Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:19 25.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Сакън! Недей да се уморяваш!нови [re: mellisa]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано02.01.08 23:53



Започвам да се уморявам да казвам, че ...

Сакън! Такъв виден спамер като тебе как ще се умори! Давай, още не си засрала собствената си тема до пълна нечетивност. Поствай, без да казваш нищо!


Историк!





Луд умора няма, само се поти.


Тема Суснови [re: Caмия Инжинep]  
Автор mellisa (херцогиня)
Публикувано02.01.08 23:54



ЦМО



Прабългарите принадлежат към тюрко-хунската група племена. Потвърждава се от организацията и езика.

Тема Вземи картата и ще се убедиш, че Кийгън енови [re: mellisa]  
Автор Charles (DesertRatt)
Публикувано03.01.08 00:44



кретен.



За Саламин, Лепанто и Навароне сега не ми се рови по картите, на между Трафалгар и Гравелин има бая повече от 100 мили разстояние. Гравелин е в Холандия, а Трафалгар- в Испания. Великата армада води първата си битка с английския хлот преди остров Уайт, тоест-в английски води. Доста далеч от испанското крайбрежие и със сигурност доста повече от 100 мили. Второ-при Гравелин холандците НЕ взимат участие (както и изобщо в битките с Великата армада на херцог Медина-Сидония).

За залива Киберон в момента нещо не мога да се сетя, но да сложиш американска бойна флота през 1759 г. в каквато и да е битка е меко казано, пресилено. Особено пък край испански или френски брегове. Единственото обяснение би могло да е, че Кийгън е американец и като всички американци му се иска американците да са навсякъде дори и да не са били. Нещо като руския еквивалент на руски крепостен, който създал електрическата крушка, а не Едисън.


Утре ще отговоря по-подробно.

...жаль сады сторожат и стреляют без промаха в лоб...

Тема Re: Суснови [re: mellisa]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано03.01.08 10:56



ЦМО

Ами ако му хареса?



Тема Мисля, че най-често битки са се воделинови [re: Shun]  
Автор Charles (DesertRatt)
Публикувано03.01.08 12:01



по пътищата от Изток на Запад, тоест откъдето минават номадските варварски орди. По пътя на хуните, прабългарите, германските орди, татарите и т. н. Тоест в една Унгария е имало много повече битки, отколкото в която и да е друга част в Европа-който е тръгвал нанякъде нещо да завладява задължително е трябвало да мине през маджарите. Същото можем да кажем за територията на Сърбия. България също би могла да се включи, ако през средновековието не е била толкова силна държава, тоест не е имало мераклии да минат през България, ако могат да я заобиколят. За сметка на това при Омуртаг (мисля, че при него беше) българите воюват с франките, но познай на чия територия?



Във Франция е имало няколко инвазии-на римляните и на маврите. След това за кратък интервал Франция е била бойно поле на англичаните. Както да го гледаш-не можеш да го броиш за някаква арена на постоянни конфликти. Освен това маврите и римляните воюват основно в южна Франция, а германците- в северна. Тоест пак няма припокриване на бойните полета.

Според мен зони с най-много конфликти са били тези държави, които са били разпокъсани на отделни княжества и поради тази причина са давали възможност на съюз на отделни княжества с чужд агресор, чуждо влияние. Пример-Холандия, Италия (както си казал) и германските княжества до обединението им. Англия и Испания по суша не воювали никъде освен на територията на Холандия.

Даже и Константинопол не бих го броил за арена на непрекъснати битки-Византия е била прекалено силна държава, за да допуска често да й обсаждат столицата.

...жаль сады сторожат и стреляют без промаха в лоб...

Тема Не е така :)нови [re: Charles]  
Автор mellisa (херцогиня)
Публикувано03.01.08 12:04



Грешката е моя, аз съм превела неправилно - Кийгън казва няколко стотин мили за разстоянията между Трафалгар, Киберон и Гравлин; аз съм прехвърлила стоте от по-горе и тук, надявам се, че ще ме извиниш.

Но за всичко останало, не си прав.
Саламин, Лепанто и Навароне са много близо, особено първите две. Грубо казано, едното е от ляво, а другото от дясно на Коринт. Навароне е в залив в южен Пелопонез, т.е., малко по-далеч, но разстоянието пак е доста прилично.

