Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:53 30.04.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Тема Re: Аналогията снови [re: MupaM]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано13.07.22 10:08



Взривяването и убиването на хора при всяка власт се преследва като тежко престъпление. Сега, че се борили за щастието на човечеството - това са приказки за пионерчета от 80-те.
То е същото и с Вапцаров. Бил голям поет и затова всичко друго няма значение. Айде, бе. А, че е бил част от нелегална мрежа, финансирана и ръководена от чужда държава, със задача да събира разузнавателни данни и да убива неудобни - това нищо не е? Въобще не говорим за участието му в създаването на хибридната македонска литературно-езикова реалност.
Или пък Че бил мечтател и добра душа. А, че е измъчвал и убивал беззащитни хора, това нищо не е?



Тема Re: Аналогията снови [re: goga]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано13.07.22 11:00



За Че не знам. Измъчването на хора, ако е вярно (не говоря за убиването), говори по принцип за жестокост и съответно за не особено добра душа.

За Вапцаров е така, резултатът, а и дейността обективно, са общественоопасни и според мен също - но мотивът вероятно е идеалистичен поне отчасти. Мисля, че и той, или ако не той, много от съмишлениците му са вярвали искрено, че се борят за висша идея, ако щеш, и за щастието на човечеството.

А че всяка власт защитава както себе си като власт, така и живота на "поданиците" си (чл. 115 и следващите от НК, най-малкото), изобщо не съм го оспорила, нито пък съм твърдяла, че не е най-нормалното нещо на света. Те не се изключват двете, идеалистичните подбуди на ремсистите и оправдаността на мерките на властта за защита на реда, пак по принцип, щото има мерки и мерки, но да кажем, че тук са оправдани. Няма противоречие.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 13.07.22 11:08.



Тема Re: Аналогията снови [re: MupaM]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано13.07.22 11:16



Послепис. Понеже си загледах новата сигнатура, гледам да ги сменям от време на време. Авторът е Валери Петров, когото много харесвам и като поет, и като личност (отстрани, без да го познавам, разбира се). Знаеш, предполагам, кой е той и какви убеждения е имал през целия си живот, и в същото време не съм чула никой никога да е казал за него, че е лош или непочтен човек. Е, не знам и да е убивал хора, де, но съпартийците му от онова време са.
И това е човек от "дребнобуржоазен" произход (роден 1920) - баща му е бил адвокат с братя търговци, майка му - гимназиална учителка и дъщеря на военен, царски военен. Баща му е бил евреин, да, но човек не става комунист само заради това.
Смятай дали младите работници и друга градска беднотия не са били подложени още повече на социалистически и направо комунистически влияния.
Всъщност, замислям се в движение, може и да не са. Може би точно широкият, небогат, но по-образован слой е бил най-податлив на това. Вапцаров е горе-долу от него, Лиляна Димитрова също. Нищо, че бай Тошо си беше селяк с гимназия и около него имаше много такива. ;)
Така или иначе, социалистическите и комунистическите идеи са били в някакъв вид възход тогава, дори е било прието да наричат подобни убеждения "прогресивни".


П.П. От неговата поема "Сбогом, тате":

А как тъй ме възпита във онази идея,
от която разпален бе сам,
че каквото и после да се случи със нея,
път от нейния свят да не знам?



„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 13.07.22 11:29.



Тема Re: Аналогията снови [re: MupaM]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано13.07.22 11:34



Да, Че е участвал в разпити и измъчването на политически затворници в Куба. Не говорим въобще за жестокостта на партизанина/нелегалния.

След 09.09, ако беше оцелял, Вапцаров вероятно щеше да е в първите редици на партийците, които участват в масовите репресии и убийства. А в неговия случай - вероятно щеше да убива и измъчва хора в Пиринско за това, че се имат за българи.

После, след 1963, щеше да каже, че е било грешка, и, че по-голям българин от него няма. Това са направили 90% от съмишлениците в македонския литературен кръжок.

Редактирано от goga на 13.07.22 11:32.



Тема Re: Аналогията снови [re: goga]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано13.07.22 12:23



"После, след 1963, щеше да каже, че е било грешка, и, че по-голям българин от него няма."
Най-вероятно.



За репресиите не знам, зависи що за човек е бил. Но че пламенно щеше да провежда политиката на македонизация, поне с агитация и заклеймяване, вярвам напълно. То си личи и от стиховете му, че още преди 1944 я е възприел. Вярата в Идеята и Партията явно е силно нещо, дори да не си лош човек по природа, какъвто Вапцаров не знам дали е бил.


