Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:23 28.04.24 
Здравна
   >> Хомеопатия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Ами сега?  
Авторbebsun (Нерегистриран)
Публикувано04.11.06 18:37



Здравейте,

Този път пиърсингите са ми добре

, но пък се разболях- болки в гърлото, ужасна хрема, даже май ми се увеличиха лимфните възли . По законите на Мърфи, хомеопатът ми е извън България и не знам какво да правя сега. Последно пих Carc. LM3, на 19.10.

Също ме притеснява, че лекуваме гъбички от над 4 месеца. Номално ли е това? Имам и бая други проблеми, но питам за гъбичките, защото за тях съм чела, че се лекуват успешно.



Тема Re: Ами сега?нови [re: bebsun]  
Автор easeМодератор ()
Публикувано04.11.06 20:15



Вземи еднократно карцинозин в същата потенция. Виждала съм точно така да мине грип от една доза карцинозин.

Не знам дали е нормално да лекувате гъбичките 4 месеца, всеки организъм е различен и нямам идея какво се слчува при теб.Говори с хомеопата си за това. Обсъдете има ли напредък или не и какво става.



Тема Re: Ами сега?нови [re: ease]  
Авторbebsun (Нерегистриран)
Публикувано04.11.06 20:41



Мерси. Пих една доза. Да видим утре как ще съм



А за гъбичките- обсъждаме естествено. Но аз се притеснявам, че вече хронифицирали се, по- трудно се лекуват.



Тема Re: Ами сега?нови [re: bebsun]  
Автор Hamaelleon (Hamaelleon)
Публикувано04.11.06 21:52



маа им гъбички, тц тц тц


аз проблем с ушопиърсинга нямам, обаче с туй дет е прикачено към него, хм..

скивай тва и размишлявай за туй карцинозин и твоя лечение наде върви и изобщо дъл фърфи или спи:

Закон на Херинг-Комаров:

Ако са подрискате начи изкарвате - ша съ опрайте, дрискайте на воля;) Туй е отвътре навън..

Ако тижисттъ у простата кратуна и световъртежа ви преминат в бирено шкимбе, опа, ок са нишата, отгоре надоле..

И т.н. много важни неща са тва..

www.vlkomarov.info - Владимир Комаров, Hamaelleon

Тема Re: Ами сега?нови [re: Hamaelleon]  
Авторbebsun (Нерегистриран)
Публикувано05.11.06 00:00



Хм, много интересни таблици. Благодаря





Тема Re: Ами сега?нови [re: bebsun]  
Автор. (Нерегистриран)
Публикувано05.11.06 09:24



Таблицата не е пълна, но е полезна.
По-пълно описание на реакция след хомеопатично лекарство е дадено от Кент и от Витулкас (поне техните ги знам).
Това е полезно помагало и за практикуващи, и за пациенти

- да знаят кога да наковат хомеопата си



Тема Re: Ами сега?нови [re: bebsun]  
Авторbebsun (Нерегистриран)
Публикувано05.11.06 18:49



Гърлото вече не ме боли, но носът е все още запушен + започна отделяне на сополи. Да повторя ли дозата?


Сега чета и е много вярно:

"Carc са придирчиви до крайна степен - дрехите им са в съвършено цветово съчетание, чорапите им винаги са еднакво опънати. Перфекционизмът е тяхна характерна черта.
Страдат от извънреден самоконтрол и подчертано чувство за отговорност, свързано с усещане за вина. По характер са отстъпчиви, състрадателни и любвеобилни. Чувствителни са към критика и лесно се обиждат."

Източник:





Тема Re: Ами сега?нови [re: bebsun]  
Автор Hamaelleon (Hamaelleon)
Публикувано05.11.06 21:49



Не. Що? Заради едни сополи ли ве? Excuse me

това се кара на крак. Ква е тая глезотия за всяко нещо да зобим лекарства, независимо кви. Аре малко по-сериозно, а? Я падни за двайсИ

В този невероятно кратък фрагмент Carc е подобен или еднакъв и с други лекарства, но по принцип, да, всичко това е така. Избрал съм Питър Чапел за първоначална ММ, защото дава кратичко и ясно есенцията на лекарството. Но за всяко едно лекарство може да се напише отделна книга, имай го предвид..

Знаеш ли, моето мнение е, че пациентите не трябва да си знаят лекарството, ма ти тъй като вече го знаеш са ша та открехна на една доста по-подробна картина на Карцинозин. Ние това лекарство доста го дъфкахме във форума.. И една дама, на която няма да и казвам все още ника, щот нъл знайш жени трябва първо да се разбереш с тях, че инак олелия дивотия.. та тая кака зе, че преведе една хубава статия.. е тя беше много добра, пък аз изобщо с мойто туткане, педантичност и изпипване на детайла.. още седи на бюрото и съм на етап редактиране.. тааа, давам на своя отговорност целия нередактиран превод, пък ако вземе някой и да го провери, пък зема, че го публикувам най-накрая тоя месец в сайта.. и та така, ето на, чети:

Carcinosin
By Don Webley

Carcinosin е лекарство което, от моя опит, е един от големите полихрести в хомеопатичната ММ. Често се употребява от европейските и латиноамериканските лекари, но много по-малко от американските, и аз самият не разбирам защо това е така. Ракът е много по-широко разпространен тук, отколкото където и да било, което предполага миазматичния нозод на тази болест да е показан често.

