свещеници са служили в армията във втората световна и са горди с това. Например Валентин Бирюков:

По-истински от о. Валентин едва ли ще намериш в твоята ИПЦ.

Даже и бившия окултист Клаус намери Бога в каноничната църква оправи се и ти.

На същия сайт има и материали на каноничния митрополит Николай от Мезогея.



Тема Re: Нов старостилен владиканови [re: Eliana21]  
Автор Ioannis_ (грешен)
Публикувано04.10.14 14:04



Сигурно. ИПЦ даже и наградата от "Батюшка" са му дали.



Съветските Ви "светии" и "свещеници" не ме вълнуват. Нека не разводняваме темата съ сергианска пропаганда. Запазете мнението си за някоя сбирка на Бузлуджа или яз. Копринка.



Тема Re: Нов старостилен владиканови [re: Ioannis_]  
Автор Eliana21 (член)
Публикувано04.10.14 15:49



Наградата му се полага за спасените от него хиляди животи. От комунистическия режим освен наградата са му дали 10 години затвори и заточения на фона на които наградата бледнее.

Лука Кримски не е съветски-роден е преди комунизма а чудесата му се явяват и до днешен ден.

. Свещеник Валентин Бирюков също е роден преди комунизма и служи много след неговия край.

Който може да възприеме да възприеме.



Тема Re: Нов старостилен владиканови [re: Eliana21]  
Автор mcuivan (непознат )
Публикувано04.10.14 18:23



само че има едни основен проблем - ченгеджийският проблем е един от основните проблеми, тия "владици" не са нищо по различно от едни обикновени милиционери! Ха да ви са честити!



Тема Re: Нов старостилен владиканови [re: mcuivan]  
Автор Eliana21 (член)
Публикувано05.10.14 00:38



Съжалявам не мисля че владика Гавриил Ловчански е милиционер. Напротив много даже свестен ми се вижда.



Между другото да се клевети клирик от мирянин е тежък грях според Номоканона.



Тема Re: Нов старостилен владиканови [re: Ioannis_]  
Автор Ioannis_ (грешен)
Публикувано08.10.14 20:13



Интересно ще бъде да прочета на мнението на Prokimen.



Тема Re: Нов старостилен владиканови [re: Ioannis_]  
Автор Prokimen ()
Публикувано09.10.14 14:19



Ваше Боголюбие,
Благодаря за публично засвидетелстваното уважение към мое недостойнство. Не съм авторитет и мнението ми си остава частно. Колкото до агентурата на висшия клир, вече съм споделял моето виждане, което се разминава с вашето.

Констатирам, че тук камъкът за препъване е митрополит Гавриил Ловчански, на когото не намериха официално досие.

Аз (за себе си) не вярвам на тази история. За онова време е немислимо щото Цветан - Гавриил да не е имал събеседвания с другарите от съответния отдел на ДС. Липсата на досие не означава че той не е сътрудничил с ДС, а може да наведе на мисъл и убеждение да е бил толкова секретна личност, че по съображения на държавна тайна да е унищожено досието.

В онова време, един способен студент да живее в манастир и то не при кой било, а с Мария Дохторова, да има за изповедник не кой да е, а Левкийски епископ Партений, който беше извикан от САЩ под предлог за награда за да го убият, да отиде на специализация в Москва и да бъде в най-тесни връзки с Волоколамския митрополит Питирим, имащ твърде отговорен пост и наблюдаван отблизо от властите, историята с досието ми изглежда като същинска смешка.

Но темата Ви е за старостилните владици. Вие мислите ли си, че сред тях няма масони?

Само един Киприан с наложената еретичност или Ангел Авлонски с всичките му магарии и панагия като чиния за пица, ми стига. Ако вземем историята на босненските герои, тогава ще стане като песента "тъпан бие, гайда ручи".

В състояние ли сте да ни убедите, че има действително истински православна юрисдикция без никаква сянка на нарушения и аномалии?

Писал съм и отново ще се повторя, че е имало време да съм си мислил, че Кирик и компания са истински ревнители за чистотата на Православието. Авантюрата с румънските ченгета - старостилни владици ме отврати.

Колкото до България, останах крайно разочарован от отец Людмил, както и той от мен несъмнено. Главата ми не може да побере факта с ръкоположението на доктора. Семейството им не зная колко пъти са се прекръщавали, колко пъти сменяли истинността на православието си, после тържествено се върнаха при дядо Максим и Венцислав Каравълчев им намерил за изповедник самия протосингел на Софийска митрополия, синът постъпва в семинарията в София и започна да публикува дрънканиците на Венцислав Каравълчев против старостилието и преди да смъкнат от сайта си тази гадост, Людмил ходатайства и синодът му ръкополага доктора провокатор. Остава този същият старостилен синод на Макароий да канонизира Каравълчеви за живи светии. Друго не6 остава и не виждам файдата от старостилните играчки на църкви и пъчения кой истински и кой по-истински или най-истински. Докторската история е красноречив пример. Такива истински православни могат само да минират доверието към християнските общини. Кой нормален човек ще пропагандира критичност срещу старостилието и ще приема свещенически сан при старостилни. За мен цялата юрисдикция на отец Людмил е откачена работа.

Второто ми голямо разочарование е от старостилието на авва Евгений с неговия гигински сатанизъм в действие.

Оставам с убеждението, че сатаната трябва да си запише бесовете да специализират лукавство било при о. Людмил, било при авва Евгений с неговия силуанизъм, преобръщащ християнството с краката нагоре.

Бизнесменът Никанор се опитва да лее крокодилски сълзи по старостилен сценарий на коварство, че видите ли, отец Главе хули канонизиран светец и Вселенското правовславие.

Вие как интерпретирате тази шизофреничност?

Ако Вартоломей е главата на вселенското православие, то какъв бяс подбъзика Евгений и Никанор да си играят на старостилие?!

Колкото до Силуан, възможно е монашеският му живот да е угоден на Бог.

Когато говоря за Силуан и силуанизма, имам предвид литературния герой на Софроний Сахаров, чрез който той прокара теософщината си и ликвидира Православието завинаги със своята сатанинска силуанщина, чиято трибуна за България е Гигинският манастир със старостилното му сестричество и бизнес братство.

=====
П.П.

Панагията - чиния за пица на Ангел Авлонски да не е някакъв старостилен талисман, защото имаше фотографии и на българското светило и чудовторец да се е снимал със същата чиния на Ангел при дъртото старостилно ченге - патриарх Содомски и папа Гоморски - Рафаил, чудотворец на цялото руско поднебесие та чак до преизподняя земли.

Редактирано от Prokimen на 09.10.14 15:12.



Тема Re: Нов старостилен владиканови [re: Ioannis_]  
Автор Prokimen ()
Публикувано09.10.14 15:14



Ето го старостилният патент. Питате, когато човек Ви отговори, измятате се мигновено. Темата е за старостилието. Докажете ми в какво се състои Вашето истинско православие и защо старостилните синоди са развъдници на гадории, каквито и бесовете тепърва ще усвояват.



Тема Re: Нов старостилен владиканови [re: Prokimen]  
Автор Ioannis_ (грешен)
Публикувано09.10.14 21:25



Здравейте,

Аз (за себе си) не вярвам на тази история. За онова време е немислимо щото Цветан - Гавриил да не е имал събеседвания с другарите от съответния отдел на ДС. Липсата на досие не означава че той не е сътрудничил с ДС, а може да наведе на мисъл и убеждение да е бил толкова секретна личност, че по съображения на държавна тайна да е унищожено досието.

Или пък все още е действуващ агент на ДС/ДАНС или досието му е в братска Москва..

Но темата Ви е за старостилните владици. Вие мислите ли си, че сред тях няма масони?

Ни най-малко, но ако сред старостилните има изключения, сред новостилните масонската принадлежност е правило.

В състояние ли сте да ни убедите, че има действително истински православна юрисдикция без никаква сянка на нарушения и аномалии?

Няма такава, но и православната история не учи обратното. Винаги е имало аномалии и нарушения. Въпросът е - след толкова болшевишки революции и преврати, след масонски инсинуации и груби вмешателства в Църквата, след абсолютна подмяна на всичко Свято, след деградацията на целия православен свят - къде е останала поне частица от Светия Дух Божий?
Отговорът е ясен - не и при масонстващите милиционери-атеисти. Оттам-нататък, явно по усмотрение.


Писал съм и отново ще се повторя, че е имало време да съм си мислил, че Кирик и компания са истински ревнители за чистотата на Православието. Авантюрата с румънските ченгета - старостилни владици ме отврати.

Никога не съм харесвал Кирик поради различни причини - скоро се запознах с участието му при почти всички размирици в Матеевския синод, както и някои негови налудничави практики, които напълно затвърдиха мнението ми за него. Просто човек с грандомански разбирания, готов да съсипе всичко около него, само зашото "той е прав". На всичкото отгоре и иконоборец. Без да имам някакви симпатии към г-н Ставрос Марку, мисля че е извадил доста любопитни данни за кириковци, при които беше за известно време.


Силуан Афонски е ясен, Църногорският монастир също. Последният път като ходих, имаше някакъв "монах" с камуфлаж и кубинки. Metal mania...


Панагията - чиния за пица на Ангел Авлонски да не е някакъв старостилен талисман, защото имаше фотографии и на българското светило и чудовторец да се е снимал със същата чиния на Ангел при дъртото старостилно ченге - патриарх Содомски и папа Гоморски - Рафаил, чудотворец на цялото руско поднебесие та чак до преизподняя земли.

Имате ли тази снимка? И изобщо, знаете ли нещо за пребиваването на Фори при ченгето Рафаил? Самият Събев отрича да е бил там. Чист като сълза и невероятно принципен анти-сергианин.



Ето го старостилният патент. Питате, когато човек Ви отговори, измятате се мигновено. Темата е за старостилието. Докажете ми в какво се състои Вашето истинско православие и защо старостилните синоди са развъдници на гадории, каквито и бесовете тепърва ще усвояват.

Не Ви разбрах? Къде съм се изметнал?



