Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:25 27.04.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
Тема ПЕТ-СКЕНЕР № 1нови  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано21.08.09 10:55



Темата за ПЕТ-СКЕНЕР-а (позитронно-емисионният томограф) потъва между другите, затова реших да я отделя в самостоятелна. Извадила съм и съм систематизирала основна информация от постингите, посочила съм и линкове към тях, за да се проследи цялата тема.
Ще моля да продължим да пишем тук, за да събираме всичко на едно място.


ПЕТ-СКЕНЕР –






ПЕТ-СКЕНЕРА - ПЕТ/КТ е изследване, с което се виждат всички клетки с ускорен метаболизъм, каквито са раковите. Венозно се вкарва глюкоза с радиоактивен изотоп, клетките бързо се насищат с нея, а благодарение на изотопа, контрастират. Изотопът е безвреден, разгражда се за 2 часа. Но ПЕТ не е панацея, показва само къде има процес, лечението си е отделно.

ВИЖ ТЕМАТА В КЛУБА:

От месец в Университетската болница "Св. Марина" във Варна работи уникален скенер. Той се нарича позитронно-емисионен компютърен томограф и е единствен на Балканите. До края на годината обаче ще се купи такъв апарат и за Александровска болница в София. Уникалният томограф дава възможност за изключително ранното откриване на рака. Апаратът позволява да се види туморно образувание с големина под 2 милиметра. На ден пък могат да се прегледат десет пациенти. Времетраенето на прегледа е около 20 минути. Разходите по изследването на един пациент са от порядъка на 3 хиляди лева, но те ще се поемат от държавата, докато се открие клинична пътека по каса.

Позитронно-емисионният томограф ползва методите на компютърната томография. За изследвания с него обаче се употребява белязано радиоактивно вещество. То позволява да се покажа на клетъчно ниво обмяната на туморните клетки - активни ли са или не и в каква степен са злокачествени. Методът се ползва много в онкологията, защото се "сканира" цялото тяло. С него медиците проследяват къде е основният тумор, как е разпространен, има ли капсула, дали вече е в други органи и системи. Можем да кажем точната локализация на метастазата, както и как се отразява химиотерапията на туморните клетки, обясни проф. Анелия Клисарова. Toмографът има приложение и в неврологията, и в психиатрията. Според лекарите той проследява механизма за появата на Алцхаймер, Паркинсон и други проблеми, свързани със загубата на паметта. Освен това може да покаже жизнеспособността на сърдечния мускул и да подскаже на кардиохирурзите каква точно сърдечна операция и с колко байпаса да предприемат. Радиоактивният продукт, с който се прави изследването, се внася от Дебрецен, Унгария. Тъй като полуживотът му е само 2 часа, трябва да се действа бързо. Той ще пристига със специален самолет, а куп разрешителни ще го освобождават от митница. Взели сме всички необходими документи, доставянето на продукта е доста сложно, допълни проф. Клисарова. Двама лекари - д-р Борислав Чаушев и д-р Павел Бочев, които преминаха специализация в чужбина, работят с уникалния скенер. До края на годината в "Св. Марина" ще могат да се правят и костно-мозъчни трансплантации на онкоболни деца, съобщи директорът на болницата доц. Красимир Иванов.


ПЕТ-СКЕНЕР – ВАРНА – в болницата “св. Марина” телефона е 052/97 85 75 от там казаха, за онкоболни до края на годината изследването е безплатно. НЕ трябва направление от личния лекар (2 пъти специално ги попитах). Трябва да се занесат всички епикризи, документи във връзка със заболяването и да се търси д-р Чаушев и
д-р Бочев. Те преценят дали пациента може да бъде подложен на пет-скенер и го плануват за дата. Чака се около месец, понякога може и по-бързо да бъде плануван. Секретарката ми каза, че изследването се прави 1м. след последната ХТ( но това ми се струва че също трябва да се провери, не ми звучеше много убедена). Ако се в отпуск, пак се поддържа връзка с пациентите и се прави списък на телефон 052/ 978 523 (там разпитват).

ПЕТ-СКЕНЕР В ЧУЖБИНА:

Иначе аз лично два пъти съм се изследвал на ПЕТ/ КТ-скенер, което наистина ми помогна да взема най-правилното решение за лечение. Направих го в Ерланген, Germany, в тамошната университетска клиника, където е разположен огромен изследователски център на Siemens Medical Solution. Това е гаранция, че там наистина ще бъдете изследван с възможно най-модерната и надеждна техника. Също така донякъде имате и гаранция, че резултатите ще ви бъдат разчетени напълно правилно и в най-малките детайли. Изследването + разчитането струваше към 800 евро.

Като идея мога да Ви дам, когато в България има ПЕТ/КТ, тук да си правите изследването, а да си изпращате резултатите в Germany или France за надеждно разчитане. Аз лично така правя. Така си мисля, че дори и най-малката клетчица ще бъде забелязана евентуално и отстранена веднага.

Още една препоръка – ако на някой му предстои химиотерапия, задължително обсъдете с лекуващия си лекар да мине преди започването на химията – на ПЕТ КТ Скенер!
Много често химиотерапията убива раковите клетки, без те да изчезнат от организма дълго време, тоест те се виждат със КТ, но само с ПЕТ може да се оцени дали раковите клетки са мъртви или още са живи. Ако са мъртви, терапията свършва и се прави follow-up, ако ли не се сменя схемата или се пристъпва към операция. Хубавото е, че точно ПЕТ-частта ти дава информация за това и ти дава най-правилното решение.
Това лекарите го спестяват, всички се втурват на химиотерапията първо и чак после му мислят дали тя е успешна или не. Тоест стигне ли се дотам, всички лекари в България казват, това е схемата, каквото стане и така. Докато в Germany или France това е просто престъпление. Там се правят постоянно изследвания и при необходимост се сменят веднага схемите на терапия или се пристъпва към операция, докато образуванията са още много, много малки.


ПЕТ-СКЕНЕР В ЕРЛАНГЕН (ГЕРМАНИЯ) - цена между 1600-1800 евро.
Интернет сайта на клиниката е:

ПЕТ-СКЕНЕР В ЛАЙПЦИГ (ГЕРМАНИЯ) –

ПЕТ-СКЕНЕР В АТИНА, болница “Евангелизмо” – 1500 евро.
ПЕТ- СКЕНЕР В ИСТАНБУЛ - има американска болница, казва се "Диагностика", на площад „Тексим”. Изследването струва около 1600$.

ПЕТ-СКЕНЕР В ПАРИЖ, клиника GROUPE HOSPITALIER PITE-SALPETRIERE - цената е за преглед е 680 евро. Искат направление от лекар и епикриза.


По принцип PET се прави след диагностика е началото на лечение,т.е. преди и в края, за да се видят резултатите от химиотерапията. При биохимична активност и ясно изразен скенер смисал от PET няма. По Интернет се свързах - - и за сега при мен всичко върви гладко и не се налага.ъТам се свързах с професор Клуге, която е международен консултант именно за Ходжкин, живяла е в България и знае български.

ПЕТ-СКЕНЕР В ЛОНДОН (St. Thomas Hospital)
Аз правя опит от известно време да запиша час за клиника в Лондон (St. Thomas Hospital) и ми казаха просто да се обадя на телефона на съответното отделение. В резултат на обаждането научих следното:

- за да се запише час, е необходимо да се попълни заявление. Попълва се от тукашния лекуващ лекар и се изпраща по факс, след което те се свързват с пациента.

- формулярът-заявление е тук:


- Цената за половин или цяло тяло е 1300 британски лири. Към момента това са малко над 1600 евро.




"Совите не са това, което са..."

Редактирано от *jull** на 28.11.12 14:01.



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: *jull**]  
Автор пиceтo (новак)
Публикувано29.08.09 16:36



Джул , благодаря ти , че си отделила темата да не пишем навред

А сега да докладвам за скенера: На 28.08.09 бяхме във Варна - предходният ден се обадихме за потвърждение на датата . Преди изследването е необходимо да се направят кръвни изследвания включващи - урея, креатинин и кръвна захар. Ако всичко е в норми се тръгва за скенера. На обяд със самолет от Унгария пристига изотопа . Слагат абокат , на място отново се изследва само кръвна захар, инжектират венозно този изотоп и влизаш във кабинка където в продължение на 40 минути изпиваш на малки глътки 1 литър вода със някакво лекарство вътре / така и не разбрах какво точно слагат/ . След тези 40 минути те качват на скенера . Изледването трае 20 минути. Трябва да се стои абсолютно неподвижно. После стоиш още около половин час във отделна стая / ако има проблем със изображението да повторят изследването/ . Това е всичко . Резултати ще чакаме следващата седмица . Стискайте палци всичко да е нормално. Чакането е много, става доста бавно . На ден се преглеждат 10 човека.



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: пиceтo]  
Автор LlDl_ru (Живучая!!!)
Публикувано29.08.09 22:11



Нещо не разбирам...
Аз помолих сина ми , който живее във Варна, да се обади там и да пита какво е необходимо за да се запиша за преглед, казаха му аз лично да се обадя , обадих се вчера и ми казаха да дойда за първичен преглед във Варна, попитах изрично какво ще е необходимо и дали няма да ми дадат час за този първичен преглед, че не съм от Варна -казаха че имат 3 доктори и ще мина, а пък после ще ми дадат час ... Е, дали няма да е напразно ходенето, че и кумшийката, която е по-зле, ще водя заедно с мене... Как ще стане този първичен преглед, като има толкова много народ ...

***Давай напред и не бой се! Вся Жизнь впереди!***



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: LlDl_ru]  
Автор пиceтo (новак)
Публикувано29.08.09 22:39



При нас нямаше такова нещо . Обадих се по телефона и попаднах на Д-р Чаушев , казах , че не съм от Варна и по телефона ме разпитва доста време докато прецени дали да ни запише в списъка на чакащите . След мен говори и с майка ми доста дълго .За първичен преглед никой нищо не ми е споменавал. След като детенцето ти живее във Варна да вземе всички твои епикризи и изследвания и да отиде на място в болницата. Сестрите са много любезни, обясняват подробно всичко.



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: пиceтo]  
Автор LlDl_ru (Живучая!!!)
Публикувано30.08.09 10:13



е, на мен само ми казаха , че с диагнозата "рак на дебелото черво" подлежи на преглед със апарата ...
и че така става - първо първичен преглед /по распореждане/ , а после вече за апарата
...попитаха ме откъде съм разбрала за тях... отговорих - от Клуба.../мълчание.../
а и по телефона там рядко отговарят ...


...никак няма да е лесно на хора от други градове да се доберат, с проблемите си като анастомози, колостоми, памперси и т.н. и да висят цял ден там пред кабинета , а и да не могат да минат ... това вече не мога да понеса! ... цялото пътуване е много трудно за такива хора, не говоря за себе си - аз съм инат и ще се справя, а кумшийката ми...горката ...

Редактирано от LlDl_ru на 30.08.09 10:20.



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: LlDl_ru]  
Автор MamaD (минаващ)
Публикувано30.08.09 10:36



Лиди, мила, не е толкова сложно. Предварителния преглед е направен просто за да могат лекарите да се запознаят с конкретния случай. Има и въпроси свързани с общото състояние на организма, съпътстващи заболявания, алергични реакции към разни вещества и т.н. От други хора знам, че документацията за заболяването може да се прати по пощата или по мейл, а индивидуалните въпроси да се уточнят по телефона.След този преглед те включват в списъка и когато ти дойде редът ти се обаждат няколко дни по-рано с конкретна дата. Не се чака цял ден за прегледа - аз свърших тази работа за 1 час с чакането. Пристигнах във Варна сутринта в седем и в десет и половина бях на плажа. На 02.09.09 сме на преглед. В деня в който е предвидено самото изследване не може да не минеш, защото си в графика им.
На практика може да се наложи само един път да се иде до Варна. Ако не ти е спешно и не можеш да организираш това пътуване, казват, че тази есен ще пуснат втори ПЕТ в Александровска. Успех, Лиди и не се притеснявай, ще стане!



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: MamaD]  
Автор пиceтo (минаващ)
Публикувано30.08.09 10:49



Лиди , наистина няма опасност да не минеш на скенера , всичките 10 човека записани за деня минават екипа от лекари и сестри стои понякога и до 20 часа . Всички минават , те добре знаят че хората пътуват от доста далеч .



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: пиceтo]  
Автор LlDl_ru (Живучая!!!)
Публикувано30.08.09 13:38



Благодаря за отговорите, момичета!


Малко се поуспокоих, ако е само за мене - аз ще се оправя някак си, че и синът ми е там, и преди след операцията съм ходила във Варна на контролни прегледи и то сама, ама като водиш и друг човек и то по-болен - притеснявам се все пак...
Когато си имаш точната дата за прегледа та дори да чакаш повече от назначения час - въоръжаваш се с търпение ,а пък когато ти казват ей така - елате, все ще минете - почвам да се съмнявам ... вече имам горчив опит

***Давай напред и не бой се! Вся Жизнь впереди!***<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от LlDl_ru на 30.08.09 13:42.</EM></FONT></P>

Редактирано от LlDl_ru на 30.08.09 13:43.



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: пиceтo]  
АвторБилянa (Нерегистриран)
Публикувано01.09.09 16:21



Писе, здравей :) Писе, писе, много ми е сладко това "Писе"
Имам въпрос, пишеш "Преди изследването е необходимо да се направят кръвни изследвания включващи - урея, креатинин и кръвна захар. Ако всичко е в норми се тръгва за скенера"
Кръвните изследвания в Света Марина ли се правят, на място, или трябва да се отиде с готови кръвни изследвания?
Мама е записана за 03.09, тя е в Силистра, не е далеч до Варна, но не искаме да има празен ход.

