Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:58 21.05.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб на разведените
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема Re: Какво мислите по този въпрос?нови [re: MupaM]  
Автор Lira Emerald (LIRA..)
Публикувано19.12.12 11:17



Ето:
Пречки за сключване на брак

Чл. 7. (1) Не може да сключи брак лице, което:
1. е свързано с друг брак;
2. е поставено под пълно запрещение или страда от душевна болест или слабоумие, които са основание за поставянето му под пълно запрещение;
3. страда от болест, представляваща сериозна опасност за живота или здравето на поколението или на другия съпруг, освен ако той знае за тези болести.
(2)
Не могат да сключат брак помежду си:
1. роднини по права линия;
2. братя и сестри, както и други роднини по съребрена линия до четвърта степен включително;
3. лица, между които осиновяването създава отношения на роднини по права линия или на братя и сестри.

Ето и още:
Не могат да сключат граждански брак лицата, които са вече женени/омъжени. Нашият закон забранява многобрачието. Пречка за брак са и душевните болести или слабоумието, дори и лицето да не е поставено под пълно запрещение, стига да има основание за това. Основанията за поставяне под пълно запрещение са горепочените болести плюс невъзможността лицето да се грижи за собствените си работи. Съществуват различни форми на слабоумие. Вродена е олигофренията, която по степен на засегнатост се дели на идиотия, имбецилност и дебилност. Единствено лица с дебилизъм биха могли при частни случаи да сключат брак – дебилизмът не винаги е предпоставка за пълно запрещение. Деменцията, която настъпва на по-късен етап от живота също може да бъде пречка за сключване на брак. Душевните болести пък са разстройства на психиката на нормално развити умствено лица . Такива са шизофренията, циклофренията и други. Лица с душевни заболявания могат да сключат брак стига те да не са основание за поставяне по пълно запрещение.
Медицинското свидетелство, което се изисква от длъжностните лица, е следствие от третата отрицателна предпоставка, при наличието на която брак не може да бъде сключен. Лицето не трябва да страда от болест, която поставя в сериозна опастност живота и здравето на поколението, както и на другия съпруг, освен ако последния знае за наличието й. Стария СК забраняваше брака, стига болестта да създава сериозна опастност за живота и здравето на поколението, независимо дали другия съпруг знае за нея. В новия СК тази забрана отпада. Сега е достатъчно другият съпруг да знае за болестта за да може бракът да бъде сключен. Въпросните болести са посочени в Инструкция №1 за реда за медицинско освидетелстване на встъпващите в брак. Такива са наследствените заболявания, като се преценява всеки конкретен случай, сифилис, гонорея, проказа, активна туберкулоза и други.

от тук:



Абе сложна материя...затова насоката на темата ми беше само личното самосъзнание, което е ясно, че не е много на ниво в глобален план!
Така, че ще си носим последствията.



Тема Re: Какво мислите по този въпрос?нови [re: Lira Emerald]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано19.12.12 11:42



Именно - болестите (психически), които са основание за поставяне под запрещение, са свързани с валидната воля.
Другите са свързани с опасността за партньора или поколението, и както казах, не съм чула - може да има, но дано няма - да са спрели някой да се ожени, при стария или новия СК, специално поради наследствено заболяване, т.е. поради опасност за поколението.
Психическите заболявания така или иначе не се третират като наследствени, а доколкото виждам от цитираното (инструкцията не съм я търсила), не се третират и като опасни.

За преценката - всеки си я е направил сам, като е решил да прави (или задържи случайно направени) деца; обществото какво?

П.П. В днешно време специално наследствените заболявания не са дори въпрос на лотария - установяват се още по време на бременност. Тоест човек може едновременно да страда от такова и да се погрижи поколението му да не страда. Ако реши.

А твърдо не споделям мнението, че е проблем да се размножават хора със заболявания като психическите и някои физически, при които дори да има известен повишен риск за поколението, той е непредвидим и неясен.

Ако мама и татко са толкова луди, че самото им състояние не позволява да се грижат за вече родените си деца, тогава има мегдан за намесата на социалните, но във всички случаи - при зачитане на желанието на децата.

Редактирано от MupaM на 19.12.12 11:51.



Тема Re: Какво мислите по този въпрос?нови [re: Lira Emerald]  
Автор echr ()
Публикувано19.12.12 11:48



Съдейки по въпроса ти (и не само), не е трябвало да ти разрешават да ражаш





Тема Re: Какво мислите по този въпрос?нови [re: echr]  
Автор Десислава (познат)
Публикувано19.12.12 12:01



И аз мисля така.
На практика първото дете на Лира е отгледано от бащата, доколкото помня.Тя самата е тръгнала да търси лично щастие в чужбина, защото и той нещо не бил читав.Е, да ама детето си е факт и да е живо и здраво!Т.е.това дете не е било в дневния И ред, но и е било факт и мани генетичен материал, мани майчински инстинкти.Може и да не е било вървежно да си майка и хайдееее.....Дим да ме няма!
И днес и тук да определя кой има право да бъде родител? Бляк!