Действително е така, и аз преполагам че не се дооценява поради липсата на осведоменост за лекарството, а може би също и заради предубеждението към него, също поради липсата на добро познаване. Надявам се, че тази статия ще помогне на практикуващите да се чувстват малко по-добре подготвени и по-ентусиазирани да откриват това лекарство. То никога не излиза при реперторизация, затова трябва да се търси. Но то ще разреши редица от онези случаи, които имат съвсем слаб прогрес при „перфектно показани” лекарства. Нарочно избрах този ръкопис да бъде в есенциално завършена форма, преди консултирането с други публикации, така че за добро или лошо, това което е отразено тук, е мой личен опит. За мен беше поучително обаче да прочета протоколите от конференцията на Хектел за Carcinosin, толкова добре като ценната презентация на Джонатан Шоър на конференцията - IFH Professional Case Conference през 1989г. Видях че наблюденията, които бях описал, са потвърдении от опита на другите. Също и че един или повече автори заемат агностична позиция за симптомите, които са водеща индикация, в моята практика. Разбира се също видях симптоми, с които не бях запознат. Статията не претендира да бъде крайния източник за Carcinosin. Много материал, който е или от моя собствен опит, или част от общоизвестното разбиране за лекарството, не е представен тук. Аз се надявам евентуално, все пак, да побликувам дефинитивна работа за този нозод. Затова настоятелно моля за отзиви и лекувани случаи, за нещата, които не съм описал достатъчно задълбочено в това лекарство.

Картината на лекарството Carcinosin е трудна за обобщаване с отделни ключови симптоми. Тук няма малодушие както при Lycopodium, или страх от вселената, както в Arsenicum. Трудно е също да се направят някакви категорични твърдения за лекарството, защото противоположното на вече казаното за него, също може да бъде истина. Може би повече от всяко друго хомеопатично оръжие Carcinosin е лекарство на полярните противоположности. Имал съм често случаи на промяна в недоверието от страна на майката, и намаляване на колебанието, за това че давам на нейното меко по характер, интровертно дете, същото лекарство, което дадох на упоритото, хиперактивно, досадно дете, което блъска по стените. Все пак тези много аморфни и противоположни характери предполагат образа на Carcinosin.

Установено е, че епидемията от рак, която сега поразява индустриализирания свят е директно свързана с потискане на туберкулозата. Тази теза е трудно доказуема, без съмнение, но броят на наблюденията сочи решително в това направление. Най-напред – един от факторите, който сигнализира за възможната нужда от раковия нозод, е туберкулоза в семейната история. Carcinosin дели някои забележителни симптоми с Tuberculinum, за илюстрация – окосмяване по гръбнака, сини склери, генупекторална поза на сън и желание за пътуване. Наблюдавал съм също изпотяване на главата по време на сън достатъчно често, за да го добавя в реперториума.

Имал съм възможност да лекувам родителите на доста деца, на които е помогнал този нозод и съм откривал много често, че лекарството не е било показано при тези хора. От една страна се наблюдава много показателна история – най-често на майката, и по-малко опетнено минало, от друга страна. Често нито единия от родителите няма нужда от този нозод, дори да са показани при едно, или повече от техните деца. Като че ли броя на посочените болести в семейното дърво трябва да достигне до някаква „критична маса” преди раковия миазъм да експлоадира. Следователно детето ще бъде карцинозинов тип, докато родителите получават други лекарства. Важно е също и че рядко съм виждал случаи, където родителите се нуждаят от Carcinosin, а децата – не. Взети заедно, тези факти не предвещават добро за бъдещето на човечеството. Ние сме, и без това, доказателство за развързването на новия ездач на апокалипсиса на света, в това поколение. Виждали сме това отражение във внезапното нарастване на появата на рак за този период, но фактът че нозода се появява “ex nihilo”, в това поколение, показва че ние сме съзряли върха на този чудовищен миазматичен айсберг. Carcinosin е предопределен да бъде нозодът на това поколение сравнително по същия начин, по който Tuberculinum–bovine беше звезда по времето на Кент. Има също и сенки на Medorrhinum в този нозод. Ние виждаме хиперактивност при децата, нарастващо сексуално желание, подобряване от океана, генопектурална поза за сън, желание за сол, сладко и мазно, и безсъние.

Другите важни елементи в картината на Carcinosin идват от семейството на Natrum-muriaticum и Sepia. Ние виждаме придирчивостта и желанието за сол на Natrum- muriaticum, влошаването от утешение (противоположното също често присъства), чувствителност към морския въздух, желание за шоколад, и отвращението към мляко и мазно на двете лекарства. Виждаме любовта към танцуване на Sepia, както и активността в детството. Много лесно се обижда както и при двете лекарства. Казват че ракът е много добре маскиран и е така при този нозод. Често срещан симптом от картината, който е точен пример на, повтарям, Tuberculinum – bovine, както случая B.J.S. на края на тази статия, но който има един или два симптома, които не са точно подходящи. Както отбелязах тези типични симптоми и фамилната история, често водят към употребата на Carcinosin.