Що се отнася до Непобедимата Армада и Киберон...Първо, Гравлин днес е във Франция, а тогава е бил испански, което впрочем е решаващо за неговия избор. И когато Кийгън говори за протестанска Холандия и Англия срещу Испания, той няма предвид конкретно участие и на двете страни в битката при Гр., а за политическия съюз в неговата цялост. Няма как да отречеш, че тези две държави са в съюз срещу Испания, както и че именно заради блокадата на испански пристанища във Фландрия от холандски моряци, The Beggars или Geuzen, както е на фламански, изборът на испанците пада именно на Гр. като единствен свободен испански град, който не е сред издигнатите от холандците морски прегради.
Що се отнася до Киберон, може би ще ти е по-лесно ако кажа, че битката е крайната фаза на 7 годишната война. Впрочем, французите я наричат и битката при кардиналите, последните бидейки няколко средно големи скали, край които се е разиграла тя. Не знам обаче англичаните да са запазили това име като се замисля, ще ми е интересно да проверя :) Та Киберон е в Бретан, Франция, така че разстоянието съвсем не е голямо спрямо Гр., който е в най-северните части на Франция днес. Що се отнася до това защо един истински бpuтанец като сър Кийгън определя флотата като англо-американска мога да си обясня само с това, че отново се гледа политическата ситуация в конфликта в неговата цялост, а не конкретната битка. И че англичаните обичат да напомнят на американците, че в началото историята им е била обща - колониите по това време са си били точно това - английски колонии, без идеи за независимост в главата.



Прабългарите принадлежат към тюрко-хунската група племена. Потвърждава се от организацията и езика.

Тема Re: Мисля, че най-често битки са се водели [re: Charles]  
Автор mellisa (херцогиня)
Публикувано03.01.08 12:11



Хем си прав, хем и не си.
От една страна наистина през едно Средновековие в разпокъсаните Франция и Англия има повече конфликти, факт, но от друга, тук въпросът не е в коя страна или по голяма територия е имало най-много конфликти, а говорим за много тясно определен...хайде, да го кажем, говорим за град.


Защото колкото и битки да е имало във Франция, те рядко стават реално на едно и също място - изключвам примерно Дюнкерк, Поатие или Ардените, които са ключови позиции и които най-често е трябало да се отбраняват.

Прабългарите принадлежат към тюрко-хунската група племена. Потвърждава се от организацията и езика.

Тема Това няколкостотинте мили го приемам,нови [re: mellisa]  
Автор Charles (DesertRatt)
Публикувано03.01.08 12:28



за Пелопонес не съм спорил, щото не ми е силната страна и трябваше да проверя.

Гравелин тогава е бил френски. Вервай ми-френски е бил. С френски управител. Съюз между Холандия и Англия тогава е имало, но холандците по никакъв начин не са били блокирали пристанищата. Холандската флота е от плоскодънни бързи ветроходи, които не са за дълбока вода-нестабилни са. За сметка на това при преминаване над пясъчните коси по крайбрежието са перфектни. Ветроходите на армадата са били с дълбоко газене-тоест не могат да влязат в пристанищата, защото ще са затънали. Единственото пристанище, в което са могли да влязат, мисля че беше Антверпен, но и днес каналът е опасен, нищо че плитчините му са маркирани с буйове, а тогава при влизане на цялата армада е било още по-трудно. В същото време херцог Парма не е имал кораби, които да могат с бой да си пробият път до открито море-имал и баржи и салове. Друг е въпроса защо не се е подготвил като хората. Факта е, че Парма не може да стигне открито море, а в открито море е жив загинал при най-леко вълнение. Медина-Сидония пък обратно-не може да влезе на плитко. Тъй, че испанците са се пазели сами, колкото и смешно да изглежда.

Що се отнася до Киберон е меко казано, пресилено да броиш във войната Америка, при положение, че САЩ се създава през 1776 година. Тоест, корабите при всички случаи са били чисто английски.

Освен това да броиш за арена на сражения територията на държавите съюзници е пресилено. Ми през ПСВ за Англия работи една трета от земното кълбо. Като част от държавите са били независими. По същата логика, можем да пишем Австралия и Нова Зеландия за арена на сражения.

Затова и битката за Атлантика не мога да я броя за една битка. Морската битка си е нещо много конкретно, конкретен сблъсък или поне няколко сблъсъка последователно, но с връзка помежду си. Както е било потопяването първо на Худ, а после на Бисмарк. И ако Кийгън брои битката за Атлантика през ВСВ за една битка, що е пропуснал и първата битка за Атлантика през ПСВ. Щото и тогава немците са ползвали енергично подводници.

...жаль сады сторожат и стреляют без промаха в лоб...


Тема Ми 20-30 километра вляво или в дясно ненови [re: mellisa]  
Автор Charles (DesertRatt)
Публикувано03.01.08 12:36



са от значение, в края на краищата. Освен това не мисля, че в средновековна Англия конфликтите са били по-малко, отколкото в Германия. Само дето в Англия е имало зачатък на държавност и затова конфликтите там са по-известни-имат хроники, имат действащи лица, които са повече или по-малко ясно определени. В една Германия, населена с племена никой не си е правил труда да отбелязва кога селото Х е тръгнало да отупа комшиите от селото игрек.



...жаль сады сторожат и стреляют без промаха в лоб...

Тема Re: Въпрос 2нови [re: mellisa]  
Автор Kapakoлю (абсолютен дрил)
Публикувано06.01.08 12:29



Е в крайна сметка кой е верният отговор според Кийгън?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.