Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:58 15.05.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема Изследвания преди бременност, женска консултация  
Автор V. Daskalov ()
Публикувано17.09.04 21:52



Момичета, предлагам на вашето внимание

.



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултациянови [re: V. Daskalov]  
Автор sisislava (щастлива мама)
Публикувано17.09.04 22:31



Др. Даскалов,

Много благодаря за изчерпателната информация! Много от изследванията за които пишете ги научавам сега.

Интересува ме кои от изследванията не се покриват от Здравната каса, а е добре да се направят особено при бъдещи майки в напреднала възраст (39+).

С поздрав,
sisislava

Eлица-къдрица

Тема Re: Спешен въпрос за отр. кр.групанови [re: V. Daskalov]  
Автор AVA27 (bremenna)
Публикувано18.09.04 12:43



Здравейте д-р Даскалов!
Много полезна информация!
Аз имам един въпрос и се надявам да имате време да ми отговорите.
Понеже съм отрицателна кр.група(А-),а мъжът ми е положителна(Б+),възниква опасност от хемолитична болест на новороденото.Досега изследванията за антитела са отрицателни.въпроса ми е:Когато родя(до една седмица),трябва да вземат кръв от мен и от пъпната връв за да се види имам ли АТ,или нямам.Ако нямам съм подходяща за имунопрофилактика.Обаче не ми е ясно,взима ли се кръв и от бебето за да се определи и неговата кр.група,или не?Защото аке детето ми е отр.кр. група,не виждам смисъл да ми се поставя анти Д имуноглобулина(още повече,че сега има само от немския,който е 150 лева!!!)Моля да ми кажете каква е практиката,за да не се налага ненужното ми профилактиране с имуноглобулина,в случай,че детето ми е отр.кр.група.
Благодаря предварително



Тема Re: Спешен въпрос за отр. кр.групанови [re: AVA27]  
Автор wiskas (щастлива мама)
Публикувано18.09.04 19:02



Здрасти Ава,аз също съм с отрицателен резус фактор,а мъжа ми положителен.Изследванията за антитела през бременност ми бяха отрицателни.Бебето е с положителен резус фактор и ми биха анти Д гама глобулина,аз обаче го намерих от една позната за 30лв,но ако не беше казала,че има щях да дам 150лв-нямам избор.Но бебчо си е добре,здрав си е,само ми казаха да му давам повече водичка да пийва с малко захар.
Ако бебето се роди с отрицателен фактор,тогава няма нужда да ти бият тази инжикция.Изобщо не се притеснявай,медицината ни е доста напреднала



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултациянови [re: V. Daskalov]  
Автор NVN (на усмивката)
Публикувано19.09.04 14:03



Здравейте!

Интересува ме колко време след направен ЯМР на глава на бъдещата майка трябва една двойка да се въздържа от опити за бременност?

Благодаря ви!



Тема Re: Спешен въпрос за отр. кр.групанови [re: AVA27]  
Автор V. Daskalov ()
Публикувано19.09.04 19:22



Точно така, взема се кръв и от бебето. Разбира се, ако то е с отрицателен резус фактор, то не е необходимо да се прави имунопрофилактика.



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултациянови [re: NVN]  
Автор V. Daskalov ()
Публикувано19.09.04 19:30



Няма такова изискване, когато се прави ЯМР на глава. Проблем ще е, ако има облъчване в областта на таза. Тогава е необходимо да се пропусне един цикъл.



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултациянови [re: sisislava]  
Автор V. Daskalov ()
Публикувано19.09.04 19:37



Аз не работя по договор с касата и не съм особено нещастен от този факт. Тъй като наредбите се променят, новият рамков договор още не е подписан и има регионални изисквания, най - добре попитайте личния си лекар кое в момента се поема от касата и кое - не. Можете също да проверите на сайта на касата, както и да зададете въпрос там -

.

Вторият проблем е дали това, което се покрива от касата, е на нивото на съвременната медицина или се използват по - стари и съответно по - неточни методи.

За майки над 35 години се препоръчва скрининг за Даун и други генетични болести - темата на доц. Кременски мисля, че е достатъчно изчерпателна. Мога само да отбележа, че у нас жениет имат свободен достъп до квалифицирана гинекологична помощ и едно редовно проследяване на бременността чрез УЗ свежда до минимум пропуските в диагнозата.



Тема Re: Спешен въпрос за отр. кр.групанови [re: wiskas]  
Автор V. Daskalov ()
Публикувано19.09.04 19:42



Вероятно все още може да се намери някъде от българския гама глобулин на приемлива цена. Но и тези количества скоро ще изчезнат.



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултациянови [re: V. Daskalov]  
Автор AVA27 (bremenna)
Публикувано19.09.04 19:45



Благодаря ви д-р Даскалов за отговорите.Ако случайно имате информация от къде мога да си намеря от българския,моля да ми помогнете.Аз живея във Варна,но не е проблем,ако го има в София да го поръчам на познати,които ще ми го изпратят веднага.Търсила съм глобулина и съм поръчвала и на познати в София,но досега няма резултат.Бих си го купила,ако е от българския,понеже той е на сносна цена и дори и да не се наложи след това слагането му,ще го оставя в болницата за друга нуждаеща се жена.Все още тая надежда,че ще се намери нещо в последния момент.
Благодаря



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултациянови [re: AVA27]  
Автор V. Daskalov ()
Публикувано19.09.04 22:58



Според мен Вие имате право на безплатна имунопрофилактика в случай, че се налага. Защо не зададете въпроса си във форума на НЗОК?

Иначе не мога да Ви отговоря къде може да има изостанал гама глобулин. Но това не е решение на въпроса, нали разбирате?



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултациянови [re: V. Daskalov]  
Автор nenepygka (Sisa)
Публикувано21.09.04 23:23



Здравейте д-р Даскалов. Аз съм с Rh отрицателен , а мъжът ми с положителен. Имам един аборт и не ми е слаган имуноглобулин. Може ли да ми кажете в такъв случай как се постъпва при бременност и какви са рисковете (предполагам големи). Благодаря ви предварително.



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултациянови [re: nenepygka]  
Автор V. Daskalov ()
Публикувано23.09.04 23:50



По време на бременност ще Ви направят изследване за антитела. Ако възникне проблем, се прави гама глобулинова профилактика. Не мисля, че рисковете Ви са големи. Просто изисква стриктно проследяване.

Разбира се, редно е това да е направено преди бременността.



Тема Антибиотици през бременносттанови [re: V. Daskalov]  
Автор precious (непознат)
Публикувано16.10.04 14:36



Здравейте Д-р Даскалов,
Въпроса ми е свързан с приемането на лекарства през бременността. Бременна съм в 12 г.с. и се разболях, вероятно вирус. Тъй като имах висока температура 38.5 градуса и не можах да я смъкна с парацетамол, лекарката ми изписа Цефалексин. Това което ме изненада е че в придружаващата листовка към антибиотика пише че не се препоръчва използването му от бременни. Въпроса ми към вас е какви са възможните последици от употребата му на този етап от бременността /вземах антибиотика 4 дни/, а също и какви са възможните последици за плода от поддържането на висока температура? Какво мога да направя на този етап за да разбера всичко ли е наред с бебето ми, и дали развитието му не е повлияно по някакъв начин от това мое боледуване?
Благодаря предварително!



Тема Re: Антибиотици през бременносттанови [re: precious]  
Автор V. Daskalov ()
Публикувано16.10.04 22:25



Независимо, че на листовката пише така, в някои случаи се налага да избираме по - малкото зло. Една инфекция по време на бременност с висока температура, с преминаване на причинителя към плода, може да има много по - сериозни неприятни последици, отколкото приемането на антибиотик.

По отношение на бременността всички лекарства според FDA са разделени в 5 групи - А, B, C, D и Х. Това са категории, определящи отношението полза/риск във връзка с тератогенния (предизвикващ аномалии на плода) потенциал на лекарствените средства. В категория А са изключително малко на брой лекарства, за които има множество изследвания и няма доказателства за риск - сред тях е парацетамолът. Цефалексинът спада в категория B и е антибиотик на избор при бременни.

Ходете редовно на УЗ прегледи. Това е най - добрият начин да следите бременността си. И се пазете от други заболявания през зимния сезон.

Желая Ви спокойно износване на бременността.



Тема Re: Антибиотици през бременносттанови [re: V. Daskalov]  
Автор jan bibijan (ralka)
Публикувано25.10.04 18:47



Четох, че не работите с касата, но все пак ще задам въпроса си към вас: знаете ли къде има добър 3D ехограф, по възможност безплатен?
Благодаря ви



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултациянови [re: V. Daskalov]  
Автор lm_ (жив)
Публикувано05.11.04 16:35



Предлагам един новопоявил се саит за бъдещите майки.

http://maychinstvo.start.bg/



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултациянови [re: lm_]  
Автор lm_ (жив)
Публикувано09.11.04 17:50



Поради моя грешка ,бих желал да променя адреса на този саит. Садържанието му е пряко сварзано с бъдещите майки.





Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултациянови [re: V. Daskalov]  
Автор silviqgeorgieva (непознат )
Публикувано13.11.04 14:40



Здравейте!
Искам да попитам при наличие на херпесен вирус и цитомегаловирус дали трябва да се направи някаква профилактика преди забременяване или дали трябва да се направи нещо по-специално?
Благодаря ви предварително за отговора



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултациянови [re: silviqgeorgieva]  
Автор V. Daskalov ()
Публикувано09.12.04 22:39



И двата вируса са от семейството на херпесните вируси и са пожизнена инфекция. Специфично лечение не съществува, но е възможно преди забременяване да се направи терапия с имуноукрепващи и противовирусни препарати, да се прецизира дозировката на поливитаминните препарати и фолиевата киселина, както и да се следи дали титърът на антитела (IgG)нараства по време на бременност и дали не се появява IgM - показател за прясна инфекция. Стремежът е да се подобри имунния статус на жената, като евентуално се лекуват съпътстващи заболявания (напр. диабет). Все още не е изработена ваксина.