Понякога човек вижда случай, който изглежда има, например, симптомите на фосфорната група. После аспекта на Sepia, после тип Natrum-muriaticum - нареждане на симптомите. Познавайки това лекарства, човек вижда неговия аспект като обединяваща нишка, преминаваща през случая. Като пример е пациента C.D., чийто случай е разгледан по-надолу. Уитмънт нарича рака „The penalty for the unlived life” , а Вилхелм Райх споменава като край на резултата "Carcinomatous Shrinking Biopathy." Natrum-muriaticum и Sepia отразяват тази тенденция може би повече, отколкото всичко други лекарства и е показателно, че те биха били тясно свързани с този нозод. Туберкулиновата и гонорейната тенденция осигуряват базата, или може по-точно казано миазматичния чим, върху който отровните семена могат да покълнат в раковия миазъм. Това е поради причината, че Carcinosin има всички тези лекарства загатнати в неговата картина. Освен ако човек има ясно усещане за еснциалния процес, настъпващ в Carcinosin, иначе би се объркал, защото лекарството излиза като един тип, после друг, и отново различен. Раглеждам болестта сама по себе си. Ракът може да се проявява във всеки орган и като резултат да се разгърне като голямо разнообразие от симптоми. Все пак общото за всички видове рак е неограничения, хаотичен растеж, където безграничната генеративна енергия, която вдъхва живота на тялото и неговите клетки, е освободена от нормалния контрол и резултатът е хаотичния растеж и разнасяне на злокачествения и унищожителен тумор в засегнатите системи.

www.vlkomarov.info - Владимир Комаров, Hamaelleon

Тема Re: Ами сега?нови [re: Hamaelleon]  
Автор Hamaelleon (Hamaelleon)
Публикувано05.11.06 21:50



Рудолф Щайнер навремето характеризира рака с наличието на две фази, на треска, топлина, или възпаление, и тази на туморна формация. Тази топлина, този интензитет, този огън, който едва се контролира, предполага нещо от есенцията на Carcinosin. Carcinosin е името, което дадохме на патологичната картина, която възниква, когато жизнената енергия, представена индивидуално с голям интензитет, е разстроена и се обръща срещу собствения организъм, унищожавайки го със своето безумно търсене на изблик и решение. Следователно карцинозиновото дете има повтаряща се и честа висока температура, често е хиперактивно и заспива трудно. Има много крайни хранителни предпочитания, които често с редуват с отвращения. Така че човек често чува „Аз обичах яйца, но сега ги мразя”. В Carcinosin, семейната история и личната история на родителите на пациента, тази интензивност е също представена като пристрастяване към алкохол, наркотици, цигари, и особено към кофеина и голямата чувствителност към храни. По същия начин се изявява като голяма страст и сексуална интензивност, започваща често в млада възраст, любов към танците и музиката и оживеност по време на буря. Наблюдавал съм също много ранно поникване на временните и постоянните зъби в редица случаи. Това разбира се трудно бих могъл да го включа в реперториума, тъй като, поради неговата природа, не е симптом който може да бъде лекуван. Но съм го виждал не веднъж. Тази хаотична енергия също понякога се изявява като редуване на симптомите от едната страна на тялото към дръгата. Виждал съм това при възпалено гърло, но това не е симптом, който да гарантирам от опит, въпреки че другите усилено го правят.

Как иначе да различим енергията на Carcinosin и интензивността от тази на Medorrhinum или Tuberculinum? При рака няма инфектираща или външна причина заставяща клетките да започнат техния деструктивен и неограничен растеж. Случващото се е просто напредващ, даже хаотично, вариант на растежния просцес на нормалните тъкани. В гонорейния и туберкулиновия миазъм има внасяне на чужд източник, който усилва, но също изопачава енергията. Жестокост и твърдост се изявяват навсякъде в тези лекарства, като резултат от тази извратена първопричина. Така детето Medorrhinum или Tuberculinum често е жестоко, или ограничиено и, макар чувствително към забележки и към другите, не е неестествено за някои деца Medorrhinum. Разцвета или зрялостта на всеки от тези типове не ги прави някой, на когото лесно бихте оставили децата или домашните си любимци за уикенда. Има мрак около енергията и на двата субекта, която напълно липсва при Carcinosin. Единствено категоричното твъдение, дадено от някой за него е това, че никога няма да прояви злонамерена жестокост. Два много важни факта имам предвид в картината на Carcinosin - че лекарството е описано като „съчувстващ” и „безпокои се за другите” - във второто издание на Синтетичния реперториум. Грижата и зачитането на другите е основно в тези случаи и, както виждаме, е източника на някои от неговите патологии. Така, дори твърдоглавото дете, чиято майка казва, че има ужасен характер и удря братята и сестрите си, влиза в лекарския кабинет, изглеждайки толкова сладко, но вие може твърдо да вярвате, че тя говори за някой, който седи точно пред вас. Това се вижда непосредствено при детето Carcinosin, както и при възрастния, непосредствено преди дълбоката патология. Има нещо привлекателно и магнетично в тяхната енергия. Светлина и топлина без тъмна сянка, както при другите два нозода.

