Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:37 29.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема КАК ДА ГОТВИМ ПРАВИЛНО БОБнови  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано12.09.09 23:33



Ето ви моето мнение глобално по въпроса.

Как да готвим правилно и вкусно боб-чорба, боб-яхния или боб, запечен на фурна


Около готвенето на това просто, но много засищащо ядене съществуват доста неясноти и неточности, дори откровени заблуди, които преминават от поколение в поколение без промяна.
Такова твърдение е твърде екстремно, затова ще се опитам веднага да се обоснова и аргументирам.
Във всички срещани досега от мене рецепти за готвене на ястия от боб като основен източник на вкуса на ястието пряко или по подразбиране се сочи бобът, бобените зърна. В това има не повече от 5%истина и това е първата неточност.
Вкусът и ароматът на сварените бобени зърна е много слаб и трудно може да бъде наречен пикантен. Колкото и да варим бобените зърна в подсолена и овкусена с подправки и зеленчуци вода, те не поемат нито от солта, нито от ароматите.
За да се убедите в това, просто от напълно готовата вече боб-чорба или боб-яхния извадете лъжица бобени зърна, промийте ги добре с вода и ги опитайте. Ще се убедите, че не са нито солени, нито са поели аромати от подправките. Просто са добре сварени и толкова. Стават за бобена салата, ако, разбира се, добавим нарязан и осолен лук, олио, оцет и малко червен пипер, т.е., ако пак ги овкусим.
Всъщност, каква е истината?

Какво представлява бобеното зърно

Основното съдържание на зърната на бобовите растения са белтъчините или протеините.Точно те правят боба толкова засищаща храна. Най-много протеини от бобовите растения се съдържат в соята и лещата. Това чудесно хранително съдържание, обаче, е опаковано в доста плътна, изградена изцяло от почти несмилаема целулоза, люспа. И точно тази целулозна люспа, по-точно, борбата на храносмилателната ни система с нея, е основната причина за прословутите обилни газове. Точно тя, а не съдържанието на бобеното зърно, е причината за тези газове. Това е втората неточност и заблуда.
Нашите баби емпирично са открили тайната на най-правилния начин да готвим бобовите растения – накисването за една нощ, за да набъбне целулозната люспа и да се свари по-лесно, бавното и продължително варене на слаб огън и употребата на газогонни билки като ароматни подправки (джоджен, чубрица, риган).
Друго, което трябва задължително да се знае, е фактът, че белтъчините в бобеното зърно принципно по нищо не се различават от яйчения белтък, поне по отношение на т.н. пресичане. В тази прилика се крие и най-голямата опасност при готвенето на боб и бобови растения.
В желанието си бързо да сготвят боба, неопитните домакини поставят тенджерата на силен огън, а това вече е фатално – белтъчините в бобовите зърна се пресичат, бобът се втвърдява и , за да уври му е необходимо много, много дълго време, а често и след двучасово варене такъв боб продължава да „дрънка”. На коя ли домакиня не се е случвало това и с боб, и с леща, и най-вече с грах. И те започват да обвиняват качеството на боба , а не своите погрешни действия и неточна технология.
Точно тези погрешни действия не са допускали нашите баби в отминалите по-спокойни времена – слагали са боба да се вари в дебелостенно глинено гърне на верига над огъня в огнището, което е осигурявало най- правилното готвене – бавна и продължителна термична обработка на слаб огън с плавно и постепенно повишаване на температурата на готвене. Това точно е гарантирало сваряването на твърдата целулозна люспа, при това без да се пресече или превари белтъчното съдържание на бобеното зърно.
Много важна забележка: Според изследванията на д-р Бари Сиърс („Хранене в Зоната”), бобът и лещата (разбирай принципно всички бобови растения) и да съдържат протеини, то те са във форма, която много трудно се усвоява, именно поради твърде високото съдържание на целулоза в люспата. За бобовите растения е по-добре да мислим като за добър източник на въглехидрати, а не на протеини (внимание, диабетици!) и просто можем да забравим за протеиновото им съдържание.

Как да сготвим „перфектния” боб

Тайната вече я разбрахте – готвене на слаб огън, бавно и продължително.
Най-правилно и гарантирано това става в тенджера под налягане. И без досадното предварително накисване.
Предварителното накисване върши работа само, ако готвим в обикновена тенджера, както и прословутото хвърляне на първата вода и други подобни манипулации (сода за хляб и т.н.).
Най-вкусният боб се готви като след спадане на налягането в тенджерата (чрез повдигане на клапана, а не чрез поливане със студена вода!) и отваряне на капака направим и добавим комбинирана запръжка в стила на националните ни кулинарни традиции и като сгъстим (малко) чорбата или (повечко) яхнията с препечено на сух тиган брашно, което също е традиция в нашата кухня.
Ако ще правим такава запръжка, когато зареждаме тенджерата под налягане, не слагаме червен пипер и домати, и слагаме по-малко лук и мазнина.
Най-хигиеничният боб се готви като (пак в тенджерата под налягане) сложим боба, водата, всички зеленчуци, всички грудкови и сухите листни подправки, солта, мазнината и 1-2 с.л. препечено брашно. Варим на много слаб огън час и половина.
След спадане на налягането и отваряне на капака добавяме единствено ситнонарязан пресен магданоз.

Разбира се, ако не разполагате с тенджера под налягане или изпитвате „свещен страх” от това чудо на кулинарната изобретателност, то съвсем спокойно можете да сготвите прекрасен боб и в обикновена тенджера.
Правилата са същите – бавно и продължително варене на слаб огън. В началото на съвсем слаб огън за половин час, след което увеличаваме съвсем малко огъня, само колкото леко да къкри. Така ще осигурите идеалното сваряване на бобаи няма да имате стомашни проблеми. Разбира се, при този начин на готвене бобът се накисва поне за 3-4 часа, а най-добре класиката – цяла нощ.
*Тук е мястото да спомена много интересния факт – единствено при готвенето на боб в обикновена тенджера не само се допуска, но е и задължително доливането на студена вода.

В началото варим без сол и подправки, само с една глава едронарязан лук и морковите. Едва когато бобът е почти уврял слагаме другите зеленчуци, солта, лютата чушка, малко мазнина, кубче бульон (по желание) и грудковите подправки – целина, пащърнак. Малко по-късно добавяме и предвиденото количество домати.
Когато бобът и зеленчуците са напълно уврели правим запръжка от олио, ситнонарязан лук, лъжичка червен пипер, половин чаша домати и лъжица-две препечено брашно за придаване на по-голяма плътност.
Съвсем накрая, след сваляне от огъня, добавяме сухите листни подправки и пресните подправки и покриваме с капак.

Принципно, разликата между боб-чорба и боб-яхния е само в количеството вода и количеството препечено брашно за сгъстяване.

Нестандартна рецепта за готвене на боб в открита тенджера

В тенджерата, в която ще готвим боба наливаме 1 с.л. олио, загряваме го добре, добавяме малка главичка лук, нарязан на ситно и един среден морков, нарязан на къси ивички или кубчета. Запържваме до омекване на морковите. „Гасим” със 7 ч. чаши хладка вода и добавяме 1 чаша предварително накиснат за една нощ боб. Варим по указания по-горе начин и накрая правим класическата запръжка и сгъстяване.
Този начин аз наричам „предварителна запръжка” и така готвя повечето супи.

*Отделно съм описал продуктите, необходими за готвенето на боб-чорба, боб-яхния и боб, запечен на фурна, направил съм списък на зеленчуците – добавки, пресните и сушени ароматни подправки, грудковите подправки, неспецифичните подправки и съм описал как се прави препечено на сух тиган брашно.

Правила и съвети при готвенето на боб

• Готвим на слаб огън, бавно и продължително.
• Никога в началото на готвенето не повишаваме рязко температурата, не заливаме или слагаме боба във вряла вода.
• Когато готвим в открита тенджера , винаги накисваме боба предварително.
• Когато готвим в открита тенджера , към боба в началото добавяме само малка глава едронарязан лук.
• Сол и домати поставяме едва когато бобът е уврял напълно.
• По време на готвенето винаги добавяме студена вода.
• За придаване на плътност винаги използваме препечено на сух тиган брашно.
• Когато правим запръжка не трябва да допускаме лукът или червеният пипер да се препържат (препърженият лук плува на повърхността на чорбата, а препърженият червен пипер горчи). Ако все пак това се случи, изхвърляме и започваме отново.
• Ако искаме да имитираме, че в бобената яхния са врели пушени кокали, достатъчно е като подправка да използваме четвърт ч.л. сминдух и на върха на ножа смлян чимен.
• Ако искаме да имитираме, че бобът е с парченца месо, сваряваме шепа соеви кубчета в половин литър силно подсолена с 2 кубчета бульон вода с добавена 1 с.л. масло или маргарин и 1с.л. сминдух. Варим 20 мин на силен огън и оставяме да изстинат в бульона. Добавяме ги в ястието 10 мен преди сваляне от огъня.
• „Наложен боб” се прави като направим запръжка от 3-4 големи глави лук, изпържен до розово в 5-6 с.л. олио и поръсен с 2-3 ч.л. червен пипер. С тази запръжка заливаме порция боб-яхния или боб, запечен на фурна.
• Ако решим да правим боб със зеле, добрата пропорция е 4:1 за сметка на киселото зеле. Вкусът на това ястие е много по-добър ако още отначало варим боба със зелето.
• След като добавим препеченото брашно за сгъстяване, оставяме яденето да заври отново като бъркаме непрекъснато, защото брашното има вредният навик да се утаява на дъното и да загаря.
• Зелечуците добавяме едва след като сме се уверили, че бобът е полууврял.
• Истински добър боб можем да направим само в тенджера под налягане. Тогава слагаме всички продукти, с изключение на пресния магданоз, още в началото.


