Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:54 21.05.24 
Взаимопомощ
   >> Психоанализа и психотерапия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
Тема Счупеното..  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано07.01.21 21:57



носи щастие..
Абе точно като се счупи, едва ли е носител на щастие, ама после разбираш, че е имало причина..и някак го преживяваш по-лесно..
А вие за колко счупени неща съжалявате..

пп клубът Омре..защо така?!
Виталия, идвай на помощ, ти понеже всичко разбираш и знаеш, кажи ми как да си тренирам ума да помни човешки лица? Сериозна съм. Слуховата ми памет е невероятна, един път чуя ли глас, го помня..ама визуалната ми е..ужасна!



Тема Re: Счупеното..нови [re: ShokoLada]  
Автор dama spatia (зеленоока)
Публикувано07.01.21 22:22



Дали счупеното носи щастие, не знам. Нали според поверието, ако счупиш огледало, ще имаш нещастна любов.
Чупила съм я някоя чиния, я някоя чаша, не съм забелязала нещото да е донесло някакво щастие. Преди години, в работата, си счупих чашата . И грам не се ядосах. Първата мисъл, която ми мина, е, че това ще ми донесе щастие. Малко, след това, знаеш ли какво щастие ме сполетя? Щастието ме заведе на зъболекар





Тема Re: Счупеното..нови [re: ShokoLada]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано08.01.21 09:27



Само счупена домашна посуда и чупливи битови украси.

"Счупеното носи щастие" е успокоителна мантра да не се тръшкаш излишно, че любимата ти порцеланова котка, бабино наследство, паднала и станала на парчета.

ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka


Тема Re:нови [re: ShokoLada]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано08.01.21 10:08



Не съжалявам за нищо счупено. Щом така е станало, това е бил пътя, съдбата му. Няма нищо вечно. А и остава всичко останало. В момента хората имаме голям избор от всичко.




Тема Re: Счупеното..нови [re: ShokoLada]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано08.01.21 10:24



Това е метафоричен начин да се каже, че същността на щастието е безусловна.

Рисувай човешки лица. Както го правят децата в художествените гимназии. С играта на светлината и сенките. Някога това ми беше невероятно забавно. Сега забелязвам, че все повече възрастни хора правят опити да рисуват - това е възхитително - в нета има уроци колкото щеш, ако имаш нужда от напътствия.

За щастие - не знам всичко и съм наясно с това. Основната ми програма цели да разбира как работят нещата. Затова продължавам напред.

Ако ми позволиш да бъда откровена - хич не ме интересува дали си сериозна или шеговита. Важно ми е да си щастлива.



Тема Re: Счупеното..нови [re: ShokoLada]  
Автор Deern (Познат)
Публикувано08.01.21 11:05



Това са пълни глупости, но разбирам че си постнала темата за чат.



Поста на Алиса за порцелановата котка, ми напомни за една случка преди много години — майка ми ми подари 2 порцеланови патици, от ония, които позират, все едно лежат на стъпало, с увиснали глава и крак.

Майка ми ги сложи унас на един рафт, обаче незнам какво правила на другия ден и едната паднала.

Bместо да я изхвърли, залепила частите, но и на самия рафт да не пада

Като си тръгна, взех една отвертка, свалих рафта и го изхвърлих.



Тема Re: Счупеното..нови [re: dama spatia]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано08.01.21 11:14



а гърците как чупят чинии и са щастливи?..

даже и танцуват..
а за огледалото трябва да пробвям..баам в земята..и ще чакам нещастнатат любов..: ))



Тема Re: Счупеното..нови [re: alisalisa]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано08.01.21 11:17



е то реално всичко материално рано или късно се губи..още като се сдобиеш с нещо, трябва да знаеш, че то е временно..и да му се радваш докато е с теб..
не съм от хората които вкарват сантименти в предмети..



Тема Re:нови [re: Luchezara]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано08.01.21 11:19



Напротив, точно в момента избора ни е многоо ограничен..точно заради многото.
Ако отида в магазин за чаши..с хиляди чаши, няма да си купя нищо..хваща ме апатията..и си тръгвам, но ако в магазина има една чаша и тя ми привлече вниманието..вече е моята чаша.





Тема Re: Счупеното..нови [re: Vitalite]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано08.01.21 11:30



Не мога да рисувам. Нали това ти казвам, визуалната ми памет я няма. Помня усещанията, но не и лицето и това ми създава огромни проблеми.
За да запомня някого, трябва да ми събуди някакво усещане/усмивка, гняв, милост, съпричастност, интерес и т.н./..иначе е кауза пердута..и 10 пъти да видя човек, на 11-тия съм си го подминала..и ми се сърдят.
пробвала съм с открий разликите, там съм добра..разликите откривам, ама картините не помня.
например и теб не помня, нито като образ, нито с това как си била облечена, помня, че на срещата на споделено си говорихме много..даже и част от разговора помня..ама това е слуховата памет..даже и гласът ти помня..



Тема Re: Счупеното..нови [re: Deern]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано08.01.21 11:32



Е който както иска може да я приема..



Тема Re: Счупеното..нови [re: ShokoLada]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано08.01.21 12:00



Попита ме как да развиеш визуалната си памет за човешки лица. Казах - учи се да рисуваш хора, лица, цяло тяло. Не по памет. А гледайки изображение на човешко лице - скулптура, снимка, картина, жив модел.
Възприемам един човек като холистична цялост - глас, тембър, лице, изражения, жестове, стойка, поведение, коса, облекло и т.н. Разпознавам хора, които не съм виждала и от 30 години. Може да подмина някой на улицата не защото не съм го разпознала, а защото не съм го видяла (проблеми на зрението).



Тема Re: Счупеното..нови [re: Vitalite]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано08.01.21 12:23



Благодаря, но не те питах за приемане, а за познаване, разпознаване.
Рисуването не ми носи удоволствие..ще търся други начини.
ще експериментирам..



Тема Re: Счупеното..нови [re: ShokoLada]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано08.01.21 13:04



Ако не възприемаш нещо, няма как да го познаеш или разпознаеш. За да познаваш и разпознаваш, е необходимо да научиш мозъка си да "вижда" това, което му подават сетивата - ти не само чуваш с ушите си, но и виждаш с очите си, имаш обоняние и още няколко сетива. Но какво виждаш и чуваш зависи от това, което мозъкът ти е обучен да "види" и което след това се интерпретира от съзнанието ти. Ама какво ще интерпретира съзнанието, ако мозъкът не може да го види.
Понеже си радетел за споделяне на собствен опит - обясних ти как аз съм развила моята визуална памет.
Експериментирай - има много упражнения. Задължителни са за хора, които посещават събития, на които присъстват голям брой хора и те са там, за да се запознаят с колкото се може повече.



Тема Re: Счупеното..нови [re: ShokoLada]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано08.01.21 13:39



Реално, един се тръшка, че си счупил любимата кристална ваза, друг - не се.

"Счупеното носи щастие" е нещо като наричане, когато счупиш нещо стъклено, керамично, порцеланово, което помня от детската тайфа. Заедно с другите дребни суеверия - ако черна котка ти мине път, да плюнеш на земята и да се завъртиш 3 пъти, за да развалиш кутсуза и ако видиш поп в расо, да си откопчееш копче /де да знам защо/.

А що счупеното носи щастие, не знам. Обикновено, ако счупехме нещо ценно, докато вилнеем в дома на някой от тайфата или пази Боже, нечий прозорец с топка навън, това никак не предвещаваше щастие за виновника от страна на домакинята. Сигурно така сме се успокоявали, за да понесем по-мъжки конското или пердаха.



ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka

Тема Re:нови [re: ShokoLada]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано08.01.21 15:12



Това важи за теб. При мен е точно обратното.




Тема Re: Счупеното..нови [re: ShokoLada]  
Автор vida1929 ()
Публикувано08.01.21 20:23



как да си тренирам ума да помни човешки лица?

Лицата остаряват, погрозняват, променят се.
Но зад лицето стои човешка индивидуалност, характер, личност и лична история-

ако научиш малко за тях , много лесно ще запомниш лицата.


Бих ти отговорила и така: Запомням човека чрез отношението му към мен. Ако е мил и любезен, как няма да го запомня. Ако е бил лош, предпочитам да го забравя. Запомням хора, които са ми направили силно впечатление с нещо. Това нещо може да не е физическа красота или грозота, нито професията, нито образованието. То просто може да е някакъв фрагмент, неподаващ се на логично обяснение. Тоест възприемаме емоционално. Някоя жена ми напомня майка ми и аз тутакси я харесвам, дори обиквам и затова я запомням. Някакъв човек на улицата има погледа или походката на моя съпруг, и затова ми става симпатичен. На някой напълно непознат решавам да се доверя, защото говори спокойно и уравновесено като баща ми. Баничката в лавката пред училище ми се услажда, защото има същия мирис и вкус като баниците на баба ми, които съм яла на три годинки. Разбираш ли каква е логиката на запомнянето? Запомняме новото чрез старото, което е вече в мозъците ни .

Тоест рецепторите приемат информация,но мозъкът я преработва и складира в папки-спомени, представи, вярвания. Всичко което приемаш след това, го възприемаш, чрез тези вече създадени неврологични връзки-синапси.
Така че- лесно ще запомняш нови хора, които по някакъв начин ти напомнят на стари познати

Според ме



Тема Re: Счупеното..нови [re: ShokoLada]  
Автор dama spatia (зеленоока)
Публикувано08.01.21 20:47



Давай, пробвай, бааамвай го в земята с все сила, колкото се може на повече парченца да стане. И се въоръжи за 7 години нещастна любов

, щото поверието тъй гласи



Тема Re: Счупеното..нови [re: Vitalite]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано08.01.21 21:23



За което Благодаря. За споделения личен опит.


а и все пак 14 години в недвижимите имоти, с контакти по телефон, слуховата памет ми е доста тренирана. Другият аспект е, че филми не гледам, предимно чета книги и фантазирам.



Тема Re:нови [re: Luchezara]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано08.01.21 21:26



Добре...



