Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:22 25.04.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема Турцизмите!  
Автор здpaвeц ()
Публикувано14.06.12 15:42



Какво мислите за турцизмите в българския език? Харесвате ли ги, или смятате, че езикът ни трябва да се освободи от тях?

Знаете ли, че ежедневни думи като: тенджера, капак, гювеч, сандък, кофа и доста други нямат синоними на български?

Случвало ли ви се е да искате да употребите някакъв турцизъм, но да не знаете как се пише? На мен - да.

, а понякога имам мерак да сиктирдосам някого.

П.П. Кажете някаква турска дума, но по възможност в изречение!... Много ми се иска да ви пожелая нещо хубаво, използвайки турцизъм, но не се сещам.



Тема Re: Турцизмите!нови [re: здpaвeц]  
Автор Chernoka-208062 (непознат)
Публикувано14.06.12 16:25



Пожелание - не знам дали е подходящо за момента, но се сещам за баба ми - на село когато минеш покрай човек, който работи, етикетът изисква да го поздравиш не с "Добър ден", а с "Колай геле". Той ти отговаря с "Колай йолсун". Правописът е мое творчество.


Мои любими турцизми са "аслъ", "анджаклама" и "анджък".



Тема Re: Турцизмите!нови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано14.06.12 17:20



Не ги харесвам, но то е само защото не харесвам идеята да имаме турски думи в езика си. СПЕЦИАЛНО турски. Аз съм от поколението, което все още учеше, че 5 века сме били под ТУРСКО РОБСТВО а не в османско присъствие...



Но иначе са изключително точни и силни, експресивни и емоционални, и много често не ми се иска да ги замествам с български!
Например "Дойде ми БАЙГЪН от теб!!" как да го заместиш с българска фраза, която да е толкова изразителна? Може би "Писна ми"...

"Евала" не е ли турско?

АМАН с какво би го заместила? АКЪЛ е съвсем друго от УМ, нали? БЕЛЯ, ДЕРТ, ДУШМАНИН, ДИВАН, ЗАНАЯТ, ЗЕВЗЕК...безброй са. Цял речник има в интернет...
Аз лично ги използвам много, особено в ежедневния си разговорен език

Разбира се, когато пиша ЛИС - не ми и идва на ум за тях!



Тема Re: Турцизмите!нови [re: здpaвeц]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано14.06.12 18:57



Аферим, бабо, машаллах
Иван Вазов



Ето ти изречение с няколко: Гони ме коджа махмурлук, но ще ида в една механа до бакалница на калдаръма под салкъмите за една шкембе чорба




Тема Re: Турцизмите!нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано14.06.12 22:58



Не ги харесвам, но то е само защото не харесвам идеята да имаме турски думи в езика си. СПЕЦИАЛНО турски. Аз съм от поколението, което все още учеше, че 5 века сме били под ТУРСКО РОБСТВО а не в османско присъствие...

Аз съм от същото поколение, но това не ми пречи да ги харесвам. Връщат ме в детството ми, спомням си бабите ми, а майка също използва доста турцизми и това ми харесва. Наскоро каза за някаква жена, че била окумуш, и аз умрях от смях. Не че не знаех думата - приятно ми стана да си я припомня. Винаги, когато някой употреби забравен от мен турцизам, ми става забавно. Дори правя връзка с отделни хора...

Нещо като да чуя песен отпреди трийсетина години, която свързвам с хубави преживявания...Връщам се там. Спомням си съвсем ясно всичко: сезона, с какво съм била облечена, с кого съм танцувала, заведението, обстановката, мога да почувствам и атмосферата. Но аз съм много асоциативна...



Но иначе са изключително точни и силни, експресивни и емоционални

Не можех да го кажа по- добре.

Разбира се, когато пиша ЛИС - не ми и идва на ум за тях!

Ти пишеш ЛИС?

П.П. Исках да напиша нещо, но не знам как се пише думата.



Тема Re: Турцизмите!нови [re: Chernoka-208062]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано14.06.12 23:01



..."Колай геле". Той ти отговаря с "Колай йолсун"

Не бях чувала този израз, но трябваше да го преведеш.



Това "гале" да не е "гайле"?

Аз и "йолсун" не знам какво значи. Знам само "колай". От три думи - една.



Тема Re: Турцизмите!нови [re: chavdar4e]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано14.06.12 23:03



Да, в произведенията на старите автори има много турцизми. Аз ги харесвам и с удоволствие бих си служила с тях, но не знам правописа.



Ето, сещам се за азър (тъкмо), но така ли се пише?

Ашколсун, Чавдарче, за изречението!



Тема Re: Турцизмите!нови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано14.06.12 23:23



"тъкмо" не е ли "тамън"?





Тема Re: Турцизмите!нови [re: здpaвeц]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано14.06.12 23:32



Обожавам говора на бургазлии и варненци, които използват много турцизми, харесва ми езикът ни да е шарен, против съм езиковия пуризъм.
Красотата е в цветовете и многообразието.
И не обичам речниците



П.П. Преди години си бях наумила да уча турска филология, защото ми харесва езика и защото имам представа за диакритичните знаци. Оказа се, че не мога в СУ, защото вече съм завършила някаква филология там. История, право, медицина мога, но друг език - йок. Записах маркетинг и мениджмънт в УНСС. Тъпо



Тема Re: Турцизмите!нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано14.06.12 23:42



"тъкмо" не е ли "тамън"?

Е!

Но мисля, че и азър е тъкмо.

Азър сме се събрали, поне да направим нещо си.



Тема Re: Турцизмите!нови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано14.06.12 23:45



АЗЪР за пръв път я чувам...

А моят син, чул-недочул, взе да бърка "тамън" с "аман"...И такива смешки произлизат - "Аз аман бях решил да си лягам"...



Лека нощ!



Тема Re: Турцизмите!нови [re: chavdar4e]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано14.06.12 23:48



..харесва ми езикът ни да е шарен, против съм езиковия пуризъм.
Красотата е в цветовете и многообразието.


Няма да повярваш колко съм съгласна! Мисля по абсолютно същия начин.



Оказа се, че не мога в СУ, защото вече съм завършила някаква филология там... Тъпо

Тъпо наистина. Значи не кандисаха?!



Тема Re: Турцизмите!нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано14.06.12 23:50



"Аз аман бях решил да си лягам"

Не е смешно, бисер е, но в добрия смисъл.



Лека нощ!



Тема Re: Турцизмите!нови [re: здpaвeц]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано15.06.12 00:23



Не кандисаха, не мъ щяха


При мен дилемата беше румънски или турски, което си беше чист авантюризъм след славянските, но правилата бяха еднакви и за двете филологии. Така спрях с ученето на чужди езици....

Но то нищо не се знае, де

А иначе, сериозна да съм за миг , мисля, че чуждите думи придават колорит. Е как да наречеш някого, с когото имаш някаква си връзка освен "гадже"?? Ми то си е циганска дума..

