Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:10 01.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Re: Малтийцитенови [re: Dean Dimov]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано06.11.19 20:07



Викаш заселили Карпатите до Словакия обаче от Солун до Олимп...без резки промени. Има войни, нападения, зарази, демографски бумове. Има управници, които търсят население за празни земи за данъци... чак пък векове да са чакали да стигнат до там... не вярвам.

За власи или за гърци говориш?

Да не са идвали да продават стока по черноморието. Щото зима в крайморска Добруджа е... нещо много студено-ветровито и то днес със затопления климат.



Тема Re: Малтийцитенови [re: Dean Dimov]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано06.11.19 21:10



за славяните и славянския език ми се струва, че е било от малко по-рано - примерно началото на 9ти век /ти си написал 19ти в бързината/, с идването на крумовата династия и въвеждането на комитатната система /преди това двата етноса са били в голяма степен автономни един от друг/.
интересно как ли са пазели документи като именника на хановете - дали само по устни предания, или със славянски черти и резки или с тюркски руни или нещо подобно.

кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш



Тема Re: Малтийцитенови [re: Superserb]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано07.11.19 09:41



В какъв смисъл. Някаква част се е отделила от основната маса и в някакъв момент е сменила летовищата си с по-южни планини. При всички случаи това е не по-рано от 9 в. и вероятно е постепенен процес. Какъв ти е проблема? Ааа идеята ти е да компроментираш Jirecek line и затова кърсиш арумънска прародина южно от нея. Ами не си познал. Старата топонимия на летовищата на арумъните или е гръцка или славянска. В триъгълника влашката топонимия е в пъти повече. Северно от Jirecek line римските надписи, които са до 6 в. са 95% на латински, южно на гръцки. Лично аз подозирам, че част от протовласите от триъгълника са тръгнали на юг след 9 в. и остават там, като търсят нови летовища именно за да избегнат българската инвазия в района.


Стана дума и за каракачани, които са гръцкоезични. Стана дума, че част от тях след затваряне на границата зимуват в Бургаско, примерно в землището на село Росен/Мехмечкьой и др.

Относно моканите ми е странно, може и стока да са продавали, вероятно от есента са пристигали и са косяли нещо, незнам. Факт е че всяка година на два пъти мокани /през 19 в. около 10 000 души/, преминават Карпатите, Влашката низина, Дунав и цъфват в Добруджа и Варненско, и после обратно. Други пък към Бесарабия. Това е било преход понякога през три държави, имало е и международни споразумения за това с цел регулация на прехода и поданството на моканите. Не ми е ясно откога е започнало това. Факт е че край големите реки има повече паша и край морето снежната покривка е по-кратка. Вероятно са правели зимни кошари и в най-студените и снежни дни са изхранвали овцете с фуражи, които са купували след продажба на част от шилетата. Може и да са косяли нещо.



Тема Re: Малтийцитенови [re: tormentor]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано07.11.19 10:01



Може. Те двата етноса са автономни и след това, някъде контактната им зона е била по линията Шумен - Силистра - река Прут. Източно от нея предимно прабългари, западно от нея предимно славяни. Все пак , в западната славянската територия е имало и разсейки на прабългари, предимно аристокрация, която сигурно е и била податлива на славянизация. Вероятно в края на 9 в. и през 10 в. допълнително е имало и прабългарски бежанци, към западната славянска територия, заради опустошенията от маджари и печенеги.



Тема Re: Малтийцитенови [re: Dean Dimov]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано07.11.19 10:24



...предимно аристокрация...
В аристокрацията всички професионални воини ли се включват или само командирите?



Тема Re: Малтийцитенови [re: tuzlija-179435]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано07.11.19 10:48



Имам предвид разсейки, живеещи сред славяни и натоварени да ги ръководят и да организират събиране на данъци от славяните. Не мисля, че по това време е имало диференциация на професионални и ддруги войни сред прабългарите. Всеки степняк, занимаващ се и със скотовъдство , при нужда е бил и воин, като воините конници при военните кампании са набирани предимно сред тях.



Тема Re: Малтийцитенови [re: Dean Dimov]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано07.11.19 21:22



Аз все си мисля че прародината на власите не че е по на юг...а по на запад!

Смисъла на пастирските миграции е да се ползват лятото планинските пасища, а зимата Средиземноморските крайбрежия - няма сняг и е топло, повечето са блата и мочурища, няма земеделие и болестите не върлуват зимата - маларии и т.н. Какъв е смисъла за преход от Трансилвания в Добруджа - от студено към студено и то регулярно?



Тема Re: Малтийцитенови [re: Superserb]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано08.11.19 20:12



Може. Може и да има повече прародини. Според мен на запад в динарските планини е прародината на едни други власи, мавровласите, наричани също и морлаци, които са изчезнали.

И на мен ми е странно движението на моканите. Топлите морета са много далече от Карпатите, така че нямат голям избор. Все пак, край Черно море снежната покривка е сравнително по-кратка, вероятно има значение и пролетната и есенна транзитна паша във Влашката равнина. Частично през зимата в Добруджа овцете сигурно са на фуражно изхранване. Вероятно в Добруджа възможностите за обмен и търговия са били по-големи. По едно време Австро-унгария е искала да им слага мита за добитъка при преминаване и е станал международен проблем, стигнало се е до тристранно споразумение за свободното преминаване на моканите между Австро-Унгария, Влашко и Османската империя.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.