Поздрав и на всички желая резултати като Слънце :)



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: Билянa]  
Автор пиceтo (минаващ)
Публикувано01.09.09 18:39



Здравей Билянче! Кръвните изследвания трябва да се направят ден, два преди скенера , не ги правят в Света Марина. Диктуваш ги по телефона на доктора и уточнявате последно кога ще се пътува . Там на място в болницата правят единствено кръвна захар непосредствено преди скенера. Желая успех





Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: пиceтo]  
АвторБилянa (Нерегистриран)
Публикувано01.09.09 18:45



Мерси, здраве и на твоята майка, Писе, и на всички майки :)



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: пиceтo]  
Авторнoвa (Нерегистриран)
Публикувано03.09.09 16:57



проба



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: нoвa]  
Автор Marи ()
Публикувано03.09.09 17:31



Минах изследването,ако имате въпроси мога да отговарям.





Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: Marи]  
АвторБилянa (Нерегистриран)
Публикувано03.09.09 18:16



Здрасти, Marи,
и мама е била днес, придружена от татко :) Били сте заедно, значи, ако си била и ти днес.
Едно допълнение, за тези, на които предстои- трябва да се носи записващ диск за резултатите DVD или CDRV.
Пожелавам да сте отличници с резултатите!



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: Marи]  
Автор iliana.k (член)
Публикувано04.09.09 11:25



Маги,не може ли без въпроси

.Ако не те затруднява опиши как преминава от начало до края



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: iliana.k]  
Автор Marи ()
Публикувано04.09.09 15:01



Разбира се, ще опиша. Значи една седмица се спира с физически натоварвания ,да няма умора.Не се яде сладко,дори подсладител.Това включва и плодовата захар. Предния ден преди изследването се прави-кр,захар,креатинин,урея. Преди изследването не се яде нищо 6часа. И пак се почива,не спирате да почивате,не се носи тежко/аз не спазих това/'
Пристига реактива със самолет,инжектират го на пациентите в различен час.Лежиш да се натрупва в една стая,не мърдаш- 40 мин. После следва самото сканиране,минаваш около 20-30 минути скенер.Лежиш покрит с одеало,защото е хладно. От там пак отиваш в една стая и лежиш. После си тръгваш. Чакаш резултат,но не в същия ден.





Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: Marи]  
Автор nelly_83 (минаващ)
Публикувано04.09.09 15:12



Мари,
кой лекар ти разчете на теб ПЕТ- скенера? Ти ли си го избираш или не? Сподели моляте впечатления.
Аз когато се обадих да запиша мама, отначало една лекарка ни каза, че няма проблем и че мама отговаря на изискванията за безсплатно изследване с ПЕТ скенера (защото е приключила ХТ преди повече от месец, и каза че Херцептина не пречил на изследването),
На следващия ден се обадих пак за да доуточня някои подробности, но се свързах с друг лекар и той ми каза, че въпреки че Херцептина не е ХТ, щом е вливане няма как да се направи изследването, защото трябва да е минало повече от 30 дни от последното вливане. Ние вливане херцептин по на често и няма как да да спазим този мин. от 30 дни. И аз съвсем се обърках от тези две противоречиви мнения на лекарите там. Може ли или не може сега?


Какво означава това, че никоя жена РМЖ с Хер 3+, няма да може да направи това изследване.....?
Ако някой знае повече или е в случай подобен на нашия моля да сподели.




Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: nelly_83]  
Автор Marи ()
Публикувано04.09.09 15:36



Значи, лекаря не си го избирам ....може би ,на който попаднеш. А скенера се гледа от комисия. Аз питах защото ме интересуваше това,та отговора беше-гледа се от комисия. Но, защо има само един подпис...незнам





Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: Marи]  
АвторБилянa (Нерегистриран)
Публикувано09.09.09 11:42



Здравейте :)
резултатите пристигнаха по куриер днес в София, довечера ще отворим плика със сестра ми.

защото... светът е голям, и спасение дебне отвсякъде!



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: Билянa]  
Автор nelly_83 (минаващ)
Публикувано09.09.09 12:06



стискаме палци!
Успех!





Тема ПЕТ резултати Клатскиннови [re: nelly_83]  
АвторБилянa (Нерегистриран)
Публикувано09.09.09 19:55



Здравейте,
всички ние толкова чакахме този ПЕТ, че не мога да не се израдвам, да ни е честит!
6 дни след изследването, мама има своите резултати, тя беше оперирана 2008 във ВМА от тумор на жлъчните пътища. Искам да помоля МД, ако попадне на този пост, и има време, да коментира, и се извинявам, на него, и на вас, че му го отнемам. Не мога да преценя, или имаме рецидив, или са засечени анатомични промени поради операцията:

Нормални мозъчни структури на нативното скениране. Глава и шия без зони на патологична фиксация. Бял дроб и медиастинум без зони на патологична фиксация. Единичен калцификат в десен бял дроб. Малки калцификати в медиастинума.
Състояние след хемихепатектомия, частична резекция на v. Portae. Хепатойеюноанастомоза, йеюно- йеюноанастомоза, холецистектомия. Черен дроб без огнищни лезии и зони на патологична фиксация. На мястото на анастомозата и ндолу от главата на панкреаса в областта на дуоденума се скенира неясно отграничена зона на повишен интензитет с фиксация: SUV до 4.1
Не се скенират патологично променени лимфни възли в абдомен и малък таз.
Заключение: Описаната находка в областта на анастомозата е суспектна за локален рецидив, но предвид променените анатомични структури ориентира и възможността за физиологично по- висока фиксация на радиофармацевтика в червата е уместно провеждането на КТ с контраст.

А ето и предният Ви съвет към мен, Докторе:
Nx значи че нямаме информация за лимфните възли около тумора! Обратно на чернодробните тумори при този вид рак рецидивите са екстрахепатални - т.е. обичайно не очакваме проблем в дроба. Скенеристите би трябвало да се фокусират и то сравнително спрямо предходните скенирания върху меките тъкани и лимфни възли в областта около панкреаса, което си е трудно упражнение, особено ако не разполагат със предходните изследвания. Моят съвет е да следите маркерите ежемесечно и при наличие на тенденция за покачване при следващата контрола да повторите скенера при същия лекар правил предходното изследване, а после да го консултирате и с оператора с фокус на мекотъканните промени в чернодробния хилус и перипанкреасната зона. А задържане на жлъчка явно няма при условие, че не са разшитени жлъчните пътища и няма пожълтяване на пациента.

Мисля, трябва да наминем за консулт при оператора, и без друго скоро е рожденник и искаме да му пожелаем ЗДРАВЕ.



Тема Re: ПЕТ резултати Клатскиннови [re: Билянa]  
Автор reni56 (бореща се)
Публикувано09.09.09 22:03



Здравей Биляна,предполагам,че изследването на ПЕТ скенера ви е дадено на диск.Моя съвет е да намерите начин да изпратите едно копие за разчитане някъде извън България.Мой колега много често казва,че и най-съвременната техника в ръцете на невежи е куп старо желязо.Така,че не се ограничавайте само с едно мниние,потърсете и друго,то може да е по-компетентно.

От всяка една безизходна ситуация, има най-малко два изхода!


Тема Re: ПЕТ резултати Клатскиннови [re: Билянa]  
Автор LlDl_ru (Живучая!!!)
Публикувано10.09.09 21:40



"...но предвид променените анатомични структури ориентира и възможността за физиологично по- висока фиксация на радиофармацевтика в червата е уместно провеждането на КТ с контраст."

Тук нещо не мога да разбера - та нали ПЕТ е от по-висока класа уред, защо пак стария познат КТ ?



***Давай напред и не бой се! Вся Жизнь впереди!***

Тема Re: ПЕТ резултати Клатскиннови [re: LlDl_ru]  
АвторБилянa (Нерегистриран)
Публикувано10.09.09 22:51



Точно така, Лиди. Въртим се в кръг. Отделно граматически не е много добре последното изречение. Но все пак това е началото за този екип...
Да бъде лека нощта ви!



Тема Re: ПЕТ резултати Клатскиннови [re: Билянa]  
Авторyraaa (Нерегистриран)
Публикувано10.09.09 23:33



Аз отдавна ви написах, че ПЕТ сканът ИЗОБЩО не е панацея ....Даже , тук (В КАНАДА)смятат , че може доста да позамъгли общата картина и за това го използват само при МНОГО СПЕШНИ И НЕЯСНИ СЛУЧАИ.(разговаряла съм на дълго и широко с радиолоджист., който гледа специално на ПЕТ.)..Но, когато нещо ново се появи на хоризонтът всеки си мисли, че е най-доброто...

, тъй че лека -полека тая истерия покрай ПЕТ-ът ще изтлее...лошото е, че давате много пари, поне да беше безплатно...



Тема Re: ПЕТ резултати Клатскиннови [re: yraaa]  
АвторБилянa (Нерегистриран)
Публикувано11.09.09 07:32



Здрасти, yraaa,
чела съм мненията ти по въпроса, съблюдавам и тях, разбира се. При нас случаят е неясен, от април ни се повишава туморния маркер и не знаем причината.
Иначе изследването във Варна е безплатно.

Топли поздрави до Канада!



Тема Re: ПЕТ резултати Клатскиннови [re: Билянa]  
Автор 123galia (непознат )
Публикувано11.09.09 17:07



Здравей Биляна!
С риск да се повторя бих искала да споделя - от личен опит с майка ми знам, че ако туморният маркер е повече от два пъти от горната му граница и се покачва плавно , то голяма е вероятността за рецидив или метастази. Затова въпреки изследването с ПЕТ не спирайте с изследванията.



Тема Re: ПЕТ резултати Клатскиннови [re: LlDl_ru]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано12.09.09 13:31



ПЕТ не е по-висока класа, а принципно различен метод от КТ. ПЕТ дава ориентировъчно локализацията на зоните с по-висок метаболизъм на радиофармацевтика, а КТ си дава точните анатомични взаимоотношения. Затова най-удачно е комбинирането на двата метода - т.нар ПЕТ-КТ, което значи, че се извършват едновременно и двете изследвания. Стандартното ПЕТ-скениране не е достатъчно за прецизна анатомична локализация и хирургично планиране. То си е като една целотелесна сцинтиграфия.



Тема ОНКОПРОФИЛАКТИКАТАнови [re: MD]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано12.09.09 14:30



"То си е като една целотелесна сцинтиграфия."

И в тази връзка да попитам - може ли това изследване да се използва за профилактика?
Отвсякъде непрекъснато чуваме колко важна е профилактиката за ранното откриване на онкологичните заболявания. Но може ли човек да разчита, че едни рутинни изследвания ще му дадат информация за състоянието на всичките му органи и системи? Не, разбира се! Нито пък може да ги изследва поотделно, да не говорим, че има тумори, за които не съществуват маркери.

Затова въпросът ми е: какво трябва да включва една профилактика по отношение на онкозоболяванията и дали ПЕТ може да участва като достатъчно надежден метод за това (не коментирам цената му!).



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: ОНКОПРОФИЛАКТИКАТАнови [re: *jull**]  
Автор Marи ()
Публикувано12.09.09 15:14



Jull,mnogo добър въпрос и аз си мислех същото,дали може за профилактика да се прави Пет скенер?
Мен ме притеснява едно изречение от резултата на Пет скенера - "Физиологична фиксация на радиофармацевтика в черен дроб и слезка".А самото заключение е добро,че няма малигнено заболяване. Като си получиш по пощата резултата...

и кой да обясни.....

Редактирано от Marи на 12.09.09 15:15.



Тема Re: ОНКОПРОФИЛАКТИКАТАнови [re: Marи]  
Автор MamaD (минаващ)
Публикувано12.09.09 15:20



Magi, не се притеснявай, щом пише "физиологично", значи е нормално. Важно е заключението.Честито за доброто заключение!
Колкото до профилактичните ПЕТ/КТ, скоро няма да стане.



Тема Re: ОНКОПРОФИЛАКТИКАТАнови [re: MamaD]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано12.09.09 15:27



"Колкото до профилактичните ПЕТ/КТ, скоро няма да стане."

Искам да бъда правилно разбрана! "Скоро няма да стане" не е същината на моя въпрос. Защото не питам дали ще е по
финансовите възможности на всеки, който го желае, а дали това изследване би могло да изпълнява ролята на достатъчно
надежден профилактичен преглед. Поводът е определението на ПЕТ-а като тип "целотелесна сцинтиграфия".



"Совите не са това, което са..."

Редактирано от *jull** на 18.01.10 20:04.



Тема Re: ОНКОПРОФИЛАКТИКАТАнови [re: MamaD]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано12.09.09 15:32



"Колкото до профилактичните ПЕТ/КТ, скоро няма да стане."

Искам да бъда правилно разбрана! "Скоро няма да стане" не е същината на моя въпрос. Защото не питам дали ще е по финансовите възможности на всеки, който го желае, а дали това изследване би могло да изпълнява ролята на достатъчно надежден профилактичен преглед. Поводът е определението на MD за ПЕТ-а като тип "целотелесна сцинтиграфия".



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: ОНКОПРОФИЛАКТИКАТАнови [re: MamaD]  
Автор Marи ()
Публикувано12.09.09 15:37



Благодаря, мамаД! Аз се притесних защото другите изречения започат с " Не се визуализират патологични фокуси на натрупване на радиофармацевтика", и изведнъж" физиологична фиксация".....та затова?!!! Още не са ни ясни нещата, всичко е ново,поне за мен..



