Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:55 02.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Тема Re: вечната империянови [re: Caбaзий]  
Автор Boлk (магичен)
Публикувано09.03.07 17:00



А пък прегръщането на Монотеизма в юдейопрозводните му форми води до разрушаване на смисъла от духовност, култура и държавност.

Поредната глупост изръсена от Махмуд Абас.Както е широко известно се върви от политеизъм към монотеизъм -и то не само в Европа но и Азия -или Буда не ти говори нищо?Езичниците се претопяват много лесно -въпреки, че българина никога не е бил запален християнин в църковния смисъл на думата всеки носи християнството в себе си -ако не вярва -да си представи как го обрязват и трябва да се моли 5 пъти на ден

Та който отрича православието за запазване на българщината през османското робство е меко-казано заблуден.



Тема Re: ДО ВСИЧКИ СПАМАДЖИИ В ТЕМАТАнови [re: _magotin_]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано09.03.07 17:03



Ако няма какво да кажете по същество, ще заключа темата. Хубаво си помислете. За останалото, може да си размените скайп, месинджър, айсикю, да си размените на лична бележка номерцата и да си пишете каквито искате глупости.



Тема шумер класификациянови [re: Caбaзий]  
Автор dedo_minu (член)
Публикувано12.03.07 15:00



ШУМЕРИТЕ не са семити!





Тема Re: АБАСИДИТЕнови [re: Caбaзий]  
Автор dedo_minu (член)
Публикувано12.03.07 15:37



Че то и Аллах е арамейска дума ....

Ето още майтапи - асирийския танц ГУБАРЕ





Ако искаш ще ти пусна асирийски песни от Джанан Сава (имаше един боди билдер Атанас Дженанов ),
Може да ти пусна песен от халдееца Иван Петрос или от асирийката Людмила Кошава



Тема Re: НАЛИ ОБЕЩАХ НА РИМЛЯНИНА...нови [re: _magotin_]  
Автор mellisa ()
Публикувано12.03.07 15:40



Подарък







Cupitor Impossibilium

Тема Re: НАЛИ ОБЕЩАХ НА РИМЛЯНИНА...нови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (минаващ)
Публикувано12.03.07 17:15



Интересно, обаче ми се струва, че началото на ІІІ век е малко раничко за хуни в Сасанидски Иран...

Но няма да е зле да дадеш цялата статия де...

Редактирано от _magotin_ на 12.03.07 17:17.



Тема Re: НАЛИ ОБЕЩАХ НА РИМЛЯНИНА... [re: _magotin_]  
Автор mellisa ()
Публикувано12.03.07 17:23



Останалото от статията са поредица други имена. Нищо интересно и нищо с български дъх


Що пък 3ти век?


Cupitor Impossibilium

Тема Re: НАЛИ ОБЕЩАХ НА РИМЛЯНИНА...нови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (минаващ)
Публикувано12.03.07 17:30



Ами този, "нашичкият" Заберган, тормозителя на Византия от 6 век, е този от цитираните извори. А другият, предполагаемият Заберган от рес гестите на дивия Шапур, е бая по-ранен. В текста е изброен като придворен на Ардашир І, а даже не и сред придворните на Шапур І, което означава, че се е споминал най-късно в първите две десетилетия на ІІІ век. Ерго, ако е хун с иранско име наистина отдалеч е дошъл, за да се включи в списъка на персийските благородници. Нещо ми се струва, че по това време дори фамозните ефталити още не са изградили своя естаблишмънт...



<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от _magotin_ на 12.03.07 17:30.</EM></FONT></P>

Редактирано от _magotin_ на 12.03.07 17:36.



Тема Re: НАЛИ ОБЕЩАХ НА РИМЛЯНИНА...нови [re: _magotin_]  
Автор mellisa ()
Публикувано12.03.07 17:36



Идеята не е, че онзи е хун с иранско име, а че това иранско име по-късно се взаимства/среща при хуните. Три века не са много, също както и за Аспорик, впрочем.


Cupitor Impossibilium

Тема Re: НАЛИ ОБЕЩАХ НА РИМЛЯНИНА...нови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (минаващ)
Публикувано12.03.07 17:42



И аз мисля, че това е вярната идея - ГАН е според скромните ми познания характерно окончание за ирански имена.
При Аспорик нещата са доста по-комплексни, още повече, че имаме и многобройни алански? Аспаровци, включая и в двора на Атила.
Колкото до Аспорик Бешевлиев добре е изчерпал въпроса, като аз специално проверих какво мислят грузинските учени по темата. Те казват, че Аспакур у АМ е вероятно Аспарух и АМ не е доразбрал коректно името, което впрочем се потвърждава и от начина, по който АМ предава други имена и титли.
Според мен най-важно е изписването на името у Ширакаци, което за мен е по-вярното изписване от популярната на други места форма ИСПОР. Интересно какво биха казали специалистите - може би за определени етнически групи окончания като УХ, АУХ, РАУК са били трудни за произнасяне?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.