Продукти, необходими за приготвяне на боб-чорба, боб-яхния и боб, запечен на фурна
(мярката 1 водна чаша = 250 мл. обем за сухи или течни продукти)
Продуктите са за тенджера с обем 3 л. или за 6 порции по 330 мл.

1 чаша боб (за боб-чорба)
3 чаши боб (за боб-яхния)
7 чаши вода
3 с.л. олио
1 среден морков
1 средна глава лук
1/3 чаша нарязани зелени или червени чушки
7-8 кубчета целина
7-8 кубчета пащърнак
1/3 чаша настъргани домати или 1 среден летен домат
1 суха люта чушка
1 ч.л. червен пипер
1,5 ч.л. сол
1 кубче зеленчуков или пилешки бульон
пресни и сухи ароматни подправки по вкус
от 1 до 5 с.л. препечено брашно

Зеленчуци-добавки при готвене на боб-чорба, боб-яхния и боб на фурна

Праз, стар лук, пресен лук, моркови, зелена или червена чушка, домати – пресни, от буркан или сушени, суха или пресна люта чушка, кубчета бульон
По желание: тиквички, картофи.

Пресни или сушени подправки при готвене на боб

За разлика от пресните, сушените подправки имат по-наситен и концентриран аромат, с изключение на копъра и магданоза, които са по-ароматни пресни. Разбира се, през лятото и дългата есен винаги използвайте пресни подправки докогато е възможно.
Всъщност, вече целогодишно има пресни подправки по пазарите и големите магазини, но ако желаете, можете да използвате изобилието и ниските цени през есента и да си затворите нарязани пресни подправки във фризера и да ги ползвате целогодишно, май е по-практично, пък и няма особена разлика във аромата и вкуса.
При готвенето на боб могат да се използват широк спектър пресни и сушени ароматни подправки.
За боб-чорба са подходящи подправките с по-лек, по-ефирен аромат, а това са предимно пресните листни подправки.
За боб-яхния и боб на фурна са по-подходящи сушените варианти на тези подправки.
Освен пресните и сушени листни ароматни подправки, при готвенето на боб се използват и грудкови подправки.

Пресни листни ароматни подправки

Пресен магданоз, пресен джоджен, пресна чубрица, пресна мащерка, салвия (градински чай), пресен риган, пресни листа от целина, пресен девисил, пресен сминдух, пресна майорана, калоферче.

Сушени листни подправки

Джоджен, риган, чубрица, девисил, сминдух, тарос, целина, мащерка, майорана.

Грудкови подправки

Целина, пащърнак, магданозени коренчета, пресен джинджифил. Грудковите подправки се поставят в яденето малко след зеленчуците – добавки.

Към подправките, но в отделна група, трябва да споменем и солта, червения пипер, лютия червен пипер.
Съвсем отделно искам да спомена една любима моя подправка – самардалата. Това е вид листна подправка, технологично стрита докато е пресна с известно количество сол, затова и се продава така – като смес със сол. Има яркозелен до зелено-кафеникав цвят и много специфичен, неповторим аромат. За съжаление добива неприятен аромат на гума при термична обработка, затова тя трябва да се добавя след като яденето е свалено от огъня или при сервиране.
Друга моя любима подправка е цедрата. Това е внимателно остърганата жълта част от кората на лимона (и всички цитрусови плодове), която съдържа цитрусовото масло, даващо аромата на всеки цитрусов плод.
Трябва да споменем и подправките – семена на различни ароматни растения като копър, сминдух, чимен, черен и бял пипер, кориандър.

Запръжки

Традиционната и класическа за нашата кухня запръжка

В тиган се загряват 2-3 с.л. олио, добавя се 1 средна глава лук, нарязана на ситни кубчета или на „лунички”, леко се посолява и се запържва при често бъркане докато добие леко златист цвят. Тогава тиганът се сваля от огъня и се добавя 1 ч.л. червен пипер, който веднага се разбърква. Червеният пипер дава изключителен аромат на запръжката, но трябва да се внимава, защото много лесно прегаря. Тази запръжка дава едновременно пикантен вкус, аромат и цвят на ястията от боб, а и на много други супи и яхнии.

Друг вид комбинирана запръжка

Тази запръжка използвам с успех вече много години. Тя комбинира ароматизиране, оцветяване, подкиселяване и сгъстяване на ястието.
2-3 с.л. олио се загряват в тиган, добавя се 1 средна глава лук, нарязана на ситни кубчета и 1 среден морков, нарязан на кубчета или къси пръчици (къси жулиени). Леко се посолява. Морковът се запържва докато леко поомекне и „позлати” мазнината и най-вече, за да се отдели и съхрани ценният каротин, който е масленоразтворим.
Лукът и морковът се задушават докато лукът придобие приятно златист цвят. Тогава тиганът се отделя от огъня и в мазнината бързо се изсипва и разбърква 1 ч.л. червен пипер. Добавя се веднага и половин чаша настъргани домати и отново се връща на огъня. Бърка се непрекъснато, докато се поизпари излишната течност от доматите.Едва тогава добавяме 1-2 (по целесъобразност) с.л. препечено брашно, разбъркваме добре, разреждаме внимателно със сок от яденето и връщаме в тенджерата. Бъркаме, за да се разпредели в цялата смес и оставяме да „клокне” няколко минути.


Брашно, препечено на сух тиган

В сух тиган, може и тефлонов (внимателно с бъркането!) изсипваме нужното ни количество брашно и започваме да го загряваме, като непрекъснато бъркаме, за да се препече равномерно и да не загори. Това става на среден огън и е доста бавна и досадна процедура. Затова ви съветвам да си направите веднъж труда и да препечете по-голямо количество брашно, да го оставите да се охлади добре и да го съхраните в буркан с херметическа капачка. Този труд ще ви спести много време за в бъдеще.

"Не винаги е най-правилно да постъпиш правилно."

"Неназованите неща не променят смисъла си"

Редактирано от Sapiens на 13.09.09 01:12.



Тема Re: КАК ДА ГОТВИМ ПРАВИЛНО БОБ [re: Sapiens]  
Автор ket1234 (много добър чов)
Публикувано13.09.09 00:20



Това с брашното направо ме сътресе!


Не мога да си обясня защо при положение, че в боба има достатъчно нишесте, трябва да се добавя и брашно.
Ако си джуснал сто литра вода - да, добави брашно да го сгъстиш, но ако ще правиш перфектиния боб, от чий зор ще слагаш брашно..
В нашата къща /визирам три поколения/ никога, ама никога не се е добавяло брашно в боба.

Другото което не мога да приема е варенето на боб в тенджера под налрягане час и половина.
При мен след 40 минути варене бобът е почти на каша , но това може да зависи от тенджерата, котлона, сорта на боба и куп други неща.

Слънчице, не се сърди, но форумът е за това, да си казваме кой как и защо се проваля или успява.



Тема Re: КАК ДА ГОТВИМ ПРАВИЛНО БОБнови [re: ket1234]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано13.09.09 01:06



Явно ОТНОВО си чела пет за четири...
Съвсем ясно съм описал, че бобените зърна са нещо отделно от чорбата, която ги заобикаля.
Понеже бобчетата не поемат на практика сол и подправки, налага се чорбичката да бъде това, което дава вкуса на общото ястие.
Когато правиш яхния просто няма как да сгъстиш без брашно (е, азиатците използват за целта оризово нишесте, но ефектът е същият...). По абсолютно същата логика, а когато искаш да направиш боб на фурна (и това съм го обяснил перфектно, ама за тези, които искат и могат да четат...) пък изобщо не можеш да минеш без сгъстяване с брашно.
Много, ама супер много ми е интересно "у вас" как се готви боб на фурна без сгъстяване с брашно?
Ако обясниш на всички, гарантирам ти, че ще откриеш нова ера в кулинарията...
А това, в което съм 100% сигурен е, че изобщо не си прочела внимателно, че дори и през ред това, което съм написал...
И винаги се чудя откъде се събира това спокойствие у мене да обяснявам като олигофрен по десет пъти това, което пределно ясно съм написал в даден постинг...

