Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:56 21.05.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Тема Re: Да се спрем на софтуера...нови [re: Пивo]  
Автор Mopфиyc (Матричар)
Публикувано27.06.06 17:57



До тук с дискусията... явно предпочиташ бананите и наркоманите...
С такива доводи преди дни ИК ТРУП на Тошо Тошев отне една възможност на слепи хора да четат книги от българската и световна класика.

Само да питам какво щяха да загубят да кажем М$ ако ОС им не беше ползван и не е ползван нелегално на домашни компютри - колко хора щяха да имат компютри ако струваха по 5000$ годишно?
Нищо - просто нямаше да се ползват компютри в такава степен.
Нямаше да има така добре развит ИТ сектор, нямаше сега да има толкова продажби - защото някои продукти на М$ за разработка които се ползват легално у нас в момента нямаше да се ползват поради липса на хора да работят с тях, а цената им е в десетки пъти по тази на ОС а... нямаше да е най-ползваната ОС у нас, нямаше цялата ДА да я ползва...
Та какво излезе?
Май вместо пропуснати ползи имат полза от станалото и те?
И не ми говори за кражби... като ида и им открадна кодовете преди да го пуснат на пазара тогава ще е кражба...

Е да ще пиша и като пиша ще съм вече търговски субект - като такъв може да подлежиш на наказание за нелегален софтуер.
Докато не си такъв субект - защо трябва да си наказуем за ученето?

Welcome to the real world


Редактирано от Mopфиyc на 27.06.06 18:03.



Тема Re: Я да се уточним...нови [re: Jill]  
Автор Mopфиyc (Матричар)
Публикувано27.06.06 17:59



Ако вляза и я взема и си изляза - това е кражба... трябва да се съгласиш май.
Ако я снимам и после си направя на увеличителя репродукт не виждам как ще е кражба?
И да може да е приятелско посещение - ако си ме поканил/а!
А картината може да е рисувана по друга такава ... това не променя акта на копиране/снимане...
Може да е нарушение на някое от правата ти но не е кражба.
Престанете с тая демагогия ... копирането не е кражба!

Welcome to the real world


Редактирано от Mopфиyc на 27.06.06 18:01.



Тема Re: Я да се уточним...нови [re: Mopфиyc]  
Автор Jill (на война)
Публикувано27.06.06 18:08



Ами, ако не искам да ти я показвам? Караш ме да навлизам в крайности, но явно само така ще се разберем.

Дори по някаква невероятна за мен хипотеза да приемем, че копирането не е кражба. Тогава какво се получава, ако копираме 10 хил. копия и ги оставим на обществено място - пак ли ще твърдиш, че няма нарушаване на авторските права?!

...if men are to be ruled, then the enemy is reason.


Тема Re: Я да се уточним...нови [re: Mopфиyc]  
Автор Zombine (Valve №1 Вентил)
Публикувано27.06.06 20:48



Ммм, ще ти дам един пример от любимия ни старуорс.лудост форум. Помниш ли , преди време имаше един фен, който харесваше нечия картина , рисунка , фотография , анимация.. изрязваше подписа на автора и я слагаше в сайта си като своя. Правеше го на принципа , че авторското право е нещо лошо.. та как мислиш, този "пич" има ли морално право да го прави ?(за законовото да не говорим), по същата логика , ако отидеш и снимаш картината на Джил, направиш и репродукций и отидеш да я продаваш на Славейков , нарушил ли си и нейните авторски права , както и имаш ли моралното право да го правиш ?

We will see about that


Тема Re: Има ли бъдеще авторското право? - 2нови [re: Пивo]  
Автор akonitin (Homo sacer)
Публикувано27.06.06 23:51



А знаеш ли основите за спора за отпадане на авторското право и ако да, защо не ги посочваш? Или се страхуваш, че самите основи на този спор опровергават тезата ти?
Понеже споменаваш забавянето на прогреса, от липсата на защита на авторските права, явяващи се частна собственост (не го споменаваш но се подразбира, въпреки, че собственоста може да бъде и друга): Да действително авторското и сродните му права са били катализатор на прогреса в определен етап, но днес те се явяват спирачка (да не употребявам инхибитор) на същия, в различни лаборатории се правят паралелни еднакви изследвания или разработки с единствената цел резултатите от тях да станат нечии монол и да се спре развитието на конкурента още в зародиш, от друга страна монопола върху пълната информация за резултатите от подобни изследвания водят до организирането на по късни изследвания върху същите проблеми от други лаборатории за други цели и т.н.
До голяма степен бурното развитие на науката и техниката през периода 17 до началото на 20-ти век се дължи на свободния обмен на знания между учени и изследователски центрове, което днес не е възможно поради нализие на права върху придобитото знание.
Следваш линейна логика, а в случая е неудачна, по скоро е диалектична, с течение на времето и натрупвайки определени количества правни текстове, касаещи все повечче детайли, авторското право започва да изпълнява противоположни на първоначалните си функции.