Тема Re: Какво мислите по този въпрос?нови [re: Десислава]  
Автор Lira Emerald (LIRA..)
Публикувано19.12.12 12:49



На практика първото дете на Лира е отгледано от бащата, доколкото помня.Тя самата е тръгнала да търси лично щастие в чужбина, защото и той нещо не бил читав.Е, да ама детето си е факт и да е живо и здраво!Т.е.това дете не е било в дневния И ред, но и е било факт и мани генетичен материал, мани майчински инстинкти.Може и да не е било вървежно да си майка и хайдееее.....Дим да ме няма!

Neщо много се вихриш моме напоследък:)...много съм ти влязла някак си в подсъзнанието, 'земи се освободи от тоя си ад не е здравословно за самата теб:))



Ако имаш въпроси по темата за децата ми-моля задай ги, не по някакви измислени спомени:))...първият ми съпруг си беше и си е много читав даже и като родители сме се разбрали навремето след развода по въпроса с детето ни, което подкара 27 година вече. Някакви въпроси още?:)))

Съжалявам, че до тук всичко, което писах и имах като мнение относно казуса с горката жена се оказа така, както го мислех...сори.

Айде много ти здраве от мен и щерките




Тема Re: Какво мислите по този въпрос?нови [re: echr]  
Автор Lira Emerald (LIRA..)
Публикувано19.12.12 12:51



Нещо ти криво викаш днес...нормално, 2 дни преди края:))...както прокламират в Нешънъл Географик





Тема Re: За тебнови [re: Lira Emerald]  
Автор kuhata leika (Пух)
Публикувано19.12.12 13:51



ще е най-добре ти да спреш да мислиш по "този въпрос"!
Спри да дълбаеш и разнищваш живота на тази жена. Проблемът ти с учителите няма да се разреши от само себе си. Доста си объркана ...
Чудесно ще е, ако тази "изключителна" тема се заключи.

Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!


Тема Re: Какво мислите по този въпрос?нови [re: Lira Emerald]  
Автор Bisserra (непознат )
Публикувано19.12.12 13:53



Лира, поздравления за темата! Поздравления и за начина, по който си отстояваш мнението! Абсолютно споделям, всичко написано от теб. Недоумявам как някои от преждеписещите, се плъзнаха единствено по плоскостта дали психично болният има право да има деца, кой има право да има деца и т.н., въпреки нееднократното напомняне на Лира, че темата не е за това. Темата е за ЗДРАВИЯ, за неговата ПРЕДВАРИТЕЛНА преценка доколко може да се поеме риска, че психичното заболяване може да се отрази на децата, докога и как ще стигнат силите, включително и финансовите на здравия да се справи с положението, за отговорността на здравия както спрямо себе си, така и спрямо децата си.Постът на crystalkyle от 23.46h на 18.12 е показателен по отношение на преценката, но вече трезвата, а не онази безпаметната, в която чувството замъглява разума и сме обзети от самоувереност, че морето е до колене и ще е такова во веки веков, че даже за в бъдеще, едва ли не, ще стане само малка локвичка.
Що се касае до това, дали трябва Службата за закрила на детето да се намеси, то смятам, че работещите там не си гледат съвестно работата, ако вече не са се намесили с адекватни мерки. Според вас, ако в конкретния случай (три деца, баща епилептик и с психично разстройство, който многократно е малтретирал майката докато живеели заедно, майка в тежка депресия направила опит за самоубийство и всичко това,съчетано с тежка мизерия и безпаричие), службата не се намеси, то при какви случаи трябва да го направи и какво още трябва да се стовари на главите на тези деца? М?
PS Държа да подчертая, че не съм фен на Лира-напротив, но като човек, който дълго само четеше във форума, не мога да не призная, че понякога Лира има много удачни подадения и като тема, и като позиция, и като начин на отстояването й. Както в случая. Според мен.





Тема Re: забелязала съм всъщностнови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор OldWitch (титулована)
Публикувано19.12.12 14:03



къде видя да съм се пратила в тази графа.
1. Аз имам и акъл и условия и финанси да изгледам 10 деца.
2. Исках 2, а не три - какво мога да направя като са се получили близнаци. По-важното е, че ще с епогрижа повече да няма.

А жената от топика е родила 3 от шизофреник. Сравняваш несравними неща, не се излагай. За теб не знам, но очаквам, че щом си родила 3 си преценила, че можеш да ги отгледаш.

Истински ценното го нося в себе си, но слепите няма как да го видят.


Тема Re: забелязала съм всъщностнови [re: Lira Emerald]  
Автор OldWitch (титулована)
Публикувано19.12.12 14:04



да де, и аз точно затова говоря. Но когато човек сам не може да си прецени трязво за себе си, явно се налага някой да го направи вместо него

Истински ценното го нося в себе си, но слепите няма как да го видят.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.