Тема Re: Нов старостилен владиканови [re: Ioannis_]  
Автор Prokimen ()
Публикувано10.10.14 19:23



1. Възможно е аз да не съм Ви разбрал правилно.

2. Колкото до дядо Гавриил, не го познавам. Изразих моето си съмнение по отношение на ДС, но в никакъв случай не искам да омаловажа неговия личен християнски подвиг. В онези години, млад човек с образование да стане монах, а и да живее със сурова подвижница, това си е подвиг.

Не разбрах защо той участва в раздухването на скандала в Германския манастир и изгонването на авва Евгений: иже рекомый Гигински.

3.Ето и въпросната панагия, огромна като тепсия за пица.



Видимо, той има афинитет към големите работи, защото, търсейки фотографията в интернета, намерих и други с подобни огромни атрибути на гърдите му.

4. Колкото до Христофор Събев, навремето видях фотографията му с бялото було и узнах от самия сайт на Рафаил, че го наделали митрополит Сардикийски и Екзарх Български за българите в чужбина. С очите си прочетох в сайта, че им е член на синода.

Сега не намирам фотографиите, но като доказателство за рафаилитското му митрополитство и екзарство остава статийката в .

Преди години Христофор е прави опит да влиза в контакт с една от старостилните български общини, ръководена от Екзарх на един от гръцките старостилни синоди.

Нямам представа докъде стигна неговото старостилие и къде се подвизава в момента.



Тема Re: Нов старостилен владиканови [re: Prokimen]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано10.10.14 23:53



"""Нямам представа докъде стигна неговото старостилие и къде се подвизава в момента."""

Как до къде до най-най-най. . .-правилния разкол.




Тема Re: Нов старостилен владиканови [re: Ioannis_]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано10.10.14 23:59



"""Или пък все още е действуващ агент на ДС/ДАНС или досието му е в братска Москва.."""

Това е изказването Ви, относно дядо Гавриил и това е меко казано глупаво изказване. Не си губете времето да се борите с вятърни мелници, друже Иоанис, а с бесовете.




Тема Re: Нов старостилен владиканови [re: tri-9084]  
Автор Ioannis_ (грешен)
Публикувано11.10.14 00:11



Не мислете за мен, а за себе си. С това милиционерско "православие" къде сте тръгнал да давате съвети?





Тема Re: Нов старостилен владиканови [re: Ioannis_]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано11.10.14 23:04



Защо не даде отговор в конкретиката на шикалкавенията си, в които бе изобличен. Не е ли, защото, отново и отново се вживяваш в роялта на всевиждащ. Затова не ми/ни говори за милиционерщина, след като ти в онези години си човекопоклоничел.

В отговор на:

Не мислете за мен, а за себе си. С това милиционерско "православие" къде сте тръгнал да давате съвети?




От препълнено сърце говорят устата, е казано. Чрез Дух Святий.




Тема Re: Нов старостилен владиканови [re: tri-9084]  
Автор Ioannis_ (грешен)
Публикувано12.10.14 00:23



Защо не даде отговор в конкретиката на шикалкавенията си, в които бе изобличен.

В какво съм бил изобличен и на кое не съм дал отговор??

Затова не ми/ни говори за милиционерщина, след като ти в онези години си човекопоклоничел.

Явно ме бъркаш с някой от твоето обкръжение.





Тема Re: Нов старостилен владиканови [re: Ioannis_]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано12.10.14 17:10



За ей това ти изказване относно дядо Гаврийл: "Или пък все още е действуващ агент на ДС/ДАНС или досието му е в братска Москва."

казах, че е глупаво изказване. Сега ще ти кажа директно: това е гнусна клевета - не, че в лъжовното злословие има нещо негнусно, де. И, понеже не можа да оправдаеш клеветничеството си - то и няма как - извади тежката артелирийска лукавост да наклепаш вкупом всички, щото видите ли, сите били агенти-маскари с ето тази гнусна клевета:

"С това милиционерско "православие" къде сте тръгнал да давате съвети?"


За да не си човекопоклоничел_угодничел в онези години, значи, че не си бил чавдарче, нито пионерче, нито член на димитровския комунистически младежки съюз, нито си стоял прав на химна - и въобще, в други моменти - отдавайки почит на "нашата майчица любима БКП", не си ходил на манифестации. . . въобще, бил си дисидент, който още в онези години се е опълчил на Народната власт, изобличавайки я във вербуване на свещенослужители в качеството им на сътрудници на ДС.

"Никога не съм бил агент на Държавна сигурност, ако отец Касиан продължи да ме клевети, ще си потърся правата по съдебен ред. Това заяви дядо Гавриил по бТВ. " Копирано от standartnews.com

Така че, ако все още не разбираш, ще ти го кажа отново: изобличен си в клеветничество - в ето, тази гнусота си изобличен. И тази клевета е още по-гнусна, понеже си позволи да я "украсиш" с още клеветничества , гаврейки се с невинността на човека.






Редактирано от tri-9084 на 12.10.14 17:13.



Тема Re: Нов старостилен владиканови [re: tri-9084]  
Автор Ioannis_ (грешен)
Публикувано12.10.14 17:25



Сергианино, това, което съм написал е предположение, не констатация. Това че "дядо" ти не е излезнал като ченге не означава, че не е. Само скаран с логическата мисъл може да си помисли, че въпросният икуменист, заобиколен от милиционери, няма общо с Партийна сигурност и нейните кукловоди от Политбюро.

Относно това:

За да не си човекопоклоничел_угодничел в онези години, значи, че не си бил чавдарче, нито пионерче, нито член на димитровския комунистически младежки съюз, нито си стоял прав на химна - и въобще, в други моменти - отдавайки почит на "нашата майчица любима БКП", не си ходил на манифестации.

Ами, не, не съм бил, нито съм ходил, нито някога съм отдавал чест на Вашата Терористична организация, наречена "партия". Ами сега?

въобще, бил си дисидент, който още в онези години се е опълчил на Народната власт, изобличавайки я във вербуване на свещенослужители в качеството им на сътрудници на ДС.

Не, сергианино, не одобрявам дисидентите - те са си комунисти, обърнали "палачинката". Имам симпатии към антикомунистите, които никога не са били част от съветската Банда. Дали правиш разликата?



Тема Re: Нов старостилен владиканови [re: Ioannis_]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано12.10.14 18:16



В отговор на:

Това че "дядо" ти не е излезнал като ченге не означава, че не е. Само скаран с логическата мисъл може да си помисли, че въпросният икуменист, заобиколен от милиционери, няма общо с Партийна сигурност и нейните кукловоди от Политбюро.




Ами не е излезнал като ченге, нито е бил. Нито дядо Неофит, нито дядо Иоаникий, нито дядо Кирил. . . Трябва да си с болна съвест, за да не вярваш на думите на дядо Кирил, че винаги е служил на Бога и на Църквата. А и Прокимен свидетелства тук на всеослушание, че го е виждал да плаче, милеейки за църквата. Трябва са си с болна съвест, ако не се опиташ да проумеш какво по-точно се е случвало в онези години, а да бързаш да осъждаш - сиреч, да клеветиш:


В онова време, когато полк. Маринчев се е опитва тайно да привлече дядо Кирил към операция „Цитадела”, последният е бил на 19 години. А „личната разработка, заведена на архимандрит Кирил Христов е открита на 18 юли 1976 г. с цел внедряването му в Зографския манастир.” - тогава е 22 годишен.
Дядо Кирил не е подписвал Декларация за сътрудничество, затова и е бил манипулиран от Маринчев, който в онова време работи под прикритие като зам.-началник на Комитета по църковните въпроси в МВнР.
През всичкото време, младият монах е работил със съзнанието, че работи за Бога и Църквата, както и за България, за запазването на културното наследство на Зограф. Всеки истински християнин и родолюбец на негово място в онези смутни години щеше да постъпи по този
начин.

Ето отново заключението на офицера Маринчев :

„Поради това, че през време на аспирантурата [става въпрос за предстоящата 2 годишна аспирантура в Москва, от 1 октомври 1981 - бел. моя, Атанас] „Ковачев” няма да изпълнява наши задачи предлагам: Делото, заведено на същия да бъде закрито и предадено в архив, като при проверка по отчета да се отговаря, че лицето е заето”, предлага полк. Маринчев.

На език на дипломацията, това означава признат П Р О В А Л на ДС. Най-добре може "да го предпази от следваща вербовка", като не го сваля от отчет - та това са само 2 години, защо ще закрива Досието - защо ще прави нещата по сложния начин, като може да е по простия ?

Защото опита за вербуване е пълен провал, затова.

Но да допуснем, че такива са правилата, че ченгета могат да правят нещата по по-сложния начин, вместо по по-простия .

Защо обаче, офицер Маринчев не продължил с опити за вербуване на дядо Кирил при завръщането му от Москва - защо не е разархивирал досието му - ако е бил доволен от сътрудничеството му ?
Как се закрива, аджеба, едно досие на перспектвен, на отличен сътрудник ? Отговорът е прост: не се закрива, освен ако сътрудника не почине. Със сигурност в онова време дори и в чужбина да е избягал човека, не ще са му закривали досието, докато не мине определен период на давност. Следователно, тук нещата опират до едно единствено нещо: некадърен сътрудник. Точно това казва и дядо Кирил - че е служил на Бога, не на човеците. Ако бе служил на човеците, щеше да е кадърен сътрудник и щяха да го потърсят след 2 години. Не, даже не след 2 години, но щяха да му намерят работа и в Москва. Така де: работа за доносници бол.

Ето, тези наглед малки нещица показват и доказват, че ДС се е провалила в опита да привлече дядо Кирил като сътрудник. Да, нямало е как да не дава сведения - та нали е в чужбина, в западна държава. Кой човек в онова време, изпращан на Запад за месеци или години, нямаше досие (нека не забравяме, че дядо Кирил е изпратен да учи в Гърция по Решение на св. Синод) ? Кой човек в онова време, отиващ на Запад, не биваше предварително подлаган на инструктаж и след като се върнеше, беше длъжен да докладва пред МВР ? И що за ДС е тази, ако не направи опити да вербува най-кадърните хора – всеки, кото е чел 3-те части относно Досието на дядо Кирил е разбрал, че причината да се опитат да го вербуват е именно интелектуалният му потенциал .