Тема Re: Антибиотици през бременносттанови [re: jan bibijan]  
Автор V. Daskalov ()
Публикувано09.12.04 22:42



Безплатен, доколкото знам, никъде.



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултациянови [re: V. Daskalov]  
Автор caxapa (непознат )
Публикувано30.12.04 20:10



Здравейте, на 38 години съм. Направих мисед аборт. Много Ви моля, някакви съвети може ли да ми дадете?



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултациянови [re: V. Daskalov]  
Автор suamy (непознат)
Публикувано06.01.05 13:40



Др.Даскалов благодарим за полезната информация , искам да ви попитам нещо -за всички тези изслевания1.Къде препоръчвате да ги направя? и ако жече има бременност /1 месец/ има ли такова което няма възможност за лечение по време на бременноста и тя трябва да се прекъсне?nacupvam se]

благодаря ви



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултациянови [re: V. Daskalov]  
Автор nelly_p ()
Публикувано21.01.05 13:19



Д-р Даскалов да ви попитам колко време трябва да мине от раждане секцио преди ново заременяване



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултацнови [re: caxapa]  
Автор V. Daskalov ()
Публикувано21.01.05 16:56



Ако това Ви е първи мисед, направете предконцепционните изследвания, започнете приема на фолиева киселина и при нова бременност се ориентирайте към амниоцентеза заради възрастта.

Ако абортът е пореден, то е необходимо да се направи и генетична консултация.

Разбира се, попитайте гинеколога, който познава състоянието Ви, дали не е необходимо да направите още нещо.



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултацнови [re: suamy]  
Автор V. Daskalov ()
Публикувано21.01.05 16:58



Част от изследванията можете да направите през касата, с направление от личния лекар за гинеколог. Останалата част - в някоя частна лаборатория, за жалост не познавам добре лабораториите в София.

Ако вече сте бременна, евентуално токсоплазмозата би била опасна за плода, както и рубеолата. Но и при двете заболявания се преценява индивидуално какво е необходимо да се направи, дали да се приложи лечение, като в изключително редки случаи се стига до аборт по медицински показания.

Желая Ви лека бременност!



Тема Някой правил ли си е изследванията ПРЕДИ забремнови [re: V. Daskalov]  
Автор highness (Royal)
Публикувано21.01.05 17:05



Д-р Даскалов, благодаря за полезната информация!
Звучи убедително, но се чудех каква част от акушер-гинеколозите прилагат пренаталните изследвания.
Ако някоя вече го е сторила, без да я накарат да изглежда като хипохондричка, нека да препоръча лекаря/клиниката, моля?



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултацнови [re: nelly_p]  
Автор V. Daskalov ()
Публикувано21.01.05 17:38



По този въпрос няма единно мнение. От значение е как е извършено първото секцио (в коя част на матката е разреза), с какви конци и на колко етажа са зашити тъканите, как е преминал следоперативния период, дали следващото раждане ще бъде вагинално или оперативно, възрастта на жената и т.н.

Зарастването на оперативната рана преминава през три последователни фази и завършва след 362 дни, т.е. можем да приемем, че една година е минималния срок между две оперативни процедури. Разбира се, има много примери на раждащи след първо секцио жени в по - кратки срокове и без усложнения.

И още нещо - личният ми опит от работата ми в арабска страна показва, че там традиционно се водят нормални раждания след прекарано Цезарово сечение.



Тема Re: Някой правил ли си е изследванията ПРЕДИ забренови [re: highness]  
Автор V. Daskalov ()
Публикувано21.01.05 17:45



Разумно питане.
И на мен ми е интересно да разбера.
Решението обаче трябва да е не лекарите да го предлагат, а да бъде заложено като скрининг в договора с касата. И тогава нито жената ще изглежда хипохондричка, нито лекарят ще е поставен в абсурдното положение да популяризира грижите за репордуктивното здраве в разрез с държавната политика.



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултацнови [re: V. Daskalov]  
Автор nelly_p ()
Публикувано24.01.05 15:18



Благодеря ви за отговора и за информациата на какви изследвания трябва да се подложи жената преди бременност



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултациянови [re: V. Daskalov]  
Автор BBB7 ()
Публикувано30.01.05 18:41



Уважаеми Д-р Даскалов, бихте ли ми обяснили какво точно означава АВ0 кръвногрупова несъвместимост?



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултацнови [re: nelly_p]  
Автор V. Daskalov ()
Публикувано01.02.05 02:18



Същите като преди първата бременност. Разбира се, някои изследвания не е нужно да се повтарят - напр. кръвна група и резус фактор.



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултацнови [re: BBB7]  
Автор V. Daskalov ()
Публикувано01.02.05 02:19



Кръвногрупова несъвместимост е подобна на резус несъвместимостта, но като цяло предизвиква по - малко проблеми. Възниква при различни кръвни групи на майката и на плода. Най - често това става при майка с кръвна група 0 и дете с кръвна група А, B или AB. По - рядко се получава при майка с кръвна група B и дете с кръвна група A или AB, както и при майка с кръвна група А и дете с кръвна група B или AB.

Майката изработва антитела, които преминават през плацентата, попадат в детското кръвообръщение и разрушават еритроцитите. Затова децата имат по - високи нива на билирубин и малко по - тежка жълтеница след раждане. Може да се направи директен тест на Coombs с кръв от пъпната връв, както и пълна кръвна картина, която евентуално ще покаже увреждането и хемолизата на еритроцитите и наличието на анемия.

Лекува се с фототерапия, понякога с кръвопреливане. Сериозно, но рядко усложнение е керниктер - много високи билирубинови нива, тежка жълтеница и неврологични прояви.



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултацнови [re: V. Daskalov]  
Автор Kapли (it's me!)
Публикувано02.02.05 13:52



Може ли един въпрос? Аз съм с кръвна група 0+, но нямам идея каква е кръвната група на съпруга ми. Мислех, че щом съм с положителен резус фактор, не се налагат допълнителни изследвания. Сега съм в 11 г.с. Налага ли се да правя някакви допълнителни изследвания във връзка с евентуална опасност, ако детето ми е с кръвна група А, В или АВ. И какви са тези изследвания? Тази информация ме притесни, защото за първи път научавам за подобна несъвместимост.

Be yourself
no matter
what
they say...


Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултацнови [re: Kapли]  
Автор V. Daskalov ()
Публикувано20.02.05 18:07



Все пак не е лошо да знаете кръвната група на бащата на детето Ви.

След това споделете с Вашия гинеколог какви са кръвните ви групи.



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултацнови [re: V. Daskalov]  
Автор Kapли (it's me!)
Публикувано21.02.05 14:25



Благодаря Ви за отговора

Учудвам се обаче защо в такъв случай лекарите никога не препоръчват на бременните с положителен резус фактор да изследват кръвната група на партньора си. Абсурдно е сами да се сетим за това, нали?

Be yourself
no matter
what
they say...


Тема Дали ще Ви е възможно да ми отговорите...нови [re: V. Daskalov]  
Автор Arлиka (просто Аглика)
Публикувано25.02.05 17:15



Имам такова питане! Какви са негативните последствия, когато тръбичките на яйчниците бъдат "завързани" оперативно, с цел предотвратяване на бъдещи бременности (много съжалявам, но не зная точния медицински термин, с който се именува тази операция. )? Ще настъпят ли хормонални изменения, възможно ли е това да повлияе на цикъла и на овулацията!? Същевременно, какви са пък положителните ефекти от подобна интервенция?

ПП Не знам доколко е подходящ този въпрос за този форум и за темата, която Вие водите, заради което моля евентуално да ме извините, ако питането ми ви се стори някак неуместно! Благодаря Ви предварително!

Аглика


Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултациянови [re: V. Daskalov]  
Автор ybaG (:) :))
Публикувано08.03.05 11:42



Моя приятелка разбра, че е бременна миналата седмица и вчера посети някаква измислена гинеколожkа в МЦ Закрила!
Казала и, че бебето е живо, има пулс, в шеста седмица е и отговаря на размера си, но тъй като е пила антибиотик/ Доксицикилин 3 дни/ в месеца в който в заченала трябва да махнат бебето, защото със сигурност било увредено!
Да ви кажа ми настръхна косата, защото и аз с първата си бременност пих антибиотик след зачеването/Цифилаксин/, тъй като незнавех за бебето! никой не ми е казвал подобно нещо, а напротив - Щом бебето се развива добре, значи всичко е наред!
Та споделете и вие мнение и опит, защото милата много иска това бебе и е много разтроена!

Предварително ви благодаря и се извинявам, че пускам въпроса си 2 пъти, но много държа да имам мнението и на специалист!



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултациянови [re: V. Daskalov]  
Автор diana_darts (непознат )
Публикувано19.04.05 13:14



Искам да попитам д-р Даскалов, какво е вашето мнение за изследването на хламидиите преди бременност. Какво трябва да е изследването - чрез секрет или кръвно? Как е възможно след като са ми едновремено направени кръвното изследване да е -, а чрез секрет + и на кое от двете трябва да вярвам, защото не искам да пия антибиотици, ако не се налага?за пръв път пиша тук, но темите са много интересни.