"Неназованите неща не променят смисъла си"

Редактирано от Sapiens на 13.09.09 01:10.



Тема Re: КАК ДА ГОТВИМ ПРАВИЛНО БОБнови [re: Sapiens]  
Автор PipilotaViktualija (неоназиПипилота)
Публикувано13.09.09 09:48



Аз съм от тези, които варят боба в обикновена тенджера и го оставям да се накисне за през нощта.
А що се отнася до бобец на фурна, понеже на него слагам повечко домати, освен всичко останало, прибавям и лъжичка, че и повече захар, за да "убие" киселото на доматите ( моркови в боб на фурна досега не съм слагала, само в боб- чорба, трябва да опитам). И всъщност много обичам бобът на фурна леко да ми сладни.



Тема Апропо,...нови [re: PipilotaViktualija]  
Автор PipilotaViktualija (неоназиПипилота)
Публикувано13.09.09 09:51



... това със соевите хапки ми хареса. Дъщеря ми отказва от 5- 6 години да яде месо и съм й приготвяла соеви хапки във всякакви варианти, но със зрял боб не се бях сещала.





Тема Re: КАК ДА ГОТВИМ ПРАВИЛНО БОБнови [re: Sapiens]  
Автор oлeлия (непознат )
Публикувано13.09.09 15:16



На зрелия фасул /умишлено не казвам боб, защото това е общо понятие /, слагам сушени манатарки или гъбено брашно. Става страхотно яденце.



Тема Re: КАК ДА ГОТВИМ ПРАВИЛНО БОБнови [re: Sapiens]  
Автор Modest Mouse (гризка сиренце)
Публикувано13.09.09 16:27



Вместо брашно - малко от боба се пасира и се връща в тенджерата
Накрая непременно поръсен обилно с магданоз. Така го обичам



и най-важното: след запръжката да остане да поври доста време на слаб огън

Редактирано от Modest Mouse на 13.09.09 16:31.



Тема Re: КАК ДА ГОТВИМ ПРАВИЛНО БОБнови [re: oлeлия]  
Автор engel2 ()
Публикувано13.09.09 16:51



Аз не си правя никакви грижи, купувам си един буркан "HAG" - най фантастичния готов фасул /разбира се не подправен/, гъст, едър /фасул и не е боб/, хубаво "хлебен" , по вкусен не сме яли. Но по нататъчната процедура си остава както си я знаем - с лука, с джоджена, с сухите домати /по са вкусово интензивни/ и пр.
Ако не се прави супа, с нашия "HAG" не е необходимо брашно, а на супа не слагаме брашно /ако не е крем супа/.

Добре сготвения фасул си остава за мен едно много вкусно ястие





Тема Re: КАК ДА ГОТВИМ ПРАВИЛНО БОБнови [re: oлeлия]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано13.09.09 17:52



Наистина, така е. Макар, че боб е възприетото название за зрял фасул, а "бобови" е родовото название... В Северна България е популярно названието боб, а в Южна - зрял боб или зрял фасул.
Но, примерно, в селата около Пловдив боб казват единствено на зрялата бакла - зърната.
Ами, то няма нещо, на което да сложиш манатарки или брашно от манатарки и да не стане много вкусно.
За мене манатарката, особено сушената (силно съм пристрастен, защото много ги обичам), е еквивалент на мононатриевия глутамат за азиатската кухня...

"Неназованите неща не променят смисъла си"

Редактирано от Sapiens на 13.09.09 17:55.



Тема Re: КАК ДА ГОТВИМ ПРАВИЛНО БОБнови [re: Modest Mouse]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано13.09.09 18:02



Сготвеният постен боб след като престои едно денонощие се сгъстява сам и то по много по- приятен начин.
Джуркането на част от боба придава доста по-неприятен вкус на цялото ядене. Освен това и люспите няма начин да не ти се влачат в яденето...
При моя начин на готвене, запръжката се прави предварително, затова естествено си ври през целия процес на готвене на слаб огън.
Колкото до магданоза, това е подправката, която накрая придава най-добрия вкус на ястието, нещо като "черешката на сладоледа"...


Българинът е известен с това, че като му разказваш и най-интересния и нов виц, задължително ще те изгледа унищожително и с апломб ще заяви : "Аз го знам този виц, ама по друг начин."...


"Неназованите неща не променят смисъла си"

Тема Re: КАК ДА ГОТВИМ ПРАВИЛНО БОБнови [re: Sapiens]  
Автор Modest Mouse (гризка сиренце)
Публикувано13.09.09 18:11



Пасира се с пасатор, а не се джурка


а защо да има лош вкус? Ти пробвал ли си? Ще има вкус на боб, разбира се, а също и прилича на престоял 1 ден боб.
С брашно в запръжката също съм пробвала, но малко брашно, само за вкус, да замирише на преръпжено бръшно. И това не е лошо.

Това е хубавото на импровизациите, пък и на вкус и цвет таварищи нет.



Тема Re: КАК ДА ГОТВИМ ПРАВИЛНО БОБнови [re: ket1234]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано13.09.09 18:17



Колкото и да си ми симпатична, ще се наложи да те посдъвча...
Защо се опитваш (ами, опитваш се, направо си го правиш...) да говориш глупости, колкото да не заспиш...
Ето ти цитати за съдържанието на боба:
"Зрелият боб съдържа белтъци, близки до животинските,нишесте,флавоноиди, витамин А,В2,С,Е, фолиева киселина,азотни вещества, целулоза, минерални соли, микроелементите: калий, магнезий, фосфор, калций, ситостерини, пурини.Кръглите зърна имат още протеино-фитохемо-глутинин, който стимулира защитните кръвни клетки."
"Зърната на белия фасул съдържат 50% въглехидрати, много минерални соли, най-вече калиеви и фосфорни, а също и витамин С."

Не е много ясно какво нишесте те е патило, след като е в минимално количество от целия обем... По тази логика, можеш да ядеш боб вместо вит. С при грипни епидемии...
Това, че във вашата къща три поколения не са знаели, че при готвенето на боба или други ястия се употребява като сгъстител препечено на сух тиган брашно, си остава само за сметка на вашето семейство...
Препеченото брашно се използва от стотици години в националната ни кухня, и за мене ще бъде удоволствие да го научиш от моите рецепти и да промениш готвенето си след три поколения грешки...
Това, че не си прочела, че при готвенето в тенджера под налягане температурата на нагряване и суперслаба, за да имитира къкренето на провесено на верига глинено гърне на жарта в огнището, също си остава за твоя сметка.
Десет пъти ти повторих да четеш внимателно!
Повече на въпроси, които показват, че не си чела, няма да отговарям!
В синхрон съм с констатацията ти, затова ти отговарям със същото: "Слънчице, не се сърди, но форумът е за това, да си казваме кой как и защо се проваля или успява."

"Неназованите неща не променят смисъла си"

Редактирано от Sapiens на 13.09.09 18:30.



Тема Re: КАК ДА ГОТВИМ ПРАВИЛНО БОБнови [re: Modest Mouse]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано13.09.09 18:25



Разбира се, че съм пробвал, иначе нямаше да ти опонирам...
По-неприятно на вкус нещо от обезлюспен и пасиран фасул не съм вкусвал...
А джуркането с джурило или джуруляк е древният първообраз на пасирането с пасатор...
Моля те, прочети отново постинга ми, особено в частта за вкуса на сварените бобови зърна, извадени и измити от чорбата, в която са вряли...

Btw, никога няма да разбера, защо има хора, които отговарят на даден постинг или пък задават удивително тъпи въпроси по темата, без да са си направили труда да изчетат постинга съвестно от началото до края...

"Неназованите неща не променят смисъла си"

Редактирано от Sapiens на 13.09.09 18:35.



Тема Re: КАК ДА ГОТВИМ ПРАВИЛНО БОБнови [re: engel2]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано13.09.09 18:27



Е, и ние, ако бяхме на другия край на света, в много по-цивилизована страна, и ние щяхме да си купуваме боб-вълшебна консерва...
Но понеже все още сме си в изостаналата и несъвременна България, принудени сме да си варим сами бобената чорбица...

"Неназованите неща не променят смисъла си"

Тема Re: КАК ДА ГОТВИМ ПРАВИЛНО БОБнови [re: Sapiens]  
Автор Modest Mouse (гризка сиренце)
Публикувано13.09.09 22:23



да бе, знам

най-трудно е да се сготви боб

Когато се омъжих, единственото нещо, което питах баба ми беше, защо моят боб не е вкусен като като нейния. И тя ми разкри секретите.
Същото се повтаря с моите деца - не питат майка си, а баба си
Например зетя питал чак от Америката баба си как се готви боб. И така се специализирал, че вкъщи той готве боба, друго обаче не (виж, туршия и бира си прави...)