Да, факт е, че няма Декларация за съгласие за сътрудничество. А и да има, това съвсем не означава, че съгласието е истинно, че човек ще изневери на съвестта си, на Бога.

Навремето насила караха всеки, който се издигне малко в Йерархията, да става член на БКП. Е, не всички приемаха на драго сърце. Но такива бяха времената - нямаше как да станеш капитан на кораб, ако нямаш партиен билет.

В отговор на:

Не, сергианино, не одобрявам дисидентите - те са си комунисти, обърнали "палачинката". Имам симпатии към антикомунистите, които никога не са били част от съветската Банда. Дали правиш разликата?




По същата логика и ти си обърнал палачинката, понеже си бивш атеист. Това е несериозно. В онова време, вкарваха в затвора само за един политически виц. За "имам симпатии към антикомунистите. . ." щеше да видиш де зимуват раците в Скравена или в Белене. То отстрани, когято никой не ти търси отговорност за думите, е лесно да сипеш обвинения, колкото си щеш, че и да се изживяваш като герой - "антикмунист" бил. Кажи го това на всеослушание в онова време, и ще ти повярвам, че си честен. Ала не ти стиска. Защото това го правят дисидентите, а не самозвани герои като теб, които клеветят в дърдоренията си.




Тема Re: Нов старостилен владиканови [re: tri-9084]  
Автор Ioannis_ (грешен)
Публикувано12.10.14 21:10



Комуняга, тия бръщолевения ги разправяй на друго място. Потресен съм от невероятната ти наглост. Аман.

Ще се повторя още веднъж - темата е друга. Ти, както и другарката на предишните страници съ съветските "светии", може да отнесете комсомолския си плам в братска мАсква при себеподобните си.



Тема Е, показа се бесът, най-сетненови [re: Ioannis_]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано12.10.14 22:21



В отговор на:

Комуняга, тия бръщолевения ги разправяй на друго място. Потресен съм от невероятната ти наглост. Аман.




Отделих време - не малко, за да проуча темата за досиетата, на някои митрополити. Теб, тая тема не те интересува - не, и в конкретиката на всяка една личност. Защото, тук става въпрос за личности, а не за говеда. Затова и говориш в предубеденостите си, без да те е еня в конкретиката за всяка една човешка душа, па била тя и митрополитска. За пореден път изригваш в злоба.

"От препълнено сърце говори устата".




Тема Re: Е, показа се бесът, най-сетненови [re: tri-9084]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано13.10.14 08:57



Ежко, защо се хабиш да убеждаваш в азбучни неща старостилни зилоти или който и да е разколник. Те във високото си самомнение се виждат като доказани светци. (Получаващи Божията благодат и без санкцията на Господа.) Това е безнадежна работа, нека си живеят в изкривения си свят.

...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел


Тема Ти подхвана темата с досиетата, клеветейкинови [re: Ioannis_]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано13.10.14 09:46



"""Ще се повторя още веднъж - темата е друга."""

Прекрасно знам че Темата е друга - хвърлях по един поглед отвреме на време и въобще не съм си мислел да се вкслючвам в "старостилните" ви изтъпления (в самата тема си посочил "старостилен") до момента, в който наклевети дядо Гавриил.


За дядо Кирил ми се ще да припомня онова, което многократно каза на всеослушание: винаги съм служил на Бога и на църквата. Служението на Бог и църква включва и служение към Родината - Зографският манастир на света тора Атон е именно български и служението му в онова време относно Зограф е било на пряко подчинение на синода.


Прокимен: "Ако е истина това което моята позната разказва, че се коментирало изгонването на дядо Кирил от Атон, което не е било тайна, това означава, че няма по-загубена държава от България и по-идиотски народ от българския, щом като няма чувство за държавно достойнство.

Пак и пак ще се повторя, че Зограф се загубваше завинаги като българска светиня. Само невменяем идиот може да не проумее, че на държавата й е била нужна информация за да предприеме дипломатични мерки за спасяването на Зограф.

Ако не бяха комунистите да издействат с дипломацията си възстановяване на Българската патриаршия, днес тълпата щеше да е безблагодатна и в схизма! Видимо българската простащина не може да проумее големите неща. Т

Значи владиците трябва да се каят пред тълпата нагаждачи и езичници, че е спасявала националното достойнство на този народ."




Трагедията тук е тази, че такива като теб доверяват на лаенето на медиите - "11 от 15 митрополити са маскари_доносници", а не на истински христови служители, какъвто бе дядо Кирил.




Тема Re: Нов старостилен владиканови [re: Ioannis_]  
Автор dnaunseq (старо куче)
Публикувано13.10.14 10:42



И аз да си изкажа мнението, без да са ми го искали и без да познавам спецификата. Според мен трябва да има път към очистване, независимо дали всички са били агенти или не. Когато даден човек приеме тази роля, тя ще извика от него правилното отношение.



Тема Re: Е, показа се бесът, най-сетненови [re: Metropolis]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано13.10.14 10:43



Защото наклепа дядо Гавриил.

Много точно му отговори в свое време Прокимен, затова ще го цитирам:

"Днес е екзотично да се биете в гърдите, че сте филанкишията от отбора на т.н "истински православни християни", но Вашите герои не са били никога Църквата Христова и никога не са се грижели за друго, освен за гръцкия си лукс. Ако бяха в Истината и болееха за нея, да биха дали мъченици в комунистическа България, благовестейки Вашите бръщолевици днес, но не би. В този контекст, комсомолският Ви плам и претенциите на Вашите герои може да бъде единствено духовна проституция и нищо друго!"




Тема Re: Е, показа се бесът, най-сетненови [re: tri-9084]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано13.10.14 12:21



Ежко, дядо Гавраил може и да не е светец, но е натоварен с важна мисия за БПЦ от Бог и пред Него той е длъжен. Дядо Гавраил, мисля си аз, че е много над тези смешно-жалки хули сипещи се срещу Църковното единство и като резултат към него.

Относно подвизите на гръцките зилоти ние какво да добавим към диагнозата която им е поставил Светогорския старец Теоклит Дионисиатски;
"Историята на старокалендарния разкол е кратка. След края на Първата световна война, през 1919 г. православните държави на Изток поради търговски и икономически причини поискали т. нар. Юлиански календар да се приспособи към Григорианския, който се различавал с 13 дни. И в Гърция правителствата започнали да провеждат съответните сондажи с Църквата, която отказвала да изостави Юлиянски календар. Но революционното правителство на Пластирас, въпреки несъгласията на Църквата, пристъпило чрез царска разпоредба към въвеждане на Юлиянския календар, поправен с 13 дни. Така с установяването на два календара се създавали проблеми. Затова Църквата, съгласувайки с Вселенската патриаршия и православните църкви, приела поправения Юлиански календар. По този начин 10 март 1924 г. станал 23 март, а Пасхата останала непроменена.

Това е цялата история. След това тези събития предизвикали смут в съвестите на хората. Тези, които имали ум да разберат, се успокоили с дадените разяснения, че не ставало дума за промяна в православието, нито на догмите, нито да църковните предания. Тези, които били обхванати от подозрения и освен от мистична надменност, страдали и от непобедим инат, не можели с нищо да бъдат убедени и вдигали шум, че Църквата изпаднала в ерес. Така се създало старокалендарството. Нароили се от нищо множество разколи като този на старопасхалците."

Цитата е от следният



...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел[/blue ]

Редактирано от Metropolis на 13.10.14 13:52.



Тема Re: Е, показа се бесът, най-сетненови [re: tri-9084]  
Автор Ioannis_ (грешен)
Публикувано13.10.14 14:49



Защитници на милиционерщината много.







Тема Re: Е, показа се бесът, най-сетненови [re: Metropolis]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано13.10.14 17:10



Благодаря за предоставеното от о. Теоклит.




Тема Re: Е, показа се бесът, най-сетненови [re: Metropolis]  
Автор Ioannis_ (грешен)
Публикувано13.10.14 19:47



старец Теоклит Дионисиатски

Още един "Главев", който бърка понятието "официална" с Една Свята Съборна и Апостолска Църква.
Поредните борци срещу ереста, здраво стъпили в нея.

Да напомня за пореден път, че темата не е за защита на стария календар и старостилните синоди (такива теми има прекалено много), както и за разни милиционерстващи защити на сергианството и ДС.

Prokimen, явно не е видял хубаво снимките на сайта.



Тема Re: Нов старостилен владиканови [re: Prokimen]  
Автор mariarusimova (непознат )
Публикувано14.10.14 09:58



Господин "Прокимен",
пише Ви съпругата на доктора,ръкоположен за свещеник по препоръката на отец Людмил.
Предварително подчертавам,че до настоящия момент не съм писала в никакви форуми и не съм коментирала и изразявала становища по въпроси,свързани с православието.НАПРАВИХ СИ РЕГИСТРАЦИЯ СПЕЦИАЛНО, за да опровергая неистините,съдържащи се във Вашата публикация.Не Ви познавам лично,но тъй като виждам,че сте търсач на "истинното православие",предполагам,че не става дума за злонамереност от Ваша страна, а за погрешна информация.А именно:
- цялото ми семейство е кръстено с тройно потапяне в Гърция,
- от този момент насам- 08.10.2007г. не сме се изповядвали и причестявали в "новия стил",
- едното дете действително учи в семинария,за което сега съжалява,като идеята бе да се научи на църковно пеене.Освен това той е пълнолетен и родителите му не са отговорни за постъпките му.Както,предполагам Ви е известно,за жалост, често деца,които са били вцърковени ,през пубертета се осветкостяват и не ги вълнува духовния живот.остава само да се молим за тях и да очакваме Господ да ги просветли, но имат най-важното- истинско кръщение.
-що се отнася до кореспонденцията с г-н Каравълчев,става дума за проявено любопитство към новостилието,което ние не познаваме,защото никога не сме били новостилци,т.е. не сме водили " духовен живот" като такива.
На последно място, но не и по важност, написаното от Вас по отношение на о.Людмил ме подтикна да Ви пиша,защото съвестта ми ме принуждава да го сторя.
Не мога да разбера защо се сипят върху него тези най-тежки хули.Мисля,знаете,че не е от тези които само бъбрят за православие ,за да запълнят скучния си живот или пък,за да се правят на велики.Този човек има дела, с които отстоява вярата си.ПОЗНАВАТЕ ЛИ МНОГО ТАКИВА ХОРА? Особено в България.Аз познавам само няколко.ТОЙ е един от тях.Затова съм,където съм-доверявам му се, вслушвам се в духовните му наставления, даже да ме изобличават.
Освен това се сещам,че преди време беше споменал за Вас хубави неща и аз се надявах да се запознаем,когато сте в България,защото при ширещото се сега нео-езичество,мисля,е щастие да се запознаеш с човек, който милее за Господа.
Надявам се да не съм Ви притеснила и разстроила с нещо и моля да ми простите,ако съм Ви засегнала с нещо.
С почитание:Мария

,



Тема Re: Нов старостилен владиканови [re: mariarusimova]  
Автор Prokimen ()
Публикувано14.10.14 18:56



Драга Мария,

Нямам чест да познавам семейството Ви отблизо и Слава Богу! Ако не се бяхте появили в моя ЖЖ, нямаше и да зная за съществуването Ви. Информация получих от самия о.Л.

