Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:24 02.05.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Вечни ли са мъките в ада?нови  
Автор _Sisilia ()
Публикувано05.08.10 19:36



Едва ли можем да си отговорим, защото вярвам, че Бог е Любов, Бог е Милостив, но защо след като всички сме грешни, в един момент ще се разделим - едни поели Рая, а други обречени на вечни мъки - Ада.

Покянието, молитвите, вярата и добрите дела достатъчни ли са, за да спасим душите си?
И мъките на душите в ада- вечни ли са?



Тема Re: Вечни ли са мъките в ада?нови [re: _Sisilia]  
Автор KceнokcМодератор (елфът савин)
Публикувано05.08.10 19:37



Не знаем. Ама най-добре да мислим, че са вечни.



Тема Re: Вечни ли са мъките в ада?нови [re: _Sisilia]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано05.08.10 19:55



А скуката в рай вечна ли е?



Тема Re: Вечни ли са мъките в ада?нови [re: harish_chandra]  
Автор _Sisilia ()
Публикувано05.08.10 20:14



Няма как да ти отговоря,

но струва ми се че "скуката" е свързана с физически потребности, а в Рая такова нещо едва ли ще съществува.

Ако няма хармония между теб и мен - вратите за Рая ще ни бъдат затворени.
И едва ли ще сме там, ако душите са ни закостеняли в състояние на злоба.



Тема Re: Вечни ли са мъките в ада?нови [re: _Sisilia]  
Автор Maнyил ГpиropaМодератор (eusebestatos)
Публикувано05.08.10 20:20



Ако има чистилищни мъки, както вярват дори някои православни - поне за някои, попаднали там мъките не са вечни.
Ако обаче няма чистилищни мъки - то за всеки, попаднал там мъките са вечни. Има и православни, които пък вярват в това.
Самият аз съм несигурен по отношение на чистилищните мъки и престоя в Ада. Православната Църква не е установила нищо със съборно решение по въпроса; отделни светци твърдят, че такова нещо има, но пък всеки свещеник ще каже, че такова "място" като Чистилище (както го разбират католиците) не съществува. Не мога да отделя чистилищните мъки от Чистилището като концепция за устройството на отвъдния свят, следователно не мога да кажа кое е вярно.
Същевременно обаче се молим за мъртвите. За тези в блаженство няма смисъл да се молим; за другите също нямаше да има смисъл, ако изобщо нямаше шанс молитвите ни да имат ефект, следователно по-скоро чистилищните мъки съществуват и в такъв случай Адът поне за някои може да не е вечен. Но са ми нужни още аргументи и за двете мнения.
Всъщност се надявам така и да не разбера нищо по въпроса по-отблизо.

не е възможно християните да имат Църква, а да нямат император



Тема Re: Вечни ли са мъките в ада?нови [re: Maнyил Гpиropa]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано05.08.10 20:26



Спред мен има души, които ще продължат след физическата смърт и такива, които няма.
Не ми се вярва Бог да е направил специално място, за това, което всъщност не си стува да продължи "съществуването" си. Според чен то умира напълно или се трансформира в нещо по-полезно.

Имам си цяла своя научнофантастична теория за това. Искаш ли да ти я споделя?

I'm proud to be a citizen of Rep. Mangasaria

Редактирано от *abi* на 05.08.10 20:27.



Тема Re: Вечни ли са мъките в ада?нови [re: *abi*]  
Автор Maнyил ГpиropaМодератор (eusebestatos)
Публикувано05.08.10 20:28



На ЛС :)

Иначе знаеш как учи религията.

не е възможно християните да имат Църква, а да нямат император



Тема Re: Вечни ли са мъките в ада?нови [re: _Sisilia]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано05.08.10 21:00



И на теб може да се отговори по същия начин. Мъките са свързани с физическите потребности, а в ада такова нещо едва ли ще съществува.



Тема Re: Вечни ли са мъките в ада?нови [re: harish_chandra]  
Автор Maнyил ГpиropaМодератор (eusebestatos)
Публикувано05.08.10 21:08



Има духовни мъки, има и духовни радости. В Ада по дефиниция не може да не е гадно. В Рая пък по дефиниция не може да е скучно. И това няма нищо общо с телата.

Да не говорим, че след Съда всички отново ще имат и тела, така че ще могат да чувстват удоволствия или страдания и чрез сетивата си. Поне така учи християнството.

не е възможно християните да имат Църква, а да нямат император



Тема Re: Вечни ли са мъките в ада?нови [re: harish_chandra]  
Автор _Sisilia ()
Публикувано05.08.10 21:21



Имаш право, но и да ти е тежко на душата не е по-малка болка.

Как си представяш измъчената душа?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.