В случаи на млади хора – „млади” наистина предполага един по-ранен стадий на патологията - тази енергия е осезаемо сексуална. Carcinosin попада между няколкото лекарства, по отношение на интензитета на тяхното либидото. Последната пациентка, когато я попитах колко често тя и нейния партньор имат сексуални интимности, ми каза:” Веднъж седмично, но намаля в сравнение с първата година след като се оженихме, когато беше три пъти седмично.” Среща се и история на промискуитет, но често само като няколко дългосрочни връзки, характеризиращи се със същия интензитет. Връзките на пациента Carcinosin със сексуалността са по-скоро емоционални, отколкото полови, повече изтънчени, отколкото груби, и по-малко емоционално усложнени, отколкото тези на Medorrhinum или Lachesis например. Сексуалният импулс е просто зряла проява на енергичната интензивност, с която пациентът живее от детството. Евентуално затова личното осъществяване на случаен секс не е това, което той или тя искат. По този начин промискуитетът е склонен да се развие към продължително обвързване, или да стане усложнен от кафе, наркотици или шоколад, за да успокои болката от разочарованието. Следователно, макар че се усеща сексуалната енергия на пациента Carcinosin, който стои отсреща на масата, това не е тази енергия, от която трябва да се пазим. Въпреки че енергията е убедителна, човек не трябва да се чувства сякаш пациента му прави предложение. Факт е, че тази дълбока сексуална нужда не е патологична и рядко се влошава след лечението.

Третият основен аспект в картината на Carcinosin е придирчивостта. Синтезисът дава Carcinosin като зловещо лекарство и аз съм съгласен с това. Това е много по-съществено, примерно, отколкото придирчивостта на Natrum-muriaticum пациента, който е подобен; и по-скоро е към реда, отколкото към мръсотията. Макар че последно се вижда, че връзката на Natrum- muriaticum с точността е по-рядко присъстваща. Въпреки че външно пациентът Carcinosin не е задължително по-педантичен от Natrum-muriaticum, това е част от неговия живот, която тенденция ние трябва да изследваме. Изглежда ми като резултат от ригидността, нуждата от контрол, която пречи на пациента да разбере, че седи върху светкавица, която е потенциално унищожителна ако не се въздържа стриктно. Това е същото усещане което поражда страх, когато болестта се появи, или това са корените на страха от рака. Пациентката К.А., чийто случай е цитиран тук, все усещала че ще умре млада. Дълбоко вътре пациента знае, че има патологична бомба с часовников механизъм, която тиктака вътре в него. Придирчивостта е опит да я контролира. Избирайки друг начин, придирчивостта е храбър опит да я задържи притисната до стената. Пациентката Carcinosin някак усеща, че ако може да задържи обкръжението си префектно, или фигурата си перфектна, ще може да живее вечно. Случаят на К.А. илюстритра нещо основно за лекарството в тази връзка.Тя винаги изпълнява добросъвестно собствения си здравословен хранителен режим и е пристрастена към всички продукти, които продава. Изглежда доста по-млада за възрастта си, но планира козметична операция на лицето на 45 годишна възраст. Ужасява се от остаряването. Грижи се педантично за тялото си, най-малкото за външността и обкръжението си. Когато била изнасилена преди няколко години, тя не казала на сина си (тя е самотна майка), защото не искала да го безпокои. Друга пациентка дойде с херпес като основно оплакване. Тя имаше други симптоми като запек, безсъние, но херпесът който в нейния случай беше в по-скоро слаба форма, я хвърля в ужас. „Чувствам се болна. Защо това се случва на мен? Не съм родена за такова приключение.” Чувстваше се мръсна и ставаше свръхвъзбудена когато се появи дори малко поражение. Тя беше такъв човек, който „обича нещата да са заковани”. Смъртността е голяма тема тук, и безпокойството относно появата на херпетичните лезии е само декларация за появата на някакъв образна смъртта. Наистина в основата си целия страх, когато се проучи цялостно, е само страх от смъртта. Все пак не всички лекарства имат страх от смърт, страха на някои лекарства е от определени неща, докато другите изпитват друг ужас. Arsenicum е едно от лекарствата, които имат темата страх от смъртта. Carcinosin е подобно. Не бих го вкюлчил в реперториума за този симптом, и действително, никога не съм го виждал открито проявен в пациената Carcinosin. Обаче същите известия за смърт, които в пациента Arsenicum водят към сковаващ страх и несигурност, в Carcinosin се проявяват като БЕЗПОКЙСТВО и ОЧАКВАНЕ. Обобщено, пациентката Carcinosin силно се надява, че с планиране и организация, и може би само вършейки всичко прецизно, тя нама да умре.