Тема Re: имам хламидия и съм бременнанови [re: diana_darts]  
Автор mama Galka (непознат )
Публикувано23.04.05 17:51



Доктор Даскалов ,
от няколко години имам хламидална инфекция , провеждани са ми три курса на лечение със СУМАМЕД И ДОКСАТ, но без резултат. бях повярвала на лекарите че съм стерилна и безнадеждна ..................и в един момент се оказах бременна. след 3 дни влизам в третия месец. не знам да се радвам ли или да не се надявам, че все пак е възможно да родя и то здраво бебе. моля да ми обясните има ли риск за моето бебе при това положение и дали има шанс изобщо да го износя. [shokiranа sym]

Редактирано от mama Galka на 23.04.05 17:53.



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултацнови [re: diana_darts]  
Автор V. Daskalov ()
Публикувано27.04.05 23:01



Правилно е, че сте изследвали хламидия преди забременяване, това е инфекция с водещо място в предизвикването на тозава възпалителна болест. Затова в развити в здравно отношение страни влиза в задължителните пренатални изследвания.

Всички методи дават някакъв процент (до 30%) фалшиво отрицателни резултати. Възможно е също така инфекцията при вас да е скорошна, затова антигенът да се позитивира (във влагалищен секрет) , а антителата в кръвта - не. Принципът е, че се лекуват и двамата партньори при открит у единия от тях положителен тест, независимо от метода.

Моят клиничен опит показва, че е по - добре да лекувате хламидията, защото нелекувана води до сериозни проблеми.



Тема Re: имам хламидия и съм бременнанови [re: mama Galka]  
Автор V. Daskalov ()
Публикувано27.04.05 23:04



Радвайте се!

Редно е да проконтролирате хламидиалната инфекция (антитела в кръвта) и при необходимост да се проведе лечение в 16 седмица. Така според моя опит се предотвратяват евентуалните рискове от преждевременно раждане и инфекция.

А в 12 - 13 седмица направете контролен ултразвук като скрининг за вродени заболявания.



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултацнови [re: ybaG]  
Автор V. Daskalov ()
Публикувано27.04.05 23:05



Какво стана с приятелката ви? Надявам се всичко при нея да е наред, както очаквах.



Тема Re: Дали ще Ви е възможно да ми отговорите...нови [re: Arлиka]  
Автор V. Daskalov ()
Публикувано27.04.05 23:09



Късно ви отговарям, дано не сте си направили тази операция.

Рисковете са малко, не се повлиява хормоналното състояние, цикъла и овулацията, но при съвременното ниво на контрацепция се смята, че не е наложителна, освен в редки случаи. Спорно е и доколко е законосъобразна (у нас).



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултацнови [re: V. Daskalov]  
Автор ybaG (:) :))
Публикувано29.04.05 15:13



ами НЕМАХНА ДЕТЕТО!
зАСЕГА ВСИЧКО СЕ РАЗВИВА ДОБРЕ!
дРУГИЯ МЕСЕЦ ЩЕ ПРАВИ бхс, ЩЕ ОТИДА НА ФЕТАЛНА МОРФОЛОГИЯ!
дАНО И ТОГАВА ВСИЧКО Е НАРЕД!



Тема Re: Дали ще Ви е възможно да ми отговорите...нови [re: V. Daskalov]  
Автор Arлиka (просто Аглика)
Публикувано29.04.05 20:47



Сърдечно благодаря за отговора!
Вероятно аз обаче съм от онези така наречени "редки случаи" и ще предприема тази стъпка. Беше ми необходимо компетентното Ви мнение по повод хормоналното ми състояние след тази интервенция.
Тук, където аз живея операцията си е съвсем законна и се прилага по желание на всяка жена над определена възраст. Това е. Благодаря Ви още веднъж!

Искрено Ваша!

Аглика


Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултацнови [re: V. Daskalov]  
Автор drinti (непознат)
Публикувано12.05.05 13:36



Здравейте Др. Даскалов,
Имам въпрос, който е от изключителна важност за мен. Бременна съм в 17 г.с. На 23 април имах контакт с човек на 23 години, който три дни по късно се разболя от рубеола. Аз съм боледувала от рубеола на 3 години. Лекарят, който ме наблюдава ми ми даде направление за изследване. Направих си 3 последователни кръвни изследвания и показателите са следните.

1. Лаборатория Кандиларов - 25.04.2005
Рубеола Ig G - 73 IU/ml
Рубеола Ig M - отрицателен

2. Лаборатория Цибалаб - 29.04.2005
Рубеола Ig G - 240 IU/ml
Рубеола Ig M - отрицателен

3. Лаборатория Цибалаб - 11.05.2005
Рубеола Ig G - 240 IU/ml
Рубеола Ig M - отрицателен

Говорих с лекар от ХЕИ и според него няма място за притеснение. Според лекуващия ме лекар обаче трябва да махнем бебето. Ще съм ви благодарна, ако споделите вашето мнение и дали някакви допълнителни изследвания ще дадат яснота по въпроса, тъй като решението, което трябва да взема е много трудно.
Предварително ви благодаря и ви желая успешен ден!
Адриана



Тема скарлатинанови [re: V. Daskalov]  
Автор mami2OOO (непознат )
Публикувано12.05.05 13:59



здравейте д-р Даскалов бременна съм в 22г.с. и в детската градина на дъщеря ми има скарлатина, но не в тяхната група, трябва ли да се изследвам, тъй като знам че тя не толкова заразна



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултацнови [re: drinti]  
Автор V. Daskalov ()
Публикувано14.05.05 20:40



Позитивирането на IgM става 1 седмица след обрива или 3 до 4 седмици след контакт с болен и остава положителен 1 до 2 месеца. За диагнозата също помага сероконверсия на IgG (от отрицателен да стане положителен).

С други думи, 4 седмици след контакта (в случая на 20 май) трябва да направите още едно изследване за двата имуноглобулина. Може би е редно това да стане и в двете лаборатории.

Затова аз съветвам всички жени, преди да забременеят, да проверят нивото на антитела срещу рубеола, независимо дали са боледували или имунизирани. И при липса на антитела трябва да се приложи ваксина и да се изчака 3 месеца преди да се започнат опити за забременяване. Ако имахме изходно ниво на имуноглобулини, щеше да ни е по - лесно да преценим състоянието Ви. В някои случаи жените ми съобщават, че са преболедували от рубеола, а нямат имунитет - вероятно болестта не е била правилно разпозната в детството или имунитетът не е достатъчно напрегнат.

По литертурни данни в САЩ, макар ваксинацията да е рутинна, 10% от раждащите жени са възприемчиви към рубеолния вирус поради неуспешна или липсваща имунизация или поради недостатъчно напрегнат имунитет.

Все пак искам да Ви обърна внимание, че моите разсъждения са чисто теоретични. Възможно е Вашият гинеколог да Ви съветва за прекъсване на бременността и по други причини, той най - добре е запознат с Вашето състояние.

Желая Ви успешна бременност!



Тема Re: скарлатинанови [re: mami2OOO]  
Автор V. Daskalov ()
Публикувано14.05.05 20:45



Смятам, че в описаната от Вас ситуация няма място за притеснение.



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултацнови [re: V. Daskalov]  
Автор usercheto (непознат )
Публикувано20.05.05 12:34



Здравейте д-р Даскалов,

Със съпругът сме решили до 1-2 месеца да започнем опити за забременяване. Проблемът ми се състои в това, че хемоглобина ми е 108, а желязото - 3.33. Пих в продължение на 4 месеца феро-градумет, но няма подобрение. При евентуална бременност при плода ще има ли недостиг на желязо? В момента не пия желязо-съдържащи хапчета, а само фолиева киселина.

Благодаря за вниманието!
С уважение: Петя



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултацнови [re: usercheto]  
Автор V. Daskalov ()
Публикувано25.05.05 20:45



Едва ли ще има проблеми при евентуална бременност, тъй като плодът си набавя необходимото му количество желязо. Но е желателно анемията да се уточни. В моята практика работя в тясно сътрудничество с хематолозите, особено в насока към наследствените анемии (примерно таласемия, която е доста често срещана по нашите географски ширини).



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултациянови [re: V. Daskalov]  
Автор honey13 (scorpio)
Публикувано02.06.05 10:52



Здравейте, д-р Даскалов!
Имам следния въпрос към Вас.
Кръвната ми група е В(-).След направен преди доста години аборт, при който не помня дали са ми сложили антиDимуноглобулин, забременях. Направиха ми трите изследвания за антитела, които не показаха никакви отклонения. Дъщеря ми се роди в частна клиника и веднага беше подложена на фототерапия, но изобщо не ми бе обяснено какво й е. След като се прибрахме в къщи тя видимо не беше добре. Заведохме я в Неонатологията към МА и след неколкократно преливане на кръв, състоянието й се нормализира. Оказа се, че е имала ХБН.
Можете ли да ми обясните защо при изследванията, които направих по време на бременността не стана ясно, че е възможен такъв проблем?
Също така искам да Ви попитам при настоящата си бременност какви допълнителни изследвания трябва да направя, за да съм сигурна, че този проблем няма да се появи отново.
След раждането ми биха анти D имуноглобулин.

Предварително Ви благодаря и Ви желая хубав ден!

Ралица, 20.Х.02г.

Редактирано от honey13 на 02.06.05 10:54.



