Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:01 26.05.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема РАК НА МАТОЧНАТА ШИЙКА  
Автор жeлязнaтa лeйди (непознат )
Публикувано04.02.08 16:48



Здравейте, момичета! За съжаление се присъединявам към този клуб,но такъв е живота.....Става въпрос за моята майка, която безкрайно много обичам.Тя е моя майка, приятелка изобщо най-голямата ми опора. На 68г. е. Жизнена, здрава, до момента, в който поставиха диагнозата - инвазивен плоскоклетъчен карцином на шийката. Последва радикална хистеректомия с отстраняване на лимф. възли. Хистологията показа карцином, засегнал 2/3 от шийката, без да е засегнал други участъци. Лимф.възли са без метастази. Лекарят ни (ще съм му благодарна винаги!) , ни даде надежда,че нещата са много добри, т.е. процеса е хванат навреме. Сега ходим на лъчетерапия,която включва 25 процедури. За след това не знам... След 9 процедура й паднаха левкоцитите на 2.7, биха и инжекции три поредни дни и днес са в норма. Не знам дали не ви отегчавам с дългото си писане, но имам нужда да говоря с някой за всичко това, защото ще се пръсна! Гледам да съм спокойна, весела да й вдъхвам надежда. За сега успешно се справям. В къщи също трябва да съм спокойна, да не товаря децата и в общи линии, това е. Ще съм ви благодарна за всяко ваше мнение, съвет или каквото било



Редактирано от *jull** на 30.10.11 21:01.



Тема Re: за рака на мат.шийканови [re: жeлязнaтa лeйди]  
Автор4aq (Нерегистриран)
Публикувано04.02.08 17:31



И аз съм в същото положение. Майка ми е оперирана, но 2 год. след операцията получи рецидив и сега има и на пикучен мехур.Лошо, защото не могат да я оперират, тъканите и са унищожени от терапиите и кървят.Поне така се изказаха лекарите. Сега е само с обезболяващи и надеждата, че ще стане чудо и някоя от билките или добавките ще и помогнат.Много ме боли, защото искам, а няма как да помогна.Превърнала съм се в наивница, която се хваща и за наи-дребното,което би могло да и помогне, а всъщност знам,че няма вариант. Освен чудо.
Още по- лошо е че обвинява открито баща ми за болеста си, което е възможно, но не 100%.И всичко това е кошмар за цялото ни семейство. Трудно е за всички в семейства, където диагнозата рак се е появила.Трябва да сме силни и ще се преборим.
Дано имам сили, защото и аз като теб имам деца, които имат изпити и проблеми други. Тях успокоявам, пред мама пазя поведениеи се шегувам,за да не се предава,проявявам разбиране и към съпруга си и в един момент усещам,че щадя всички освен себе си. Тогава влизам тук и виждам,че хора с моите проблеми си дават кураж и така ми дават сили и на мен да продължа.Освен тук и в anticancer.bg има полезна информация.
Желая ви успех в борбата



Тема Re: за рака на мат.шийканови [re: жeлязнaтa лeйди]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано04.02.08 18:05



Мило дете,не се притеснявай за майчето.След лъчетерапията започвате усилено и неприкъснато да й давате хр.добавки,които сменяйте на три месеца.Можете де си изберете от темите в справочника.Здравословен режим на хранене и него го има в справочника.И това е!Спокойствие,жизненост и настроение за всичко.да не мисли за болестта си.Тя е в много по-надежден и добър вариант на болестта от мен.Аз имах и засегнати лимф.възли и малко в матката.Преминах през лъче от химко се отказах по-собсвено желание.Аз съм с няколко години по-малка от майка ти.Карам трета година в ремисия,чуствам се добре засега.Господ само знае до кога ще сме добре но няма място за отчаяние а се стягайте за битки.Ако искаш подробности пиши ми на имейла който е във визитника.



Тема Re: за рака на мат.шийканови [re: жeлязнaтa лeйди]  
Автор eva23 (мама на Ники)
Публикувано04.02.08 23:53



Майка ми днес постъпи в болница поради същата диагноза. Ужасно ме е страх, ужасно се притеснявам не толко от операцията, а от изследванията след това за разсейки. Опитвам се да я окуражавам, но не се получава лъжа колко е елементарно всичко, но тя не е тъпа. Днес тотално се беше предала, бала на платно в един момент дори и казах - Я се стегни ще се оправиш стига черни мисли. Баща ми още по паникьосан, кой по напред да успокоя и как най- вече? Страх ме е ужасно ме е страх....Защо ги има тези гадости




Тема Re: за рака на мат.шийканови [re: flora bg]  
Автор жeлязнaтa лeйди (непознат )
Публикувано05.02.08 09:47



Благодаря ви ужасно много за подкрепата!

Вай това ми трябваше да чуя-мили думи,изпълнени с надежда.Възхищавам се на куража,с който се борите!Силно се надявам да имаме шанса и късмета да се преборим с болестта.Трябва да видя сайта за хр.добавки.В момента пие само бирена мая,жен-шен и сок от червено цвекло.Казаха ни да яде много орехи през време на лъчетерапията,но получи разстройство и са и казали да не прекалява с ядките.Незнам дали и пускат да изследва туморния маркер,но толкова малко обясняват в Онкото.Вярно,че е пълно с пациенти,но с такова бездушие не мога да свикна.Явно трябва да съм нахална,за да накарам лекуващата и лекарка да ми каже какви изследвания и пускат и резултатите от тях.Иначе в момента майка е много добре.Минаха почти 3 месеца от операцията,възвърна килограмите си дори и отгоре качи малко.Даже иска и да работи/от пенсионирането си,тя не е почивала нито ден,гледахме заедно близнаците ми,а след това започна почасова работа/.Не я пускаме естествен,но ме радва че има живец



Тема Re: за рака на мат.шийканови [re: жeлязнaтa лeйди]  
Автор vesela.bgМодератор (гърмян заек)
Публикувано05.02.08 10:09



Успокой се мила, наистина така както описваш всичко, процеса е хванат навреме. Просто страха е много голям. А както аз често казвам, ракът не е присъда, а само една диагноза.
Имам приятелка с тази диагноза, оперирана преди 20 години. И до днес няма проблеми в това отношение, а не е правила нито лъче нито химио.
Остави майка ти да си работи, това я тонизира и връща към нормалното ежедневие, така не се чувства болна, което е много важно.
Прегледай в Справочника темите за хран.добавки, алтернативите, писали сме много за тях. Също и темите за психиката и положителното мислене, което е много важно за преодоляване на страха от диагнозата.
Животът продължава и от нас зависи как ще го живеем - в страх или с радост ще гребеш с пълни шепи.



