Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:56 17.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Асеновград  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано23.03.23 12:43



Днес оправях едни документи и ходих до града. Но не транзит като друг път, за Бачково или Смолян, а до пазара. Ден четвъртък, както му казват-околийски пазар. Почти 2км., покрай река Чая, сергии. Черно от народ. Всякаква шир-потреба. Говорим за Асеновград, най-големия български град, който не е областен център. Намира се на 10м., с кола от Пловдив и Тракия Икономическа Зона (гордостта на постсоциалистическа България за региона) и на 5м. с кола от КЦМ, огромен работещ завод с добри заплати. Беднотия до шия хора. Не знам какви са хората, които поддържат мийнстрийма в България (това което се излъчва по телевизиите, радиостанциите, големите интернет-сайтове), не знам кой формира мисленето на политиците, но огромната част от хората в България, имат диаметрално различни проблеми от тези, които мейнстрийма и политическата класа поддържат като теми. Излезте в реалността. Ако там попадне който и да е средностатистически гост от коментарните предавания или национален политик, ще се сбърка от когнитивен дисонанс. На това трябва да бъде сложен край. Да ви имам евросъюза, да ви имам европейските ценности, да ви имам еврозоната, да ви имам проблемите. Да, "умно-красивите", носят огромна вина за формиране на националните теми, които всъщност нямат нищо общо с живота на хората. Баста.

В моето Отечество такива работи не стават.
Петко Каравелов

Редактирано от komitaO3 на 23.03.23 12:42.



Тема Re: Асеновграднови [re: komitaO3]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано23.03.23 13:31



Да, наистина, хората на битака са представителна извадка


Да ти имам изводите, и ти политик се пишеш.



Тема Re: Асеновграднови [re: komitaO3]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано23.03.23 13:37



Огромната част от народа ходи по пазарите за забавление, бе Комита.



Тема Re: Асеновграднови [re: komitaO3]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано23.03.23 13:37



Бос и гол ще ходя и пак ще съм за ЕС и европейските ценности. Тая песен, че някои общества не са узрели за свобода и демокрация, а си искат ярема и остена на друг ги разправяй. Лаладжия, който си вади хляба с тропане на ченето и правене на инат. И то типов по калъп, с баналните брадясали лафчета и манталитет на стотици такива еднакви като презервативи , МАDE IN Майнатаун.
Мога да изброя европейските ценности.
И за разлика от теб вярвам в Христа.
На теб безбожието и убогостта, която носи ти личи от километри. Който не вярва в Христа - него го ебе комуниста.Някои в клуба също сте жив пример.
Асеновград зле, зле но държи стабилен брой на населението. Преди него дълги години най-голям необластен град е Казанлък.



Тема Re: Асеновграднови [re: DannyDeVito]  
Автор o_megas (BG)
Публикувано23.03.23 13:38



Ние сме си виновни, не Евросъюза!

Качи ли сме на луксозен лайнер и т. к не можем да се оправяме в него.. По-добре ли е да скочи от него в открития океан?!

Не разбрах за какво ни е виновен ЕС?

Редактирано от o_megas на 23.03.23 13:41.



Тема Re: Асеновграднови [re: WlSP]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано23.03.23 13:59



Що, половината софийски квартали са по-зле от Асеновград.

В моето Отечество такива работи не стават.
Петко Каравелов


Тема Re: Асеновграднови [re: DannyDeVito]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано23.03.23 14:01



Това не е панаир, никой не им плаща да забавляват хората, някой им купува стоката. Такива пазари има и в Димитровград и в Кърджали. Това могат да си позволят много българи.

В моето Отечество такива работи не стават.
Петко Каравелов


Тема Re: Асеновграднови [re: o_megas]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано23.03.23 14:03



Виновни са хората, които си мислят, че България е 2 софийски квартала и 3 курорта и считат, че тесните социални кръгове в които живеят и нуждите им, изчерпват всички потребности на българина. Видяли са те как живее българина...

В моето Отечество такива работи не стават.
Петко Каравелов


Тема Re: Асеновграднови [re: DannyDeVito]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано23.03.23 14:22



Където ходи пчелата - намира мед ; където ходи мухата - вижда гомно...



Тема Re: Асеновграднови [re: komitaO3]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано23.03.23 14:29



София е обикалял Северна Македония многократно и накръст, другите съседни държави, за България да не говорим и пак му намираше за какво да му гризеш опинците.



Тема Re: Асеновграднови [re: komitaO3]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано23.03.23 14:36



Кой ти говори за панаири, бе Комита. Аз лично когато искам да направя или сготвя нещо специално ходя по пазарите, защото единствено там мога да намеря това, което търся. Не всеки обича да готви със гхи и киноа, хубаво топено масло и кочан изсушен кукуруз правят повече чудеса и кеф.