Тема Re: ОНКОПРОФИЛАКТИКАТАнови [re: Marи]  
Автор MamaD (минаващ)
Публикувано12.09.09 15:58



Ами те и на мен не са ми ясни. Аз се обадих по телефона във Варна и питах едва ли не за всяко понятие. Не, че сега всичко ми е ясно, но поне донякъде се поуспокоих.
Джул, ами не знам дали е подходящо за профилактика на раковите заболявания. На нас ни откриха образувание на яйчника и аз сега чета разни материали из нета и мненията за ПЕТ/КТ са противоречиви. Ама много, много не разбирам. Разчита се на насищане с глюкоза на клетките, което става когато има активен процес, както е при рака, но може да е и възпаление. Нямам идея, сигурно МД ще даде най-точния отговор.В общи линии ПЕТ/КТ не е стандарт за проследяване на ракови забилявания.Пише много за ползването му при разни мозъчни увреждания.



Тема Re: ОНКОПРОФИЛАКТИКАТАнови [re: MamaD]  
Автор reni56 (бореща се)
Публикувано12.09.09 21:08



Здравей MamaD,ако не те затруднява,качи някой линк в който пише за ползването на ПЕТ скенера при мозъчни увреждания.Нашият проблем е точно такъв.Предварително благодаря.

От всяка една безизходна ситуация, има най-малко два изхода!


Тема Reнови [re: reni56]  
Автор MamaD (минаващ)
Публикувано12.09.09 21:39



Рени, става въпрос за мозъчни увреждания, но не онкологични, а в психиатрията и неврологията, напр. епилепсия. Да ти кажа честно, не съм ги и чела.Трудно ми е, хем е на английски, хем са неща от които неразбирам. Тези мозъчни увреждания нямат нищо общо с онкологичните. Аз и от нашето изследване почти нищо не разбирам, особено цветната част, като я гледам не знам кое е добре и кое не е, някакво наслагване на КТ и ПЕТ ли е, или не. Така бях и когато отворих диска от КТ за първи път. То тези дискове само аз си ги гледам, онколозите само четат заключенията на специалистите от образна диагностика. Може би така се прави. Ти питала ли си във Варна подходящо ли е за мозъчни тумори това изследване?








Редактирано от MamaD на 12.09.09 22:30.



Тема Re: ОНКОПРОФИЛАКТИКАТАнови [re: *jull**]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано13.09.09 08:25



Не става за онкопрофилактика е краткият отговор. Не става и за ранна диагностика за повечето локализации. Да уточним, че онкопрофилактиката включва мероприятия по откриване и лечение на предраковите състояния. Затова е профилактика. Ранната диагностика от своя страна е установяване на онкологичното заболяване в първи или нулев стадии, където излекуването за почти всички локализации е в над 90% от случаите. И за двете цели ПЕТ не е подходяща.



Тема Re: ОНКОПРОФИЛАКТИКАТАнови [re: MD]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано13.09.09 12:37



Благодаря! Това беше необходимо уточнение, защото тук още не сме наясно с този апарат.
Тогава да попитам за профилактиката. Как да се прави от хора, които нямат конкретни оплаквания
или пък не могат да им открият първичния тумор? Могат ли да ходят от кабинет на кабинет (отделно,
че ги обявят за хипохондрици)?



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Reнови [re: MamaD]  
Автор reni56 (бореща се)
Публикувано13.09.09 13:41



Благодаря,аз също не се справям с английски,а от уточнението на MD разбрах,че ПЕТ скенера е подходящ за откриване на метастази.Дано пък да имаме късмет и да няма метастази



От всяка една безизходна ситуация, има най-малко два изхода!

Тема Re: ОНКОПРОФИЛАКТИКАТАнови [re: *jull**]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано13.09.09 15:57



Джули, направо ме изпитваш

. Профилактичните прегледи обхващат хора без симптоми и са специфични за всяка локализация. Естествено няма начин да се направят т. нар. "пълни изследвания" (каквото и да значи това, защото аз не знам за такова животно). Таргет са обичайно най-често срещаните тумори с ясни предракови състояния. За жените - ежегодно преглед на гърдите от специалист и ехография до 35г. след това може и скринингови мамографии. Гинекологичен преглед включващ колпоскопия, цитонамазка и ехография - 2 пъти годишно. За мъжете ежегодно ехография на простата и PSA след 55г. За всички - ендоскопско изследване на дебелото черво през 3-5г след 60г. При наличие на фамилна анамнеза за някакъв тумор се изготвя различна според случая програма.



Тема Re: стискайте палци ;-)нови [re: MD]  
Автор LlDl_ru (Живучая!!!)
Публикувано15.09.09 20:18



На 17.09 съм на ПЕТ - моля, приятели, стискайте палци ...

***Давай напред и не бой се! Вся Жизнь впереди!***



Тема Re: стискайте палци ;-)нови [re: LlDl_ru]  
Автор marggoto (питанка)
Публикувано15.09.09 20:23



LlDl_ru... от мен имаш и на ръцете и на крачката усукани палци,показалци





Тема Re: стискайте палци ;-)нови [re: marggoto]  
Автор tzveti61 (непознат )
Публикувано16.09.09 13:15



Всяка сутрин, събуждайки се отправям молба към Бога да помогне на всички, които се нуждаят да бъдат живи и здрави. И аз ще стискам палци за теб LIDI_ru. Пиши веднага как е минало. Успех!!!!!!!!!!!!!!!



Тема Re: ОНКОПРОФИЛАКТИКАТАнови [re: MD]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано16.09.09 17:02



Благодаря ти за отговора! Изобщо не те "изпитвам", а искам да помогнем с информация на хората тук. Защото последният пример с Ники отново доказва, че у нас "спасяването на давещите се е в ръцете на самите давещи се"... Повечето си спомнят митарствата му по клиники и кабинети - от месец март е тръгнал по всякакви прегледи (главно самоинициативно, защото е усещал, че нещо не е наред), а всички се напреварват да го уверяват, че е здрав като бик и че има нужда едва ли не от психиатрична помощ. Е, накрая успя да открие тумора си на щитовидната жлеза, а лекарите му изръкопляскаха, че го е хванал навреме. Само че неговите притеснения не спряха (има болки тук и там) и сега продължава да търси сам, докато всички отново го убеждават, че нищо му няма. Ама как да вярва момчето след всичко, което преживя!

Та затова разпитвах за профилактичните прегледи. Само че дали ако се преглеждаш за рак на дебело черво, ще хванеш тумор на панкреаса или на белия дроб? Или на ларинкса? А на бъбрека?... Да не говорим за разните саркоми, които често се крият в миша дупка и чакат само случайно да ги откриеш (посочените примери са случаи от този Клуб, така че не се налага да измислям!). А и знаем колко тумори заявяват симптомите си, когато вече са в твърде напреднал стадий!



Затова си мислех дали няма едно-единствено (цялостно) изследване, което да покаже вероятност от поява на тумор още в зародиш...
Ама май такова животно няма. Поне не и при нас. А работи ли се изобщо в тази насока?

"Совите не са това, което са..."

Тема Re: стискайте палци ;-)нови [re: LlDl_ru]  
АвторБилянa (Нерегистриран)
Публикувано17.09.09 10:42



Не мога да работя. И това, защото стискам палци за Лиди :))



Тема Re:продължавайте да стискайте палци ;-)нови [re: Билянa]  
Автор LlDl_ru (Живучая!!!)
Публикувано18.09.09 14:21



Привет на ВСИЧКИ!
давам отчет:
Преди една седмица се обаждах там във Варна на тел. 052 978 575 болница "Св.Марина" отделение "Нуклеарна медицина " - ПЕТ/КТ ,
след това изпратих нашите копия на епикризите /моите и на кумшийката/ на сина ми във Варна,
той ги занесе лично на докторите там в болницата "Св.Марина" в отделението "Нуклеарна медицина",
те ги разгледаха и му подтвърдиха, че ние имаме право на това изследване безплатно,
миналия петък на мен ми се обадиха по телефон и ми предложиха четвъртък 17.09 /планува се според получаването на изотопите/,
предупредиха ме , че 3 дни преди изследването - беззахарна диета, да си направим анализи предварително на урина, кръвта - СЕР.глюкоза, креатинин и в деня на изследването закуската да не е по-късно от 6.30, след това може само чай без захар и без мед, кафе - НЕ

В деня на изследването пристигнахме в болницата към 10 сутринта, изотопа закъсняваше, записаха ни и ни сложиха абокат към 12, започна голямото чакане - първо извикваха хора с по-голямата телесна маса / ето! един повод да се радвам ,че имам повечко кг ;-)/, към 16ч ни сложиха инжекция с глюкоза и изотопа и ни дадоха 1л вода с контрастно вещество да изпием за 40 минути в отделни клетки на една изолирана стая /извикването е един-по един, с промежутъци от по тези 40 мин.../, по домофона ме поканиха да се изходя по малка нужда в тоалетната, която е наблизо и също е в "горещата зона", чак след това около 20 минути лежане на апарата с вдигнати ръце над главата и след това около 30 минути чакане в една друга изолирана стая и тогава - навън през отделен изход

Да ви кажа честно то и здрав човек трудно ще издържи, а пък ние с кумшийката с тези проблеми в гръбнака и корема направо бяхме пред срутване... приключихме към 18ч, а след нас имаше още доста хора, по-слабички ...

След което аз като невидяла се нахвърлих на храната в барчето към болницата и познайте - започнаха едни газове, оригвания, хълцане, неврагията или кавото има там в гръбнака ми ме обхвана с още по-голяма сила, пикаеше ми се на всяка крачка, един метален вкус в устата като от ХТ- уф...

СЪВЕТ! - тези, които имат проблем с червата и със стомаха - не се нахвърляйте веднага след изследването на храната...

Не ни дадоха резултат, защото бяхме 15 човека и резултатите ще се обработват днес и след празниците ще си ги получим по куриер /за наша сметка на адрес/
Кумшийката /също рак на ректума/, вече е много притеснена защото са я попитали "кога за последно си е правила онкомаркери?"


Затова продължавайте да стискате палци за нас, за да получим резултати за "Добрата новина" !

Всички са ни питали откъде разбрахме за този ПЕТ/КТ - и сестрите и пациентите - отговорих : четете "Клуб за борба с рака " в Дира!
В наше време - който владее информацията е в час със Живота на 80%

Сега за по-хубавата част от пътуването:

Предния ден пристигнахме влака към 14ч във Варна,
един час почивахме в хотела,
след това много бавно с почивки се разходихме из Варна,
посетихме Катедралата, запалихме свещички,
разходихме се из Морската градина,
потопихме си крачетата в морето / водата беше чудесна!/,
и поседяхме на плажа в едно кръчме и ядохме рибка със салатка ;)
Варна е прекрасна вечерта - толкова светлинни украси и тази приказка на моста на Елфите в Морската - направо е едно Бижу!
Вечерта бях със сина ми и приятелката му на едно друго кръчме и се прибрах в хотела към 21.30- но хубава екскурзия си направихме !
А моята кумшийка направо е Герой! - със стома и с катетер издържа и пътуването и разходката и голямото чакане на следващия ден, и остана много доволна от екскурзията, която си направихме, че не е ходила във Варна много отдавна

Когато получа резултата - ще го опиша тук
Дотогава - със стиснати зъби чакаме...

***Давай напред и не бой се! Вся Жизнь впереди!***<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от LlDl_ru на 18.09.09 14:28.</EM></FONT></P>

Редактирано от LlDl_ru на 18.09.09 14:29.



Тема Re:продължавайте да стискайте палци ;-)нови [re: LlDl_ru]  
Автор white_cat (never say never)
Публикувано18.09.09 15:02



Здравей LlDl_ru
Надявам се резултатите да са хубави.
Аз също съм записана за ПЕТ-скенера в края на месеца и ми беше много полезно да прочета подробно как минава всичко


А би ли уточнила какви точно са предварителните изследвания, защото на мен ми записаха - УРЕЯ, креатинин и глюкоза, а ти пишеш за УРИНА ....
Благодаря



Тема Re:продължавайте да стискайте палци ;-)нови [re: white_cat]  
Автор LlDl_ru (Живучая!!!)
Публикувано18.09.09 15:11



Привет, Бялото Коте!
Аз не съм "в час" с лабораторните изследвания, но когато поисках същото "урея" в лабораторията - ми казаха, че това е анализ на урина
Анализити си ги платихме на свободно около 15/моите/ до 22 лв /кумшийката/- зависи от лабораторията или пък си искайте направление от ДжиПи, аз не искам да се унижавам и предпочитам да си плащам, та нали ПЕТ се получи безплатен, а това струва много скъпо в другите страни



***Давай напред и не бой се! Вся Жизнь впереди!***

Тема Re:продължавайте да стискайте палци ;-)нови [re: LlDl_ru]  
Автор LlDl_ru (Живучая!!!)
Публикувано18.09.09 15:22



Забравих да кажа - водата си купете предварително 1,5л бутилка трапезна, пийте, докато чакате за да остане 1л, в който ви наливат контрастното вещество, горчиво на вкус

***Давай напред и не бой се! Вся Жизнь впереди!***

Редактирано от LlDl_ru на 18.09.09 15:23.



Тема Re: ПЕТ при жени които не са в менопаузанови [re: *jull**]  
Автор MamaD (минаващ)
Публикувано19.09.09 12:33




При жени, които не са в менопауза, нормални процеси, свързани с месечния цикъл (узряване на фоликули и др.), при ПЕТ скениране е възможно да се наситят с глюкоза и да имитират малигнен процес. Проблемът се изчиства с компетентно проследяване от гинеколог.
Статията е много по-обширна, но моите възможности са ограничени.

