Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:09 26.05.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Re: Що за спор? -- Къде да четем Пратчет легално?нови [re: hannibal]  
Автор valio_98 (читател)
Публикувано05.01.09 12:39



Не, изобщо не звучиш наивно, и на мене би ми се искало да стане така. Но хубави или лоши, има правила. И аз повдигам темата защото ми писна да гледам как някои хора и в частност Иван се крият зад тях, когато им е удобно и ги прегазват, когато не им харесват. И аз сигурно звуча наивно, но би ми се искало правилата да се едни и същи за всички. Но това е идеален свят, а до тогава ще продължавам да повдигам подобни теми, когато ми прикипи особенно много.



Тема Re: Що за спор? -- Къде да четем Пратчет легално?нови [re: valio_98]  
Автор Бorдaнoв (буквар)
Публикувано05.01.09 12:44



Не Вальо, темата си е за Пратчет и Пощоряване.
Ти упорито пробваш да я обърнеш към мен. И от това идва цялото объркване. Хората ти говорят за едно - ти не краставицата, та краставицата.
Всеизвестно е, че когато аргументите свършат, се минава към лични нападки.

Всъщност освен да вдигна шум /донякъде нарочно, признавам си/ не съм направил нищо по темата. Благодарностите са за преводача.


Проблемът не изчезва в мига, в който си изтървеш нервите.


Тема Re: Що за спор? -- Къде да четем Пратчет легално?нови [re: valio_98]  
Автор hannibal (Jedi)
Публикувано05.01.09 13:12



Две години седим и търпеливо спазваме правилата. Неприятно, но факт. След ДВЕ ГОДИНИ почва да ти писва. Меко казано. Справка - виж каво направиха група готини дечурлига с Хари Потър поредицата. Правила? Макя! Изгризаха книгите и ги преведоха преди Егмонт да имат време да кажат "Массаракш". И нима от това пострада тиража на Егмонт? Съмнявам се. Ще пострада ли тиража на Вузев от този превод? Не. По две причини:
Причина първа: Ще си купим книгите.
Причина втора: Не може да пострада тираж от НУЛА екземпляра.
Така че подобни преводи ми се нравят. Защото ми спестяват нервите по чакането на книгата. Пак ти казвам - разбира се че ще си купя печатното издание по сто причини, обаче за да си го купя трябва да излезе преди това. Освен ако някой от вас няма връзки в Невидимия университет, където доколкото е известно съществуват всички книги, дори и неиздадените. Сигурно си имат чудесен рафт "Невидени Вузеви Издания". Сигурен съм също че в някоя вселена съществува силно, преуспяващо и КОРЕКТНО КЪМ ЧИТАТЕЛИТЕ издателство Вузев. Все в някоя вселена. Ама не и в тази. Некоректен си към читателя, изнервяш го - ок. Ама като вземат да се настървят тия ми ти кофти читатели и ти се назлобят после да не ревеш. Че днеска Превод, утре бойкот на изданията ти.



Тема Re: Що за спор? -- Къде да четем Пратчет легално?нови [re: valio_98]  
Автор Didimus (новак)
Публикувано05.01.09 13:19



А монопол е когато могат да ти арестуват и да те бутнат в дранголника за правенето на частен превод.

Значи, аз досега погрешно съм считал ВиК и Електроразпределение за монополисти. Всъщност, никой не ми забранява да си сложа генератор в едната стая, да се къпя с бутилирана вода, само септичната яма на 10 етаж ще ми е проблем.



Тема Re: Що за спор? -- Къде да четем Пратчет легално?нови [re: hannibal]  
Автор Гeнepaлa (пустинник)
Публикувано05.01.09 14:35



А как стана така, че толкова време Вузев не издава Пратчет, при което четящият народ се нервира на съвсем общо и законно основание? Понеже никой не задава до момента този въпрос, ще го задам аз и ще дам своята версия-отговор.
Струва ми се, че до едно време Пратчет се издаваше със съвсем прилична, като за нас, периодичност. На основният преводач на поредицата /Светът на диска, имам предвид/ - дядо ви Владо Зарков, в един прекрасен ден му писна да си вади хляба с преводи на Пратчет /не че не е превеждал и други неща умеджувремену/, взе си капата и си я вдигна барабар с телесния носител от въпросното издателство. За радост на всички, които го смятаха за недотам добър и недотам достоен преводач на въпросната книжнина. Обаче кво стана, Миме? Стана като на въпроса от "Швейк": "И какво направихте сега?", на който въпрос войската марширувайки по плаца дружно отговаряше: "Едно голямо л..но!" Ето това стана! Вместо да се появи по-добър и по-достоен преводач от дядо ви Владо /интересуващите могат да се поразровят във форум "Тери Пратчет" и да видят в какви смъртни и по-леки грехове е обвиняван въпросният преводач/, хайде нека го кажа така - драстично намаля издаването на дядо Пратчет... На практика се оказа, че не е толкова лесна работа да се намери добър преводач за ТОЗИ автор. Доколкото знам Калин, или някой от фантазийската преводаческа школа се е срещал с г-жа Вузева, ама нещо не са се харесали /или някой някого не е харесал на "сгледата"