Тема Re: Асеновграднови [re: tuzlija-179435]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано23.03.23 14:39



точно



Тема Re: Асеновграднови [re: DannyDeVito]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано23.03.23 15:54



Що се правиш на неразбрал? Пазарите са едно от най-хубавите неща в тази държава. Говоря ти за бит-пазар за анцузи, джанти, инструменти и прочие. Май доста точно съм напипал оголения ви нерв.

В моето Отечество такива работи не стават.
Петко Каравелов


Тема Re: Асеновграднови [re: komitaO3]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано23.03.23 16:12



Още от това, което ви вбесява, вади ви от равновесие и затвърждава квалифицирането на "умно-красивите", като пълни извънземни за България:
Ал. Кос.
Като човек от едно по старо поколение си спомням един стар виц.
Агитатор от дружество "Георги Кирков" два часа обяснявал на залата, как ни остава само една крачка да преминем от "зрелият социализъм" в "комунизма". Накрая казал дежурната фраза - имате ли въпроси? Станал един обикновен човек и попитал "Всичко разбрах, само не разбрах докога ще бъдем разкрачени?
Сега има също такива платени от различни фондации агитатори. Например "най ми е на сърце" - Левон Хампарцумян, когато ми обяснява по една от трите телевизии, как хубаво си живее, като пенсионер в къща за 1 милион, в полите на Витоша, в комплекс, в който само месечната такса е повече от моята пенсия. Тогава ме засърбяват ръцете да хвърля чашата с кафе по телевизора, но той не ми е виновен.
Защо ви казвам неща, които и вие си преживявате всеки ден. Защото видях в един магазин агнешко по 35 лв. кг.?!? Кой каквото иска да говори, но аз съм роден през 1949 год. и помня, че за Великден и Гергьовден във всяка българска къща имаше агнешко. Не помня вече цените, но помня, че с онези заплати и пенсии никой не си е броил стотинките за млеко и яйца. Днес видях в магазина, как една възрастна жена си купи една маломерна краставичка със стотинки. Тридесет и три години сме вече "разкрачени" в прехода към Европа. Ако срещна на улицата Николай Василев, след като ми обясни, че пенсионерите сме забогатяли и затова е инфлацията, ще потърся един камък - нека след това ме съдят.


В моето Отечество такива работи не стават.
Петко Каравелов


Тема Re: Асеновграднови [re: komitaO3]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано23.03.23 16:20



Много добре съм те разбрал. Битаците не са само и просто пазари за бедни, битаците са и психология. Кой нещо на далаверка, кой нещо ако може да мине по-така, кой просто да погледа и да се забавлява. Жената на мой приятел се облича само от магазини втора употреба, целия й гардероб струва не повече от 300 лева, а и двамата са с професии и купища имоти, децата им учат в частни училища. Един друг мой приятел постоянно е в заеми, дължи пари и на последния си познат, летния му дрескод не е под 3 бона.



Тема Re: Асеновграднови [re: komitaO3]  
Автор o_megas (BG)
Публикувано23.03.23 16:17



Нощта ражда из мъртва утроба

вековната злоба на роба:


Кой ни е крив за робската психика?!

Ние самите не си подреждаме държавата, все някой друг ни е виновен....


Добре, че през 1885 родолюбците, (не харесвам гръцкото патриоти} са били повече от русолюбците



Редактирано от o_megas на 23.03.23 16:22.



Тема Re: Асеновграднови [re: komitaO3]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано23.03.23 16:25



Пълни глупости. Какво агнешко по магазините бе, магазините бяха полупразни, опашки от сутрин до вечер - пуснали са това, пуснали са онова, заебавай всичко каквото има да се доредиш до килограм хубаво сирене или някаква кучешка радост наденица. Извади тогавашните цени и виж с 200 лева заплата какво ще си купиш. Лъжци и манипулатори сте това болшевиците, разчитате на късата памет.



Тема Re: Асеновграднови [re: DannyDeVito]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано23.03.23 16:24



Съвсем за други неща говорим. Шикалкавенето по темата, не отменя суровата реалност в България. Ясно е че това ви разбутва душевния мир и по-добре би било да не ви се напомня, но ако Европа е на 2 скорости, то у нас са много повече. Бедността ни залива отвсякъде и трябва да си бездушевен и ментално увреден (не визирам никой), за да игнорираш това.

