Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:40 26.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Re: приказка за лъжливото ов4ар4енови [re: lautaro]  
Автор Noc (добряк)
Публикувано08.04.10 22:44



Вижте кво.
Робството свърши ПРЕДИ 130 ГОДИНИ, през века, когато свърша и негърското.
Преодолейте го и давайте напред.

Има една много крива историческа перспектива в България, всички са се вторачили в далечното минало докато никой не се сеща да пита за близкото минало, примерно как метресата на премиера ни стана шефка на СиБанк - същата банка, през която минават всички държавни поръчки. Все се дерем за Левски, Ботев, Турция и прочие несериозни неща.
Особено виновен за това е Вазов. "Народният певец" създаде един национален мит, който се оказа изключително устойчив. Не знам кой тука колко и какво е чел, но аз съм чел съвременни на Вазов поети и трябва да ви кажа, че Вазов още навремето е бил архаичен, а сега е направо нечетим. В сравнение с един Уолт Уитман е просто кръгла нула. И въпреки това неговата епопея на забравените, която е писана преди ЕДИН ВЕК, има такова вредно звучене, че се изучава и до днес като някакъв непогрешим идеал. Повечето българи не четат нищо друго през живота си, освен "Под игото" и зазубрят "Опълченците на Шипка", затова робството продължава да битува в нашия мироглед все едно е свършило вчера следобед.
Турция искала да си върне балкански територии ? Кухи ли сте ? Как ще ни заработят като сме част от ЕС, сигурно ще пратят башибозуците да завлядяват базите на немските командоси ? Македония била земята българска - така е, и двете са една държава, наречена Европейски съюз.
Бил съм в Турция и спокойно многа да ви кажа, че не дават две пръдни за нас. Турция е мощна икономика, мощна национална гордост ( навсякъде има знамена ), история, култура, бъдеще. България е една плюнка на картата на Европа, която няма нищо освен гол гъз и ОГРОМНИ претенции. Има само един начин да се промени тоя факт, и той е да си извадим главите от великобългарските гъзове, да работим като немци, да мислим като белгийци и да мечатем като англичани и французи. Тия туркофобии само ни правят смешни и ни ебават репутацията пред съюзниците ни. Пфу!


Защо на българина му е толкова трудно да приеме настоящето ?



Тема Re: приказка за лъжливото ов4ар4енови [re: Noc]  
Автор roum ()
Публикувано09.04.10 06:28



Съгласен съм с тезата ти за робството, но примера с Вазов ми се струва че е грешен, защото може отново да се обърнеш към ПОД ИГОТ и да прочетеш, за чорбаджи Марако и се попитай как пък е станал чорбаджи.....
Това е като лошите западняци и ахкането по мерцедесите по времето на Живко ....




Тема Re: приказка за лъжливото ов4ар4енови [re: Noc]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано09.04.10 10:51



Хем си прав, хем не си прав

Истината е някъде по средата.

Ти какво? Като ни упояваш с приказката за ЕС, пак ли да сваляме гащите ?
Навремето слушахме приказката за балканска федерация и само ние свалихме гащите. Всички наоколо ни имат за ной-големите шарани. Баста.
България е една плюнка на картата на Европа, която няма нищо освен гол гъз и ОГРОМНИ претенции. Има само един начин да се промени тоя факт, и той е да си извадим главите от великобългарските гъзове, да работим като немци, да мислим като белгийци и да мечатем като англичани и французи. Тия туркофобии само ни ...
Мдаа. Без тюркофобии, но със стегнати дупета да работим като немци...
Това е

Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: приказка за лъжливото ов4ар4енови [re: Noc]  
Автор FSM (смотан)
Публикувано09.04.10 11:23



"...да си извадим главите от великобългарските гъзове..."
Мисля, че и само това е достатъчно като начало.

Всички народи по света, винаги са страдали, и страдат, най-много, от своите собствени патриоти.


Тема Re: Размисли за Турциянови [re: roum]  
Автор Пич Бoжи (пичага)
Публикувано09.04.10 15:23



Джамове, черчевета и секви подобни ежедневни незначителности.



500 години, нема как...

Но нищо значимо.

Турците са баласт.

---
Думи, думи... пърхат като пеперудки..


