Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:13 25.04.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема режим  
Авторжeни (Нерегистриран)
Публикувано27.10.06 01:48



Какъв е дневния ви режим, кога ставате, по кое време се храните, колко пъти, играете ли гимнастика за цялостно укрепване, разходки и т.н.;отдавате ли значение на всичко това.

Редактирано от Buba67 на 02.04.09 00:30.



Тема Моето мнение за режиманови [re: жeни]  
Автор vesela.bgМодератор (усмивка)
Публикувано27.10.06 13:04



Всеки прави това, което може, което му харесва и което предпочита. Най-вече аз....

Всичко зависи от биологията и навиците на индивида.
Но аз съм твърдо за следното - когато човек е с нашата диагноза и подложен на нашата тежка терапия е недопустимо да го караме да изменя навиците си, сякаш това ще промени нещо. Да, може да се промени хранителния режим с цел избягване на вредни навици, но в никакъв случай - церберски.
Ако обича да спортува, няма лошо, но не да ходи във фитнеса и да блъска тежести или аеробика - да ти излиза душата. Всичко е в умерени граници и без претоварвания. Може да помисли да излиза повече и да бъде на чист въздух....Т.е. да си създава приятни емоции, разтоварващи психиката от напрежението покрай болестта от всичко, което прави.

Не знам дали знаете - но хората се делят на два биологични вида - сова и чучулига. Совата - вечер е по-работоспособна, сутрин спи до по-късно.
Чучулигата обратно - вечер е нетрудоспособна и си ляга рано, но на сутринта ела да гледаш, в 6 часа е на крак, в 8 часа е сготвила, извъртяла е една пералня, простряла е, направила е закуска.....
Е, как да накараш една сова /мен например/ да стана в 7 часа сутринта да играя гимнастика - ще те разстрелям. Затова ходя на гимнастика /тай чи/ вечер. Сутрин спя. Просто аз спазвам принципа "СПИ, КОГАТО ТИ СЕ СПИ И ТИЧАЙ, КОГАТО ТИ СЕ ТИЧА. НО НИКОГА НЕ ТИЧАЙ, КОГАТО ТИ СЕ СПИ".

Ако не се спазва този принцип се създават негативни емоции от това, че ТРЯБВА да правиш нещо, което не ти се прави точно в този час на деня, само защото другите смятат, че е добро и здравословно. Т.е. всяко залитане в крайности е нежелателно, поне според мен.

Нема начин да нема начин!

Редактирано от vesela.bg на 27.10.06 13:08.



Тема Re: Моето мнение за режиманови [re: vesela.bg]  
Автор:-) (Нерегистриран)
Публикувано02.04.07 21:20



Здравей, Весела!

на 25 години съм, днес ми е 4ти ден химиотерапия (рак на гърдата) и то4но търся в интернет нешто за режима на хранене и въоб6те ежедневието по време на химиотерапия. Имам следните няаколко въпроса:
- сокът от ЦВЕКЛО: толкова ли е важен? За6то?
- къпане-колко често? ако все пак ми е суха кожата, може ли да се мажа с крем, или това възпрепятства ' излизането на отровата" от кожата
- разходки на слънце? : вредно ли е слънцето по време на химиотерапия?
- сре6ти с хора: кафенета, ресторанти, цигарен дим...да ги избягвам ли?
- ЗОФРАН- предписаха ми го само за първите 3 дни и до сега не съм повръщала, да не би като го спра, да започна?
....
Благодаря!



Тема Re: Моето мнение за режиманови [re: :-)]  
Автор vesela.bgМодератор (усмивка)
Публикувано02.04.07 23:15



Дай поне някоя буквичка като име, де, как да се обръщам към теб? Точка, запетайка ли?