В моето Отечество такива работи не стават.
Петко Каравелов


Тема Re: Асеновграднови [re: o_megas]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано23.03.23 16:30



Ам ние де, нали това визирам, хората които определят дневния ред на държавата. Тези региони и социални категории, не присъстват в ничий дневен ред. Каква робска психика? Просто никой не го е грижа, че масата български народ е по-близък по начин на живот с Диарбекир, отколкото с Грац. И когато някой го припомни, става лош, щото вади кирливите ни ризи като общество. Мен ме е гнус да гледам политически дебат или коментарно предаване, защото всичко показвано или дебатирано там е пълен фалш и няма нищо общо с реалните проблеми на хората.

В моето Отечество такива работи не стават.
Петко Каравелов


Тема Re: Асеновграднови [re: DannyDeVito]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано23.03.23 16:32



Твоята дума, срещу неговата. Човека е един от най-добрите пловдивски икономисти, бивщ зам-кмет, дългогодишен специалист в областна управа. Ти кой си? Поредния анонимен жълтопаветник, който бълва змии и гущери, срещу всичко което се различава от малката му затворена черупчица.

В моето Отечество такива работи не стават.
Петко Каравелов


Тема Re: Асеновграднови [re: DannyDeVito]  
Автор leyte (стар клубар)
Публикувано23.03.23 16:34



Стига сте го гризали! Споделя си впечатлението, момчето. И пред мен е виновен, че ходи там сам и не се обажда. Аз примерно пък в понеделник бях там. Уникални неща има на неподозирани цени. Номера е, че не ти е МОЛ и не се ходи за нещо конкретно точно от там да го вземеш. Отиваш само да разглеждаш и се изненадваш от далаверите на които попадаш. Примерно, знаеш, че удома имате нужда от нещо, но все ти е било скъпо или не си уцелил магазина, марката, момента.
Например, за да си шие жена ми пределъците, щот не й харесва друг да й ги прави, с години ми е опявала за машина. А те са стотици левове свестните. От там взехме японска супер - професионална, за 40лв. Всякакви възможности. То е ясно, че като я пробвахме после леко провлачваше, но веднага се вижда причината - една гумичка за 50 стотинки и работи та се къса.
Килими, каквито и на Пампорово хотелите нямат за смешни пари.
Печка, немска, чугунена, емайлирана, с тухлите вътре и всичко за 150лв - уникална(мъничка, за едно помещение точно каквато ми трябваше). Кюнци и преходници за тях с форми всякакви оборудвах я в движение. Колкото пъти съм бил все съм видял далавера. Освен това, всяка стока може да няма гаранция, но има история. Може и измислена, произход, собственик, марка и т.н. Но супер интересна.
От Джебел, през Смилян до Девин, далеч отвъд, всичко се стича да търси и намира там толкова полезни неща, каквито града не предлага.
Уменията са каквито са на село или по родопските махали и тракийските колиби. Вещи нужни за селски живот. То не за града, за "цивилизацията". Те от там се оборудват за лете и зиме сред природата в гората и на къра.

Онова, което братлето пропуска е, че там хората си държат и пазят достойнството. То е лично и няма общо с ЕС, НАТО или Съветския съюз. На тях не е добре да им се говори в стила, който си въртим тук. Особено очи в очи. Инак ще те търсим някъде по поречието на Чая/Чепеларска река.

Аз пък приканвам, който минава през Асеновград да не пропуска пазара. Оставете си малко място в багажника, все ще намерите какво да отнесете от там. Особено ако живеете в къща. Цените са все едно сте го отраснали. Качеството често не е по-различно от Мола. Просто не е лъснато и скрито зад витрина, а затрупано с още сто продукта като него.
За пръв път през живота си купих гумени ботуши. Уникални, немско производство, удобни. Да газя как и локви, не за риба. Сложих ги в колата и буквално вчера бях вече щастлив, че си ги купих.

За жена ми зора беше само да свикне с миризмите, че не са като в Мола на парфюм. Вече тръгнем ли на път през Асеновград и заделя поне час да се вре в тоя пазар и пак не й стига. То са китки за градината разни драскулки и какво ли не покъщнина.
Супер!



Тема Re: Асеновграднови [re: DannyDeVito]  
Автор o_megas (BG)
Публикувано23.03.23 16:36



Лъжци и манипулатори сте това болшевиците, разчитате на късата памет.
Точно!

Ами бойлер, телевизор, камо ли кола
Разбирахме, че идва Нова година, щото се появяваха портокали и банани, ако успееш да се докопаш до тях

А крепостното робство, наречено жителство
Родения примерно в Алфатар, си умира в Алфатар.
Мерси! Дано никога повече не ни налазва Болшевишката чума!



Тема Re: Асеновграднови [re: komitaO3]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано23.03.23 16:46



Аз съм тоя от реалния живот и бизнес, от тези които ти плащат заплата, от тези които помнят и разсъждават, имат мнение и могат самостоятелно да си го защитят, когато грешат имат достойнството да си го признаят, а не постоянно да се крият зад чужди мнения, а не могат пет реда смислена реч да вържат.
И когато в във форум с псевдоними е с псевдоним, когато има нещо да каже с името си - го прави.