Нема начин да нема начин

Тема Re: за рака на мат.шийканови [re: жeлязнaтa лeйди]  
Автор AйeзCeдaй ((бойна))
Публикувано05.02.08 10:49



Благодари на Бога и се радвайте, че всичко е хванато навреме. От това по-хубаво здраве му кажи. Щом лимфните възли са чисти прогнозите са много добри.
С две думи горе главата.



Тема Re: за рака на мат.шийканови [re: AйeзCeдaй]  
АвторKOKO (Нерегистриран)
Публикувано06.02.08 13:17



Здравей!
На 37 години съм и съм със същата диагноза. Същата операция преди 1,6 год. Не съм правила никаква терапия, което ме притеснява. Вчера бях на контролен преглед и засега всичко е наред. Знам как се чувстваш, защото съм на тази писта от 2 години. Пия хранителни добавки и се надявам всичко да е наред. Опитвам се да не мисля за това. Ти си тази, която трябва да дава кураж в тази ситуация. Моята сестра ми е голяма упора и когато изпадна в дупка тя е тази която на секундата ме изважда. Бъди силна и давай кураж. Всичко ще е наред.



Тема Re: за рака на мат.шийканови [re: KOKO]  
Авторжeлязнaтa лeйди (Нерегистриран)
Публикувано06.02.08 16:26



Здравейте,момичета!Благодаря ви отново за милите думи и куража


Но сега като чета мненията ви ме мъчи следният въпрос-защо след като е 1А група и няма метастази и назначиха 25 дневен курс лъчетерапия?Треперя от страх да не се получат усложнения след това облъчване.За сега всичко върви добре,като изключим падането на левкоцитите.



Тема Re: за рака на мат.шийканови [re: жeлязнaтa лeйди]  
Автормarи (Нерегистриран)
Публикувано06.02.08 16:32



Защото е на мат.шийка и те се застраховат да не се получат разсейки.Аз имам на матката и съм 1б и ми назначиха само 8 вагинални, а не от другата лъчетерапия,която са ви назначили на вас.Но, те лекарите преценяват най-добре.Аз бих искала от тази по силната,но не ме питаха!



Тема Re: за рака на мат.шийканови [re: жeлязнaтa лeйди]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано06.02.08 20:47



Не се притеснявай лъчето е задължително след операцията.Ако преценят да се застраховат може и химко да й назначат.Те се презастраховат лекарите.Да ама от химкото си е доста страшничко.Защото целия организъм отива на кино известно време.То и лъчето не е цвете за мирисане но къде,къде е по пред химкото.Не се безпокой уверена съм,че няма да ема химко а само лъче.ще премине и ще си почне работа.Започвайте хр. добавки и по време на лъчето.Почти всички пиехме Мужик корен на лъчето когато ходих.Аз изкарах два курса от 25 и от 15 сеанса.Симптомите от лъчето са като на бременна в първите три месеца.После отшумява всичко.





Тема Re: за рака на мат.шийканови [re: flora bg]  
Автор4aq (Нерегистриран)
Публикувано06.02.08 20:58



разказала съм накратко историята на майка ми в горния постинг. отписаха я вече и е само на добавки, билки,хомеопатия,гъби и това...но сега и спря гласът...дали е фарингит, ларингит или е разсейка и и пречи да говори...незнам.като параноичка съм.всяко нещо ме плаши. а няма болно гърло,гласът и е слаб напоследък, но съвсем да изчезне....



Тема Re: за рака на мат.шийканови [re: 4aq]  
АвторKOKO (Нерегистриран)
Публикувано07.02.08 11:09



Здравей Желязна лейди!
От това което аз знам: лъчетерапия се прави, когато карциномът е инвазивен и е навлязъл 2/3 и всичко това е превантивно. Моят е микроинвазивен и затова не съм правила никаква терапия. Това ми обясни онколожката, която ме оперира. Същият въпрос ме вълнуваше и мен, защото пък аз не правих никаква терапия. Ако е било под 2/3 тогава майката ти нямаше да прави никаква терапия. Това е което знам и смятам, че щом майка ти е 1А група това е много добре и всичко е хванато в началото и всичко ще е наред.



Тема Re: за рака на мат.шийканови [re: KOKO]  
Авторжeлязнaтa лeйди (Нерегистриран)
Публикувано07.02.08 12:09



Благодаря ти КОКО!Наистина при майка резултата от хистологията показа че карцинома е навлязъл 2/3 в шийката.Явно и заради това е на лъче.Самият доктор ми каза,че може би няма да се наложи лъчетерапия,но след като видя резултата ни каза ,че е желателно да се направи.А какво значи адювантна и неадювантна терапия?



Тема Re: за рака на мат.шийканови [re: жeлязнaтa лeйди]  
Автор nincka45 (новак)
Публикувано07.02.08 13:26



"Адювантна терапия" означава поддържаща терапия и съответно обратно.



