Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:14 17.05.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: За заплащането на амниоцинтезатанови [re: pipi_67]  
Автор дoц. д-p И. Kpeмeнckи (доктор)
Публикувано11.04.05 16:08



Уважаема Госпожо,

Забавих се с отговора, тъй като се опитах да направя някои справки по въпроса.

Дородовата диагностика на генетичните болести вкюлчва:

1) Вземане на матириал (клетки) за изследване - амниоецнтеза или хорионбиопсия. И двете процедури са включени в цитираната от Вас наредба 40 и се покриват от касата. За тях в момента не се вземат пари.

2) Култивиране (размножаване на получените клетки). По отношение на преките разходи (реактиви, среди и консувмативи) - около 120 лева се покриват от националната генетична програма. До този момент със заповед на изпълнителния директор се вземат все още 100 лева за покриване на непреките разходи.
От 3 седмици съм внесъл доклад до съвета на директорите да се премахне това вземане. Надявам се всеки момент да излезе нова заповед с положително решение. В докладът ми е включено и предложение да отпаднат вземанията за консултации.

3) Изследване на получените клетки (хромозомно и/или ДНК анализ). И тук само преките разхоид се поемат от националната програма. Непреките разходи са от 50 до 100 лева. Независимо от това, в заповедтта не се предвижда вземане на пари.

Никога не е обсъждан вариант "добороволни" или други "дарения". Надявам се, че не сте останели с подобно впечатление от нашата среще.

Предлаганите от мен решения очевидно са временни и дълго няма да работят. Единственият правилен изход е незабавно Здравната каса или МЗ директно по националната програма, да поемат всички разходи. В този смисъл е и докладът, който всеки момент ще внеса на министъра на здравеопазването.

Не съм се отказал от справедливо и трайно решаване на проблема и разчитам на вашата подкрепа.

Бъдете здрава.

Кременски



Тема Re: ГЕНЕТИЧНО ЗДРАВЕ И ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯнови [re: ass]  
Автор дoц. д-p И. Kpeмeнckи (доктор)
Публикувано11.04.05 16:13



Уважаема Госпожо,

Предлагам Ви да обсъдим проблема на място.
При мен консултациите са безплатни.
Моля носете, цялата документация за проведените изследвания

Бъдете здрава

Кременски



Тема Re: ГЕНЕТИЧНО ЗДРАВЕ И ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯнови [re: дoц. д-p И. Kpeмeнck]  
Автор fineti_ (непознат)
Публикувано11.04.05 17:39



Здарвейте, доц. Кременски,
Аз съм от Бургас и преди месец направих аборт в 7-мия месец, защото плода беше мъртъв. При изследванията казаха, че бебето е починало в следствие на инфекция и е спряло да се развива още от 4-тия месец. Дори нямало оформен пол. Сега ходих на контролен преглед и казват, че всичко ми е наред и да не правя никакви изследвания.
Интересува ме в моя случай тябва ли да се направят генетични изследвания преди следваща бременност. Предварително благодаря за отговора.



Тема Re: ГЕНЕТИЧНО ЗДРАВЕ И ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯнови [re: fineti_]  
Автор taO1O3 (непознат )
Публикувано17.04.05 21:02



Здравейте. И аз имам няколко въпроса:
По принцип жема ми е в 19 -та седмица или нещо ош сорта. Та преди дни е била с майка на дете което се е разболяло от варицела . Преди това бяхме в чужбина на почивка но полетите със самолет не се отразиха добре та жената ( при кацанията повръщаше) изкара и нещо вирусно с висока температура.

Отговора на нашата лекарка е че всичко е ОК и не са ни необходими никакви допълнителни изследвания. Аз смятам че ако има някаква възможност ще ме посъветвате . Съжалявам не съм много компетентен по темата. Надявам се че все пак сте придубили някаква представа за нашия случай и ще ми дадете някакъв съвет.

Предварително благодаря на всички.



