Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:26 24.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Re: един час веченови [re: Йoaн_Mизийckи]  
Автор gioni (поморлийт)
Публикувано07.08.06 21:03



Това последното доказва, че интелекта ти е на третокласник. Аз какво да направя, че няма нито един, подчертавам нито един лингвист който да застъпва твоята теза. Напънах се максимално, бях добронамерен, но ти нищо не измисли, месеци наред манипулираш по журналистически, и никакви идеи нищо - няма автохтонна теза, няма лингвистични аргументи, няма археологически аргументи, четеш и извори като дявола евангелието. Бе мъка......



Тема Re: един час веченови [re: gioni]  
Автор Йoaн_Mизийckи (Чудотворец)
Публикувано07.08.06 21:11



Това последното доказва, че интелекта ти е на третокласник.

Струва ми се, че искаше да кажеш първолак. Което е една идея над теб - детската градина.

няма нито един, подчертавам нито един лингвист който да застъпва твоята теза

А бе то нямаше и дума "герман" в българския и дори в нито един диалект, ама се оказа, че Гьонсурата бил просто невежа. Ако прочетем мнението на Шафарик ("Слованске старожитности") и Георги Сотиров ("Чие е писмото Линеар Б") дали Гьончо няма да се окаже като един сладкодумен, но крайно неосведомен подчертавчик?


Между другото не са само двамата. Много са, но няма да ти ги изреждам, щото, предполагам, всеки учен, който не ти уйдисва на гъркоманския акъл, е "несериозен".

няма автохтонна теза, няма лингвистични аргументи, няма археологически аргументи, четеш и извори като дявола евангелието.

"Не може да съществува онова, което НЕ ТРЯБВА да съществува."
Оруел, "1984"

Бе мъка...

Обещавам повече да не те мъча. Извинявам се за причиненото неудобство.




Тема Re: един час веченови [re: Йoaн_Mизийckи]  
Автор gioni (поморлийт)
Публикувано07.08.06 21:18



Типичен псевдоотговор на жълто журналистче. Много се ядосваш нещо. Пиши си глупостите забавляваш ме. Все пак не разбрах какво стана с тази дума ГЕРМАН. Тракийска ли е? В кой извор е фиксирана? Какво е означавала? Ако е доказано какво е означавала има ли същото значение в съвременния български език? Какво е разпространението й? А в другите славянски езици? И най вече не разбрах защо ми я даде за пример, как си ме ЗАКОПАЛ с нея? Не се надявам и да разбера....

Редактирано от gioni на 07.08.06 21:20.



Тема Re: един час веченови [re: Йoaн_Mизийckи]  
Автор saur (минаващ)
Публикувано07.08.06 21:24



Драги Йоане, аз ти посочих аргументите, които поиска. Зад тях стоят имената на всички езиковеди, проучвали тракийския език. Те може и да не са прави, но все още никой не ги е оборил. Ако ти можеш да предложиш свое аргументирано обяснение, различно от тяхното, и да обориш техните аргументи - направи го. Но да заявяваш, че не ти харесва, е недостойно.
Между другото забрави ли, че сам размахваше етимологичния речник и ни просвещаваше за "тракийската дума герман"???



Ако това е аргументация, защо тракийското Палене, преведено на гръцки като Флегра не е аргументация? Двойни аршинчета? Или пък козари - агацири?

Палене - Флегра, козари - агацири и Герма - Терма са независими едно от друго имена и не виждам как можеш да ги използваш като аргумент за вярност едно спрямо друго. Уверявам те, че учените, писали за герм-, никъде не са казали, че Палене не е Флегра и казари не е агацири.
Съгласен съм, че и в трите случая трябва да се приложи една и съща методика - но методика езиковедска, а не любимите на теб и твоите учители догадки, фантазии и измислици.

Сега от мен три уточнения за Палене:
1. Името се пише с две л - Паллене. Това двойно л трябва да се обясни.
2. Не можеш да говориш, че Флегра е превод на Палене, след като името Флегра е по-старо.
3. Името Палене е дадено от гърците.

И не забравяй, че дори да се справиш с тези три въпроса, ученоглавците могат да ти кажат, че коренът е общ за индоевропейските езици, а не е специфичен славянски, и като ти изцитират примери от още десет езика, пак няма да приемат твоето обяснение.
Все пак ти пожелавам успех в борбата срещу ученоглавците.

Вл. Георгиев решава, че щом в български има "аз", значи и на тракийски ас означава "аз"(?!)

Не е като да няма логика.


За съжаление е доста слабичко като хипотеза, защото нямаме изолирана тракийска дума ас, а само измъчени догадки.
В надписа от Кьолмен имаш ZECACII - което Георгиев разделя на ZECA и АCII, и понеже алфата му трябва и за двете думички, решава, че майсторът искал да сложи две алфи, ама се разсеял и сложил само една. Българска работа...

В надписа от Езерово пък имаш дългото
РОЛICTENEACN
EPENEATIЛ и т.н.,
което всеки разделя както си ще.