Бог е създал човека със свободна воля и всеки е отговорен за делата си. Уважавам евентуалните ви разочарования, но главата ми не може да осмисли историята с афишираната статия против старостилието.

Необяснимият факт си е факт.

В момента на ръкоположението и дни след ръкоположението статията против старостилието беше на челно място в семейния ви блог.

За какво старостилие може да се говори?! Въпросът е от областта на реториката и не подлежи на отговор.

За мен, грехът е на главата на отец Людмил, както му и писах своевременно. Това е хула срещу Светия Дух. По-голяма подигравка със старостилието не може да се измисли и виновник за гаврата е единствено отец Екзархът на "истинското православие" в България - отец Людмил.

Ако статията на Венцислав Каравълчев беше свалена от блога ви, въпросът би стоял коренно различно. При факта, старостилието на отец Людмил и всичкия му екзархат е по-долна история дори от играта на шикалки в официалното, т/н/ "световно православие".

За мен, екзархатът на о. Людмил е игра на Църква и съзнателно погубване на човешки души.

Спасявайте се в Господа и нека Той направя стъпките ви към Горния Иерусалим!



Тема Re: Идещият в свое именови [re: Prokimen]  
Автор Prokimen ()
Публикувано14.10.14 19:03



За себе си съм стигнал до заключението, че всякаква полемика на църковно юрисдикционна основа е излишна. Време е да бдим повече от всякога над себе си защото съвременните световни събития говорят красноречиво, че се приготвя най-усилено появата на Идващия в свое име.

Поздрави и благопожелателност към всички!



Тема Re: Нов старостилен владиканови [re: mariarusimova]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано14.10.14 23:46



В отговор на:

цялото ми семейство е кръстено с тройно потапяне в Гърция




Жалко е да чуеш твърдението, че служението на буквата е по-важно от служението на Духа, че буквоядната ревност не по разум, стои по високо от Тайнството на Миропомазанието. Моите уважения към отец Людмил, но буквоядната ревност не по разум, е пагубна.




Тема Re: Нов старостилен владиканови [re: tri-9084]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано15.10.14 12:16



Eжко, нека и ние да не изпадаме в положението на зилотите, които твърдят че единствено те знаят кое е най-добре за всички. Добре е да се въздържаме от оценки за хора дето не познаваме лично, а за които сме си съставили мнение само по техни мнения. Кой как в рамките на православната традиция приема най-полезно лично за себе си да се прекланя пред Бога си е негова работа. Проблем е когато си въобрази, че това което е приел за добър за себе си стил трябва да е общовалиден за цялата Църква. Говоря за детаелите разбира се не за същината на догмите. Надявам се да ме разбереш правилно.



...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел

Редактирано от Metropolis на 15.10.14 12:43.



Тема За "прекръщаване" става въпроснови [re: Metropolis]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано15.10.14 21:37



"""Eжко, нека и ние да не изпадаме в положението на зилотите, които твърдят че единствено те знаят кое е най-добре за всички. Добре е да се въздържаме от оценки за хора дето не познаваме лично, а за които сме си съставили мнение само по техни мнения. Кой как в рамките на православната традиция приема най-полезно лично за себе си да се прекланя пред Бога си е негова работа. Проблем е когато си въобрази, че това което е приел за добър за себе си стил трябва да е общовалиден за цялата Църква. Говоря за детаелите разбира се не за същината на догмите. Надявам се да ме разбереш правилно. """


Не става въпрос за познаване на хора, а за практики. Ако реша да се присъединя към тях, ще ми кажат, че трябва да приема - най-вероятно, кръщение (по думите на Людмил Спасов), понеже (може би_а даже и със сигурност) неправилно съм бил кръстен (за тях "де факто" и "де юре" всички сме некръстени - не, и правилно). За практиката на повторните "кръщения" - за това става въпрос. Разказът на госпожата започва именно с този въпрос_верую:


"- цялото ми семейство е кръстено с тройно потапяне в Гърция,
- от този момент насам- 08.10.2007г. не сме се изповядвали и причестявали в "новия стил""



От "този момент" - на повторно "кръщение" - тоест, преди това са признавали и вярвали в едното си свето Кръщение за опрощаване на греховете, изповядвали са се и са се причастявали, след което са го отхвърлили ("едното Кръщение за опрощаване на греховете" - велика Тайна) и са решили, да се. . . И, по страшното: направи ли са го. И ще изискват от всеки "еретик" като мен да мине по този път. И, да следва и се подчинява на тази буквоядна ревност не по разум.







Редактирано от tri-9084 на 15.10.14 22:14.



Тема Това точно не го разбрахнови [re: Metropolis]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано15.10.14 22:20



"""Проблем е когато си въобрази, че това което е приел за добър за себе си стил трябва да е общовалиден за цялата Църква. Говоря за детаелите разбира се не за същината на догмите. Надявам се да ме разбереш правилно."""

Не разбирам, какво точно искаш да кажеш.




Тема Откъде е мирото ви за Миропопомазаниетонови [re: Ioannis_]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано15.10.14 22:25



?




Тема Re: Е, показа се бесът, най-сетненови [re: Ioannis_]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано15.10.14 22:46



Ами, това е принципа_заповед, оставени ни от Самия Господ: да отдадем кесаревото на кесаря, а Божието - Богу.

Та, в този смисъл - и в контекста на плиткоумните ти милиционерски изтъпления - нека те попитам: Син Човеческий не се ли подчини на кесаря-езичник - още от утробата, отивайки на преброяването във Витлеем (а като Господ - на Предвечния Троичен Божий Съвет

). И, не търси сравнение с хора - ние сме грешни. Това, че сме призвани да се следваме примера на Христос, не означава, че сме безгрешни - точно, обратното: за окайване сме.




Тема Re: За "прекръщаване" става въпроснови [re: tri-9084]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано16.10.14 12:17



Ми нали това ти казвам и аз че не бива да се абсолютизират неща които не са съществени за спасението да се поставят наравно със съществените догматически норми.
Теб може ли да те накара някой да повярваш че е нужно да се прекъстиш след като вече си кръстен православно за да търсиш спасението си в Господа Иисуса Христа? Ако някой вярва че това е неговият път, оцветен с всички специфични подробности както той счита за нужно, си е негов личен избор, който не може да изисква от другите.
И нима едното кръщение гарантира на който и да е било спасение?
Идеята ми беше че по същество ние и старостилците, които стоят в ПЦ и не се стремят да налагат своите виждания на другите, не се различаваме по нищо в съществените неща, поне сега не се сещам за такива разлики. Вярваме в Бог Троица, (изповядваме един символ на вярата) признаваме 7 вселенски събора, служим света литургия в деня след събота по един начин ....
Не би трябвало нищо да ни разделя по същество.
Нека си послужа с една профанска аналогия - да приемем че човек който трябва да добие определени умения за да стане добър професионалист в дадена област трябва да се запознае и осмисли дадена информация. Има ли значение за това дали се е справил с тази задача като е чел книги, слушал е лекции, чел е от ел. файлове или по друг начин?

...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел

Редактирано от Metropolis на 16.10.14 12:38.



Тема Re: Това точно не го разбрахнови [re: tri-9084]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано16.10.14 12:29



В отговора ми по горе се опитах да ти отговоря на това. С две думи след като със старостилците който не абсолютизират някакви второстепенни неща до нивото на грандиозни различия вярваме и се стремин по един начин на Господа Иисуса Христа за търсим Триединия БОГ не виждам защо трябва да изисквам от тях те пък да бъдат във всичко еднакви с нас. Човек може да се стреми да изгради в себе си някакви значими вътрешни качества без значение дали е рус, чернокос, белокож, чернокож, зълтокож и т.н. Нима всички хора не са Адамови наследници? Защо трябва някакви външни белези да им пречат да станат част от новия Божий народ чрез Господа Иисуса Христа?

...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел


Тема Re: За "прекръщаване" става въпроснови [re: Metropolis]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано16.10.14 14:16



"""Идеята ми беше че по същество ние и старостилците, които стоят в ПЦ и не се стремят да налагат своите виждания на другите. . ."""

Ама тези са от най-най истинските православни гръцки църкви-синоди и ни смятат за еретици, бе, драги Метрополис - още ли не си разбрал. Иоанис е от синода на матеистите, а г-жа Мария (респективноо о.Людмил Спасов) - от Ламийския синод на Макарий (Кавакидис).