Разликата между придирчивостта на Arsenicum и неврозата на Carcinosin се най-добре се илюстрира от следното: две момичета заминават на екскурзия, разтревожаната майка стои от едната страна на колата, нареждайки плачливо на сбогуване на своите „малки момиченца”. Arsenicum би казал: „Скъпа, карай внимателно, чух ужасни неща за шофирането по пътищата на Охайо. Задължително слагай предпазния колан и не сядай по тоалтните седалки, и разбира се, не говори с непознати. О, косата ти се нуждае от грижи, пътя ти се е изкривил. Задължително ми обаждай се всяка вечер. Да, може да ми се обадиш и в 1.00, аз както винаги не спя по това време”. Майката Carcinosin подшушва на дъщеря си: Скъпа, грижи се за себе си и задължително носи чисто бельо. Какво ще стане, ако има катастрофа и те откарат в болницата с мръсно бельо?”

Малко карикатурно, но не е съвсем. Виждал съм го споменато в някакво издание, така че може би придирчивостта на Carcinosin не е първична, а е от желанието да се хареса. Това е най-характерно не само от моя опит, и точно там се отличават Carcinosin от Staphisagria, която не е придирчива. Въпреки това го има желанието да се хареса, и понеже това лекарство е много чувствително на забележки и съчувстващо, пациента Carcinosin е много умел в проспособяването на неговия или нейния живот към очакванията на околните. Случаят К.А отразява това съвършено. В допълнението отдолу тя казва: „Прикритията ми ги няма, не мога да се преструвам повече, аз винаги премислям нещата и ги изпълнявам както трябва, така че да не се налага да се страхувам.
В последна сметка придирчивостта ни води към същността на контрола, сърцевината в патогенезата на Carcinosin. Фобстър превежда за пример история на уплаха и продължително нещастие, като признак, който предполага Carcinosin. Те са наистина често присъстващи: патологията на Carcinosin възниква когато необятната, центростремителна жизнена енергия, голямата чувствителност и отношението към другите, са стеснени, ограничени и травматизирани от студените и брутални случки в живота. Често слушам за събития като продължителна сексуална злоупотрба и ужас, които са критерии за доверчивост. Това са основните събития, настъпващи в патогенезата на Carcinosin, и ако някой ги проумее, ще намери лекарството, което е скрито за други. Истина е, че е трудно да се определи Carcinosin - като цвета на хамелеон. Това е защото в зависимост от това коя част от характеристиките присъства в голяма степен, лекарството може да имитира Natrum-muriaticum или Medorrhinum, или Staphisagria, или Phosphorus, или Sepia, или Tuberculinum, или Calcarea-carbonica, или някои други (Pulsatilla също).Така жената, с голяма сексуална енергия, много общителна, съчувстваща и проницателна, може да прилича на Phosphorus и да дели с него хранителните предпочитания. С изключение може би на само една подробност, колко много тя обича да пие чай, и никога не пие студена вода. Или взискателна, патологично отговорна жена, която обича шоколад и сол, но сексът не я интересува, и не е много отзивчива на утешение, може би да предполага Natrum-muriaticum, докато не се разбере, че обича да седи в колата си на слънце, със свален прозорец, и обича меките, лигави тлъстини на месото. Контролът от строги, почти садистични родители, или партньор, е форма на нещастие, често срещано в тези случаи. Случаят К.А. обсъден по-долу е пример за това. Тя описва себе си като отгледана от „майка нацист”, която не толерира нищо различно от съвършеното. Първият и съпруг бил евангелист (той не си падал по жените и бил навлязъл в порнографията), който бил дори повече задушаващ. Не можел да слуша хората да дъвчат ли да дишат, така че се налагало да храни децата преди той да се върне вкъщи. Той не докосвал никога жена, така че техния „сексуален живот” се ограничавал с фелацио, докато той пушел, седейки на стола. Въпреки това, не би трябвало да се усети, че Carcinosin е противопоказан, ако няма история на жестоко третиране. Нормалните травми в живота често са достатъчно мъчителни. Дори в лицето на необичайно страдание пациента Carcinosin не изглежда да се противопоставя. В това е сходството със Staphisagria. Дори като дете пациента Carcinosin е крайно чувствителен на укори. Трудно е да се направи разликата между двете лекарства. Разликата, струва ми се, е че Staphisagria се съпротивлява на конфронтацията, защото организма и е твърде чувствителен за да понася гнева на другите, и прави всичко така, че да избегне ситуации, в които това може да се случи. Детето Staphisagria няма да покаже кипящата енергия на детето Carcinosin, към избухването на която той или тя е понякога склонен. Carcinosin, за разлика, би останал със съпруга си алкохолик, не съвсем без да се възмущава, но от чувство за отговорност. Това е заради това, че ако тя някак успее да запази семейното огнище, това ще помогне за отблъскването на чувството за страх от смъртта и безпорядъка. Трябва да се върнем към безпокойството за другите и способността за съчувствие на пациентите Carcinosin. Типичния пациент Carcinosin ще опише себе си като подобен на Phosphorus, ще седи на ръба на стола и ще се наклони за да бъде по-близо, и ще бъде много развълнуван от другите хора. Да се направи разлика е много трудно, защото това лекарство показва цялата чувствителност на Phosphorus, усеща емоциите на другите, и също е склонен към видения и психични феномени. Ако може да се направи разлика, това е, че този пациент е „по-твърд” или и неаморфен, отколкото пациента Phosphorus. Един лекар на конференцията на Хектел изрази това много добре: „Phosphorus”, каза той, „е като хамелеон, и няма кожа, така да се каже, няма граници.” Но не винаги е много лесно да се направи разлика. По-обичайно, обаче, е безпокойството за другите и желанието да помогне, без да загуби границата между себе си и другите”. В този случай вината е често част от цялото, отново наследено от това, че пациента се чувства някак отговорен и задължен да се грижи и да пази всички околни от смъртта. Една пациентка беше много трогателна: „Моето второ име е вина”, каза тя. Това е може би добро място да разширя моята бърза референция с факта, че почти всичко казано за С., дори понякога грешно, друг път ще бъде вярно. Аз само съпоставям енергичното, отзививо, интензивно дете Carcinosin с по-чувствителното и сдържано дете Staphisagria. Истина е, че това е по-широко разпространената изява на детето Carcinosin. Истина е също, че понякога се вижда точно противоположното. Детето Carcinosin може да бъде тихо, срамежливо, потиснато и патологично чувствително точно като Staphisagria на същата възраст. Дори в него можем да открием ключовите: хранителни предпочитания, запек, безсъние и треска, показваща скритата под спокйна външност интензивна енергия. Смятам такива деца като пример, където развитието на патологията е порастнало толкова, че имплозията или интровертността на енергията, която се среща доста по-късно в по-специфичен вид, е факт от ранна възраст.