Като прочетеш горния ми постинг би трябвало да си наясно какво правя аз. Ако не ти е ясно, ще ти допоясня - продължавам да пуша, не спирам да ходя по кръчми, цвеклото докато бях на химиотерапия го пиех редовно, а сега отвреме навреме. А то е важно за хемоглобина.
Какво те бърка къпането, спазвай си режима както винаги. Като ти е суха кожата, мажи се с обичайните си кремове за тяло.... Отровите се изкарват най-вече с урината. Срещите с хора, защо да ги избягваш? Аз не съм спирала да работя и да ходя по улиците. Не съм ползвала болнични. Но, ако те натоварват хората - ми избягвай ги. На мен, когато ми е гадно, не искам да има никой около мен. Всичко е индивидуално.
Важното е да правиш това, което винаги си правила, не се ограничавай от нищо. Виж от слънце се пази, трябва да забравиш плажа и печенето на слънце. Това не значи, че трябва да се затвориш вкъщи и да не излизаш въобще

Слънцето е вредно не само по време на химиотерапия, а въобще за всички онкологични заболявания и трябва да се избягва.
Аз лично не спазвам някакъв специален режим на хранене, просто внимавам да не ям много тлъсто, пържено, пушено и т.н. Мисля след празниците да се взема в ръце и да се храня малко по-здравословно.
Мен не ме вземай за пример, аз съм несериозна в това отношение

Нема начин да нема начин!
Животът виси не на косъм, а на връзки!

Тема Re: Моето мнение за режиманови [re: :-)]  
Автор AйeзCeдaй ((бойна))
Публикувано03.04.07 09:59



Здравей скъпа и от мен... Курсовете химио свършиха...

По време на химиото се хранех нормално. Не съм поемала никакви хранителни добавки. Нито сокове съм пила, абе нищо... за мой срам
Но... имах страхотен апетит към сладкото. Ядях като настървена по два шоколада на ден. Егати ужаса и за това нашишкавях 10 кг и май и повече
Кръвните ми показатели бяха нормални.
Единствено увеличих количеството на плодовете и зеленуците, на маслините и готвене + салати само със студено пресован зехтин.
Пиех много вода и билкови чайове с мед.

1. Цигарите спрях, когато постъпих в болницата, още преди операцията и преди да науча оконателната диагноза. И добре направих, защото пушех по два пакета на ден....
2. По време на химиото ми дадоха болнични. Добре ми дойдоха.... Хем си починах, хем си гледах малката госпожица....
3. Къпане... Ми нормално скъпа. Аз лично всеки ден. Това не мога да променя по никакъв начин.
4. разходки на слънце - естествено. Всеки ден по един час.
5. Да, разбира се и по кафенета си ходих и по кръчми. И си пиех червено винце или бира.......Аз лично, когато мога и обстоятелствата позволяват избягвам цигарения дим. Започна адски да ме дразни.
7. Спях всеки следобед. Не се преуморявах.
8. Бях гейзер. След вливанията два дни бях на легло с легена до мен. И после още два дни като утрепана...Както и да е...вече мина... изисквах и ми слагаха венозно .... аде забравих как се казва.... довечера ще проверя в къщи (сега съм вече на работа)
9. Започнах да си лягам вечер рано.

Когато започнах лъчетерапията се записах на фитнес. Ето, вече един месец ходя.... и се чувствам великолепно. Лъчетерапевтката каза, че няма проблем, стига да не се натоварвам много. Пия всеки ден по една чаша сок от моркови и ябълки. (Хм, може би за това кожата на гърдата ми е много добре, нито ме боли, нито ме сърби). Спрях месото. Консумирам само извара, кисело мляко, варени яйца, много риба и много салата. Плодове също.

Ми това е от мен....
Дано съм ти помогнала....



Тема Re: Моето мнение за режиманови [re: :-)]  
Автор tetty71 (поздрав)
Публикувано03.04.07 10:07



