Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:47 19.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re: За здравословното хранене при децатанови [re: PipilotaViktualija]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано18.09.09 16:12



Ами нали точно това ти пиша - от този протеин на прах!
Все едно ползваш месо на прах, но от растителен (соя) произход или млечно-яйчен, или суроватъчен (който е най-добрият).
Можеш и от сирене, мляко, кисело мляко, кашкавал, извара, но при тях няма как (с изключение на обезмаслената извара) да се отървеш от твърде големите количества животински мазнини.

"Неназованите неща не променят смисъла си"

Тема Re: За здравословното хранене при децатанови [re: Sapiens]  
Автор PipilotaViktualija (неоназиПипилота)
Публикувано18.09.09 16:22



Ами, значи в такъв случай соевите хапки и кайми, с които редовно приготвям разни ястия, ми вършат същата работа.


А за млечните продукти е ясно.
Ни ся гневи чак толкоз, де.



Тема Re: КАК ДА ГОТВИМ ПРАВИЛНО БОБнови [re: Sapiens]  
Автор Alys ()
Публикувано18.09.09 18:25



Тайно се надявах да напишеш поне 3-та, 4-та степен за готвене на боб. Четох постинга ти и затова реших да се задълбоча в подробностите. Печката ми е Бош, котлонът, който отговаря по размер на дъното на тенджерата ми, е 2 киловата, степените са 9. Да загрявам на първа степен и да варя на 2-ра, така ли? Това, което запомних е, че вариш час и половина на много слаб огън (това кое време е - цялото или след завирането). Малко по-надолу си споменал, че в обикновена тенджера правилата са същите – бавно и продължително варене на слаб огън. В началото на съвсем слаб огън за половин час, след което увеличаваме съвсем малко огъня, само колкото леко да къкри.

П.П. Сложих боба на трета степен и сега да видим кога ще заври, но има надежда.

Добре, че пробвах на обяд печените картофи в МВ, та сега сложих пак да се пекат (наистина са много вкусни и лесни).

П.П.2. След 80 минути завиране и 90 минути варене, бобът е готов. Дали е вкусен и какви последствия ще има или няма да има, ще преценявам утре или следващия път, ако не се вредя да ям боб.

Редактирано от Alys на 18.09.09 23:13.



Тема Re: За здравословното хранене при децатанови [re: PipilotaViktualija]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано18.09.09 22:05



Няма да ся гневя, понеже отдавна съм свикнал да пиша и да не четат правилно или изобщо, а после да задават всякакви въпроси...
И аз търпеливо да отговарям...
Соевите хапки и всички останали соеви продукти за готвене могат само относително да компенсират нуждата от протеини, които хората приемат чрез месото и различните месни продукти.
Повечето хора в България консумират ежедневно доста големи количества меса от най-различни видове.
А този протеин на прах може да ти попълни необходимостта от протеини, с което да балансираш основно въглехидратната храна, която поемате.
При това доста елегантно, защото се поема като вид кремче, т.е., "маскира се" като въглехидратна храна на вид и вкус...
Въпросът е, че количеството протеин в соевите хапки и други такива продукти е около 60%, а в прахообразния протеин достига до 90%.
Но принципно, ако си поставиш за цел, можеш да попълниш нуждите си от протеини и само с такива соеви продукти.
Много вкусни стават соевите шницели, предварително варени в много силно подсолена и с много подправки вода, а после запечени с малко мазнина на фурна.
Правил съм боб, тюрлю-гювеч и разни други ястия, които принципно имат достатъчно сок с добавката на соеви хапки и стават почти неотличими от месните парченца.
А много хитър трик е предварително сварени за десетина минути соеви хапки да се пържат, по-скоро - задушават, с месни хапки.
По този начин те поемат от месните сокове и на вкус стават почти същите.

"Неназованите неща не променят смисъла си"

Тема Re: КАК ДА ГОТВИМ ПРАВИЛНО БОБнови [re: Alys]  
Автор engel2 ()
Публикувано18.09.09 23:18



Alys, степента за варенето на фасула е много относителна работа и зависи от съдовете , също така и от различието на печките.
Нашите съдинки са американски и с тях готвя абсолютно по различно от теб / с тях се работи не под високо, а под ниско налягане - 83о/.
Освен това моята печка има 6 главни степени и половинките са между тях.
За мен е така, слагам тенджурата върху печката на 4 степен т.е. 2/3 сила. Щом започне да ври т.е. капака започва да клапа и като го завъртиш, се върти като на лагер!
Това е времето когато свалям температурата на 1/2 степен и капака се само- затваря /вакум/ като при консервиване. Можеш да отвориш отново капака само ако повдигнеш температурата - значи поглеждане в тенджурата не става.
Така че всеки трябва сам да намери как да го прави при собствените си условия.
Това е моето мнение.





Тема Re: КАК ДА ГОТВИМ ПРАВИЛНО БОБнови [re: Alys]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано19.09.09 00:20



Става въпрос за принципното "slow cooking", т.е., бавно готвене, специално на боба.
Аз съм обяснил защо точно се налага да се постъпва така именно с боба.
Това е заради прекалено дебелата му целулозна люспа, която, колкото по-бавно се вари, толкова по-добре омеква.
Освен това, заради белтъчинния си състав, бобът има тенденцията да се "пресича" при рязко третиране на по-висока температура, точно както яйчен белтък.
Но ако растителният белтък се третира термично бавно и постепенно, той става мек като масло.
Надявам се утре да се убедиш в това.
Това, което ми описваш е абсолютно правилно.
По-голямата част от варенето трябва да бъде за сметка на бавното нагряване, когато заври вече можеш да увеличиш доста повече температурата, ако не ти се занимава и искаш по-бързо да приключиш...

