Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:37 28.04.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Re: Нов старостилен владиканови [re: tri-9084]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано15.10.14 12:16



Eжко, нека и ние да не изпадаме в положението на зилотите, които твърдят че единствено те знаят кое е най-добре за всички. Добре е да се въздържаме от оценки за хора дето не познаваме лично, а за които сме си съставили мнение само по техни мнения. Кой как в рамките на православната традиция приема най-полезно лично за себе си да се прекланя пред Бога си е негова работа. Проблем е когато си въобрази, че това което е приел за добър за себе си стил трябва да е общовалиден за цялата Църква. Говоря за детаелите разбира се не за същината на догмите. Надявам се да ме разбереш правилно.



...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел

Редактирано от Metropolis на 15.10.14 12:43.



Тема За "прекръщаване" става въпроснови [re: Metropolis]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано15.10.14 21:37



"""Eжко, нека и ние да не изпадаме в положението на зилотите, които твърдят че единствено те знаят кое е най-добре за всички. Добре е да се въздържаме от оценки за хора дето не познаваме лично, а за които сме си съставили мнение само по техни мнения. Кой как в рамките на православната традиция приема най-полезно лично за себе си да се прекланя пред Бога си е негова работа. Проблем е когато си въобрази, че това което е приел за добър за себе си стил трябва да е общовалиден за цялата Църква. Говоря за детаелите разбира се не за същината на догмите. Надявам се да ме разбереш правилно. """


Не става въпрос за познаване на хора, а за практики. Ако реша да се присъединя към тях, ще ми кажат, че трябва да приема - най-вероятно, кръщение (по думите на Людмил Спасов), понеже (може би_а даже и със сигурност) неправилно съм бил кръстен (за тях "де факто" и "де юре" всички сме некръстени - не, и правилно). За практиката на повторните "кръщения" - за това става въпрос. Разказът на госпожата започва именно с този въпрос_верую:


"- цялото ми семейство е кръстено с тройно потапяне в Гърция,
- от този момент насам- 08.10.2007г. не сме се изповядвали и причестявали в "новия стил""



От "този момент" - на повторно "кръщение" - тоест, преди това са признавали и вярвали в едното си свето Кръщение за опрощаване на греховете, изповядвали са се и са се причастявали, след което са го отхвърлили ("едното Кръщение за опрощаване на греховете" - велика Тайна) и са решили, да се. . . И, по страшното: направи ли са го. И ще изискват от всеки "еретик" като мен да мине по този път. И, да следва и се подчинява на тази буквоядна ревност не по разум.







Редактирано от tri-9084 на 15.10.14 22:14.



Тема Това точно не го разбрахнови [re: Metropolis]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано15.10.14 22:20



"""Проблем е когато си въобрази, че това което е приел за добър за себе си стил трябва да е общовалиден за цялата Църква. Говоря за детаелите разбира се не за същината на догмите. Надявам се да ме разбереш правилно."""

Не разбирам, какво точно искаш да кажеш.




Тема Откъде е мирото ви за Миропопомазаниетонови [re: Ioannis_]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано15.10.14 22:25



?




Тема Re: Е, показа се бесът, най-сетненови [re: Ioannis_]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано15.10.14 22:46



Ами, това е принципа_заповед, оставени ни от Самия Господ: да отдадем кесаревото на кесаря, а Божието - Богу.

Та, в този смисъл - и в контекста на плиткоумните ти милиционерски изтъпления - нека те попитам: Син Човеческий не се ли подчини на кесаря-езичник - още от утробата, отивайки на преброяването във Витлеем (а като Господ - на Предвечния Троичен Божий Съвет

). И, не търси сравнение с хора - ние сме грешни. Това, че сме призвани да се следваме примера на Христос, не означава, че сме безгрешни - точно, обратното: за окайване сме.




Тема Re: За "прекръщаване" става въпроснови [re: tri-9084]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано16.10.14 12:17



Ми нали това ти казвам и аз че не бива да се абсолютизират неща които не са съществени за спасението да се поставят наравно със съществените догматически норми.
Теб може ли да те накара някой да повярваш че е нужно да се прекъстиш след като вече си кръстен православно за да търсиш спасението си в Господа Иисуса Христа? Ако някой вярва че това е неговият път, оцветен с всички специфични подробности както той счита за нужно, си е негов личен избор, който не може да изисква от другите.
И нима едното кръщение гарантира на който и да е било спасение?
Идеята ми беше че по същество ние и старостилците, които стоят в ПЦ и не се стремят да налагат своите виждания на другите, не се различаваме по нищо в съществените неща, поне сега не се сещам за такива разлики. Вярваме в Бог Троица, (изповядваме един символ на вярата) признаваме 7 вселенски събора, служим света литургия в деня след събота по един начин ....
Не би трябвало нищо да ни разделя по същество.
Нека си послужа с една профанска аналогия - да приемем че човек който трябва да добие определени умения за да стане добър професионалист в дадена област трябва да се запознае и осмисли дадена информация. Има ли значение за това дали се е справил с тази задача като е чел книги, слушал е лекции, чел е от ел. файлове или по друг начин?

...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел

Редактирано от Metropolis на 16.10.14 12:38.



Тема Re: Това точно не го разбрахнови [re: tri-9084]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано16.10.14 12:29



В отговора ми по горе се опитах да ти отговоря на това. С две думи след като със старостилците който не абсолютизират някакви второстепенни неща до нивото на грандиозни различия вярваме и се стремин по един начин на Господа Иисуса Христа за търсим Триединия БОГ не виждам защо трябва да изисквам от тях те пък да бъдат във всичко еднакви с нас. Човек може да се стреми да изгради в себе си някакви значими вътрешни качества без значение дали е рус, чернокос, белокож, чернокож, зълтокож и т.н. Нима всички хора не са Адамови наследници? Защо трябва някакви външни белези да им пречат да станат част от новия Божий народ чрез Господа Иисуса Христа?

...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел


Тема Re: За "прекръщаване" става въпроснови [re: Metropolis]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано16.10.14 14:16



"""Идеята ми беше че по същество ние и старостилците, които стоят в ПЦ и не се стремят да налагат своите виждания на другите. . ."""

Ама тези са от най-най истинските православни гръцки църкви-синоди и ни смятат за еретици, бе, драги Метрополис - още ли не си разбрал. Иоанис е от синода на матеистите, а г-жа Мария (респективноо о.Людмил Спасов) - от Ламийския синод на Макарий (Кавакидис).






Тема Re: Това точно не го разбрахнови [re: Metropolis]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано16.10.14 14:20



Ето нещо поучително в контекста на подтемата за "Най-истинната Единствена Православна Възможно Съществуваща Църква":






Тема Re: За "прекръщаване" става въпроснови [re: tri-9084]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано16.10.14 14:41



Е, сега кой за какъв се има си е негов проблем, то и аз може да се имам за марсианец ама не съм. (Проблема е не кой за какъв се има а следвали същината (духа) на Христовия закон.) Говорим по принцип за многообразието в единството. За него според мен второстепените неща не са пречка, както не е е пречка общението на Помесните ПЦ със Светогорските манастири. (От тях само един служи по нов стил). За монасите които са се отрекли от всичко в света по принцип натиска на времето не е така както за християните в света. Добрите християни в света трябва да са солта и светлината на света. При монасите служенето на света не е така директно. Идеята ми бе да излезем от конкретиката защото няма как да я познаваме отностно виртуални никове така добре за да можем да изказваме адекватни становища. Надявам се вече да си ме разбрал какво исках да ти кажа.

...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел

Редактирано от Metropolis на 16.10.14 16:50.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.