П.П. Като споменах циганския, се сетих, че имам българо-цигански буквар за 1-ви клас и речник с автограф от съставителите



Тема Re: Турцизмите!нови [re: здpaвeц]  
Автор Kossoman ()
Публикувано15.06.12 09:59



- Лека работа!
- Лесно да стане!


Това е приблизително превода на поздрава колай геле и отговора колай олсун.



Тема Re: Турцизмите!нови [re: здpaвeц]  
Автор Kossoman ()
Публикувано15.06.12 10:10



Азър(hazir) не значи тъкмо. Значението му е готов.

Като правило много от турцизмите в българския език се използват с преиначено значение, което понякога няма абсолютно нищо общо с оригиналното значение на думата в турския език. Ще дам пример с използваното под път и над път сиктир!, което го приемаме като безобидното бягай от тук!, а всъщност е вулгарна псувня. С употребата на турцизмите трябва много да се внимава, защото рискът да останеш неправилно разбран е твърде висок. Някога старите хора от поколението, раждано около началото на XX век употребяваха много турцизми, но повечето от тях поназнайваха разговорен турски, което ги предпазваше от големи смислови грешки.

Редактирано от Kossoman на 15.06.12 10:11.



Тема Re: Турцизмите!нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор Kossoman ()
Публикувано15.06.12 10:14



Тамън (tamam) е друг турцизъм, използван с друго значение в българския. Значението му е точно, правилно, вярно, но не и тъкмо.



Тема Re: Турцизмите!нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано15.06.12 11:02



Не ги харесвам, но то е само защото не харесвам идеята да имаме турски думи в езика си. СПЕЦИАЛНО турски.
Аз също съм привърженик на колкото може по-чист български език, НО... Няма начин да се изчисти езика напълно от чуждици - иначе би станал много тромав и непрактичен. За всяко ново нещо, за което си нямаме дума - трябва да използваме някоя драснипалниклечица. Например - с какво ще заменим "компютър"? A това "СПЕЦИАЛНО турски" си е чиста дискриминация, без всякаква разумна основа.



Аз съм от поколението, което все още учеше, че 5 века сме били под ТУРСКО РОБСТВО а не в османско присъствие...
Ами - юридически, робство не е имало. Окупация, владичество, управление... Българите в Османската империя са имали собственост, имали са, макар и доста ограничени, граждански права. Робите нямат. Те са вещи, собственост. Между другото - как, според теб, са се настанили българите на тези земи, които са били под управление на Източната римска империя? С преговори? Купили са ги? Подарък?... Завоювани са. Точно така, както Османската империя е завоювала този регион след това. И така... кръговратът на историята.

И наистина, турцизмите придават колорит на езика. Е - когато се употребяват с мярка и правилно. Но това важи за всички чуждици, разбира се. И да ти кажа - мен много повече ме дразни навлизането в последните години на куп безсмислени заемки от други езици (основно наглицки), и то за понятия, за които си имаме хубави и точни български думи. Това неглижиране на езика ни много повече ме дразни от турцизмите. В крайна сметка - турците са били тук 500 години, нормално е езикът ни да бъде повлиян от техния в голяма степен. Както и турският език - от нашия. Но англичаните само са прелитали над нас да ни бомбардират...

btw "Евала" се пише "евалла".

____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.

Тема Re: Турцизмите!нови [re: chavdar4e]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано15.06.12 11:22



Ех, Чавдарче, ако вчера бях умряла, така и нямаше да разбера, че "гадже" е циганска дума. А иначе можеш да замениш думата със "севда".





Тема Re: Турцизмите!нови [re: Kossoman]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано15.06.12 11:26



Сполайти, Kossoman!



Значи "гале" не е "гайле", както аз си помислих, нали?



Тема Re: Турцизмите!нови [re: Kossoman]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано15.06.12 11:41



Ще дам пример с използваното под път и над път сиктир!, което го приемаме като безобидното бягай от тук!, а всъщност е вулгарна псувня.

Ами то и в речника пише, че е вулгаризъм. Аз винаги така съм възприемала думата. А какво значи "yasaktir" от първия пост? Двете думи имат ли връзка помежду си?



Тема Re: Турцизмите!нови [re: Kossoman]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано15.06.12 11:53



. Значението му е точно, правилно, вярно, но не и тъкмо

Някои хора не се доверяват на речници, но аз се доверявам.



Та ето какво пише: таман и тамън - тъкмо, точно, достатъчно

"Идваш тамън на време", "Обувките са ми тамън", "Парите са тамън". Последният пример е мой.



Тема Re: Турцизмите!нови [re: walkman™]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано15.06.12 12:52



За всяко ново нещо, за което си нямаме дума - трябва да използваме някоя драснипалниклечица.

Така е! Няма нужда да изпадаме в прекален пуризъм. В езика ни има много думи, възприети от турския, макар че някои от тях са от арабски и персийски произход, но така или иначе ние нямаме равностойни синоними за тях. Например с какви думи можем да заменим "джоб", "ерген", "инат", "бакшиш", "чадър", "бостан", "чаршаф" и много други? А какво да кажем за ястията?

И да ти кажа - мен много повече ме дразни навлизането в последните години на куп безсмислени заемки от други езици (основно наглицки), и то за понятия, за които си имаме хубави и точни български думи.

Мен също. Защо трябва да се каже "креативен" вместо "съзидателен"? Първо, "съзидателен" звучи много по-добре, защото има повече звучни съгласни - второ, като чуя "креативен", за мен думата нищо не значи, докато не премине през "съзидателен" и трето, възрастните хора изобщо не разбират значението и...

...англичаните само са прелитали над нас да ни бомбардират...

И от тях сме взели доста думи, които нямат синоними на български като: волейбол, бойлер, трамвай, тролей, партия, спорт, бойкот, бюджет и др..



Тема Re: Турцизмите!нови [re: walkman™]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано15.06.12 13:28



Плийз, каквито и лекции по история да ми прочетеш СЕГА, аз много ясно казах - ОБУЧАВАНА съм в теорията за РОБСТВО и затова ми е тази неприязън. Не виждам причини да не си умра спокойна с нея. (с неприязънта)



А, като се замисля, ако пък приема твоите теории за благо османско присъствие - някак герои като Левски и Ботев, както и окървавеното Априлско въстание, както и убийствената "Епопея на ЗАБРАВЕНИТЕ" на Вазов (като че ли е знаел!!!) ми се опразват от съдържание, та - нещо не са ми точни твоите обяснения.. Не ми се ще да гледам на Левски като на безразсъден фанатизиран терорист!