Тема Re: Счупеното..нови [re: vida1929]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано08.01.21 21:36



Т.е. да търся познатото в непознатия, за да го запомня? така пък хептен няма да стане. А в повечето случаи, личното отношение към мен от непознати, хич не ме интересува..
Мога да ти предам разговор дословно, но не помня физиономията, на разговарящия.
Преди в недвижимите..мине не мине и някой ми каже, ама ти не ме ли позна..ми не, не съм, кажи ми за имота за да се сетя кой си..което е много тъпо.





Тема Re: Счупеното..нови [re: dama spatia]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано08.01.21 21:38




ми така де..и след 7 години пак огледало..и пак баааммм в земята..иии..няма любов..: )))



Тема Re: Счупеното..нови [re: ShokoLada]  
Автор vida1929 ()
Публикувано08.01.21 21:56



А защо трябва да помниш хора и физиономии? Щом помниш имотите, това не е ли достатъчно? Пречи ли ти в работата, проблем ли е?
Ти не че не можеш да ги запомниш, ти ги забравяш тези хора и физиономии. Забравянето ти прави услуга, за да не се претовариш с излишна информация.
И аз бих искала да забравям хората, а не отново и отново до припадък да въртя в ума си хора и ситуации, и да дъвча все едни и същи преживявания.

Редактирано от vida1929 на 09.01.21 02:16.



Тема Re: Счупеното..нови [re: ShokoLada]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано08.01.21 23:53



Добре, разбрахме, че слуховата ти памет е доста тренирана - и разпознаваш хората по гласовете им, но пък не помниш как изглеждат хората, които срещаш в реалния свят. За сметка на това фантазираш - което означава, че значително време прекарваш във виртуални светове. Лошо няма.
И?
Какво следва да мислим за себе си - ние всички останали - които (раз)познаваме по глас, лице, глезен и походка, писмовен стил, убеждения и т.н., гледаме филми, четем книги и се ползваме от въображението си?



Тема Re: Счупеното..нови [re: vida1929]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано09.01.21 00:07



Тук едно противоречие се получава - Шоколада би трябвало да познае човека по гласа след като се поздравят - натърти, че има отлично развита слухова памет. Ама искайки да й се напомни имотът, за да си спомни човека, тя тотално омаловажава личността му.



Тема Re: Счупеното..нови [re: vida1929]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано09.01.21 00:23



Това, което си описала е по-скоро само асимилация. Създадените невронни вериги е добре да се преконфигурират. Инак си обречен да караш влака все в един и същ добър стар познат коловоз.



Тема Re: Счупеното..нови [re: Vitalite]  
Автор vida1929 ()
Публикувано09.01.21 01:46



Дали пък не се е уморила да се среща все с нови и нови хора, и мозъкът й просто бойкотира, като отказва да приема нова информация за физиономии? Това са 15 години .
Би могла да стане телефонистка





Тема Re: Счупеното..нови [re: Vitalite]  
Автор vida1929 ()
Публикувано09.01.21 01:48



Аз бих го нарекла запомняне по асоциации.



Тема Re: Счупеното..нови [re: Vitalite]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано09.01.21 07:00



Попитах те за практичен съвет как да тренирам мозъка, да запомня образи. Начин.
ти ме питаш какво да мислите всички вие останалите, за себе си..





Тема Re: Счупеното..нови [re: vida1929]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано09.01.21 07:05



Е то и сегашната ми работа е свързана с хора. И може би да. Мозъка ми има избирателна способност, да помни важното, което е свързано с работата, а не хората..
отде да знам..но сега съм намислила друго..





Тема Re: Счупеното..нови [re: vida1929]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано09.01.21 07:22



А защо го правиш? Ангажирай ума си с други неща, дай му храна да рупа в друга насока, а не да се връща в миналото.
Ако знаеш за колко много неща мисля ..и за минутка не му остава време, да анализира..еле пък миналото..или да се вре в бъдещето...или пък да се самосъжалява..
ето днес съм на работа, след нея, ще ходя да си купувам полилей, после трябва да ми го сложат, после съм намислила разместване..чертая планове в главата, кое къде да сложа, после приятелка се обади, айде да се видим и някъде в промеждутъците, трябва да си донаправя, концепцията на палър пойнт, презентации за реклама..на новата фирма за имоти, която стартира от март.
та хак да му е на ума..нека се връща, ако може в миналото и да анализира..



пп а да не говорим, че в момента си избирам маршрут за няколко дневна екскурзия през зимата..края на януари..



Тема Re: Счупеното..нови [re: ShokoLada]  
Автор dama spatia (зеленоока)
Публикувано09.01.21 08:06



Най- добре е да изпочупиш всичко стъклено и порцеланово, което имаш вкъщи. Така щастието ще е пълно


Добро утро Шоки



Тема Re: Счупеното..нови [re: ShokoLada]  
Автор dama spatia (зеленоока)
Публикувано09.01.21 08:15



Шоки, записвай си всички задачки. Това ще ти помогне за изпълнението им.



Тема Re: Счупеното..нови [re: vida1929]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано09.01.21 08:30







Тема Re: Счупеното..нови [re: ShokoLada]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано09.01.21 08:45



Извинявай, иронизирах те.
Как да тренираш мозъка си да запомня образи? Сигурна ли си, че това ме питаш?
Щото

има и упражнения. Успех!



Тема Re: Счупеното..нови [re: ShokoLada]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано09.01.21 09:07



Хм, в наше време е добре да почнеш да мислиш за хората като за по-важни. Че така звучиш много ленинско-сталинистки.
Странно ми е как продаваш имоти без да опознаеш хората на които продаваш. Явно само имитираш загриженост към потребностите им, за да си вземеш комисионната, а не истинско желание да им помогнеш да си намерят мечтания имот.

Нали си любознателна, запознай се със съвременната философия за проектиране на услуги https://www.fabrica360.eu/, ще ти е полезно и за PowerPoint презентациите. Ако искаш ше ти намеря съвети как да проектираш наистина хубава презентация? Че това умение не идва с умението да работиш с програмата.



Тема Re: Счупеното..нови [re: dama spatia]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано09.01.21 09:12



Абе Шоколада няма нужда от поощренията ти да занимава хората с глупостите си. Тя това си го владее отлично - с нея можеш да водиш дълги безсмислени диалози, които доникъде не водят. Тя под това разбира да умееш да водиш диалог. :))))



Тема Re: Счупеното..нови [re: Vitalite]  
Автор dama spatia (зеленоока)
Публикувано09.01.21 12:48



Никого не поощрявам. Изразявам мнение. Когато мислиш, че някои неща са глупости и безсмислени диалози, просто отминаваш и не отговаряш.



Тема Re: Счупеното..нови [re: dama spatia]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано09.01.21 13:02



Когато мислиш, че някои неща са глупости и безсмислени диалози, просто отминаваш и не отговаряш.


Е, на мен хората си ми важни - усещам страданието им и имам желание да помогна.
Разбира се, когато се изправя срещу желанието им да защитават една история на убежденията си и привързаност към идентичност, които де факто не им носят щастие, ми остава само да се оттегля. Все пак, времето ми на тоя свят е ограничено и е безсмислено да го разпилявам в полза на емоционални вампири-крадци на време.



Тема Re: Счупеното..нови [re: dama spatia]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано09.01.21 15:25



Е то станало добър ден вече...


ми да, и ще си имам чисто нова къща с нови неща..ама чупенето ще е ритуално, на фона на музика..: ))))
Кафето е готово..чакам те...



Тема Re: Счупеното..нови [re: dama spatia]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано09.01.21 15:26




не става, губя си листчето..и това ми служи за оправдание да забравям...: )))



Тема Re: Счупеното..нови [re: Vitalite]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано09.01.21 15:29



Аааа въобще не се извинявай, иронизирай си колкото искаш, хич не ми пречиш..


Да, това питах..
оки, после ще го погледна..Благодаря за пожеланието...



Тема Re: Счупеното..нови [re: Vitalite]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано09.01.21 15:36



Странно ми е как продаваш имоти без да опознаеш хората на които продаваш. Явно само имитираш загриженост към потребностите им, за да си вземеш комисионната, а не истинско желание да им помогнеш да си намерят мечтания имот.
Я пак? А да им врътна една мусака или баклава..с чаша червено вино?


Тц. Бизнес-деловите отношения са най-добрите, там всичко е на база договор с права и задължения. Не трябва да познавам хората и потребностите, а имота. А да бе..ще търся мечтания имот...: )))) Задават се критерии на търсене..критериите са спазени, решението е тяхно.
: )))) Загриженост към потребности нямам...имам поставени условия. Това е. С много малко клиенти, броят се на пръстите на едната ръка, сме развили някакво приятелство. Бизнеса си е бизнес..там лична драма ...няма.
А за другото пак Благодаря, ще го погледна..



Тема Re: Счупеното..нови [re: Vitalite]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано09.01.21 15:40




да..щото тук сме наУчен аквариум, тип бели мишки и на Виталия и трябва да анализира и да си прави гимнастика на ума..
Виж сега, виждам горещото ти желание да ми бъдеш говорител..и те назначавам за такава..говори на всеки за Шоколада, каквото ти дойде на ум...НО Зеленоочка и Таня не ги пипаш..с тях аз си общувам..



Тема Re: Счупеното..нови [re: ShokoLada]  
Автор dama spatia (зеленоока)
Публикувано09.01.21 16:03



Тежък случай, значи



Редактирано от dama spatia на 09.01.21 16:06.