Редактирано от MamaD на 19.09.09 12:52.



Тема Re: ПЕТ при жени които не са в менопаузанови [re: MamaD]  
Автор LlDl_ru (Живучая!!!)
Публикувано19.09.09 13:13



Да, при попълване на анкетен лист - един от въпросите беше този за месечния цикл
Вероятно, е важно за отчитане на резултата

***Давай напред и не бой се! Вся Жизнь впереди!***



Тема Re: ПЕТ при жени които не са в менопаузанови [re: LlDl_ru]  
АвторKeйт (Нерегистриран)
Публикувано19.09.09 21:15



А дали е проблем за самото изследване, ако си в месечен цикъл ?



Тема Re: ПЕТнови [re: LlDl_ru]  
Автор tinker.bell (нова)
Публикувано26.09.09 11:59



LlDl_ru , какво стана с резултатите ти?Получили си ги?



Тема Re: ПЕТнови [re: tinker.bell]  
Автор LlDl_ru (Живучая!!!)
Публикувано26.09.09 23:20



аз обещах да опиша и те са обещали да ги разчетат и изпратят - ама ще стане по-руски май "обещаното 3 години се чака...на 4-тата се забравя"


Вчера звънях - прочели са ги
Днес звънях - изпратили по куриер, най-скоро , значи, ще ги получа в понеделник ...

Има и друго, което все си мисля - не искам да обиждам диагностите, ама сега все още се учат, та си помислих да изпратя данните от електронен носител на някой капацитет в Русия, но съвсем скоро попаднах на статия там в руския онкофорум за това, че в Русия за около 140 млн. население и около 2,5 млн онкоболни има само около десетина ПЕТ и то от по-старите модели
В САЩ има около 1000 апарата, в Европа около 800
Та за къде да изпратя за второ мнение моят диск, и дали в МЕДИЦИНСКИ ЦЕНТЪР ЗА МЕЖДУНАРОДНА ОНКОЛОГИЧНА ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ в София ще се занимават с разчитане на ПЕТ ?

***Давай напред и не бой се! Вся Жизнь впереди!***

Тема Re: ПЕТнови [re: LlDl_ru]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано27.09.09 00:24



Не виждам причина в Международния център да не те консултират за резултатите от ПЕТ-а.
Именно те ще ти го изпратят по електронната поща за повторно диагностициране.
В крайна сметка, нали се заплаща!



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: ПЕТнови [re: *jull**]  
Автор MamaD (минаващ)
Публикувано27.09.09 07:38



Много ви моля момичета, преди да тръгнете да си пращате диска за второ мнение да си направите копия от изследването. И друго, на мен лекарите не винаги успяват да го отворят, така се случи и с дисковете от скенерите. И аз какво да правя, почнах да си мъкна лап-топа с мен

.
За пращане по електр. поща е много дълго, не знам как става.



Тема Re: ПЕТнови [re: MamaD]  
Автор LlDl_ru (Живучая!!!)
Публикувано27.09.09 14:14



Ами разбира се ,че ще си направя копие и след това ще го дам
Не знам колко ще струва такава консултация, но ще я направя, ще търся къде да бъде
Разговарях с един д-р българин, който работи в Израел, та той каза , че би било добре да изпратя и блокчета, които са били изрязани от операцията и от колонскопията, да бъде комплексното изследване, ама това е вече трудно-никой не ти дава блокчетата , а да се намерят и да се изпросят е голям проблем във времето на близките....


Още една лоша новина - на моята кумшийка, която водих с мене на ПЕТ - на майка й също е открит рак на дебелото черво... та тя, горката, тръгва да води майка си на лъчетерапия, а самата е с катетър и с анус-претър и ...уф, проблеми....
а аз пак дигнах кръвно и от притеснения и от страх

***Давай напред и не бой се! Вся Жизнь впереди!***

Тема Re: ПЕТнови [re: LlDl_ru]  
Автор tinker.bell (нова)
Публикувано27.09.09 14:44



Аз правих ПЕТ на 18.09 и в петък си получих много бързо резултатите по куриер(при положение ,че бяха 2 почивни дни) ,а ти ако не се лъжа беше планувана преди мен,затова попитах.
Заключението от изследването ми е(от по-нагоре написанотов резултатите почти нищо не разбирам,много медицински термини има) :
"Няма РЕТ/СТ данни за локален рецидив на онкологичното заболяване и далечни мета."
Такова заключение може само да ме радва .
В понеделник мисля да звънна и да попитам за това,което не ми е ясно
Желая и на теб успех и не се притеснявай,всичко ще е наред



Тема Re: ПЕТнови [re: LlDl_ru]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано27.09.09 15:02



Защо да не можеш да си поискаш блокчетата? В Клуба сме коментирали, че много момичета с РМЖ са взимали блокчетата си срещу подпис, като някои дори не са ги връщали. Този подипс е за отчетност, предполагам, за да не отидеш да си ги търсиш втори път.



За кръвното - взимай по 1 ч. л. канела 2-3 пъти на ден, а също възвирай по една шепа стафиди (10 мин. да врят) и като изстинат, ги изяж и изпий водата.
За яденето на чесън (поне вечер), предполагам, си знаеш...



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: ПЕТнови [re: tinker.bell]  
Автор LlDl_ru (Живучая!!!)
Публикувано27.09.09 15:27



ЧЕСТИТО, ЧЕСТИТО !
Хубав резултат!
Радвам се за теб, Тинкерче!
Нека и всичките други въпроси да ти станат ясни и - Давай напред!



***Давай напред и не бой се! Вся Жизнь впереди!***

Тема Re: ПЕТнови [re: LlDl_ru]  
Автор naneta (непознат )
Публикувано27.09.09 15:37



Аз направих изследването на 23 септ и на 25-ти сутринта куриера го беше занесъл в работата ми. По телефона ми обясниха всички термини - наложи се, разбира се, да се обадя десетина пъти, докато намеря точния човек, но важен е крайния резултат! За съжаление заключението не ме радва - всички органи б.о.,няма метастази, но процес в лимфната система, нетипичен за РМЖ. Дали не съм си завъдила нов вид рак?! От утре тръгвам по мъките отново. Дано се лекува каквото и да е...



Тема Re:продължавайте да стискайте палци ;-)нови [re: LlDl_ru]  
Автор4ere6ka (Нерегистриран)
Публикувано28.09.09 19:56



Здравейте!Докато четох темата, ми стана интересно, защо се излиза след ПЕТ-сканирането от друг вход, означава ли това,че нещо в организма не е както трябва за околните......????



Тема Re:продължавайте да стискайте палци ;-)нови [re: 4ere6ka]  
Автор tinker.bell (нова)
Публикувано28.09.09 20:41



Да,така е ,в продължение на няколко дни изотопа се изхвърля от организма.При контакт с възрастни хора не е толкова опасно,колкото за малки деца и бъдещи майки.С тях не трябва да има контакт първите 2 дни.Влияело на щитовидната жлеза на подрастващите.Дават един лист да се подпише предварително,преди изследването и подробно обясняват какво може и какво не.Страхотех екип работи там,възхитена съм от обноските и отношението към пациентите.Би било добре и в диспансерите да е така,но надали ще дочакаме...



Тема Re:резултатинови [re: tinker.bell]  
Автор LlDl_ru (Живучая!!!)
Публикувано29.09.09 21:01



Вчера получих моят резултат и резултата на кумшийката

Цитирам заключението от моят ПЕТ :
"Описаният горно югуларен лимфен възел /9,5 мм/ е суспектен за метастатичен. С оглед нетипичното място за далечно метастазиране на ректалния карцином е уместно доуточняване. /ДД реактивна лимфаденопатия/
Липсват РЕТ данни за локален рецидив и на основното заболяване"



Вчера не написах тук нищо защото бях много разстроена заради кумшийката - откриха й метастаза в белия дроб
Много ще й е трудно, и на майка й преди дни са й открили рак на деб.черво и предстои преливане на кръвта, ЛТ, операция,ХТ ... как ще се справи , горката, със всичко това...

По повод моят резултат и обясненията, които са дали на съпруга ми по телефона - да си проверявам л.в., да дам диска на някой рентгенолог, който да разчете проблемите в гръбнака, защото те са гледали само за метастази, но не и другите болежки
Вече посетих зъболекар, УНГ - имам възпалена слюнчеста жлеза, изписаха ми антибиотик, ДжиПи-то ми каза да дойда 5 дни след като изпия антибиотика и ще ми пусне изследване на кръвта и след това ще ме прати на хематолог, защото слюнчестата ми жлеза е отдясно под челюстта, а въпросния л.в е от лявата страна, където и онова въпросното ребро /нищо не описват в ПЕТ/

Та така , продължават разходките по лекарите сега пък за л.в

Не мога да си отпусна душицата заради все някакви дори и малки въпросителни

***Давай напред и не бой се! Вся Жизнь впереди!***

Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: *jull**]  
Автор4ere6ka (Нерегистриран)
Публикувано31.10.09 09:40



Искам да попитам, как точно мога да се свържа с професор Клуге по интернет, или по-точно може ли да й се пратят резултати от скенера за консултация,това заплаща ли се?



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: 4ere6ka]  
Автор ИлeнkaKo (непознат )
Публикувано31.10.09 10:40



Черешка, как си миличка? Чета, че питаш за професор Клуге, какво е разчетено на ПЕТ скенера от нашите специалисти?



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: 4ere6ka]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано31.10.09 11:35



Здравей, миличка! Давам ти линк към клиниката на проф. Клуге, но не зная дали консултацията се заплаща (и колко).
На сайта може би пише или като се свържеш с клиниката, ще ти кажат:



Моля те, ако получиш повече информация, да я напишеш тук.

УСПЕХ!



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: ИлeнkaKo]  
Автор4ere6ka (Нерегистриран)
Публикувано31.10.09 11:45



Добре съм, благодаря, началото на месеца си правих и аз Пет-скенера, всичко е наред, но ми се иска да ги пратя на други специалисти. И за първи път прочетох тук за проф.Клуге, която се занимава точно и с Хочкин, и реших, че е една възможност, защо да не опитам.Мисля да пробвам.



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: *jull**]  
Автор4ere6ka (Нерегистриран)
Публикувано31.10.09 11:48



Благодаря ти, аз посетих сайта на клиниката, но явно не е разработен още както трябва, защото информация за лекарите, които работят там още не беше налична. Но мисля да пробвам да пиша на който и да е, пък да ме насочат.
Разбира се, че ако науча нещо, ще осведомя и вас!

Приятен уикенд на всички!



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: 4ere6ka]  
Автор ИлeнkaKo (непознат )
Публикувано31.10.09 12:01



Радвам се много, пожелавам ти доживотна ремисия и занапред. Добре си решила нещата да бъдат консултирани и в елитни клиники в Кьолн или Лайпциг.

Редактирано от ИлeнkaKo на 31.10.09 12:09.



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: 4ere6ka]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано31.10.09 12:16



Питам се, дали не могат в Международния онкологичен център в София да ти дадат координатите на проф. Клуге?



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: 4ere6ka]  
Автор nincka45 (новак)
Публикувано31.10.09 17:46



Пробвай при Кlinikadressen. Там са дадени отделните клиники и ръководителите им.





Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: nincka45]  
Автор MamaD (минаващ)
Публикувано31.10.09 22:38



Ще ти кажа аз как се свързвам със специалисти в чужбина и става. Пиша в търсачката името и излизат много публикации, все някъде откривам мейлът им и им пиша, като в писмото описвам кратко историята , а епикризи и резултати от изследванията прикачвам. За да ти отговорят трябва да си кратка и конкретна и да имаш точни въпроси. До сега за пари не е ствало дума.



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: MamaD]  
Автор LlDl_ru (Живучая!!!)
Публикувано31.10.09 22:44



как става това ? как да закача резултата от ПЕТ заедно с ехе-файл и с размер 521Мв ?
Кой ще поиска да го отвори...

***По-добре да изгориш, отколкото да изтлееш!***



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: LlDl_ru]  
Автор MamaD (минаващ)
Публикувано31.10.09 23:32



Самото изследване не пращам по мейл, то може да се прати с куриерска служба. Пращам само заключението. Става въпрос за първоначално установяване на контакт. В последствие, ако човекът отговори и прояви интерес, пращам дискове от скенери и т.н. Обемът на ПЕТ изследването е голям, може да се архивира и да се раздели на 2, ама кой ще се занимава да го чете по мейл. Освен това, няма гаранция, че всеки специалист ще ти отговори - просто пробваш докато стане.



Тема За ПЕТ-СКЕНЕРА в Александровсканови [re: MamaD]  
АвторAни (Нерегистриран)
Публикувано02.11.09 21:31



Здравейте,
Прочетох, че вече работи Пет-скенера в Александровска болница в София. Някой има ли информация как става записването за преглед и безплатно ли е. Става въпрос за пациент от Петрич и Варна му е много далече.
Благодаря предварително за отговорите.



Тема Re: За ПЕТ-СКЕНЕРА в Александровсканови [re: Aни]  
Автор tzveti61 (непознат )
Публикувано03.11.09 13:59



Обадих се на централата на Александровска болница, свързаха ме с кабинета по образна диагностика и от там ми казаха, че няма пет скенер ,в момента се прави помещението. Яд ме е, че не попитах дали изобщо е купен снекера.