Тема Re: ГЕНЕТИЧНО ЗДРАВЕ И ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯнови [re: fineti_]  
Автор дoц. д-p И. Kpeмeнckи (доктор)
Публикувано18.04.05 14:30



Уважаема Госпожо,

Според мен е желателна консултация при нас.
Заповядайте с цялата налична медицинска информация за протичането на бременността и ЕПИКРИЗА след прекъсването й.
Не забравяйте да пиете фолиева киселина.
БЪДЕТЕ ЗДРАВА
Кременски



Тема Re: ГЕНЕТИЧНО ЗДРАВЕ И ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯнови [re: taO1O3]  
Автор дoц. д-p И. Kpeмeнckи (доктор)
Публикувано19.04.05 07:52



Здравейте,

Разбирам, че бременната е в 19-та седмица.
Опосредствения контакт с болен от варицела в този срок на бременността и като се има предвид, че бременната почти сигурно е прекарала в детството си тази болест, не се очакват някакви усложнения.
Това, което със сигурност трябва да се направи е ултразвуков преглед за т.нар. "фетална морфология".

Ббъдете здрави
Кременски



Тема Re: ГЕНЕТИЧНО ЗДРАВЕ И ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯнови [re: дoц. д-p И. Kpeмeнck]  
Автор SveGab (мама на Габче)
Публикувано19.04.05 11:34



Уважаеми доц.д-р КРЕМЕНСКИ,

Имам следната молба към вас, стига да е във вашите компетенции. След 3 прегледа /фетална морфология/ при д-р Марков, се постави диагноза "едностранна вентрикуломегалия" /последни размери от вчера 29 г.с. - 10,9 мм./. Извинявам се, ако термина не е написан правилно. Съветът на д-р Марков е да продължим проследяването на проблема и след раждането. Моите въпроси са: кога и какво трябва да очакваме в развитието на детето, необходимо ли е сега да се направи консултация с педиатър или друг специалист, дали бихме могли да дойдем при Вас за коментар? Имам направена амниоцентеза с отрицателен резултат за Синдрома на Даун и другите хромозомни болести.

Предварително Ви благодаря!

Поздрави,
Светла.


Габи - 21.10.2002г.

Тема Re: ГЕНЕТИЧНО ЗДРАВЕ И ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯнови [re: SveGab]  
Автор дoц. д-p И. Kpeмeнckи (доктор)
Публикувано19.04.05 18:36



Уважаема Светла,

Веднага се свързах с д-р Марков и двама педиатри.
Направили сте всичко възможно и правилно.
Изкушавам се да Ви напиша нещо много ободрително и твърдо, но професионалната етика не ми позволява. Опитът при подобни на Вашия случай показва, че шансът да не бъде засегнато интелектуалното развитие на детето е много висок. Детето наистина трябва да се проследява с ултразвук и точния лекар е д-р Марков. Повтарям неговите думи, но наистина и след раждането тярбва да се проследява развитието на тази находка. Тук можете да разчитате на моето съдействие.
Давам си сметка, че това е изключително тревожно и мъчително за Вас, но нека не забравяме, че повече от 1% от хората имат психически отклонения без да имат видими промени в мозъка.
Вероятно ще Ви прозвучи познато, а може би и тъпо, но в момента най-важното е максимално спокойствие и оптимизъм.

Надявам се, че не съм Ви объркал допълнително.
Искрено се надявам, че всичко при Вас ще прикюлчи благоприятно.
Можете да ме посетите по-всяко време да обсъждаме проблема, ако смятате, че това ще допринесе нещо за Вашия психически комфорт.

Бъдете здрава
Кременски



Тема Re: ГЕНЕТИЧНО ЗДРАВЕ И ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯнови [re: дoц. д-p И. Kpeмeнck]  
Автор SveGab (мама на Габче)
Публикувано19.04.05 18:44



Здравейте отново уважаеми доц.д-р КРЕМЕНСКИ,

Много благодаря за бързия отговор и отзивчивостта. Наистина с таткото сме много притеснени, защото неизвестността ни плаши. Много се радвам, че още тогава /покрай амниоцентезата и Вашите препоръки/ попаднах на д-р Марков - изключителен професионалист.

Приемете още веднъж хиляди благодарности, както за предната консултация, така и за днешния отговор и предложението за съдействие от Ваша страна. При всички положения ще се свържем с вас, тъй като разчитам единствено на Вашето професионално мнение.

Къде по принцип мога да прочета повече за тази вентрикуломегалия?


Габи - 21.10.2002г.

Тема Re: ГЕНЕТИЧНО ЗДРАВЕ И ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯнови [re: SveGab]  
Автор дoц. д-p И. Kpeмeнckи (доктор)
Публикувано19.04.05 19:29



Уважаема Госпожо,

Готов съм да обсъдим с Вас проблема още утре - до 14 часа.
"За Бога ....." кокто казваше един премиер, четете всичко, но не и по медицински проблеми.

Кременски




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.