Тема Re: Счупеното..нови [re: ShokoLada]  
Автор dama spatia (зеленоока)
Публикувано09.01.21 16:07



Бисквитките от мен





Тема Re: Счупеното..нови [re: ShokoLada]  
Автор vida1929 ()
Публикувано09.01.21 17:26



Като каза лична драма, да разкажа моята.
През 1991 година с мъжа ми бяхме младо семейство с две малки деца. Живеехме в моя апартамент в центъра на града с мои роднини, в стара монолитна кооперация. С роднините ми се създадоха едни стресиращи нетърпими отоношения, а аз не исках децата ми да растат в такава среда. А пък и аз започвах да се разболявам и реших, че трябва да се махна от там. Мъжът ми ме подкрепи. Решихме да търсим замяна и така се срещнахме с две други семейства, които също като нас искаха размяна на жилище и също искаха да се махнат и да избягат поради някакви причини.
Едното семейство беше вдовица с двама осиновени сина от ромски етнос. Съседите се отнасяли отвратително с тези деца. Нормални, възпитани деца. Верно, малко по-палавки и малко с по-черна кожа. Останахме приятели вече трийсет години . Другата жена от другото семейство не успяваше да преодолее неприятности със своя млада племенница, с която живееше в обща кооперация. Просто не можех да повярвам . Гледаш -улегнала, уравновесена,уважавана възрастна жена, а се поддава на провокациите на глупава, лекомислена млада жена.
И знаете ли какво се случи? Няколко месеца се срещахме и си говорехме и си разказвахме нашите истории и тегоби. Докато една от нас, не помня коя изведнъж каза: -Няма да се махна от жилището си, пък. Мога да преживея всичко това. Дори го преживях вече благодарение на вас.
И другите две, казахме същото и се отказахме от размяната на апартаменти.
Така . Ако има с кого да съпреживееш личната си драма и да погледнеш нещата от страни....

Редактирано от vida1929 на 09.01.21 17:35.



Тема Re: Счупеното..нови [re: dama spatia]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано09.01.21 18:58



Да.


Подариха ми ежедневник, да си пиша задачките в него. Първите три дни ми беше интересен, и то не задачките, тях си ги знам, а как да ги вместя в такова малко поле.
после го разтребих нанякъде и го забравих..



Тема Re: Счупеното..нови [re: dama spatia]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано09.01.21 19:01




супер..



Тема Re: Счупеното..нови [re: vida1929]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано09.01.21 19:07



Прекрасно е, че не само не сте избягали, ами си си намерила и дружки..


А какво стана с твоите разказчета "С леля..на път?" Очаквах да пуснеш още неща..



Тема Re: Счупеното..нови [re: ShokoLada]  
Автор vida1929 ()
Публикувано10.01.21 21:07



С леля пак се готвим за екскурзия, но синът й не я пуска-заради коронавируса. И защото, били сме прекалили. Не сме си гледали къщата и домочадието, ми търчим по всички краища на България.
-О , заминаваме и хич да не ни пука. -е непоколебима леля.
Пътуваме, прекарваме си чудесно, връщаме се. Тъкмо слизаме от таксито и шофьорът разтоварва багажът, когато братовчед ми се поява на пътната врата и да ни гледа укоризнено. Леля, смутена, едва успява да измънка:
- Не е това, което си мислиш.
-А какво си мислиш, че си мисля!?.... Купила си си нови куфари.- казва батьо, намигва ми и изчезва.

Редактирано от vida1929 на 10.01.21 21:15.



Тема Re: Счупеното..нови [re: vida1929]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано12.01.21 11:08




Прекрасно е, щом още пишеш.
Аз пък от това четене на книги, статии, какво ли не, направих ума си чудовище, непрекъснато търсещо информация и сега му отнемам властта, чрез практическа насоченост.
Изгледах доста клипчета "направи си сам" във фейса е пълно. Правя дизайн на стаята - разглобявам, сглобявам, нещо където ръцете работат, а ума мълчи..Но от време на време ще поглеждам тук, ще се радвам, ако пуснеш ново пътешествие.



Тема Re: Счупеното..нови [re: dama spatia]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано12.01.21 11:12



Зеленоочке?
Няма те, надявам се да си добре..


Не знам при вас как е, ама тук ходим вече с плавници и шнорхели.. а като четох, скоро ще напускат и белите мечки по улиците.....
Прекрасен ден пожелавам, с много топлина и уют..



Тема Re: Счупеното..нови [re: vida1929]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано12.01.21 11:17




разбрах къде е проблема. Просто никога не съм приемала хората като външност и ако не ми направи нещо друго впечатление, те стават незапомнени.
От дете съм така.
ама то даже не е и проблем..



Тема Re: Счупеното..нови [re: ShokoLada]  
Автор ad miral (андорския флот)
Публикувано12.01.21 13:11



Просто никога не съм приемала хората като външност...
Демек, няма сми да се издокарвам?



_
If I turn out to be particularly clear, you`ve probably misunderstood what I`ve said.

Тема Re: Счупеното..нови [re: ShokoLada]  
Автор vida1929 ()
Публикувано12.01.21 18:34



и ако не ми направи нещо друго впечатление

Какво друго нещо?Душата?

Характера? Реакциите и постъпките на хората?
За личната история вече разбрахме, че не те интересува.
Винаги става така. Мислиш, че имаш някакъв проблем. Започваш да говориш/ пишеш за него, осмисляш го в процеса на споделянето и изведнъж ти светва, че проблемът ти е съвсем, съвсем различен от това, което си заявила в началото.

Редактирано от vida1929 на 12.01.21 19:17.



Тема Re: Счупеното..нови [re: ShokoLada]  
Автор vida1929 ()
Публикувано12.01.21 18:37



Не ми се пускат повече разкази. Едва ли за някого са интересни.



Тема Re: Счупеното..нови [re: ShokoLada]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано12.01.21 19:15



Как въобще си разбрала че не помниш физиономии?



Тема Re: Счупеното..нови [re: ShokoLada]  
Автор dama spatia (зеленоока)
Публикувано12.01.21 20:00



Здрасти Шоки.
Добре съм. В неделя дира пак хич го нямаше. На него вече му стана традиция, дойдат ли събота и неделя, да запецва. Какво става, идея си нямам.
И тук е така, придвижване с лодки по улиците

Като заваля, спиране няма Обещават утре вече спиране на валежите. А дано.
Хубава вечер :)))



Тема Re: Счупеното..нови [re: ad miral]  
Автор dama spatia (зеленоока)
Публикувано12.01.21 20:03



Ти се издокарай за всеки случай





Тема Re: Счупеното..нови [re: dama spatia]  
Автор ad miral (андорския флот)
Публикувано12.01.21 20:06



Казваш, ако не помогне, няма и да навреди.



_
If I turn out to be particularly clear, you`ve probably misunderstood what I`ve said.

Тема Re: Счупеното..нови [re: ad miral]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано12.01.21 21:20



Абсолютно..





Тема Re: Счупеното..нови [re: vida1929]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано12.01.21 21:29



Да. Хубаво е да се прочетат различни гледни точки, да не би нещо на мен да убягва. А иначе сядаш и ровиш в миналото, дълбокото минало. От дете чета много. На Карл Майн съм му чела всичко, което е преведено на български, Емилио Салгари, Майн Рид, пирати, индианци, приключения, ама образи няма. След това и с другите книги е така и мозъка съм го тренирала да помни приключения, събития и така ги свързвам с човека.
Например ако ми пуснеш песничка, която не съм слушала и ме впечатли, винаги след това като я чуя се сещам за теб..


Друг пример, баба, която за пръв път я виждам си счупи бутилката с мастика, това привлече и концентрира вниманието ми, и бабата я запомних от раз...т.е. реално нямам проблем да помня образи.



Тема Re: Счупеното..нови [re: vida1929]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано12.01.21 21:31



На мен са..
и за вас съм си изградила образи..от пътешествените ви приключения..





Тема Re: Счупеното..нови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано12.01.21 21:35



Не може да ми се появи образ. И теб не помня. Знам, че те познавам, виждали сме се на купона на споделено..но си ми бяло петно като визия.
Помня за какво сме говорили..но до там.



Тема Re: Счупеното..нови [re: dama spatia]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано12.01.21 21:43



Ехеее...Здрастии..
много се радвам, че писа, мислех те...


А тук взе и да замръзва. За сефте ми замръзна ключалката на колата, добре че има друга врата та я отворих.
Е нали ти казах, сега ще напускат белите мечки..като прочетох минус 11 и в главата взе да ми се върти идея за Сахара...: )))
Прекрасна вечер..и лека нощ..
хайде Тото да ни попее..имам си нови наушници-слушалки..да се изфукам пък!





Тема Re: Счупеното..нови [re: vida1929]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано12.01.21 22:01



А между другото, винаги когато са ме питали какво да ми подарят, съм казвала.."подари ми спомен"..т.е. приключение или нещо запомнящо се, джунджурийки и дрешки мога и сама да си купя.
Нещо от рода, на това което ти правиш с леля ти, подаряваш и спомени..


а емоциите от тях се помнят...

пп хлапенце за Коледа ми подари подарък, който ще получа пролетта..обещание за двудневна екскурзия някъде с нея и лабрадорката..
аааа забравих да ти споделя Адриано...

Редактирано от ShokoLada на 12.01.21 22:03.



Тема Re: Счупеното..нови [re: ShokoLada]  
Автор vida1929 ()
Публикувано12.01.21 22:15



Абе, нямаш никакъв проблем с незапомнянето на физиономии, щом това не ти пречи в работата и в живота.
За герои от литературни произведения е съвсем друго. Там работи въображението ти. Това е съвсем друга тема.



Тема Re: Счупеното..нови [re: ShokoLada]  
Автор vida1929 ()
Публикувано12.01.21 22:33



С леля ми е приключение дори кафето зад ъгъла.
Къде ще ходите на екскурзия, ако не е тайна?



Тема Re: Счупеното..нови [re: ShokoLada]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано13.01.21 01:11



Не може да ми се появи образ.
Еми това те питам, след като нямаш нужда от образи, като как ти хрумна да искаш да си представиш някого?



Тема Re: Счупеното..нови [re: vida1929]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано13.01.21 07:10



Фатално не ми, но понякога ми...



Тема Re: Счупеното..нови [re: vida1929]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано13.01.21 07:12



Е да де, казвам същото, не е важно къде си, а с кого си..


Ще питам за името и ще ти го кажа, но там има мини зоопарк и кончета за езда..позволяват и домашни любимци..