Тема Re: Асеновграднови [re: DannyDeVito]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано23.03.23 16:47



С това самочувствие, пред жена ти, с такива купешки приказки, другаде не вървиш.

В моето Отечество такива работи не стават.
Петко Каравелов


Тема Re: Асеновграднови [re: komitaO3]  
Автор o_megas (BG)
Публикувано23.03.23 16:58



През 2022 г. БВП на България ще е около 164 млрд. лева, през 2023 г. ще стигне 180 млрд. лева

21,99 милиарда USD (1989 г.)

Друг е въпроса, че можехме да сме много по-добре...



Тема Re: Асеновграднови [re: o_megas]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано23.03.23 17:01



Не разбрах, как това е подобрило живота на масовия българин?

В моето Отечество такива работи не стават.
Петко Каравелов


Тема Re: Асеновграднови [re: DannyDeVito]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано23.03.23 17:05



С жена ми съм повече от 20 години в законен и църковен брак, какво е могла вече ми го в дала, познава ме по-добре от себе си, няма за какво да се дуя пред нея. Просто ти като нямаш аргументи и какво да кажеш - подкарваш на лични, което си е, да го кажем направо - помиярско.



Тема Re: Асеновграднови [re: DannyDeVito]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано23.03.23 17:12



Данчо, температура ли имаш? Прегледай темата и своите мнения, къде са личните нападки от моя страна?

В моето Отечество такива работи не стават.
Петко Каравелов


Тема Re: Асеновграднови [re: komitaO3]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано23.03.23 17:16



Остави битаците , първото впечатление като се върнеш след дълго отсъствие , да се покъртиш от панелните гета . Няколко деня си в несвяст . После почваш пак да дишаш. Приоритет на държавата би трябвало да е да ги подмени с кокетни жилищни кооперации от не повече 8 собственици .
Все пак видях тези същи панелки и зад един табор антично облечени северомак войни , още по голяма гротеска .



Тема Re: Асеновграднови [re: leyte]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано23.03.23 17:11



Това се опитваме да му кажем, но човека цял живот се опитва да прави политика…



Тема Re: Асеновграднови [re: torlakov-93629]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано23.03.23 17:20



Слушам сега Драгомир Стойнев от БСП, човека коментира Антъни Блинкен и въоръжаването на Украйна. Това е положението, всеки у нас, който смята, че проблемите са други е болшевик...

В моето Отечество такива работи не стават.
Петко Каравелов


Тема Re: Асеновграднови [re: komitaO3]  
Автор o_megas (BG)
Публикувано23.03.23 17:32



Че Драго си болшевик..

Няколко срещи съм имал с него.... Ами.. Не мога да му се възхитя.... Че и не го слушам от тогава



Тема Re: Асеновграднови [re: DannyDeVito]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано23.03.23 17:32



За агнешко не мога да кажа нищо, обаче за "пуснаха", "няма" и "свърши" който не помни, значи не е живял в онова време.

А на Асеновград не виждам да му има нещо кой знае какво в сравнение с Пазарджик, Разград, донякъде и с Пловдив дори, че градовете от среден калибър като другите два споменати, да речем, западат. Малко кой каквото очаква, това вижда. Както писа Тузлията, Асгр запазва брой население.
Още навремето пенсиите от Пловдив (майка ми и леля ми поне) ходеха там на пазар с влака.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“


Тема Re: Асеновграднови [re: komitaO3]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано23.03.23 17:36



Класическият Бел Американец изобщо не го и и интересува Украйна а е по скоро загрижен за парите дето се разсипват там. Не че му е драго за руснаците , от прост прагматизъм . Медиите са и тук out of touch. A във форума е некакво масово филмиране .
Тукашните болшевики са от котилото на Ню Йоркския университет ; повечето са еврейски руски емигранти второ и нататък поколение. Комунизма хич не ги дразни , дори се опитват да възродят неговата реалност тук.



Тема Re: Асеновграднови [re: MupaM]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано23.03.23 17:59



През комунизма агнешко от баба и дедо, ако ги немаш - дуки, ще питаш къде е кенефа за гладните. Буркан икономика.



Тема Re: Асеновграднови [re: komitaO3]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано23.03.23 20:36



Алооо, кво става, преборихте ли комунизма, ликвидирахте ли бедността



В моето Отечество такива работи не стават.
Петко Каравелов


Тема Re: Асеновграднови [re: komitaO3]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано23.03.23 23:07



А да си ходил по кръчми скорЕ? И ако не си, шопската е около и над 10 кинта, малката ракия рядко под петуна, а кръчмите - фул! На човек трудно по 50 лева излиза... Като има празник - курортите претъпкани... Беднотия, викаш... А?
Баце, нещо не ми се връзва това с твоите писания!