Тема Re: Моля, препоръчайте...нови [re: V. Daskalov]  
Автор steffy (познат)
Публикувано06.06.05 15:57



от Пловдив съм, къде да родя? :) Не че ми е време... :) още съм в 5-6 седмица някъде..., но искам от сега да си изясня доста неща. Също така се чудя как ще е по-подходящо, тъй като имам над 4,6 диоптъра на дясното око, бяха толкова преди 5 години, оттогава не съм проверявала колко са, но не са намелели. Не съм си избрала още и лекар... Първия път ходих при една, няма да споменавам името и, която се постара да ме стресира ужасно, като ми каза, че имам миомен възел на външната стена на матката - около 3-4 см. После си ползвах и направлевието и отидох при един доктор във II-ра поликлиника, който ме поуспокои..., според него имам двурога матка, също така на ехографа се видяха 2 мехурчета и той ме попита имам ли близнаци в рода - имам, и по бащина и по майчина линия, приятеля ми също. Този доктор ми каза, че още е много рано и да отида пак след 20 юни, спомена също, че до 3-я месец нищо не било ясно. Това ми е първа бременност - планирана, на 30 г. съм. Прероръчаха ми доктор Ставрев, но аз реших засега да изчакам. Убедила съм се, че не на всеки лекар може да се вярва. Като знам преди години как в хирургиите искаха да ми правят супер сложна операция за един нищо и никакъв мъдрец, как да им вярвам?! Добре че тогава не отидох да си правят експерименти с мен. Вместо в хирургиите отидох при Зара Кехайова, която ми извади мъдреца по-най обикновен начин, без никакви разрези! Останах много доволна, затова и сега исакам да знам към кой да се обърна, за да получа КАЧЕСТВЕНО медицинско облужнане, а не да ми говорят глупости и да слушам всевъзможни хипотези.
Моля за съдействие и благодаря предварително! :)



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултациянови [re: V. Daskalov]  
Автор tinkiwinki (непознат )
Публикувано07.06.05 15:08



Здравейте, обръщам се към вас с молба за консултация. Днес лекарката потвърди бременността ми в съвсем начален стадий, а проблемът е че съм пила ЦИПРОФЛОКСАЦИН - 5 дни (около 5 ден от забременяването ми), защото съвсем неподозирах за състоянието ми. Лекарката ми се изказа доста противоречиво и каза, че съществува голям риск за плода, но още е много малък за да може да се каже каквото и да било. Каква е вероятността плода да е увреден и препоръчвате ли аборт? Да добавя, че съм на 32 години, а и съм с RH -, а съпругът ми с PH +, имам преди 10 години аборт и нямам спомен дали са ми слагали гамаглобулин е Вашето мнение - има ли вероятност за плода



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултацнови [re: tinkiwinki]  
Автор V. Daskalov ()
Публикувано08.06.05 17:42



По отношение на бременността всички лекарства според FDA са разделени в 5 групи - А, B, C, D и Х. Това са категории, определящи отношението полза/риск във връзка с тератогенния (предизвикващ аномалии на плода) потенциал на лекарствените средства. Ципрофлоксацинът е в група С - няма доказан при животни тератогенен ефект и се смята за безопасен в ранните срокове на бременността. Може да възникне проблем едва когато се образува хрущялна тъкан у плода, заради афинитетът на ципрофлоксацина към хрущяла (но това би било проблем, ако бяхте приемали ципрофлоксацин в по - късен срок на бременността).

Ходете редовно на прегледи и слушайте гинеколога си, той е най - добре запознат със състоянието Ви. Заради резус отрицателния фактор си направете задължителните изследвания за антитела.

Желая Ви успешна бременност!

Редактирано от V. Daskalov на 08.06.05 17:44.



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултацнови [re: honey13]  
Автор V. Daskalov ()
Публикувано08.06.05 18:08



От написаното от Вас не се разбира каква е кръвната група на детето. Трудно ми е да коментирам нещо, за което знам твърде малко. Има варианти да е лабораторна грешка (много малко вероятно). Или ХБН да не е в резултат на резус несъвместимост, а кръвногрупова (АВО) несъвместимост. Може и да е в резултат от инфекция, или да е наследствена анемия (сфероцитоза). Давам Ви тези варианти не за да Ви плаша, а за да видите, че нещата не винаги са еднозначни.

При тази бременност трябва да споделите с гинеколога си проблемите от предишната, за да прецени дали е нужно още нещо освен стандартните изседвания за резус конфликт и дали не е редно да се направи гамаглобулин независимо от нивото на антитела.

Желая Ви успех!



Тема Re: Моля, препоръчайте...нови [re: steffy]  
Автор V. Daskalov ()
Публикувано08.06.05 18:42



Изборът на лекар е труден. Не знам доколкото ще съм Ви от полза, след като съм страна в процеса. Както знаете, в Пловдив има 5 родилни дома. Аз работя в единия от тях, който е частен (Торакс). Останалите са - ВМИ, Окръжна болница, Весела и Втора градска. Съпругата ми е раждала при мен. Но на всички останали места има поне по двама колеги, на които бих поверил здравето и живота на жена си и на бъдещото си дете.

Условията в родилните домове са различни, квалификацията на колегите ми - също. Методите на работа се отличават драстично по отношение на анестезията, както и частично по отношение начинът на водене на раждане, методите на оперативно родоразрешение, консумативите, с които се работи, времето за пролежаване, храненето на новородените, вътреболничните инфекции и т.н. Ако се опитате да си изясните тези основни моменти, ще си изберете и подходящото място за раждане.

Моят съвет е да си изберете лекар, който ще проследи бременността Ви отначало докрай и след това ще се ангажира с раждането. Това организационно е трудно, защото раждането Ви може да започне във време, когато лекарят Ви не е на смяна.

Диоптърът не е сериозен проблем, ако е под 10, но в комбинация с двуплодна бременност или друго утежняващо обстоятелство вероятно ще води към оперативно родоразрешение. Дали е двуплодна бременността може да се каже със сигурност след 7 - 8 гестационна седмица.

Дали имате миома или двурога матка няма как да преценя. Може да е едно от двете, и двете в комбинация или нито едното. Но трябва да приемете факта, че в медицината има хипотези. И не е задължително да са глупости. Вярно, когато човек натрупа опит, когато е следил много бременности и е водил много раждания, започва да свежда хипотезите до по - малък брой с по - голяма вероятност. Въпреки това хипотезите ще продължават да съществуват, освен ако лекарят не се изживява като Господ.

Сега по - трудната част - за доверието. От личната си пракитка знам, че когато пациентът е загубил доверие, нещата обикновено вървят зле. Коментарът Ви за зъба е доста смешен, не че сте длъжна да знаете, но изразът Ви "нищо и никакъв мъдрец" показва колко е далечна тази материя от Вашите познания. Мъдреците са възможно най - проблемните зъби, поради редица анатомични особености, труден достъп, лоша хигиена, късна и неправилна дентиция и т.н. Няма нищо по - нормално от това, хирург да Ви предложи операция. Чудесно е, че екстракцията е станала и без това, но ако се беше получило усложнение, щяхте да попаднете пак при същите хирурзи. Казано по друг начин, в медицината много често има повече от един правилен подход към даден проблем.

Съжалявам за многословието! Надявам се да съм Ви съдействал някак.
Успех при избора!



Тема Re: Моля, препоръчайте...нови [re: V. Daskalov]  
Автор steffy (познат)
Публикувано09.06.05 22:09



Благодаря за отговора, вече си записах час при д-р Крумов от ВМИ, надявам се нещата да се изяснят. А мъдреца ми беше наистина смешно малък - колкото кучешки зъб. Докторката, която го вади си е хирург, но го издърпа само с лоста, без да ми прави никакви разрери.



Тема Ухапване от кърлежнови [re: V. Daskalov]  
Автор mushuu (притеснителна)
Публикувано13.06.05 09:55



Здравейте д-р Даскалов,
Имам следният проблем.Вчера ме ухапа кърлеж, а съм бременна в 7 г.с.Изваден е цял, според лекаря е забит скоро, защото беше прекалено малък все още и нямаше кръв в него.Но ми каза че в моя случай не ми се бие тетанус и не трябва да пия антибиотици.Каза ми да следя за високо температура и за отоци около 14 дена и после кръвна проба.
Въпросът ми е какви изследвания трябва да си направя за да съм сигурна , че всичко е наред и няма да има по нататашни проблеми.
Благодаря ви предварително за отговора.



Тема Re: Ухапване от кърлежнови [re: mushuu]  
Автор V. Daskalov ()
Публикувано19.06.05 22:50



Няма пречка да се профилактира тетанус. В арабските страни примерно е стандартна практика да се поставя тетаничен анатоксин на всички жени още при установяване на бременността.

За останалото - консултация с инфекционист.



Тема super pritesnenaнови [re: V. Daskalov]  
Автор stay27 (непознат )
Публикувано23.06.05 20:37



Zdraveite!
naskoro biah zabremeniala i uj na purvia pregled vsi4ko si beshe nared no kogato otidoh na povtoren pregled predi sedmica se ustanovi 4e ima nali4ie na ploden sak no beshe t.nar. kuxo iaice.Tova dovede do kurtirane i t.n.Sega mi kazaha 4e triabda da mine pone 1 mesec i sled tova da si napravia kup izsledvania.Molia vi posavetvaite me to4no kakvo da napravia i mi kajete kakvo bi dovelo do nali4ieto na tova kuxo qice.