Тема Re: Счупеното..нови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано13.01.21 07:16



Не е възможно така да бъркаш понятия.
Представяш е когато фантазираш, а ако утре те подмина на улицата, защото ума им не е запаметил твой образ е съвсем друго.
Говоря за второто. В паметта ми няма твой образ. Говоря за памет, а не за представяне.



Тема Re: Счупеното..нови [re: ShokoLada]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано13.01.21 09:41



Дали се усещаш как лъжеш?



И се опитваш да убедиш аудиторията в "духовността" си?

Абсолютно ненужно е - физическото тяло е материално изражение на духа. Стандартите за красота са приумица на нравите на дадена епоха и рекламната индустрия в наши дни.



Тема Re: Счупеното..нови [re: ad miral]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано13.01.21 09:55



Тц, за човек, който не "помни" образи и "не възприема хората по външност", на Шоколада много й се харесва да бъде комплиментирана за външността си. Тоест, има в себе си за себе си образ на привлекателна. И много се засяга, когато другите не отдадат дължимото преклонение на хубостта й. Та, причините за нейното "непомнене" на външности и образи - са съвсем различни от тия, които обявява.

Така че - комплиментирай я.



Тема Re: Счупеното..нови [re: ShokoLada]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано13.01.21 10:04



Не Гераско бърка понятията. В твоята глава е тотална каша.

Ако всичко това е вярно - и имаш проблем единствено с образното запомняне на хора, то имаш мозъчно увреждане в конкретна зона на мозъка или пък някакъв психически проблем.

Всяка умствена репрезентация е представа. Фантазиране е комбинирането на представите по причудлив и необичаен за ежедневния живот начин.



Тема Re: Счупеното..нови [re: ShokoLada]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано13.01.21 10:06



И погледна ли?

Съмнявам се. Темата е за друго.





Тема Re: Счупеното..нови [re: ShokoLada]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано13.01.21 10:15



Нещо много са ти ограничени представите. И все около връткането на нещо се въртят.

Ама щом така се презентираш, така ще бъдеш запомнена. Поне с външност да компенсираше. Ама външността не ти е важна и е нещо отделно от тебе си, както разбрахме.

Редактирано от Vitalite на 13.01.21 11:58.



Тема Re: Счупеното..нови [re: ShokoLada]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано13.01.21 11:14



Майн Рийд, Емилио Салгари, Карл Май... - че ти си спряла да четеш на около 12 годишна възраст. Естествено е по-сложна и специфича информация да те обърка - особено ако си я прочела в нескопосано написана статия в нета.
А, Кастанеда и Букай беше чела наскоро - ама първият ти се беше сторил налудничав, а вторият те кефеше щото ти разказвал приказки.
Сори, ама дирът е като жива книга, а аз имам услужлива на памет

Пък ти си героиня, която оставя образ у читателя на неистово желаеща да направи впечатление. Ама странно защо не ти се получава по начина, който ти се ще - че се налага все да пускаш теми и да обясняваш разни неща за себе си.



Тема Re: Счупеното..нови [re: Vitalite]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано13.01.21 15:41



Малиии..какво внимание си ми отделила..девойко, времето не ти ли е ценно?
Духовност? Аз пишех за дефектност...


а останалите неща ги оставям а теб, да се самоанализираш, какво виждаш в мен, и защо..
Кое не ми се получава?..
Виталия, хапчетата моето момиче, хапчетата! Не ги забравяй..

и по-леко с напъните, раждаш изчадия, които са изцяло твое творение..
забавна си, знаеш ли?!..



Тема Re: Счупеното..нови [re: Vitalite]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано13.01.21 15:47



Аудитория?!..: ))))
а аплодисменти има ли..





Тема Re: Счупеното..нови [re: ShokoLada]  
Автор dama spatia (зеленоока)
Публикувано13.01.21 16:55



При вас е малко по-студено, отколкото при нас. Обаче, в петък зимата се връщала


Тц, без ваксинация няма как да напускат белите мечки
Всички песни на Тото Котуньо ги харесвам. Неговият глас е сходен с този на Адриано Челентано.



Тема Re: Счупеното..нови [re: ad miral]  
Автор dama spatia (зеленоока)
Публикувано13.01.21 17:02



Точно така





Тема Re: Счупеното..нови [re: ShokoLada]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано13.01.21 17:20



Аплаузите са за теб.

Шоколада, пиша ти съвсем добронамерено и ще ти онагледя лъжите ти - къде съзнавани, къде несъзнавани.

Темата е от март месец 2020г.

Аз:



Ти:


Пак ти - малко по-долу:


В какво се състоят лъжите ли? Ами да започнем с това, че няма как да изказваш твърдение, че косата ми е пораснала, ако нямаш образ/представа в ума си за това каква е била дължината на косата ми. Сега, тук вече паметовите ти лъжи направо се бият една друга, щото на срещата на Споделено като се запознахме с теб, косата ми беше 20 см. по-дълга - разбира се, абсолютно не е нужно да помниш дължината на косата ми - въпросът е защо ти е да дрънкаш глупости(хората не ми стават по-симпатични, когато ми говорят неистини или ми правят неискрени комплименти)? Е, възможно е да си виждала моя по-късна снимка, на която съм с доста по-къса коса(през лятото на 2016 я скъсих драстично) - чудно откъде ли си виждала такава снимка, че и образ/представа е останала в паметта ти. Или просто паметта ти създава спомени, които доста се различават от случващото се в действителността.
После, бе коя жена се вълнува толкова от грим и фризури - а ти определено се вълнуваш от подобни неща, ако не ги забелязва. Че и ги коментира - което само по себе си е напълно излишно.

Та, ше се окаже, че проблемът ти опира до историите, които си разказваш сама на себе си, пък искаш да убедиш и другите в тях.



Тема Re: Счупеното..нови [re: Vitalite]  
Автор Zirzi (непознат)
Публикувано13.01.21 18:01



Виталия, спри, болно ми е, заради мен спри, молба!

Знаеш, идва ден когато винаги съжаляваме за нещо извършено.



Тема Re: Счупеното..нови [re: Vitalite]  
Автор ad miral (андорския флот)
Публикувано13.01.21 18:19



Чеки малко ся – идеше реч за тва, дали има сми да се издокарвам аз, след като тя заявява, че не възприема другите кат външност.



Но след като, както казваш, тя много държи на своята, би било невежливо, да се появявам пред очите и неизтупан.
Или бъркам някъде?

ПП Комплимоните чак кат я видя, аз съм нАучен работник от запаса, всичко проверявам лично.

_
If I turn out to be particularly clear, you`ve probably misunderstood what I`ve said.

Тема Re: Счупеното..нови [re: ad miral]  
Автор Zirzi (непознат)
Публикувано13.01.21 18:45



" аз съм нАучен работник от запаса, всичко проверявам лично."

А аз съм ебач на любопитни и интриганти!

Изчезни.



Тема Re: Счупеното..нови [re: Vitalite]  
Автор vida1929 ()
Публикувано13.01.21 19:22



Много се учудих, когато прочетох това:


Виталия, идвай на помощ, ти понеже всичко разбираш и знаеш, кажи ми как да си тренирам ума да помни човешки лица? Сериозна съм. Слуховата ми памет е невероятна, един път чуя ли глас, го помня..ама визуалната ми е..ужасна!

Вие не можете да се дишате двете, тя те моли за помощ. Явно е пързалка. Провокира те, пробва те какво ще напишеш, как ще се отнесеш към "проблема" й, дали ще се държиш отново лошо с нея. Нейният проблем с незапомнянето на лица може да е истински, може да е лъжа. Но има и друга вероятност това да е просто нейна самозаблуда, в която тя наистина си вярва и изпитва нужда да говори за това, за да се самоубеждава.
Учудвам се обаче как ти правиш различни догадки и предположение за нея- каква е, каква не е.
Ти като уважаващ себе си професионалист можеше да дадеш професионално мнение и да спреш дотук. Защо ти трябваше да казваш и доказваш, че е ограничена, спряла на етапа на емоционално развитие на 12 годишно, и прочие и прочие.....че и не била хубава. Това е типично женско дърдорене, от което уж се дистанцираш

. Всъщност влизаш в нейния стил на изразяване.

Редактирано от vida1929 на 13.01.21 19:34.



Тема Re: Счупеното..нови [re: Vitalite]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано13.01.21 19:28



Като те чета, наистина ми става жал за теб. готова си на всичко само и само, да уличиш някого в нещо. казах ти, раждаш изродчета.
Цветът на косата и дължината не ти трябва памет за да знаеш че е червена е къса..образ нямаш, цялостен.
Виталия, не ти прави чест, разбираш ли го..
А Благодаря от такава добронамереност, от такива добронамерени, врагове не ми трябват.
Няма какво повече да кажа...освен, че ако беше в кръга ми на близки хора, щеше наистина да знаеш, че го имам този проблем.
ама друго си е плътно да следваш намерението си, да изобличаваш някой като лъжец, интригант и т.н...а това трови теб, не мен.
Сполай ти.



Тема Re: Счупеното..нови [re: dama spatia]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано13.01.21 19:32



Доста си е студено. Намръзнах се яко тези дни.

, а ще става и по..
ама зима..
и Адриано ли харесваш?..и аз така..



Тема Re: Счупеното..нови [re: vida1929]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано13.01.21 19:41



Защото това и е стила. Има хора, които само и само да те очернят, са готови на всичко и спирка нямат. Ще си измислят, ще фантазират, от 10 кладенци вода ще носят, ще се връщат години назад, само и само да доказват някакви тези..ама не знам на кого..на себе си, или другите.
И за това придобих имунитет, а преди ме болеше..

..
все пак, нека ги оставим да са прави..за да са щастливи..и нямам против да съм изостанала в развитието си, щом това я прави доволна...и права!



Тема Re: Счупеното..нови [re: ShokoLada]  
Автор vida1929 ()
Публикувано13.01.21 19:45



Аз пък подозирам, че ти я провокираш. Уж искаш от нея мнение. Добре, тя ти го даде. Но ти вместо да благодариш, вместо да прочетеш линковете, които ти даде, ти продължаваш да се плъзгаш по повърхността, да не се опитваш да вникнеш какво ти казва тя. А може би наистина не можеш да вникваш в психологическата проблематика.