Според мен българите правят най-хубавия боб, не може да се сравни с мексиканците, където също им е основно ястие.

---------
и така - накрая, след запръжката и като е поврял, пасирай само 1/2 - 1 чаша от боба, заедно с бульона разбира се

... а пък ти си написал цяла дисертация на тема "Как се готви боб", кой да я чете цялата?

Редактирано от Modest Mouse на 13.09.09 22:38.



Тема Re: КАК ДА ГОТВИМ ПРАВИЛНО БОБнови [re: Modest Mouse]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано13.09.09 22:49



Който иска да научи нещо ново или добре забравено старо, или изобщо да научи нещо - ЧЕТЕ...
А който си знае "Абе, то така се прави... Знам го от баба си...", до края на живота си няма да научи нищо ново.
Но винаги си има хора, които не държат да знаят нови неща и не им пука, че ще си умрат неуки и неграмотни...
Животът си е техен, правят си каквото си искат...
Въпросът е да са щастливи.
А е доказано, че колкото човек е по-прост, примитивен и неграмотен, толкова е по-щастлив...
И в Библията е писано - "Който трупа познание, трупа мъка."
Така де, защо ти е да си мъчиш мозъка...

"Неназованите неща не променят смисъла си"

Редактирано от Sapiens на 13.09.09 22:50.



Тема Re: КАК ДА ГОТВИМ ПРАВИЛНО БОБнови [re: Sapiens]  
Автор PipilotaViktualija (неоназиПипилота)
Публикувано13.09.09 23:15



Що така, бе, Сапиенс?


Каквато и да е универсалната кулинарна истина, доколкото има такава, в различните семейства твърде често се готви различно и рецептите се предават от прабаби, баби и майки на следващите поколения. И когато сготвиш нещо "като мама" или "като баба" ти става мило и уютно.
Това, разбира се, не изключва човек да се учи и на нещо ново.
Сещам се за един пример- аз например съм се научила от майка как да правя кадаиф: като го купя от магазина, където той обикновено е в иначе естетическа форма, го натрошавам леко допълнително и го мятам да се изпече равномерно във фурната, полят с пакетче краве масло и размесен с орехи. После вече го заливам със захарния сироп, в който има 1- 2 ванилии и прочие ( когато кадаифът е изстинал). Целта е кдаифът да е сочен и да се дели "на конци"... Моя близка съседка също прави понякога кадаиф, но нейният е съвсем различен, блед, понеже не е печен допълнително, степан и накиселяващ, понеже тя слага в редкия сироп твърде много настъргана кора от лимон. На мен не ми харесва, но у тях го обичат така и така си го правят и го консумират. А, де!



Тема Re: КАК ДА ГОТВИМ ПРАВИЛНО БОБнови [re: PipilotaViktualija]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано14.09.09 01:05



Нямам нищо против "бабините" гозби и технологии, но да твърдиш, че единствено това е правилното, просто означава, че си абсолютно задръстен човек, "кон с капаци"...
Точно това и само това имам предвид...
Както и глупашкият начин на мислене "След като аз не го зная, значи не е вярно и не е правилно..."
Между другото, "универсална кулинарна истина" нито на теория, нито на практика съществува... В елитната кулинария всичко е експеримент и моментно адаптиране към ситуацията и най-малко догма.
Виж, в сладкарството може и да има догми, там нещата са по-други.
Апропо, настърганата кора на лимона (цедрата) не придава ни най-малък кисел вкус...

"Неназованите неща не променят смисъла си"

Редактирано от Sapiens на 14.09.09 01:17.



Тема Re: КАК ДА ГОТВИМ ПРАВИЛНО БОБнови [re: Sapiens]  
Автор PipilotaViktualija (неоназиПипилота)
Публикувано14.09.09 08:34



Ами в такъв случай съседката ми сигурно изстисква и малко лимонов сок в кадаифа, но, така или иначе, вкусът му определено не ми харесва.А и не мисля, че в кадаиф настърганата ломонова кора трябва да е видима. Чарът на един ориенталски сладкиш не е в това. Е, не бих го харесвала и с изключително тежък, сиропен вкус.


Но идеше реч по- скоро за традицията и кулинарните навици.



Тема Re: КАК ДА ГОТВИМ ПРАВИЛНО БОБнови [re: PipilotaViktualija]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано14.09.09 13:00



Работата с традициите и кулинарните навици, повтарящи се тъпо от поколение в поколение, независимо от грешките в тях е ясна отдавна...
Но ориенталските сиропирани сладкиши наистина са с много тежък сироп и наистина са с лимонова кора. Понякога слагат и лимонов сок, може би считат, че сладко-киселото е по-поносимо от прекалено сладкото...
Но на мене винаги ми е приличало на миришеща на пот циганка, но обилно парфюмирана с евтин парфюм, в повечето случаи с миризма на роза... Е, съчетанието никак не е поносимо, ама пък тя си мисли, че е неотразима...

"Неназованите неща не променят смисъла си"

Тема Re: КАК ДА ГОТВИМ ПРАВИЛНО БОБнови [re: Sapiens]  
Автор engel2 ()
Публикувано15.09.09 10:44



Sapiens, драги, винаги се възхищавам от отговорите ти. Не знам какво си работил или работиш, но нямаш грешка - всичко е с правилни обяснения и не е изсмукано от някой си пръст - реалист и специалист. БРАВО И БЛАГОДАРЯ





Тема Re: КАК ДА ГОТВИМ ПРАВИЛНО БОБнови [re: engel2]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано15.09.09 19:39



Благодаря ти за добрите думи!
Филолог-русист съм, а това ми е любимото хоби от твърде много години...
Винаги съм бил на принципа, че ако човек подходи и върши нещо с любов и радост, просто няма начин да не постигне успехи - къде по-малки, къде по-големи, но ще постигне.

"Неназованите неща не променят смисъла си"

Тема Re: КАК ДА ГОТВИМ ПРАВИЛНО БОБнови [re: Sapiens]  
Автор Luchezara ()
Публикувано15.09.09 20:29



Аз оставям боба да покълне. Така се готви много по-бързо и на мен ми е много вкусно. Определено е и по-полезно.






Тема Re: КАК ДА ГОТВИМ ПРАВИЛНО БОБнови [re: Luchezara]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано15.09.09 21:19



Виж, това е твърде интересно. Чудесна идея!
А как точно го правиш?

"Неназованите неща не променят смисъла си"

Тема Re: КАК ДА ГОТВИМ ПРАВИЛНО БОБнови [re: Sapiens]  
Автор engel2 ()
Публикувано16.09.09 00:03



Драги, какво да ти пиша - моето мнение не е празен комплимент, а е една реална приценка. Когато имам малко време, тогава поглеждам тук и правя сравнения /не само рецептите/.
Интересното за мен е, че ти не само знаеш т.е. владееш рецептите, но и всичко което е около тях - научни обяснения и пр. Само да се напише една рецепта - това го правят много, но като четя професионалното ти мнение за здравословното и разумното ядене / по специално за най важните - децата, бъдащето на народа / - мога само да те поздравя.
Какво значи: моето дете не обича това или онова? Детето се ражда без нищо не познава и за оформянето на вкуса му са отговорни само родителите му и бабите, че нали те му казват кое е вкусно, кое е хубаво, кое е елегантно, как да се държи в обществото и пр.


Така че рецептите са едно, а останалото е твоята култура и твоята осведоменност. Така че не ми благодари - заслужаваш си уважението ни!



Тема Re: КАК ДА ГОТВИМ ПРАВИЛНО БОБнови [re: engel2]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано16.09.09 00:21



Отново ти благодаря за похвалите, на всеки му е приятно да го хвалят...
Признателен съм ти за оценката.
За мене винаги е било огромно удоволствие и удовлетворение да науча колкото се може повече хора в клуба на това, което зная.
А другото ми удоволствие да създам някоя изпипана рецепта и да я постна тук и повечето да я харесат, от това по-голямо признание няма.
А това, че има някои хора, които считат за задължение веднага да започнат не да критикуват по същество (за това са необходими доста много знания и опит...), а просто да плюят и да се заяждат, не ме впечатлява особено...
По отзивите виждам, че повечето в клуба са доволни да видят и изпробват нещо ново и интересно.
И на мене това ми стига.

"Неназованите неща не променят смисъла си"

Тема За здравословното хранене при децатанови [re: Sapiens]  
Автор PipilotaViktualija (неоназиПипилота)
Публикувано16.09.09 11:33



Не е лошо да разпръснеш малко просветление и из някои други клубове ( например Клуба на разведените), където се водят глупави спорове около здравословното хранене на децата под мотото "Сакън, върнете им чипса"!

