Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:28 18.05.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Re: Вечни ли са мъките в ада?нови [re: _Sisilia]  
Автор lYl 13 (обективен)
Публикувано09.08.10 01:02







Тема Re: Вечни ли са мъките в ада?нови [re: blue jewel]  
Автор KceнokcМодератор (елфът савин)
Публикувано09.08.10 02:30



аз познавам такива хора. а тия накрая на света - бог да ги мисли!



Тема Re: Дяволът знае, какво предстои, но не ще анихилациянови [re: Maнyил Гpиropa]  
Автор Eжko_Модератор (бодли_дрешко)
Публикувано04.09.10 11:50



Ще правят много работи, в служба на Злото, без да имат възможността да нарушават Мира в Царството Божие, но не и да бъдат лишени от познание за Него. Коравосърдечието, омразата, завистта, ще са основните "приоритети" на доброволно избрания мазохизъм.

Жорката Буш днес пусна едно поучение на св. Николай Величирович, където тоъ говори за кризата в наше време. Там той казва - перефразирам - че както на животните им е приятно да живеят в изпражненията си, сгрявайки се от топлината им, така и обезумелите от грехове човеци се топлят от беззаконията, станали им навик и основа в живуркането.






Тема Re: Дяволът знае, какво предстои, но не ще анихилациянови [re: Eжko_]  
Автор oldfrog (ентусиаст)
Публикувано04.09.10 13:29



Ежко, честито за Модераторството!

Сега вече мога да разработвам някои въпроси достатъчно време и, когато стана готов, до вдигна без притеснения "старичката" тема.

Почти съм довършил първата статия на Юрий Максимов по въпроса, остават ми още две и имам пет готови и непуснати поста по статията на Калистос Уеър, за която даде линк Алекс. Бях ги приготвил още миналата година през март за темата ми "Внимание прелъстители!", но тогава стигнах до доста неприятни заключения и си признавам, че не посмях да ги пусна в клуба.

Въпреки симпатиите ми към тях и огромната им богословска ерудиция, Митрополит Калистос Уеър и Архиепископ Волоколамски Иларион Алфеев, като негов ученик, си остават привърженици на Оптимистичното Богословие.

Иларион Алфеев е преосмисли някои неща за Оптимистичното Богословие, но не достатъчно.

Недопокаяните ОКУЛТИСТИ Силуан Атонски и неговият достоен ученик Софроний Сахаров са представители на едно окултно течение, което се нарича "Космическо единство", когато си пусна нещата тяхната заблуда ще стане явна. Просто тези идеи са ги облекли в християнска форма, но те са си това ... окулт.

Понеже това налива вода в мелницата на Оптимистичното Богословие, макар че всъщност е нещо доста по-опасно, е прегърнато от Калистос Уеър.

На Митрополит Калистос му свалям шапка за това как умее да схваща идеи. Само Алекс може да му съперничи в това. Но Богословската образованост не му помага в духовното проникновение за същината на нещата.

Това, че гореизредените автори цитират често и правилно Светите Отци, прави опасните им идеи още по-опасни, защото минават за истина сред светоотеческите творения.

Реплика за Въпросче:
Понякога Бог е голям шегобиец и праща сред късноправославните една чугунена ранноправославна глава, която за тях минава за "тъп протестант", за да им обърка всичките виждания за истинско правоверие.



Тема Re: Дяволът знае, какво предстои, но не ще анихилациянови [re: oldfrog]  
Автор lachistein™ ()
Публикувано04.09.10 13:46



Понякога Бог е голям шегобиец и праща сред късноправославните една чугунена ранноправославна глава, която за тях минава за "тъп протестант", за да им обърка всичките виждания за истинско правоверие.

Сигурно имаш предвид себе си? Недей, такова, а и всяко впрочем самочувствие не е душеспасително.



Тема Re: Вечни ли са мъките в ада?нови [re: _Sisilia]  
Автор kaмъчe (просто)
Публикувано04.09.10 17:35



"Покянието, молитвите, вярата и добрите дела достатъчни ли са, за да спасим душите?" - Дали ние не забравяме какво не трябва да правим, завладяни от позитивни психологически учения или просто, защото така ни е по-лесно?

"А отвън са псетата, магьосниците, блудниците, убийците, идолопоклонниците и всеки, който обича лъжата и лъже."

Човек може да има избирателно покаяние, избирателна вяра - това приемам , а друго не. Някой може да спазва част от Божията воля, но примерно да лъже, или да блудства - Библията казва, че не се спасява.

„И ако праведният едвам се спасява, то нечестивият и грешният къде ще се явят?”


Тема Re: Дяволът знае, какво предстои, но не ще анихилациянови [re: lachistein™]  
Автор oldfrog (ентусиаст)
Публикувано04.09.10 17:59



Бог си има начин да смирява такива като мен и понеже дядо Серафим Алексиев е винаги актуално прав, че смирението ни липсва винаги и постоянно, то тупалките са точни и навременни.