Тема Re: Счупеното..нови [re: ShokoLada]  
Автор vida1929 ()
Публикувано13.01.21 19:48



Не съм съгласна. Виталия наистина разбира психологическата проблематика и трябва да сме й благодарна за това, че се опитва да ни обяснява на прост разговорен език. Това че не я разбираме, си е наш проблем.



Тема Re: Счупеното..нови [re: vida1929]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано13.01.21 19:52



Не, не беше провокация. Исках наистина мнение.
Благодарих и то няколко пъти.
Вида, нямам нито време, а най-вече желание да влизам в обяснителен режим. Кой каквото разбрал, разбрал, кой както ме изкривил..изкривил.
Лека вечер.



Тема Re: Счупеното..нови [re: vida1929]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано13.01.21 21:05



Това е виртуален форум.



Докато тя не реши да бъде автентична, аз и всеки друг - можем да правим само догадки каква е - за мен е без значение(дращя й щото имам време - реакциите й зависят само от нея). Тя получава своето - внимание на всяка цена. Самозаблудите са за нейна сметка - истинско свързване и общуване няма. Тя губи. А ценностите й - нейното вътрешно ядро, които изрази само в тази тема - я водят към едно нещастливо бъдеще. Да ги изнеса ли в нарочен пост?



Тема Re: Счупеното..нови [re: ad miral]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано13.01.21 21:09



Абе я заради научния експеримент си смени дрехите с някой клошар пътьом към мястото на срещата

и се поовъргаляй в кална локва.



Тема Re: Счупеното..нови [re: ShokoLada]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано13.01.21 21:40



Какво страшно стана! Какви изродчета ти си привидяха, бе моме! Каква интрига пак не ти се получи по начина по който ти се щеше та изпадна в драма от два поста?

Ми нали искаш помощ от мен за конкретен проблем. За да ти помогна - нали трябва да си изясня в какво именно се състои проблема. Или не?

Зирзито и то - кат на синджир държано - а дано настъпи заветния момент да се включи и покаже мъжество - идва да "доразвие" темата заплашвайки ме. Много малко ви трябва. Самоконтролът ви е нула. Но желанието ви да правите безсмислена суматоха - предсказуемо. Бе вие и двамата сте за специалист. А той е и за криминалист.



Тема Re: Счупеното..нови [re: Vitalite]  
Автор vida1929 ()
Публикувано13.01.21 21:55



Не, благодаря, недей да изнасяш. Аз имам понятие за ценности, виждам ги, мога да чета.


Като ви чета, отчасти ми е забавно, отчасти ми е противно. Целият ви спор е прозрачен. Не знам как е започнала тази неприязън между вас двете, но предполагам-както започват всички вражди. Едната е направила опит да обезцени личността на другата, другата й е отговорила със същото и така. И всяка пише за другата, че е глупава,че не разбира, че е нещастна и прочие . Тенденцията е: тя е глупава и пише глупости за мен, не й вярвайте. Всеки който е достатъчно умен обаче сам си прави изводите и не се влияе нито от едната, нито от другата. И да ти кажа моето мнение. Това, че си психолог, не означава задължително че виждаш истината за нейните проблеми. Може би само се докосваш до тях. Защото ти като всеки човек може и да грешиш. Затова, според мен, недей да казваш толкова категорично, че тя е нещастна или щастлива или каквото и да е. Цялостната личност е многопланова и прекалено сложна, за да можеш да я видиш от написаното в един форум.
Нямате уважение една към друга-това вече е ясно отдавна.
Самозаблудите са за нейна сметка - истинско свързване и общуване няма. Тя губи.
Тя има самозаблуди, както всеки.
Аз сега чета новела от един английски класик. Разказва се за двама самотни мъже. Единият има жестоки самозаблуди, състоянието му бих определила като гранично психично разстройство. Уж нормален човек, но говори и върши неща, които могат да те учудят. И точно заради неговите заблуди, двамата мъже се сприятеляват. Точно защото единият има търпимост към заблудите на другия, те успяват да живеят щастливо.



Тема Re: Счупеното..нови [re: Vitalite]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано13.01.21 22:06



Давам последно доуточнение ..че наистина ми е жал, да те гледам да изпадаш в такива състояния. Състрадателна съм.
Та уточнението е. Моля, не ме свързвайте по никакъв начин повече с Зирзито. Отделен човек е, собствен път си има, който си избра, аз нямам нищо общо с него.
Дължах това уточнение.
А сега пак сполай ти, и запомни едно..на интригант, интриги му се привиждат..на курвар, курви..на лъжец-лъжци. Прочети се пак..как си ми отговаряла и се самоанализирай...ще ти е полезно..и то при условие, че грам не ме познаваш.


А чертането на нещастното бъдеще го остави за себе си..съвземам се, и всеки ден ставам все по-добре..доброжелателке! та бъдещето ще е и е светло..наситено с много багри и нюанси..
остани си със здраве..



Тема Re: Счупеното..нови [re: Vitalite]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано13.01.21 22:08




е това е най-сигурният начин да ми привлече внимание..защото ще искам да разбера какво има зад клошарският му и мърляв вид..т.е. другата страна на монетата....



Тема Re: Счупеното..нови [re: vida1929]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано13.01.21 22:11



Нямам неприязън..този товар не мога да го нося, тежи.
А ако искаш точно определение за нашите отношения..е както всички виртуални..буря в чаша вода. Реални с нея нямаме.
Това е.



Тема Re: Счупеното..нови [re: vida1929]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано13.01.21 22:18



Знаеш, че процесът до достигане на същината на един проблем може да продължи доста дълго. И не рядко хората реагират с отричане, с отказ да погледнат нещата от друга перспектива и прочее.

Темата за щастието е много интересна. Както писах, когато се включих в темата: условие за щастието е неговата безусловност. Затова и на твоите герои им се е получило. :)



Тема Re: Счупеното..нови [re: Vitalite]  
Автор Zirzi (непознат)
Публикувано13.01.21 22:28



"Зирзито и то - кат на синджир държано - а дано настъпи заветния момент да се включи и покаже мъжество - идва да "доразвие" темата заплашвайки ме."

Лъжа!
Лъжа!
Лъжа!
Провокация!
Провокация!
Провокация!
Кифленски номера!
Кифленски номера!
Кифленски номера!

Помолих те! Не съм те заплашвал теб!

Препратка моля!

Явно кифленските номера ти са в кръвта.



Тема Re: Счупеното..нови [re: Vitalite]  
Автор vida1929 ()
Публикувано14.01.21 09:06



И не рядко хората реагират с отричане, с отказ да погледнат нещата от друга перспектива
Да, непрекъснато го наблюдавам , вкл. и в себе си.



Тема Re: Счупеното..нови [re: vida1929]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано14.01.21 16:53



От моята гледна точка бих преформулирала темата, в която дращим така:

Заглавие: Памет, личностна идентичност, щастие

Каква е връзката между тях или защо счупеното носи щастие?

За отскок - препоръчвам един много приятен курс по психология на паметта



(и други перспективи мога да предложа, разбира се)



Тема Re: Счупеното..нови [re: Vitalite]  
Автор ad miral (андорския флот)
Публикувано14.01.21 17:58



Мноу академично!



_
If I turn out to be particularly clear, you`ve probably misunderstood what I`ve said.

Тема Re: Счупеното..нови [re: Vitalite]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано16.01.21 11:03



Заглавието може да е всякакво, хората правят темата, а не заглавието. И по-точно намерението на хората.
Да, можеше, можеше да стане добър разговор, но ти реши да нападаш, да ми показваш каква гадна интригантка и лъжкиня съм, вместо за изявиш себе си в добра посока и да покажеш какво знаеш. Даже и във врачка се превърна, да ми чертаеш нещастно бъдеще.
Даже и въпроси от рода - "защо хората постъпват така, какво им носи това, защо това желание да се напада, "разобличава" някой, да причиниш болка" вече спряха да ме интересуват. Достигнах до извода, че лъжците се страхуват да не бъдат излъгани, играчите да не бъдат изиграни, а глупаците да не ги сметнат за глупави. Всеки живее 24 часа със себе си, ако ти си ок с това, аз нямам интерес. Има позитивни хора, които наистина са готови да помогнат, а не да търсят под вола теле, скрити замисли, мотиви и т.н., с една дума, каквото се говори, това се казва.
Счупеното беше заради чаша. Купих си сервиз от две чаши за кафе и едната почти веднага я счупих, заедно с керамичната и лъжичка.



Тема Re: Счупеното..нови [re: ad miral]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано16.01.21 11:06



Е как? Това звучи умно. Хората забравиха простичките неща-погледа, усмивката, подадената ръка, прегръдката, нещата които топлят. За тях е важно да са умни, да не се минат и да бъдат играчи. И им е студено.





Тема Re: Счупеното..нови [re: ShokoLada]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано16.01.21 13:54



Vitalite
08.01.21 10:24

Това е метафоричен начин да се каже, че същността на щастието е безусловна.

Рисувай човешки лица. Както го правят децата в художествените гимназии. С играта на светлината и сенките. Някога това ми беше невероятно забавно. Сега забелязвам, че все повече възрастни хора правят опити да рисуват - това е възхитително - в нета има уроци колкото щеш, ако имаш нужда от напътствия.

За щастие - не знам всичко и съм наясно с това. Основната ми програма цели да разбира как работят нещата. Затова продължавам напред.

Ако ми позволиш да бъда откровена - хич не ме интересува дали си сериозна или шеговита. Важно ми е да си щастлива.

ShokoLada

08.01.21 11:30

Не мога да рисувам. Нали това ти казвам, визуалната ми памет я няма. Помня усещанията, но не и лицето и това ми създава огромни проблеми.
За да запомня някого, трябва да ми събуди някакво усещане/усмивка, гняв, милост, съпричастност, интерес и т.н./..иначе е кауза пердута..и 10 пъти да видя човек, на 11-тия съм си го подминала..и ми се сърдят.
пробвала съм с открий разликите, там съм добра..разликите откривам, ама картините не помня.
например и теб не помня, нито като образ, нито с това как си била облечена, помня, че на срещата на споделено си говорихме много..даже и част от разговора помня..ама това е слуховата памет..даже и гласът ти помня..