www.vlkomarov.info - Владимир Комаров, Hamaelleon


Тема Re: Ами сега?нови [re: Hamaelleon]  
Автор Hamaelleon (Hamaelleon)
Публикувано05.11.06 21:51



Казано общо, фазата на потискане и рухване се вижда доста по-късно, макар че не задължително в старческа възрааст. В снемането на случая ще се забележи, че пациента някога е бил отзивчив, енергичен, сексуално витален. Понякога, особено в случаите на сексуална злоупотреба, не това е случая; ще има безразличие към секса. Не мога да повярвам че съм виждал истинско отвращение към секса в пациент Carcinosin. Дори ако жената не е наистина фригидна и нейната липса на сексуален отговор е ситуационна, те понякога ще споменат за кратка интерлюдия между лоши бракове или отделна връзка, където тяхната сексуалност проличава. Типичните разкази за детството също присъстват. Сега тя е крайно потисната, до точката на опит за самоубийство. Вината се е превърнала в дълбоко чувство за поражение. В тези индивиди историята на болка и злоупотреба в миналото са много очевидни. Понякога е изненадващо. Ще има история на родители – алкохолици и сексуална злоупотреба. Друг пациент, дете на дисфункционални алкохолици и жена, която се бори със себе си, и със своята пристрастеност към алкохол и цигари, с явно чувство за безполезност, страдала от пристъпи на депресия в миналото. Удря се с ръце по главата когато казва: „Като дете не можах да се науча как да се грижа за себе си.”

Как да търсим Carcinosin
Въпреки това, което прочетохте тук, трябва да положите усилия да откриете случаи на Carcinosin в своята практика, поне в началото. Сега мога да ги разпознавам толкова лесно, колкото Natrum-muriaticum или Sulphur,или Ignatia, или който и да е от полихрестите, но това не е задължително. Основния трудност е, че при реперторизацията на случая няма да ви излезе Carcinosin, ако ползвате реперториума на Кент. Аз винаги ползвам Синтезиса в началото и реперториума на Кунцли фон Фимелберг за подробностите. Синтезиса съдържа същината на обширните знания на Пиер Шмид и той убедително използва Carcinosin доста повече, защото има допълнения за Carcinosin в този реперториум с надпис „7”, по които да се познава като техен източник. Даже и това няма да осигури достатъчно пълна картина на лекарството, за да излезе при реперторизиране. По-скоро трябва да знаете неговите скрити места и да ги познавате по белезите им. Първото, което трябва да ви накара да мислите за това лекарство е случай, който изглежда точно като Natrum-muriaticum, с изключение на това, че пациентката ще ви каже колко обича да седи на слънце, или колко много обича сочната мазнина от свинска пържола, или вие разберете че обича да я утешават. Същото може да се каже за Pulsatilla, Sepia, Phosphorus, Lycopodium, Medorrhinum, Calcarea, и много други лекарства, но открих, че главното в случаи на Carcinosin са или леко ексцентричен Natrum-muriaticum, или Sepia, или Medorrhinum с малко изкривяване: малко по-нежен и без острота, а може би с нежелание за сол, вместо желание, и не се подобрява нощем. Natrum-muriaticum има същото силно родство с раковия миазъм, както Mercurius със сифилитичния и Thuja със сикотичния. Най-малкото това са мои наблюдения. Ако се съмнявате че нещо става, обърнете внимание на семейната история. Търсете рак, диабет, алкохолизъм, пристрастяване към наркотици, лудост. Понякога ще откриете туберкулоза в историята. Фобстър казва, че злокачествената анемия е също указваща, но това не съм го срещал в историята на никой пациент. Може да е нещо, за което наследниците не знаят. Това не е явен белег като рак или инфаркт. Скоро имах подозрения, че тежката астма и треска в родословието са показателни, но не съм съвсем сигурен в това, за да го твърдя. Отхвърлям го, така че другите могат да обсъждат тази възможност и да я представят на колегите си. Фобстър казва, че миналото на майката е от по-голяма важност. Това е правилно по мои наблюдения, което не значи, че това на бащата е маловажно. Не е задължително всичките четири баби и дядовци да са умрели от рак. Ако случая е такъв, трябва да съм съвсем сигурен че някое друго лекарство е показано, преди да го дам. Трябва да търсите обаче случаите на Carcinosin, когато половината родственици имат указващо за това минало.