Тема Re: за рака на мат.шийканови [re: nincka45]  
АвторЖeлязнaтa лeйди (Нерегистриран)
Публикувано07.02.08 13:33



Благодаря за бързия отговор!Страхотни сте!Сега и това си обясних,защото лекаря каза да се напише в епикризата неадювантна терапия и ми беше неясно какво означава.Сега благодарение на вас си попълвам пропуските.Скоро време може да се конкурираме с д-р Хаус





Тема Re: за рака на мат.шийканови [re: Жeлязнaтa лeйди]  
АвторДaнчeтo (Нерегистриран)
Публикувано07.02.08 23:42



На мама направиха 6 вливки химиотерапия /които понесе фантастично леко, не ме питайте как успя - обяснявам си го с невероятно силната й психика и това, че не се поддаде на страха от диагнозата рак/ и няколко облъчвания в коремната област. Чувстваше се много добре. Но...винаги има но. Започна мравучкане в краката й, постепенно започна да не може да управлява краката си. Заведох я в неврология, където завеждащия каза, че от лъчетерапията е получила полиневропатия. Днес може да се придвижва само с патерици и не може да излиза от апартамента си въобще - страхува се от падане. Разказвам всичко това, защото се надявам някой да може да ми даде съвет - дали има лекарство, което да й помогне; какво лечение й се полага /нали знаете как е днес - лекарите нищо не казват и им липсва съпричастност/. Благодарна ще съм за всякаква идея.



Тема Re: за рака на мат.шийканови [re: жeлязнaтa лeйди]  
Автор4aя (Нерегистриран)
Публикувано14.02.08 20:11



какво става? как е майка ти?
Добре ли понася лъчетерапията?



Тема Re: за рака на мат.шийканови [re: Дaнчeтo]  
АвторZaza (Нерегистриран)
Публикувано15.02.08 12:13



Здравей, майка е с рак на дебелото черво и както всички останали в този клуб сме решени да се борим с болестта докрай. Засега тя е добре и понася химиотерапията доста леко, относно невропатията ако това е полиневрит /възпаление на нервни окончания/ искам да ти разкажа, че преди 8 години вследствие на усложнение от грип майка се разболя от полиневрит. Отначало докторите казваха, че й няма нищо и едвали не се преструва докато не се парализира напълно. Беше толкова зле, че не можеше да движи клепачите си - спеше със отворени очи. Приеха я в неврологията на Медицинска академия там я лекуваха с едни инжекции които се правеха специално в Паразитологията и тогава трябваше да ги поръчваме ежедневно, пиеше много Милгама /екстрат от Боровинка/ и най-важното тя не се предаде правеше ежедневно упражнения с рехабилитатор. В болницана беше почти пълни 6 месеца, след това продължи и вкъщи с рехабилитацията и след около 1 година успя да се възстанови напълно. Това й костваше много усилия, но тя има воля и се пребори. След година лекарите които я лекуваха ни казаха че никога не са виждали толкова тежък случай на тази болест, но не са искали да ни отчайват че няма надежда въпреки това чудото стана и майка се оправи. Надявам се и вие да се борите и никога да не изоставяте надеждата. Винаги ще съм благодарна на лекарите от неврологията на МА и най-вече на една млада и безкрайно симпатична рехабилитаторка Таня, която работи там.



Тема Re: за рака на мат.шийканови [re: 4aя]  
Авторжeлязнaтa лeйди (Нерегистриран)
Публикувано19.02.08 15:19



Този постинг е изнесен в отделна тема "Невус".

Редактирано от vesela.bg на 28.02.08 17:41.



Тема Re: за рака на мат.шийканови [re: жeлязнaтa лeйди]  
Автор vesela.bgМодератор (гърмян заек)
Публикувано19.02.08 15:27



Моля те, изнеси този постинг в отделна тема "Невус" за да е с твоето име, тук не му е мястото

Аз ще изтрия този тук след това.

Нема начин да нема начин

Тема Re: за рака на мат.шийканови [re: vesela.bg]  
Авторжeлязнaтa лeйди (Нерегистриран)
Публикувано19.02.08 15:40



Извинявам се.Усетих се че не пиша по темата.



Тема Re: за рака на мат.шийканови [re: жeлязнaтa лeйди]  
Авторжeлязнaтa лeйди (Нерегистриран)
Публикувано22.02.08 12:46



Здравейте!На майка и остават още 4 лъчета,но вчера като си говорихме и ми сподели нещо,което ме притесни.От две нощи много често ставала да пишка-почти през 2ч.Дали това е от лъчетерапията?Чух,че че влияе на пикочните канали.Тя самата си мисли ,че е от бирената мая,която пие в по-големи количества.Ако знаете нещо,моля ви да ми пишете.



Тема Re: за рака на мат.шийканови [re: жeлязнaтa лeйди]  
АвторБлaroдapнa (Нерегистриран)
Публикувано26.02.08 03:00



Моята майка я оперираха от рак на шийката на матката(тотална хистеректомия) през 1994г в МА .Последва лъчетерапия в бившия ИСУЛ.Преливане на кръв, понеже си имаме и генетично обусловена анемия.Всевъзможни изследвания-ректоскопии, гастроскопии, скенери.С години-при всяко оплакване изтръпвах от страх че е проява на мета.Нямах интернет ,само аз си знам как намирах информация. Слава Богу(и на добрия хирург-доц Доганов!)-още е жива(и относително здрава-колкото може да е човек на 78г!Но без рецидиви и метастази)Вече не ходим на контролни прегледи,въпреки че от време на време получава подуване на единия крак(горе, където са махнати лимфни възли).Не съм забравила ужаса и безпомощността през годините(а и сега още й треперя)-затова ви разказвам историята си.Не забравяйте- ВИНАГИ има надежда



Тема Re: за рака на мат.шийканови [re: Блaroдapнa]  
Авторdora 67 (Нерегистриран)
Публикувано26.02.08 09:02



Радвам се за вас!Би ли ни казала в кой стадийй е била мама?Имала ли е метастази?



