Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:07 21.05.24 
Взаимопомощ
   >> Психоанализа и психотерапия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
Тема Re: Счупеното..нови [re: Deern]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано08.01.21 11:32



Е който както иска може да я приема..



Тема Re: Счупеното..нови [re: ShokoLada]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано08.01.21 12:00



Попита ме как да развиеш визуалната си памет за човешки лица. Казах - учи се да рисуваш хора, лица, цяло тяло. Не по памет. А гледайки изображение на човешко лице - скулптура, снимка, картина, жив модел.
Възприемам един човек като холистична цялост - глас, тембър, лице, изражения, жестове, стойка, поведение, коса, облекло и т.н. Разпознавам хора, които не съм виждала и от 30 години. Може да подмина някой на улицата не защото не съм го разпознала, а защото не съм го видяла (проблеми на зрението).



Тема Re: Счупеното..нови [re: Vitalite]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано08.01.21 12:23



Благодаря, но не те питах за приемане, а за познаване, разпознаване.
Рисуването не ми носи удоволствие..ще търся други начини.
ще експериментирам..



Тема Re: Счупеното..нови [re: ShokoLada]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано08.01.21 13:04



Ако не възприемаш нещо, няма как да го познаеш или разпознаеш. За да познаваш и разпознаваш, е необходимо да научиш мозъка си да "вижда" това, което му подават сетивата - ти не само чуваш с ушите си, но и виждаш с очите си, имаш обоняние и още няколко сетива. Но какво виждаш и чуваш зависи от това, което мозъкът ти е обучен да "види" и което след това се интерпретира от съзнанието ти. Ама какво ще интерпретира съзнанието, ако мозъкът не може да го види.
Понеже си радетел за споделяне на собствен опит - обясних ти как аз съм развила моята визуална памет.
Експериментирай - има много упражнения. Задължителни са за хора, които посещават събития, на които присъстват голям брой хора и те са там, за да се запознаят с колкото се може повече.



Тема Re: Счупеното..нови [re: ShokoLada]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано08.01.21 13:39



Реално, един се тръшка, че си счупил любимата кристална ваза, друг - не се.

"Счупеното носи щастие" е нещо като наричане, когато счупиш нещо стъклено, керамично, порцеланово, което помня от детската тайфа. Заедно с другите дребни суеверия - ако черна котка ти мине път, да плюнеш на земята и да се завъртиш 3 пъти, за да развалиш кутсуза и ако видиш поп в расо, да си откопчееш копче /де да знам защо/.

А що счупеното носи щастие, не знам. Обикновено, ако счупехме нещо ценно, докато вилнеем в дома на някой от тайфата или пази Боже, нечий прозорец с топка навън, това никак не предвещаваше щастие за виновника от страна на домакинята. Сигурно така сме се успокоявали, за да понесем по-мъжки конското или пердаха.



ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka

Тема Re:нови [re: ShokoLada]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано08.01.21 15:12



Това важи за теб. При мен е точно обратното.




Тема Re: Счупеното..нови [re: ShokoLada]  
Автор vida1929 ()
Публикувано08.01.21 20:23



как да си тренирам ума да помни човешки лица?

Лицата остаряват, погрозняват, променят се.
Но зад лицето стои човешка индивидуалност, характер, личност и лична история-

ако научиш малко за тях , много лесно ще запомниш лицата.


Бих ти отговорила и така: Запомням човека чрез отношението му към мен. Ако е мил и любезен, как няма да го запомня. Ако е бил лош, предпочитам да го забравя. Запомням хора, които са ми направили силно впечатление с нещо. Това нещо може да не е физическа красота или грозота, нито професията, нито образованието. То просто може да е някакъв фрагмент, неподаващ се на логично обяснение. Тоест възприемаме емоционално. Някоя жена ми напомня майка ми и аз тутакси я харесвам, дори обиквам и затова я запомням. Някакъв човек на улицата има погледа или походката на моя съпруг, и затова ми става симпатичен. На някой напълно непознат решавам да се доверя, защото говори спокойно и уравновесено като баща ми. Баничката в лавката пред училище ми се услажда, защото има същия мирис и вкус като баниците на баба ми, които съм яла на три годинки. Разбираш ли каква е логиката на запомнянето? Запомняме новото чрез старото, което е вече в мозъците ни .

Тоест рецепторите приемат информация,но мозъкът я преработва и складира в папки-спомени, представи, вярвания. Всичко което приемаш след това, го възприемаш, чрез тези вече създадени неврологични връзки-синапси.
Така че- лесно ще запомняш нови хора, които по някакъв начин ти напомнят на стари познати

Според ме



Тема Re: Счупеното..нови [re: ShokoLada]  
Автор dama spatia (зеленоока)
Публикувано08.01.21 20:47



Давай, пробвай, бааамвай го в земята с все сила, колкото се може на повече парченца да стане. И се въоръжи за 7 години нещастна любов

, щото поверието тъй гласи



Тема Re: Счупеното..нови [re: Vitalite]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано08.01.21 21:23



За което Благодаря. За споделения личен опит.


а и все пак 14 години в недвижимите имоти, с контакти по телефон, слуховата памет ми е доста тренирана. Другият аспект е, че филми не гледам, предимно чета книги и фантазирам.



Тема Re:нови [re: Luchezara]  
Автор ShokoLada (искам лято!)
Публикувано08.01.21 21:26



Добре...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.