Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:12 28.04.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Re: Това точно не го разбрахнови [re: Ioannis_]  
Автор alisalisa (Лиса)
Публикувано21.10.14 18:42



И от друга страна, ако Съборното съзнание на Църквата реши, че пост-византийската иконография е неканонична, ще приема подобна оценка.

Ама това сериозно ли го твърдите? Значи, ако утре Вашата Църква, която и да е тя /забелязах, че рязко се разграничавате от БПЦ/ отрече всяка икона и стенопис, които не са във византийски стил, Вие ще спрете да разпространявате снимки на подобни образци като православни икони?
Ами ако вдругиден плеснат с ръце и се прегърнат с папата, ще си смените ли мнението за католиците?
Ами ако по-вдругиден всички православни Църкви се обединят и повече не си играят на "наши" и "ваши", ще си вземете ли думите към Ежко и Елиана назад?

Много ми е интересно как е възможно пълнолетен човек да се върти като ветропоказател и да припознава за свои само тези мнения и становища, които проповяда владиката му.


С дребен детайл - католическа Венеция дълги години е била под влиянието на Православна Византия. Да не се окаже, че прословутото "западно влияние" всъщност е модифицирано православно.

Че какво срамно има в това? Да не би католиците масово да са тиражирали за пред пасомите си изображения, на които някой техен светец тъпче ли тъпче православни патриарси и развява инструкции да си плюят на петите и да бягат, видят ли православен? Би било много интересно да видя как се е развивала пропагандата от вражеска страна. Имало ли е изобщо такава?



Тема Re: Това точно не го разбрахнови [re: alisalisa]  
Автор Ioannis_ (грешен)
Публикувано21.10.14 19:02



Ама това сериозно ли го твърдите? Значи, ако утре Вашата Църква, която и да е тя /забелязах, че рязко се разграничавате от БПЦ/ отрече всяка икона и стенопис, които не са във византийски стил, Вие ще спрете да разпространявате снимки на подобни образци като православни икони?

Съборното съзнание на Църквата не се представлява само от Висшия клир.




Ами ако вдругиден плеснат с ръце и се прегърнат с папата, ще си смените ли мнението за католиците?

По никакъв начин, защото Съборното съзнание на Църквата вече ги е осъдило като разколници и еретици.

Много ми е интересно как е възможно пълнолетен човек да се върти като ветропоказател и да припознава за свои само тези мнения и становища, които проповяда владиката му.

Точно пък "папист" да го напише това...


Че какво срамно има в това?

Нищо, точно обратното - злославните еретици са се докоснали до нещо наистина Божествено.



Тема Re: Това точно не го разбрахнови [re: Ioannis_]  
Автор alisalisa (Лиса)
Публикувано21.10.14 21:40



Разкажете повече за Съборното съзнание - кого включва, кого изключва и на какви принципи. Кога е било последното, на което сте присъствал, Ежко и Елиана, напр. имат ли право да участват, по какви причини се свиква такова? Честно, нищо не знам, пък не ми се тършува в гуглето сега, Вашето становище ми е по-интересно.

Точно пък "папист" да го напише това...
Ама Вие наричате католиците "паписти", така ли?
Колкото съм "сергианин", толкова и "папист", каквото и да влагате в това понятие.
И да, за Ваше разочарование, по доста въпроси съм на различно мнение от владиката ми и от папата даже. Няма драма. В нашата Църква уважават мислещите хора.





Тема Re: Това точно не го разбрахнови [re: alisalisa]  
Автор oldfrog (старо куче)
Публикувано26.10.14 15:46



На това:
Забележителна иконография - един православен поп тъпче в краката си друг православен поп.
На болномозъчен канибализъм ли ви е избило вече?

Бих отговорил:
Не се бъркай в проблематика, която ти е непозната!



Йереят, който в богословски план е стъпкал Сергий Страгородски, доколкото знам е свършил с куршум в гърдите за смелостта да се изправи срещу удобното в богословски план болшевишко протеже и бъдещ патриарх на Русия.

Знам за още един, който е платил същата цена. Виктор (Островидов) епископ Глазовси и Голински, разстрелян в Соловецкия лагер през 37-38г. когато се извършва последната голяма чистка над наистина духовните остатъци от РПЦ.

Защо, донякъде може да разбереш от следното му творение:


Сергий Страгородиски, като ученик на митрополит Антоний Храповицки вместо Изкупление в Кръвта на Христос, прогласява удобното за болшевишката власт нравствено усъвършенстване на човека по примера на Христос, като начин за спасение.

Тоест Болшевишката идеология за нравствено усъвършенстване на обществото по болшевишки образец намира и своята подходяща надстройка в удобно приватизираната РПЦ, която поучава по най-важния догматичен въпрос, този за спасението, същото това, което е удобно и на болшевишката власт.