Тема Re: за рака на мат.шийканови [re: dora 67]  
АвторБлaroдapнa (Нерегистриран)
Публикувано26.02.08 12:36



Нямаше метастази,за стадия -втори(за мен в епикризата имаше доста неясни и противоречащи си твърдения),но доколкото разбрах тогава-по-важен е типът и доколко е диференциран.Трябва да изровя епикризата за по-голяма точност,но за съжаление няма да мога скоро,защото е в провинцията а аз живея в София.Но още тогава хирургът и лекарката от патологията ме окуражаваха че имат доста пациентки с такъв карцином ,с преживяемост от 10 и повече години.Така че-кураж!



Тема Re: за рака на мат.шийканови [re: жeлязнaтa лeйди]  
Авторkoжa (Нерегистриран)
Публикувано27.02.08 13:04



За невус -
доц. д-р Петранка Троянова - прекрасен кожен лекар - онколог. Направете консултация.



Тема Re: за рака на мат.шийканови [re: koжa]  
АвторAZ (Нерегистриран)
Публикувано27.02.08 22:28



Ау ,само не при нея -д-р Петранка Троянова .Преди 7г отидох за консултация за раздразнена голяма бенка(на гърба).Каза ми че само в кабинета си-в някакъв център на Красно село имала апаратура за я изследваТам я снима,май беше нещо като ехограф и сравни с база данни от компютър с подобни бенки.Още си пазя картона с ужасното заключение-начална малигнизация и т н Две седмици живях с мисълта ,че съм обречена,после приятелки ме заведоха в Кожна клиника в МА ,където на консилиум светилата отсякоха,че няма такова нещо, но за собствено успокоение да я махна.За по-сигурно, отидох в Онкологията,оперираха я-козметично -по думите на хирурга.(След 15 дни излезе биопсията -абсолютно нормална)Хирургът ми беше вбесен на въпросната си колежка-бях му вторият случай за деня на операцията с нейна категорична страшна диагноза.Впрочем и той и лекарите в МА казаха, че този апарат и метод за изследване е излязъл от употреба в Европа!Да не говорим че ме измами и с таксата в частния си кабинет-взе ме 3 пъти повече отколкото ми обяви когато бях в Онкологията.



Тема Re: за рака на мат.шийканови [re: AZ]  
Автор жeлязнaтa лeйди (непознат )
Публикувано28.02.08 15:10



Здравейте,момичета!Вчера приключихме лъчетерапията и майка е най-щастливата жена на света.Тя по принцип гледа да ни тревожи с нищо,но вчера разбрах,че всъщност не и е било никак леко.Още от вратата си хвърли торбичката с кърпата и другите принадлежности за облъчването и влезе да си вземе душ/разрешиха и/.Дадоха ни епикризата и сега след месец е на контролен преглед.Моля се всичко да е наред,както досега.Само не сме съвсем наясно с документите за ТЕЛК.Вчера лекуващата и лекарка ни навика,защо не сме казали,че иска да и ги подготвят.Честно да си призная,незнам как стоят нещата,но си мислех,че това се извършва от тях,без ние да ги изискваме.
Относно темата с невуса,която не и е тук мястото искам да ви помоля за помощ-незная как да преместя.Иначе водих детето при д-р Шаламанова/дерматолог-онколог от Пловдив/Нейното мнение е че трябва да се консултираме с доц.Кадурина от ВМА-София.Сега ще издирвам телефони ди си запишем час.
Много пролетно настроение от мен





Тема А сега на къде?нови [re: жeлязнaтa лeйди]  
Автор megolina75 (мечтателка)
Публикувано20.05.11 16:22



Ето я отново моята дилема. Рак на шийката на матката 3 стадий. Операция, лъчетерапия и 5 курса лека химиотерапия с Цисплатина. По време на операцията ангажирани лимфни възли 2 броя - параметрален и ингвинален. Всичко това преди 15 месеца. Уж добра прогноза, но...преди 8 месеца ПЕТ скенера даде положителни парааортални и медиастинални лимфни възли. И започна голямото проследяване. Пет месеца по-късно медиастиналните лимфни възли изчезнаха /остана един, който от самото начало стои с един размер от 12 мм./, но парааорталните /два на брой/ си растяха постепенно. До днес! Осем месеца по-късно /днес/ резултатите от скенера са - медиастинален лимфен възел - стабилен, парааортални 23 и 28 мм. /доста сериозни размери, според моите познания/. И въпросът е сега накъде? Химиотерапия, лъчетерапия с химиотерапия или лимфна дисекция с последваща терапия?

"Истински се вижда само със сърцето. Същественото е невидимо за очите..."


Тема Re: А сега на къде?нови [re: megolina75]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано20.05.11 16:25



Меголинке, задай въпроса с копи и пейст в темата на лекарите. Ще знаеш какво следва по стандарт за лечение, какво се предлага в добрите практики. Сигурна съм, че ще продължиш по най-добрия начин, без да се налага да вземаш решенията ти, вместо лекарите.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Редактирано от Buba67 на 20.05.11 16:26.



Тема Re: А сега на къде?нови [re: Buba67]  
Автор megolina75 (мечтателка)
Публикувано20.05.11 16:40



Благодаря ти, Бубе! Ще я задам, въпреки че именно лекарите са раздвоени в моя случай



"Истински се вижда само със сърцето. Същественото е невидимо за очите..."

Тема Re: Стадии при РМШнови [re: megolina75]  
Автор Tia maria (член)
Публикувано18.10.11 14:49



Търсих ,но не намерих за стадирането на РМШ. Споделяла съм,но ще повторя,бях изписана 1/ІІ а ,след известно време в досието ми видях поправки на 2/ІІа. Може би има обяснение?
Ще поясня какво е било положението ми- Кератенизиращ плоскокл.карцином с некрози и дълбок инфилтративен растеж,абсцедиране. Мат шийка бомбирана .Кратер с диаметър 5 см, инфилтриращ стената на шийката.
Друго нищо не е открито ,пише за фоликулярна хипертония, синусна хистиоцитоза,лимфни възли с липоматоза-преведох си всичко сама ,няма нищо обезпокоително.
Имате ли някакви идеи защо ми е променено стадирането? Може би големината на карцинома ,може би проникването в разни там слоеве на епитела?
Тъй ,или иначе , изясняването на стадиите за този вид рак, ще е полезно и на други .
Накратко, бях Т1 Н0 М0 ,после го поправиха- без промяна в състоянието ми- на Т2 Н0 М0

Редактирано от Tia maria на 18.10.11 15:01.