Тема Re: Турцизмите!нови [re: Kossoman]  
Автор пpивeт (:-)
Публикувано15.06.12 13:59



Мдаа, цялата тема ми напомня вече покойната ми баба. Родена в началото
на XX век, както казваш. Как съм се смял на разни думички, пък после съм я
карал да ми обяснява:
Окумуш, герчек, демек, ачигьоз, тепигьоз, бахча, будала, зевзек, джинс, хептен, яваш... ей тия си ги спомням на първо четене.
Спомням си, колко се впечатли малкият ми син, когато му казах, че е трето поколение зевзек...
И още нещо се сетих - Чудомир, по-конкретно



Весел уикенд!

Съкращавайте фразите до размера на мисъл. М.Вайсберг

Тема Re: Турцизмите!нови [re: здpaвeц]  
Автор Kossoman ()
Публикувано15.06.12 14:40



YasaktIr (използва се И, но без точка, което е буквата на звука Ъ; думата се чете Ясактър) означава Забранен. Няма никаква връзка между двете думи. С различни корени са.



Тема Re: Турцизмите!нови [re: здpaвeц]  
Автор Kossoman ()
Публикувано15.06.12 14:51



Няма противоречие, речниците също узаконяват промененото значение на думите при преминаването им от турски в български.



Тема Re: Турцизмите!нови [re: пpивeт]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано15.06.12 15:33



Привет, би ли казал какво значи "герчек"? Не мога да намеря думата... Току-що научих какво значи "бахча" - зеленчукова градина. Никога не бих се сетила.

По повод "яваш" си спомних една случка... Преди години бяхме на море в Турция, а когато човек е на почивака, няма много какво да прави, та ходехме и на подводна гимнастика. Момичето, което ни инструктираше, говореше на турски, макар че беше французойка. Аз почти нищо не разбирах, разпознавах само отделни думи, но "яваш, яваш баджак", което повтаряше често, ме разсмиваше. И сега, като си спомних израза, пак ми стана смешно.





Тема Re: Турцизмите!нови [re: Kossoman]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано15.06.12 15:39



Няма никаква връзка между двете думи. С различни корени са.


Разбирам! А аз мислех, че са близки по значение. А как се пише "сиктир", все пак?

Редактирано от здpaвeц на 15.06.12 15:45.



Тема Re: Турцизмите!нови [re: Kossoman]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано15.06.12 15:44



В такъв случай няма проблем да използваме "тамън" със значение на "тъкмо", или?

П.П. Може ли да направиш едно изречение с "азър"?



Тема Re: Турцизмите!нови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано15.06.12 16:39



А, "бахча" е известна дума... поне на мен ми беше известна.

В някоя книга съм я чела. А като имаш предвид, че не съм четяща...



Тема Re: Турцизмите!нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано15.06.12 17:02



И аз преди малко се зачудих дали не бях срещала думата в "Иван Кондарев", а може би в "Крадецът на праскови". Но аз съм чела книгите преди сто години, та е странно как успях да извадя от ума си такава информация... Вероятно тогава по смисъл съм разбрала за какво става дума, но не мисля, че някога съм я знаела .





Тема Re: Турцизмите!нови [re: здpaвeц]  
Автор пpивeт (:-)
Публикувано15.06.12 17:21



Герчек на турски е истински. Баба ми я употрябяваше
в смисъл "верно бе, наистина".

герчек ашкъмсън беним - моята истинска любов



Съкращавайте фразите до размера на мисъл. М.Вайсберг

Тема Re: Турцизмите!нови [re: здpaвeц]  
Автор Chernoka-208062 (непознат)
Публикувано15.06.12 17:54



"геле" означава работа, различно е от гайле.
Косоман е превел вече.
Съжалявам за пропуска, мислех, че е популярно...

Благодаря, Косоман!



Тема Re: Турцизмите!нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор Chernoka-208062 (непознат)
Публикувано15.06.12 18:04



А моят син, чул-недочул, взе да бърка "тамън" с "аман"...

Може да не е сбъркал съвсем, а да е чул някъде "амен" като синоним на таман и да да го е объркал с "аман"
"амен-амен" е пак популярен израз по нашия край и означава почти, за малко, таман...
например "Засилих се и амен-амен да прескоча барата, ама не успях."

бара в смисъл голяма локва, така се ползва често в разговорния език, въпреки че истинското значение на думата е езеро



Тема Re: Турцизмите!нови [re: пpивeт]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано15.06.12 18:05



герчек ашкъмсън беним - моята истинска любов

И това ли употребяваше баба ти, или си имал някое гадже от турски произход?



Би ли направил едно изречение с "герчек"?



Тема Re: Турцизмите!нови [re: Chernoka-208062]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано15.06.12 18:20



Съжалявам за пропуска, мислех, че е популярно

В различни части на България са популярни различни турцизми. Възможно е да е популярно, но не и за мен.



Извинена си!



Тема Re: Турцизмите!нови [re: Chernoka-208062]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано15.06.12 18:36



амен-амен"

Е, много хубава дума ми припомни. И пак се върнах доста години назад...



Само че аз си я превеждам като "тъкмо", когато е използвана еднократно - "амен".



Тема ОФФФ!!нови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано15.06.12 19:31



Здравец, знам, че си спортно-компетентна...този Свилен Нейков, прекрасният ни министър, защо е толкова сив, безличен и...никакъв ми стои? Какви са му заслугите и кой му стои зад гърба? Откак е станал министър - три пъти съм го чула да казва нещо, а отделно пък - не съм чула да е направил нещо за спорта...



Тема Re: Турцизмите!нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано15.06.12 23:42



Плийз, каквито и лекции по история да ми прочетеш СЕГА, аз много ясно казах - ОБУЧАВАНА съм в теорията за РОБСТВО и затова ми е тази неприязън.
Аз също съм от поколението, дето ни обучаваха НА ТОВА. Само че аз предпочитах да съм трън в задника и да имам собствено мнение, а не да се съобразявам базмисловно с това, с което ни промиат мозъците. Дори с цената да съм черната овца... Е - и не ми пукаше много какви оценки имам, явно навреме проумях, че оценката показва само колко си симпатичен на даскалите, и определено не зависи от знанията и уменията. Та - правех си каквото ми харесва, и не ми пукаше особено.



И не казвам, че "присъствието" е било благо. Просто - НЕ е било робство. Както и когато ние сме завладявали земите (и хората) на Римската империя - те не са били роби. Технически погледнато - тогава държава "България" не е съществувала. Така че... нищо не е толкова просто и еднозначно, както опитваш да го представиш. За нас е въстание, за законната тогава власт - тероризъм. За нас някои са герои, за действащите тогава в тази държава (Османската империя) закони - са терористи. Това, което са правели османците тогава, сега го правят британците по отношение на ирландците; французите и испанците - по отношение на баските... Toова са направили прехвалените американци (преселилите се в Америка престъпници и скитници) с местното население. И в зависимост от това, коя страна дава изявление - става дума за "герои" и "борба за освобождение" или за "терористи" и "терористични актове"... Няма една гледна точна за каквото и да било.