Тема Re: Това точно не го разбрахнови [re: Metropolis]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано16.10.14 14:20



Ето нещо поучително в контекста на подтемата за "Най-истинната Единствена Православна Възможно Съществуваща Църква":






Тема Re: За "прекръщаване" става въпроснови [re: tri-9084]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано16.10.14 14:41



Е, сега кой за какъв се има си е негов проблем, то и аз може да се имам за марсианец ама не съм. (Проблема е не кой за какъв се има а следвали същината (духа) на Христовия закон.) Говорим по принцип за многообразието в единството. За него според мен второстепените неща не са пречка, както не е е пречка общението на Помесните ПЦ със Светогорските манастири. (От тях само един служи по нов стил). За монасите които са се отрекли от всичко в света по принцип натиска на времето не е така както за християните в света. Добрите християни в света трябва да са солта и светлината на света. При монасите служенето на света не е така директно. Идеята ми бе да излезем от конкретиката защото няма как да я познаваме отностно виртуални никове така добре за да можем да изказваме адекватни становища. Надявам се вече да си ме разбрал какво исках да ти кажа.

...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел

Редактирано от Metropolis на 16.10.14 16:50.



Тема Re: Това точно не го разбрахнови [re: tri-9084]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано16.10.14 14:48



Абе старостилците се нароиха на толкова групи и групички че се съмнавам че и те самите вече знаят калко са и в какво точно се различават. Какво по ясно доказателство от това че не чрез тези външни формални белези за това колко си по по най-най православен от другите православни ще намерим пътя към Господа Иисуса Христа.
А за гръцките старостилци има написани много чудесни неща от много Православни авторитети. Безкрайна тема която нас много малко ни засяга.

...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел

Редактирано от Metropolis на 16.10.14 14:55.



Тема Re: За "прекръщаване" става въпроснови [re: tri-9084]  
Автор Ioannis_ (грешен)
Публикувано16.10.14 17:57



Отците Людмил и Иван са изписали фермани по въпроса за Светото Кръщение и то в този форум. Какъв смисъл има отново да се повтаря? Който разбира и се замисля за собственото си спасение отдавна е далеч от икуменисто-сергианството. Въпрос на възприятия явно.

Сергиани като Вас не се скандализират нито от това, че духовните им водачи са най-обикновени комунистически ченгета, назначавани от терористична организация да се правят на епископи, нито от това, че проповядват ереси, нито от това, че са тотално неграмотни по въпроси за вярата (но пък иначе водят тълпите към "спасение"), нито от това, че милиционерският висш клир е едно поне 90% масонски и т.н. и т.н. Всичко това може да не впечатли единствено хора с жигосани съвести. Оттам-нататък няма особен смисъл да Ви се обръща сериозно внимание. Посъветван сте повече от "веднъж и дваж" и видно е, че резултат няма.

Най-гротескното от всичко е, че се опитвате да съдите хората, че са скандализирани от католическото поръсване в еретично-милиционерското сборище и че искат да имат Православно Кръщение в Православна църква.
Дори наричате това "ревност не по разум". Е, поне всички ние имаме ревност, па макар и не по разум според някои, към Православната вяра, за разлика от Вас - с ревността си по Държавна сигурност и безбожните ереси.

Кой с какво ще се оправдае на Страшния съд?



Тема Re: Това точно не го разбрахнови [re: Metropolis]  
Автор Ioannis_ (грешен)
Публикувано16.10.14 18:02



Всичките Ви "православни авторитети" падат в краката на Истинските Православни авторитети:





Тема Re: Това точно не го разбрахнови [re: Ioannis_]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано16.10.14 21:12



Tи с това сергианство си като мирча кришан с краставицата.

Да видим какво казва за старостилното пристрастие към външната страна на ритуалите, арх Епифаний Теодоропулос.
" ........И така, какво ще кажат на това скъпите старостилци, които не приемат никакви изменения на древните традиции и постановления. Ако те са последователни, то трябва да възобновят поста в тази продължителност, както той е бил до VII в., т.е. да добавят към него юли месец, а второ – да отлъчат всички от Църквата от VII в. до наши дни, затова, че те са дръзнали да съкратят отдавна установения пост. При това старостилците са длъжни да отлъчат от Църквата св. Анастасий, който със съчувствие говори за дръзналите на „светотатското съкращение” и даже ги нарича – слушайте – „свети Отци”! (възможно ли е светите Отци някога да са съкращавали поста!). И така, ние чакаме вашия отговор!

Между отлъчените от Църквата безусловно ще се окаже и преподобни Теодор Студит, който:
а) не само не отменил станалото още до негово време съкращение на поста, но още
б) установил, че на празниците, съботните и възкресните дни, както по време на Петровия пост, така и в Рождественския, освен че се разрешава риба, още се разрешават сирене и яйца! Ето какво пише: „ В четиридесятницата на светите апостоли риба, сирене и яйца не ядем, освен през тези дни, когато не четем Часовете. В съботните, възкресните и празнични дни ядем два пъти, пием три пъти през деня и два пъти вечерта. Това правило спазваме през четиридесятницата на свети Филип.” Този свети отец, говорейки за поста през светата Четиридесятница, казва, че риба се разрешава не само на Връбница, но и на Лазарова събота . И така, не е ли достоен този светия да се отлъчи от Църквата?!

Но, извинявайте, още повече е достоен да бъде отлъчен от Църквата Антиохийският патриарх Теодор Валсамон (12 в.), който не само одобрява по-късното съкращаване на поста, но и свидетелства, че по негово време от поста за миряните останали само седем дена. „Ние, размишлявайки за това, свидетелстваме, че е необходимо да се предшестват от пост следните четири празника: празника на светите апостоли, Рождество Христово, Преображение и Успение на Пресвета Богородица, предварително – седем дена. Един е само четиридесетдневния пост- на Светата и Велика Пасха. Колкото това, че някой повече от седем дена преди празника на светите апостоли или празника на Рождество Христово постят, то това е или по свое желание, или задължени от манастирските устави, и това не се пренебрегва.”


...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел[/blue ]

Редактирано от Metropolis на 16.10.14 21:52.



Тема Re: За "прекръщаване" става въпроснови [re: Ioannis_]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано16.10.14 23:20



"""Отците Людмил и Иван са изписали фермани по въпроса за Светото Кръщение и то в този форум. Сергиани като Вас не се скандализират нито от това, че духовните им водачи са най-обикновени комунистически ченгета, назначавани от терористична организация да се правят на епископи, нито от това, че проповядват ереси, нито от това, че са тотално неграмотни по въпроси за вярата (но пък иначе водят тълпите към "спасение"), нито от това, че милиционерският висш клир е едно поне 90% масонски и т.н. и т.н. Всичко това може да не впечатли единствено хора с жигосани съвести. Оттам-нататък няма особен смисъл да Ви се обръща сериозно внимание. Посъветван сте повече от "веднъж и дваж" и видно е, че резултат няма. """

Как така, изведнъж станахте дружки с Людмил Спасов, че да го наричате и "отец". Това нормално ли е, впредвид обвинението ти в жигосване на съвестта ми ?


Знаеш ли, Иоанис, какво сподели в този форум Людмил Спасов - че времето, в което е служил в лоното на БПЦ, приема като време на оглашен. А това огласявене е Словото на Истината, нали.


"""Кой с какво ще се оправдае на Страшния съд?"""

Ти мисли за себе си, друже. А пък аз - за мене си

.


П.П. """Посъветван сте повече от "веднъж и дваж" и видно е, че резултат няма. """


И какво - да приема, да стана член на сборището ви - и, да ме "прекръщавате" - и да ме "вразумявате", че разколът ви е част от веруюто за едната Свята Съборна и Апостолска Църква. И последващите разколнически заблуди на "единствено право-правещата истинна N-та църква"




Редактирано от tri-9084 на 16.10.14 23:49.



Тема Re: За "прекръщаване" става въпроснови [re: tri-9084]  
Автор Ioannis_ (грешен)
Публикувано17.10.14 01:07



Аз съм "дружка" с много хора, не съм се капсулирал в контактите си, особено с качествени хора.



Уповавам се на Бога да обедини православните в Истината срещу слугите на рогатия в новостилния разкол.

И какво - да приема, да стана член на сборището ви - и, да ме "прекръщавате" - и да ме "вразумявате", че разколът ви е част от веруюто за едната Свята Съборна и Апостолска Църква. И последващите разколнически заблуди на "единствено право-правещата истинна N-та църква"

Не съм аз този, който ще Ви каже какво да правите. Съгласявам се с мнението на г-н Буренков - всеки да скъпи времето си на този свят, защото се задават смутни времена, в които Вашите "канонични църкви" ще вземат дейно участие.



Тема Re: За "прекръщаване" става въпроснови [re: Ioannis_]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано17.10.14 09:48



Един истински мъж се бори за семейството си вътре, в дома си - св. апостол Павел точно така е постъпил: изобличава лъжеепископите, но не тръгва да прави разкол, нито се държи като ощипана мома като Вас

(Деяния, глава 20-та).




Тема Re: За "прекръщаване" става въпроснови [re: tri-9084]  
Автор Ioannis_ (грешен)
Публикувано17.10.14 09:59



Относно Кръщението на еретиците отъ митрополитъ Хризостомъ Солунски -





Тема Re: За "прекръщаване" става въпроснови [re: tri-9084]  
Автор Prokimen ()
Публикувано17.10.14 11:00



В отговор на:

Един истински мъж се бори за семейството си вътре, в дома си - св. апостол Павел точно така е постъпил: изобличава лъжеепископите, но не тръгва да прави разкол, нито се държи като ощипана мома като Вас


- какви са тези шантави приказки и за луди ли са стъкмени?



Тема Re: За "прекръщаване" става въпроснови [re: Prokimen]  
Автор Атанас (Бодлидрешко)
Публикувано17.10.14 11:18



Не аз обвиних о. Людмил в

.

Когато човек има ревност не по разум, и ако не се вразуми, или ще превърти хептен, или ще избере ролята да се вживява на велик праведник, виждайки се като човек-църква - понеже всички други са маскари - което също е ненормално статукво. Иоанис е тръгнал по този път.




Редактирано от Атанас на 17.10.14 11:24.