Тема Re:продължавайте да стискайте палци ;-)нови [re: LlDl_ru]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано17.01.10 22:40



Знае ли някой дали прегледите на ПЕТ-СКЕНЕР-а във Варна вече са срещу заплащане и евентуално каква е цената?



"Совите не са това, което са..."

Тема Re:продължавайте да стискайте палци ;-)нови [re: *jull**]  
Автор MamaD (член)
Публикувано18.01.10 09:48



Току-що говорих с Варна - безплатно е. Изследването за онкоболни се заплаща от министерството , процедурата е същата. До март трябва да заработи и ПЕТ/КТ в Александровска. И за там ми казаха, че ще е безплатно.



Тема Re:продължавайте да стискайте палци ;-)нови [re: MamaD]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано18.01.10 11:44



Много, много благодаря, миличка!


Моя близка с тумор на белия дроб от 5 г. (неоперабилен, преминала химио и лъчетерапия, но в ремисия), преди известно време напипала топче отзад на врата си. Та въпросът ми е дали има с кого да се консултира по телефона във Варна, за да й кажат дали ПЕТ-скенерът е подходящ за нея или трябва да отиде там (което би я затруднило) и на място да преценят.

"Совите не са това, което са..."

Тема Re:продължавайте да стискайте палци ;-)нови [re: MamaD]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано18.01.10 11:46



Много, много благодаря, миличка!


Моя близка с тумор на белия дроб от 5 г. (неоперабилен, преминала химио и лъчетерапия, но в ремисия), преди известно време напипала топче отзад на врата си. Та въпросът ми е дали има с кого да се консултира по телефона във Варна, за да й кажат дали ПЕТ-скенерът е подходящ за нея или трябва да отиде там (което би я затруднило) и на място да преценят.

И все още ли може да се отива там без направление?



"Совите не са това, което са..."

Тема Re:продължавайте да стискайте палци ;-)нови [re: *jull**]  
Автор MamaD (член)
Публикувано18.01.10 20:31



Значи , няма никакви промени . Трябва химиото да е приключило най-малко 1 месец преди изследването, за прицелните терапии това не важи. Тя щом е в ремисия, значи няма терапия, а изследването е подходящо за всички онкоболни. Тя, макар и в ремисия, така или иначе трябва да си прави контролни образни изследвания, защо да не е ПЕТ? Няма да и откажат.Да се обади по телефона за дата и интервюто, а предишни епикризи и образни изследвания да изпрати по пощата. Може да каже, че лек. онколог я е насочил към ПЕТ/КТ. Стискам палци тази бучка да се окаже нещо незначително.



Тема Re:продължавайте да стискайте палци ;-)нови [re: MamaD]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано18.01.10 22:47



Благодаря ти пак!

Преди малко говорих с жената, в сряда й е назначен скенер, но още утре
ще се обади във Варна. Дано да е подходяща за това изследване и най-вече - да има късмет милата...

"Совите не са това, което са..."

Редактирано от *jull** на 18.01.10 22:53.



Тема Re:продължавайте да стискайте палци ;-)нови [re: *jull**]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано23.01.10 14:53



Моята позната звъннала във Варна да проучи въпроса с ПЕТ-скенера, но на нея й казали,
че трябва да има направление от терапевта си след консултация с онкокомисия...


Явно нещата вече са се усложнили. Може би има много желаещи...

"Совите не са това, което са..."

Тема Re:продължавайте да стискайте палци ;-)нови [re: *jull**]  
Авторbellissima (Нерегистриран)
Публикувано23.01.10 19:39



Миналата седмица моят съпруг занесе всичките ми изследвания и съм записана за 5.02.2010г..Разговарял е с лекар и му казаи, че съм точно за тях. Не са искали никакво направление.



Тема Re:продължавайте да стискайте палци ;-)нови [re: *jull**]  
Автор MamaD (член)
Публикувано23.01.10 21:13



Jull, да не би болния да няма още диагноза? Какъв онкокомитет искат? Аз когато се обаждах не ми споменаха такива неща. Нали ПЕТ/КТ е безплатен само за онкологично болни, та си мисля, че човек ако няма потвърдена диагноза, може и да искат нещо допълнително.

Редактирано от MamaD на 23.01.10 21:21.



Тема Re:продължавайте да стискайте палци ;-)нови [re: MamaD]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано23.01.10 22:21



Напротив, жената е диспансеризирана от 5 г., преминала е химио- и лъчетерапия... Нямам представа какво е обяснявала и какво са я питали, нейната терапевтка в момента е в отпуск и като се върне, ще говорят. Не знам дали няма да се опита да я разубеди... Самият факт, че терапевтите не насочват подходящите пациенти към това изследване, вече е смущаващо.



"Совите не са това, което са..."

Тема Re:продължавайте да стискайте палци ;-)нови [re: *jull**]  
Автор MamaD (член)
Публикувано23.01.10 23:35



Да Jull, сетих се, тя е с рак на белия дроб и е в ремисия. Ти по-горе си споменала. Защо не пробваш ти по телефона пак да запиташ за нея. Нас ни глед д-р Данчева, много е мила. Като се обадиш, ама да е по-раничко, преди да е дошъл изотопа и поискай да говориш с нея. Не казвай, че вече е говорено с тях за случая.
Колкото до това, че терапевтите не насочват пациентите към това изследване, ами май има доста терапевти дето си я карат по старо му. Има и такива дето не са наясно с това изследване, има и даже терапевти които още не знаят, че го има и в БГ. Всякакви ги има, както във всички професии. Въпросът е ние да си намерим "нашия" лекар.



Тема Re:продължавайте да стискайте палци ;-)нови [re: MamaD]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано24.01.10 10:56



Не мога да говоря вместо нея, защото не съм в течние на болестта и лечението й, а в този телефонен разговор задават конкретни въпроси. Сега жената чака терепевтката й да се върне на работа и да разговаря с нея. Дано не й откаже по някаква причина...



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕР-линк за да се самообучаваменови [re: tzveti61]  
Автор MamaD (член)
Публикувано03.02.10 00:37



Това е много хубав линк от който можем да добием представа кое , как , защо и колко се насища с глюкозата при ПЕТ/КТ. Материалът е за студенти, накрая има и тест, можем и да се изпитваме
Това е за пациенти.

Редактирано от MamaD на 03.02.10 03:05.



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: *jull**]  
Автор вяpa67 (непознат )
Публикувано05.02.10 20:11



Знае ли някой дали в София има специалист, който да разчете ПЕТ скенер или такива има само във Варна?



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: вяpa67]  
Автор MamaD (член)
Публикувано05.02.10 20:18



Във Варна е единствения работещ ПЕТ скенер, следователно те са обучени да работят и разчитат изследването. Ако имаш нещо неясно , можеш да се обадиш на лекаря който е гледал и да го питаш подробно за всяка дума. Лекарите обясняват всико. Освен това те се допитват до колегите си в чужбина за някои спорни резултати и тогава пишат заключенията си. В София всеки момент, надявам се до месец, два, ще заработи ПЕТ скенера в Александровска болница, което значи, че имат обучен персонал. Може да занесеш диска и да те консултират. Друг вариант е д-р Сергева в диспансера в Младост. Работи в гама камерата, преди входа в ляво.

Редактирано от MamaD на 05.02.10 20:21.



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: MamaD]  
Автор вяpa67 (непознат )
Публикувано05.02.10 20:37



Много благодаря за бързия отговор. Тази д-р Сергева разчита ПЕТ скенер, така ли да разбирам? Става въпрос за ПЕТ скенер правен в чужбина и имам някои съмнения и така...А в Александровска къде точно да търся специалисти?



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: вяpa67]  
Автор MamaD (член)
Публикувано05.02.10 20:50



Ами къде в Александровска - предполагам в отделението по образна диагностика. При д-р Сергева лично съм ходила. Но какво да ти кажа, тя отвори диска, изгледа 3-те вида изследвания и каза същото каквото беше написано. После ходих при лекарката при която преди бяхме правили скенерите, тя тогава ми каза, че се е консултирала и с колегите си от Александровска. Друго което се сещам, можеш да се обадиш във Варна и да ги питаш дали те ще искат да те консултират. Какъв е проблемът? При нас всичко се виждаше много ясно.



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: MamaD]  
Автор вяpa67 (непознат )
Публикувано05.02.10 21:28



Имаше високодиференциран липосарком - ретроперитонеален и съмнения за разсейки в кост. На ПЕТ скенера високодиференцирания сарком не се засичаше, а за костта така и не стана ясно. Основният тумор е опериран преди 5 месеца, ама за костта у мен си остана съмнение. Казаха, че не било разсейка , а киста , един вид стара травма... Та това е в общи линии, ще правя обикновен скенер в края на февруари. Всички казват трябва да се следите, добре, ама как точно никой нищо - скенери на 6 м. и това е !



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: вяpa67]  
Автор MamaD (член)
Публикувано05.02.10 21:42



Вяра, ами това си е чудесно!!! Виж мила, и ти можеш да отвориш диска и да го изгледаш - на ПЕТ местата с активни процеси са в черно, на ПЕТ/КТ "светят" в сравнение с останалата част. Смята се, че може да се търси малогнен процес при насищане с глюкоза над 2,5. Хвърли едно око на моя постинг за "самообучение" за разчитане на ПЕТ/КТ, има много картинки за различни случаи. За липосарком на майката на Теодора са предписали и химиотерапия

. Иначе това е положението, при липосарком няма туморни маркери, за проследяване остават само образните изследвания. Мисля, че е по-добре след 6 месеца пак ПЕТ/КТ



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: вяpa67]  
Автор naneta1 (непознат )
Публикувано05.02.10 21:45



Доц.д-р Елена Пиперкова, ръководител на Клиниката по Нуклеарна медицина в Онкологията в Дървеница е специалист по разчитането на ПЕТ скенер и е работила с такъв в чужбина. Даже мисля, че точно тя беше подготвила цялата документация за МЗ! Дай мейл да ти пратя телефон!



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: naneta1]  
Автор MamaD (член)
Публикувано05.02.10 22:05



Браво нанета, супер информация! Искам и аз телефон!



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: MamaD]  
Автор naneta1 (непознат )
Публикувано05.02.10 22:15



Пратих ви ги! Успех! И после да разкажете!



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: naneta1]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано05.02.10 23:48



Момичета, това ли са телефоните?






"Совите не са това, което са..."

Тема Размеринови [re: *jull**]  
Автор kykлeнcka пиpaня (новак)
Публикувано06.02.10 11:31



Здравейте мили!

Живо ме интересува темата за ПЕТ, защото рецидивът на мама в дуоденума беше открит само от ПЕТ.
МамаД- хубав линк, за мен е сложно, но ще отделя време да разуча как работи ПЕТ, после направо кандидатствам медицина



Ние отидохме с диска за разчитане при доц. Андрей Иванов от ВМА, Началник катедра “Образна диагностика”, научен сътрудник и началник на екип в отделението по МРТ на Института по рентгенология “Шарите” – Берлин (1991-1992 г.). Това, че е работил в Шарите мен много ме респектира. Та той ни каза, че му е трудно да разчете, по- скоро трудно, защото различните апарати работят с различен софтуер, и му отне време, да разучава софтуера просто.
И сега въпрос- знае ли някой, дали варненския ПЕТ дава и РАЗМЕРИ? Защото при нас беше само насищане с глюкоза около 4. Тоест, доколко е активно това образувание. Но без посочени размери.
Поздрави, Б.



Тема Re: Размеринови [re: kykлeнcka пиpaня]  
Автор MamaD (член)
Публикувано06.02.10 12:07



Да, при нас имаше степен на насищане , размер и локализация. Но се оказа, че не е ту формация, а яйчников фолику пред спукване

Това обаче онколозите не познаха - било много високо насищането с глюкоза. Гинекологъ обаче беше категоричен - не е тумор, най-много да е киста.
Били, това не е много високо насищане. Трябва да направите нов ПЕТ и да се сравни степента на насищане - ако намалява, нещата се развиват в добра насока.
Материалчето е за студенти, а не за кандидат студенти. И на мен ми е трудно да ги разбирам тези неща. По-просто, обаче не намирам, а и това е обобщено. Иначе за различните видове заболяванияима много писано.
Колкото за отварянето на дисковете с изследванията - да, птоблем е, при мен беше проблем и диска от скенера да отворят.



Тема Re: Размеринови [re: kykлeнcka пиpaня]  
Автор suni1234 (непознат)
Публикувано23.04.10 13:25



Здравейте, на 20.04. баща ми мина ПЕТ-СКЕНЕР.Ако имате въпроси ще отговоря с удоволствие.Резултатът е добър -всичко е наред.Но не ми е ясно какво означава- физиологична фиксация на слезка и черен дроб? Предварително благодаря, ако някои може да ми обясни или поне ориентира. Вероятно на 28.04. ще говоря с лекуващият ни лекар .но дотогава...



Тема Re: Размеринови [re: suni1234]  
Автор tzveti61 (новак)
Публикувано23.04.10 13:46



Аз също не съм много наясно, но щом има думата"физиологично", а не "паталогично" значи нещата са добри. Физиологично-естественото състояние, а паталогично-значи промяна в някаква степен.



Тема Re: Размеринови [re: tzveti61]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано23.04.10 18:13



Много добре!


Точно това значи - всичко е в нормални (физиологични) рамки.



Тема Re: Размери [re: MD]  
Автор suni1234 (непознат)
Публикувано24.04.10 21:44



БЛАГОРАРЯ! Пожелав на татко и всички вас много здраве , другото само ще дойде.