Тема Re: Асеновграднови [re: komitaO3]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано23.03.23 23:20



Асеновград много ми харесва....

Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: Асеновграднови [re: Shtrkot]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано23.03.23 23:23



Само недей да кривиш извън туристическите маршрути



В моето Отечество такива работи не стават.
Петко Каравелов


Тема Re: Асеновграднови [re: NAVYBG]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано23.03.23 23:25



Абе вие сте склонни да си плюете на сурата, само да докажете, че черното е бяло.

В моето Отечество такива работи не стават.
Петко Каравелов


Тема Re: Асеновграднови [re: komitaO3]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано23.03.23 23:35



Зададох въпроси, не получих отговор. Ад хоминен... Имаш ли да кажеш нещо по темата, или така да си чатим?
Ето, днес бях в Пловдив и нямаше къде да паркирам! Коли, коли... В Хепи на Ритейл парка в 17 часа имаше 1 (една) свободна маса...

Редактирано от NAVYBG на 23.03.23 23:44.



Тема Re: Асеновграднови [re: komitaO3]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано24.03.23 06:17



Асеновград е жив град. Неслучайно е най-големият необластен. Който живее в Бг и пътува из страната, е наясно, че България не е само София, центъра на Пловдив, Варна, Бургас и Търново.

Преди 4 години обърках пътя - пътувахме от Костур за най-южната част на Халкидики. Минах през някакви забравени гръцки села, нищо общо с туристическите дестинации. Беднотия, скромен бит и цивилизационни улеснения, селска идилия. Е, не си казах, че не е имало смисъл Гърция да влиза в ЕС. Просто зад лъскавата фасада винаги има и такива места.

Междувпрочем и аз не разбирам защо трябва да се бърза за еврозоната на всяка цена...

Редактирано от goga на 24.03.23 07:06.



Тема Re: Асеновграднови [re: komitaO3]  
Автор nikolayds ()
Публикувано24.03.23 06:19



Брат, ако говориш за бит пазари и САЩ ги има. Даже един голям до нас в Севастопол, до преди пандемията. Викат им Флии—маркет, или пазар за бълхи. И не са предимно с малцинства.

Има и пазар за коли, като Горубляне. Пак, до пандемията поне.

Мин заплата при нас е 16/17$ на час, средна $74000 на година, а цените на стоките, ако се верва на тези по вестниците и форумите от България — по—ниски. Виж услугите и имотите, наемите — друго.

Мисля, че Дани е прав, народопсихология.



Тема Re: Асеновграднови [re: torlakov-93629]  
Автор nikolayds ()
Публикувано24.03.23 06:30



Панелите и тротоарите са неприятна изненада, особенно есента, ако се връщаш.
Но пък санираните блокове са супер кокетни.
А и тротоарите, където немогат да се качват коли са изрядни.

Също и градинките — някой ОК, някой много зле.
Но за седмица съм вече свикнал и просто минавам през “лошата част”, без да забелязвам.

Супер си е България.



Тема Re: Асеновграднови [re: nikolayds]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано24.03.23 07:53



По вестниците и форумите раздуват, за да покажат, че най-високата цена на нещо си у нас, която можеш да намериш в магазина, е два пъти колкото на промоция в Германия. Демек, не е много евтино и отделни неща със сигурност могат да се намерят по-евтино в Германия или САЩ, но едно наум, че раздуват.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“


Тема Re: Асеновграднови [re: nikolayds]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано24.03.23 08:03



Виждал съм фрий маркет в Йоханесбург. Нищо общо.

В моето Отечество такива работи не стават.
Петко Каравелов


Тема Re: Асеновграднови [re: komitaO3]  
Автор leyte (стар клубар)
Публикувано24.03.23 09:08



Е, нека кривне, все ще намери или научи нещо нечувано.
Дай да му разкажем на Щърка историята за Гривите. Много малко хора, дори съвременните асеновградчани я знаят. Ще изчезне, а е уникат в най-съвременната история на България и то в няколко направления. Има си живи хора все още. Вписва се колоритно не просто в темата, а и в изложението дето си направил по нея.

Някои примерно питат: - Имало ли е частно предприятие в България след 9.09.1944?
Да, имало е - Чорбаджийницата на Гривите в Асеновград.
Коя е най-многолюдната фамилия в страната от онова време?
Тези са15 деца, с родителите общо 17. Ако греша някой да ме поправи, но за по-голямо по брой семейство аз поне не съм чувал.
Има ли останки от старите, гъркомански фамилии на Асеновград?
Те, тия са точно от тях и имената им, фамилията са такива. Бели хора, нормални, дето от векове са си живели там, на едно място.