Понякога има малко увредени родственици, но всичките пет братя и сестри на пациента са алкохолици. Това не бива да се взема толкова конкретно. Въпреки това ще използвате рядко Carcinosin, когато няма наследствени дадености. Но понякога няма. В черновата на тази статия написах, че съм го правил само веднъж. При разглеждането на тези случай, разбрах, че съм сгрешил – използвал съм лекарството няколко пъти, не често, но повече от веднъж, само по този симптом. Това не е изненада. Кой използва Medorrhinum само при ясен случай на гонорейна инфекция в семейната история? После, проучете личната история на пациента. Запек и безсъние от детството са силно показателни, както и често, или високи температури като дете. Мой пациент е имал като дете висока температура, регистирана в болницата „Провиденс” като 108 градуса по Фаренхайт. Друго дете ще тича наоколо и ще играе при 106 градуса. Тази температура често е придружена с болки в ушите или сливиците. Високата температура в детството е също силна индикация. Фобстър дава като показателна история на пневмония или коклюш. Аз съм ги виждал, но не толкова често. Дори рядко, в моята практика, има лица, които са карали детски болести повече от веднъж. Фобстър дава тази индикация. Той пише също, че Carcinosin е показан, когато има много силна реакция след ваксинация. Споменавам това в интерес описанието да е цялостно, но не бих могъл да го подкрепя от моя собствен опит. Децата Carcinosin са по типичен начин много енергични. Безсънието и възбудата са само показатели за това.

Така че има симптоми, свързани със самото лекарство. Carcinosin, както вече обсъдихме, е предимно измежду придирчивите лекарства. Обича да танцува и пътува, повлиява се по един или друг начин от океана. Казват, че Carcinosin се ободрява по време на бури. За да съм честен, като идващ от западен Орегон, не мога да потвърдя това. Да задавам такъв въпрос там, където живея, е все едно да питам ескимосите дали се страхуват от слонове. Carcinosin е силно повлиян от музиката. Склонни са да харесват класическа музика, въпреки че някои ще харесат рок. Забелязал съм отвращение към джаз в няколко пациенти. Това изглежда истинско отвращение към този вид музика. Моята теория, и това е само свободно размишление, порицано от нашите знаменити основатели, е че синкопирането засяга тяхното чувство за ред и приличие. При малките деца ще откриете потене на главата по време на сън. Това е много важна рубрика при лекуването на деца. Кунцли слага черна точка в неговия Реперториум, знак че към този симптом има голямо преразположение, от неговия опит. Той дава следващите лекарства за потене на главата по време на сън: Bry., Calc., Calc.-p, Cham. Cic., Lyc., Merc., Podo., Sanic., Sep., Sil. Към този списък аз прибавям от моя собствен опит Tub., и Carcinosin. Често само този симптом, в комбинация с генупекторална поза за сън, която също я има в Carcinosin, решава случая. Този симптом е слабо показателен при децата, тъй като това е нормално през първата година от техния живот. В Реперториума следните лекарства в тази рубрика: Calc.-p, Carcinosin, Con, Euphorbium, Lyc., Med., Phos., Sep., Tub. Открих тези симптоми за да подсиля общите от по-висока степен: те са пълномощници на нещо много дълбоко в живота на детето. Така, при малките деца, тези симптоми трябва да са показани в патогенезиса на симилимума. За пример, когато присъстват заедно генупектуралната поза и потенето на главата по време на сън, веднага се стеснява списъка до пет лекарства от цялата ММ. Някой, който лекува деца и се чуди как да подбере лекарство без наличието на симптоми, ще оцени стойността на тези индикации. Трябва да се отбележи, че Carcinosin спи също протегнат, с разперени ръце и крака. Това също не е необикновено при малки деца, но го споменавам, за да не разубедя някой да използва Carcinosin. Често се откриват сини склери, иначе присъщи на Tuberculinum, и кожа с цвят на мляко с кафе. Бенките, споменати като индикативни за Carcinosin са от специален вид. Те са кръгли, тъмнокафяви петна. Carcinosin, като Medorrhinum се предполага при окосмяване по гръбнака и врата, и от ненормално окосмяване по краката и ръцете, особено при деца и жени. Много автори съобщават Carcinosin като влошаващ се от топло. Аз съм виждал това, но съм виждал и обратното може би даже по-често. Ако има история на продължително страдание, мислете за Carcinosin. Нямам предвид разбито сърце или разочароваща среща. Случаят К.А., разгледан в тази статия в неговата цялост, е образ на това, което наричам продължително страдание. Фобстър дава силния страх като възможна отключваща причина. Нямам прична да се съмнявам в него, но не мога да докажа достоверността от моя личен опит. Извънредно ограничаващи и потискащи родители, или партньор, посочват това лекарство също. Когато историята е на родителите, можем да допуснем, че би могл това да е причина. Когато, от друга страна се вижда че има поредица от съпрузи, това е по-скоро патологичен симптом. С други думи само Carcinosin, или може би Staphisagria, биха могли, като възрастни, да понесат злоупотреба като К.А. от съпруга си. Джордж Витулкас ни дава като ключов симптом „пареща болка във възходящия колон”. Виждал съм това само веднъж. Подозирам, че това е като ключовия симптом на Thuja "nose runs at stool," показателно, но рядко, поне в моята практика. С едно прочитане на статията е възможно рапознаването на този втори симптом, след като бях запознат с неговия случай Thuja, но не съм го виждал повторно. Хранителните предпочитания са много важни водещи симптоми за това лекарство. Фобстър казва, че желанието или отвращението към които и да е от тези храни са показателни за Carcinosin: животинска мазнина, сладко, сол, плодове, мляко и яйца. Моят личен опит също го потвърждава. Мога да добавя само частни симтоми от типа Carcinosin, като редуването, често на периоди от няколко години, на желание и отвращение към няколко, или повече от изброените храни. При лекарството има голяма склонност към харесване или нехаресване, и действително трябва да се обмисли това лекарство, на базата на предпочитанията. Такова желание за животинска мазнина и сол, и неутрално отношение към другите храни, би довело еднопосочно до Carcinosin. Често има също чувствителност или алергични реакции към някои от тези храни.