Всъщност, колкото е смешно, толкова е и тъжно.



Тема Re:нови [re: Sapiens]  
Автор Luchezara ()
Публикувано16.09.09 20:28



12 часа (една нощ) бобът кисне във вода. После го плакна 2 пъти на ден, но гледам до ден-два да го сготвя. Трябва напълно да се изцеди водата, внимаваш зърната на дъното да не ферментират. После се сварява бързо.
Ако го сложиш в хладилника, покълването малко се забавя.

Така се покълват и житни семена.

Житните покълнали семена могат да се ядат до 3-4 ден на покълването. Предполагам, че е подобно и с другите семена. По принцип има литература с таблици за тези неща.




Тема Re: За здравословното хранене при децатанови [re: PipilotaViktualija]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано16.09.09 21:05



Преди няколко години участвах най-редовно в този клуб, дори имам една тема с гигантско участие - за приятелството.
Оттам се познаваме и с Мама Мърморана.
Но се появиха няколко комплексирани личности, които дразнеха всички с простотията си и апломба си и аз се оттеглих, за да не се ядосвам.
Права си, колкото и смешно, толкова и тъжно, че даже и жалко, когато това се твърди от майки или бащи...
Те с глупостта си не знаят, не подозират или не искат да знаят какво бъдеще подлагат на децата си...
Btw, mреди имах любима сентенция:
"Мъдрецът се ражда, за да се самоусъвършенства. Глупакът се ражда само, за да умре.".
Зловещичко, но абсолютно вярно.

"Неназованите неща не променят смисъла си"

Тема Re:нови [re: Luchezara]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано16.09.09 21:08



Благодаря ти!
Ще го опитам, но с чувство за мярка, за да не варя добре ферметирали бобени зърна...
А за житните и някои други имам достатъчно опит.

"Неназованите неща не променят смисъла си"

Тема Re: За здравословното хранене при децатанови [re: Sapiens]  
Автор PipilotaViktualija (неоназиПипилота)
Публикувано17.09.09 14:37



И аз така. Що се отнася до първите ти изречения. Но не си спомням да съм те срещала там.
Вече нямам сили и ентусиазъм за вербални "битки" във виртуалното пространство на каквато и да било тема. Просто си мислех, че няма нищо лошо в това, без да си "фундаменталист" по въпроса за здравословното хранене например, да подхождаш малко по- любознателно и отговорно, когато това се отнася до здравето на децата ти. Иначе аз съм от хората, които смятат, че всичко е в мярката. Нищо не си отказвам и не съм го отказвала на дъщеря си ( само съм твърде разстроена все още, че тази година тя пропуши, макар и да не пуши редовно), но се опитвам да я насочвам към някакъв що- годе по- здравословен начин на живот. И без това около нас има достатъчно стрес, замърсен въздух и отрицателна енергия, от които ни е по- трудно да се предпазим. Не бих й забранила нито чипс, нито кока-кола, нито каквото и да било друго- просто това не са артикулите, които влизат в листата ми за пазаруване.





Тема Re: За здравословното хранене при децатанови [re: PipilotaViktualija]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано17.09.09 23:15



Когато живеех близо до София - в Ботевград, ми беше много по-лесно да идвам. Идвах с Anbra, но си развалихме отношенията по твърде нелеп начин и спрях да идвам на сбирките.
Колкото до "вербалните и невербални битки", изживял съм го достатъчно много. Трудно е на конформисти и задръстени хора да се наливат нови мисли и идеи, съпротивата е голяма и усилията ми почти винаги са били безуспешни.
Като гледам, в тази тема също има такива хора, които изобщо не се замислят за бъдещето на детето си и всъщност са напълно безотговорни, без да го осъзнават.
Да глезиш детето си и да му разрешаваш всичко, което поиска без ограничения е най-лошият начин на възпитание.
Умерените забрани и ограничения са само от полза за едно недостатъчно зряло за битки с живота същество.
Прекалената майчина любов понякога вреди.
Има такава поговорка "Добрият човек е като разляна вода - накъдето е наклонът, натам тече...".
Добрият човек и добрият родител трябва да бъдат достатъчно осъзнато лоши, за да бъдат истински добри...

"Неназованите неща не променят смисъла си"

Редактирано от Sapiens на 17.09.09 23:16.



Тема Re: КАК ДА ГОТВИМ ПРАВИЛНО БОБнови [re: Sapiens]  
Автор Alys ()
Публикувано18.09.09 08:15



Имам един въпрос - трябва ли и завирането на боба да е бавно? Откакто имам тенджера под налягане, готвя боб само в нея.



Тема Re: За здравословното хранене при децатанови [re: Sapiens]  
Автор PipilotaViktualija (неоназиПипилота)
Публикувано18.09.09 08:52



Аз заради това съм си "забранила" каквито и да е сбирки- виртуалното си остава във виртуала и съм забелязала, че поне за мен е добро решение.


А колкото до другото, нямаме различия. Аз се чувствам длъжна да предлагам на дъщеря си всички възможни опции за здравовсловно хранене. В нашия случай е малко по- трудно заради нейното вегетаринство и все се притеснявам, че не съм в състояние да компенсирам недостига на месо и риба със съответна подходяща храна. Ала не мога да я карам насила да яде нещо, което я отвращава, пък и мога да разбера подбудите й.



Тема Re: КАК ДА ГОТВИМ ПРАВИЛНО БОБнови [re: Sapiens]  
Автор PipilotaViktualija (неоназиПипилота)
Публикувано18.09.09 12:56



Сапиенс, вчера направих чуден боб на фурна, възползвайки се от съветите ти за соевите хапки, каквито също сложих вътре. Ммммм...





Тема Re: КАК ДА ГОТВИМ ПРАВИЛНО БОБнови [re: Alys]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано18.09.09 13:35



Да, и това съм го обяснил много подробно в постинга...
За мене единствения правилен начин за готвене на боб е в тенджера под налягане, бавно и слабо загряване, продължително варене на ниска температура - на степен 1 на котлон.
Можеш да прочетеш в постинга защо точно.


Весели и много приятни почивни дни!

"Неназованите неща не променят смисъла си"

Тема Re: За здравословното хранене при децатанови [re: PipilotaViktualija]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано18.09.09 13:50



Напълно те разбирам, аз до 23-24 -годишна възраст не поглеждах спанак, лапад, коприва и риба.
А сега са ми от най-любимите храни...
Бих ти подхвърлил един интересен съвет - в магазините от веригите Била, Метро и Кауфланд, както и във всички магазинчета за диетични и здравословни храни продават поне три-четири вида протеин на прах - соев, млечно-яйчен и суроватъчен. Единият вариант е соев протеин на сровнително ниски цени в магазините за здравословни храни - той е българско производство, малко трудно се разтваря и не е ароматизиран, а всички соеви продукти, така или иначе, имат леко неприятен аромат...
Другият вариант е протеин от трите вида (че и други) със швейцарски произход, много пухкав и лесно разтворим, с най-различни аромати - лимон, ягода, какао, шоколад, вишна, малина и доста други.
Намира се в кутии с винтов капак, струва двойно на българския, но си заслужава комфорта.
Та, от този протеин стават невероятно вкусни шейкове с прясно мляко (може обезмаслено),с кисело мляко, с някакъв вид сироп или сок, а съвсем спокойно и с вода.
По този начин винаги можеш да балансираш прекаленото количество въглехидрати, без да ползваш меса (добре разбирам вегетарианските или полувегетариански настроения на момичетата и жените, както и на всички вегетарианци).
Въпреки всичко, нищо не може да компенсира рибата като храна...
Просто опитай да увеличиш ползването на риба и рибни продукти в ежедневната ви храна, много ценна храна, от всякаква гледна точка е и не бива да се пренебрегва.

"Неназованите неща не променят смисъла си"

Тема Re: За здравословното хранене при децатанови [re: Sapiens]  
Автор PipilotaViktualija (неоназиПипилота)
Публикувано18.09.09 13:56



Благодаря за съвета. Такъв протеин никога не съм използвала.
Проблемът е при дъщеря ми, която категорично отказва да консумира каквото и да било месо и риба, поради любов към животните. Разбирам я, тъй като аз съм я възпитавала да обича природата и животните, ала не очаквах, че така скоро, още в ученическа възраст, ще се оформи като вегетарианка. Притеснява ме най- вече липсата на риба в менюто й, въпреки че й давам често рибено масло и капсулки с Омега- 3. Е, гледаме да компенсираме с бобови храни, ядки и прочие.