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултациянови [re: V. Daskalov]  
Автор vennn (непознат )
Публикувано25.06.05 17:35



д-р Даскалов, моля кажете ми дали изследванията за спин, васерман и австралийски атиге имат давост 6 месеца? Питам, защото съм бременна в 37 г.с. и съм си приготвила такива, но са от началото на бременността и не са ми правили повторно такива. А ако имат давност да не ми създадат проблеми в родилния дом? Лекарката, наблюдаваща бременността не ми е казвала нищо за такава давност...



Тема Re: super pritesnenaнови [re: stay27]  
Автор V. Daskalov ()
Публикувано26.06.05 18:00



Това състояние е често срещано (до 50% от абортите в първите три месеца от бременността), но вероятността да се повтори е малка. Получава се при хромозомни аномалии, както от страна на жената (яйцеклетката), така и от страна на мъжа (сперматозоида), а също и де ново мутации (възникващи след оплождането).

При повторно кухо яйце е добре да помислите за генетична консултация. Ако възрастта Ви е над 35 години или на съпруга Ви над 50 г., също.

И си направете предконцепционните изследвания.



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултацнови [re: vennn]  
Автор V. Daskalov ()
Публикувано26.06.05 18:06



Да, така е според изискванията на касата, изследванията се правят еднократно при първо посещение.

При нас (в частна родилна клиника) на всяка жена преди раждане задължително изследваме васерман. Може би трябва да попитате в родилния дом, в който ще раждате, какви са изискванията. Възможно е да се вземе кръв и по време на самото раждане.

Изследватнето за хепатит е достатъчно еднократно, а за СПИН е по Ваше желание.



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултациянови [re: V. Daskalov]  
Автор tender_tom (antidote)
Публикувано30.06.05 16:11



Д-р Даскалов,

Споделям напълно мнението ви, особено на тема превенция на Спина Бифида с Фолиева киселина.
Прочетох с интерес статията ви и си позволих да насоча вниманието на бъдещите родители, като публикувах цитати и линк към цялата ви статия

.
Вярвам, че нямате нищо против популяризирането на тази важна информация.

Ако ми разрешите, бих публикувал цялата Ви статия и в моя сайт , където има и други статии за малформацията Spina Bifida и за превенцията й.

Бих желал повече бъдещи майки да предпазят децата си от тази малформация, като прочетат и вашата статия.
Това е начин да се направи нещо, докато не се създаде Национална програма за превенция на малформации, каквато има в развитите в здравно отношение държави по света.

В семейството ми загубихме две деца поради липса на информация относно превенцията на Спина Бифида и единствено това ме мотивира да информирам бъдещите родители как да се предпазят.

С уважение,
Томи Тодоров

Пътят е всичко.


Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултациянови [re: V. Daskalov]  
Автор nenepygka (обичаща)
Публикувано30.06.05 16:27



Доктор Даскалов, бременна съм в 12-та г.с и ми откриха бактерии (коки) във влагалищен секрет. Кога и с какво мога да ги лекувам?
За антибиограма трябва ново излседване, понеже пуснахме само влагалищна чистота, която се оказа 3-та степен



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултациянови [re: nenepygka]  
Автор kunki_76 (непознат )
Публикувано03.07.05 09:56



Д-р Даскалов,
На 24.06 ми беше направена инсеминация. От тогава усещам ниско долу дискомфорт. Нямам никакво напрежение в гърдите. Отпуснати са както след мензис. Това признак ли е за липса на бременност? Пия утрогестан и фолиева к-на. Лекуващият лекар не ми дава никакво обяснение на какво се дължи този дискомфорт.
Какъв тест за бременност да си взема и кога да го направя?



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултацнови [re: tender_tom]  
Автор V. Daskalov ()
Публикувано03.07.05 17:08



Разбира се! Не е нужно да ме питате, ако сметнете за необходимо, можете да ползвате както намерите за добре всяка написана от мен статия. Знам за Вашия призив много отдавна, още преди предаването с доц. Кременски и заставам категорично зад тази идея.

Първо трябва да правим профилактика, за да не се налага после да лекуваме последствията.

С голяма ангажираност бих обсъдил и други идеи и възможности за сътрудничество.

Поздрави!



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултацнови [re: nenepygka]  
Автор V. Daskalov ()
Публикувано03.07.05 17:10



Бактериите във влагалището трябва да се уточнят чрез микробиологична посявка и антибиограма и чак след това може да се коментира кога и как да се проведе лечение, с какъв препарат, за колко време, дали търпи отлагане, има ли рискове и т.н.



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултацнови [re: kunki_76]  
Автор V. Daskalov ()
Публикувано03.07.05 17:25



Дискомфорт е възможно най - неспецифичното оплакване след инсеминация, може да се дължи на много причини - напр. захващането на маточната шийка с инструмент при вкарването на катетера, възпалителен процес в млакия таз, вкарване на инфекция през канала на маточната шийка, при цистит, бъбречно - каменна болест, дори от изостреното Ви вмимание към тази област на тялото и т.н. Няма сигурни признаци за липса на бременност през този период. Можете да си вземете какъвто и да е тест за бременност, те са почти еднакви, ако улавя по - ниски нива на ЧХГ, би било по - добре. Можете да го направите в деня на евентуалното закъснение на менструацията, само при условие, че не са Ви правени инжекции с ЧХГ - препарат. В противен случай е по - добре да правите поредица тестове за ЧХГ в кръвта.

Желая Ви успех!



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултацнови [re: V. Daskalov]  
Автор tender_tom (antidote)
Публикувано05.07.05 13:45



Благодаря за подадената ръка.
Вашата статия съм публикувал

.

Аз също бих искал да обсъдим какви са възможностите за сътрудничество с цел 100%-во информиране на бъдещите майки, за да могат те да правят информиран избор за прием на фолиева киселина като превенция на Спина Бифида.
При първа възможност ще ви потърся за разговор в Пловдив.
Още веднъж ви благодаря.

Пътят е всичко.


Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултацнови [re: tender_tom]  
Автор tender_tom (antidote)
Публикувано07.07.05 12:56



Извинете за сгрешения по-горе линк, статията ви съм публикувал



Пътят е всичко.


Тема spirane na hapchetataнови [re: V. Daskalov]  
Автор Slyncho (stresnat)
Публикувано13.07.05 19:18



Dobar Den!

Iskam da popitam kolko vreme predi zachevaneto (ili pone opitite) bi triabvalo da se sprat protivozachatachnite hapcheta?

blagodaria!



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултацнови [re: V. Daskalov]  
Автор kleo_8O (новак)
Публикувано20.07.05 11:05



Здравейте Д-р Даскалов. Имам един въпрос, извинявам се ако някой го е задавал вече. Моята кръвна група е 0 +, на мъжа ми също е 0+. Има ли вероятност резус фактора на бебето да е отрицателен при това положение. Ако съществува такава вероятност трябва ли да се предприема нещо и има ли опасност за плода? Благодаря ви.



Тема Re: spirane na hapchetataнови [re: Slyncho]  
Автор V. Daskalov ()
Публикувано20.07.05 22:02



Няма пречка да започнете опитите за забременяване още в следващия цикъл след спиране на противозачатъчните. Прочетете обаче статията - готова ли сте да започнете опити?



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултацнови [re: kleo_8O]  
Автор V. Daskalov ()
Публикувано20.07.05 22:06



Важен е Вашият резус фактор, а той е положителен. При това положение няма никаква опасност от страна на резус фактора на бебето, независимо какъв е той и не е нужно да се предприемат някакви действия от Ваша страна.



Тема Re: Хетерозиготна бета таласемия и първо забременянови [re: V. Daskalov]  
Автор jabolinka (непознат )
Публикувано26.07.05 13:48



Здравейте Докторе,

В ракова болница ми поставиха диагнозата преди около година - хетерозиготна бета таласемия - т.е. наследствена анемия.
Винаги/29години :)/ съм имала нисък хемоглобин и силна обща умора, но едва сега направих изследванията.
Почти не се отдавам на спорт, заради тази умора - може би е грешка това..

Притеснява ме да забременея и да родя - страх ме е най-вече от припадане/случи ми се веднъж преди години у дома при силна кръвозагуба/ и естесвено от разкъсвания и в следствие на това - повтарям се - загубата на кръв...

Какъв начин на раждане е подходящ? Секцио или нормално???

Партньорът ми също беше изследван, но при него не беше открито нищо и ми беше казано, че е подходящ за мен :)

Има ли опасност при забременяване, както за мен, така и за плода? Има ли рискове /сериозни/ за детето?
И дали умората, която чувствам може да бъде преодоляна /за най-дребното нещо се взирам в себе си и се паникьосвам......



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултацнови [re: V. Daskalov]  
Автор els ()
Публикувано26.07.05 15:05



Д-р Даскалов, досега правените ми изследвания на кръвта не включват изследвания за токсоплазмоза (нито пък дори ми е предлагано да си направя такова срещу заплащане)! Сега намерих разни статии с доста плашещи факти в тях! Късно ли е вече да се изследвам и какво изобщо трябва да се направи?



Тема Лекуване на гинекологично заболяван при бременностнови [re: V. Daskalov]  
Автор ninochka (непознат )
Публикувано29.07.05 16:56



Здравейте, д-р Даскалов (както и всички други)!
Моля да ми отговорите дали няма проблем при приемане на Низорал през уста + вагинални таблетки MакМирър при бременност,т.е. в самото и евентуално начало,т.е. малко след овулацията,при която са правени опити за забременяване?
Благодаря!



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултациянови [re: V. Daskalov]  
Автор esprit (zelenooka....)
Публикувано01.08.05 16:47



A- TPO и бременност.кажете ми Малкк завичено А-ТПО по време на бременност нормално ли е или е опасност от послеродов тиреоид.Каква в опасността за детето.