А това, че ти се "опразва от съдържание" - ами прекалено едностранчиво и плоско гледаш на нещата, явно... Нещата не са само черни и бели, светът е шарен.

____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.

Тема Re: Турцизмите!нови [re: walkman™]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано15.06.12 23:50



Дълъг пост написа. Само не ми написа в светлината на твърденията ти КЪДЕ СЕ НАМИРАТ Ботев и Левски според теб? Охарактеризирай ги - тях и действията им! Да ти чуя тръна в задника ЛИЧНО какво мисли за тези хора.

Редактирано от УниKaлнaтa на 16.06.12 00:03.



Тема Re: ОФФФ!!нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано16.06.12 01:25



Не съм толкова компетентна, колкото си мислиш. Компетентна съм донякъде по отношение на волейбола и футбола... Не следя изявите на министър Нейков, но и аз не съм чула да е направил нещо в областта на спората. Възможно е да действа в сянка.



Не съм се интересувала дали има "пръст" в построяването на зала "Арена Армеец", но беше на откриването.

А кой стои зад гърба му..., ами предполагам Румяна Нейкова.



Тема Re: Турцизмите!нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано16.06.12 07:01



Аз като малка бърках гише и кьоше, ама едното е френч, мисля.





Тема Re: ОФФФ!!нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано16.06.12 07:11



Свилен Нейков беше успял треньор. Жена му е Румяна Нейкова, той и беше треньор. На мен ми е симпатичен, може и да става за администратор (за целта май няма нужда да е личен), обичам и спорта, обаче използвам случая да кажа - тая дивотия с разширяването на броя министерства не я разбирам. Министерството на спорта е съвсем излишно, и не само то. Хубаво са го били измислили преди 100+ години - 6 министерства, определени в конституцията. Айде, десет да са, ама чак пък всеки началник - министър...



Тема Re: Турцизмите!нови [re: walkman™]  
Автор дeдoAндpo (познат бе!)
Публикувано16.06.12 08:03



10+!

Избягвайки деепричастията, ще подобрите стила на речта си.

Марти Ларни.

Тема Re: Турцизмите!нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор Kossoman ()
Публикувано16.06.12 11:06



Като начало Ботев и Левски са твърде различни, за да се поставят един до друг. Те са в различни измерения.



Тема Re: ОФФФ!!нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор Kossoman ()
Публикувано16.06.12 11:15



За българския спорт - или добро, или нищо. За съжаление доброто и настоящето трудно се съчетават. А иначе министърът е отличен треньор.





Тема Re: Турцизмите!нови [re: Kossoman]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано16.06.12 12:27



Като начало Ботев и Левски са твърде различни, за да се поставят един до друг. Те са в различни измерения.

Това е точно така. Обаче наистина е САМО НАЧАЛОТО. И е просто детайл.

Левски и Ботев са дали животите си и са работили (всеки по различен начин) с всичките си сили за едно и също нещо. И като казвам "Левски и Ботев" - за мен те символизират всички онези по-знайни и по-незнайни българи, които са правили същото. И са загинали за същото.

Хич не ми се вярва да са го правили от добро.



Тема Re: Турцизмите!нови [re: здpaвeц]  
Автор пpивeт (:-)
Публикувано16.06.12 13:35



герчек ашкъмсън беним
Това беше първото, което ми показа гугъла, когато го попитах за "герчек".

Би ли направил едно изречение с "герчек".
Баба ми употребяваше "герчек" като самостоятелно изречение,
понякога с някое възаклицание:
- Бабо, нещо изкипя на котлона?
- Ууу, герчек! (Да бе, вярно! бел.пр.) Бях турила да варя мляко!

Съкращавайте фразите до размера на мисъл. М.Вайсберг


Тема Re: ОФФФ!!нови [re: Kossoman]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано16.06.12 14:21



А иначе министърът е отличен треньор.

В момента треньор ли е?...



Аз разбрах, че Уни пита какво е направил Свилен Нейков откакто е министър, а не като треньор. Треньорските му постижения знае всеки, който поне малко се интересува от спорт. Любопитно ми е с какъв отбор по гребане ще замине България за Лондон и ще успеем ли да спечелим медал, а защо не и медали. Не съм се интересувала съзнателно, защото не искам да имам никакви очаквания. Много трудно преживявам разочарованията.

П.П. Ако с общи усилия успеят да върнат Матей Казийски в националния отбор, не би ме занимавал въпросът чия е заслугата.



Тема Re: Турцизмите!нови [re: пpивeт]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано16.06.12 14:24



Това беше първото, което ми показа гугъла, когато го попитах за "герчек"

Значи изключваме "турската" връзка.





Тема Re: ОФФФ!!нови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано16.06.12 14:54



Стана ми странен точно фактът, че около данданиите във волейбола ВСИЧКИ се изказаха и взеха участие, чак и премиерът положи усилия, а САМИЯТ министър на спорта никакъв го немА!!



Когато ББ, под формата на супермен, решава всякакви държавни проблеми, поне съответните министри (в съответната област) кръжат около него и дават някакви мнения...



Тема Re: ОФФФ!!нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано16.06.12 16:04





Когато ББ, под формата на супермен, решава всякакви държавни проблеми, поне съответните министри (в съответната област) кръжат около него и дават някакви мнения...

Възможно е да е човек на действието и да не търси публичност. Той е достатъчно популярен с медалите, които спечели за България, и вероятно не се нуждае от допълнителна слава... Тези, които кръжат, имитират дейност или съпричастност. Засвидетелстват уважение.



Тема Re: ОФФФ!!нови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано16.06.12 16:22



Възможно е да е човек на действието и да не търси публичност.

Да, възможно е, аз затова попитах известно ли му е на някого какво точно е свършил за българския спорт през тези 3 години.



Тема Re: ОФФФ!!нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано18.06.12 06:34



Е, че то може ли да се посочи какво точно открояващо се е свършил за ресора си който и да било министър? Това не значи, че министрите по принцип нищо не вършат, все пак по-голямата част от работата е текуща и не точно ясно забележима.



Тема Re: ОФФФ!!нови [re: здpaвeц]  
Автор Kossoman ()
Публикувано18.06.12 13:05



Правилно си решила да нямаш очаквания.



Тема Re: ОФФФ!!нови [re: Kossoman]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано18.06.12 17:31



Е, аз нямам очаквания, но имах надежди... и още имам.





Тема Re: ОФФФ!!нови [re: здpaвeц]  
Автор Kossoman ()
Публикувано18.06.12 20:57



В гребните дисциплини или по принцип?





Тема Re: ОФФФ!!нови [re: Kossoman]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано19.06.12 00:17



По принцип. Надявам се, че все в някой спорт може да спечелим медал.





