Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:16 21.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Re: Ало-о-о, нема да потатарчватенови [re: koмитa]  
Автор Йoaн Mизийckи (Чудотворец)
Публикувано29.11.07 22:33



Ясно. Имах си съмнения за същото, защото се пее за "самодиви". В родопските песни повече им викат самовили, самувили и самуили.

---
<<о>>-:-<<<+>>>-:-<<о>>


Тема Re: Ало-о-о, нема да пославянчватенови [re: Shurale]  
Автор т-pekc (член)
Публикувано29.11.07 22:39



Реално погледнато няма нищо против тях. Нямам нищо против и да се наричат както си искат а ако искат и булгари (все пак не мисля че трябва да сме като гърците и да се държим като собственици на копирайт)
И ми е странно обаче как и защо някои нашенци са решили че там са братята. И дори че видиш ли жалко че Иван Грозни ги превзел- е слава Богу че ги е превзел иначе щеше да е някаква талибанска дупка.

Редактирано от т-pekc на 29.11.07 22:40.



Тема Re: Ало-о-о, нема да пославянчватенови [re: т-pekc]  
Автор Shurale (алп)
Публикувано29.11.07 23:19



Аз пък нямам нищо против талибаните..
Та, веднъж питали Питър Бота какво има против негрите...
в тоя ред на мисли и аз нямам нищо против туркофилите , русофилите и либерали. хаха



Тема Re: Ало-о-о, нема да пославянчвате [re: Shurale]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано30.11.07 10:15



въобще не са решавали да правят такова нещо. Татарите в Татаристан са няколко милиона, а тези с българско самосъзнание няколко хиляди. Все едно да вземеш хомовците в България, за представителна извадка за целия български дунавски народ. В татаристан въобще няма никакво българско възраждане, а писклива група от маргинализирани интелектуалци, от които нищо не зависи. За съжаление. И аз нямам нищо против, да се преименуват на Булгария и да се обявят за булгари, но подобно мнение се споделя от под 1% от населението на татаристан. За съжаление.

Чуждото не искаме, но и своето не даваме!


Тема Re: Има ли ?нови [re: т-pekc]  
Автор Cтapинap (ентусиаст)
Публикувано30.11.07 11:29



Има ли изобщо в татарския език и изобщо в кой и да е език от тюркската езикова група ,думата "дива" /"див"/

Питам само защото не зная нищо по този въпрос ?

Или почти нищо,освен смътния спомен,че възможното й / или сигурно ? /присъствие в тюркските езици от Средна Азия и Източна Европа ,в началната фаза на етногенеза на тези народи е резултат на влиянието на иранската книжовност на арабски език.сиреч с терминус пост квем-7 век.



Тема Re: Славянски превод според кой...нови [re: Cидep]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано30.11.07 11:36



Каган - у вас може, в науката - не.
Колкото до това как е "кръщавал", тоест именувал, не виждам нищо изненадващо. Всичките имена от групата са все един дол прабългарски дренки с ирански привкус - ОРГАНА/!/ е свързан с ХОВРАТ, който кръщава децата си АСПАРУХ и БЕЗМЕР. И впрочем от самолет се вижда, че у никои собствнено славяни име БЕЗМЕР няма, но за сметка на това го има множество пъти у най-различни народи в иранския културен кръг.



Тема Re: Има ли ?нови [re: Cтapинap]  
Автор т-pekc (член)
Публикувано30.11.07 11:51



Не знам дали я има но знам че си я считат за общоиндоевропейска и в частност налична и до сега в балтийските езици.
Оттам насетне дали е проникнала от иранци или от други ... може и да са си я измислили авторите на тия четива.



Тема Re: Има ли ?нови [re: т-pekc]  
Автор Roxy (rascal)
Публикувано30.11.07 13:36



иранците имат "дев". за справка - "Зенд-Авеста", може би и "Шах наме", но за второто може и да ме лъже паметта...



Тема Re: Има ли ?нови [re: Roxy]  
Автор thorn (минаващ)
Публикувано30.11.07 13:50



Див е общоиндоевропейско за божествен

Девите - една от двете групи божества при индийците и персите

Деус - бог на латински

Divus Iulius - Божествения Юлий.



Тема Re: Ало-о-о, нема да пославянчватенови [re: koмитa]  
Автор Shurale (алп)
Публикувано30.11.07 16:01



Там е работат,че тези булгари за нищо на света не искат д аразберат ,.че техните предци не с абили турци.
Исляма е все още силен там а тва иде реч,че няма оправия..
Достаъчно е да видиш колко кретени от Булгарситан се кефят на тези рязани булгари.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.