Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:47 26.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Re: Те ги на!нови [re: gioni]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано28.06.06 23:37



По заповед на турската власт, всички български учители се събрали в българското училище и едни били арестувани, други екстернирани, а учениците били разгонени по родните им места, като някои от тях били бити. С това българското педагогическо училище било затворено.

Ей затова имаш гъркомани, а нямаш българи-патриаршисти! Щото гръцките прасета нямат за цел да държат българите заради някаква си църковна власт, а просто искат да ги ДЕНАЦИОНАЛИЗИРАТ!



Тема Re: Как са произвеждали гъркоманинови [re: koмитa]  
Автор ЙoaнMизийckи (Чудотворец)
Публикувано28.06.06 23:45



Как са произвеждали гъркомани

Гледам, че сам си отговорил. Чрез православието.

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-



Тема до колкото те разбирамнови [re: koмитa]  
Автор gioni (Букарев)
Публикувано28.06.06 23:58



Искаш да кажеш, българските училища, българската църква и българското национално съзнание са изначални, а гъркомани е имало само там където е нямало или са затворени от турците българските училища (примерно през 1903г. в някои села).

Съвсем се обърках, как да различавам българин-патриаршист от гъркоман?
Защо в И.Румелия и България няма нито един българин-патриаршист при свободните преброявания, а се декларират гърци. А в поробени Южна Тракия и Македония има десетки и стотици хиляди? Примерно към 1900г. в Ямболското село Акбунар (Г. Инзово) всички се декларират като гърци, макар че гръцки знае само попа и така (няма как!? остават за статистиката), но по същото време в някое патриаршистко село в Южна Македония Кънчов пише "българи" пак защото гръцки знае само попа. Парадоксално е, че същото село, по същото време, ако се намираше в свободна България за статистиката би било гръцко?



Тема Re: gioni???нови [re: koмитa]  
Автор gioni (Букарев)
Публикувано29.06.06 00:10



Кое по-точно?
Какво се засягаш толкова. Не се коси. Нали е важен домашния ми език? Значи по всички правила щом домашният ми език е български (а той е такъв), без значение дали съм гъркоман, или съм рязан или майка ми е влахиня, аз съм българче. Нали според всички български изследователи за земите в българското етническо землище това е важното? Пък и аз какво съм виновен, виновна е фанариотската пропаганда, евреите, панелинизма, пантюркизма, ционизма, власите в Македония и т.н.





Тема Re: Кога се появяват гъркоманите...нови [re: gioni]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано29.06.06 10:27



...за първи път?

Отговор: Когато се унищожава Охридската Българска архиескопия!



Тема Re: Как са произвеждали гъркоманинови [re: ЙoaнMизийckи]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано29.06.06 10:29



Не, гъркоманите се произвеждат, когато отсътва Българското православие. Ако българите бяха еретици като теб, сега щяхме всички да сме рязани карабини-справка Босна!



Тема Re: Кога се появяват гъркоманите...нови [re: koмитa]  
Автор gioni (Букарев)
Публикувано29.06.06 19:26



Каква архиепископия, кви пет лева, Охридската архиепископия от векове преди 1762г. е архиепископия в която документите се издават на гръцки език, проповедите също са основно на гръцки. Никога и тя не е имала нещо общо например с Тракия, централна и източна Мизия.

Българското национално съзнание е продукт на Възраждането и създаването на национална българска църква и държава. Аз бих казал, че продукт на възраждането е и българското етническо чувство. Преди да станат гъркомани, гъркоманите не са имали българско етническо чувство, а още по-малко национално българско съзнание. Имали са локални съзнания и съзнание че са православни християни. Българската идея, че основен маркер е славянския български език (лингвистичен критерий), не е проработила навсякъде, освен това е била и малко закъсняла.



Тема Re: Уаааааааааааааааанови [re: gioni]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано29.06.06 21:00



Глупости!



Тема Re: Гъркоманите?нови [re: koмитa]  
Автор джинrиби (ентусиаст)
Публикувано29.06.06 21:05



Гъркомани

от Уикипедия, свободната енциклопедия



Гъркомани е термин, който се използва за хора с български, влашки или албански етнически произход, от oбластите Македония и Тракия, които се смятат за част от гръцката нация или за хора с българско национално съзнание, които след появата на Българската екзархия и обявяването на българската църква за схизматична остават верни на Цариградската патриаршия.

При първата употреба терминът е равнозначен на използваните в Гърция термини славяногласни гърци или гърци славофони (Σλαβόφωνοι Έλληνες), албаногласни гърци (арванитите) и влахогласни гърци (власите), по аналогия на туркогласните гърци - караманлиите. Термините възникват в Гърция в средата на 19 век при сблъсъка на гръцката общественост с истинската етническа картина в Тракия и Македония, области разглеждани дотогава в гръцката културна традиция като неделима част от гръцкото национално пространство. Първоначално терминът за "славяногласните гърци" е българогласни гърци (βουλγαρόφωνοι Έλληνες), но към края на века се променя на славяногласни, за да се прекъсне връзката с появилата се в 1878 година българската национална държава. Гъркоманията е плод на високия статус, който гръцката култура има сред православното население на Балканите, на идентификацията между религиозната и националната идентичност, а към края на 19 и началото на 20 век и на целенасочената гръцка национална пропаганда в Македония и Тракия.

Днес почти всички албано и влахоговорещи в Гърция имат гръцко национално съзнание. Значителна част от българоговорещото християнско малцинство в северна Гърция също има гръцко национално съзнание, т.е. може да определи като гъркоманско. Терминът гъркоманин в Гърция няма негативното значение на национален предател, с което е натоварен в България и Република Македония и е тълкуван като маниакален грък, т.е. като беззаветно предан на елинизма човек.

Второто значение на термина гъркоман - човек предан на Цариградската патриаршия, е равнозначно на париаршист. Двете употреби често се сливат и в България и в Гърция. Но трябва да се има предвид, че макар всички гъркомани да са патриаршисти, не всички партиаршисти са имали гръцко национално чувство. Гръцката наука в повечето случаи слага знак за равенство между партиаршист и грък.

Взето от „http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D1%8A%D1%80%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D0%B8“.



Тема Re: Кога се появяват гъркоманите...нови [re: gioni]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано29.06.06 21:08



Охридската БЪЛГАРСКА архиескопия е била последната преграда пред гърците! Унищожаването и почти изцяло съвпада с появата на гръкоманията в българия. Унищожаването на Охридската Българска архиескопия поставя началото на края на българското етническо присъствие в Епир, Тесалия, Албания и косово, където само за 100г. българите са смляни и или са избити или са асимилирани или се изселват във вътрешността на България. Зависимостта е пълна! По същия начин както появата на фанариотите във Влашко и Молдова изцяло съвпада с периода на премахване на българския от богодлужението и администрацията в тези области. Кьорав трябва да си за да не съзираш зависимостта!
А това пък че българите не се осъзнавали като българи, а като някакви православни ристиени е най-долната и мръсна инсинуация, която съвсем неслучайно се тиражира в последните години! Специално съм се консултирал по този въпрос с доцент Илия Тодев и проф. Николай Овчаров, както и с много други по-неизвестни историци! Тъй че спирай да спекулираш!!!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.