Тема Re: Турцизмите!нови [re: здpaвeц]  
Автор Тай Фън (непознат)
Публикувано16.07.12 16:40



Лека им пръст на дядо и баба, но сега покрай тази тема се сещам пак за тях. 20% от думите на дядо бяха турцизми.
Като дете ми беше смешно да го слушам и редовно го поправях. Сега са ми мили тези спомени, а турцизмите употребявам най-редовно, въпреки че може и на български.
Касанда сега ми напомни в другата тема едната - озорила се..Може и измъчих се, но думата зор ми е много образна, сякаш точно описва усилието...до капчици пот.
Думите адаш, чешма, киприя(мост), достлук (приятелство), будаллък,гечендя (нявгаш)...
На прима виста това изскочи.

А цитираните от другите никове думи - амен-амен и азър, ги знам като хамен-хамен, и хазър..


Ох, да се допиша.. До ден днешен не знам как е на български катърлан.Това е змия, която не е пепелянка, усойница или смок, а стига до 2 м ,но така и не разбрах коя е. На село имаше много такива змии...някога.

Редактирано от Тай Фън на 16.07.12 16:45.



Тема Re: Турцизмите!нови [re: Тай Фън]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано18.07.12 00:41



Думите адаш, чешма, киприя(мост), достлук (приятелство), будаллък,гечендя (нявгаш)

"Киприята" я знам като "кюприя"... "Гечендя" не я бях чувала, а "катърлан" не я намирам никъде.



П.П. Намерих "кюприя" в един учебник така, както съм написала думата - с "Ю". Много хубава дума!



Тема Re: Турцизмите!нови [re: здpaвeц]  
Автор Taй Фън (непознат)
Публикувано18.07.12 01:10





Ами тук там има разминаване в някоя буква, все пак едва ли предците ни са владеели чак турски правоговор. А аз се разтърсих за думата " гечендя(е)" и видях, че преводът е "наскоро". Понятие за време е било, моето е неточно в случая. Винаги е била употребявана за отминали събития, но явно не толкова далечни.

"Катърлан"-ът и аз го търсих, но си остава загадка. Ако някой турскоговорящ случайно прочете, може да ни осветли по въпроса.
Аз нямам спомен как изглежда, за да го позная в гугълните изображения.



Тема Re: Турцизмите!нови [re: Taй Фън]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано18.07.12 01:31



А аз се разтърсих за думата " гечендя(е)" и видях, че преводът е "наскоро". Понятие за време е било, моето е неточно в случая. Винаги е била употребявана за отминали събития, но явно не толкова далечни.

Може ли да направиш изречение, като включиш думата. Така е неясно.





Тема Re: Турцизмите!нови [re: здpaвeц]  
Автор Taй Фън (непознат)
Публикувано18.07.12 10:34



Връщаш ме към цяла история даже от 70-те.


Думата се споменаваше многократно и по няколко пъти на ден. Основно баба я вмъкваше задължително в разказа си.
Слушателите - поколение набор на баба 1908 +- някоя година, отдавна измряха, селото се обезлюди и тревяса и само един далечен, но до материализация изпъкващ спомен, носи все още моя милост.

Наше село се освободило доста късно. Дотогава тотално турско присъствие, което дало и името на махалата -Турската махала (опсс, махала е пак турска дума за населено място). След Освобождението нито един турчин не останал, всички заминали за Анадола.

Нашата къща близо до едно келеме( пустош, голо поле -тур.)
И там имало един празен кладенец, покрит с плосък камък изрязан в средата, почти изравнен със земята.
Та дошли в селото през 70-те години двама ли, трима ли турци от Турция ,историята ми не знае, но питали, разпитвали за тоя кладенец и местните им го показали.
Вдигнали плочата и извадили кожена торба с жълтици. Дядовците им все пак са успели да им предадат това, което не са успели да вземат със себе си.

Неколцината местни жители се тюхкаха, че толкова години са минавали покрай тоя камък, овце са пасли край него, седели са на него и никому на ум не дошло да го вдигне.

И когато неосведомените все още тогавашни люде питаха : Кога стана това?, отговорът неизменно беше - Ааа, не беше хане(? признавам не знам превода) кога, беше.

Редактирано от Taй Фън на 18.07.12 11:02.



Тема Re: Турцизмите!нови [re: Taй Фън]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано19.07.12 01:19



Много хубава история! Почти като измислица.



П.П. Дано някой да преведе изречението, че ми стана интересно.



Тема Re: Турцизмите!нови [re: здpaвeц]  
Автор Taй Фън (непознат)
Публикувано20.07.12 11:12



Не, не е измислица. Истинска случка е.


А там има много история...
В този регион П.Р.Славейков чува разказа за Ак Балдър Чешмеси и създава "Изворът на Белоногата".
През ум не би ми минало да се шегувам, а и нямам излишно въображение.
Сещам се също как дядо казваше - Шака епиьорум(шегувам се).
Предполагам, че и думата шега има турски корен.

п.с Изписвам думите така както ги помня, без претенции за граматична точност и правилност на турски.



Тема Re: Турцизмите!нови [re: Taй Фън]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано20.07.12 22:35



Не, не е измислица. Истинска случка е

Казвам, че така звучи, а не че е измислица.





Тема Re: Турцизмите!нови [re: здpaвeц]  
Автор Taй Фън (непознат)
Публикувано21.07.12 10:25



Дааа, всичко има на тая дюння(свят).





Тема Re: Турцизмите!нови [re: Taй Фън]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано21.07.12 13:48



Дааа, всичко има на тая дюння(свят).

Уникална дума! Бях я забравила. Баба непрекъснато я използваше. Дори пред нея слагаше "бяла".





Тема Re: Турцизмите!нови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано23.07.12 06:55



Вчера използвах една турска дума, и се замислих (заради твоята тема) с каква българска може да се замести... не намерих.

САЛТАНАТИ.



Може да се обясни надълго и нашироко, но нямаме ЕДНА дума, с която да изразим точно този смисъл.



Тема Re: Турцизмите!нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор Taй Фън (непознат)
Публикувано23.07.12 09:38



Да, напълно си права.
Самата дума значи пищност, великолепие, но в значението на българския и смисъл влизат много повече от двете посочени.
С един куршум - много зайци.
Салтанат - разточително, показно великолепие.....

Много хубава и точна дума.


И много разпространено женско име в тюркоезичните бивши руски републики.



Тема Re: Турцизмите!нови [re: Taй Фън]  
Автор Taй Фън (непознат)
Публикувано23.07.12 10:31



Сещам се за думите дюшеме и чам във връзка с по-горната дума.



Редактирано от Taй Фън на 23.07.12 10:32.



Тема Re: Турцизмите!нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано23.07.12 13:07



САЛТАНАТИ.

Ех, каква хубава дума!



Досега никога не си я бях превеждала правилно.