"Неназованите неща не променят смисъла си"

Тема Re: За боба и мерните еденици в СИнови [re: PipilotaViktualija]  
Автор expert /ne vinagi / (непознат )
Публикувано19.09.09 23:34



Здравейте всички ! Тази задължителна регистрация в Дир-а отблъсна доста коректно пишещи в клубовете . Но темата за боба /култово за мен ястие /, ме провокира да се регистрирам ! /В клуба преди времето на задължителните регистрации бях под името "червоугодник"/.
Та по същество :
- Сапиенс, имаш противоречие в препоръчителните температури за варене. В обичайните тенджери температурата на завиране е функция на надморската височина на кухнята. Т.е. една е температурата в Пловдив, друга е в София /около 96 С -да не отварям справочника/, не че разликата за примера е съществена. На Еверест трудно ще се свари - водата кипва между 60-70 С.
Та тук е противоречието с тенджерите под налягане - моята стара алуминиева финландска "Кокта", работи при 130 С по паспорт. Което е и логично - ястията се сваряват по-бързо при по-висока температура чрез по-високо налягяне. Е сега боба при коя температура да го вариме ?



Alys, степента за варенето на фасула е много относителна работа и зависи от съдовете , също така и от различието на печките.
Нашите съдинки са американски и с тях готвя абсолютно по различно от теб / с тях се работи не под високо, а под ниско налягане - 83о/.
Освен това моята печка има 6 главни степени и половинките са между тях.
За мен е така, слагам тенджурата върху печката на 4 степен т.е. 2/3 сила. Щом започне да ври т.е. капака започва да клапа и като го завъртиш, се върти като на лагер!
Това е времето когато свалям температурата на 1/2 степен и капака се само- затваря /вакум/ като при консервиване.


Мерната еденица за ниско налягане " 83о" какво означава ? Най-вероятно това е стрелката за температура по градуси Целзий на американския капак ? Който е същия термометър като в капаците на китайските тенджери ?




Тема Re: За боба и мерните еденици в СИнови [re: expert /ne vinagi /]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано20.09.09 00:31



Здравей!
Много добре си те спомням с чудесните и издържани постинги.Помня много твои рецепти, макар, че не влизаще много често в клуба.
Радвам се, че пак си тук.
Мисля, че въпросът е принципен и няма никакво противоречие.
При варенето в различни тенджери под налягане винаги има разлика и в налягането, а от там - и в максималната температура, при която работи тенджерата.
Нали си наясно, че има правопропорционална зависимост между налягането и температурата. Това в огромна степен елиминира влиянието на надморската височина.
Та, принципно, бобът би трябвало да се вари не на висока, а на ниска температура и по възможност бавно и относително продължително. Както се казва, огънят деликатно да "гали" бобените зърна и съдържанието им, а през това време дебелата целулозна люспа да омеква все повече.
По този начин, съдържанието става нежно като варен кестен, а люспата става по-поносима за стомаха и, съответно, по тази причина, не прави толкова газове.
Защото газовете са единствено реакция на стомаха към несмилаемостта на целулозата в люспата, а съвсем не на съдържанието на бобеното зърно. По абсолютно същата логика, стомахът се подува и се образуват жестоки газове и при царевицата, въпреки, че съдържанието на зърната й е съвсем различно от съдържанието на бобените зърна.
Значи, не търси разковничето в температурата, а в продължителното варене при относително ниска температура. Ако трябва да го изразя в параметри, желателно е температурата да бъде без налягане около 85-90градуса, т.е., едва да къкри.
А под налягане даже и по-ниска, защото с повишаване на налягането водата завира и ври при по-ниска температура.
Всъщност, опитал съм се да опиша по-подробно всичките тези процеси в постинга, който съм нарекъл "обобщение" или по-точно "технология".
Колкото до твоята тенджера, която работи при 130 градуса стандартно, нищо не пречи да регулираш варенето като установиш нагряването на печката на около 80-90 градуса. Така "Коктата" ще-неще ще бъде принудена да се задоволи с тази температура, нищо че няма да ври и да "фъщи" предпазният клапан, който явно се задейства след 130 градуса.
Мисля, че няма противоречие.
Радвам се, че се появи отново!
Може би си чул, моят прекрасен приятел Един почина преди няколко години, мир на праха му!

"Само слабите се стремят към порядък. Силните владеят и хаоса..."

Тема Re: За боба и мерните еденици в СИнови [re: Sapiens]  
Автор expert /ne vinagi / (непознат )
Публикувано20.09.09 01:06



Да , Един КИХОТ, мир на праха му...



Тема Re: КАК ДА ГОТВИМ ПРАВИЛНО БОБнови [re: Sapiens]  
Автор Alys ()
Публикувано20.09.09 23:46



Бобът беше много нежен, благодаря!


Ако увелича температурата след завиране, дали ще се свари за един час? Някой път ще пробвам, но приложеният вече вариант да варя отначало докрай на една и съща степен на котлона си има плюсовете, че няма да се занимавам с боба почти 3 часа (само трябва да си наглася някоя аларма, да не го забравя ).




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.