Vitalite

08.01.21 12:00

Попита ме как да развиеш визуалната си памет за човешки лица. Казах - учи се да рисуваш хора, лица, цяло тяло. Не по памет. А гледайки изображение на човешко лице - скулптура, снимка, картина, жив модел.
Възприемам един човек като холистична цялост - глас, тембър, лице, изражения, жестове, стойка, поведение, коса, облекло и т.н. Разпознавам хора, които не съм виждала и от 30 години. Може да подмина някой на улицата не защото не съм го разпознала, а защото не съм го видяла (проблеми на зрението).

ShokoLada

08.01.21 12:23
Благодаря, но не те питах за приемане, а за познаване, разпознаване.
Рисуването не ми носи удоволствие..ще търся други начини.
ще експериментирам..

Vitalite

08.01.21 13:04

Ако не възприемаш нещо, няма как да го познаеш или разпознаеш. За да познаваш и разпознаваш, е необходимо да научиш мозъка си да "вижда" това, което му подават сетивата - ти не само чуваш с ушите си, но и виждаш с очите си, имаш обоняние и още няколко сетива. Но какво виждаш и чуваш зависи от това, което мозъкът ти е обучен да "види" и което след това се интерпретира от съзнанието ти. Ама какво ще интерпретира съзнанието, ако мозъкът не може да го види.
Понеже си радетел за споделяне на собствен опит - обясних ти как аз съм развила моята визуална памет.
Експериментирай - има много упражнения. Задължителни са за хора, които посещават събития, на които присъстват голям брой хора и те са там, за да се запознаят с колкото се може повече.
Ако не възприемаш нещо, няма как да го познаеш или разпознаеш. За да познаваш и разпознаваш, е необходимо да научиш мозъка си да "вижда" това, което му подават сетивата - ти не само чуваш с ушите си, но и виждаш с очите си, имаш обоняние и още няколко сетива. Но какво виждаш и чуваш зависи от това, което мозъкът ти е обучен да "види" и което след това се интерпретира от съзнанието ти. Ама какво ще интерпретира съзнанието, ако мозъкът не може да го види.
Понеже си радетел за споделяне на собствен опит - обясних ти как аз съм развила моята визуална памет.
Експериментирай - има много упражнения. Задължителни са за хора, които посещават събития, на които присъстват голям брой хора и те са там, за да се запознаят с колкото се може повече.

ShokoLada

08.01.21 21:23

За което Благодаря. За споделения личен опит.
а и все пак 14 години в недвижимите имоти, с контакти по телефон, слуховата памет ми е доста тренирана. Другият аспект е, че филми не гледам, предимно чета книги и фантазирам.

Vitalite

08.01.21 23:53

Добре, разбрахме, че слуховата ти памет е доста тренирана - и разпознаваш хората по гласовете им, но пък не помниш как изглеждат хората, които срещаш в реалния свят. За сметка на това фантазираш - което означава, че значително време прекарваш във виртуални светове. Лошо няма.
И?
Какво следва да мислим за себе си - ние всички останали - които (раз)познаваме по глас, лице, глезен и походка, писмовен стил, убеждения и т.н., гледаме филми, четем книги и се ползваме от въображението си?

ShokoLada

09.01.21 07:00

Попитах те за практичен съвет как да тренирам мозъка, да запомня образи. Начин.
ти ме питаш какво да мислите всички вие останалите, за себе си..

Vitalite

09.01.21 08:45

Извинявай, иронизирах те.
Как да тренираш мозъка си да запомня образи? Сигурна ли си, че това ме питаш?
Щото http://back2nature.rocks/%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B8%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BF%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D1%82/ има и упражнения. Успех!

ShokoLada

09.01.21 15:29

Аааа въобще не се извинявай, иронизирай си колкото искаш, хич не ми пречиш..
Да, това питах..
оки, после ще го погледна..Благодаря за пожеланието...

Vitalite

13.01.21 10:06

И погледна ли?

Съмнявам се. Темата е за друго.


Прочети се.
И отговори на себе си какво всъщност си искала.
Житието битието ти не ме интересува.

Ако беше с една идея по-търсеща истината, щеше може би да се поинтересуваш как наистина работи паметта, как създава историите около, които човек развива идентичността си и как те(паметта, историите й, лъжите й, идентичността) предопределят щастието, което е възможно той да изпита. За да си създадеш нова история, трябва да се обърнеш към старата, да я разбереш, да я приемеш, да проучиш из основи вярванията, върху която е изградена. Едва след това можеш да пристъпиш към създаването на ново, светло бъдеще. Ти реагираш крайно неадекватно, с крайно отричане на себе си.

Изводите ти кой от какво се страхувал са за деца от детската градина.

Прегръдки за теб нямам. Чувството, което имам и ми остава от общуването с теб - виртуално или реално - е тягостно, като да съм обгърната от тежка, лепкава мъгла, която иска да изцеди времето и радостта ми, за да запълни вътрешната си празнота. И ти казвам това като някой, който месеци наред е отдавал енергията си съвсем безвъзмездно и доброволно на хора в много тежко състояние на здравето. Затова - молбата ми е - не ме занимавай повече със себе си.

Редактирано от Vitalite на 16.01.21 14:18.



Тема Re: Счупеното..нови [re: ad miral]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано16.01.21 13:55



:*



Тема Re: Счупеното..нови [re: Vitalite]  
Автор vida1929 ()
Публикувано16.01.21 13:58



Виталия, този сайт, който си дала, е труден за мен, защото не знам толкова добре английски. Ако може да предлагаш текстове на български или чужди сайтове, които имат български превод. Но по-приятно за четене би ми било твое писание, пречупено през твоето виждане. Затова и пиша и чета тук-интересуват ме лични истории на хора, свързани с техните субективни чувства, вярвания и прочие. Ако щеш-и патологиите.
"Памет, личностна идентичност, щастие." е интересна тема.



Тема Re: Счупеното..нови [re: vida1929]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано16.01.21 14:15



:) :*



Тема Re: Счупеното..нови [re: Vitalite]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано16.01.21 15:15



Сигурен съм не само на мен ми направи впечатление колко (да си кажа правичката) изненадващо разбираем и добронамерен съвет даде, и колко (тук вече без никаква изненада) витиевато беше отклонен центърът на разговора. Казвам го за да не си с чувството че никой не видял и не разбрал какво стана в темата, разбрана си и може да не продължавате щото за да се спре трябва ти да спреш.



Тема Re: Счупеното..нови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано16.01.21 15:48



:* :) pregradka



Тема Re: Счупеното..нови [re: ShokoLada]  
Автор T a n y a (Таня)
Публикувано16.01.21 17:11



А вие за колко счупени неща съжалявате..

Не робувам на вещи. Целенасичено не ги и троша.
Като му е дошло време - счупило се...
ако все още е нужно - поправка или подмяна. :)



Тема Re: Счупеното..нови [re: ShokoLada]  
Автор vida1929 ()
Публикувано16.01.21 17:13



Шоколада,
Кое от постовете на Виталия не ти ясно? Аз разбрах следното. Малко опростено звучи така:
Не очите виждат, а мозъкът. Мозъкът "вижда" нещото, въз основа на старата информация която вече има за него. така че нормално е да не видиш някое лице от първия път. Трябва се тренираш. Това става например с упражнения за съсредоточаване ,трениране на вниманието, упражнения как да възприемаш повече и по-богата информация от действителността със сетивата си и др.
Умът ти е измислил история, лична история, която сега е : не мога да запомням физиономии. Ако тази история вече не ти служи, не ти помага в живота, а напротив- вреди,можеш да измислиш нова история. Тя например може да е: "Аз мога да запомням лица и физиономии. Аз лесно и безпроблемно ги запомням и така се чувствам добре. Старото ми вярване вече не ми е нужно и то постепенно ме напуска ."
Това ми хрумва на мен, но ти можеш да си съчиниш нещо друго и да си го повтаряш наум, всеки път,когато се сетиш. Има едно условие . Докато си го мислиш това, да ти е приятно,че си създаваш едно ново вярване. А можеш и да си представяш как срещаш нови хора и ги запомняш. Това е една от техниките, но има и много други. Важното е на теб да ти харесва.
Няма начин, Виталия или някой друг да ти поднесе наготово рецепта как бързо и лесно да справиш с проблема си. То става с дълга и продължителна работа.

Редактирано от vida1929 на 16.01.21 17:19.



Тема Re: Счупеното..нови [re: ShokoLada]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано16.01.21 17:38



Е как? Това звучи умно. Хората забравиха простичките неща-погледа, усмивката, подадената ръка, прегръдката, нещата които топлят. За тях е важно да са умни, да не се минат и да бъдат играчи. И им е студено.

в някаква заслепение живееш
хората все по-често си подават ръка
все по-често истински се прегръщат, а не протоколно
все повече осъзнават, че животът не е безкраен и са по-искрени от когато и да било
няма как някой ясно да чуе, като си запушва сам ушите,
както и да види, като зорлем мижи,
нито да проумее, като се отказва да осмисли това, което му казват
да си тъп, не е норма, с която прогресивен човек да се гордее
и в личния живот, и в работата е важно човек да е умен
не е качество за порицание



Тема Re: Счупеното..нови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано16.01.21 17:39



започнах да чета вчера, днес дочетох
написаното от теб може да е и моя реплика





Тема Re: Счупеното..нови [re: Vitalite]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано16.01.21 17:51



Ако беше с една идея по-търсеща истината, щеше може би да се поинтересуваш как наистина работи паметта, как създава историите около, които човек развива идентичността си и как те(паметта, историите й, лъжите й, идентичността) предопределят щастието, което е възможно той да изпита. За да си създадеш нова история, ....... Ти реагираш крайно неадекватно, с крайно отричане на себе си.
точно, но и сама виждаш, че въпросът е само да има "ефирно време"
чак сега разбирам липсата на телевизор какви щети може да нанесе


ще взема да гледам аз телевизия, че...
по-търсеща истината или по-търсеща внимание е? даже не е въпрос при толкова демонстрация на второто
неистово и натрапчиво, ама и като неносещо й нищо освен да демонстрира поредния кух звук

само нещо да ти припомня - не винаги с всеки можеш да се разбереш,
а не е и нужно



Тема Re: Счупеното..нови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор Trickyyy (Висока)
Публикувано16.01.21 18:03



Присъединявам се към твоето мнение, изчетох резюмето на Виталите, много добронамерено, точно и отзивчиво откликна на молбата за помощ на Шоколада. Адмирации за което.