Никоя власт не ги закача, защото са цял партизански отряд. Ако дойдат у вас, по една тухла или керемида да вдигнат ще ти съборят къщата. Идва соца, не може с живи родители да им вземе децата, няма къде да ги настани толкова народ на друго място. Взимат им имоти и имане, но им оставят едната закусвалня, да има какво да ги изхранва. Няма кой и с какво да храни толкова братчета и сестричета. Като вариш чорба цял град, все нещо в казана остава и за тях.
От 15те 4 са моми и то красиви много, здрави, прилични момичета. Те въртят всичко, останалите зареждат, чистят, поддържат и става ресторант за пример. Няма лош продукт или условие, защото и те от това ядат и се издържат, там и живеят. Макар да не бие на очи и на централно място става популярно, обичано и тачено в града, региона и нататък. Легендарно!
Естествено, започва завист, че и комунистите се дразнят - как така частно. Няма в съвременна България такова. Вдига се врява някъде към края на 50те години и им пращат заповед от Районния комитет всичко да се предаде на държавата.
Старата Грива, бащата, като я прочита не спи цяла нощ и още по тъмно буди челядта барабар с внуците и право в кабинета на градския партиен секретар, вътре, с домочадието. Сутрин рано, мити-неумити, опърпани и раздърпани, с нощниците още, до един.
- Ето ви ги, вика, предавам ви ги, грижете се добре за тях. Одържявявяйте!
Рев, писък сополи, сълзи - рошава картина. Седят вътре и не излизат, щото няма къде да идат. Искат там да спат. Иди ги изкарай.
Следва някакво време на разправия и размяна писма, разговори чак до Централния комитет. Взимат компромисно решение, уж държавно, ама всичко да си е пак на тях за стопанисване и да си продължат по същия начин.
Асеновградско по онова време е проблемен регион с горянство, бандитизъм, съпротива от колективизацията, беднотия и с тия никой не иска да се занимава, да си ги държи на главата
Така Чорбаджийницата просъществува много дълго време, чак докато и последната мома се омъжва и го зарязват сами, щото няма кой да се занимава. Момчетата едно по едно се уреждат където намерят.

Правете деца, хора - не войни! Който има повече братя, сестри и се държат здраво, не могат да го мръднат. Ако не, то помежду си да се държим като тях. Поне от глад няма да умрем.



Тема Re: Асеновграднови [re: leyte]  
Автор kuduger965O6 ((a.k.a.kudoglu))
Публикувано24.03.23 09:43



Е това е страхотно, направо легенда!
Аз съм писал тук: познавах в Монреал пловдивчанин със седем деца.
Българката цял живот за тях грижа. Не работи, защото не иска друг да ги гледа. Гостувал съм им не веднъж. Смях и веселие, не видяно от мен в друго семейство.
Първата ми жена пък се хвана с канадче. Момчето бе изтърсак, десетото дете на франко-канадско семейство.
И там ги има, обаче са рядък вид, на изчезване.



Тема Re: Асеновграднови [re: o_megas]  
Автор dilber_tanasovski (минаващ)
Публикувано24.03.23 10:18



Подкрепям.
Цветен телевизор "Електрон"(60+кила) - 800 лв, заплатата на майка ми беше 200 лв, на баща ми 180.
Касетофон - "Hitachi" - 150USD в "Кореком" - курс на долара 4 лв.
Търсиш от моряци ,тираджии, работили в чужбина (Либия пр.).
И по темата - ако искаш дънки - на битака 80+ лв.



Тема Re: Асеновграднови [re: leyte]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано24.03.23 10:59



Не беше ли ЛангерАта тоя?
И аз съм чувала такава история за кръчма, дори вече не помня от майка ми ли, от друг ли...
Лангера са казвали на гъркоманите, мисля.


„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 24.03.23 10:58.



Тема Re: Асеновграднови [re: dilber_tanasovski]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано24.03.23 11:05



Дънки все пак имаше и местно производство, детските бяха марка "Панака", за вързрастни - "Рила". И дъвки "Идеал".

Да не остане някой северен, ако се завърти тук (нямам Сашето и Протостратора предвид) с грешно впечатление, щото нали тях ако ги слушаш, голи сме ходили и дупе за дъвки сме им давали.