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултацнови [re: els]  
Автор V. Daskalov ()
Публикувано01.08.05 17:47



Във всеки срок на бременността има смисъл да се направи изследване за токсоплазмоза. И нека са имуноглобулини (IgG и IgM), а не РПХА. Поема се от касата.



Тема Re: Хетерозиготна бета таласемия и първо забременянови [re: jabolinka]  
Автор V. Daskalov ()
Публикувано01.08.05 17:52



Най - голямата опасност за плода е да бъде носител на един алел за таласемия, който ще бъде в хетерозиготно състояние, при положение, че другият родител не носи увреден ген. Този риск не е толкова сериозен, че да Ви откаже от бременност.

По време на бременността ще Ви се наложи по - стриктен режим на хранене и проследяване на бременността, а начинът на родоразрешение ще се определи преди раждането.

Не забравяйте приемът на фолиева киселина, това е особено важно за жени с таласемия.



Тема Re: Лекуване на гинекологично заболяван при бременнови [re: ninochka]  
Автор V. Daskalov ()
Публикувано01.08.05 17:56



Вероятно няма да имате проблем, но това най - точно може да прецени Вашият гинеколог.



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултацнови [re: esprit]  
Автор V. Daskalov ()
Публикувано01.08.05 18:05



Опасността за плода не е директна, а идва от факта, че антителата срещу структури на щитовидната жлеза могат да формират по кръстосан механизъм антифосфолипидни антитела, като с това нараства рискът от възникване на имунен конфликт по време на бременност.

Трябва да се прецени състоянието Ви от ендокринолог и имунолог.



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултациянови [re: V. Daskalov]  
Автор esprit (zelenooka....)
Публикувано05.08.05 06:28



Обяснете ми какво означава плацентарен полип на шийката на матката?Как се получава и да ли е опасен?Според моята гинеколожка няма опасност,щом наям кръв и контракций.Но аз да попитам за всеки случай.На ултразвука бебето си е добре,плацентата също е нормална,Околоплодни води нормално количество.Този полип как се отразява при нормално раждане например.



Тема един въпроснови [re: V. Daskalov]  
Автор carpe_noctem (goblin)
Публикувано09.08.05 13:25



полу4их си изследванията и вси4ко е нормално без токсоплазмозата, която показва 65.8 УИ/мл, а нормалното е 10 УИ/мл. какво озна4ава това?

I'm so happy, I can't stop crying.


Тема Бременност и неврозанови [re: V. Daskalov]  
Автор nadili (непознат)
Публикувано10.08.05 18:18



Здравейте, Д-р Даскалов.
На 29 години съм и вследствие на преживяни лични проблеми преди три години и многократни нервни кризи започнах лечение при невролог и психиатър с 1т. анафранил 25мг сутрин и 1/4т. ривотрил от 50мг. Това в продължение на 6 месеца, после пауза 3 месеца и после се повтаря. Според тях това е много леко лечение просто за да ми помогне сама да увладея положението. По професия съм програмист и там също натоварването е голямо. Затова не съм спирала да приемам тези лекарства... Докато не разбрах че съм бременна и гинекологът ми категорично забрани да пия каквото и да било. Само че аз не мога да ги спра изведнъж, а и на моменти просто имам нужда от тях. Въпросът ми е би ли навредило на бебето приемането на 1/4 ривотрил при нужда, когато се усещам най-напрегната, и може ли той да се замени с друг безвреден и в същото време ефикасен антидепресант. И това че досега съм ги пила редовно може ли да даде някакво отражение в последствие? А иначе нямам никакви други заболявания. Много Ви благодаря предварително.



Тема Re: Бременност и неврозанови [re: nadili]  
Автор lady_11 ()
Публикувано18.08.05 19:25



Надили, знам, че въпросът ти е към доктор Даскалов, но не се стърпях и затова пиша: абстиненцията от ривотрила е гадна и то много /била съм на по-висока доза от твоята поради неврологично заболяване на ЦНС/. Момиче, излиза се от нея, просто недей да се изкушаваш... аз съм Проблемно забременяваща и другия месец спирам тегретола, след което дай боже да забременея.

Ето и въпроси от мен, д-р Даскалов. Знам, че мястото ми е в Проблемно, но все пак надявам се да стана и бъдеща майка.
Колко време след преустановяване приема на Тегретол се възстановява нормалното производство на Е2 в организма.
Подходящо ли е лечение на цервицит /без взета нова микробиология а базирана на стара отпреди 5 месеца, без антибиограма/ с : Далацин вагинален крем и Фасижин.
След предприетото лечение, нужно ли е и какво изследване на цервикалния секрет за пенатрацията на сперматозоидите.

"Този живот ми е даден да го живея, не да се тормозя" - Сигнус


Тема Re: един въпроснови [re: carpe_noctem]  
Автор V. Daskalov ()
Публикувано21.08.05 14:57



Какво е изследвано - IgG?



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултацнови [re: esprit]  
Автор V. Daskalov ()
Публикувано21.08.05 15:06



Вероятно говорите за децидуален полип. Първо трябва да се разграничи от ендоцервикален полип и от кондилома (папилома). Това може да стане чрез цитонамазка, колпоскопия с биопсия и хистологичният препарат да се оцени от опитен патолог.

От изброените състояния само папилома може да е източник на проблеми за плода.



Тема Re: Бременност и неврозанови [re: nadili]  
Автор V. Daskalov ()
Публикувано21.08.05 15:11



Сама разбирате, че аз не бих си позволил нито да Ви предписвам лечение, нито да Ви съветвам да спрете съществуващо такова.

Принципно ривотрил спада към група Д лекарства по време на бременност - за тях има доказатлества за риск от увреждане на плода при хора, основаващ се на данни за нежелани реакции при поручвания и продължителни наблюдения в периода след регистрация, но потенциалната полза може да оправдае използването на лекарствата при бременни жени независимо от риска.

Всички бензодиазепини, в това число и ривотрил, преминават през плацентта, затова тяхното приемане трябва внимателно да се прецени.

Особено важно е да не пиремате антидепресанти в дните преди раждане.

За конкретен антидепресант можете да се консултирате с психиатър.



Тема Re: Бременност и неврозанови [re: lady_11]  
Автор V. Daskalov ()
Публикувано21.08.05 15:29



Всеки организъм реагира индивидуално както на пирема, така и на спирането на лекарството, освен това е важно дали имате съпътстващи заболявания и дали приемате и други лекарства. Затова е най - добре да не гадаем, а след спирането на приема да правите поредица биохимични и ултразвукови изследвания, за да се изясни състоянието Ви след лечението. Особено важен е приемът на фолиева киселина в двукратно повишена доза.

Цервицит - аз лично правя всеки път микробиологична посявка с антибиограма, но все пак е въпрос на виждане на лекаря.

След лечението може да се направи посткоитален тест (или пенетрационен тест), за да се прецени дали има проблем с цервикалната слуз.



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултацнови [re: V. Daskalov]  
Автор esprit (zelenooka....)
Публикувано23.08.05 14:05



Какво означава децидуален полип?Обяснете ми,моля.



Тема Re: ЧХГ паднал МАЛКО?!?!нови [re: V. Daskalov]  
Автор ninochka (непознат )
Публикувано23.08.05 14:16



Д-р Даскалов,моля да ми отговорите:задължително ли нещо не е наред,ако ЧХГ на 22-23 ден от зачеване и към 28 от 1 ден от последен цикъл (5та г.с.) е 570, а след 6 дни е към 512 (забравих колко точно ми казаха по телефона)?
...надявам се тази малка разлика да е нормална...
Междувременно не се вижда нищо на вагинален ехограф...мислим,че просто е твърде рано - с лекарят ми ще гледаме отново в четвъртък вечер
Моля ви, обяснете ми...



Тема Re: ЧХГ паднал МАЛКО?!?!нови [re: ninochka]  
Автор V. Daskalov ()
Публикувано23.08.05 18:03



Не е задължително. Стойностите на ЧХГ са първо много индивидуални, второ варират, трето - такъв малък спад може да е в рамките на лабораторната грешка. Истината е, че ние гинеколозите се притесняваме в такива ситуации, защото ЧХГ показва само, че има бременност, но не и нейното местоположение, т.е. притесняваме се да не е извънматочна. Затова аз при ранна бременност проследявам през 2 - 3 дни стойностите на ЧХГ в кръвта. Обичайно, в много висок процент, те се удвояват след 2,5 - 3 денонощия. Но има и изключения от правилото, при които стойностите на ЧХГ не се покачват така рязко и въпреки това жените развиват и износват една нормална бременност.

Наистина е още рано да се види нещо на ултразвук. Малко сметките Ви са ми неясни - 28 ден от 1 ден на последната редовна менструация е на практика примерно 13 - 14 дни, а не 22 - 23 дни, след евентуално зачеване.

Успех!





Тема Re: ЧХГ паднал МАЛКО?!?!нови [re: V. Daskalov]  
Автор ninochka ()
Публикувано23.08.05 20:23



Извинявайте,незнам дали е практика,но просто исках да Ви благодаря:за отговора и за своевременността му! Внесохте ми малко спокойствие и здрав разум. Аз доста се стреснах днес,като чух цифрата за занижена стойност.
Направила съм грешка: 5та г.с. е вярно,т.е. 35 ден от 1ви ден от последна менструация.
Говорейки с дати: 16ти юли.
Денят на зачеване е 26 или 28ми юли.
Фактически 570 беше на 18.08.,а днес (23.08.) е 512.
А мен точно това ме притесни и по-късно днес,когато четох,че те би следвало да са умножени. Дано все така не усещам и да не усетя болки долу...
Дали в четвъртък (пак на вагинален ултразвук) вече ще видим нещо,а и дори и да не видим,все още ли би било сравнително нормално?!
Ох,надявам се да имаме успех,както ми пожелавате:ние много искаме бебенцето,което още не ни се е показало...
Благодаря Ви още веднъж! и извинявайте за малко обърканата мисъл в предното съобщение...