Тема Re: Има ли бъдеще авторското право? - 2нови [re: Пивo]  
Автор Didimus (аз)
Публикувано28.06.06 02:16



Много глупости се написаха в тази тема. Само за пример: авторското право имало отношение към прогреса.

. Айде някой да ми даде пример как някоя картина или песен е повлияла на прогреса.

Според мен хората много яко бъркат авторското с патентното (изобретателското) право. Авторското е базирано на уникалността на произведението, било то картина, музика, книга или даже компютърна програма. Това право трябва да се защитава и единствения дискусионен въпрос е колко дълго. Сегашните 70 години след смъртта на автора според мен са твърде много.

Патентното право е вече нещо напълно различно. Основната му цел е да защитава инвестициите в развойна дейност. Благодарение на тази защита изобретателството стана бизнес и доведе до настоящия прогрес. Обаче това право е кардинално различно от авторското. Тук нямаме уникалност. "Пренасяне на звукови вълни на големи разстояния чрез междинно преобразуване в електрически" - базирано е единствено на универсални физически закони. Единствения "уникален" принос на Бел е бил че първи е успял да го накара да работи (или поне да го патентова).
Тук вече има една голяма разлика между американската и европейската практика. При нас основно правило е че идеи и концепции не могат да се патентоват. Докато при американците можеш да патентоваш даже и неща като двойно цъкане с мишката (М$). Това вече наистина пречи на прогреса.

Едно допълнение относно правото на автора да забрани ползването на произведението му. Честно казано, не ми пука ако някой автор не иска да се ползва произведението му, то си е за негова сметка и не влияе на прогреса. Но не така стои въпросът с патентите. Точно затова в нашия закон има специална клауза: ако патентодържателя се е изхитрил 4 години да не направи нищо, то всеки може да поиска принудителна лицензия.



Тема Re: Има ли бъдеще авторското право? - 2нови [re: Mopфиyc]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано28.06.06 08:52



Тия процеси са доста сложни според мен. Да, има лобизъм и защита на интересите на големите корпорации. Но от другата страна е обществения натиск, който съвсем не е слаб, а в последните години явно се засилва поради възможността на все повече хора, несвързани с определени организации, да изразят публично мнението си. И именно в това противопоставяне на интереси се правят промените, това е то прогресът според мен. В крайна сметка не може всички да са доволни, трябва да се търси удачния компромис в едно динамично равновесие.



Тема Re: Я да се уточним...нови [re: Jill]  
Автор Mopфиyc (Матричар)
Публикувано28.06.06 09:47



Примера е неудачен, иди в гугъл и виж проекта гугъл скан.

Welcome to the real world



Тема Re: Я да се уточним...нови [re: Zombine]  
Автор Mopфиyc (Матричар)
Публикувано28.06.06 09:50



Пак с тая демагогия... никой не говори за продажби... в случай на продажба имаме комерсиална цел.
В такъв случай може да се търсят пропуснати ползи...
Това за което говоря е различаване на видовете права и видовете употреба, а не заличаване на правата, явно ме разбирате погрешно.

Welcome to the real world



Тема Re: Има ли бъдеще авторското право? - 2нови [re: Пивo]  
Автор Mopфиyc (Матричар)
Публикувано28.06.06 09:56



Явно не ме разбраха някои от присъстващите, за което може би и аз имам вина - покрай случая ТРУП - безмонитор, на демагогски изказвания реагирам малко гневно.
Нашето общество има нужда от разсясняване на видовете права, на разликите между авторски права, патенти и издателски права.
Вместо това от всякъде биваме залети с демагогия стигаща до там, че - да дадеш книга на някой да прочете било пиратство, а да изтеглиш песен от интернет - кражба.
В отделна тема ще пусна едно забавно "фантастично" разказче по темата...
Искам само да кажа, че в този си вид голяма част от правата и моделите за тяхната бизнес употреба са повече вредни от колкото полезни.
Силовото налагане на модела на монопола още повече засилва тази вредност.
Май е време да се поучим от шведите не само в областа на футбола...

Welcome to the real world




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.