Тема Re: За "прекръщаване" става въпроснови [re: tri-9084]  
Автор Ioannis_ (грешен)
Публикувано17.10.14 17:58



Това е твоето семейство:

Russian Orthodox Church
Holy Synod
Department for External Church Relations
Danilovsky Monastery
22 Danilovsky Val, Moscow 11591
Phone: (095) 954-04-54
Fax: (095) 230-26-19

No. 16/72 01-08-2006

To The President of the Russian Federation, Putin, V.V.

Most Highly Esteemed Vladimir Vladimirovich!

In violation of the prohibition of the Holy Patriarch, and of the memorial society "Primirenie", monuments to the White leaders and to the Cossack Atamans, bearing the names of the accomplices of the Fascists have been erected without authorization on the territory of the Patriarchate's metochion of All Saints at Sokol [in Moscow] by the followers of the heresiarch of the Diaspora, Lavr, and his false pastors.


No contacts whatsoever are permitted with the schismatic collaborationist Russian Orthodox Church Abroad, which has not repented publicly before us for the great sin of blessing the stooge of the Fascists by her heresiarch and collaborator of Hitler, Anastasy.

We confirm the decision of the Holy Synod of the Russian Orthodox Church-Moscow Patriarchate which excommunicated from our Church the false Metropolitan Anastasy and the schismatics of the ROCA during the years of the holy war [WWII] of the Soviet people under the leadership of our great Orthodox leader, Joseph Stalin, against the fascist enslavers. This verdict against the criminal was pronounced by the State Court. [Emphasis in original.]

No assembly whatsoever, much less one of the political character, or pannikhidas for the followers of Vlasov or the Cossacks, who entered into the service of Hitler, can be allowed. We bless all our faithful children to publicly expel the followers of the Karlovchanians from the parishes of the ROC/MP and of the ROCA. Our clergy and laity are permitted to overthrow the monuments of the fascists stooges von Panwitz, Sultan-Girey, Krasnov, Shkuro, and Vlasov on the territory of the Patriarchate's metochion of All Saints at Sokol and of the parishes of the ROCA. It is blessed to smash other such structures bearing the manes of the heterodox [one word illegible} and godless [one word illegible] of their false Prophet Mohammed, who, headed by Sultan-Girey, fought against our God-given Soviet state.

May the Lord aid you in the God-pleasing labor of eradicating the impious Karlovchanians with their Vlasov-Fascist world-view, headed by their false Metropolitan Lavr.

+Kyrill
Chairman of the Department for External Church Relations of the Moscow Patriarchate
Metropolitan of Smolensk and Kaliningrad

Не и моето.



Тема Re: Това точно не го разбрахнови [re: Ioannis_]  
Автор alisalisa (Лиса)
Публикувано18.10.14 10:54





Забележителна иконография - един православен поп тъпче в краката си друг православен поп.
На болномозъчен канибализъм ли ви е избило вече?




Тема Re: Това точно не го разбрахнови [re: alisalisa]  
Автор Ioannis_ (грешен)
Публикувано18.10.14 11:55



Поправка - един Православен светия тъпче Злото в лицето на болшевишки сатанист.



Тема Re: Това точно не го разбрахнови [re: alisalisa]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано18.10.14 16:55



Ти не разбираш - същественото е, че се прави в името Господне, което автоматично трансформира, дори канибализма в свято действие.



Тема Re: Това точно не го разбрахнови [re: alisalisa]  
Автор Prokimen ()
Публикувано18.10.14 17:18



Представете си Йоанис изправен и на земята адвоката на дявола - Ежко



Вие професионална иконописка не разбирате ли от символизъм? Как интерпретирате иконата на св, Марина (пловдивска) с големия чук да удря Дявола в челото? Горката Брижит Бардо, защитничка на животни и рогати ще припадне ако види православния символизъм или пък св Георги с голямата ламя.

П.П.
"адвокат на дявола" не е пежоративно название от най-официално в живота на римо-католическата църква


Каква професионална интерпретация бихте дали на тази апостолска прегръдка?



Тема Re: Това точно не го разбрахнови [re: Exaybachay]  
Автор Prokimen ()
Публикувано18.10.14 17:20



Добре че се появихте най-сетне с Вашия дим да понапарфюмирате малко обстановката Тази сутрин се питах къде изчезнахте и кога ще изгреете на виртуалния хоризонт.



Тема Re: Това точно не го разбрахнови [re: Ioannis_]  
Автор alisalisa (Лиса)
Публикувано18.10.14 19:57



Забавна карикатура, странното в случая е, че прилича на истинска икона, изпълнена в класическа византийска техника, при това, доста добре.
Кажи ми, че е някакъв майтапчийски фотомонтаж или колаж, защото умът ми не побира кой би поръчал на иконописец подобна дивотия.



Тема Re: Това точно не го разбрахнови [re: Prokimen]  
Автор alisalisa (Лиса)
Публикувано18.10.14 20:22



Ааааа, св. Марина млати с чук дявола е много свежа иконография, но повече би подхождала за обичайната кавга между izz и Алиса. Разбира се, православната в ролята на светицата, то може ли иначе!

Къде изчезна тази устатница, междувпрочем?

А на клубарите Ежко и Йоанис бендисва по-скоро тази апостолска православна прегръдка:

Вижте каква братска нежност в погледите.




Тема Re: Това точно не го разбрахнови [re: Exaybachay]  
Автор alisalisa (Лиса)
Публикувано18.10.14 20:24



Православните винаги ме докарват до умиление, когато си заскубят един другиму брадите в разпри за най-почетното място в рая.





Тема Re: Това точно не го разбрахнови [re: Prokimen]  
Автор Ioannis_ (грешен)
Публикувано18.10.14 20:28



Представете си Йоанис изправен и на земята адвоката на дявола - Ежко

По-скоро ще е нещо подобно:



И "десницата ми ще се освети"...



Тема Re: Това точно не го разбрахнови [re: alisalisa]  
Автор Ioannis_ (грешен)
Публикувано18.10.14 20:59



Никакъв майтап не е.

Нещо в този контекст:











Тема Re: Това точно не го разбрахнови [re: Ioannis_]  
Автор alisalisa (Лиса)
Публикувано18.10.14 21:17



Да, ама тези са класика в жанра.
Бежите од паписта као што се бежи од змийя.



А голият папа на втората снимка е върхът!
Що не са го изписали лъжесергий гол по очила, я какви чутовни иконографски образци имате на разположение!




Тема Re: Това точно не го разбрахнови [re: alisalisa]  
Автор Ioannis_ (грешен)
Публикувано18.10.14 21:27



Първообразът:



И още:




Съветският лъже-патриарх е изтипосан точно както трябва - съ съветска униформа и петолъчка.



Тема Re: Това точно не го разбрахнови [re: Ioannis_]  
Автор alisalisa (Лиса)
Публикувано18.10.14 23:00



Да ме прощаваш, но арх. Михаил боцка дявола, не папата. При това, точно тази иконография е западна, демек католическа.





Тема Те, това енови [re: Ioannis_]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано18.10.14 23:56



В отговор на:

Прокимен каза: „Представете си Йоанис изправен и на земята адвоката на дявола - Ежко

По-скоро ще е нещо подобно, рече пък Иоанис :




Ах, колко съм праведен, въх колко съм по-горен от другите - та аз съм цял свети Николай и мога да изритам в задника еретика Ежко, та чак да се. . .


Е, не си познал - с такова големещо_себепревъзнасяне, човек сам себе си изобличава. И, не казвам, че си се о. . рал, а че св. Николай не е ударил плесница на Арий, и че аз не съм Арий - и, в този смисъл твоето клеветничество е нещо много повече от ос..ане .



Редактирано от tri-9084 на 19.10.14 00:11.



Тема Re: Това точно не го разбрахнови [re: alisalisa]  
Автор Ioannis_ (грешен)
Публикувано19.10.14 12:22



Да ме прощаваш, но арх. Михаил боцка дявола, не папата.
Символичното значение е същото и при иконата на св. Марк и при св. Йосиф. Вярно, че според Вас папата не е еретик, но мнението на икуменистите е маловажно така или иначе.


При това, точно тази иконография е западна, демек католическа.
Това, че е западна не означава, че не е православна. Или според Вас единствено византийската иконография е?





Тема Re: Те, това енови [re: tri-9084]  
Автор Ioannis_ (грешен)
Публикувано19.10.14 12:25



Ах, колко съм праведен, въх колко съм по-горен от другите - та аз съм цял свети Николай и мога да изритам в задника еретика Ежко, та чак да се. . .


Е, не си познал - с такова големещо_себепревъзнасяне, човек сам себе си изобличава. И, не казвам, че си се о. . рал, а че св. Николай не е ударил плесница на Арий, и че аз не съм Арий - и, в този смисъл твоето клеветничество е нещо много повече от ос..ане .




Нито съм праведен, нито се превъзнасям. Търси символиката.
Сергианите сте по-лоши и от Арий.



Тема Re: Това точно не го разбрахнови [re: Ioannis_]  
Автор alisalisa (Лиса)
Публикувано19.10.14 13:16



Символичното значение е същото и при иконата на св. Марк и при св. Йосиф.
ТЦ! Не е същото. Измисляш си.

Вярно, че според Вас папата не е еретик, но мнението на икуменистите е маловажно така или иначе.
Маловажно според кого? От моя гледна точка мнението ми си е единствено важното.
Щом казвам, че нито един глава на християнска деноминация не е еретик, значи е така.


Това, че е западна не означава, че не е православна. Или според Вас единствено византийската иконография е?
Разбира се, че западната, католическата иконография, е православна. Нали е в правата вяра, не в некви изфантазирани от някого си ереси!



Тема Re: Те, това енови [re: Ioannis_]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано19.10.14 13:19



"""Нито съм праведен, нито се превъзнасям."""

Неправедният човек не твърди, че не се превъзнася - точно обратното. Всеки човек превъзнася себе си, разликата е в мащаба. Единствено просияващите в Бога имат смиреномъдрие и чистота в помислите, а с това и в думите и делата. Като твърдиш че не се превъзнасяш, следователно сам себе си поставяш в редиците на праведниците. Това не е мое мнение, а част от православната духовност.