Тема Re: За здравословното хранене при децатанови [re: PipilotaViktualija]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано18.09.09 14:47



Обърни много сериозно внимание на този вид протеин, съветвам те най-горещо.
Между другото, бобът е преди всичко въглехидратна храна, независимо, че съдържа протеини.
По-голямата част от тези протеини (описал съм го много ясно!..) просто не могат да се усвояват заради целулозата на люспата на боба.
От ядките не можеш да вземеш протеини, а можеш само да прекалиш с мазнините.

"Неназованите неща не променят смисъла си"

Редактирано от Sapiens на 18.09.09 14:52.



Тема Re: За здравословното хранене при децатанови [re: Sapiens]  
Автор PipilotaViktualija (неоназиПипилота)
Публикувано18.09.09 16:06



Ами откъде в такъв случай да набавя, ако не аналог, то поне някакъв частичен заместител на месото, ако не от ядките и бобовите култури?





Тема Re: За здравословното хранене при децатанови [re: PipilotaViktualija]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано18.09.09 16:12



Ами нали точно това ти пиша - от този протеин на прах!
Все едно ползваш месо на прах, но от растителен (соя) произход или млечно-яйчен, или суроватъчен (който е най-добрият).
Можеш и от сирене, мляко, кисело мляко, кашкавал, извара, но при тях няма как (с изключение на обезмаслената извара) да се отървеш от твърде големите количества животински мазнини.

"Неназованите неща не променят смисъла си"

Тема Re: За здравословното хранене при децатанови [re: Sapiens]  
Автор PipilotaViktualija (неоназиПипилота)
Публикувано18.09.09 16:22



Ами, значи в такъв случай соевите хапки и кайми, с които редовно приготвям разни ястия, ми вършат същата работа.


А за млечните продукти е ясно.
Ни ся гневи чак толкоз, де.



Тема Re: КАК ДА ГОТВИМ ПРАВИЛНО БОБнови [re: Sapiens]  
Автор Alys ()
Публикувано18.09.09 18:25



Тайно се надявах да напишеш поне 3-та, 4-та степен за готвене на боб. Четох постинга ти и затова реших да се задълбоча в подробностите. Печката ми е Бош, котлонът, който отговаря по размер на дъното на тенджерата ми, е 2 киловата, степените са 9. Да загрявам на първа степен и да варя на 2-ра, така ли? Това, което запомних е, че вариш час и половина на много слаб огън (това кое време е - цялото или след завирането). Малко по-надолу си споменал, че в обикновена тенджера правилата са същите – бавно и продължително варене на слаб огън. В началото на съвсем слаб огън за половин час, след което увеличаваме съвсем малко огъня, само колкото леко да къкри.

П.П. Сложих боба на трета степен и сега да видим кога ще заври, но има надежда.

Добре, че пробвах на обяд печените картофи в МВ, та сега сложих пак да се пекат (наистина са много вкусни и лесни).

П.П.2. След 80 минути завиране и 90 минути варене, бобът е готов. Дали е вкусен и какви последствия ще има или няма да има, ще преценявам утре или следващия път, ако не се вредя да ям боб.

Редактирано от Alys на 18.09.09 23:13.



Тема Re: За здравословното хранене при децатанови [re: PipilotaViktualija]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано18.09.09 22:05



Няма да ся гневя, понеже отдавна съм свикнал да пиша и да не четат правилно или изобщо, а после да задават всякакви въпроси...
И аз търпеливо да отговарям...
Соевите хапки и всички останали соеви продукти за готвене могат само относително да компенсират нуждата от протеини, които хората приемат чрез месото и различните месни продукти.
Повечето хора в България консумират ежедневно доста големи количества меса от най-различни видове.
А този протеин на прах може да ти попълни необходимостта от протеини, с което да балансираш основно въглехидратната храна, която поемате.
При това доста елегантно, защото се поема като вид кремче, т.е., "маскира се" като въглехидратна храна на вид и вкус...
Въпросът е, че количеството протеин в соевите хапки и други такива продукти е около 60%, а в прахообразния протеин достига до 90%.
Но принципно, ако си поставиш за цел, можеш да попълниш нуждите си от протеини и само с такива соеви продукти.
Много вкусни стават соевите шницели, предварително варени в много силно подсолена и с много подправки вода, а после запечени с малко мазнина на фурна.
Правил съм боб, тюрлю-гювеч и разни други ястия, които принципно имат достатъчно сок с добавката на соеви хапки и стават почти неотличими от месните парченца.
А много хитър трик е предварително сварени за десетина минути соеви хапки да се пържат, по-скоро - задушават, с месни хапки.
По този начин те поемат от месните сокове и на вкус стават почти същите.

"Неназованите неща не променят смисъла си"

Тема Re: КАК ДА ГОТВИМ ПРАВИЛНО БОБнови [re: Alys]  
Автор engel2 ()
Публикувано18.09.09 23:18



Alys, степента за варенето на фасула е много относителна работа и зависи от съдовете , също така и от различието на печките.
Нашите съдинки са американски и с тях готвя абсолютно по различно от теб / с тях се работи не под високо, а под ниско налягане - 83о/.
Освен това моята печка има 6 главни степени и половинките са между тях.
За мен е така, слагам тенджурата върху печката на 4 степен т.е. 2/3 сила. Щом започне да ври т.е. капака започва да клапа и като го завъртиш, се върти като на лагер!
Това е времето когато свалям температурата на 1/2 степен и капака се само- затваря /вакум/ като при консервиване. Можеш да отвориш отново капака само ако повдигнеш температурата - значи поглеждане в тенджурата не става.
Така че всеки трябва сам да намери как да го прави при собствените си условия.
Това е моето мнение.





Тема Re: КАК ДА ГОТВИМ ПРАВИЛНО БОБнови [re: Alys]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано19.09.09 00:20



Става въпрос за принципното "slow cooking", т.е., бавно готвене, специално на боба.
Аз съм обяснил защо точно се налага да се постъпва така именно с боба.
Това е заради прекалено дебелата му целулозна люспа, която, колкото по-бавно се вари, толкова по-добре омеква.
Освен това, заради белтъчинния си състав, бобът има тенденцията да се "пресича" при рязко третиране на по-висока температура, точно както яйчен белтък.
Но ако растителният белтък се третира термично бавно и постепенно, той става мек като масло.
Надявам се утре да се убедиш в това.
Това, което ми описваш е абсолютно правилно.
По-голямата част от варенето трябва да бъде за сметка на бавното нагряване, когато заври вече можеш да увеличиш доста повече температурата, ако не ти се занимава и искаш по-бързо да приключиш...

"Неназованите неща не променят смисъла си"

Тема Re: За боба и мерните еденици в СИнови [re: PipilotaViktualija]  
Автор expert /ne vinagi / (непознат )
Публикувано19.09.09 23:34



Здравейте всички ! Тази задължителна регистрация в Дир-а отблъсна доста коректно пишещи в клубовете . Но темата за боба /култово за мен ястие /, ме провокира да се регистрирам ! /В клуба преди времето на задължителните регистрации бях под името "червоугодник"/.
Та по същество :
- Сапиенс, имаш противоречие в препоръчителните температури за варене. В обичайните тенджери температурата на завиране е функция на надморската височина на кухнята. Т.е. една е температурата в Пловдив, друга е в София /около 96 С -да не отварям справочника/, не че разликата за примера е съществена. На Еверест трудно ще се свари - водата кипва между 60-70 С.
Та тук е противоречието с тенджерите под налягане - моята стара алуминиева финландска "Кокта", работи при 130 С по паспорт. Което е и логично - ястията се сваряват по-бързо при по-висока температура чрез по-високо налягяне. Е сега боба при коя температура да го вариме ?



Alys, степента за варенето на фасула е много относителна работа и зависи от съдовете , също така и от различието на печките.
Нашите съдинки са американски и с тях готвя абсолютно по различно от теб / с тях се работи не под високо, а под ниско налягане - 83о/.
Освен това моята печка има 6 главни степени и половинките са между тях.
За мен е така, слагам тенджурата върху печката на 4 степен т.е. 2/3 сила. Щом започне да ври т.е. капака започва да клапа и като го завъртиш, се върти като на лагер!
Това е времето когато свалям температурата на 1/2 степен и капака се само- затваря /вакум/ като при консервиване.


Мерната еденица за ниско налягане " 83о" какво означава ? Най-вероятно това е стрелката за температура по градуси Целзий на американския капак ? Който е същия термометър като в капаците на китайските тенджери ?