Тема Re: Размеринови [re: suni1234]  
Автор 123galia (непознат )
Публикувано27.04.10 12:10



Здравей, радвам се, че при баща ти всичко е добре. Искам да питам какво е заболяването на баща ти, колко време чакахте за ПЕТ-скенера и има ли промени в условията за записване, т.е. първо по телефона, после с епикризи (може ли болният да не присъства при записването) и нужно ли е направление или мнение от лекуващия онколог. Поздрави и благодаря предварително.



Тема Re: Размеринови [re: 123galia]  
Авторguslik (Нерегистриран)
Публикувано27.04.10 12:25



Ние сме утре на ПЕТ-скенер във Варна-28.04.След като изпртих копия на всички докум. които имах в къщи/защото всички оригинали са в диспснсера/- епикриса ,последни кръвни изследвания и снимка от ехограф до Варна и разбира се тел. за обратна връзка, след около 2 седмици те ме потърсиха и ми определиха дата.Тогава ти казват какво още трябва да направиш- изследвания, диета... и това е което знам за сега.След утрешния ден ще знам повече.Надявам се нещата ни да са наред....



Тема Re: Размеринови [re: 123galia]  
Автор suni1234 (непознат)
Публикувано27.04.10 12:36



Баща ми е с рак на дебелото черво,опериран 02.2007г. ,без ЛТ и ХТ.Два пъти след това са му махани появяващи се по няколко образования,но доброкачествени.Причината за изследването беше повишен ТМ-47.Записват за след 3 дни,не се чака,може по телефона да уточните датата и да пратите документите, а болният да бъде прегледан преди самото изследване/в същият ден,и при нас беше така/.Искат направление от онколог,те ще ви обяснят подробно за всичко .Много са внимателни и любезни, една сестра се пошегува,че те вече са построили комунизма-пари не искат за нищо.Съветвам ви да отидете по-рано ,защото болните минаваха по реда на отиване.Успех ,дано всичко да бъде наред при вас.Ако мога да помогна с още нещо-насреща съм.



Тема Re: Размеринови [re: suni1234]  
Автор 123galia (непознат )
Публикувано19.05.10 07:35



Вчера 18 май бяхме на ПЕТ скенер във Варна. Силно съм притеснена и тези дни очаквам поредия удар. Като пристигнат резултатите ще пиша. Ако някой има въпроси ще отговоря.



Тема Re: Размеринови [re: 123galia]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано19.05.10 09:13



Стискам ти палци, миличка, дано притесненията ти да са напразни!
И каквито и да са резултатите, не ги приемай като присъда!
Човекът е "жив дявол", все му намира изхода, а тук сме много дяволчета!


Докато чакаш, си намирай работа, срещай се с хора, за да не мислиш само за това.
Знам какво е да очакваш резултати, но също и да преборваш болестта!
Така че - КУРАЖ! Я, виж колко сме до теб!

Прегръщам те!

"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Размеринови [re: *jull**]  
Автор 123galia (непознат )
Публикувано19.05.10 12:41



Благодаря ти jull! Добре, че ви познавам чрез клуба!



Тема Re: Размеринови [re: 123galia]  
Автор 123galia (непознат )
Публикувано26.05.10 20:04



Това са резултатите от ПЕТ скенера, които за съжаление не са оптимистични.
Резултати от ПЕТ/КТ скениране с администрирана активност FDG 12.3 mCi
се установи:
Изобразяването на мозък не демонстрира патологични промени в разпределението на радиофармацевтика. Нормално натрупване на радиофармацевтика в цервикални лимфни възли.
Изобразяването на гръден кош не демонстрира патологично натрупване в бели дробове.
Липсва хиперметаболизъм в медиастинални, хилусни и аскиларни лимфни възли.
Изобразяването на абдомен показва нормално натрупване в панкреас, слезка, бъбречен кортекс и събирателна система.
Черен дроб - единичен калцификат в 6-ти сегмент - без фокуси на
патологична активност.
Липсват хиперметаболитни абдоминални лимфни възли.
Уголемена лява НБЖ с леко повишен глюкозен метаболизъм SUV max 2.9.
Множество мазентериални лимфни възли, накои от които
конфлуиращи, с размери от 6-15.2 мм и патологично повишено натрупване на
радиофармацевтика SUV max 8.5.
В областта на ректума и анастомозата се визуализира дифузно повишено натрупване на радиофармацевтика, вероятно с инфламаторен характер.
Липсват хиперматаболитни тазови и ингвинални лимфни възли.
Костни структури - не се установяват зони на патологичен метаболизъм.
Заключение: ПЕТ данни за дисеминиране на основното заболяване в мезентериални лимфни възли.
Промените в областта на анастомозата вероятно са инфламаторни анастомозит. Уместна е ревизия на локалния статус.
Лява НБЖ с гранично повишен глюкозен метаболизъм SUV max 2.9 -
уместно е проследяване.



Тема Re: Размеринови [re: 123galia]  
Автор kykлeнcka пиpaня (минаващ)
Публикувано27.05.10 09:10



Здрасти, Гале


не е оптимистично, ама пък не е и зле. черен дроб е добре- супер!

В областта на ректума и анастомозата се визуализира дифузно повишено натрупване на радиофармацевтика, вероятно с инфламаторен характер- инфламаторен е възпаление, нали?
Притеснително е това, нали- Уголемена лява НБЖ с леко повишен глюкозен метаболизъм SUV max 2.9. Обаче 2.9 е много нисък показател, това също е добре. Само тези мазентериални лимфни възли са притеснителни.
Всъщност, лаически си разсъждавам, нека МД да каже.
Исках само да те поздравя и успех в изковаването на стратегия!



Тема Re: Размеринови [re: 123galia]  
Авторi_miteva78 (Нерегистриран)
Публикувано29.05.10 19:49



Здравейте,бихте ли ми казали как може да се запиша за този скенер и каква е цената на изследването.Благодаря Ви



Тема Re: Размеринови [re: i_miteva78]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано29.05.10 20:02



Здравей, прочети цялата тема (ако не си го направила) - там е описано подробно
при какви условия скенерът е безплатен. След това, ако имаш още неясноти, питай!



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Размеринови [re: *jull**]  
Авторi_miteva78 (Нерегистриран)
Публикувано29.05.10 21:50



Здравейте отново,искам накратко да разкажа за моят проблем с надеждата някой от вас да ме посъветва към кого да се обърна.Става въпрос за моят свекър/61г./Постъпи в Русенската болница за изследвания,тъй като беше започнал много да слабее,няма сила и апетит и докторите след направените изследвания заключиха ,че има РАК /незнайно къде/с множество разсейки в черният дроб.Регистрирахме го в онкодиспансера,но от там нищо не правят...за тях явно той е в графата БЕЗНАДЕЖДЕН .Нито предлагат някакви изследвания,нито някакви терапии нищо.Случайно намерих тази тема и искам да ви попитам има ли шанс свекър ми да бъде прегледан на този скенер и ако е възможно да получи някакво адекватно лечение.Изчетох цялата тема ,и това което разбрах е че хем се изисква направление от онколог хем може и без.На база получените резултати може ли да се надяваме на съдействие от Варнеснките медици,защото нашите явно са го отписали човека.Каквото и да е мнението ще го уважа ,имам нужда от малко съвети ,имам нужда да ми помогнете да намеря пътя по който да тръгна ,а за останалото знам че е Божа Работа.Благодаря Ви и ви пожелавам успех в неравната борба.



Тема Re: ПЕТ скенер- Софиянови [re: i_miteva78]  
Автор nelly_83 (ентусиаст)
Публикувано08.06.10 13:07



Здравейте, чух от болни в онкологията, че в ВМА- София вече има ПЕТ скенер и то по-модерен от този във Варна. Някой знае ли нещо по-въпроса? и дали безплатен ли е за онколболни?





Тема Re: ПЕТ скенер- Софиянови [re: nelly_83]  
Автор tzveti61 (новак)
Публикувано08.06.10 14:16



Аз се обадих във ВМА да питам дали е вярно, някакъм мъж каза, че при тях няма, но ще има в Медицинска акадамия след 2-3 месеца , но не съм съвсем сигурна, защото той много бързо го каза и не разбрах точно след колко. Ако иска някой нека да се обади, да слуша по-внимателно и да сподели. Телефона е 9226344 или 9226011



Тема Re: ПЕТ скенер- Варнанови [re: tzveti61]  
Автор nelgina (ранена)
Публикувано09.06.10 16:23



Момичета, някой знае ли откога ПЕТ скенерът се плаща и какви документи са необходими? Отнася се за дете, което трябва да премине това изследване.

Предварително благодаря.

Животът е това, което ти се случва, докато кроиш други планове


Тема Re: ПЕТ скенер- Варнанови [re: nelgina]  
Автор MamaD (ентусиаст)
Публикувано09.06.10 22:08



Ами нелгина, аз не знам да се плаща. Миналата седмица моя позната беше на контролен ПЕТ скенер и не е плащала. За онкоболни е безплатен. Ако стане платен, не виждам кой ще се изследва. На теб кой ти каза, че е платен? Лично ли звъня във Варна? Питам те защото преди месец - два и на мен ми казаха, че е платен, но когато звъннах лично, сестрата ми каза, че няма такова нещо.
Колкото до документите - копия от цялата документация по заболяването. Ако не сте от Варна - пращате я по куриер. Когато определят дата, като отидете там ще занесете скорошни изсл. на глюкоза, урея и още нещо, забравих какво, но те ще ви разяснят подробно всичко.

Редактирано от MamaD на 09.06.10 22:12.



Тема Re: ПЕТ скенер- Варнанови [re: MamaD]  
Авторvapros (Нерегистриран)
Публикувано11.06.10 13:14



Здравейте, прочетох всичко тук и до колкото разбрах има само ПЕТ скенери, а има и ПЕТ / КТ. Можете ли да ми кажете този във Варна дали е ПЕТ / СТ или е само ПЕТ?



Тема Re: ПЕТ скенер- Варнанови [re: vapros]  
Авторdavid (Нерегистриран)
Публикувано11.06.10 16:20



Във Варна е PET-CT



Тема ПЕТ скенер Александровска Софиянови [re: david]  
Автор kykлeнcka пиpaня (минаващ)
Публикувано26.08.10 16:10



В края на месец август „Софарма Трейдинг” АД финализира най-мащабният си проект в областта на дистрибуцията на медицинска апратура. Проектът е свързан с изпълнение на договор за доставка, монтаж и пускане в експлоатация на апарат за Позитронно-емисионна томография, комбиниран с 16-детекторен Компютърен томограф ( РЕТ/СТ) в Клиниката по Нуклеарна медицина към УМБАЛ „Александровска” ЕАД, гр. София.



Освен изпълнението на проекта „Софарма Трейдинг” осигури и обучение на персонала за работа с апарата – както на място от специално обучени за целта апликационни специалисти, така и във високо реномираната клиника по Нуклеарна медицина към Медицински университет Цюрих, Швейцария, където се работи на същият вид и модел апарат.



Завършеният проект в УМБАЛ „Александровска” е на стойност 4 800 000 лв. Това е първият по рода си апарат в гр.София, използван за диагностика основно на туморни заболявания, но намиращ широко приложение в неврологията, и кардиологията.



В онкологията РЕТ/СТ се използва за определяне стадия на развитие на тумора, наличието и точното локализиране на метастази в тялото, като въз основа на тази информация се извършва точно определяне на лечебния подход за всеки конкретен пациент.

От РЕТ/СТ инсталиран в УМБАЛ „Александровска” ЕАД ще могат да се възползват всички пациенти от Западна и Южна България, на които досега се налагаше да пътуват за изследване до работещият от лятото на миналата година РЕТ/СТ в гр. Варна



Тема Re: ПЕТ скенер Александровска Софиянови [re: kykлeнcka пиpaня]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано26.08.10 17:19



Чудесна новина! Предполагам, че редът и условията ще са същите като във Варна
(най-важното - безплатни прегледи за онкопациентите!).



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: ПЕТ скенер Александровска Софиянови [re: kykлeнcka пиpaня]  
Автор sara123 (непознат)
Публикувано27.08.10 14:13



Чудесно! А знае ли се кога ще започне да работи с пациенти?



Тема Re: ПЕТ скенер Александровска Софиянови [re: sara123]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано27.08.10 14:16



Най-рано за Коледа.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: ПЕТ скенер Александровска Софиянови [re: Buba67]  
Автор vais62 (непознат)
Публикувано08.09.10 12:47



значи вече работи пет скенера?

Редактирано от Buba67 на 08.09.10 12:52.



Тема Re: ПЕТ скенер Александровска Софиянови [re: vais62]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано08.09.10 12:57



Току що говорих по телефона с клиниката. Не работи ПЕТ/КТ в Александровска болница София, не е ясно кога ще заработи. Обаждайте се от време на време - беше препоръката.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: ПЕТ скенер Александровска Софиянови [re: Buba67]  
Автор nelly_83 (ентусиаст)
Публикувано08.09.10 16:34



от няколко места чувам, че ПЕТ-скенета във Варна вече не е безплатен за онкоболни пациенти? Това вярно ли, някой има ли повече информация?





Тема Re: ПЕТ скенер Александровска Софиянови [re: nelly_83]  
Автор vais62 (непознат)
Публикувано08.09.10 19:17



Не, не е вярно. Аз говорих с тях съвсем скоро.Искат епикриза и зелен талон от онколог. Свържете се по телефона и ще ви обяснят изискванията си.