Тема Re: Рак на маточната шийка втори стадийнови [re: Tia maria]  
Автор icelady00 (непознат)
Публикувано30.10.11 15:11



Здравейте, преди един месец оперираха майка ми - рак на маточната шийка чрез радикална хистеректомия + лимфна дисекция. От хистологията излезе, че в лим. възли нищо няма. В диагнозата и пише T2b N0 M0 G2. Назначиха и след операцията 5 химиотерапии и 25 лъчетерапии. Въпросът ми е възможно ли е пълно излекуване ?



Тема Re: Рак на маточната шийка втори стадийнови [re: icelady00]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано31.10.11 09:12



Възможна е Ремисия с години, но за пълно излекуване никой не се наема да ти каже. Аз карам седмата година след същото заболяване...изкарах две серии лъчетерапия и преминах на хр.добавки и здравословен режим на хранене и живот. Това е. Важно е оптимистичното гледане на заболяването,психиката е много важна.

Живота е невероятен, до болка разностранен и до болка прекрасен!


Тема Re: Рак на маточната шийка втори стадийнови [re: icelady00]  
Автор Tia maria (член)
Публикувано31.10.11 09:18



Разбира се , че е възможно ,аз съм пример за това.

13 или 14 не ги броя, честно,години след операция. Стадият ми е сходен с този на майка ти, само дето при мен е 2а ,което означава ,че карцинома е растял към влагалището, а при майка ти 2б т .е.към стомаха. Мисля ,че тя има чудесен шанс и възможност за ,,втори" живот. Позитивизмът при вас е просто задължителен!
Как да поддържа ремисията съвети не мога да дам, аз самата не съм правила нищо,но не го препоръчвам на другите! Тук има и други със тази диагноза,които са се борили,или в момента се борят успешно , въпрос на време е да се включат и те. На първо време редовни контроли , спокойствие , и лека- полека нещата ще се получат. Майка ти е истински герой, поздрави я от мен!
Сега изчезвам, ще пиша отново в сряда следобед.

С Флорчето сме писали едновременно.

Редактирано от Tia maria на 31.10.11 09:20.



Тема Re: Рак на маточната шийка втори стадийнови [re: Tia maria]  
Автор icelady00 (непознат)
Публикувано31.10.11 15:58



Благодаря много за компетентните отговори!

Непременно ще я поздравя и се надявам да се оправи, защото тя ми е повече от майка - тя е мой приятел, тя ми е всичко.



Тема Re: за рака на мат.шийканови [re: жeлязнaтa лeйди]  
Автор Bibianaaa (непознат )
Публикувано08.11.11 09:17



Здравейте, мили силни момичета! Ще се опитам да напиша накратко това, което ме вълнува.
Майка ми е с рак на шийката на матката. През юли я оперираха - радикална хистеректомия. Разбра се, че рака е стадий Тb1 N0 M0. Казаха, че няма други засегнати органи. Направи 25 лъчетерапии.
Първия ми въпрос е - звучи ли всичко до тук обнадеждаващо?
Всичко беше наред до преди два дни, когато й се поду целия десен крак, от слабините до стъпалото. Личния лекар веднага даде направление за съдов хирург и отидохме. След обстоен преглед лекарят е видял тромб в областта на слабините, съвсем близо до операцията. Казал, че може би е вследствие от операцията или страничен ефект от лъчетерапията.
Момичета, сблъсквали ли сте се с нещо подобно? Страшно съм притеснена.... Дали наистина е тромб или е останало нещо от рака.... метастази... Въпреки че казаха, че няма такива.
Много ще ви бъда благодарна за някакви мнения!



Тема Re: за рака на мат.шийканови [re: Bibianaaa]  
Автор megolina75 (мечтателка)
Публикувано08.11.11 10:52



Здравей Bibianaaa,
рак на шийката на матката 1 стадий /какъвто е била майка ти/ се лекува 95 процента, което означава че не би следвало да има притиснения. 25 лъчетерапии са повече от достатъчни да изчистят, ако нещо е останало от операцията.
По отношение на крака- мога само да гадая каква е причината, но не вярвам да е лъчетерапия, ако тя е направена качествено. Вследствие на операцията да има тромб е напълно възможно, ако не са взети предпазни мерки. Аз пих в продължение на година и половина аспирин протект. Принципно метастазите се развиват по друг начин и отиват на други места, а и тя не е имала нищо в лимфните възли. Всъщност ти не си писала дали е имала лимфна дисекция, защото това също може да доведе до подуване на крака /зависи колко лимфни възела са отстранени и къде/. Туморният маркер какво показва?
Ако мога да съм ти полезна и с други неща пиши!!!

"Истински се вижда само със сърцето. Същественото е невидимо за очите..."


Тема Re: за рака на мат.шийканови [re: megolina75]  
Автор Bibianaaa (непознат )
Публикувано08.11.11 11:09



Много ти благодаря за бързия отговор, megolina75!!!
Относно предпазните мерки след операцията - назначиха 30 инжекции, незнам точно какви, но бяха точно с тази цел, да не се получават тромбове. И въпреки това..... , ето в наличност е, за съжаление.
Лимфна дисекция има. Отстранени са лимфните възли в малкия таз, доколкото мога да разбера. Съдовия хирург също смята, че проблемът може би идва от там.
А туморен маркер след операцията не е правен още. Сега ще го прави.