Тема Re: Те, това енови [re: tri-9084]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано19.10.14 13:40



Като твърди, че се превъзнася, значи се поставя в редиците на праведниците - като твърди, че не се превъзнася, пак се поставя сам в редиците на праведниците ........ честно казано странна православна духовност, сигурен ли си, че не е изцяло твоя?!



Тема Re: Те, това енови [re: Exaybachay]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано19.10.14 14:28



"""Като твърди, че се превъзнася, значи се поставя в редиците на праведниците - като твърди, че не се превъзнася, пак се поставя сам в редиците на праведниците ........ честно казано странна православна духовност, сигурен ли си, че не е изцяло твоя?!"""

Ето какво точно казах:

Неправедният човек [тоест грешниците, каквито сме всички човеци] не твърди, че не се превъзнася - точно обратното [признава, че е служи на егоцентризма]. Всеки човек превъзнася себе си, разликата е в мащаба [в мащаба на егоцентризма]. Единствено просияващите в Бога имат смиреномъдрие и чистота в помислите, а с това и в думите и делата [които виждат в селе си най-големи грешници - това е парадокс за света, но това е друга Тема]. Като твърдиш че не се превъзнасяш, следователно сам себе си поставяш в редиците на праведниците [именно превъзнасяйки се]. Това не е мое мнение, а част от православната духовност.




Тема Re: Това точно не го разбрахнови [re: alisalisa]  
Автор Ioannis_ (грешен)
Публикувано19.10.14 15:17



Разбира се, че западната, католическата иконография, е православна. Нали е в правата вяра, не в некви изфантазирани от някого си ереси!



Запознайте се по-задълбочено с Критската зографска школа и не пишете глупости.

Към Ежко - (facepalm)



Тема Re: Това точно не го разбрахнови [re: Ioannis_]  
Автор alisalisa (Лиса)
Публикувано19.10.14 17:30



А, тази ли школа, в чийто зрял период вече съвсем отчетливо се виждат влиянията на италианския ренесанс?


Михаил Дамаскинос ми е фаворит.




Редактирано от alisalisa на 19.10.14 17:36.



Тема Re: Това точно не го разбрахнови [re: alisalisa]  
Автор Ioannis_ (грешен)
Публикувано19.10.14 17:47



Точно тази школа - да. Не я считате за православна ли?
Иконата на св. архангел Михаил, на която пробожда злото, е именно от класическия период.



Тема Re: Това точно не го разбрахнови [re: Ioannis_]  
Автор alisalisa (Лиса)
Публикувано19.10.14 19:12



Любимата ми иконописна школа, много обичам да копирам икони по критски образци. Ако вашият владика я обяви за православна, значи е православна. Ето повече инфо за критската школа и художествените влияния в нея:


Както ще забележите от текста, венецианските художествени паписткозмийски школи са оказали решаващо влияние на стила на доста от най-известните и представители. От което творбите им доста са спечелили по мое икуменистко мнение, но не знам как бихте преглътнали Вие подобна еретична инвазия.

Подозирам, не си давате сметка и за това, колко ирония се съдържа в изразните художествени средства на тази икона по отношение на пропагандната и иконография:


Със съчувствие се налага да Ви разясня, че тя е изписана също по подобие на най-добрите западноевропейски/папистки/ живописни влияния, характерни и за българската възрожденска иконописна школа.
Някак не върви да се клеймят папистите, докато им подражаваме.




Тема Re: Това точно не го разбрахнови [re: alisalisa]  
Автор Ioannis_ (грешен)
Публикувано19.10.14 21:56



Преглъщам я много лесно. Стилистичните западни влияния не са проблем. Щом тази зографска школа е била част от Православието (влиянието й в монастири на Света гора е поне 3-4 века), значи е осветена и е станала част от Преданието на църквата. Толкова. Да му мислят поклониците единствено на византийската иконография.

Стилистичните влияния в изобразителното изкуство не правят от някого еретик (веднага ми идва на ум "белканто" влиянието в руското църковно пеене от 19-ти век), еретичното изповедание обаче го прави. Такъв е и случаят с Вашия лъже-патриарх Сергий и цялата кохорта богоборци от XX век.





Тема Re: Това точно не го разбрахнови [re: Ioannis_]  
Автор alisalisa (Лиса)
Публикувано20.10.14 08:50



Много добре! Вие сте неосъзнат икуменист, което ме радва.

По отношение на православната религиозна живопис, именно техниката и стилистиката в изграждането на изображенията не са случайни и носят дълбок символизъм. Който пък, пряко контактува с мистицизма, така характерен и толкова свирепо защитаван от радетелите за истинна апостолическа православна източно-християнска Църква.
С други думи, стилът в храмовото изобразително изкуство е своеобразен подпис на вярванията, с които е обвързан съответният храм. Забавно би се получило да проповядвате, например, против греховната съблазън на блудството и разврата на фона на рисунки на порносцени от някой бардак. Същата работа и с изображения, повлияни от западната папска ерес. Но щом ви влече...най-вече от неразбиране на собствената религия, няма да Ви преча.



Такъв е и случаят с Вашия лъже-патриарх Сергий и цялата кохорта богоборци от XX век.
Моят???? лъжепатриарх Сергий? Вашият владика ли Ви разпореди, че потребител Алиса е почитател на някой си Московски патриарх от 1943 г. или фантазията Ви играе лоша шега?
Аз съм католичка.




Тема Re: Това точно не го разбрахнови [re: alisalisa]  
Автор Ioannis_ (грешен)
Публикувано20.10.14 16:00



Аз съм католичка.

Тогава къде се бутате "барабар Петко с мъжете"?




Много добре! Вие сте неосъзнат икуменист, което ме радва.
По отношение на православната религиозна живопис, именно техниката и стилистиката в изграждането на изображенията не са случайни и носят дълбок символизъм. Който пък, пряко контактува с мистицизма, така характерен и толкова свирепо защитаван от радетелите за истинна апостолическа православна източно-християнска Църква.
С други думи, стилът в храмовото изобразително изкуство е своеобразен подпис на вярванията, с които е обвързан съответният храм. Забавно би се получило да проповядвате, например, против греховната съблазън на блудството и разврата на фона на рисунки на порносцени от някой бардак. Същата работа и с изображения, повлияни от западната папска ерес. Но щом ви влече...най-вече от неразбиране на собствената религия, няма да Ви преча.


Уау. Явно ще трябва да се осъзная час по-скоро.

Пишем си за икони, Вие правите асоциация с порносцени??

Вече съм отговорил. Щом смятате, че иконите на Критската школа не са православни заради западните стилистични влияния - добре. Аз пък продължавам да твърдя, че и пре-византийските и пост-византийските иконографии са православни, наред с първите известни катакомбни икони, грузинските, българските керамични, енкаустичните и прочее икони, останали в Преданието. Православна църква има и след Византия, нали знаете?

Съвсем отделен е въпросът за влиянието на византийското изкуство върху лъже-папистите.



Тема Re: Това точно не го разбрахнови [re: Ioannis_]  
Автор alisalisa (Лиса)
Публикувано20.10.14 18:53



Тогава къде се бутате "барабар Петко с мъжете"?

От умиление пред новаторската иконография, която пропагандирате, се набутах. Професионална деформация.

Щом смятате, че иконите на Критската школа не са православни заради западните стилистични влияния - добре.
Извинете, Вие четете ли изобщо какво пишат гостите на темата Ви или си наумявате сценарий и им приписвате собствените си фантазии?
В предишния Ви постинг, неясно по каква логика, бях сергианин - според Вашите неоспорими убеждения. Сега решихте, че съм се произнесла относно принадлежността на Критската школа - цитирайте точните ми думи, с които недвусмислено определям критските икони като неправославни. Нямам такова твърдение. Дори ми е удоволствие да чета как ревностни блюстители на чистото Православие охотно припознават за свои всякакви неправославни, а католически влияния и заемки в църковната си благоукраса. Аз съм радетел на изкуството без граници.
Докато Вие май се отнасяте към всяка неправославна или дори православна, но неудобна на Вашите предубеждения Църква като към ерес. Докато охотно се възползвате от нейните културни влияния, за да си доставяте естетическа наслада - което си е малко нещо порнография, оттам и асоциацията ми.

Аз пък продължавам да твърдя, че и пре-византийските и пост-византийските иконографии са православни, наред с първите известни катакомбни икони, грузинските, българските керамични, енкаустичните и прочее икони, останали в Преданието. Православна църква има и след Византия, нали знаете?
Знаем, как да не знаем. Щом кое да е изображение или утвар са осветени в православен храм, те вече са православни, ако ще да са картини на Дали и Пикасо. Което обогатява православния храм, но не заличава произхода на първоизточника.
Ето, сам виждате какви шедьоври на иконописта се създават, благодарение на преките влияния на католическа Венеция с нейните прочути художествени школи.



Тема Re: Това точно не го разбрахнови [re: alisalisa]  
Автор Ioannis_ (грешен)
Публикувано21.10.14 15:33



От умиление пред новаторската иконография, която пропагандирате, се набутах. Професионална деформация.

Слабо. Приемам, че женската природа е склонна да се бърка навсякъде, където не й е работа.




цитирайте точните ми думи, с които недвусмислено определям критските икони като неправославни. Нямам такова твърдение.

В такъв случай, не вдигайте излишна врява.


Докато Вие май се отнасяте към всяка неправославна или дори православна, но неудобна на Вашите предубеждения Църква като към ерес. Докато охотно се възползвате от нейните културни влияния, за да си доставяте естетическа наслада - което си е малко нещо порнография, оттам и асоциацията ми.

А как трябва да се отнасям към неправославните? Като към православни??
Охотно се възползвам от какво?? Изразих мнение, не защото съм страстен почитател на западните влияния и "изкуството без граници", а защото пост-византийската иконография е част от Църковното Предание. Как и защо се е появила е съвсем друга тема.
Дали схващате какво Ви пиша? Това, че има западни влияния в иконографията не ме притеснява, но не означава, че ми харесва. В Русия има църкви в "рококо" стил, не ми харесват, но това не означава, че ще им "драсна клечката" при удобен момент.