Тема Re: Румъния, ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: *jull**]  
Автор turist (хижарски:))
Публикувано22.11.10 17:27



Ако сметнете за необходимо добавете към чужбинските ПЕТ-скенери
и този в Румъния


самия сайт е доста подробен и лесен за ориентация. Има и форма за онлайн резервиране на час за скенера
Цената е 1100 евро и доколкото разбрах не се 4ака ред.Веднага след
като се попълни бланката и ти определят ден се превежда сумата (до 3 дни преди изследването) и се изваршва прегледа. Прави се преглед, консулт със специалист и ти дават записано изследването на CD.

PS: За щастие и между другото ние успяхме да се уредим с час днес за 10.декември

------
Мартин

Редактирано от turist на 22.11.10 17:28.



Тема Re: Румъния, ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: turist]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано22.11.10 18:46



Къде се уредихте? Надявам се във Варна, защото е безплатно...



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Варна. час. данови [re: *jull**]  
Автор turist (хижарски:))
Публикувано23.11.10 11:38



Да де, точно във варна се записахме.
Бе номера е да се случиш на свестен лекар там в кабинета , дето ти разглеждат документите. Не беше някой от двамата мъже лекари, а беше една хубава млада лекарка. И на практика се оказа достатъчна писмената консултация, която доц Юлиянов ми изпрати по мейла.
Тя го играеше ролята на зелен талон.
Преди нас имаше жена преминала през химио и лъче терапия и там след колкото месеца е нужно се явява на ПЕТ скенер да се запише и тя носеше прословутия зелен талон. И аз помолих да го видя. Нищо специално не е.
Едно листче с зелени линиики като таблица на бял лист. На такива бележки пишеха навремето извинителните отсъствия в училище.
И й беше издаден от личния онколог. Тоест не от Джи Пи и не от Хирург )бе то май онколога й е хирург, ама де да знам)

Поздрави и Напред ;)

ПП: Аз пуснах тема в клуиб Стара Загора, че търся кръводарители от старозагорско

------
Мартин


Тема Re: Варна. час. данови [re: turist]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано27.11.10 00:18



Спомня ли си някой колко време трябва да мине след лъчетерапия, за да може да се направи ПЕТ-скенер?
За химиотерапията знам, че е необходим поне 1 месец, но за ЛТ?



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Варна. час. данови [re: *jull**]  
Автор Ру ()
Публикувано27.11.10 09:49



Казаха ми 3-4 месеца..

Happiness is a state of mind.


Тема Re: Варна. час. данови [re: Ру]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано27.11.10 10:45



Вероятно има значение колко продължителна и натоварваща е била самата ЛТ...



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: ПЕТ скенер Александровска Софиянови [re: nelly_83]  
Авторmegence (Нерегистриран)
Публикувано06.12.10 11:57



мама мина скенера на 29.11.2010 но казаха че засега субсидиите им са спрени и не правят 5скенера вече



Тема Александровсканови [re: *jull**]  
Автор kykлeнcka пиpaня (минаващ)
Публикувано14.12.10 13:22



На 15 декември 2010 г. в 9.30 ч., в присъствието на Министър-председателят Бойко Борисов и министърът на здравеопазването д-р Стефан Константинов, в Александровска болница, ще бъде открит високотехнологичен Център по Позитронна емисионна томография - Компютърна томография /РЕТ/СТ/) за извършване на мултимодална образна диагностика
...
През първата година на експлоатация се предвижда да преминат около 1500 пациента, с тенденция броят им през следващите години да се увеличи до 2000. Центърът по Позитронна емисионна томография - Компютърна томография /РЕТ/СТ/) се намира на гърба на Клиника по по образна диагностика.


Много бавно.. виждам постинги от преди година, когато се е заговорило за него. Не пишат как ще се финансира.



Тема Re: Александровсканови [re: kykлeнcka пиpaня]  
Автор ana8 (член)
Публикувано14.12.10 14:56



Крайно време беше.



Тема Re: Александровсканови [re: ana8]  
Автор Cleo78 (непознат )
Публикувано14.12.10 15:36



Да, наистина. Не всеки може да пътува до Варна. Така поне ще има по един в Източна и Западна България.



Тема Re: Александровсканови [re: Cleo78]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано14.12.10 16:01



Идва ред на кибер ножа!




"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Александровсканови [re: Cleo78]  
Автор gigi1234 (непознат)
Публикувано14.12.10 17:35



Той безплатен ли е за онкоболните ?И с направление от лекуващия лекар ли е?



Тема Re: Александровсканови [re: *jull**]  
Автор reni56 (бореща се)
Публикувано14.12.10 18:08



Крайно време беше някой да помисли и за нещастните онко болни,само дано да не остане като добро пожелание!

От всяка една безизходна ситуация, има най-малко два изхода!


Тема Re: Александровсканови [re: gigi1234]  
Автор MamaD (ентусиаст)
Публикувано14.12.10 18:48





Изследването за онкоболни е безплатно. Контраста ще отклоняват от Варна. За сега записват пациенти. Не е много сигурно как ще са занапред нещата, но то какво ли е сигурно. Тел. за информация - 02/9230 561 и 02/9230 646, търсим проф. Костадинова и д-р Младенова.



Тема Александровска кибер ножнови [re: *jull**]  
Автор kykлeнcka пиpaня (минаващ)
Публикувано15.12.10 15:43



Не само в Св. Иван Рилски, Джул, гледай сега:

Премиерът Бойко Борисов обеща кибер нож и на Александровска
15.12.2010
Премиерът Бойко Борисов обеща кибер нож и на Александровска болница. Това стана по време на откриването на високотехнологичен Център по позитронна емисионна томография в най-голямото и старо лечебно заведение у нас. Центърът е за компютърна томография за извършване на мултимодална образна диагностика. Срез гостите на събитието бяха министърът на здравеопазването д-р Стефан Константинов и началникът на ВМА ген. Стоян Тонев.

„Този апарат за 5 млн. лв. стои от толкова време, а хората ходят да се изследват в Турция. Той хваща ранните ракови заболявания, прави най-добрата диагностика на живо. Мен това ме впечатли – 50% от хората, които си правят това изследване, след това нямат нужда от оперативно лечение", каза премиерът. Той обясни, че досега апаратът не е работил по простата причина, че излиза изключително скъпо - около 5 хил. лв. на ден на прегледан човек. Вече са осигурени са пари за функционирането на новия апарат.
"С ръководството на болницата е постигната договореност да се кандидатства по европейски проекти, за да се купи циклотрон, който струва около 15-16 млн., за да започнем и ние да произвеждаме изотопите, защото около 10 млн. на година отиват само за тези изотопи. Ако изотопите се произвеждат в съседната сграда, може да се преглеждат не 10, а 100 пациенти дневно”, уточни премиерът.

Здравният министър уточни, че 30 000 лв. струват само консумативите. „Лети се с чартърен полет от Унгария, полуразпадът е много бърз. Трябва докато кацне, веднага да дойдат тук с полицейски ескорт, бързо да станат манипулациите. Изключително точна диагностика, но ултра скъпа. Това всичко се плаща от държавата”, заяви д-р Константинов, като отбеляза, че цените в България ще бъдат по-ниски.



Тема Re: Александровсканови [re: MamaD]  
Авторцвeти (Нерегистриран)
Публикувано17.12.10 15:56



Днес дъщеря ми ходи на пет скенер в Ал.болница, но са я презаписали за 22.12.без да дадат обяснение защо. Дали е заради времето или липса на пари....



Тема Re: Александровсканови [re: MamaD]  
Автор Eвeлинa. (непознат)
Публикувано12.01.11 16:13



Хора, ако някой вече е успял да мине на ПЕТ Скенера в Александровска - нека подаде инфо! Записването - с направление от личния лекар ли е? Или от онколог? Безплатно ли е наистина? Четох някъде обратно твърдение. Скенер на конкретен орган ли правят или цяло тяло?



Тема Re: Александровсканови [re: Eвeлинa.]  
Автор MamaD (ентусиаст)
Публикувано12.01.11 21:51



Всичко е както във Варна - някъде по-горе съм дала линк с информация за изследването от сайта на Александровска. Има хора, които са минали, но сега не работят с пациенти - провежда се търг за доставка на радиофармацевтиката. Ще работят (така поне казват) от февруари, ако няма мъгла и летището ни е отворено.
Изследването е безплатно само за онкологичноболни.



Тема Re: Александровсканови [re: MamaD]  
Автор poliatoteva1 (непознат)
Публикувано14.02.11 21:21



Бихте ли ми казали в коя част на Варна се намира болницата с ПЕТ скенера или да ме ориентирате как да стигна до там.Благодаря ви.



Тема ПЕТ в "Св. Марина" - Софиянови [re: poliatoteva1]  
Автор Eвeлинa. (непознат)
Публикувано14.02.11 22:04



Университетската болница "Св. Марина" във Варна
Адрес: гр. Варна 9010, Бул. “Хр. Смирненски” 1
МНОГОПРОФИЛНА БОЛНИЦА ЗА АКТИВНО ЛЕЧЕНИЕ "СВЕТА МАРИНА" ЕАД
тел: 052/30-28-51 (до 59) – централа (с оператор); 052/ 978-211
e-mail: officeub@mail.bg



Редактирано от *jull** на 14.04.12 07:48.



Тема Re: Александровсканови [re: Eвeлинa.]  
Автор poliatoteva1 (непознат)
Публикувано15.02.11 20:22



Много благодаря!



Тема Re: Александровсканови [re: poliatoteva1]  
Автор poliatoteva1 (непознат)
Публикувано18.02.11 18:48



Имам нужда от помощ-заключение от РЕТ скенер данни за метастатична лезия в единичен цервикално-юголарен лимфен възел от долна група в дясно . . . . . което означава какво?



Тема Re: Александровсканови [re: poliatoteva1]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано18.02.11 19:27



Метастатична лезия във възел е разсейка в посочения лимфен възел. Задай си въпроса с копи и пейст в темата Въпроси към лекарите.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: *jull**]  
Автор poliatoteva1 (непознат)
Публикувано27.02.11 10:23



Тъй като не знам в коя тема да го напиша се връщам на ПЕТ скенера резултата е от там имам проблем в един от лимфните възли предпагат ми два варианта единия първо биопсия и после ще решават и втори махат възела и го пращат за изследване.Моля за съвет!За мен е трудно да преценя как да постъпя и в двата варианта си има плюсове и минуси.



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: poliatoteva1]  
Автор Eвeлинa. (непознат)
Публикувано02.03.11 14:54



За мен биопсията не е добър вариант. Махай възела, докато метастазите са само там.



Тема Re: Александровсканови [re: poliatoteva1]  
Авторuвaнa (Нерегистриран)
Публикувано02.03.11 19:11



Колко време ти отне да се плануваш за ПЕТ скенер.Заплаща ли се или ако не с какви документи трябва да се отиде?И къде го направи?Предварително благодаря за отговорите!



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: Eвeлинa.]  
Автор poliatoteva1 (непознат)
Публикувано02.03.11 19:27



Много благодаря,и аз взех такова решение,а за самото изследване не се заплаща,а само с талон от онкологията,не чаках много не повече от десетина дни.



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: *jull**]  
Автор Kizer (непознат )
Публикувано04.03.11 10:33



Здравеите, PET има и в Италия на много места но на местата кадето на мен ми правиха бяха в "Spedali civili" в Brescia и в Cremona също има .. и да допалня знам че тук не е подходящото място но ... Ако има болни от Hojkyn и ако имате възможност задължително си направете ПЕТ в началото и в края на лечението с химиотерапия . Ако решите да направите така недейте пи Натулан който има страшно неприятни странични ефекти ,а и може да си спестите и лъчетерапията както беше в моя случай

ЖЕЛАЯ ЗДРАВЕ НА ВСИЧКИ чао от мен

PS. ако все пак нямате възможност да си направите този ПЕТ имам 3 опаковки по 50 хапчета Натулан ще ги дам безплатно само срещу епикриза с печат и подпис от болницата



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: Kizer]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано04.03.11 11:41



Благодаря за информацията! Мога ли да те помоля да повториш съобщението си (Copy-Paste) и в темата за Ходжкин?


или тук:




"Совите не са това, което са..."

Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: naneta1]  
Авторeli_777 (Нерегистриран)
Публикувано15.03.11 13:14



Здравей казвам се Елена с Ходжкинов лимфом съм т.е. бях минах химиотерапия и от една година съм в ремисия минах пет скенер и се вижда проблем но съм обиколила много доктори и професори и никой с точност не ми казва че е сикурен за активност на заболяването за това те моля да ми дадеш телефона на тази професорка ето ти и и мейла hopi777@abv.bg
Благодаря ти .



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: eli_777]  
Автор naneta1 (минаващ)
Публикувано15.03.11 19:03



Отговорих на мейла. Успех!



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: naneta1]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано15.03.11 20:23



Нанета, мила, не може ли човек да се свърже с проф. д-р Елена Пиперкова чрез телефона на този сайт:





"Совите не са това, което са..."

Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: *jull**]  
Автор naneta1 (минаващ)
Публикувано15.03.11 21:01



Може, разбира се! Даже някъде бях писала координатите за някой друг, но ми се видя притеснена и затова и писах мейл. И на мен понякога ми е трудно да се сетя точно къде съм чела нещо и като загубя маса нерви и време - опирам до Буба - БЛАГОДАРЯ ТИ, мила, че винаги откликваш, а аз гледам да не прекалявам, ама няколко пъти спасява положението!



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: *jull**]  
Автор guslik_33 (любяща съпруга)
Публикувано17.03.11 18:53



Има ли някой информация- кой ще заплаща преглед на ПЕТ-скенер при онкологичните заболявания...,досега за онкоболните беше безплатно, може би МЗ е поемало всичко, а сега...днес в диспансера ни казаха,че те не могат да поемат този преглед....и какво правим...



