Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:25 27.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Re: нищо не доказвашнови [re: Йoaн_Mизийckи]  
Автор gioni (поморлийт)
Публикувано07.08.06 19:14



Ти сам каза , че на тракийски означавало горещ, нямам нито един познат който като му е горещо да каже ГЕРМАЛНО МИ Е!

Извинявай

Примера не важи.



Тема Re: нищо не доказвашнови [re: gioni]  
Автор Йoaн_Mизийckи (Чудотворец)
Публикувано07.08.06 19:18



Ти сам каза , че на тракийски означавало горещ

Така ли? Къде съм го казал?

нямам нито един познат който като му е горещо да каже ГЕРМАЛНО МИ Е!

Ти за някакво мерило ли се имаш?

Извинявай

Е то на такова като тебе е грехота да не му простиш.

Не разбрах... СГАН лъжци ли са или има българска дума ГЕРМАН, идентична с тракийската?




Тема един час веченови [re: Йoaн_Mизийckи]  
Автор gioni (поморлийт)
Публикувано07.08.06 19:23



Нито една съвременна българска дума не можа да докажеш, че произлиза от тракийския, а има такива (малко са, но има). И за журналист не ставаш дори.



Тема Re: един час веченови [re: gioni]  
Автор Йoaн_Mизийckи (Чудотворец)
Публикувано07.08.06 19:26



Повтаряш като латерна едно и също. Не мислиш ли, че е време да млъкнеш... поне за едното достойнство?

Та, не разбрах, СГАН лъжат ли или има дума българска дума ГЕРМАН с тракийска етимология?


Смешно ли ти е още? Не вервам. ДОКАЖИ ГО! Запиши си хилежа и качи файла нейде да го чуем, за да се посмеем и ние.


Редактирано от Йoaн_Mизийckи на 07.08.06 19:27.



Тема Re: един час веченови [re: Йoaн_Mизийckи]  
Автор saur (минаващ)
Публикувано07.08.06 19:33



Извинявам се, че се намесвам в спора ви, но тракийска дума "герман" няма.
Има два топонима - родното място на Велизарий в Кюстендилско Германия и град при Хелеспонта Герме. И понеже на гръцки thermos означава "горещ" (от същия корен има думи с това значение в още 4-5 и.е. езика), а в нашите народни вярвания има "герман", както и географски имена като Джерман, се предполага, че тракийският корен герм- означава "горещ". Това предположение е много вероятно, защото топонимите от този корен се намират в райони с термални извори.
Освен това в списъка, даден от Vencci в началото на темата, има само 4 истински тракийски глоси, чието значение е засвидетелствано от античните автори. Останалата част от списъка се състои от "ученоглавски" догадки.





Тема Re: един час веченови [re: saur]  
Автор Йoaн_Mизийckи (Чудотворец)
Публикувано07.08.06 19:36



Аз не съм съгласен, че герм- означава "горещ".
Ти можеш ли да посочиш аргументация за това ученоглавско твърдение?

Което ме подсеща, че Гьона още не ми е отговорил: Къде съм казал, че "герман" означава "горещ"?




Тема Re: един час веченови [re: Йoaн_Mизийckи]  
Автор saur (минаващ)
Публикувано07.08.06 19:45



Да, germ- е един от малкото убедително възстановени тракийски корени. И един от малкото, който се признава от всички изследвачи на тракийския език. Аргументацията е например името Герма в Галатия, преведено на гръцки като Therma, думи от същия корен в староиндийски, авестийски, арменски, латински, пък ако щеш и нашето "горещ".
Но другите в по-голямата си част са плод на фантазията. Например as - аз е "доказано" по следния начин - буквите АС се срещат една до друга в два тракийски надписа и Вл. Георгиев решава, че щом в български има "аз", значи и на тракийски ас означава "аз"(?!)



Тема Re: един час вече [re: Йoaн_Mизийckи]  
Автор gioni (поморлийт)
Публикувано07.08.06 19:46



Добре не си казал, някой друг е казал от компанията ти. Като не знаеш дали съществува такава дума и какво означава защо ми го даваш за пример (доказателство) за нещо си и ти не знаеш какво? Ами дай някакъв безспорен пример. Нали трябва да докажеш че българския произлиза от тракийския. Хайде давай, дотук нищо, ама абсолютно нищо.





Тема Re: един час веченови [re: gioni]  
Автор Йoaн_Mизийckи (Чудотворец)
Публикувано07.08.06 20:26



Принтирай си това и тури един автограф отдоле:

Аз, долуподписаният Гьон, декларирам, че ако ще и самият Господ Бог да слезе на земята, за да ми каже, че тракийският език принадлежи към славянската група езици, ще го отрека и ще му поискам да ми направи развой на езика, защото в противен случай отиват по дяволите всичките ми глупости, изписани в споровете с Комита Чифтепищовов, за които е смъртоносно местното население да е славянско.

С гръцка наглост,

Гьонсурат Влашки
[място за подпис]






Тема Re: един час веченови [re: saur]  
Автор Йoaн_Mизийckи (Чудотворец)
Публикувано07.08.06 20:33



един от малкото, който се признава от всички изследвачи на тракийския език.

Това не е никакъв аргумент.

Аргументацията е например името Герма в Галатия, преведено на гръцки като Therma

Това също не е.
Ако това е аргументация, защо тракийското Палене, преведено на гръцки като Флегра не е аргументация? Двойни аршинчета? Или пък козари - агацири?

думи от същия корен в староиндийски, авестийски, арменски, латински, пък ако щеш и нашето "горещ"

Германци като "горещи" ли се превежда?

Но другите в по-голямата си част са плод на фантазията.

Склонен съм да се съглася, стига да не абсолютизираме това мнение.

Вл. Георгиев решава, че щом в български има "аз", значи и на тракийски ас означава "аз"(?!)

Не е като да няма логика.





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.