/ Така че, ако някой гори от желание - нека си предложи услугите на издателството, ако се смята за добър и достоен преводач, или предложи друг такъв, за да се сложи край най-после на тая мъка-мъкаааааа.
Лично аз смятам, че това, което е направил Богданов е за добро и ще задоволи частично "глада" за дядо Тери , независимо от това, което се изприказва за правата и прочее. Диалектиката е такава, че, ако един прекрасен човек те настъпи по мазола, това не означава, че е станал от това по-малко прекрасен човек, както и ако един юдействащ елемент свърши едно добро дело, това не означава, че е станал по-малко юдействащ елемент. Диалектика, какво да се прави...



Тема Re: Що за спор? -- Къде да четем Пратчет легално?нови [re: valio_98]  
Автор Mopфиyc (Матричар)
Публикувано05.01.09 14:49



И къде са 2 те стандарти бре?
Когато издаваха ги купувах - нормални бизнес отношения, ако бяха издали и тези заради които спорим и тях щях да купя.
Но когато държат правата, а не издават с това си действие спират други издателства да го направят (колко и какви са мераклиите е отделна тема).
До колкото разбрах от теб точно разпространяването на превода е кражба... сега други ги редиш, каква ти е точно тезата, че не схващам - че трябва да сме роби на прекупвачи ?!?
Не схващам и не знам каква ви е предишната полемика с Богданов, тази тук в тази тема коментирам - за да пиша в тоя форум не се иска да ви знам биографиите все пак.
Но защитата на абсурдноста на "авторските" права в тоя им вид е за досада и презрение, я питай Шаркан що ще пуска в нета!

Welcome to the real world!




Тема Re: Що за спор? -- Къде да четем Пратчет легално?нови [re: Гeнepaлa]  
Автор Бorдaнoв (буквар)
Публикувано05.01.09 15:15



И разпространителите да обясняват, че не може да се разчита само на един автор, а да спреш да го издаваш.
Но темата Вузеви е дълга и не и е точно мястото тук. Въпросът е, че не си вършат работата, а както е известно природата не търпи празно пространство.
Съвременият капитализъм /според Маркс/ - тоже.

Тоя преводач /според скормните ми представи/ се справя по-добре с Пратчет от Зарков. Така, че ако на Вузев само преводите са им проблем...

П.С Дженерале - православен християнин съм, моля бе зпрепратки към юдейството:)


Проблемът не изчезва в мига, в който си изтървеш нервите.

Редактирано от Бorдaнoв на 05.01.09 15:16.



Тема хммнови [re: Гeнepaлa]  
Автор Paganel (believer)
Публикувано05.01.09 15:35



Аз не съм в час с проблемите на Вузеви, ама ако наистина превода е проблема, що не платят на човека, който го е превел вече и да издават?
Мен ми се струва, че едва ли това е единственият им проблем...

П.С. не знам колко е добър превода де, ама доколкото чувам хората не се оплакват...
А пък и да има проблеми - сигурен съм , че както са се намерили доброволни преводачи, ще се намерят и доброволни редактори... даже и аз бих си поиграл :)

I don't need to "Get a life". I am a gamer, I have LOTS of lives!


Тема Re: хммнови [re: Paganel]  
Автор Гeнepaлa (пустинник)
Публикувано05.01.09 17:08



Не знам какви са другите проблеми на Вузеви, казах, че това е моята версия/обяснение на случващото се. Логиката учи, че ако събитието А е станало след събитието Б, то не означава, че Б е следствие от А, но е факт, че издаването на Пратчет закъса именно след като дядо ви Владо си дигна капата. Дали това е причината за последвалите събития, или има друга причина - не знам. Според мене е тази. Явно не е в парите, щото щом са платили правата - какъв им е проблемът да не го издават, ако не в преводача?



Тема Re: хммнови [re: Гeнepaлa]  
Автор Paganel (believer)
Публикувано05.01.09 18:10



Е аз ТЕБЕ питам :Р :Р :)

Ти си там в средите дето по-може да знаят нещо :) :)

I don't need to "Get a life". I am a gamer, I have LOTS of lives!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.