Тема Re: за рака на мат.шийканови [re: Bibianaaa]  
Автор megolina75 (мечтателка)
Публикувано08.11.11 11:27



Да, крайно време е да направи туморен маркер. Аз живея в Белгия и тук ме проследяват на всеки три месеца, така че й е време определено


Иначе инжекциите не са достатъчни, доколкото знам. Аз освен тях имах и както ти казах година и половина вечер по един аспирин протект и не съм имала никакви проблеми. Не зная защо на майка ти не са й го назначили, моят хирург не ми даваше да го спирам
Аз разсъждавам така - ако проблемът на майка ти не минава нищо не пречи да мине един скенер или ЯМР /ако го издържа/. Тук независимо от стадия си минават в началото на 4 месеца на скенер, после на 6 месеца и така 5 години. След това мисля, че е веднъж годишно. Казвам ти, защото не всичко може да се опипа и види с просто око. Въпреки, че в първи стайди, без метастази в лимфните възли.... Просто не ми се вижда много вероятно да е от това

"Истински се вижда само със сърцето. Същественото е невидимо за очите..."

Тема Re: „x„p „‚„p„{„p „~„p „}„p„„.„Љ„y„z„{„p *DELETED*нови [re: megolina75]  
Автор Tia maria (член)
Публикувано08.11.11 13:02



Мнението е изтрито от siana_koleva

Тема Re: за рака на мат.шийканови [re: megolina75]  
Автор Bibianaaa (непознат )
Публикувано08.11.11 13:18



Много ви благодаря, момичета! Обнадеждихте ме, затова че сигурно не става въпрос за метастази.
Tia maria , не сме от София. От Ямбол сме и смятам, че майка ми е в ръцете на добър съдов хирург (...дано!).
Хубав ден ви желая! Ще пиша отново.



Тема Re: „x„p „‚„p„{„p „~„p „}„p„„.„Љ„y„z„{„pнови [re: Tia maria]  
Автор Tia maria (член)
Публикувано08.11.11 13:19



Нещо се прецака. Писах,че подуването може да е в резултат от лимфедем-оток след лимфната дисекция. Може да е и двете -и тромб и лимфедем,като тромбът усложнява нещата. Но не са мети ,спокойно. Намери в справочника на клуба темата за лимфедем и прочети. Опитах се да ти я пусна , но съм с настинка и нещо не ми се получава.

Потърсете и друго мнение,не за друго ,ами ако е начален лимфедем сега е времето да го лекувате ,после става сложно. Но не е смъртоносно. Ако си от София мога да ти препоръчам специалист по съдови болести.
Радвам се за вас, въпреки усложнението , ракът е хванат навреме , това е най-важното. Успех !



Тема Re: за рака на мат.шийканови [re: Bibianaaa]  
Автор Bibianaaa (непознат )
Публикувано20.11.11 10:50



Здравейте отново, момичета!
Вчера за сетен път прегледах епикризите на майка ми, с надежда да науча нещо повече.
Направи ми впечатление, че в епикризата след операцията пише това - стадий T1b2 N0M0 G2 , стадий 1 , клинична група 2.
А в епикризата след лъчетерапията , вместо N0 пише Nx. Това значи ли, че има някъде метастази и те са се появили след операцията ?
Много съм объркана, ще ви бъда благодарна ако ми обясните нещо.
А какво означава G2 ?



Тема Re: за рака на мат.шийканови [re: Bibianaaa]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано20.11.11 14:12



Най-добре задай въпросът си при лекарите, знам че Н идва от лимфни възли, от английски и след като по време на операцията не е имало ангажирани би следвало да няма и сега. Но все пак лекарите ще ти кажат най-добре, това хиксче може да е просто друг начин на изписване на липсна на разсейки, защото иначе се пише цифра, която показва колко са





Тема Re: за рака на мат.шийканови [re: Bibianaaa]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано20.11.11 14:14



Забрвих да ти пиша за G2.Това е показател за скоростта, с която клетките се делят, скалата е от 1 до 4. В случая на майка ти е като моя т.е умеренодиференциран, което е добра новина. Развива се бавно





Тема Re: за рака на мат.шийканови [re: megolina75]  
Автор Tia maria (член)
Публикувано21.11.11 12:55



Ето това ти копнах от друга тема:,,NX означава, че не може да се измери засягане на близките лимфни възли или не може да се установи дали са засегнати."
Хиксът си е хикс ,те. неизвестно. Но не значи непремено лошо. Може би резултатите от след оперативните изследвания не са толкова добри ,колкото лекарите очакват, но не значи , че има мети. Може да има друг процес,/лечим/,който да ги влошава.
Чудя се за хиперплазия-ненормално увеличаване на орган ,но не непремено рак.
Меги те е посъветвала добре -питай в темата на лекарите.

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Tia maria на 21.11.11 12:56.</EM></FONT></P>

Редактирано от Tia maria на 21.11.11 12:57.



Тема Re: за рака на мат.шийканови [re: Tia maria]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано21.11.11 16:01



Тиа, все си мисля, че по време на операцията няма как да не се разбере дали са засегнати или не лимфните възли. Т.е. след като и хистология има /надявам се/ не може да не знаят дали има или не мети

Ще следя темата при лекарите, че ми стана интересно.



Тема Re: за рака на мат.шийканови [re: megolina75]  
Автор Bibianaaa (непознат )
Публикувано23.11.11 09:38



Благодаря ви, момичета! Попитах при лекарите. Ще видя какво ще кажат там.



Тема Re: за рака на мат.шийканови [re: Bibianaaa]  
Автор ИлeнkaKo (минаващ)
Публикувано23.11.11 13:38



Докато отговори някой от лекарите, да ти напиша два реда да не се притесняваш.
1. Индекс "0" ,означава, че няма данни че метастази, съответно:
N0 - - регионален лимфен басейн
М0 - далечни метастази;
2. Индекс "Х"
означава, че не са направени необходимия минимум от изследвания.