Айде, че явно ме избива на популярна поезия - още едно добре известно и преди (в книжката "Чавдарче" имаше откъс) и след 1989 г. стихотворение на Христо Радевски, доста цитирано след точно в тази част.

Води ме, Партийо, води ме,
под свойте бойки знамена!
Свети с червеното си име
чрез хилядите имена!

...

Мен хулите не ме смущават,
врагът с които те покри —
аз знам, аз вярвам, че си права,
когато съгрешиш дори!


„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 13.07.22 12:25.



Тема Re: Аналогията снови [re: MupaM]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано13.07.22 13:11



Ако го бяха командировали в Скопие, щеше да сипе огън и жупел срещу фашагите.
Нещо, че майка му се определя за българка, а баща му е български комита.



Тема Re: ЕС ли ?нови [re: goga]  
Автор el_sofia (ентусиаст)
Публикувано13.07.22 13:52



Ти защо мислиш, че всичко това се дължи точно на ЕС ? Напълно нормално е в държава, в която няма военни действия да върви напред. Да ти припомня, че през 50-те години на миналия век у нямаше телевизори, а през 80-те кажи-речи във всеки дом имаше телевизор, че дори и цветни. И всичко това по време на социализма. И други подобни примери могат да се дадат. За да сме обективни какво ни донесе ЕС е необходимодо да хванем калема - какво получаваме от ЕС, какво даваме като вноски в евробюджета, а освен това да видим какви печалби изсмукват европейските фирми от България, какви щети на България нанасят санкциите и съответните контрасанкции от Русия и т.н. Неслучайна говоря за санкциите и контрасанкциите, тъй като примерно една Сърбия не налага санкции на Русия и не търпи нейните контрасанкции. А ние поради това, че сме в ЕС играем по свирката на други и търпим загуби по линия на санкциите и контрасанкциите.
Към това да прибавим и факта, че хиляди специалисти напуснаха България и работят в ЕС. Така че в крайна сметка да не подскачаме от радост, че сме в ЕС, а да видим реалността.



Тема Re: Со години тук ми говоритенови [re: cumanich126454]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано13.07.22 14:10



да, нищо чудно и да е така.
гледам, че и при нас има фамилия чуруликов например /вероятно супер рядка/.

кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш



Тема Re: Аналогията снови [re: bash bugarash]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано13.07.22 14:22



всъщност доколкото си спомням, при нас специално "фашисткия" наратив се смени доста бързо и безпроблемно. буквално в рамките на няколко години след 1989. и разните му там преекспонирани "фашистки" зверства - и за шестте ястребинчета, е за митко палаузов, и там за разни комунистически "героини" дали живота си за "свободата" или там за каквото са се борили, изчезнаха за нула време.
кой от новите поколения е чувал за тях.
а при македонистите, не случайно се бие много здраво тъпана точно за тия неща - тая българомразка пропаганда там не е спирала нито за секунда, все от 1944 та до ден днешен.

кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш



Тема Шизофренията...нови [re: tormentor]  
Автор Darkages (стар клубар)
Публикувано13.07.22 14:25



... и втори дел от отговорите на "обвинителя" Илия Димовски:

16. Дали во Македонија имаше отпор и војна помеѓу Македонците, предводени од партизанските одреди кои носеа имиња на илинденците, од една страна и бугарската армија од другата страна?

Да има и тоа совршено ја илустрира шизофренијата и збунетоста на македонистите и тогаш и денес. Како на друг начин да се објасни дека одредот „Питу Гули“ војува против синот на Питу Гули кој е водач на контрачетниците во тој регион? Како да се објасни дека името на Гоце Делчев го „краси“ еден од партизанските одреди додека внуците на тој Гоце се бугарски кметови во Куманово и Демир Хисар? Или одредот „Даме Груев“, а синот на неговата сестра е единствениот убиен бугарски полицаец на фамозниот 11ти октомври 1941 година – дента кога пукнаа првите пушки во Прилеп и Битола. Јасно е дека од секогаш сте биле збунети и обезглавени. Младите партизани слушнале за Гоце, за Даме, но сиротите здоени и збунети од југословенско-комунистичката пропаганда дигнаа рака врз нацијата врз чија припадност ја декларираа истите. Иако, да бидеме фер и меѓу партизаните има многу Бугари и бугарофили, а партизанското движење е распространето и во самата Бугарија. Секоја чест на комунистите кои успеаа да натераат Бугарин да крене рака на Бугарин.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.