Тема Re: един час веченови [re: gioni]  
Автор Йoaн_Mизийckи (Чудотворец)
Публикувано07.08.06 21:27



Много се ядосваш нещо.

Да, може би това е причината да си правя гаргара с тебе. Лазиш ми по нервите с гьонсуратлъка си.

Все пак не разбрах какво стана с тази дува ГЕРМАН.

Ама чакай сега? Нали нямаше такава дума?В НИТО ЕДИН БЪЛГАРСКИ ДИАЛЕКТ!



Тракийска ли е?

При положение, че е тракиецът Велизар е родом от Герман, предполагам, че е тракийска, освен ако, недай си Боже, не се окаже българска...

Какво е означавала?

Същото, което значи и днес. Нямам забележки по мнението на господата от СГАН.

А в другите славянски езици?

Другите славянски езици са "скитски". Само българският е "тракийски", макар и да са близки.

как си ме ЗАКОПАЛ с нея

Коя "нея"? Ако признаваш, че съществува, автоматично означава, че съм те закопал, щото не й позволяваше да я бъде.

Не се надявам и да разбера....

Не се подценявай така. Трябва ти просто малко повече търпение. Стотици хиляди деца имат проблеми с възприемането на информация, но все пак успяват да завършат училище.
На аутистите даже им хванаха цаката, та на теб ли няма...


Редактирано от Йoaн_Mизийckи на 07.08.06 21:28.



Тема Re: един час веченови [re: Йoaн_Mизийckи]  
Автор gioni (поморлийт)
Публикувано07.08.06 21:32



Много смешно

. Пак не отговори конкретно (направо нищо)на нито един въпрос.



Тема Re: един час веченови [re: saur]  
Автор Йoaн_Mизийckи (Чудотворец)
Публикувано07.08.06 21:47



Зад тях стоят имената на всички езиковеди, проучвали тракийския език.

Искаш да кажеш "сериозните" езиковеди. Защото аз съм чел и "несериозни", които дават доста убедителни алтернативи. В интерес на истината се оставих да ме завлечеш малко в ученоглавщината. Какъв germ-, какви пет лева?
Името на селото е ГЕРМАН! Откъде-накъде решаваме, че коренът му е герм-, особено ако има убедителна теория, че идва от една от вариациите на името на Хермес?

Уверявам те, че учените, писали за герм-, никъде не са казали, че Палене не е Флегра и казари не е агацири.

Аз пък те уверявам, че не са писали ИЗОБЩО нищичко, щото не им уйдисва.

1. Името се пише с две л - Паллене. Това двойно л трябва да се обясни.

Ти откъде знаеш от кой препис нататък се появява второто Л? Освен това второто Л изобщо не променя фонетично ситуацията. Имам и някакви подозрения, че с двойна Л беше само при Страбон. За другите трябва да проверя. Така или иначе ми се губи значимостта на този детайл.

2. Не можеш да говориш, че Флегра е превод на Палене, след като името Флегра е по-старо.

Не е вярно, освен ако не ми намекваш, че предгръцкото население също е било... гръцко?!!

3. Името Палене е дадено от гърците.

Споменато е в гръцки текст като друго име на Флегра. Никъде не пише, че гърците са кръстили местността. Те са я кръстили, но с името Флегра, което е превод на местното Палене.

И не забравяй, че дори да се справиш с тези три въпроса, ученоглавците могат да ти кажат, че коренът е общ за индоевропейските езици, а не е специфичен славянски, и като ти изцитират примери от още десет езика, пак няма да приемат твоето обяснение.

Именно. Само дето моето убеждение, че местното население е славянско, изобщо не идва от Палене, Белица и разните му там германи и азовци. Но тези глоси са предостатъчни да се мисли в тази посока. Което не се прави, а аз получавам търсения повод да си храча по ученоглавците.
С измислена псевдонаука може да се "докаже" всичко и да се "отхвърли" неудобно мнение. Еле па като имаш имагинерни праславянски и праиндо-европейски езици.

За съжаление е доста слабичко като хипотеза, защото нямаме изолирана тракийска дума ас, а само измъчени догадки.

Имам какво да кажа, но ще си замълча. Какво имаме и какво нямаме е комплексен въпрос. Някой нямат нещо, но други го имат, но понеже първите го нямат, е без значение, че вторите го имат. А вторите не го споделят с първите, защото в момента, в който първите го имат, ще стане мазало, което вторите не желаят. Така или иначе за вторите е без значение какво мислят и имат първите, защото каквото имат, вторите си го имат и им дреме на шапуната.
---

И така, германците горещи ли са?




Тема Чети, то сляпото окато прави!нови [re: Йoaн_Mизийckи]  
Автор saur (минаващ)
Публикувано07.08.06 22:10



Името на селото е ГЕРМАН! Откъде-накъде решаваме, че коренът му е герм-, особено ако има убедителна теория, че идва от една от вариациите на името на Хермес?

Забрави ли, че сам приказваше за "тракийската дума герман"? Явно си се отказал от тази идея. А от Хермес как го докара, през руското Гермес ли?



