Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:48 23.05.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема Re: Турцизмите!нови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано15.06.12 16:39



А, "бахча" е известна дума... поне на мен ми беше известна.

В някоя книга съм я чела. А като имаш предвид, че не съм четяща...



Тема Re: Турцизмите!нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано15.06.12 17:02



И аз преди малко се зачудих дали не бях срещала думата в "Иван Кондарев", а може би в "Крадецът на праскови". Но аз съм чела книгите преди сто години, та е странно как успях да извадя от ума си такава информация... Вероятно тогава по смисъл съм разбрала за какво става дума, но не мисля, че някога съм я знаела .





Тема Re: Турцизмите!нови [re: здpaвeц]  
Автор пpивeт (:-)
Публикувано15.06.12 17:21



Герчек на турски е истински. Баба ми я употрябяваше
в смисъл "верно бе, наистина".

герчек ашкъмсън беним - моята истинска любов



Съкращавайте фразите до размера на мисъл. М.Вайсберг

Тема Re: Турцизмите!нови [re: здpaвeц]  
Автор Chernoka-208062 (непознат)
Публикувано15.06.12 17:54



"геле" означава работа, различно е от гайле.
Косоман е превел вече.
Съжалявам за пропуска, мислех, че е популярно...

Благодаря, Косоман!



Тема Re: Турцизмите!нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор Chernoka-208062 (непознат)
Публикувано15.06.12 18:04



А моят син, чул-недочул, взе да бърка "тамън" с "аман"...

Може да не е сбъркал съвсем, а да е чул някъде "амен" като синоним на таман и да да го е объркал с "аман"
"амен-амен" е пак популярен израз по нашия край и означава почти, за малко, таман...
например "Засилих се и амен-амен да прескоча барата, ама не успях."

бара в смисъл голяма локва, така се ползва често в разговорния език, въпреки че истинското значение на думата е езеро



Тема Re: Турцизмите!нови [re: пpивeт]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано15.06.12 18:05



герчек ашкъмсън беним - моята истинска любов

И това ли употребяваше баба ти, или си имал някое гадже от турски произход?



Би ли направил едно изречение с "герчек"?



Тема Re: Турцизмите!нови [re: Chernoka-208062]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано15.06.12 18:20



Съжалявам за пропуска, мислех, че е популярно

В различни части на България са популярни различни турцизми. Възможно е да е популярно, но не и за мен.



Извинена си!



Тема Re: Турцизмите!нови [re: Chernoka-208062]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано15.06.12 18:36



амен-амен"

Е, много хубава дума ми припомни. И пак се върнах доста години назад...



Само че аз си я превеждам като "тъкмо", когато е използвана еднократно - "амен".



Тема ОФФФ!!нови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано15.06.12 19:31



Здравец, знам, че си спортно-компетентна...този Свилен Нейков, прекрасният ни министър, защо е толкова сив, безличен и...никакъв ми стои? Какви са му заслугите и кой му стои зад гърба? Откак е станал министър - три пъти съм го чула да казва нещо, а отделно пък - не съм чула да е направил нещо за спорта...



Тема Re: Турцизмите!нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано15.06.12 23:42



Плийз, каквито и лекции по история да ми прочетеш СЕГА, аз много ясно казах - ОБУЧАВАНА съм в теорията за РОБСТВО и затова ми е тази неприязън.
Аз също съм от поколението, дето ни обучаваха НА ТОВА. Само че аз предпочитах да съм трън в задника и да имам собствено мнение, а не да се съобразявам базмисловно с това, с което ни промиат мозъците. Дори с цената да съм черната овца... Е - и не ми пукаше много какви оценки имам, явно навреме проумях, че оценката показва само колко си симпатичен на даскалите, и определено не зависи от знанията и уменията. Та - правех си каквото ми харесва, и не ми пукаше особено.



И не казвам, че "присъствието" е било благо. Просто - НЕ е било робство. Както и когато ние сме завладявали земите (и хората) на Римската империя - те не са били роби. Технически погледнато - тогава държава "България" не е съществувала. Така че... нищо не е толкова просто и еднозначно, както опитваш да го представиш. За нас е въстание, за законната тогава власт - тероризъм. За нас някои са герои, за действащите тогава в тази държава (Османската империя) закони - са терористи. Това, което са правели османците тогава, сега го правят британците по отношение на ирландците; французите и испанците - по отношение на баските... Toова са направили прехвалените американци (преселилите се в Америка престъпници и скитници) с местното население. И в зависимост от това, коя страна дава изявление - става дума за "герои" и "борба за освобождение" или за "терористи" и "терористични актове"... Няма една гледна точна за каквото и да било.

А това, че ти се "опразва от съдържание" - ами прекалено едностранчиво и плоско гледаш на нещата, явно... Нещата не са само черни и бели, светът е шарен.

____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.