"Да ама не, парадокса на близнаците (и крайния резултат, НЕдвижещия се е гушнал букета предварително – при него часовника тиктака по бързо) удря през пръсти пишман релативистката логика,"
Нищо не удря, а само показва, че разбирането на нещата не е за всеки. Напълно естествено е, че в една система, ако часовника на А върви по-бавно от часовника на В, е верно и обратното - часовника на В върви по-бързо от часовника на А. СТО твърди, че това е верно за всеки В, намиращ се в инерциална система, и ако разглеждаме нещата описвани в тази система.
При парадокса на близнаците единият не се намира в инерциална система, и за това няма никаква симетрия. Единият ще остарява по-бързо от която и система да го разглеждаш, другия ще остарява съответно по-баввно. Затова парадокса на близнаците е само закачка с неразбиращите, които се плъзгат по псевдозаменимостта на двете системи. Няма половина прикрити факти, но виждам половина неразбрана физика.
Да не говорим, че отдавана този "парадокс" е проверен експериментално.
"Да не захванеш и тази песен, тинтири минтири щото се сменяла ИС, щото движещия се близнак спирал (обръщал се) и т.н. за да се върне при покоящия се и това е бита карта"
И кое му е "битото"? След като коректно обяснява къде се дънят антирелативистите в надеждите си?
"Нямаш никакво основание за свободен избор коя ИС е движеща се освен пишман релативисти мераци, нарочването не минава."
Имам. В двете системи има еднакви физически закони, това ми е основанието да си избера коя да е от тях за основна. Което и се прави. А твоят аргумент "против" какъв е? Това че не си наясно с това равноравие? Така ще да е. Излагаш се, толкова години ги бистрим тея въпроси, гумена топка да беше, все нещо щеше да схванеш.
"Покояща система ИС" може да е коя да е система, по избор."Покояща се" означава, че еталоните с които измерваме, за време и разстояние, са неподвижни в тази система.
Теорията на относителността е изключително проста, любопитно ми е кое те ограничава да я разбираш само наполовина? Какъв е тоя ступор на съзнанието, който не ти позволява да осмислиш, че тя освен че е дълбоко логична, е и твърдо експериментално потвърдена?
Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!
|