Ти откъде знаеш от кой препис нататък се появява второто Л? Освен това второто Л изобщо не променя фонетично ситуацията. Имам и някакви подозрения, че с двойна Л беше само при Страбон. За другите трябва да проверя. Така или иначе ми се губи значимостта на този детайл.

Ти можеш да си имаш подозрения всякакви. С двойна л е на 300 места (напр. Тукидид, Демостен, Аристотел, Страбон и т.н.), а с единична - на 3, и трите много късни текстове. Но ако искаш, ще ти посоча тези три места, за да ги използваш в аргументацията си.
Да не забравя, с двойно л е и в повече от 400 оригинални надписа върху камък, които не са преписи.

"2. Не можеш да говориш, че Флегра е превод на Палене, след като името Флегра е по-старо."

Не е вярно, освен ако не ми намекваш, че предгръцкото население също е било... гръцко?!!


За разлика от теб аз не съм привърженик на намеци и манипулации. Просто ти съобщавам какво пишат старите автори по въпроса.

Споменато е в гръцки текст като друго име на Флегра. Никъде не пише, че гърците са кръстили местността. Те са я кръстили, но с името Флегра, което е превод на местното Палене.

Пише, пише, ама кой да чете.

тези глоси са предостатъчни да се мисли в тази посока. Което не се прави, а аз получавам търсения повод да си храча по ученоглавците.

Преди да храчиш, вземи прочети нещо. Например научи какво е "глоса".

Имам какво да кажа, но ще си замълча. Какво имаме и какво нямаме е комплексен въпрос. Някой нямат нещо, но други го имат, но понеже първите го нямат, е без значение, че вторите го имат. А вторите не го споделят с първите, защото в момента, в който първите го имат, ще стане мазало, което вторите не желаят. Така или иначе за вторите е без значение какво мислят и имат първите, защото каквото имат, вторите си го имат и им дреме на шапуната.

На това словесно бълнуване ще отговоря пак с орфическия стих:
Phthenxomai hois themis esti, thyras d' epithesthe, bebeloi.



Тема Re: Чети, то сляпото окато прави!нови [re: saur]  
Автор Йoaн_Mизийckи (Чудотворец)
Публикувано07.08.06 22:30



Забрави ли, че сам приказваше за "тракийската дума герман"? Явно си се отказал от тази идея.

Хъх? Напротив. Думата е точно ГЕРМАН, а не germ-, с което просто се опитваш да ме отвличаш.

А от Хермес как го докара, през руското Гермес ли?

Хермес е гърцизъм. И него ли го кръстиха гърците?

С двойна л е на 300 места

Добре, да приемем, че е на 1300 места. Попитах: какво от това?

Пише, пише, ама кой да чете.

В кой от тристате текста да го прочета?



Преди да храчиш, вземи прочети нещо. Например научи какво е "глоса".

Аз знам какво е глоса. Тия, добрите лингвисти, които изследват тракийския, език, защо ползват през два реда думата "глоса", говорейки за същите неща? Ами те, завалийките, от кого да прочетат значението като са такива пионери в областта си?

На това словесно бълнуване ще отговоря пак с орфическия стих:
Phthenxomai hois themis esti, thyras d' epithesthe, bebeloi.


Аз пък се надявах, че ще ми отговориш на въпроса с германците. Нищо, аз съм търпелив и за трети път ще попитам:

Германците горещи ли са?
И бонус въпрос: Страбон дали е съгласен?




Тема Re: Чети, то сляпото окато прави!нови [re: Йoaн_Mизийckи]  
Автор saur (минаващ)
Публикувано07.08.06 22:53



Думата е точно ГЕРМАН, а не germ-, с което просто се опитваш да ме отвличаш.

Герм- е корен, а не дума, но може би ти не правиш разлика. А ти ще ми покажеш ли най-сетне откъде изнамери "тракийска дума герман"?

Хермес е гърцизъм. И него ли го кръстиха гърците?

Не знам кой го кръсти, но няма как да ти стане преходът g- > h-.

Добре, да приемем, че е на 1300 места. Попитах: какво от това?

Както ти казах, за да докажеш теорията си, трябва да обясниш защо българското паля е с едно л, а Паллене е с две л. Един езиковед сигурно би се справил с това.

В кой от тристате текста да го прочета?

В няколко от тях. Ако наистина смяташ да разработиш въпроса, с удоволствие ще ти ги посоча.

Аз знам какво е глоса. Тия, добрите лингвисти, които изследват тракийския, език, защо ползват през два реда думата "глоса", говорейки за същите неща?

Лингвистите употребяват думата "глоса" правилно, защото знаят какво означава. Друг е въпросът дали ти ги разбираш пълноценно. А ти смесваш понятия като лично име, дума, глоса, топоним, прозвище и т.н. За щастие това е лесно поправимо с четене.

Германците горещи ли са?

Не са горещи, но каква е връзката с тракийския корен герм-? Или и те са наречени на бог Гермес?
Бонус - прилагателното germanus на латински означава "роден", а субстантивирано - "роден брат", в женски род - "сестра".

Поздравявам те с орфическия стих!



Редактирано от saur на 07.08.06 22:53.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.