„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Тема Re: Асеновграднови [re: dilber_tanasovski]  
Автор leyte (стар клубар)
Публикувано24.03.23 11:12



Не само при соца. 90те години мой приятел беше съдружник с голям (в пълния смисъл) водач на софийските футболни фенове. Държаха магазинче за детски стоки. Но, гъзари - големите наеми, скъп квартал, високи цени. Реваха, че стока застоява и все не вървяло както им се иска
Викам, колко стока застояла имате и колко имате да избивате. Викат - един бус пълним и на покупната ни цена ги даваме, колкото да не губим и отворим място в склада и магазина. Викам - идвам с буса, дайте ми ги за ден, вечерта връщам парите и квото остане.

Дадоха списъка, дадоха цените, намерих и бус, натоварих и тъпках колкото може, само питах къде е битака. На другия край на София, извън града, на един гол баир, на жегата, прахоляк, цигания, но пълно с народ.
Хич не взех и сергия, само отворих страничната врата. Не съм и подреждал. Дрешки готини детски, играчки, кукли, натрупано каквото се сетиш. Пусках който иска да рови и избира. С каквото излезе - плаща. За всяко пазарлък. Всичко стана бом-бок и се чудих тия деца как с това ще се обличат и играят, но буса до обяд се почти изпразни. Парите нямаше къде да ги държа вече по чантите и джобовете, за това не бях се и замислил. Остана стока още по пода тъпкано, мачкано, счупено и пак напират. Затворих вратата и обратно в магазина. Писна ми, омалях.
Онея двамата ортаци ме чакат. Като видяха колко съм мръсен и всички прашно, трошено щяха да ме убият.
Изкарах парите, викам дайте да броим и после ще го мислим - двойно по списъка и цена дето ми бяха дали. Дай, викат каквото сме се разбрали другото си го носи у вас. Доволни много.
За да върна буса и се оправя с остатъците, викнах брат ми другия ден с на баща ми старата лада и с него зарити вътре в ладата тръгнахме към Пловдив. Вика, кво ше правим, тия боклуци ги хвърляме някъде, щото не става в апартамента да си ги носим.
По едно време се сети, че негов приятел ходил да си продава старите дрехи и покъщнина в циганската махала на Пазарджик. Било далавера.
От табелата на магистралата, направо забихме там. В центъра на махалата. Опънахме едно въже на два стълба и занакачахме. А тя, стоката пак си беше като за софийски хай-лайф. Само малко понагазена.
Като наизлязоха от тия колиби, голи и боси цигани и циганчета ни се взе акъла. Разграбиха до последното, дори строшеното кой колкото даде им взимахме. Печалбата колкото софийската излезе почти. Направо не разбрахме какво се случи, но в онези мизерни години изкарахме един месец на морето после с гаджетата с парите само от тия два дни стока от "Офанзивата".



Тема Re: Асеновграднови [re: MupaM]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано24.03.23 11:20



За твое сведение, и в НРМ е било не по-добре: цитруси и други само по Коледа, а специално македонците са били с визи за Гърция и най-набутаната провинция на СФРЮ. Гето. Да не подскачат толко много!



Тема Re: Асеновграднови [re: MupaM]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано24.03.23 11:21



Дефицит и недоимък имаше. Но аз специално като дете от началото на 80-те помня: повечето във входа имаха вече коли, всяка година се ходеше два пъти на почивка с карти от завода по 15 дни, в училището имаше кабинет с 10 персонални компютри "Правец", до които малцина можеха да се доберат, но все пак играехме на "боло" лятно време през ваканцията. В магазина винаги имаше телешки или хамбургски салам, сирене, кашкавал, хляб, кисело и прясно мляко. Дефицитни бяха деликатесите, по-изтънчените сладкиши и цитросите.
Световното от 82-ра го гледах още на черно-бял телевизор. В класа само един съученик имаше цветен телевизор "Рубин.
Кебапчетата бяха деликатес.
Но всичко беше доста евтино. Говорим за 80-те, златните години на соца. Вече 89-та последното море през соца магазините бяха тотално празни,дори на руснаците им направи впечатление, че няма обувки в Бургас.

Редактирано от goga на 24.03.23 11:22.



Тема Re: Асеновграднови [re: NAVYBG]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано24.03.23 11:29



Що за мое, те го казват.



„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Тема Re: Асеновграднови [re: MupaM]  
Автор dilber_tanasovski (минаващ)
Публикувано24.03.23 11:30



Така е имаше я Рила, имаше и маратонки Ромика(качествени си бяха).
Проблема беше, че за да си купиш , трябваше да познаваш я продавачката в магазина , я някой началник склад.
Все под масата , все с познати, все някай да те уреди.
Не за всичко беше така , признавам , но това с уреждането си беше национален спорт. То и във филмите от онова време се промъкваше чат-пат - "Баш майстора" например.