Редактирано от ninochka на 23.08.05 20:27.



Тема Re: ЧХГ паднал МАЛКО?!?!нови [re: ninochka]  
Автор V. Daskalov ()
Публикувано23.08.05 21:11



На 25 - ти ще сте в края на 6 - та седмица. При добър ултразвук трябва да се види, но ако не стане - ще приемем, че е все още рано. На 7,5 седмичен срок трябва да се видят пулсации. И ЧХГ трябва да започне да расте.

Отделно от това - спокойствието е също много важно в този ранен срок на бременността. Ако нямате силни, остри болки, кървене, прилошаване, рязка промяна в кръвното налягане или други оплаквания, изискващи спешна намеса, то просто изчакайте до следващия ултразвуков преглед.



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултациянови [re: V. Daskalov]  
Автор simna (непознат)
Публикувано24.08.05 11:32



д-р Даскалов,
за колко време една плацента може да се отлепи? Самото отлепяне с какво е свързано?



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултациянови [re: V. Daskalov]  
Автор balerinkata (нов)
Публикувано24.08.05 13:09



Dr-Daskalov бременна съм в 5-ти месец.От 1 седмица пия антибиотик Zinnat 500 mg. по едно сутрин и едно вечер и слагам свещички Gyno-Pevaryl 50 по една вечер.Въпросат ми е има ли нещо опасно за моето бебе и какво е то? Аз малко паника си падам и имам много развинтено въображение и постоянно си внушавам някакви неща без повод.А бебето още не го усештам и това ми стига да се побъркам.Лекарствата са ми предписани от наблюдаващия ме геноколог и мисля че трябва всичко да е наред.
Хиляди благодарности!



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултацнови [re: balerinkata]  
Автор V. Daskalov ()
Публикувано24.08.05 23:47



Паниката, ненужното безпокойство и развинтеното въображение са присъщи на бременната жена. Знам го от личен опит.

Щом Вашият лекар е преценил, значи лечението е подходящо за Вас и няма опасност за бебето. Що се отнася до усещането на бебето за първи път, то при всяка жена е различно. Ако сте бременна за първи път, ще го усетите по - късно, първо като гъделичкане, бълбукане, леко движение, и чак след време като сериозни ритници. Просто бъдете търпелива.



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултацнови [re: simna]  
Автор V. Daskalov ()
Публикувано25.08.05 00:04



Може да се отлепи едномоментно и бързо, а може и да се отлепва по малко. В зависимост от това къде е отлепването, може да има или да няма кървене, болки и други оплаквания. Имал съм пациентки, които правят леки отлепвания с ретроплацентарно кървене (зад плацентата), т.е на практика нямат кървене през влагалището.

Особено трябва да внимават жени, които пушат, страдат от диабет, които употребяват алкохол или наркотици (особено кокаин). Редовно по време на бременността трябва да се следи кръвното налягане. Повишаването му е особено опасно и е свързано с развитието на еклампсия.

Съвременната ултразвукова техника, с доплер, който позволява да се следи кръвотока през плацентарните съдове, ни дава възможност навреме да диагностицираме такива състояния и да ги предотвратим, доколкото е възможно.



Тема Re: Болки в тазанови [re: V. Daskalov]  
Автор nadili (везничка)
Публикувано25.08.05 08:40



Здравейте, пиша Ви за втори път и предварително благодаря за вниманието. Въпросът ми свързан с появили се от около десетина дни болки в таза, от двете страни, понякога ги усещам и в кръста. Болката е сякаш от натъртено, през нощта я усещам като изтръпване. А иначе болките ниско в стомаха си продължават, при прегледа ми казаха че са нормални, и да си пия редовно но-шпа. Поздрави.



Тема Re: Болки в тазанови [re: nadili]  
Автор simna (непознат)
Публикувано25.08.05 12:58



при едномоментното отлепяне няма шанс, така ли? Питам, защото уж нямаше отлепяне според единия лекар, уж според другия било миниатюрно, уж биеха инжекции ношпа и после системи с магнезий, а всичко стана за миг...



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултациянови [re: V. Daskalov]  
Автор Liliy (новак)
Публикувано25.08.05 15:11



Здравейте Др. Даскалов !

Понеже ми предстоят хормонални изследвания и може би фоликуметрия, които ще трябва да правя в друг град т.е. да пътувам и да остана там ( за фоликуметрията) ме интересува следното нещо:

1. Задължително ли се правят хормоните (репродуктивните) и фоликуметрията в един и същ цикъл ? Ако се направят заедно носят ли ви по-голяма информация ?
2. Ако не е задължително да са в един цикъл кое се прави първо кое второ....има ли значение ?
2. Какъв точно е графикът за фоликуметрията (хормоните ги знам) т.е. в кои дни от цикъла трябва да съм при лекаря ?

Благодаря Ви предварително ! Лек ден !

Редактирано от Liliy на 25.08.05 16:24.



Тема Re: Болки в тазанови [re: nadili]  
Автор V. Daskalov ()
Публикувано25.08.05 20:06



Болките в таза по време на бременност са обичайно явление. Но когато една пациентка ми се оплаче от болки в таза и кръста, за да приема, че тези болки се дължат на бременността (заради хормонарното повлияване на ставните и извънставни връзки и подготовката на таза за раждане), трябва да изключа други заболявания - бъбречни, циститни, начало на преждевременно раждане и т.н. Затова е редно да Ви види гинеколог, да Ви прегледа и да направи консултация, за да се изключи съпътстващо бременността заболяване.



Тема Re: Болки в тазанови [re: simna]  
Автор V. Daskalov ()
Публикувано25.08.05 20:10



Разбирам, че нещата са се развили неблагоприятно за Вас, за което съжалявам. Постфактум е трудно да се прецени дали е било направено всичко или нещо е пропуснато. Сега би трябвало да се опитате да уточните приичната за проблема - инфекциозна, генетична, имунологична и т.н.
Една сериозна предконцепционна консултация (преди следващо забременяване) ще сведе до минимум риска от повторяемост на състоянието.



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултацнови [re: Liliy]  
Автор V. Daskalov ()
Публикувано25.08.05 20:18



Здравейте!

Не е задлъжително, но ако е възможно, е по - добре да се направят в един и същи цикъл както фоликулометрията, така и хормоналните изследвания. Така ще има съпоставимост на резултатите от двата вида изследване и с това ще се повиши информативната им стойност.

За фоликулометрия аз преглеждам пациентките си за първи път в първия чист ден след менструация и в зависимост от продължителността на цикъла, състоянието в момента на прегледа и други параметри определям индивидуално за всяка жена в кои дни ще направим следващите прегледи. Затова може би е редно да се разберете с гинеколога, който ще прави фоликулометрията, кога той предпочита да ви види.

Успех!



Тема Re: Болки в тазанови [re: V. Daskalov]  
Автор simna (непознат)
Публикувано26.08.05 17:44



взех си хистологичното изследване, което ме учуди, че не съдържа никакви данни за самия плод, само за причината може би - кръвоизлив, отлепване на плацентата, а буквално "пресен кръвоизлив в и около базалната пластинка, мембрани пресен кръвоизлив, плацента с кръвоизлив по майчината повърхност, пъпна връв - б.о.". Хистологичното изследване не включва ли и анализ на ДНК или нещо като при амниоцентезата?... Самата лекарка каза, че не е инфекциозна причината, имунологично правих преди това изследвания - бяха в норма, феталната морфология също нищо не показа. Какво обаче е



Тема Re: Болки в тазанови [re: V. Daskalov]  
Автор simna (непознат)
Публикувано26.08.05 17:45



какво обаче е предконцепционна консултация и кой я прави?



Тема Методично указание на МЗнови [re: simna]  
Автор V. Daskalov ()
Публикувано27.08.05 14:03



" 4. Лекарите от ПИП консултират жените по повод желание за бременност с цел установяване на рисковете, които може да породи бременността и раждането. Консултацията включва анамнеза, клиничен преглед и идентифициране на съществуващите отклонения, рисковете свързани с тях и планиране на поведението преди бременността, съгласно Приложение 1А и Б, 3."

Това е извадка от

. Лекратя от ПИП е Вашият личен лекар.

Формално погледнато, Вие не попадате в нито една от рубриките, според които Ви се полага консултация - вижте ПРИЛОЖЕНИЕ № 1 А ОТКЛОНЕНИЯ, РИСКОВЕ И ПОВЕДЕНИЕ ПРЕДИ БРЕМЕННОСТТА и ПРИЛОЖЕНИЕ 1 Б КОНТИНГЕНТ ЗА ГЕНЕТИЧНО КОНСУЛТИРАНЕ ПРЕДИ И ПО ВРЕМЕ НА БРЕМЕННОСТТА на същата страница. Освен ако не сте над 35 годишна възраст, тогава ще получте генетична консултация по второто приложение.

Казано по друг начин, ако искате да си направите консултация ПРЕДИ бременността, да Ви се направят изследвания като тези, които съм описал в статията, то трябва да ги заплатите, тъй като не се поемат от касата.

