Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:16 20.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Тема Чакай сега,нови [re: _magotin_]  
Автор mellisa ()
Публикувано12.03.07 17:56



по-бавно, Бешевлиев не ми е настолна книга

(да ме прощава)
За ГАН нямам какво да кажа, освен, че спорд някои тълкователи не става дума за Заберган, а за наставна титла, т.е., за Забер кан и тогава името е само Забер. (Б)ЕР характерно окончание за иранските племена ли е?
Аспариковци, Аспаровци и сие дал бог, Йорданес говореше и той за един, пръв между патрициите, знатен готски род, зет на императора, блаблабла...
За някои характерни звуци и звукови групи не знам, може би, защо не, не случайно се говори за принадлежността на българите към езиковата тюкска група на Р


Cupitor Impossibilium

Тема Re: Чакай сега,нови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (минаващ)
Публикувано12.03.07 18:02



За Бешевлиев - става дума за легендарната му статия за иранските елементи, откриваема в ууу.протобългериънс.ком, прощавай, ама не ми работи нещо латиницата в този форум понякога.
Колкото до Аспаровците, масово се считат за алани и АСП - кон е вероятно същото като у нашия човек и в много други ирански имена.
Колкото до ЗАБЕРГАН не мисля, че в този надпис става дума за ЗАБЕР КАН, макар че се сещам за много примери, когато титли и имена се мешат или заменят. Ако идеята, че става дума за иранско име, преминало после у хуните е достоверна, малко вероятно е това иранско име в доста по ранен паметник да представлява сложносъставно от две части - собственото име Забер и КАН.
В Персия има титли с КАН, аз се сещам веднага за фамозните ДЕХКАН и не по-малко именития КАНАРАНГ, но в партската и пахлавийската версия на разглеждания паметник името на ЗАБЕРГАН се изписва с Г, а не с К. Ще трябва пак да го прегледам, разбира се, това е по-памет, искам да си погледна и гръцката версия, за да съм сто процента сигурен, че бяха Гта, а не К.





Тема Re: Чакай сега,нови [re: _magotin_]  
Автор mellisa ()
Публикувано12.03.07 18:18



Не прекалявай!


Ще ти спестя труда, гръцката версия е несъществуваща в тази си част, а сасанидският персански (а не пахлави, по неправилно е така) нечетлив.
Партският е транскрибиран като Забриган, но това са лингвистични допълвания.


Cupitor Impossibilium

Тема АБАСИДИТЕнови [re: dedo_minu]  
Автор dedo_minu (член)
Публикувано12.03.07 22:15



В момента няма как да проверя дали асирийското хоро се нарича "ГУБАРЕ" или "ГЪБАРЕ".
Ако е "ГЪБАРЕ" , ще да е от арамейското ГАУРА или ГАБРА, ГАБРО - здрав силен могъщ,. При нас горе долу е близко до ГАВРА - дума с негативен заряд....
Асирийците имат един певец - ГАБРО Пило. По име е като нашето ГАБРОво.... Та кво - Габрово си е асирийско (арамейско) име и означава здраве сила мощ





Тема Re: Чакай сега,нови [re: mellisa]  
Автор БoянГeнoв (член)
Публикувано12.03.07 23:25



Мелиса, гледай малко по-широко на нещата, а не задълбавай в детайли - очевидно е, че Заберган е едно и също име и при нашия и при персийския. Освен това не мисля, че може и да е Забер - кан, защото знаеш че титлите ни стоят пред имената.



Тема Re: Чакай сега,нови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (минаващ)
Публикувано13.03.07 11:08



Ако в партската версия /която е подписаната впрочем/ е ЗБРГ примерно /импровизирам/, значи идеята за Забер-кан отива по дяволите...





Тема Re: Чакай сега,нови [re: БoянГeнoв]  
Автор mellisa ()
Публикувано13.03.07 12:25



Ще се изненадаш колко важни са детайлите в историята


Всъщност тя цялата история е сбор от поредица детайли
Преди време бях разказвала как две букви в един текст бяха променили изцяло значението на цяла една битка, та даже и я бяха преместили с хиляда километра


Cupitor Impossibilium

Тема Re: Чакай сега,нови [re: _magotin_]  
Автор mellisa ()
Публикувано13.03.07 12:28



Добре, приемаме, че по това време е малко вероятно изписаното да е било Забер кан (ех, къде е Зи да каже, че такива животни като х/канове няма

).
После? Хайде, коментирай си текста, какво следва от това?


Cupitor Impossibilium

Тема Re: Чакай сега,нови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (минаващ)
Публикувано13.03.07 15:04



Ами следва добре известният извод, че у прабългарите доминирала иранизирана или направо иранска аристокрация.


Че особения интерес на Кубрат към дворцова сасанидска посуда може би не е просто интерес към златото, а има определена етнокултурна мотивация. Че майсторите, правили Наги-сен-Миклош, няма как да са печенези, а са лица от иранския културен кръг с добро познаване на съответните сюжети и че такива може да има у българите, но малко вероятно у аварите и невъзможно у печенезите.
Че Мадарският конник, какъвто паметник впрочем у тюрките няма, не случайно е поставен над главното култово средище в близост до българската престолнина.

Редактирано от _magotin_ на 13.03.07 15:24.



Тема Тъй, тъй...нови [re: _magotin_]  
Автор mellisa ()
Публикувано13.03.07 15:57




Хайде пак от начало и бавно
Виж, казваш много готини неща и с чудесни попадения, но имаш няколко много големи недостатъка Първо, много бързо скачаш от 2 на 200 и от две имена правиш доминираща цялата българска аристокрация. То може и да е било така, сигурни доказателства още никакви няма за или против, но ако е било така е било въпреки твоя аргумент, а не заради него Какво мога аз да се изведа като извод от текста? Че сасанидско-ирански имена се срещат и сред племаната на някои -гури няколко века след това, като поради хронологията връзката определено е Персия--Гури, а не обратното. За етническа връзка между някои ирански племана и някои -гури може да се мисли, само толкова. Все пак не можем да сме сигурни, че един хубав ден някой оногундурски посланник в двора на Сасанидите не си е харесал като име на бременната му булка сасанидка ей онуй второто горе в дясно от надписа и тъй името да се е появило по случайност в неговото племе
Разбираш ме, нали?
Интереся на Кубрат към сасанидската посуда може да не е интерес към златото, а към изкуството. Етнокултурна мотивация? Може, но първо ми отговори на един въпрос - знаеш ли къде е втората (след комплекса на 3те в Гиза де) по големина египетска пирамида? Хайде едно въпросче и от мен, а ако му отговориш правилно, ще продължим
И второ, зарежи лафове от рода на "добре известно" или "както всички знаем". Най-малкото приеми, че съм върл картезианец и искам доказателства, не общи приказки

Сега се сетих и за трето Това тук е форум и кой какво казал или не няма голямо значение, но ако наистина си археолог (хм, хм...) да си изнасяш така теориите и мненията е...абе... Аз съм абсолютна завършена арогантна кучка, но сравнение с онези, които един ден ще спорят с теб и ще те мачкат съм направо ангелче. И си дай сметка колко тежест ще имаш, ако всичките ти умни думи са скрити зад гръмки фрази, заяждане и най-вече, неизпипаност на детайла, ако, както ти казах по-горе, скачаш веднага от 2 на 200. Не само, че ще се смеят на 200та, ами и 2то ще мине в графата фантасмагории даже. И по същия начин, по който аз те смачках, ще те смачкат и те. Защото не толкова фактите, които казваш, а тяхната интерпретация и начина, по който ги поднасят, не търпят критика.


Cupitor Impossibilium


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.