Но в случая закачката е само с Въпросче и задочно с моя приятел Аск, който май трябва молитвено да го поръчаме на Господа за завръщане в Клуба.

Твърде много излишни и дразнещи спорове е имало в клубовете между християните от различните конфесии. Аз съм за братолюбивото и душеназидателно писане. С крайни еретизми или невярващи хора нЕма смисъл от такива дела, но с вярващи хора определено има смисъл.

И за да е ясно, че братолюбието не е само на думи, то да се понаправи малко православна апологетика си е едно добро дело.

Най-доброто от Православния и Протестантския свят е една убийствена комбинация. Потрай малко и ще го видиш.



Тема Re: Дяволът знае, какво предстои, но не ще анихилациянови [re: oldfrog]  
Автор lachistein™ ()
Публикувано04.09.10 18:04



Абе ти не чакай Бог да те смирява, а ми се смири сам.
Ето ти едно братолюбиво скастряне.





Тема Re: Дяволът знае, какво предстои, но не ще анихилациянови [re: lachistein™]  
Автор oldfrog (ентусиаст)
Публикувано11.09.10 14:58



Благодаря ти!

Но все пак ми се върти в главата: Смирете се под мощната ръка на Бога!

Което означава, че Той ни смирява, защото ние нещо сме си немощни и те това си е!



Тема "Осъждането пък е поради това. . ."нови [re: _Sisilia]  
Автор Eжko_Модератор (бодли_дрешко)
Публикувано08.11.10 14:13



"Защото Бог не проводи Сина Си на света, за да съди света, а за да бъде светът спасен чрез Него. Който вярва в Него, не бива съден, а който не вярва, е вече осъден, з а д е т о не е повярвал [по свое ж е л а н и е] в името на Единородния Син Божий. Осъждането пък е поради това, че светлината дойде на света, но човеците обикнаха [по свое ж е л а н и е] повече мрака, нежели светлината, понеже делата им бяха лоши".(Иоан, 3:17-19)


:

3.
Антропологическият въпрос в Православието е да даде на човека вечно да гледа Христос като рай, а не като ад; човекът да участва в Неговото небесно и вечно Царство. Тук е мястото, където виждаме разликата между Християнството като Православие и различните други религии. Другите религии обещават определено „блажено“ състояние веднага след смъртта. Православието обаче не е търсене на блаженство, а лекарство за болестта на религията, както късния отец Йоан Романидис практично учи. Православието е открита болница с история /един „духовен лазарет“, според св. Йоан Хрисостом/, който предлага изцеление /катарзис/ на сърцето с цел достигането на теосис – единственото желано предназначение за човека. Това е посоката, която толкова подробно е описана от отец Йоан Романидис и преп. Митрополит на Нафпактос, Хиеротеос /Влахос/; това е изцеление на човечеството, както е преживяно от всички светии.
Това е значението на живота в Тялото Христово, Църквата. Това е причината за съществуването на Църквата. Св. Григорий Паламас, в 4 слово за Второто Пришествие казва, че предвечната воля на Бога за човека е „да намери място във величието на Божественото царство“ - да достигне теосис. Това е целта на сътворението. И той продължава: „Но дори Неговият божествен и таен кеносис, Неговото теантропично поведение, Неговите изкупителни страдания и всяко отделно тайнство /с други думи, цялото Христово дело на земята/, всички бяха чрез провидението и всезнанието Божии предопределени за тази цел.“

4.

Важната реалност обаче е, че не всички хора отговарят на поканата на Христос и затова не всеки участва по същия начин в Неговата несътворена светлина. Това учи Христос в притчата за богаташа и Лазар /Лука, гл.16/. Човек отказвайки предложението на Христа (което е хула срещу Светия Дух, защото в Светият Дух ние приемаме призива на Христос). Това е „никога покаялата“ се личност, за която се пее в химна. Бог „никога не носи враждебност“, както отбелязва блажения Хризостом; ние сме, които ставаме Негови врагове; ние сме тези, които Го отхвърляме. Непокаялият се човек става демонизиран, защото той е избрал това. Бог не го желае. Св. Георги Паламас казва: „... защото това не беше Моята предсъществуваща воля; Аз не ви създадох с тази цел; Аз не приготвих кладата за вас. Този неугасващ огън беше предопределен за демоните, които носят непроменящия се характер на злото, към чието собствено непокаяно мнение вие бяхте привлечени.“ „Съобитаването със злите ангели е доброволно“ (4 слово за Второто Пришествие). С други думи, това е нещо свободно избрано от човека.




Редактирано от Eжko_ на 08.11.10 14:16.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.