"Уни ме покани на вечеря, но с всички салтанати" - по всички норми, изисквания на една истинска вечеря. Така си превеждах думата, а тя била "великолепие", "разкош".

П.П. Подсетих се за "салтамарка".



Тема Re: Турцизмите!нови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано23.07.12 14:43



О, да, салтанатите включват нормите, но при всички случаи ги НАДхвърлят с разкош и понякога излишни "великолепия"...





Тема Re: Турцизмите!нови [re: здpaвeц]  
Автор Ha живo (алтруист ;)
Публикувано24.07.12 00:20



Ким дир?
Сабаханъз! Ош балдън! Гел!
Ме ъптън, наасъси, иимси?



Леле, отворих един стар тефтер да се подсетя колко звучен е турския.

Друга култува дума е байгън.



Тема Re: Турцизмите!нови [re: Ha живo]  
Автор Палма ( де Майорка)
Публикувано24.07.12 23:07



...........
Това обяснява всичко!
От мен имаш едно ай сиктир.
Само това ми е в тефтера................


Аз виждам всичко!

Тема ШокоЛаданови [re: Палма]  
Автор Ha живo (алтруист ;)
Публикувано24.07.12 23:26



За неграмотни малоумници няма ли забрана да влизат тук?





Тема Re: офнови [re: Ha живo]  
Автор Палма ( де Майорка)
Публикувано24.07.12 23:43



За неграмотни малоумници няма ли забрана да влизат тук?

...................

Е, това е вече На живо, а не онзи добричкият и мазнещият....Тъкмо се бях притеснила, че нещо си се повредил.
Показа се и тук.
Приятна вечер!


ПП Здравец, извинявай! Няма да се повтори!
Този ник просто ме "обича" и не може да ме подмине.


Аз виждам всичко!

Тема Re: офнови [re: Палма]  
Автор Ha живo (алтруист ;)
Публикувано24.07.12 23:50



Само се виж каква си пръдла.


Здравец иска нещо в темата, получава го.
Влиза някаква тъпа овца и започва да напада мен и мнението. Без да има свое.
После се извинява.
Патица.



Тема Re: Турцизмите!нови [re: Ha живo]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано25.07.12 00:25



Наистина е много звучен и много труден, всъщност. В него има полутонове, диакритични знаци, дифтонги...
Страшно ми е интересен като език, може би трябва да почна да гледам сериали



Ти що така с бутонките, бре?!?



Тема Re: Турцизмите!нови [re: chavdar4e]  
Автор Ha живo (алтруист ;)
Публикувано25.07.12 00:40



Нищо не разбирам от турска граматика. В казармата имаше разни мохамедани, та покрай тях така леко съм закачил...
Звучен е езика, спор няма. Факт е, че така е навлязъл в нашия, че няма вадене. Днес се сетих за думи като рахат, кеф, айляк и т.н. Нямат аналог просто.


Ти що така с бутонките, бре?!?



Не ви е полазвала достатъчно тая шашавиня. Не сте я сърбали, демек. Трябва да се реже овреме, че после става страшно.



Тема Re: Турцизмите!нови [re: Ha живo]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано25.07.12 03:07



Българският е гостоприемен



Имам нещастието да се сещам все за сладки неща и за сладкарницата до Джамията в Пловдив



Тема Re: Турцизмите!нови [re: Ha живo]  
Автор Taй Фън (новак)
Публикувано25.07.12 11:24



Ким дир?
Сабаханъз! Ош балдън! Гел!
Ме ъптън, наасъси, иимси?


Да, даа. Както казват - думата отваря приказка.
Някои от тези изрази ги помня още, даже и значението им. Интересно колко нещо мъкнем с нас, без да знаем?!

Ким дир? - Кой е?; Гель бурда!- Ела тука!
Наа сълсън? - Как си, какво става?
............................другите думи не ги знам, но пък това Ош балдън ме отведе до култовите турски поздрави Хош гельдин и хош болдук - Добре дошъл и добре заварил.

Байгън го употребявам, но не знам точно как се превежда.

Редактирано от Taй Фън на 25.07.12 12:21.



Тема Re: Турцизмите!нови [re: Taй Фън]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано25.07.12 15:21



Байгън - МИСЛЯ, че в турския език значи - прекалено сладко. Или - усещането, което се появява, когато ядеш нещо прекалено сладко. Ние сме започнали да го употребяваме и в смисъл на нещо ПРЕКАЛЕНО. (не само сладко)





Тема Re: Турцизмите!нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор Taй Фън (новак)
Публикувано25.07.12 17:40



Да, именно в такъв смисъл го употребявам. Нагорно ми идва, писва ми. Всъщност то си има дума и за това де - бактъм, но байгън буквално не знам какво е.





Тема Re: Турцизмите!нови [re: Taй Фън]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано25.07.12 18:08



Аз употребявам "бактъН". Но според мен не са равностойни с "байгън".

Стана МИ байгън от теб! (защото е свързано с някакво усещане)

БАКТЪН от теб! или БАКТЪН от тая чалга!(В смисъл - писна ми!)

Тоест - аз не бих казала "Стана ми БАКТЪН от теб".



Абе - дребни разлики, ама нали знаеш, че съм "Мара -подробната!"



Тема Re: офнови [re: Палма]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано25.07.12 18:38



Извинена си!



Няма да взема отношение във вашите разправии, защото нито знам откога датират, нито каква е причината за възникването им. А и не се изживявам като цар Соломон, по-скоро - като тексасеца от Тексас, ако някой се сеща какво имам предвид.



Тема Re: Турцизмите!нови [re: Ha живo]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано25.07.12 18:40



Ким дир?
Сабаханъз! Ош балдън! Гел!
Ме ъптън, наасъси, иимси?


Може ли да преведеш написаното?





Тема Re: Турцизмите!нови [re: здpaвeц]  
Автор Chernoka (непознат)
Публикувано25.07.12 18:41



подсетих се за още една
"Уни ме покани на вечеря, но с всички салтанати" и мурафети.


Живяла съм на улица "Салтанат". Хубава дума.





Тема Re: Турцизмите!нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано25.07.12 18:47



Аз употребявам "бактъН".

И аз. А в речника думата я няма. Има "бактисвам" и бактисам" - "Бактисах от тия разправии" - дотяга ми.





Тема Re: Турцизмите!нови [re: Chernoka]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано25.07.12 18:52



Ей, ти защо се изгуби? Радвам се, че си тук.



"Уни ме покани на вечеря, но с всички салтанати" и мурафети.

Много добро допълнение.

Живяла съм на улица "Салтанат"

Наистина ли?