Тема Re: приказка за лъжливото ов4ар4енови [re: FSM]  
Автор lautaro (новак)
Публикувано09.04.10 22:58



Мога да се съглася със почти всичко казано от Noc освен, че ,,всички са се вторачили в далечното минало". Тук нали сме се събрали да говорим за миналото дори и за особенно далечното като например това от преди 130 г. Според мен лошо няма да се гледа в миналото проблема е ако се оправдаваме с него. Освен това самият Noc си противоречи като ни препоръчва да не гледаме в миналото, а хвали турците, които имат история. Че ние като не гледаме в миналото как ще знаем както за нашата така и за турската история.
И накрая един въпрос лично към господина Noc. Ти като си бил 1 или 101 пъти в Турция и си разбрал за броя на пръд... и така на татък, мислиш ли че си научил турската история, която, съвсем естествено, е повод за гордост при комшиите, а при нас не понеже имаме само ,,един гол г..."?



Тема Re: приказка за лъжливото ов4ар4енови [re: lautaro]  
Автор roum ()
Публикувано10.04.10 05:53



Мдам, трудни въпроси задаваш

. И двете истории са много интересни.
На мен ми е интересно, кога тия 500 години ще можем спокойно да ги разглеждаме като част от нашата история в които са се случилли доста интересни неща и ние сме били част от тези събития, а няма да ги отричаме защото сме били 'под робство'. Интересно че за този период от време има повече данни от колкото за други периоди, а ние продължаваме да отричаме ....




Тема Re: приказка за лъжливото ов4ар4енови [re: lautaro]  
Автор Noc (добряк)
Публикувано10.04.10 09:03



Не мисля, че една разходка по Босфора с корабче и разговори с няколко френда там се квалифицира като "познания по история". Такива имам от другаде, а именно от "История на Османската империя", която излезе тук. И там правилно си е написано: всеки гледа османското присъствие тук, никой не се сеща за българскотро присъствие там, приумерно колко паши сме изпратили в Цариград.
Че е имало турско иго и зверства, тва никой нормален човек не може да отрича. Но ги е имало също и в арабския полуостров, при войните с Иран и т.н. Не са много хората, които знаят, че когато Египет е воювал с Османската империя, самият руски император е предложил помощта си ( мога да посоча точни дати и имена ) съобразно международните антивъстанически договорености, последвали Наполеоновите войни. "Турското иго" по българските земи се възприема като безвремие, което няма ефект върху настоящата действителност. Всички мелим ли мелим за башибозуците и арабите в Стар Трек. В същото време никой не си спомня - не желае да си спомня! - Възродителния процес, все едно не го е имало. ВСе ние да сме жертвата, така ни е кеф. Но въпреки това срамно петно върху нашата историческа памет, въпреки факта, че правопреимнциите на извършителите му ни управлят още ( някой да се сеща кой е бил бащата на метресата на премиера ни, същия татовец, който я сдоби със СиБанк, през която минават всички държавни поръчки ? И после що бил неподкупен МухоБойко ? ) , въпреки това ние масово, като нация, като народосъзнание, сме се вторачили в последния етап от последния етап от края на една дълга история, и от него съдим за целия период.
Ненаучно е.



Тема Re: приказка за лъжливото ов4ар4енови [re: Noc]  
Автор lautaro (новак)
Публикувано10.04.10 15:53



Нещо не разбрах какво общо има това, че Николай I е помогнал на турския си колега и Стар Трек. Прочети и една Нова история, че да видиш как е била наричана Русия по това време.
Разбира се че българите не са мъчениците на Османската империя или поне не единствените. Тази изостанала и агонизираща империя забавя развитието на всички съставящи я нации. Вече казах, че това означава и турците. Печеливши в нея са единствено религиозните фанатиции (без значение каква е националността им), които не желаят нищо освен спасение на душите си чрез джихат, халифат и запаметяване на Коранна. Иначе казано от Пророка до края на света нищо да не се променя. И почти го постигат.

Сега моля обяснете какво значи това, че ние (кои сме тия ние не знам) отричаме 500г. от историята си. Че нали като изучаваме османската история опознаваме и бълг. ист. и обратното. Или аз поне си мислех така до скоро.



Тема Re: приказка за лъжливото ов4ар4енови [re: lautaro]  
Автор Yuppi (phd mhd ahd)
Публикувано10.04.10 16:31



Вместо да повтаряш една и съща теза като лозунг, ще ми кажеш ли, Османската империя ли е забавила развитието на Китай, Индия, Япония и Африка?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.