Здравей, мила. И аз подкрепям Весела - всъщност нищо не се е променило. И аз съм с рак на гърдата, оперирана преди три години, с последвалите химиотерапия, лъчетерапия и махане на матка и яйчници. Бях на 33 год. Наистина трябва да се пазиш, но не бива да изпадаш в натоварващи крайности. Вместо да изчисляваш кое колко е вредно, се радвай на живота и на близките си и ЖИВЕЙ. Живота е прекрасен и ако това може да те успокои - при нас нещата все пак имат големи шансове да се оправят, представяш ли си какво им е на болните с бъбречна недостатъчност, които ако не направят бъбречна трансплантация ще починат. Дявола никога не е толкова черен, колкото изглежда. Имам две деца и съм благодарна на Господ, че аз съм болната, а не някой от тях - това е което може да ме побърка. Никога не съм се затваряла в къщи, по време на химиотерапията ходех и на работа и дори не си направих труда да си сложа перука - гримирвах се като за изложба и се оказа, че дори изглеждам много добре. Лятно време си ходя на море и слагам в джоба си по плуване повечето, които са на плажната ивица. Това, че ми липсва някоя и друга анатомична подробност, не ме притеснява ама никак. А за химиотерапията - аз също пиех Зофран, но въпреки това повръщах през 15 минути в последвалите два дена. Последните курсове ми дадоха КИТРИЛ - с него все едно, че не съм била на химио. Страхотен препарат, поискай си го от диспансера. И не забравяй, че не може да ти се случи нещо, което да не можеш да преживееш... Поздрави.



Тема Re: Моето мнение за режиманови [re: tetty71]  
Автор vesela.bgМодератор (усмивка)
Публикувано03.04.07 13:59



Браво, страхотни сте. Продължавайте да описвате всеки за своя режим. Вкарвам и тази тема в Справочника. Попълвайте я



Нема начин да нема начин!
Животът виси не на косъм, а на връзки!

Редактирано от vesela.bg на 03.04.07 14:07.



Тема Re: Моето мнение за режиманови [re: vesela.bg]  
Автор Marи (новак)
Публикувано04.04.07 06:46



Денят ми започва с домакинска работа-оправям цялата къща вкл.тупане на леглата сутрин.Минаха 6 месеца от операцията и аз забравям често за това.
Пия кафета, сок като се сетя, като за здрав човек, когато ми е кеф.Разходки, пазар и вечерни излизания.Имам приятелки, с които по женски излизаме и не признават че съм болна и не мога...дори понякога много често де- топлите ми вълни като избият бързо изчезват като никои не им обръща внимание.По време на лъчетерапията малко ми се повръщаше , но сестра ми ме водеше винаги след процедуда на кафе или салата и аз като й кажа- лошо ми е- тя ми отговаряше- ами и на мен ми е лошо..гладни сме. И аз като че ли забравях, не ми позволяваше и забравях.Като не мисля за проблема него го няма.
Сега все си мисля че нещо съм пропуснала от контролите и за тях позабравих а не трябва.Те здрави хора не пропускат профилактиката, а ние трябва задължително да се следим.
Идва хубавото време, ще има море/макар и без излагане на слънце/, ще има разходки в планината.Моя съпруг ходи на риба и аз ще стана член на групата.
Ами толкова хубави неща има , че болестта може да почака........................



Тема Re: режимнови [re: жeни]  
АвторAни (Нерегистриран)
Публикувано04.04.07 22:16



Поздрави на всички в Клуба. Моят дневен режим(по-скоро какво ям и какво -не):
-без месо, само риба-обикновено на скара или печена
-отдавна отрекох пържените неща
-сега се боря да откажа млечните продукти-мляко , сирене, кашкавал
-до обяд я карам само на плодове и зеленчуци, много уважавам морковите и понеже не ми се прави сок, ги хрупам сурови
-ям боб, леща, картофи, ориз, гъби, всякакви салати, предимно домашно приготвени храни
-пия доста чай-билков или зелен
-боря се да карам сама с едно кафе на ден
-най-трудно ми е да не ям сладко, но за да не си натоварвам организма с подсладители, консерванти и оцветители, когато имам време си правя домашни сладкиши, напоследък експериментирам различни видове с овесени ядки, ползвам кафява захар
-не пуша по принцип, пия предимно вино, особено напоследък, защото имам домашно, не пия газирани напитки и сокове от кутия
-цяла есен и зима пия Цитросепт-10 капки сутрин на гладно; смело мога да кажа, че тази зима ме отминаха грипове и настинки
-взимала съм и други хранителни добавки-Олисалвин, Байкалски шлемник, сега привърших Деноксинал, но не съм доволна от ефекта му
-със спорта съм на Вие-имам велоергометър в къщи, но все не ми остава време да покарам, обещавам да се стегна




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.