Тема Re: Турцизмите!нови [re: здpaвeц]  
Автор Chernoka (непознат)
Публикувано25.07.12 19:02



Ей, ти защо се изгуби? Радвам се, че си тук
и аз се радвам, хубаво ми е тук, обаче малко се бях почувствала наритана от Киро, като ми изтри темата

за улицата си е съвсем истина, беше в дълбока младост, още по времето на зелените паспорти, с печат с адреса

улицата и сега я има във Варна, не е прекръстена





Тема Re: Турцизмите!нови [re: Chernoka]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано25.07.12 19:34



и аз се радвам, хубаво ми е тук, обаче малко се бях почувствала наритана от Киро, като ми изтри темата

Малко преди ти да пуснеш темата, Уни беше пуснала подобна. Изказахме се няколко човека. Киро дойде, нарита ни и изтри темата.



Предполагам, че това е причината никой да не пише в темата ти - ближехме си раните.



Тема Re: Турцизмите!нови [re: здpaвeц]  
Автор Taй Фън (новак)
Публикувано25.07.12 19:49



Аз употребявам "бактъН".

И аз. А в речника думата я няма. Има "бактисвам" и бактисам" - "Бактисах от тия разправии" - дотяга ми.

Буквално на турски biktim значи - уморих се.
Не знаех, че има в речника думите "бактисвам" и "бактисам". Но примерът с тях е именно с това значение.


п.с. поправка, че кредорът не позволи от раз



Редактирано от Taй Фън на 25.07.12 19:51.



Тема Re: Турцизмите!нови [re: Taй Фън]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано25.07.12 20:20



Да попитам, малко ОФ. Забелязвам, че в този, а и в други клубове, когато някой си направи редактиране на поста - веднага почва да се извинява и да обяснява пространствено защо го е направил...чак се оправдава.

Защо го правите, джанъм?

Щом си решил да си редактираш нещо - това си е твое решение, не обижда никого, не касае никого. Може да е печатна грешка, може да си решил да си промениш мисълта, може да си се сетил да добавиш нещо, може ...всичко може. Кви са тия обяснения и оправдания??



Тема Re: Турцизмите!нови [re: здpaвeц]  
Автор Chernoka (непознат)
Публикувано25.07.12 20:28




не съм я прочела, иначе не бих дублирала
но наистина съм любопитна къде може да се намерят отговорите, аз прочетох целия клуб и не ги намерих
за да не получава и друг невинен, но отзивчив ник подобни бележки от кандидат-клубар:
"Съществува ли някаква възможност да се вредя в затворения ви клуб?"
"Тогава не се чудете, че клубът не е много активен! Едно "елитно" затворено общество! Молбата ми е да постнете тази бележка в клуба, за да не се чудят останалите членове."


не убивайте пратеника



Тема Re: Турцизмите!нови [re: Taй Фън]  
Автор Chernoka (непознат)
Публикувано25.07.12 20:29



покрай бактисвам се сетих и за бастисвам (разрушавам, унищожавам)



Тема Re: Турцизмите!нови [re: Chernoka]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано25.07.12 23:34



но наистина съм любопитна къде може да се намерят отговорите, аз прочетох целия клуб и не ги намерих

Кои отговори имаш предвид?



Темата е изтрита - няма отговори, ако те разбирам правилно... Ти как намери клуба? Посъветвай хората, от които си получила бележките да постъпят като теб. Не знам какво друго да кажа.



Тема Re: Турцизмите!нови [re: здpaвeц]  
Автор Ha живo (алтруист ;)
Публикувано26.07.12 01:42



Кой е?
Добро утро! Добре дошъл! Ела!
Какво правиш, как си, добре ли си?

Това по тефтера.
Мекотата и характерното НЕпернишко "л" не могат да се напишат.





Тема Re: Турцизмите!нови [re: Taй Фън]  
Автор Ha живo (алтруист ;)
Публикувано26.07.12 01:46



Байгън го употребявам, но не знам точно как се превежда.

Аз го употребявам като "много ми дойде".
За първи път го чух от баба ми, когато бях изсмукал няколко таблетки от захарина на дядо и ми стана лошо.





Тема Re: офнови [re: здpaвeц]  
Автор Ha живo (алтруист ;)
Публикувано26.07.12 01:53



Няма да взема отношение във вашите разправии, защото нито знам откога датират, нито каква е причината за възникването им.

Откакто разбра, че не знае как да си поиска... добро отношение.


Мое чудо, та ничие. Където аз - там и тя.



Тема Re: офнови [re: здpaвeц]  
Автор arrvv ( де Майорка)
Публикувано26.07.12 10:18



Извинена си!
-------------
Благодаря!


Дадох за пример думата ай сиктир. Не знам какво точно значи, но понякога я употребявам като махай се.


Аз виждам всичко!

Тема Re: офнови [re: Ha живo]  
Автор arrvv ( де Майорка)
Публикувано26.07.12 10:29



Мое чудо, та ничие. Където аз - там и тя.
--------------------------
Пак се взимаш на сериозно.


Не ти искам доброто отношение. Късно е, да ми доказваш, че можеш да бъдеш и добър. Пиши си по темата и не се занимавай с мен. Както виждаш, аз те игнорирах.
Надявам се това да са последните постове между нас.
Моля, модераторът да ни следи, да трие и да раздава банове, ако се наложи.


Аз виждам всичко!

Тема Re: офнови [re: arrvv]  
Автор Kossoman ()
Публикувано26.07.12 13:42



Ако кажеш на някого ай сиктир и той го възприеме съвсем буквално, няма да се махне, а ще трябва да осъществите сексуален контакт с него.



Редактирано от Kossoman на 26.07.12 13:42.



Тема Re: офнови [re: Kossoman]  
Автор Палма ( де Майорка)
Публикувано26.07.12 15:50



Това сериозно ли го казваш?


Винаги като ми досади с някой да си говоря го "сиктирдосвам" и той се е махал.
Това дядо ми го използваше, като беше много нервиран, но никога не съм проучвала, какво точно значи. Поне аз го използвах като: Писна ми, махни се от мен.


Аз виждам всичко!

Тема Re: Турцизмите!нови [re: Ha живo]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано26.07.12 16:20



Благодаря ти!



Няма да запомня изразите. Знаят се и се помнят неща, които си чувал непрекъснато - турски думи и словосъчетания, преплетени в българската реч... Е, ако се постарая, ще ги запомня.



Тема Re: офнови [re: arrvv]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано26.07.12 16:25



Косоман е отговорил на питането ти.



Ако се върнеш в началото на темата, ще намериш няколко негови много ограмотяващи ни мнения.



Тема Re: офнови [re: Kossoman]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано26.07.12 16:29



Само по себе си "ай" означава ли нещо?... Сещам се за вица с двамата рибари - българин и турчин... Как се произнася на турски "хайде да си ходим"?





Тема Re: офнови [re: здpaвeц]  
Автор Taй Фън (новак)
Публикувано26.07.12 17:03



Хайди гиделим е хайде да си ходим.


Ай е нещо като възклицание май.