И от друга страна, ако Съборното съзнание на Църквата реши, че пост-византийската иконография е неканонична, ще приема подобна оценка. Досега не съм чул такова нещо, така че пост-византизмът си остава Православен отвсякъде. Само могат да му завиждат лъже-папистите на живоописанието с православен дух.


Знаем, как да не знаем.

Вие ли?


Ето, сам виждате какви шедьоври на иконописта се създават, благодарение на преките влияния на католическа Венеция с нейните прочути художествени школи.

С дребен детайл - католическа Венеция дълги години е била под влиянието на Православна Византия. Да не се окаже, че прословутото "западно влияние" всъщност е модифицирано православно.



Тема Re: Това точно не го разбрахнови [re: Ioannis_]  
Автор alisalisa (Лиса)
Публикувано21.10.14 18:42



И от друга страна, ако Съборното съзнание на Църквата реши, че пост-византийската иконография е неканонична, ще приема подобна оценка.

Ама това сериозно ли го твърдите? Значи, ако утре Вашата Църква, която и да е тя /забелязах, че рязко се разграничавате от БПЦ/ отрече всяка икона и стенопис, които не са във византийски стил, Вие ще спрете да разпространявате снимки на подобни образци като православни икони?
Ами ако вдругиден плеснат с ръце и се прегърнат с папата, ще си смените ли мнението за католиците?
Ами ако по-вдругиден всички православни Църкви се обединят и повече не си играят на "наши" и "ваши", ще си вземете ли думите към Ежко и Елиана назад?

Много ми е интересно как е възможно пълнолетен човек да се върти като ветропоказател и да припознава за свои само тези мнения и становища, които проповяда владиката му.


С дребен детайл - католическа Венеция дълги години е била под влиянието на Православна Византия. Да не се окаже, че прословутото "западно влияние" всъщност е модифицирано православно.

Че какво срамно има в това? Да не би католиците масово да са тиражирали за пред пасомите си изображения, на които някой техен светец тъпче ли тъпче православни патриарси и развява инструкции да си плюят на петите и да бягат, видят ли православен? Би било много интересно да видя как се е развивала пропагандата от вражеска страна. Имало ли е изобщо такава?



Тема Re: Това точно не го разбрахнови [re: alisalisa]  
Автор Ioannis_ (грешен)
Публикувано21.10.14 19:02



Ама това сериозно ли го твърдите? Значи, ако утре Вашата Църква, която и да е тя /забелязах, че рязко се разграничавате от БПЦ/ отрече всяка икона и стенопис, които не са във византийски стил, Вие ще спрете да разпространявате снимки на подобни образци като православни икони?

Съборното съзнание на Църквата не се представлява само от Висшия клир.




Ами ако вдругиден плеснат с ръце и се прегърнат с папата, ще си смените ли мнението за католиците?

По никакъв начин, защото Съборното съзнание на Църквата вече ги е осъдило като разколници и еретици.

Много ми е интересно как е възможно пълнолетен човек да се върти като ветропоказател и да припознава за свои само тези мнения и становища, които проповяда владиката му.

Точно пък "папист" да го напише това...


Че какво срамно има в това?

Нищо, точно обратното - злославните еретици са се докоснали до нещо наистина Божествено.



Тема Re: Това точно не го разбрахнови [re: Ioannis_]  
Автор alisalisa (Лиса)
Публикувано21.10.14 21:40



Разкажете повече за Съборното съзнание - кого включва, кого изключва и на какви принципи. Кога е било последното, на което сте присъствал, Ежко и Елиана, напр. имат ли право да участват, по какви причини се свиква такова? Честно, нищо не знам, пък не ми се тършува в гуглето сега, Вашето становище ми е по-интересно.

Точно пък "папист" да го напише това...
Ама Вие наричате католиците "паписти", така ли?
Колкото съм "сергианин", толкова и "папист", каквото и да влагате в това понятие.
И да, за Ваше разочарование, по доста въпроси съм на различно мнение от владиката ми и от папата даже. Няма драма. В нашата Църква уважават мислещите хора.





Тема Re: Това точно не го разбрахнови [re: alisalisa]  
Автор oldfrog (старо куче)
Публикувано26.10.14 15:46



На това:
Забележителна иконография - един православен поп тъпче в краката си друг православен поп.
На болномозъчен канибализъм ли ви е избило вече?

Бих отговорил:
Не се бъркай в проблематика, която ти е непозната!



Йереят, който в богословски план е стъпкал Сергий Страгородски, доколкото знам е свършил с куршум в гърдите за смелостта да се изправи срещу удобното в богословски план болшевишко протеже и бъдещ патриарх на Русия.

Знам за още един, който е платил същата цена. Виктор (Островидов) епископ Глазовси и Голински, разстрелян в Соловецкия лагер през 37-38г. когато се извършва последната голяма чистка над наистина духовните остатъци от РПЦ.

Защо, донякъде може да разбереш от следното му творение:


Сергий Страгородиски, като ученик на митрополит Антоний Храповицки вместо Изкупление в Кръвта на Христос, прогласява удобното за болшевишката власт нравствено усъвършенстване на човека по примера на Христос, като начин за спасение.

Тоест Болшевишката идеология за нравствено усъвършенстване на обществото по болшевишки образец намира и своята подходяща надстройка в удобно приватизираната РПЦ, която поучава по най-важния догматичен въпрос, този за спасението, същото това, което е удобно и на болшевишката власт.

А ти, дорогая, знаеш ли как се спасява човекът?



Тема Re: Това точно не го разбрахнови [re: oldfrog]  
Автор alisalisa (Лиса)
Публикувано26.10.14 18:58



Не се бъркай в проблематика, която ти е непозната!
Кой от пишещите тук има претенциите да е живял в началото и средата на 20 век в Русия и СССР, да познава лично изобразените и да е вътре в църковните конфликти на РПЦ, отношенията им с политическата власт, гоненията, репресиите, писаните и публичните изяви на изобразените? Всеки, в това число и аз, се запознава с историята от публикации в нета, в книжарниците и пресата, тоест, постфактум.

Извън драматизирането на насилствената смърт на един-двама трима, да напомня, че жертвите на ленинските и сталинските репресии са милиони. Духовниците са малък процент от тях. Та ка че, нищо изключително няма в това, че няколко човека са канонизирани като мъченици, защото били заточавани и разстреляни заради религията си, в сравнение с редовите избити и загинали в лагерите заради убежденията си или просто заради политиката на държавната власт да ги обяви за врагове.
Разликата между тях и стъпкания за отмъщение Сергий е, че вторият не е бил явно репресиран след последния си арест през 1926 г. Обаче, в най-добрите традиции на разкола и вътрешноцърковния канибализъм, единият светец, щото имал късмета да намаже куршума, а другият - дяволско изчадие, щото някак позакрепил Църквата, вместо да нареди на всички духовници доброволно да се подредят на опашка пред дръвника.

Грозното в случая е, че никой от вас халхабер си няма от оная държава и ония времена, нито е бивал в обувките на някой от персонажите, обаче охотно кълвете пропагандата и се присламчвате за осъждане на тоя и оня.

А ти, дорогая, знаеш ли как се спасява човекът?
Като не се катери и не скача по главите на хората, за да се доказва, и се спасява.





Тема Re: Това точно не го разбрахнови [re: alisalisa]  
Автор Prokimen ()
Публикувано26.10.14 19:47



Символиката на иконата как Петроградският митрополит Йосиф Петровых тъпче в краката си ересиарха патриарх Сергий Страгородски е твърде силна и е очевадно да не е лъжица за всяка уста.

Сергианството както и днешният силуанизъм съществуват преди своите герои Сергий Страгородски и Силуан Атонски. Те само са им придали енергия за да станат еднакъв сатанизъм в действие, подкопаващо 9действието на сатанизма) устоите на християнството и превръщащо православието в богоборческа секта.

Ето защо трябва да се молим за просвещение свише за да можем да различаваме духовете и да не приемаме лъжата за истина, Сатаната за Бог, ада за рай!

Редактирано от Prokimen на 26.10.14 19:48.



Тема Re: Това точно не го разбрахнови [re: Prokimen]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано27.10.14 02:13



Едва ли хорските сплетни - независимо от характера им - са най- подходящия сюжет за икона. Не смея да се изказвам подробно, заради присъствието на иконописец във форума в лицета на Алиса, но все ми се струва, че една икона би следвало да изразява онази чистота на духовността, която провокира в нас молитвеното и медитативно състояние. - нещо, което да ни тласне навътре в собственото ни същество, нещо което да предизвика благоговение.

Като карикатура - ок, но за икона ....... не знам, но според мен няма как да мине или казано направо, си е откровена долнопробна дивотия.



Тема Re: Това точно не го разбрахнови [re: Exaybachay]  
Автор Prokimen ()
Публикувано27.10.14 07:40



В отговор на:

...все ми се струва, че една икона би следвало да изразява онази чистота на духовността, която провокира в нас молитвеното и медитативно състояние. - нещо, което да ни тласне навътре в собственото ни същество, нещо което да предизвика благоговение. ...




Безрезервно споделям съждението Ви! Дръзнах да защитя пропагандната рисунка дотолкова, доколкото векове преди нейната поява се е наложил вече пропагандно-партийният иконографски стил, като да речем този на лукавите братя гърци, според който, св. Димитър Солунски е изобразен сразяващ българския цар Калоян или пък как св. Георги убива звея. за да си спечели титлата на Победоносец!.

В този стил би трябвало новите икони на Софроний Сахаров да го изписват как стъпква нищо и никаквия Христос в краката си или пък с книгата си за Силуан Го разбива на пух и прах, ставайки нов месия на богоотстъпното православно християнство.

П.П.
Ще съм признателен на Алиса ако ми изрисува този сюжет с достъпен за джоба ми хонорар за да мога да илюстрирам пагубата от книгата "Старецът Силуан"

Редактирано от Prokimen на 27.10.14 07:44.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.