Тема Re: За боба и мерните еденици в СИнови [re: expert /ne vinagi /]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано20.09.09 00:31



Здравей!
Много добре си те спомням с чудесните и издържани постинги.Помня много твои рецепти, макар, че не влизаще много често в клуба.
Радвам се, че пак си тук.
Мисля, че въпросът е принципен и няма никакво противоречие.
При варенето в различни тенджери под налягане винаги има разлика и в налягането, а от там - и в максималната температура, при която работи тенджерата.
Нали си наясно, че има правопропорционална зависимост между налягането и температурата. Това в огромна степен елиминира влиянието на надморската височина.
Та, принципно, бобът би трябвало да се вари не на висока, а на ниска температура и по възможност бавно и относително продължително. Както се казва, огънят деликатно да "гали" бобените зърна и съдържанието им, а през това време дебелата целулозна люспа да омеква все повече.
По този начин, съдържанието става нежно като варен кестен, а люспата става по-поносима за стомаха и, съответно, по тази причина, не прави толкова газове.
Защото газовете са единствено реакция на стомаха към несмилаемостта на целулозата в люспата, а съвсем не на съдържанието на бобеното зърно. По абсолютно същата логика, стомахът се подува и се образуват жестоки газове и при царевицата, въпреки, че съдържанието на зърната й е съвсем различно от съдържанието на бобените зърна.
Значи, не търси разковничето в температурата, а в продължителното варене при относително ниска температура. Ако трябва да го изразя в параметри, желателно е температурата да бъде без налягане около 85-90градуса, т.е., едва да къкри.
А под налягане даже и по-ниска, защото с повишаване на налягането водата завира и ври при по-ниска температура.
Всъщност, опитал съм се да опиша по-подробно всичките тези процеси в постинга, който съм нарекъл "обобщение" или по-точно "технология".
Колкото до твоята тенджера, която работи при 130 градуса стандартно, нищо не пречи да регулираш варенето като установиш нагряването на печката на около 80-90 градуса. Така "Коктата" ще-неще ще бъде принудена да се задоволи с тази температура, нищо че няма да ври и да "фъщи" предпазният клапан, който явно се задейства след 130 градуса.
Мисля, че няма противоречие.
Радвам се, че се появи отново!
Може би си чул, моят прекрасен приятел Един почина преди няколко години, мир на праха му!

"Само слабите се стремят към порядък. Силните владеят и хаоса..."

Тема Re: За боба и мерните еденици в СИнови [re: Sapiens]  
Автор expert /ne vinagi / (непознат )
Публикувано20.09.09 01:06



Да , Един КИХОТ, мир на праха му...



Тема Re: КАК ДА ГОТВИМ ПРАВИЛНО БОБнови [re: Sapiens]  
Автор Alys ()
Публикувано20.09.09 23:46



Бобът беше много нежен, благодаря!


Ако увелича температурата след завиране, дали ще се свари за един час? Някой път ще пробвам, но приложеният вече вариант да варя отначало докрай на една и съща степен на котлона си има плюсовете, че няма да се занимавам с боба почти 3 часа (само трябва да си наглася някоя аларма, да не го забравя ).



Тема Re: КАК ДА ГОТВИМ ПРАВИЛНО БОБнови [re: Alys]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано21.09.09 00:09



Ако го вариш на ниска температура от самото начало (когато го сложиш на студен котлон ) до повишаване на налягането в тенджерата, примерно 35 мин., след това можеш да увеличиш температурата , но не да ври силно.
Нали разбра, че нашите пра-пра-прабаби мъдро и емпирично са открили най-добрия начин за готвене на боб (все пак, бобът е бил ако не основна, то поне много често готвена храна).
А този мъдър начин се състои в:
- бавно и продължително варене на слаб огън. Бабите ни са слагали боба в дебелостенното глинено гърне, провесено на верига над жарта на огнището. Така огънят не е действал драстично, а е "галил" яденето. Бобът едва-едва е къкрил на съвсем слаб огън от 7 ч. сутринта, та до обяд...
- всички подправки, които се слагат в боба, всъщност са газогонни билки - от джодженът, през девесила, та до копъра и магданоза.
Абсолютно всички подправки, които се слагат в боба са и билки.
Това е.
Всъщност, с моята технология, аз не откривам топлата вода, а просто се опитвам да възстановя тези отдавна забравени готварски похвати и да ги въведа в съвременното готвене.
Надявам се да съм ти бил полезен.

"Само слабите се стремят към порядък. Силните владеят и хаоса..."

Редактирано от Sapiens на 21.09.09 00:12.



Тема Re: КАК ДА ГОТВИМ ПРАВИЛНО БОБнови [re: Sapiens]  
Автор Alys ()
Публикувано21.09.09 00:20



Разбира се, че си полезен!


Пишеш, че мога да си наглася нещата така, че бобът да заври за 35 минути. Това означава да го сложа на по-голяма степен, примерно пета (както писах от 9 възможни). След като заври, обикновено готвя на 3-та, 4-та степен. Излиза, че ще намаля температурата. Чуденката идва дали да пробвам като цяло на пета степен. Готвейки го на 3-та, проверих дали се е сварил бобът един час след като завря, обаче не беше. Разсъждавам си .



Тема Re: КАК ДА ГОТВИМ ПРАВИЛНО БОБнови [re: Alys]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано21.09.09 00:57



Истината е, че ако започнеш на силна температура в началото, има голямата опасност след един час готвене бобът да "дрънка".
Случи ми се с грах - започнах да го варя на силен огън и след час и половина варене продължаваше да дрънка като сачми за едър дивеч...

Рецептата е само една - на слаб огън, бавно и продължително.
Независимо дали е в тенджера под налягане или в открита

"Само слабите се стремят към порядък. Силните владеят и хаоса..."

Тема Re: За боба и мерните еденици в СИнови [re: expert /ne vinagi /]  
Автор engel2 ()
Публикувано21.09.09 01:40



Мерната еденица за ниско налягане " 83о" какво означава ? Най-вероятно това е стрелката за температура по градуси Целзий на американския капак ? Който е същия термометър като в капаците на китайските тенджери ?


Здравей, ще ти отговоря с най голямо удоволствие, защото ти си единствения който прояви интерес.


Със сигурност познаваш различни съдове, но и двете ти предположения не са верни и това не е важно в момента. Ще си позволя да направя и някои разяснения т.е. когато се готви под високо налягане, се развива висока темпиратура /над 120о/ и всички витамини и минерали се почти ликвидират.
Нашите съдове нямат такива капачни термометри, защото не са необходими!Термометри имат някалко други (това го имат AMC - които са също скъпи) съдове.

Както бях написъл - тенджурите ти "казват" кога, какво става. След като се получи завирането, парата се вдига на горе и поради слабото й охлаждане се получава един ФИЛМ между капак и съда / те са абсолютно до микрон пасващи единия в другия/ и подобно на това когато въртиш две намокрени огледала, те се хлъзгат, но се опитай да ги разделиш!
Значи, първоначалната температура може би стига за късо до 90о - тогава капака започва / от парата/ да "танцува" т.е. да клапа. Но зависи какво готвиш. Ако е зеленчук, след 5 мин. /продуктите трябва да се сгреят, сгорещят/ намаляш силата на топлиния източник на най слабата степен и като вакум се самозатваря /става хермитическа/ и можеш спокойто да си вършиш работата - нищо не загаря защото влагата си остава в съда. Температурата е измерена и е м/у 79 о и 83о. Твоя пример за Еверес е точния!
С тези съдове готвим също и на "кула" т.е. няколко тенджури една върху друга, защото /поради направата им , те са навсякъде еднакво горещи/ и само върху един котлон ти се приготвя цялото ти меню : печеното отдолу, върху него в същата тенджура се приготвя кекса , на втория етаж се задушава зеленчука, и най отгоре е ориза.
Който не го е видял, сигурно не може да си го представи.
Надявам се да съм го обяснил.
Още нещо: необходими са ти 20 мин. са 1. фунт / за половин кило/.
Отварянето на капаците става като се повдигне отново слабо темп. иначе и с бормашина не става.



Тема Re: КАК ДА ГОТВИМ ПРАВИЛНО БОБнови [re: Sapiens]  
Автор Alys ()
Публикувано21.09.09 05:10



Вече се убедих, че трябва да се готви на ниска температура (още от първия ти пост и приложеното на практика). Обаче не ти ли се струва прекалено дълго 80 минути да завира? Сега трябва да сведа времето на завиране до половин час.



Тема Re: За боба и мерните еденици в СИнови [re: engel2]  
Автор engel2 ()
Публикувано21.09.09 10:01



Много се извинявам, нямам време да преведа, но това е обяснението за "куловото" готвене. може би по късно да напиша нещо.

Die Vorteile des Turmkochens

Das Turmkochen ist ein sehr angenehmer, praktischer Vorteil Ihres iCook™ Edelstahl-Kochsets. Sie koennen die meisten Speisen gleichzeitig zubereiten, indem Sie einen kleinen Topf auf einen groesseren stellen. Die spezielle Konstruktions weise Ihres Kochsets sorgt fuer die gleichmaeige Hitzeverteilung, die man beim Turm kochen braucht.