Тема Re: Счупеното..нови [re: holi_day]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано16.01.21 18:32



:* [chuvstvam se stoplena][pregradka]

Признавам се за виновна в нарушение на ковид-разпоредбите: все така се прегръщам с хората за здравей-здрасти, до скоро, разсмиваш ме, съпричастна съм с тъгата ти и т.н.



Тема Re: Счупеното..нови [re: Trickyyy]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано16.01.21 18:36



:* [vijdam sarceto ti][pregradka]



Тема Re: Счупеното..нови [re: holi_day]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано16.01.21 18:38



Благодаря за напомнянето :)



Тема Re: Счупеното..нови [re: Vitalite]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано16.01.21 21:19



Боже!..колко мъка има по тоя свят!


Няма ли още някой да повикаш на помощ?!
Смешки сте, разбираш ли го..язък ви за събудеността, за духовността и завъздуха под налягане.



Тема Re: Счупеното..нови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано16.01.21 21:20




барабар Петко с жените а?!



Тема Re: Счупеното..нови [re: T a n y a]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано16.01.21 21:24




Да. Естествен подбор на оцеляването.



Тема Re: Счупеното..нови [re: holi_day]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано16.01.21 21:32



А дали си умен, или това е само в твоите очи..
а за другото..прочетено, но не си заслужава да го отразявам..



Тема Re: Счупеното..нови [re: ShokoLada]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано16.01.21 22:05



вечерната емисия не отразява винаги съществените неща



Тема Re: Счупеното..нови [re: Zirzi]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано20.01.21 10:22



Едва днес те прочетох. Постът е отправен към мен:



По моему - добре е три пъти да премислим действията си, за да не съжаляваме за извършеното под напора на емоционален афект.



Тема Re: Счупеното..нови [re: Vitalite]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано20.01.21 10:55




Верно ли сега си го прочела?!
Хайде сега се хванете за ръце..имате общ враг-Шоколада! Започвайте да творите..аз взимам пуканките...



Тема Re: Счупеното..нови [re: ShokoLada]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано20.01.21 11:23



Тц, за мен си просто кърлеж, чакащ и най-малката възможност да се впие жадно в подадената му възможност(не опровергаваш очакването). Хващам те с писетка и те отстранявам от глезена си(спирам да се занимавам с теб).

А защо си враг на някой, който е бил в живота ти и си свързана с него - е въпрос, който мен не ме интересува, но е важно за теб да изследваш. И ако в живота ти има върволица от "врагове", с които не искаш да бъдеш свързвана... продължението следва е доста предсказуемо и неинтересно.



Тема Re: Счупеното..нови [re: Vitalite]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано20.01.21 11:42




задобряваш в лошотията си, щом и кърлежи взе да виждаш...
Виталия, от себе си не можеш да избягаш и от образите които твориш в главата си..на кърлежи, лепкави същества и какво ли не..също.
А за другото няма какво да се замислям..познавам отмъстителната природа на някои хора и способността им да правят опити да навредят..ти си една от тях.
Дори се стигна до това..да размахваш измислени снимки и бележки..
абе и на теб не ти е лесно с тебе си...



Тема Re: Счупеното..нови [re: ShokoLada]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано20.01.21 12:15



За щастие, Шоколада - болшинството от хората в тоя форум имат умове с които разсъждават трезво и задълбочено.

И както е видно - няма относително уравновесен и хармонизиран човек тук, който да хваща вяра на твоите изводи, да се подвежда по мненията ти и да си съставя представи за мен по образи в твоята глава.

Пък тез, които някога са се поддали на "очарованието" ти - горко са се вайкали и тук и ин реалта - разбира се, ти с най-"добри" намерения си се опитала да се навреш в не едни частно-лични взаимоотношения и да ги "подредиш" по начина, който познаваш от личния си опит. Да споменавам ли никове? Споко, въпросът е риторичен.

Искаш ли снимка, която ми бе пратена с бележката?



Тема Re: Счупеното..нови [re: Vitalite]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано20.01.21 12:43



Да. искам снимката.

ааа и да допълня..давай никовете..

Редактирано от ShokoLada на 20.01.21 12:53.



Тема Re: Счупеното..нови [re: Vitalite]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано20.01.21 12:43



А другото..прочетено, но няма да те отразя..не си струва, не аз имам кърлежи в главата...



Тема Re: Счупеното..нови [re: ShokoLada]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано20.01.21 12:56



Не ти нямаш кърлежи в главата. В главата ти има най-примитивен инстинкт за оцеляване - да се впиеш в някого и да смучеш, смучеш - без оглед на това, че разболяваш гостоприемника си.



Тема Re: Счупеното..нови [re: Vitalite]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано20.01.21 12:58



Давай снимката и никовете...и не ми обяснявай за себе си...





Тема Re: Счупеното..нови [re: ShokoLada]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано20.01.21 13:20







Другите съм ги изтрила явно.

За бележката - странно е, че всеки тук, знаейки къде се намира, не би бил изнанадан ако за него се разпространява нещо на бележки - клюка, истина, лъжа. На теб обаче ти е много трудно да приемеш, че някой би писал нещо за теб на бележки. А ти пишеш за другите или си писала, ако не сега.

За никовете - няма да те улеснявам. Порови в паметта си. Бъди честна към себе си.

Ся, много те моля - докладвай ме на Киро за изнасяне на личните ти профилни снимки от фб в дира - да ме банне и нулира. Че ми писна да се занимавам с малоумията ти.



Тема Re: Счупеното..нови [re: Vitalite]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано20.01.21 13:26



хаха...
е няма такова падение..да ми се копираш снимки от фейсбук и да ми пробутваш версията че някой ти ги е пращал...
хаха..
е думи нямам..
Не, девойко, не обичам бележките, нито клюките които се разпростират в тях.
А това да копираш снимки от профила ми от фейса..баси..кажи бе, аз ще ти ги дам..
Едната снимка е от преди година, а другата от преди две..ама сега съм още по-хубава...


на Киро?! ти ме развесели бе..а колко по-лесно беше да кажеш..няма снимки и бележки.
баси какъв интерес събуждам в хората..да ми свалят и пазят профилни от фейса..: )))
актуална искаш?..и то от мен..без да правиш труда да ровиш и сваляш...



Тема Re: Счупеното..нови [re: ShokoLada]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано20.01.21 13:28



Дадох ти ги.



Усмихвай се повечко, Шоколада. Усмивката, дори загатната ала Мона Лиза, прави снимката хубава, а човек става по-привлекателен. И погледът - преработи това напрежение, тази скрита ягресия - придай му повече нежност, топлина.



Тема Re: Счупеното..нови [re: Vitalite]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано20.01.21 13:34



Добър финт...


нямаш ли по-стари снимки..искаш ли една..
ето ти.. да с имаш..




Тема Re: Счупеното..нови [re: ShokoLada]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано20.01.21 13:36



Логиката ти куца: искаш да кажеш, че това е настоящата ти профилна снимка? Или че е била през лятото на 2020г.? Няма как да знам това - дори името ти не знам. Само едно

ми се върти в главата и то щото наскоро го беше писала тук.

Радвай се на красотата си



Тема Re: Счупеното..нови [re: ShokoLada]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано20.01.21 13:38



Мно'о си лесна



Не си мой тип. Можеш да публикуваш още снимки. Със сигурност някой ще те оцени по достойнство.

Точка.



Тема Re: Счупеното..нови [re: Vitalite]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано20.01.21 13:49




лесна за какво..: )))
разбира се, че мога..скоро ще ти пусна и моментна, актуална..да те улесня..а не да се ровиш по профили и да сваляш снимки от фейса.
Ама фейса ми е напълно затворен и освен профилна, няма какво друго да видиш..



Тема Re: Счупеното..нови [re: Vitalite]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано20.01.21 13:53




мали как се оплете...: )))
ще те оставя да направиш нов план..този тотално издъхна..: )))



Тема Простичко е, Красавице :)нови [re: ShokoLada]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано20.01.21 15:11



ShokoLada
20.01.21 13:26




С теб никога не сме били контактни във фб. Нямаме и общи приятелства.


За да ти се изясни ситуацията, си отговори на следните въпроси:

На споделенската среща, ти как ми се представи - като Ани, като Шоколада или с име и фамилия както си по лична карта или по фб регистрация?

Във фейсбук как си регистрирана - като Ани или като ShokoLada(аз те знам под тези наименования)?

За да съм копирала аз твои снимки от фейса, е нужно най-малко да знам под какво име се подвизаваш там, а може би съм Ванга?

Остава възможността:
Или някой да ми е дал линк(в бележка) към фейса ти или ми е препратил(в бележка) снимките от фейса ти, които е свалил от там, барабар с линк към профила ти и преразказ на житейските ти истории, които си разказвала в дира?
Схващаш ли?

Ся, аз колкото и да съм умна - чак толкова не съм (а и това, че разговарям с теб сваля с няколко десетки единици айкюто ми), че да те открия(ако видиш ли се амбицирам да го направя) по името Ани ( а може би си Шоколада? ;)))) - щот Ани там има с милиони - едно.
Второ - загуба на време е да се занимавам със снимките от фейса ти, теб и фейса ти - не си ми важна по никакъв начин. Но ти упорстваш в желанието си да ме занимаваш със себе си.