А ти, дорогая, знаеш ли как се спасява човекът?



Тема Re: Това точно не го разбрахнови [re: oldfrog]  
Автор alisalisa (Лиса)
Публикувано26.10.14 18:58



Не се бъркай в проблематика, която ти е непозната!
Кой от пишещите тук има претенциите да е живял в началото и средата на 20 век в Русия и СССР, да познава лично изобразените и да е вътре в църковните конфликти на РПЦ, отношенията им с политическата власт, гоненията, репресиите, писаните и публичните изяви на изобразените? Всеки, в това число и аз, се запознава с историята от публикации в нета, в книжарниците и пресата, тоест, постфактум.

Извън драматизирането на насилствената смърт на един-двама трима, да напомня, че жертвите на ленинските и сталинските репресии са милиони. Духовниците са малък процент от тях. Та ка че, нищо изключително няма в това, че няколко човека са канонизирани като мъченици, защото били заточавани и разстреляни заради религията си, в сравнение с редовите избити и загинали в лагерите заради убежденията си или просто заради политиката на държавната власт да ги обяви за врагове.
Разликата между тях и стъпкания за отмъщение Сергий е, че вторият не е бил явно репресиран след последния си арест през 1926 г. Обаче, в най-добрите традиции на разкола и вътрешноцърковния канибализъм, единият светец, щото имал късмета да намаже куршума, а другият - дяволско изчадие, щото някак позакрепил Църквата, вместо да нареди на всички духовници доброволно да се подредят на опашка пред дръвника.

Грозното в случая е, че никой от вас халхабер си няма от оная държава и ония времена, нито е бивал в обувките на някой от персонажите, обаче охотно кълвете пропагандата и се присламчвате за осъждане на тоя и оня.

А ти, дорогая, знаеш ли как се спасява човекът?
Като не се катери и не скача по главите на хората, за да се доказва, и се спасява.





Тема Re: Това точно не го разбрахнови [re: alisalisa]  
Автор Prokimen ()
Публикувано26.10.14 19:47



Символиката на иконата как Петроградският митрополит Йосиф Петровых тъпче в краката си ересиарха патриарх Сергий Страгородски е твърде силна и е очевадно да не е лъжица за всяка уста.

Сергианството както и днешният силуанизъм съществуват преди своите герои Сергий Страгородски и Силуан Атонски. Те само са им придали енергия за да станат еднакъв сатанизъм в действие, подкопаващо 9действието на сатанизма) устоите на християнството и превръщащо православието в богоборческа секта.

Ето защо трябва да се молим за просвещение свише за да можем да различаваме духовете и да не приемаме лъжата за истина, Сатаната за Бог, ада за рай!

Редактирано от Prokimen на 26.10.14 19:48.



Тема Re: Това точно не го разбрахнови [re: Prokimen]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано27.10.14 02:13



Едва ли хорските сплетни - независимо от характера им - са най- подходящия сюжет за икона. Не смея да се изказвам подробно, заради присъствието на иконописец във форума в лицета на Алиса, но все ми се струва, че една икона би следвало да изразява онази чистота на духовността, която провокира в нас молитвеното и медитативно състояние. - нещо, което да ни тласне навътре в собственото ни същество, нещо което да предизвика благоговение.

Като карикатура - ок, но за икона ....... не знам, но според мен няма как да мине или казано направо, си е откровена долнопробна дивотия.



Тема Re: Това точно не го разбрахнови [re: Exaybachay]  
Автор Prokimen ()
Публикувано27.10.14 07:40



В отговор на:

...все ми се струва, че една икона би следвало да изразява онази чистота на духовността, която провокира в нас молитвеното и медитативно състояние. - нещо, което да ни тласне навътре в собственото ни същество, нещо което да предизвика благоговение. ...




Безрезервно споделям съждението Ви! Дръзнах да защитя пропагандната рисунка дотолкова, доколкото векове преди нейната поява се е наложил вече пропагандно-партийният иконографски стил, като да речем този на лукавите братя гърци, според който, св. Димитър Солунски е изобразен сразяващ българския цар Калоян или пък как св. Георги убива звея. за да си спечели титлата на Победоносец!.

В този стил би трябвало новите икони на Софроний Сахаров да го изписват как стъпква нищо и никаквия Христос в краката си или пък с книгата си за Силуан Го разбива на пух и прах, ставайки нов месия на богоотстъпното православно християнство.

П.П.
Ще съм признателен на Алиса ако ми изрисува този сюжет с достъпен за джоба ми хонорар за да мога да илюстрирам пагубата от книгата "Старецът Силуан"

Редактирано от Prokimen на 27.10.14 07:44.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.