Запазвам си мнението, че най-важното хранително предпочитание, последно, е шоколадът. Шмид го определя като помощен белег. Струва ми се, че подценява случая: смятам, че би трябвало да е несъмнено черен шоколад. Въпреки всичко, понякога ще видите влошаване от шоколад, мисля че дори съм виждал отвращение в някои случаи. Лекарството също има желание за лук и чесън. То има силна връзка с кофеина, следователно отново, това е лекарство за зависимости, така че това би могло да се очаква. Наблюдавам обаче, че това е също особена чувствителност към кафето. В един от случаите, описан в тази статия, след очевидно подобрение пациентката пила кафе за да остане будна по време на трансконинентална обиколка. Забелязала, че симптомите в матката се върнали преди да е изпила и половината чаша. За щастие се сетила да изхвърли останалото и болките не продължили дълго. Когато тази статия беше в основата си завършена, аз проучих записките от симпозиума за Carcinosin в Хектел, Белгия. Някои от практикуващите посочват желанието за супа от първостепенно значение за Carcinosin, и на второ място желание за шоколад. Не знаех това, но всички автори дават достатъчно данни за пълното разбиране на лекарството. Ето защо това би трябвало да се приеме като авторитетно и аз също бих положил усилия да се осведомя за отношението към супи, в очакваните случаи на Carcinosin. Следващият случай е на жена „псевдо-Staphisagria”. Предписанието би могло лесно да бъде сгрешено, ако не знаех какво да търся.

Нейните главни оплаквания бяха изтощение (3), менструални крампи (2). Тя имаше крампи също по време на овулация. Пациентката М.Е. е уплашена от гняв (2) и НИКОГА не изразява гнева към съпруга си. Тя била малтретирана от малка. Разказа, че на 2-3 годишна възраст опадала цялата и коса. Диагнозата била „стрес”. Сега тя смята, че косата и е опадала, защото тогава не е могла да изкрещи поради страх от нейния баща-алкохолик, който по-късно изоставил майка и, и умрял от метастази на рак в черния дроб. Вторият и баща еякулирал в устата и, биел я, и я заплашвал с жестока разправа, ако сподели с някого. По-късно, на 11, чичо и я опипвал, а след няколко години братовчед и я изнасилил. Следва поредица от неуспешни бракове, и двата с чернокожи.

Защо отбелязвам това? Без предубеждения, моите наблюдения, че в Съединените Щати, където решението за влизане в междурасови връзки не е важно за хомеопатите, решенителността на част от белите жени да избират само чернокожи за сексуални партньори, е забележително. Това предполага възникването на подобни на Staphisagria, в този случай на Carcinosin, тенденции. Преди читателите, които не познават автора на това, да изкрещят „Расизъм!”, определено би трябвало да се знае, че самия той е черен, още повече че е женен за бяла жена, и случайно не е нито Staphisagria, нито Carcinosin.

Първият и съпруг бил непоправим прелюбодеец, деветнадесет години по-възрастен от нея. Даже се връщал в къщи с жени и се съвокуплявал с тях, докато жена му плачела в съседната стая. Вторият съпруг бил алкохолик, който я биел, и с който имала сексуални общения 2 или 3 пъти дневно през уикендите, но само извън задължението, така че слабо я интересувало.

www.vlkomarov.info - Владимир Комаров, Hamaelleon



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.