И тъй като имаш предостатъчно време - раздухваш едно обичайно за дира събитие - някой пратил на друг бележка с нещо написано в нея - до невъобразими висоти само и само да се почувстваш значима и да източваш нечия енергия.
Сори, ама грешен път си избрала.

И ако ти не си в състояние да осмислиш горенаписаното - други ще успеят. Затова - възпри пипалцата си от драскането на глупости.



Тема Re: Простичко е, Красавице :)нови [re: Vitalite]  
Автор Trickyyy (Висока)
Публикувано20.01.21 15:31



I digg, като почнат да си пускат снимките, за да докажат колко са красиви





Тема Re: Простичко е, Красавице :)нови [re: Trickyyy]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано20.01.21 15:39



Мани

Пък каква снимкова тема имаше навремето да докажат мойта некрасивост, която народи други теми, в които доказваха, че аз не съм аз. А Шоколада твърдеше, че не съм изглеждала като на снимката дет им я дадох тогава - косата ми не била каквато я помни и въобще била съм друга. Тя разбира се, не помни... образи но иначе изказва твърдения за нещата :)))



Тема Re: Простичко е, Красавице :)нови [re: Vitalite]  
Автор Trickyyy (Висока)
Публикувано20.01.21 15:56



хаха



пропуснала съм ги тези теми. Паметтта на шоколада се нарича избирателна

Бе, то и аз съм пускала снимки чат пат, но...само да ми се възхищават



Тема Re: Простичко е, Красавице :)нови [re: Trickyyy]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано20.01.21 16:30



Ти си достойна за възхищение :*

- малеее :))) но продължавам да работя по усъвършенстването на простотата му - ох :))))

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Vitalite на 20.01.21 16:37.</EM></FONT></P>

Редактирано от Vitalite на 20.01.21 16:38.



Тема Re: Простичко е, Красавице :)нови [re: Vitalite]  
Автор Trickyyy (Висока)
Публикувано20.01.21 17:13



малии

то и мен ме имало в тая тема.

Сега си спомних, тогава пуснах първата си снимка в дира евър, в гръб

Възхищавам се на словореда ти.



Тема Re: Простичко е, Красавице :)нови [re: Vitalite]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано20.01.21 21:16



Пред себе си ли се оправдаваш...


искаш ли да не ме караш да си отварям устата..защото мога да докажа друго.
ай спри се..
фактът е, че държиш мои снимки в компа си, е тъп, разбираш ли.. и то снимки, които вече ги няма...аа и нали снимките бяха компрометиращи..: ))) смешка!..
а какво стана с никовете, при които съм се набъркала...



Тема Re: Простичко е, Красавице :)нови [re: Vitalite]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано20.01.21 21:23




Виталия пред мъж ли се слагаш, та е този напън..
ооо и пъпчето съм ти виждала..ти си го пусна..
но но но..ако е за мъж, всички са твои, никой не ме интересува..ако е за Назгул, Назгуле идвай и си я прибирай..молим ти се....или който и да е друг..
ха! май дойде на моето че физиномии не помня..да казах тогава, че това или е снимка от тийн години..щото сега си видимо по-стара или..аз не съм те запомнила, но тази снимка не я свързвам с теб! Проблем?!
Грешката на Сладунка беше тогава, че не каза кой и е казал..аз нямах против, да каже.
а и тогава не пишех в дира..беше ми изпратена по скайпа..от Сладунка.
сега няма ли да си покажеш пъпчето?!...: )))



Тема Re: Простичко е, Красавице :)нови [re: ShokoLada]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано21.01.21 20:09



Че снимките са компроментиращи(а явно има такива в движение - реакцията ти го показва;)) е твоя фантазия. Още през лятото ти обясних, че са съвсем банални.

Както се оказа - съхранението им е имало смисъл. Ти подхвана темата и си ги поиска. Ако бях затрила всички и нямаше какво да ти представя при поискване - щеше да цвилиш още по ожесточено. Но - крайно предсказуема си. И скучна.
(Между другото, получих бележка с линк към

- оказва се, че бившият ти любим те - евала!)

Доказвай каквото си искаш - със снимков и текстови материал. Може на някой да му е интересно.

Тотално ми опротивя заради начина по който се отнесе с Освободения - разкри се душевната ти прелест в пълнота. Повече - какво да ти обяснявам. Ти нямаш фундамент да го разбереш.

В заключение - в тоя виртуален форум, ти се доказа като абсолютен боклук. Мнението ти за каквото и да е, е без всякаква стойност.

Нещата винаги си идват на мястото - казват смелите и силни хора.

Слабите и злонамерени - като теб - казват: . Че и заплашват: "внимавайте! всичко се връща". Ама ти си все тук - не си тръгваш, че да се върнеш обновена.

Край. Продължение не следва.



Тема Re: Простичко е, Красавице :)нови [re: Vitalite]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано21.01.21 22:22




ми смешка си..какво да кажа повече...
поне ме забавляваш..



Тема Re: Счупеното..нови [re: Vitalite]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано24.01.21 14:07



Здрасти!



Не съм в течение и не се задълбочавам в диалозите ви, докато леко скролвам по темата, но само да вметна по повод на "Всяка умствена репрезентация е представа". Вероятно имаш предвид зрителна, визуална представа. Според НЛП (Нервно-лингвистично прграмиране), репрезентативните системи(вътрешни и външни) при човека са основно 3 - визуална, слухова(звукова) и кинестетична. Напоследък се говори и за т.н. "слухово-аналитична или цифрова".

Всеки човек използва и 3-те системи за приемане на възприятията от външния свят и за вътрешната им обработка и обратно предаване, така се осъществява комуникацията. Но всеки човек има една водеща чрез която приема, обработва и изразява и една втора подпомагаща. И във връзка с това, НЛП говори за 3 основни видове хора, според репрезентативните им системи - визуален (с водеща зрителна система, слухов (или слухово-аналитичен, с водещ слухов канал на възприятия)) и кинестетичен (с водеща кинестетична система, която включва тактилни усещания, вкус и обоняние).

Сложният процес на възприемане на информацията от външната среда, вътрешното обработване и последващо изразяване е набор или код на последователно следващи едно след друго включване на различните сетива и логическата им обработка и последващо външно изразяване, който е индувидуален за всеки човек, независимо от универсалните 3 репрезентатични системи.

Пример: Айнщайн е бил човек с водеща зрителна или визуална репрезентатична система и с втора подпомагаща кинестетична. Логическата обработка и последвалите аналитико-теоретично представени идеи са били в края. Откритието на формулата Е=mc(на квадрат) Айнщайн описва по следния начин - перефразирам: "Представих си как се нося върху лъч светлина в космическото пространство и в същото усещах тялото си в пълен покой ...":-))

Ако се опитаме да възстановим поне донякъде кода на айнщайновата "система за приемане, обработване и предаване на информацията с помощта на НЛП, той ще изглежда така:

"Представих си...", т.е. "видях се..."- първоначално се включва визуалната система; "В същото време усещах..." - последвана от кинестетичната (телесно усещане). И на трето място сложни аналитико-логически разсъждения, за да се стигне до заключението, че енергията на тялото в покой, е равна на произведението от масата и скоростта на светлината на квадрат:-))

Фантазиране е комбинирането на представите по причудлив и необичаен за ежедневния живот начин.

В известен смисъл това е така, но както се вижда от айнщайновия пример, фантазирането или комбинирането на причудливи представи, може да доведе до изразяването на фундаментални космически закони в една кратка, семпла и красива формула:-)))

Отделно като включим синестезията (смесени възприятия), при която едно възприятие задейства едновременно н две или няколко сетива, картината се усложнява още повече - например - цветовете са свързани с определени звучи, цифрите извикват звуково или визуално усещане за цвят или и двете едновременно...

ПП

Горното няма пряка връзка с бъркането на понятията от гераско или с "тоталната каша" в главата на шоколада:-)) Просто ми беше любопитно да прочета и надраскам този пост, стори ми се, че има някакво отношение към спора...



Тема Re: Счупеното..нови [re: MilaO6]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано24.01.21 18:16



Привет! :)

Не, нямам предвид само зрителна, визуална представа.

Нямам желание и да пиша в тази тема.

Ако ти се обсъжда НЛП, моля, пусни нарочна тема. Ще се включвам, когато мога.

Хубава вечер!



Тема Re: За съжалениенови [re: Vitalite]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано24.01.21 21:26



нямам време и възможност да пусна и поддържам такава тема в този клуб, но съм пускала преди време много пъти теми, свързани с НЛП, вкл. и в този клуб. Ако ти е любопитно, ето някои линкове, в които съм се постарала да изложа идеите, теорията и техниките в НЛП на достъпен език:-))





[image]http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Board=forty&Number=1952362522[/image]




Има и други, но нали търсачката на дира от доста време вече не работи, не мога да и открия...



Тема Мерси :)нови [re: MilaO6]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано24.01.21 22:50



Сравнително добре съм запозната с НЛП. А и минавам сертификационна програма.



Тема Re: Мерси :)нови [re: Vitalite]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано24.01.21 23:28



Е, значи разбираш за какво става дума:-)) Аз минах обучение много отдавна още преди да се заговори официално за НЛП в България. Иначе НЛП тръгва от Щатите още от 70-тте, но сега руснаците са водещи. Правят страхотни нови разработки...

НКНЛП (Новия код на НЛП) изучавате ли? Той не е толкова нов, де, просто от създаването му след класическото НЛП, така си върви названието, но непрекъснато се обогатява с нови техники, подходи и игри...



Тема Разбирам ;)нови [re: MilaO6]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано25.01.21 14:57



Е, тогава знаеш, че понятията представа и репрезентация не са въведени с появата на НЛП. И дори да не се ползват в академична среда от философи на съзнанието и езика или НЛП сертифицирани практици, в ежедневния живот хората имат

за смисловото значение на понятието представа. (Сори, че източникът е Уики, ама ще свърши работа).

Дигитална се нарича още цифровата. ;)

Сега, ме извини, но както вече писах - в тая тема не желая повече да пиша. Ако искаш актуално инфо - пусни тема, пък аз ако/като имам време ще пиша.

Всичко добро :)




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.