Именно това е и моят призив - тези изследвания да се правят преди, а не по време на бременността, когато смисълът им в голям процент се загубва. За съжаление си остава само призив, без реална промяна в действащото здравно обслужване на жените, планиращи бременност.



Тема Хистологично изследваненови [re: simna]  
Автор V. Daskalov ()
Публикувано27.08.05 14:06



За съжаление, не мога да отговоря на този въпрос. Той е от компетентността на патоанатома, провел изследването. Предполагам, че ако е имало абортен плод, изпратен за изследване в патоанатомичната лаборатория, би трябвало да има и описание, хистопатологична находка, заключение и т.н.



Тема Re: Хистологично изследваненови [re: V. Daskalov]  
Автор polimoli (непознат )
Публикувано27.08.05 16:43



Здравейте, д-р Даскалов.

Аз съм на 24год. Миналата година бях бременна и в 31- 32 г.с. откриха, че плодът има тежка хидроцефалия. Нямаше други отклонения, изследваха го и заключиха, че е случайност. Та въпросът ми е какви изседвания трябва да си направя и нужно ли е съпруга ми да присъства? Отсега ли да се изследвам или...
Благодаря ви предварително
Поздрави: Полина



Тема Хидроцефалиянови [re: polimoli]  
Автор V. Daskalov ()
Публикувано31.08.05 12:52



Този вид хидроцефалия (вродена) може да се дължи на няколко групи причини, инфекциозни по време на бременността, недостиг на фолиева киселина, генетичен дефект. За да заключим, че е случайност, трябва да изключим всички известни на науката причини, а това не винаги е лесно.

Генетичната консултация е задължителна, тъй като е възможно да се прояви хидроцефалия при Х - свързана мутация на един ген, попитайте доц. Кременски, той е специалист в тази област. Редно е да направите и консултация с гинеколог, да се изключи или да се потвърди преболедуването Ви от някои болести, както и да се обсъди прием на фолиева киселина в повишена доза, както при Вас, така и при съпруга Ви.

Искрено Ви желая наистина да е било случайност и следващата Ви бременност да протече без усложнения!



Тема Re: Хидроцефалиянови [re: V. Daskalov]  
Автор polimoli (непознат )
Публикувано31.08.05 13:39



Много благодаря за отговора. Аз писах и на доц. Кременски, така че ще чуя и него.

Поздрави: Полина:)



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултациянови [re: V. Daskalov]  
Автор coccinella (мама на Калоян)
Публикувано02.09.05 09:57



Д-р Даскалов,
моля кажете колко време трябва да се изчака с бебеправенето след терапия с Цефтриаксон /6 дена по две вливания на ден/ и последващ прием на Цек през устата /3х1 за 3 дена/ ? От специалиста по уши-нос-гърло, който ми ги назначи разбрах само, че това са много сериозни антибиотици.
Благодаря предварително.



Тема Re: Изчакване след спонтанен аборт-нормален цикълнови [re: V. Daskalov]  
Автор ninochka ()
Публикувано02.09.05 19:52



Д-р Даскалов, извинете, че пак питам, но няма кой друг да може да ми отговори конкретно, а ми е особено неудобно да търся лекаря си по тлефона, при условие, че беше категоричен по долния въпрос.
Моята бременност, за която Ви писах по-рано, приключи с цикъл (а не по друг начин, за щастие), който беше нормален и само мъничко по-продължителен. Докторът ми забрани да правим опити за бебе поне един месец задължително, а и препоръчително за 3. Тези 3 е изключено, но изобщо не ми се чака и 1, ама изобщо, направо много ми е гадно
Той ми обясни, че ми няма нищо лошо, но трябва да се изчака, за да се възстанови цикълът, хормони, матка и т.н. Казах 'ок' с половин уста, но забравих да го попитам какво ще стане, ако все пак забременея?
Моля ви да ми отговорите има ли наистина и какви рискове? Поне просто да се успокоя, че не изпускам момента и че има причина да го пропусна...
Предварително благодаря!



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултацнови [re: coccinella]  
Автор V. Daskalov ()
Публикувано03.09.05 12:34



И двата антибиотика са от цефалоспориновата група и могат да се прилагат дори по време на бременност. Не е необходимо да се изчаква с бебеправенето (много хубава дума).

Едно лирично отклонение - не знам какъв смисъл влагате в израза "много сериозни антибиотици".



Тема Re: Изчакване след спонтанен аборт-нормален цикълнови [re: ninochka]  
Автор V. Daskalov ()
Публикувано03.09.05 12:46



В едни по - стари времена, когато не е имало тестове за бременност и ултразвук, жените дори не са разбирали, че е имало бремемнност (сега тази бременност наричаме неправилно химическа, т.е. имало е оплождане, но бременността не се е развила). Така протичат много голям процент от бременностите - с малко удължен цикъл. Смята се, че това са нежизнеспособни плодове.

Също в тези времена и лекарите не са можели да се ориентират дали бременността не се запазва, независимо от кървенето, както и дали не се развива в опасното, но рядко състояние гроздовидна бременност.

Затова е имало логична обосновка да се изчаква.

При съвременното ниво на диагностика ако нивото на ЧХГ в кръвта спада, аз лично не виждам здрава логика в изчакването.

Въпреки това, тъй като аз не съм Вашият гинеколог, редно е да слушате него, а не мен.

Предконцепционните изследвания си стоят на дневен ред.



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултациянови [re: V. Daskalov]  
Автор simna (непознат)
Публикувано09.09.05 10:54



д-р Даскалов,
какво е базална пластинка?



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултациянови [re: V. Daskalov]  
Автор desi_pv (непознат )
Публикувано28.12.06 11:42



д-р Даскалов,въпросът ми към вас е за приема на фолиева киселина.Родила съм дете със спина бифида и знам,че в този случай трябва да се пие десетократно по-висока доза от 4 мг още преди забременяване.Затова аз започнах да пия Неофолик Форте 4 мг-по 1 т.Проблемът е,че тази ф.к-на вече я няма на пазара\и изобщо от 4 мг\.Продължих да пия 3 по 2т.от 0,4 мг,но не знам дали е достатъчно.Сега се е появил нов продукт Неофолик Мета\но пак само от 0,4 мг\,който се усвоява 100%,но е доста по-скъп.Реших да направя следната комбинация-сутрин 1т. от Мета,а обед и вечер по 2т. от обикновена ф.к-на.Достатъчно ли е това и няма ли да се появи пак разфасовка от4мг,която е най-удобна за прием?
Благодаря!



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултациянови [re: V. Daskalov]  
Автор malana (непознат )
Публикувано28.12.06 12:46



Д-р Даскалов ,много съм притеснена , бременна съм в 9 г.с и при последният ми преглед моят гинеколог установи че имам кондиломи . Увери ме че проблем с бебето няма да има но от това което чета в интернет излиза че съвсем не е така ?! Освен това каза че не трябва да се обгарят в момента.
Последната ми цитонамазка е правена непосредствено преди да започнем да правим опити за бебе и тя не показа нищо притеснително , сега обаче трябва ли да се направи нова цитонамазка ? А как влияе това на бебето - може ли да се получат усложнения или вродени дефекти

?
Изобщо мога ли да направя нещо с което да го предпазя от проблеми ?



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултацнови [re: desi_pv]  
Автор V.Daskalov ()
Публикувано29.12.06 20:14



Уважаема госпожо, при предишна проблемна бременност с дефект на невралната тръба (каквото състояние е спина бифида) може би вече са Ви препоръчали да направите две неща:

1. Генетична консултация за установяване на генетично предразположение (ДНК анализ за промени в гена на ензима метилентетрахидрофолат редуктаза - MTHFR).

2. Проверка на нивото на фолатите в кръвта.

Дневната доза от 4 мг при липса на такъв препарат можете да набавите, като приемате по 10 таблетки дневно от 0,4 мг. За съжаление, лекарствената политика в нашата страна е една енигма за мен и не мога да отговоря на въпроса Ви защо няма препарат с доза 4 мг, както и дали ще има такъв на пазара в скоро време.

Искрено Ви желая успех и съвсем скоро нова бременност и раждане на здраво дете!



Тема Re: Изследвания преди бременност, женска консултацнови [re: malana]  
Автор V.Daskalov ()
Публикувано29.12.06 20:37



Обикновено по време на бременност има по-голям риск от развитие на кондиломи, тъй като бременността се характеризира с понижен имунитет. От написаното не става ясно къде точно се намират кондиломите - влагалище, маточна шийка или външни полови органи.

По принцип кондиломите не застрашават бременността, но създават дискомфорт, ако силно се разрастнат и тогава се налага отстраняването им. Ще възникне въпросът за начина на раждане, защото при преминаването на плода през родовите пътища той може да се зарази, както и да се получи кръвотечение при жената при големи кондиломи. Обикновено след раждане и след преустановяване на кърменето се вазстановява нормалния имунитет на организма и кондиломите претърпяват обратно развитие.

Наложителнво е да се направи Васерман за изключване на сифилис (теоретична възможност за развитие на плоски кондиломи).

Добре е все пак да обсъдите с Вашия гинеколог генотипизиране на ЧПВ (човешки папиломен вирус, причинител на острите кондиломи, HPV), което аз лично горещо препоръчвам на моите бременни - все пак нека не забравяме, че бременната жена може да боледува от всички познати ни заболявания. Целта на типизирането е да се изключат високорисковите генотипове, водещи до развитие на рак на маточната шийка. Методът се нарича колпоскопия и перинеоскопия с последваща биопсия.

Добре е да се прегледа и партньорът, тъй като се предава по полов път.

Желая Ви лека бременност и раждане!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.