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: guslik_33]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано17.03.11 22:05



Напиши ми кода на заболяването ГИСТ, за да ти кажа за ПЕТ скенера.
От С 00 до С 96 са кодовете по МКБ на злокачествените заболявания:

.
Моят сарком например е С 49, виж по вашата медицинска документация кода на ГИСТ.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Редактирано от *jull** на 14.04.12 08:08.



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: Buba67]  
Автор guslik_33 (любяща съпруга)
Публикувано18.03.11 07:23



Преписвам от епикризата...Т 3 N 0 M 1 Стадий IV Клинична група IIA
МКБ С 16.2
Бубе,за пореден път -БЛАГОДАРЯ...



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: guslik_33]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано18.03.11 09:18



ПЕТ скенера фигурира в методиката за диспансеризация за 2011 година за злокачествени заболявания за С 16.2. Само дето в графата пише
ПРИ НЕОБХОДИМОСТ: гастроентеролог, ПЕТ КТ, гръден хирург, диетолог, онколог.
За мен изследването си го има, стига да го назначи лекуващия лекар. При следващото посещение попитай защо няма да го назначават, при положение, че е заложено изследването в диспансеризацията. Ако питат откъде знаеш, на страницата на МЗ има качена Методиката.
Ето линк:



Лошото е, че не може да се разгледа файла, а трябва да се свали на компютъра. Аз си го свалих и от там качвам контролите.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Редактирано от Buba67 на 18.03.11 09:33.



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: Buba67]  
Автор Anabela (непознат)
Публикувано19.03.11 17:14



на нас ве4е mесец ни даржат в неведение от Варна ниаmат изотоп и 4акаmе ли 4акаmе а това mе подлудиава да незнаm какво става в организmа на детето mи

наистина ли се далжи на липсата на изотоп?или ако се заплати 3000лева 6те се наmери веднагаиmа ли ниакои в на6ето положение?



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: Anabela]  
Авторsofiq (Нерегистриран)
Публикувано23.03.11 19:54



Moeto dete e lekuvano v onko klinikata za deca v Erlangen-germaniq. Tam PET skenera ni struvashe okolo 500 Evro.Zapazvam si chas predvaritelno. Imam info i za spaneto tam za 20 Evro na den.



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: sofiq]  
Автор Xeлинa (Усмивка)
Публикувано26.03.11 07:35



Моля ви, ако някой има информация за ПЕТ скенера в Турция или Гърция, с кого да се свържа, какви са условията и т.н. да ми помогне, ще съм много благодарна.



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: Xeлинa]  
Автор nelly_83 (ентусиаст)
Публикувано26.03.11 14:49



Здравей,
да- в турция в Анадолският център има ПЕТ скенер, но платен.Слагам линк към една група въс фейсбук, в която пишат много хора, които се лекуват в момента там. От тях можеш да получиш доста информация. Успех от мен!





Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: nelly_83]  
Автор Xeлинa (Усмивка)
Публикувано26.03.11 14:52



Благодаря ти, Нели.





Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: Kizer]  
Авторevelin (Нерегистриран)
Публикувано26.04.11 11:36



Мога ли да попитам за някакъв координат за натулан ако все още го има. Ще си платя само че ми трябва спешно. Аз съм от Варна и до 10 дни трябва да започна 8 курс. Моля ви моят имейл е:evelin.koleva@gmail.com



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: Xeлинa]  
Автор Anabela (непознат)
Публикувано27.04.11 23:09



Не разбираm за6то триябва да се ходи до Турция или другаде ние в4ера mинахmе във Варна св.Mарина напълно безплатно е,записва се предварително по телф. и се 4ака .Успех на вси4ки



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: Anabela]  
Автор Ру ()
Публикувано27.04.11 23:27



До скоро скенерът във Варна пак не работеше, за това.

Happiness is a state of mind.


Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: evelin]  
Автор nelly_83 (ентусиаст)
Публикувано11.06.11 11:23



Да попитам, работи ли вече ПЕТ скенера в Александровска болница? Или все още единствената алтернатива за ПЕТ в Б-я, която се покрива от здравната каса си остава този във Варна?





Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: nelly_83]  
Авторloni24 (Нерегистриран)
Публикувано11.06.11 11:40



Здравей Нели,
Пет скенер само във Варна. Александровска няма пари за изотопа, май че чакат създаването на наша лаборатория за изотопи.
Майка мина във Варна април месец.



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: loni24]  
Автор nelly_83 (ентусиаст)
Публикувано11.06.11 11:43



Благодаря Лони.


Надявам се ти и майката ти да сте добре.




Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: Anabela]  
Авторuвaнa (Нерегистриран)
Публикувано12.06.11 15:13



Anabela,моля те обясни ми по какъв начин се насочва пациента за ПЕТ скенер.на какъв телефон да звънна и на кого всъщност се обаждам.искат ли някакви документи/имам пред вид епиктизи,снимки,скенери/ предварително или се носят при самото изследване?



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: uвaнa]  
Автор guslik_33 (любяща съпруга)
Публикувано12.06.11 17:02



Ние сме на ПЕТ-скенер във Варна на 23.06.Тел на регистратурата на ПЕТ-скенера е-052 978575 и централа на болницата, откъдето те свързват с отделението на ПЕТ-скенера 0885107710.по тел. обясняваш накратко диагнозата и лечение в момента.Ако отивате за първи път те ще ви кажат какви документи да изпратите по пощата или куриер.Ако е за втори или по следващ път- там правят картотека с документите на миналите вече.Но всичко се уточнява по телефона,без да са ви определили ден няма смисъл да ходите.Има и нещо друго- могат да ви откажат сканиране на ПЕТ- ако вида на заболяването не се контролира или проследява чрез ПЕТ-скенер.Някои видове рак се проследяват чрез маркери,чрез КТ или друго.Има някакъв списък на МЗ, в който е определено кое онкологично заболяване на колко време и чрез какво се проследява,и ако попадате там ще ви направят сканиране на ПЕТ и това го заплаща МЗ,ако не попадате в списъка може да ви откажат да ви запишат,или да ви приемат срещу заплащане.
Може за пишеш на Буба- да и изпратиш диагнозата/имаше и още нещо../ и тя ще ти каже как се проследява заболяването ви- по методиката на МЗ.
Ако имаш още въпроси- питай.Това ще ни е третото ходене на ПЕТ-скенер,дано всичко да е наред....



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: guslik_33]  
Автор Anabela (viarva6ta)
Публикувано12.06.11 22:55



mила гуслик благодаря ти за из4ерпателното инфо.успех на вси4ки



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕР в Александровска започва работанови [re: nelly_83]  
Автор sunka75 (дъщеря)
Публикувано15.06.11 12:43





Редактирано от Buba67 на 15.06.11 13:17.



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕР в Александровска започва работанови [re: sunka75]  
Автор kykлeнcka пиpaня (член)
Публикувано15.06.11 13:14



Да, дано този път НАИСТИНА стартират! Дано!



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: пиceтo]  
АвторAClBADEM (Нерегистриран)
Публикувано21.06.11 11:29





Здравейте,
Ние сме представители на най-голямата здравна организация в Турция.
В нашите болници разполагаме с няколко ПЕТ/СТ(най-новият модел) за диагностика.Болниците ни разполагат с най -модерната техника с която работят светвно извесни професори.Разполагаме с 5 онкологични болници +6 други профилирани болници,7 медицински центъра,поликлиники,лаборатории и университет.Представителството ни е в гр.Пловдив,съвсем скоро и в София.
Организацията за провеждане на ПЕТ/СТ е следната:

-Организирано и незабавно извършване на РЕТ/СТ на глава и цяло тяло в рамките на един ден
-Обща сума -1100 евро. Цената включва транспорт с шофьор - преводач и самото изследване
- Тръгване - рано сутрин, прибиране - вечерта на същия ден
- Дестинация: Пловдив - Истанбул - Пловдив

За контакти:+359 878 326 295 д-р Ходжев

032/660 192
е-мейл адрес: acibadem.drhodjev@abv.bg
web:www.drhodjev.com


ПЕТ ВИСОКОТЕХНОЛОГИЧНИ ОНКОЛОГИЧНИ БОЛНИЦИ - разполагащи с най-доброто и модерно в света
CYBERKNIFE /специална цена от 7000 EUR/, GAMMAKNIFE, DAviNCI, PET/CT, TRILOGY, RAPIDARC, FLAS/CT, IGRT
НЕВРОХИРУРГИЯ, вкл. детска неврохирургия, детска неврология
КАРДИОХИРУРГИЯ, вкл. детска кардиохирургия
ТРАНСПЛАЦИОННА ХИРУРГИЯ, вкл. панкреас
ОПЕРАТИВНО ЛЕЧЕНИЕ ПРИ РЕЗИСТЕНТНИ НА КОСЕРВАТИВНО ЛЕЧЕНИЕ ЕПИЛЕПСИИ
ГЕНЕТИЧЕН ДИАГНОСТИЧЕН ЦЕНТЪР
ИН ВИТРО
БАНКА ЗА СТВОЛОВИ КЛЕТКИ ОТ ПЪПНА ВРЪВ
ПРЕДСТАВИТЕЛСТВО ЗА ЧЕРНОДР. ТРАНСПЛАНТАЦИИ
ПЛАНИРАНЕ, ПРОЕКТИРАНЕ, МЕД.ОБОРУДВАНЕ
СТРОИТЕЛЕН НАДЗОР НА БОЛНИЦИ
МЕДИЦИНСКИ УНИВЕРСИТЕТ


Здравната организация “ACIBADEM” упражнява дейността си в общо 27 направления в Турция, локализирани в 11 многопрофилни болници, 8 медицински центъра и поликлиники, а останалата част са лаборатории, проектантска фирма, медицинска транспортна фирма, частно застрахователно дружество. Здравната организация “ACIBADEM” заедно с Университет “ACIBADEM” e най-голямата такава на територията на Турция и е лидер в сферата на здравните услуги. Извършваните медицински дейности са на световно медицинско ниво.

контакти

офис

Редактирано от *jull** на 21.06.11 20:19.



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: loni24]  
АвторAClBADEM HOSPlTALS (Нерегистриран)
Публикувано21.06.11 11:31



Дублиран постинг

Редактирано от *jull** на 21.06.11 20:14.



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: *jull**]  
АвторAClBADEM HOSPlTALS (Нерегистриран)
Публикувано21.06.11 11:50



Дублиран постинг

Редактирано от *jull** на 21.06.11 20:20.



Тема ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: AClBADEM HOSPlTALS]  
Автор kykлeнcka пиpaня (член)
Публикувано21.06.11 12:02



Александровска" набира пациенти за изследване с PET/CT скенер
20.06.2011
На 05.07.2011 г. в Клиниката по нуклеарна медицина на УМБАЛ ”Александровска” започва редовна доставка на изотоп 18F-FDG за стартиране дейността на PET/CT скенера на болницата. Това е втория Център за позитронна-емисионна томография в страната след открития такъв във Варна преди две години.



PET/CT е най-съвременния хибриден метод за функционална и морфологична образна диагностика предимно на онкологични заболявания. Най-често се прилага за определяне разпространението на злокачествения процес /стадия/ и определяне на лечебния подход, за откриване на първичното огнище при доказано метастазирали тумори, за проследяване ефекта от лечението и прогнозата при болния.



Изследвания с PET/CT скенера на УМБАЛ ”Александровска” ще се извършват всяка седмица във вторник, сряда и четвъртък. PET/CT не е скринингов метод и не е еднозначно ефективен при всички онкологични заболявания. Това налага показанията за изследването да бъдат стриктно прецизирани веднъж от изпращащия лекар (специалист или ОПЛ) и втори път - от специалистите в Центъра.



За плануване на изследването са необходими: направление /бланка №119/ (зелен талон), етапна епикриза на пациента, резултати от всички направени до момента изследвания и данни за проведена терапия на заболяването. За записване: тел. 02/9230 561, 02/9230 582



Допълнителна информация



След записване за изследване, следва преглед на пациента от специалист в Центъра. Необходимо е пациентите да потвърдят идването си 1 ден преди изследването, което е скъпо и от него могат да се възползват други нуждаещи се пациенти.



Необходими условия за изследване на пациента – минимум 20 дни след последния курс химиотерапия, 3 месеца след лъчелечение и 2 месеца след хирургична интервенция. За получаване на високо качество на получените хибридни образи (по-висока точност на диагностиката) е необходимо болният да е гладувал поне 6 часа преди изследването, да е поел само вода, да не употребява кофеинови напитки и да ограничи физическата активност.



При приемане на рентгенов контраст през устата (както най-често се налага) е необходимо да носи 1 ампула Урографин, която се разтваря в 1л вода преди изследването, както и 1 надписан СD диск (за запис на изследването).



Болният трябва да си е изследвал нивото на кръвната захар 1 ден преди провеждане на процедурата, а при необходимост за провеждане на изследване с венозно въвеждане на контрастна материя – и нивото на креатинина и тиреотропния хормон (ако страда от тиреотоксикоза). За диабетици подготовката е специална и ще бъде разяснена при записването.



Необходимо е пациентът да информира лекаря ако страда от алергии, бъбречна недостатъчност, клаустрофобия, да уточни дали има придружаващи заболявания и какви медикаменти приема в момента



Тема Re: ПЕТ-СКЕНЕРнови [re: kykлeнcka пиpaня]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано28.11.12 14:00



Темата продължава



"Совите не са това, което са..."


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.