Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:03 30.04.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Тема Re: Атанас Величков...нови [re: Darkages]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано12.07.22 14:14



Хехе, да. А, дано някой прочете поне по диагонал и се позамисли малко.

Между другото, по подобен начин загива в Пловдив (самоубива се, обградена) и Лиляна Димитрова, не знам в бой срещу чий окупатор. Учила съм в училище с нейното име, сега се казва другояче, и съм чела биографията и; нямам антипатия лично към нея и към другите като нея, които явно са били в по-голямата си част искрено вярващи в правотата си. То не че и тия идиотчета с плакатите повечето не си вярват искрено, ама нейсе.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 12.07.22 16:01.



Тема Re: Силуваната Веранови [re: Darkages]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано12.07.22 14:17



Ние ќе победиме! Ние ќе победиме!

Това почти звучи като предсмъртните вопли на Караджордже в Марсилия:

Чувайте ми Югославию и савеза со Францию

Наратива е един и същ



А тая с плаката си реве за побугарчване и силуване докле е жива

Редактирано от komitaO3 на 12.07.22 14:17.



Тема Re: Силуваната Веранови [re: komitaO3]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано12.07.22 14:22



Тя на бугарин и посмъртно няма да се даде жива! ;)

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“


Тема Re: Атанас Величков...нови [re: MupaM]  
Автор Darkages (стар клубар)
Публикувано12.07.22 14:47



Имаше навсякъде такива местни "героини". Край Мездра има един огромен паметник на загинали партизани и ятаци от отряд "Гаврил Генов", на един хълм (Косматица се казва) до който има специален път с паркинг, защото там се раздаваха комсомолски и партийни книжки. Край пътя е лобното място на Тотка Илева -Роза, партизанка, смъртта е геройски украсена, разбира се, обикновена шумкарска история.
Другият "герой" е Никола Марков- Колката от с. Люти брод (там, където баба Илийца прекосява Искъра с лодката от разказа "Една българка"), който е ученик, заподозрян във връзка с шумкарите. Един ден идва местния стражар, да го извика за разпит, а малкото копеленце го застрелва в гръб най- хладнокръвно по пътя към участъка.
В родната му къща в селото също се раздаваха комсомолски и партийни книжки.
Та същите "герои" са и ония оттатък, съдбата на такива във военно време е идентична.



Паметник на Роза и Колката над гимназията в Мездра.

Редактирано от Darkages на 12.07.22 14:48.



Тема Re: Атанас Величков...нови [re: Darkages]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано12.07.22 15:05



Не знам, то тогава е било или ти застрелваш, или теб те застрелват. Без преувеличение.
Не бих ги нарекла бандити и т.н., не искам да им давам морални оценки, не и извън тези от типа "къде си тръгнал, бе, келеш, власт да буташ с оръжие, докато държавата ти, хубава, лоша, воюва" - но млад човек, идеалист, модерен ляв. Много важно е обаче наистина да се знае, че тези там, окупираните, тортурирани, силувани и квото там от бугарската гнасна рака борци за народна свобода, са абсолютно същите и от същото мотивирани като нашите тук - петимата от РМС, партизани, партизани, легендарни синове и т.н. И със същата масовост.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“


Тема Re: Атанас Величков...нови [re: MupaM]  
Автор Darkages (стар клубар)
Публикувано12.07.22 15:31



Всъщност доста по- слаба масовост, разисквано е тук многократно. Повечето са сърби, сърбомани, власи, членове на ЮКП. Такава е и "силуваната" Трена, която идва от Белград. Партизанските им отряди са от 10-12 души, които след първия сериозен студ или среща с българска полиция се прибират по селата, където никой не ги закача.
Същото е било и в България. Баща ми ми разказваше как край родното му село във Врачанско всички са знаели къде е землянката на "партизаните", носели са им храна и дрехи (от съжаление и човещина, разбира се, не че споделят безумните им идеи). След "победата" шумкарите (най- големите мизерници и голтаци, нямащи никаква собственост) се отблагодаряват подобаващо чрез повсеместен терор.
Както се казваше във вица "Комунисти, сър."