Тема Re: офнови [re: здpaвeц]  
Автор Kossoman ()
Публикувано26.07.12 17:58



Само по себе си ай означава месец, луна. Хайде да си ходим е Hadi gidelim, като Х-то почти не се чува.



Тема Re: офнови [re: Палма]  
Автор Kossoman ()
Публикувано26.07.12 18:00



Много съм сериозен. Скоро обяснявах същото в един друг, много благочестив клуб, където също сиктирдосваха.



Тема Re: офнови [re: Kossoman]  
Автор Палма ( де Майорка)
Публикувано26.07.12 20:46



Ясно.
Благодаря!
Значи спирам да употребявам тази дума.




Аз виждам всичко!

Тема Re: Посъветвай хората...нови [re: здpaвeц]  
Автор Fordesc (Улав,ама много!)
Публикувано26.07.12 21:48



Аз съм човека. Не желая да се моля никому. Може да ми поискат белажка от Единната ОФ организация, двама гаранти - партийни членове и автобиография, доказваща, че произхождам от прогресивно работническо семейство...
Поздрави!
П.П. Има разлика между модериране и феодалщина!



Тема Re: Посъветвай хората...нови [re: Fordesc]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано27.07.12 13:19



Има разлика между модериране и феодалщина!

Аз нямам общо и с двете. Защо ми го казваш?



П.П. Не знаех, че нашият клуб е ВИП, такъв ли е?



Тема Re: офнови [re: Kossoman]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано27.07.12 13:22



Благодаря и на теб и на Taй Фън за отговора.





Тема Re: Посъветвай хората...нови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано27.07.12 21:28



Не знаех, че нашият клуб е ВИП, такъв ли е?

ЕСТЕСТВЕНО! Не се ли чувстваш випаджийка?





Тема Re: Посъветвай хората...нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано28.07.12 04:07



Досега не се чувствах, защото не знаех, но ще започна да се тежкарея.





Тема Re: офнови [re: arrvv]  
Автор Ha живo (алтруист ;)
Публикувано30.07.12 00:21



Както виждаш, аз те игнорирах.
Надявам се това да са последните постове между нас.


Не виждам да си ме игнорирала. Напротив - пак се довлече и се закачи неадекватно.

И аз се надявам да са последните постове. Но вече изгубих надежда, щото поне за десети път се заричаш да ме оставиш на мира и после пак се довличаш.

Поне в тоя клуб недей! Имай милост към езика, който другите владеят и познават. Имай милост и не мърляй тук с неграмотните си постове!

Отдавна ти се каза - нямаш шанс с мен. Не си ми тип, нямаш качества и т.н. Осъзнай го най-после и се откачи.
Моля те!



Тема Re: оф, та оффф...нови [re: Палма]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано30.07.12 00:34



Палма, моля те, не пий от цианкалия и не се гръмвай! Има и други мъже на тоя свят!! На които си им тип!





Тема Re: Турцизмите!нови [re: здpaвeц]  
Автор Ha живo (алтруист ;)
Публикувано30.07.12 00:35



След като си прегледах тефтера установих, че от българския са отпаднали/отпадат постепенно повечето турски думи, използвани само допреди век. Това са думи като
силях - оръжие
сахат - часовник
хаир - добър
гаваз, аскер - войник, войска
башия - водач
нерде - къде
и т.н.

Очевидно е, че отпадат тия, които имат аналог в нашия език. Останалите, дето нямат, си стоят, а за някои даже и не подозираме, че са турски.





Тема Re: Турцизмите!нови [re: Ha живo]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано30.07.12 00:51



хаир - добър

Аз продължавам да използвам думата - "Голям хаир видях от него".

"Башия" не я използвам, но "омбашия" ми влиза в употреба.



А за "нерде" да не говорим - "Нерде Ямбол, нерде Стамбул".

Къде, къде е по-добре е да кажеш "нерде", отколкото - "къде"!



Тема Re: Турцизмите!нови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано30.07.12 01:21



А за "нерде" да не говорим - "Нерде Ямбол, нерде Стамбул".
Къде, къде е по-добре е да кажеш "нерде", отколкото - "къде"!


Ама чакай, то "нерде"-то си се използва точно в тази фраза и никъде другаде (с промяна на градовете или други неща, които сравняваме и наблягаме на отдалечеността или несъвместимостта им). Тя е придобила смисъл като цяла фраза, според мен. Иначе "нерде" къде другаде го употребяваш вместо "къде"?



А "хаир" също според мен е придобило популярност като "добро", както каза ти... може би буквалният му превод е "добър", но...

(къде-къде не се ли пише с тире??)



Тема Re: офнови [re: Ha живo]  
Автор Палма ( де Майорка)
Публикувано30.07.12 01:46



Сериозно болен си! Обърни си внимание! Напълно отговорно ти го казвам!
Ето доказателствата...
Отдавна ти се каза - нямаш шанс с мен. Не си ми тип, нямаш качества и т.н. Осъзнай го най-после и се откачи.


Другото няма да го коментирам, хората го виждат.


Аз виждам всичко!

Тема Re: Турцизмите!нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано30.07.12 01:51



Ама чакай, то "нерде"-то си се използва точно в тази фраза и никъде другаде (с промяна на градовете или други неща, които сравняваме и наблягаме на отдалечеността или несъвместимостта им).

Не само в нея. "Тя е завършила еди-какво си в Сорбоната. Нерде Сорбоната, нерде НБУ".



може би буквалният му превод е "добър", но...

Добър, добра, добро, добри.

(къде-къде не се ли пише с тире??

С тире се пише. Грешката е моя.

П.П. Гледам волейбол, затова отговорите ми се бавят, а и къде-къде по-малко грешки бих направила.



Тема Re: оф, та оффф...нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор Палма ( де Майорка)
Публикувано30.07.12 01:51



Абе, този си е башка луд, ама няма кой да го прибере...


Башка турска дума ли е или жаргон?
А мараба?


Аз виждам всичко!

Тема Re: оф, та оффф...нови [re: Палма]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано30.07.12 01:57



Според мен и двете са турски. Макар, че "мараба" и на арабски ми понамирисва...





Тема Re: Турцизмите!нови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано30.07.12 02:01



Трябваше да предположа, че гледаш волейбол!



Иначе нямаше как да не забележиш, че съм написала за нерде-то:

" (с промяна на градовете или други неща, които сравняваме и наблягаме на отдалечеността или несъвместимостта им)"

и при това положение нямаше да коментираш, че:

"Не само в нея. "Тя е завършила еди-какво си в Сорбоната. Нерде Сорбоната, нерде НБУ".



Тема Re: Турцизмите!нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано30.07.12 02:24







Тема Re: Турцизмите!нови [re: здpaвeц]  
Автор funy77 (антифашист)
Публикувано07.01.21 02:53



а пък това е новата ми страница в профила.



[suggestopedia movie / сугестопедия филм:

подпис:





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.