Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:50 13.06.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
Тема ПЕТ резултати Клатскиннови [re: nelly_83]  
АвторБилянa (Нерегистриран)
Публикувано09.09.09 19:55



Здравейте,
всички ние толкова чакахме този ПЕТ, че не мога да не се израдвам, да ни е честит!
6 дни след изследването, мама има своите резултати, тя беше оперирана 2008 във ВМА от тумор на жлъчните пътища. Искам да помоля МД, ако попадне на този пост, и има време, да коментира, и се извинявам, на него, и на вас, че му го отнемам. Не мога да преценя, или имаме рецидив, или са засечени анатомични промени поради операцията:

Нормални мозъчни структури на нативното скениране. Глава и шия без зони на патологична фиксация. Бял дроб и медиастинум без зони на патологична фиксация. Единичен калцификат в десен бял дроб. Малки калцификати в медиастинума.
Състояние след хемихепатектомия, частична резекция на v. Portae. Хепатойеюноанастомоза, йеюно- йеюноанастомоза, холецистектомия. Черен дроб без огнищни лезии и зони на патологична фиксация. На мястото на анастомозата и ндолу от главата на панкреаса в областта на дуоденума се скенира неясно отграничена зона на повишен интензитет с фиксация: SUV до 4.1
Не се скенират патологично променени лимфни възли в абдомен и малък таз.
Заключение: Описаната находка в областта на анастомозата е суспектна за локален рецидив, но предвид променените анатомични структури ориентира и възможността за физиологично по- висока фиксация на радиофармацевтика в червата е уместно провеждането на КТ с контраст.

А ето и предният Ви съвет към мен, Докторе:
Nx значи че нямаме информация за лимфните възли около тумора! Обратно на чернодробните тумори при този вид рак рецидивите са екстрахепатални - т.е. обичайно не очакваме проблем в дроба. Скенеристите би трябвало да се фокусират и то сравнително спрямо предходните скенирания върху меките тъкани и лимфни възли в областта около панкреаса, което си е трудно упражнение, особено ако не разполагат със предходните изследвания. Моят съвет е да следите маркерите ежемесечно и при наличие на тенденция за покачване при следващата контрола да повторите скенера при същия лекар правил предходното изследване, а после да го консултирате и с оператора с фокус на мекотъканните промени в чернодробния хилус и перипанкреасната зона. А задържане на жлъчка явно няма при условие, че не са разшитени жлъчните пътища и няма пожълтяване на пациента.

Мисля, трябва да наминем за консулт при оператора, и без друго скоро е рожденник и искаме да му пожелаем ЗДРАВЕ.



Тема Re: ПЕТ резултати Клатскиннови [re: Билянa]  
Автор reni56 (бореща се)
Публикувано09.09.09 22:03



Здравей Биляна,предполагам,че изследването на ПЕТ скенера ви е дадено на диск.Моя съвет е да намерите начин да изпратите едно копие за разчитане някъде извън България.Мой колега много често казва,че и най-съвременната техника в ръцете на невежи е куп старо желязо.Така,че не се ограничавайте само с едно мниние,потърсете и друго,то може да е по-компетентно.

От всяка една безизходна ситуация, има най-малко два изхода!


Тема Re: ПЕТ резултати Клатскиннови [re: Билянa]  
Автор LlDl_ru (Живучая!!!)
Публикувано10.09.09 21:40



"...но предвид променените анатомични структури ориентира и възможността за физиологично по- висока фиксация на радиофармацевтика в червата е уместно провеждането на КТ с контраст."

Тук нещо не мога да разбера - та нали ПЕТ е от по-висока класа уред, защо пак стария познат КТ ?



***Давай напред и не бой се! Вся Жизнь впереди!***

Тема Re: ПЕТ резултати Клатскиннови [re: LlDl_ru]  
АвторБилянa (Нерегистриран)
Публикувано10.09.09 22:51



Точно така, Лиди. Въртим се в кръг. Отделно граматически не е много добре последното изречение. Но все пак това е началото за този екип...
Да бъде лека нощта ви!



Тема Re: ПЕТ резултати Клатскиннови [re: Билянa]  
Авторyraaa (Нерегистриран)
Публикувано10.09.09 23:33



Аз отдавна ви написах, че ПЕТ сканът ИЗОБЩО не е панацея ....Даже , тук (В КАНАДА)смятат , че може доста да позамъгли общата картина и за това го използват само при МНОГО СПЕШНИ И НЕЯСНИ СЛУЧАИ.(разговаряла съм на дълго и широко с радиолоджист., който гледа специално на ПЕТ.)..Но, когато нещо ново се появи на хоризонтът всеки си мисли, че е най-доброто...

, тъй че лека -полека тая истерия покрай ПЕТ-ът ще изтлее...лошото е, че давате много пари, поне да беше безплатно...



Тема Re: ПЕТ резултати Клатскиннови [re: yraaa]  
АвторБилянa (Нерегистриран)
Публикувано11.09.09 07:32



Здрасти, yraaa,
чела съм мненията ти по въпроса, съблюдавам и тях, разбира се. При нас случаят е неясен, от април ни се повишава туморния маркер и не знаем причината.
Иначе изследването във Варна е безплатно.

Топли поздрави до Канада!



Тема Re: ПЕТ резултати Клатскиннови [re: Билянa]  
Автор 123galia (непознат )
Публикувано11.09.09 17:07



Здравей Биляна!
С риск да се повторя бих искала да споделя - от личен опит с майка ми знам, че ако туморният маркер е повече от два пъти от горната му граница и се покачва плавно , то голяма е вероятността за рецидив или метастази. Затова въпреки изследването с ПЕТ не спирайте с изследванията.



Тема Re: ПЕТ резултати Клатскиннови [re: LlDl_ru]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано12.09.09 13:31



ПЕТ не е по-висока класа, а принципно различен метод от КТ. ПЕТ дава ориентировъчно локализацията на зоните с по-висок метаболизъм на радиофармацевтика, а КТ си дава точните анатомични взаимоотношения. Затова най-удачно е комбинирането на двата метода - т.нар ПЕТ-КТ, което значи, че се извършват едновременно и двете изследвания. Стандартното ПЕТ-скениране не е достатъчно за прецизна анатомична локализация и хирургично планиране. То си е като една целотелесна сцинтиграфия.



Тема ОНКОПРОФИЛАКТИКАТАнови [re: MD]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано12.09.09 14:30



"То си е като една целотелесна сцинтиграфия."

И в тази връзка да попитам - може ли това изследване да се използва за профилактика?
Отвсякъде непрекъснато чуваме колко важна е профилактиката за ранното откриване на онкологичните заболявания. Но може ли човек да разчита, че едни рутинни изследвания ще му дадат информация за състоянието на всичките му органи и системи? Не, разбира се! Нито пък може да ги изследва поотделно, да не говорим, че има тумори, за които не съществуват маркери.

Затова въпросът ми е: какво трябва да включва една профилактика по отношение на онкозоболяванията и дали ПЕТ може да участва като достатъчно надежден метод за това (не коментирам цената му!).



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: ОНКОПРОФИЛАКТИКАТАнови [re: *jull**]  
Автор Marи ()
Публикувано12.09.09 15:14



Jull,mnogo добър въпрос и аз си мислех същото,дали може за профилактика да се прави Пет скенер?
Мен ме притеснява едно изречение от резултата на Пет скенера - "Физиологична фиксация на радиофармацевтика в черен дроб и слезка".А самото заключение е добро,че няма малигнено заболяване. Като си получиш по пощата резултата...

и кой да обясни.....

Редактирано от Marи на 12.09.09 15:15.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.