Редактирано от Darkages на 12.07.22 15:32.



Тема Re: Атанас Величков...нови [re: Darkages]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано12.07.22 16:00



Трена сефте я чувам, но в Уики пише, че е от Прилеп, само няколко години са живели в Белград.
Предполагам, с това име Циривири е влахинка, или...?



„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Тема Со години тук ми говорите [re: kuduger965O6]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано12.07.22 16:04



че субстанција на македонизма и македонската држава се састои от балгарофобија, антибалгарштината и балгаромразието, и ништо друго. Сега как ште са балгарите државотворен народ , не ми е јасно !? Значи балгарите сами са си направили држава којато да ги мрази ?
Балгари и македонци заедно като државотворни народи произлизашти от соответно македонски и блгарски етнос е оксиморон пар екселанс. Претполагам че балгарската страна точно това иска да постигне на краток рок, да продалбочи абсурдонста на РСМ като државен и национален ентитет(нарочите пред Бруксел), особено след уставните измени наложени с Охридскиа и Преспанскиа договор след кое станахме за смех вече и со тапија. На среден рок сигурно това ште заостри дополнително противоречијата и сбалсаците ватре в општеството между самите македонци. Какви са ползите от това на Балгарија не сам сигурен, обаче. Не виждам на краток и среден рок че би можела да се консолидира една побројна балгарска заедница којато да прави скандали , да крши клечки и да бори македонизма от ватре. Но можеби и това не е нужно, штото сами факт и формално правните следсвија от него ште предизвикват напреженија за децеении напред, сашто като виждаме че се случва с Охридскиа(вече е на 20 гдини) и Преспанскиа. Можеби, на долг срок, в некое подалечно бадаште , или евентуална при некаква ескалација и распад или федерализација на МАКедонија тази уставна позиција на блгарите (пљос паспортите) би дала некаква поголема роља на Балгарија от формален аспект.Както е тргнал света, знае ли човек какво може да се случи след 50 години !
Било кое да вземем от погоре, едно е сигурно, а това е че всичките патишта водат по еден или друг начин кам продолжително отслабване на македонизма во целина и конкретно на државата като нејзин продукт.
Ако сме били малко поумни (както се казва в интевјото на проф. Чепреганов МЕтоди, с “атомски мизак“) како што не сме, ние би можеле да го посрешнем това блгарско условие с некаква форма на признание на балгарски произход на всичките славјаноговорешти македонци което би го направило влизането в устава на денешна дата безсмислено(на тази цифра на преброени балгари).
Мисља че влизането на балгарите в устава не е безбачајно но е повече символичен акт отколко суштински. Нешто като за цвјат и да се оправдае пред хората зашто го “дигате“ ветото, а и да ни пречи на македонистите да не можем да се издишем свободно, докато дојде истинската сатисфакција в името на палното спровеждане на договора както вие си го разбирате.
За мен лично ако ме пита некои точно за влизанет вустава сам 50-50 т.е. неутрален. Но, за приемане на рамката за преговаране както е в момента сам против.
Сашто тјасно, 51 на 49.



Тема Re: Атанас Величков... [re: MupaM]  
Автор Darkages (стар клубар)
Публикувано12.07.22 16:18



Сашето е специалист, нека той да каже.



Тема Re: Со години тук ми говорите [re: SashetoBE]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано12.07.22 16:27



"...че субстанција на македонизма и македонската држава се састои от балгарофобија, антибалгарштината и балгаромразието, и ништо друго. Сега как ште са балгарите државотворен народ , не ми е јасно !? Значи балгарите сами са си направили држава којато да ги мрази ?"

Така излиза.



„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 12.07.22 16:25.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.