Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:09 17.05.24 
Политика, Свят
   >> Политика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Re: Имам друго предложениенови [re: Aнтиkoмyниcт]  
Автор HoщнaCтpaжa (нащрек)
Публикувано06.08.07 11:56



Четох по диагонала докато ударих на цифрите.

Не е правилно да подбъзикваш човека че и от позицията на дейност чието търсене е гарантирано от административен режим, а не от пазарен принцип.

Не че са ти лоши заплатите, но без строителен кодекс, задължително застраховане на професионална отговорност и цени на проектиране средно по 10Е на м2 възнагражденията тук наистина ще са ограничени до това.

Може би според теб това са реални и адекватни заплати за тая страна, но с цената на нещо друго - в момента строителството е просто невъзможно въпреки че тая система е правилната.



Тема Re: Имам друго предложениенови [re: HoщнaCтpaжa]  
Автор Aнтиkoмyниcт (заклет)
Публикувано06.08.07 12:35



1. Какъв е тоя "административен режим" който гарантира търсенето в областта на проектирането и строителството? Търсенето си е чисто пазарно. Който има пари - плаща.

2. Къде по света има "строителен кодекс"? И какво означава той всъщност? Нали и сега си имаме ЗУТ (добър или лош)?

3. Застраховането си е задължително и в момента.

4. Цените на проектиране и строителство се определят от пазара. Не от мене и тебе.

5. Заплатите са реални и адекватни само когато и работника и работодателя са доволни от тях. Когато аз си намирам добри работници, а добрите работници си намират добре платена работа. И ако сега са такива, догодина един Господ знае какви ще бъдат.

Така е при капитализма. Игра с ненулева сума. Всички участници в процеса печелят.

Чети моите стари теми в клуба по този въпрос.






Бог пише право дори когато изкривява редовете

Тема Re: Имам друго предложениенови [re: Aнтиkoмyниcт]  
Автор HoщнaCтpaжa (нащрек)
Публикувано06.08.07 13:19



1. по ЗУТ следва одобрение на инвестионционните проекти на всичко що не е ограда или греша? Одобрение от лицензиран проектант, конструктор, геолог... Лицензиран ще рече платил таксата за правоспособност или и тук греша? T.e. административно търсенето на услугата е ограничено в лицензионен режим на тесен кръг специалисти. Не съм сигурен дали има официално определени минимални цени - ти ще кажеш, но общата практика на пазара е да не се слиза под 8 евро тая година.

2. Навсякъде. Има такъв във Франция доколкото знам, в Англия, в Германия, в САЩ. Строителния кодекс ти определя много по детайлизирано правилата на проектиране и изпълнение на строителство - приеми го като ЗУТ но в много по разширена форма.

3. Не съм сигурен че говорим за едно и също. Тука застраховането на професионална отговорност не знам да се прави за лицензираните конструктори и ако е обратното ще е новост за мен.



Тема Re: Имам друго предложениенови [re: HoщнaCтpaжa]  
Автор Aнтиkoмyниcт (заклет)
Публикувано06.08.07 14:25



Явно си много далече от бранша.

Чети вестник "Строителство-Градът" - там нашите професионални въпроси се коментират често. Има го и в Интернет:





Накратко от мен:

Лицензиране на проектанти и консултанти съществува както у нас, така и във всички западни страни. Иначе рискуваш къщата ти да се срути, тавана да протече, електроинсталацията да изгори и прочее неприятности.

Минимални цени имаше доскоро, но не се спазваха и парламента ги отмени.

Под "Строителен кодекс" имаш предвид очевидно правилниците за проектиране и строителство - building codes в САЩ, building regulations в Англия. Такива правилници у нас съществуват още от комунистическо време, задължителни са за спазване при проектиране и строителство, непрекъснато се пренаписват и осъвременяват (в момента излиза нова наредба за земетръс) и се привеждат в съответствие с т.н. EUROCODE.

За текуща информация и самите текстове на тези правилници можеш да се обърнеш към специализираното издателство



и по-специално към списание "Строителен обзор".

А застраховането за професиална отговорност на проектантите, консултантите и строителите е задължително от доста време.




Бог пише право дори когато изкривява редовете

Тема Re: Имам друго предложениенови [re: Aнтиkoмyниcт]  
Автор HoщнaCтpaжa (нащрек)
Публикувано06.08.07 15:34



E, явно не съм бил прав. Човек никога не е късно да научи нещо ново.

Точно това имам предвид под строителен кодекс - правила облечени със закон по който да има отговорност на всеки етап,от възложителя до надзора.

Сега всичко е разхвърляно из закончета, наредби, правилници, стандарти и норми и не е ясно кое над кое е - постановление от '86г. ли е над закон за собственост и ЗУТ или обратното.

Пак ще обърна внимание не на теб а на останалите несведущи като мен читатели че и кокошарник да искаш да си вдигнеш ти трябва - геоложки доклад, проект с архитектура и конструкция, изпълнител и табела отпред.

Ами ... смешно е съгласи се.

И то във времена в които тук канализацията не е делена на дренажна и фекална, когато драгалевци нямат колектор и селото Горубляне едва 500 години след откриването му му правят канализация.

За сметка на това да си отрежеш дървото в двора в Масачузетс ти трябва одобрен проект, изпълнител, пожарна и прочее и всичко това струва само $60.

Незаконно строителство е углавно престъпление, както и бавенето на проекти в общините, прокарването на определени проектанти.

Тук такива суми с регулациите му и нормите и прочее са само общинските такси за да си подадеш документите да кажеш - здравейте, аз съм тоя и тоя.



Тема Re: Имам друго предложениенови [re: HoщнaCтpaжa]  
Автор Aнтиkoмyниcт (заклет)
Публикувано06.08.07 16:52



Е, да не навлизаме в строителна дискусия, която е съвсем встрани от основната тема - за данъците.

А ти в Масачусетс ли живееш? Мислех те за местен жител.



Бог пише право дори когато изкривява редовете

Тема Re: Имам друго предложениенови [re: Aнтиkoмyниcт]  
Автор HoщнaCтpaжa (нащрек)
Публикувано06.08.07 17:31



Да, наистина.
Правилно си мислел, просто съм сравнително навътре в тая тематика по стечение на обстоятелствата.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.