Тема Re: за рака на мат.шийканови [re: ИлeнkaKo]  
Автор Tia maria (член)
Публикувано25.11.11 17:01



Аз искам да питам нещо icelady00 Казаха ли нещо за това , че сте вече втори стадий , но без разсейки? Дали е интересно от тяхна гледна точка или пък е често срещано?



Тема Re: за рака на мат.шийканови [re: Tia maria]  
Автор icelady00 (непознат)
Публикувано25.11.11 19:52



Преди опирацията на майка ми и бяха взели биопсия. Отидохме когато бяха готови резултатите и доктора каза, че майка ми е първи Б стадий. Затова аз нещо не го схващам, понеже доколкото знам втори стадий е с разсейки в лим. възли. И много ми е чудно защо след като преди операцията доктора каза, че е първи стадий в епикризата и пише T2b. А иначе ще след операцията доктора беше пратил лим. възли за проверка и каза, че 100% там няма нищо. Според мене са написали, че е втори стадий може би, ако има значение големината на тумора примерно. Защото майка ми няма разсейки в лим. възли.



Тема Re: за рака на мат.шийканови [re: icelady00]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано25.11.11 22:43



2 стадий въобще не е задължително да има метастази в лимфните възли. В случая на майка ти, рака се е разпрострял извън шийката и е бил или е тръгнал към матката или към горната част на вагината. Има случаи на този вид рак 1 стадий вече с метастази в лимфните възли. Майка ти има голям късмет и можеш само да се радваш, без да се тормозиш излишно



Eто стадирането, но на английски език



Редактирано от megolina75 на 25.11.11 23:03.



Тема Re: за рака на мат.шийканови [re: megolina75]  
Автор icelady00 (непознат)
Публикувано25.11.11 23:33



Благодаря за окуражаващите думи

Аз съм си такава, че винаги се притеснявам и задавам много въпроси, от които отегчавам хората но това е защото много се безпокоя за моята майка. Направи 4 химиотерапии веднъж седмично и 28 лъчетерапии от понеделник до петък. Лекарят каза, че попринцип тя рак няма вече, но за да се презастраховат, ако случайно са останали някакви микроскопични частици, които не могат да се видят.



Тема Re: за рака на мат.шийканови [re: icelady00]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано26.11.11 01:49



Не се притеснявай за хората, мен не си ме отегчила

Не разбирам защо е трябвало да слагат химиотерапия при отрицателни лимфни възли, може би са приели стандарта с лека химиотерапия с Цистплатина, която е по време на лъчетерапията, за да направи самата лъчетерапия по-силна, т.е. раковите клетки по-чувствителни. Ако е направена като хората /което означава химиотерапията да е по средата на седмицата, за да има лъчи преди и след нея/ статистиката е в полза на майка ти За 2 и 3 стадий по тази схема преживяемостта за следващите десет години е над 70 процента /не си спомням колко процента без рецидив/ Поддържайте имунната система, диета и много билки!



Тема Re: за рака на мат.шийканови [re: megolina75]  
Автор icelady00 (непознат)
Публикувано26.11.11 14:15



Звучи доста обнадеждаващо. Много си мила, благодаря ти!





Тема Re: за рака на мат.шийканови [re: icelady00]  
Автор icelady00 (непознат)
Публикувано30.11.11 12:25



Здравейте, майка ми днес приключи с химио и лъчетерапията. От епикризата, която са и дали днес пише:
Статус "in situ": Ту формация - ендофитна в горна 1/3 на маточната шийка, достагаща до истмуса без да ангажира влагалището.
Проведени изследвания: Параклинични изследвания: В норма.
Проведено лечение: Проведено лъчелечение: Следоперативна лъче-химиотерапия /Платина 30мг. седмично/ в областта на малкия таз и горните 2/3 на влагалището с ДОД=1,8 Gy до ООД=50,4 Gy.
Непосредствен терапевтичен ефект: Добър
Настъпили усложнения: Не
Проведени инвазивни диагостични и терапевтични процедури: Не
Изход от лечението: С подобрение

И лекуващшят лекар, който проведе лъче и химиотерапията и е казал след един месец да отиде на контролен преглед при опериращия лекар.
Звучи ли всичко това обнадеждаващо?

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от icelady00 на 30.11.11 12:26.</EM></FONT></P>

Редактирано от icelady00 на 30.11.11 18:21.



Тема Re: за рака на мат.шийканови [re: icelady00]  
Автор Kaлoянa (старо куче)
Публикувано22.08.12 23:16





електронен превод, всичко за HPV типове вируси, ваксина, рак, абнормални клетки





томотерапия

Живота е рисуване без гума за триене.

Редактирано от Kaлoянa на 22.08.12 23:26.



Тема Re: за рака на мат.шийканови [re: Kaлoянa]  
Автор Tia maria (пристрастен)
Публикувано20.04.15 15:42



Вдигам темата по молба на едно момиче , което моли за координтите на добър
гинеколог от Варна. Доц.Корновски младши от Варна ли беше ?
А нея ще ,, пока я " да продължи да пише в темата ,така ще й отговорят повече хора.



Тема Re: за рака на мат.шийканови [re: Tia maria]  
Автор Tia maria (пристрастен)
Публикувано25.04.15 19:40



Вдигам темата за улеснение на една притеснена млада жена която чака резултати. Тя има въпроси на които аз не мога да отговоря , но може би друг ще може.Дано вс. се размине !



Тема Re: за рака на мат. шийканови [re: Tia maria]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано25.04.15 21:04



Какви са въпросите на жената? Ако са много специализирани, може да се зададат на PRN.

"Совите не са това, което са..."


Тема Re: за рака на мат. шийканови [re: *jull**]  
Автор Tia maria (старо куче)
Публикувано07.10.16 14:55



Може ли някой да ми каже какво значи G3 ? Иначе рака е първи стадий ,а операцията успешна .Дано !Но G - то в диагнозата притеснява жената ,моя позната е.