Der Vorgang ist sehr einfach, wenn man folgende Schritte beachtet:

1.

Wenn Sie zum Turmkochen einen Topf auf den anderen stellen, muss der groessere immer unten stehen. Die Turmkochaufsatz/ Haube bildet dabei die Basis fuer den oberen Topf und muss den unteren Topf bedecken.
2.

Der untere Topf eignet sich fuer Nahrungsmittel, die schwerer und groesser sind oder die laengere Kochzeiten benuotigen – wie zum Beispiel Fleisch, Gefluegel und Schmorgerichte.
3.
Der obere Topf eignet sich zum Kochen von leichteren und kleineren Nahrungsmitteln, die eine kuerzere Kochzeit benoetigen, oder fuer solche, die nur geduenstet oder zerlassen werden sollen. Der obere Topf kann daher besonders gut fuer frisches oder Tiefkuehlgemuese, Obst, Sossen und Pudding verwendet werden, oder aber zum Zerlassen von Butter oder Schokolade, zum Aufwaermen und Warmhalten von Speisen.
4.
Stellen Sie den untersten Topf auf die Koch stelle und schalten Sie auf mittlere Hitze, bis sich eine „Wasserdichtung“ bildet; reduzieren Sie danach auf schwache Hitze (beim Fleischkochen den Topf erst vorwaermen, das Fleisch bei mittlerer Hitze anbreuunen, dann den Topf verschliessen und auf schwache Hitze zurueck schal ten, sobald sich die „Wasserdichtung“ gebildet hat).
5.
Gemuese oder andere Nahrungsmittel koennen Sie auch im Gar und Wasserbadeinsatz kochen. Nehmen Sie den Deckel des unteren Topfes ab, legen Sie die Einsatzscheibe ein und stellen Sie den gefaellten Wasserbadeinsatz darauf. Decken Sie den Topf sofort mit der Haube/Turmkochaufsatz oder dem 2-l-Topf ab, damit der sich bildende Dampf des unteren Topfes wieder eine „Wasserdichtung“ bildet.
6.
Gem&uese oder andere Nahrungsmittel koennen Sie auch in einem kleineren Topf garen, den Sie auf einen dementsprechend groesseren aufsetzen. Stimmen Sie die Kochzeiten so ab, dass alle Nahrungsmittel gleichzeitig fertig sind. Bevor Sie einen kleineren Gartopf auf einen groeeren aufsetzen, muessen Sie den kleineren auf einer anderen Kochstelle soweit anwaermen, bis sich eine „Wasserdichtung“ bildet. Dann stellen Sie ihn auf den zugedeckten Topf. (Beim Schmelzen, Aufwaermen oder Warmhalten von Speisen ist es nicht notwendig, dass sich eine „Wasserdichtung“ bildet.)
7.
Stellen Sie einen kleinen Topf nicht in einen groesseren oder fast gleichgrossen, um damit wie mit einem Wasserbadeinsatz oder auf andere Weise zu kochen. Dazu sollten Sie nur den speziell dafuer entworfenen Wasserbadeinsatz verwenden.

трябваше да корегирам буквите Ä -ae ; Ü ue и пр , иначе не се четеше

Редактирано от engel2 на 21.09.09 10:28.



Тема Re: КАК ДА ГОТВИМ ПРАВИЛНО БОБнови [re: Alys]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано21.09.09 20:18



Това твърде много зависи от сорта боб и от качеството му, т.е., ако бобът е от тазгодишна реколта (а кой ли ще ти го каже, производителите и търговците не са коректни и не казват от коя реколта е, да не са луди...), бобът ще се свари за 20 мин.
Но в повечето случаи, бобът е от по-стари реколти, а това означава, че увира много по-трудно до готовност.
Лошото е, че различните тенджери под налягане имат различна тежест на клапаните, а оттам и по-висока или по-ниска температура на завиране.
Когато температурата на котлона е много ниска, съвсем нормално е температурата в тенджерата (независимо дали е обикновена или под налягане) да се повишава много бавно.
Предполагам, че се досещаш, че ако включиш котлона на максимално нагряване, водата около боба ще заври за десетина - дванадесет минути и общо ще вариш боба не повече от час.
Но това противоречи на идеята за постепенното нагряване. То може да бъде единствено при ниска температура и постепенно, т.е. просто не е възможно да не бъде бавно.
Уви, не може хем да стане постепенно нагряването, хем да стане бързо...
Погледни чудесния постинг на Angel2, този начин на готвене на Запад се нарича "slow cooking" и на Запад има много привърженици, тенджери, уреди и приспособления, защото при нискотемпературното и БАВНО готвене максимално се запазват качествата на продуктите, а и вкусът е несравним с нищо.


Напълно разбирам желанието ти "бавното готвене" да става бързо, но просто е невъзможно поради ред физически закони в Природата...
Може би не знаеш, но на всички описания на пакетите с боб, при готвене в обикновена (открита) тенджера, времето за готвене се обявява между 50 и 60 мин.
Въпросните 80 мин., които толкова те тормозят, са само 20 минути отгоре, но за сметка на това получаваш изключителен на вкус боб. Факт!

"Само слабите се стремят към порядък. Силните владеят и хаоса..."

Тема Re: КАК ДА ГОТВИМ ПРАВИЛНО БОБнови [re: Alys]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано21.09.09 20:45



Всъщност, 80 мин. е времето за завиране (на практика е различно за различните тенджери), но към завирането вече бобът е готов и всяко по-нататъшно готвене вече "работи" не толкова за сваряване на боба, а за омекване на люспата.

"Само слабите се стремят към порядък. Силните владеят и хаоса..."


Тема Re: КАК ДА ГОТВИМ ПРАВИЛНО БОБнови [re: Sapiens]  
Автор Alys ()
Публикувано21.09.09 22:46



Нещо не можем да се разберем - 80 минути изминаха, докато засвири тенджерата и после ОЩЕ 90 минути се вари. Бобът е мое производство, т.е. тазгодишен, но явно не е от много бързо увиращите. Ще пробвам и другия сорт, който произведохме и сигурно се сещаш на какво се надявам.



Тема Re: КАК ДА ГОТВИМ ПРАВИЛНО БОБнови [re: Sapiens]  
Автор Alys ()
Публикувано21.09.09 22:58



Проверих боба 140 минути, след като го сложих на котлона и половината зърно беше твърдо и бяло. След още 30 минути вече беше ОК.

Редактирано от Alys на 21.09.09 23:00.



Тема Re: КАК ДА ГОТВИМ ПРАВИЛНО БОБнови [re: Alys]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано21.09.09 23:05



Ами това са си близо три часа...
И аз го варя толкова, но при мене налягането в тенджерата се вдига за не повече от 40 мин. на 1 на котлона.
При ниската температура на варене, три часа е нормално време.
Както се казва, "Изкуството иска жертви"...

"Само слабите се стремят към порядък. Силните владеят и хаоса..."

Редактирано от Sapiens на 21.09.09 23:08.



Тема Re: КАК ДА ГОТВИМ ПРАВИЛНО БОБнови [re: Sapiens]  
Автор Alys ()
Публикувано21.09.09 23:06



Аха, това имах предвид.

Хайде лека, че станах много рано.



Тема Re: КАК ДА ГОТВИМ ПРАВИЛНО БОБнови [re: PipilotaViktualija]  
Автор vgazgoeb (новак)
Публикувано10.12.10 20:54



Ако събирам водата, в която накисвам боба и после пия от нея, ще получа ли допълнителни газове?



Тема Re: За боба и мерните еденици в СИнови [re: engel2]  
Автор vgazgoeb (новак)
Публикувано06.02.11 23:34



Ако събирам водата, в която накисвам боба и после пия от нея, ще получа ли допълнителни газове?



Тема Re: За боба и мерните еденици в СИнови [re: vgazgoeb]  
Автор martyrМодератор (m3lk0r)
Публикувано07.02.11 07:46



От този блудкав бульон ще получиш газове (вероятно) други са въпросите, защо би го пил и защо повдигна тема от 2009-та?

Не, не ме интересува, че знаеш!


Тема Re: За боба и мерните еденици в СИнови [re: martyr]  
Автор vgazgoeb (абдал)
Публикувано22.06.13 21:57



Ако събирам водата, в която накисвам боба и после пия от нея, ще получа ли допълнителни газове?



Тема Re: КАК ДА ГОТВИМ ПРАВИЛНО БОБнови [re: Sapiens]  
Автор тpънчeтo (..)
Публикувано24.06.13 09:20



вдъхнових се от тази тема и сготвих вчера един боб на фурна
за първи път - на фурна!
мнооооого вкусно
имаше и прясна зелена чушка и настърган домат, и сушени домати и сушена червена чушка.

3 години не бях яла боб, но чакането си заслужаваше






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.