Тема Re: за рака на мат. шийканови [re: Tia maria]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано07.10.16 15:06



Ето:



Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: за рака на мат. шийканови [re: Buba67]  
Автор Tia maria (старо куче)
Публикувано07.10.16 17:04



А когато G не е упоменато ? При мен изобщо липсва такава буква....



Тема Re: РАК НА МАТОЧНАТА ШИЙКАнови [re: жeлязнaтa лeйди]  
Автор morbidangel (непознат )
Публикувано09.11.16 16:37



Здравейте, има ли някой с Т1б, на когото не е назначавано лъче?



Тема Re: РАК НА МАТОЧНАТА ШИЙКАнови [re: morbidangel]  
Автор Tia maria (старо куче)
Публикувано11.11.16 06:58



Май само при ин сити не се прави лъче.



Тема Re: РАК НА МАТОЧНАТА ШИЙКАнови [re: morbidangel]  
Автор adiorthoti (оптимист)
Публикувано12.11.16 12:26



На всички с Т1 се назначава лъче като превантивна мярка с цел“препичане“ на срезовете и убиване на някоя скрила се туморна клетка за да не тръгне да си намери място някъде другаде На “ин ситу“ съм виждала по необичайно лъче Радиоактива се слага в нещо като презерватив и се пъха вътре не както обичайното да лежиш на апарата

СЯДАМ СИ НА ЗАДНИКА САМО АКО НАМЕРЯ СВОБОДНО ЧИСТО И УДОБНО МЯСТО


Тема Re: РАК НА МАТОЧНАТА ШИЙКАнови [re: adiorthoti]  
Автор Tia maria (старо куче)
Публикувано12.11.16 16:45



Виж стандартите ,те са някъде в темата.И внимавай с какъв апарат ще ти го правят.В Пл.ме бастисаха със стар.И за това ще се оплача !Навсякъде можеш да вземеш решение относно здравето си ,само в Плевен си лекуван насила и без необходимата ,полагаща ти се информация.



Тема Re: РАК НА МАТОЧНАТА ШИЙКАнови [re: Tia maria]  
Автор Tia maria (старо куче)
Публикувано14.09.17 11:23



Доста подробна информация за РМШ и съвременните методи на лечение.И ако е екзофитна форма може да се мине само с лъчетарапия.Обърнете внимание, че при определени условия 1 стадий може да мине и с конизация.
Обърнете вмиманиен, че "ин ситу"-то не влиза в сметките - според съвременната квалификация това не е рак.



Редактирано от *jull** на 14.09.17 20:13.



Тема Re: РАК НА МАТОЧНАТА ШИЙКАнови [re: Tia maria]  
Автор Tia maria (старо куче)
Публикувано25.09.17 20:31



Да прокоментирам РМШ в екзофитната му форма ,каквато при мен бе упомената изрично,но никой не ми обясни какво значи товаТози вид рак
не е особено опасен - той расте нагоре ,като гъба един вид ,а нагоре досещате се кръвоносни съдове няма и той не тръгва по кръвен път.Опасността при нрго е ,че се разп ростира и в един момент става неоперабилен Но дотогава имаме мноого време.Често достига големи размери ,но с лъче се свива и дори изчезва.Започне ли да кърви ,това също не е много плашещо ,защото се разрушава трошливият му повърхностен слой .И не значи ,че метите са тръгнали ,съвсем не.
Не оставяйте да ви притискат ,паникьосват и т.н.Първата линия на лечение трябва да е лъче.
И повтарям ,тези ми раздъждения да само за екзофита.Ако е ендофит - дълбае като язва и вече нещата стават по неприятни.
Ще прочета в мед.онкология и ще постна каквото пише там.



Тема Re: РАК НА МАТОЧНАТА ШИЙКАнови [re: Tia maria]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано24.10.18 11:44



Това е въпрос от една дама, която е на кръстопът. Има проблеми с регистрирането в Клубовете на Дира и за това копирам въпроса.

"Здравейте отново. Тъй като все още не мога да се регистрирам в сайта бих помолила за мнение по въпросите ми, които да публикувате в клуба.
Накратко потвърден инвазивен карцином на маточната шийка. По епикриза съм стадий 1 Т1аN0M0
Според доктора който ми прави биопсията съм стадий ,1б и ми предложи органосъхраняваща операция с робот, като каза че с тази диагноза ще ми направят хистеректомия като ми бъде премахнато всичко. Първото мнение след този доктор потвърждава хистеректомия второто също но като обясних какво ми е казал доктор взел биопсията ми каза да бягам към Плевен и че операция с робот е по- добре от коремна и че може да се направи първо композиция и да се определи дали е нужно да се премахват и останалите органи.
Въпросите ми са дали може наистина да се подходи по този начин, какво ви е мнението за робота и съответно за онкологията в Плевен.
Моля мненията да са и от хора които са преминали през това и от доктори.
Благодаря предварително и се надявам скоро да имам възможност да се регистрирам в клуба, защото вече съм една от вас.
Спокоен ден на всички пожелавам."

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: РАК НА МАТОЧНАТА ШИЙКАнови [re: Buba67]  
Автор Tia maria (старо куче)
Публикувано25.10.18 07:52



Мнението си за онзи в Плевен отдавна съм го дала няма да повтарям.Мога ,ако пише във Фейса да я препратя към други също жестоко пострадали от него ,да не излезе че само аз съм недов
олна.Но те не пишат тук.Прочети в клуб Розали и там има доста ...интересни мнения.



Тема Re: РАК НА МАТОЧНАТА ШИЙКАнови [re: Tia maria]  
Автор Tia maria (старо куче)
Публикувано25.10.18 07:55



Продължавам да се чудя защо не ти предлагат лъче ,каквито са съвременните изисквания.Навярно защото лъчето ще стопи карцинома и хирурзите няма да има какво за лапат.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.