Тема Re: Асеновграднови [re: goga]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано24.03.23 11:31



А бе, за всичко се чакаше. Със списъци, връзки, и т.н. Дори за строителни материали, за въглища и прочие. Още имам в един склад хартиени чували от цимент, внимателно прорязани в единия край, защото без такива не ти даваха цимент! Радио се е взимало след разрешително... вярно, 60е години! Българските цветни телевизори бяха масово за износ! В Бяла Слатина имаше страхотен цех за якета - Пионер - но се добарвахме само ако имаше провален износ! Не случайно народа масово засаждаше де що има земица със зеленчуци, гледаха се кокошки, овце, прасета - щото на магазина или нямаше, или парите не стигаха!!! На нашите им искаха по 30 трудодни в селското стопанство за да им дадат декар царевица (не безплатно де, плащаше се семето и за засаждане), за да има с какво да се хранят кокошките ни!



Тема Re: Асеновграднови [re: goga]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано24.03.23 11:34



"В магазина винаги имаше телешки или хамбургски салам, сирене, кашкавал, хляб, кисело и прясно мляко."
Е, то остана тва да го няма. Не съм твърдяла обратното.
Но много други неща, сега обикновен асортимент на всеки магазин, тогава ги "пускаха" и свършваха до следващо пускане. Не се сещам за конкретни примери, но знам как българи на екскурзия до Гърция си носели леща, че била дефицитна точно тогава. Такива неща. Оттам и термините "пускат" и "дават". В магазините висеше надпис, че бременни и инвалиди се обслужват с предимство, освен за случаите, когато се продават дефицитни стоки.
В понеделник купувах черни цвички за сина от днес за утре (от Декатлон), че им искаха в градината, та се сетих, че и цвичките, шортите и гуменките за физическо май бяха на зареждане и се купуваха отрано. За речни да не говорим.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“


Тема Re: Асеновграднови [re: NAVYBG]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано24.03.23 11:40



Смятай колко ни е било изкривено възприятието, 91-ва година питам приятел какво ще прави, а той ми отговаря с кеф: ще пия кока кола, ще ям млечен шоколад и ще слушам Депеш

За дете от 80-те това беше върхът на лукса



Тема Re: Асеновграднови [re: MupaM]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано24.03.23 11:53



Кремвирши, кучешки, хамбургски, телешки и кайма винаги имаше.
Мен са ме отгледали с пържени кюфтета и картофи, и принцеси с кайма



Луканката беше лукс. За месо разчитахме предимно на баба и дядо от село. Тогава хората бяха свикнали на домашни мръвки. Не, че в магазина не е имало. Но онова поколение, отгледано в недоимък, си гледаше всичко само.

Редактирано от goga на 24.03.23 11:56.



Тема Re: Асеновграднови [re: dilber_tanasovski]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано24.03.23 12:04



С цялото ми уважение, но темата беше за Асеновград в 2023г., а не какво е било преди 1989г. Иначе ние 1988г., се сдобихме със Sony Trinitron, който още работи и касетофон Hitachi, без нашите да са били с каквито и да е позиции. Имахме и видео Akai, с голям набор от диско, рок касети, още преди 1989г. Та всеки си има своите индивидуални спомени за времето.

В моето Отечество такива работи не стават.
Петко Каравелов


Тема Re: Асеновграднови [re: komitaO3]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано24.03.23 12:16



Навих се да се разходя до Асеновград в близките седмици поне.
В четвъртък, викаш, бил пазарът?

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“


Тема Re: Асеновграднови [re: goga]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано24.03.23 12:21



Гога, аз не оспорвам за телешкия салам. И мен са ме отгледали предимно с пържени картофи и принцеси с кашкавал, кайма не обичам. И луканка взимахме относително често, и шпек - още по. Тях ги обичам. Кокошки и други селскостопански твари не сме имали. Говоря, че беше нещо нормално някоя стока, различна от сирене и телешки салам, да е дефицитна. И така се живее, не съм живяла зле, но дразни, когато се преувеличава щастието на обикновения човек в ония безгрижни светли времена и черната непрогледна мъка в днешните. Днес е по-добре. От материална гледна точка и от всякаква друга. И не са умрели от глад дори в Асеновград.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 24.03.23 12:24.



Тема Re: Асеновграднови [re: MupaM]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано24.03.23 12:29



Околийския, да

. Ама дали е всеки четвъртък, не знам. Не ходи с кола, няма къде да се паркира, дори на паркингите на Била и Лидъл.

В моето Отечество такива работи не стават.
Петко Каравелов


Тема Re: Асеновграднови [re: komitaO3]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано24.03.23 12:30



Аз с кола избягвам да се движа, ако има удобна алтернатива.

Влак.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Тема Re: Асеновграднови [re: MupaM]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано24.03.23 12:31



Да, ама едно време чичо Танайчо и леля Румяна бяха живи, събирахме се по 30 човека от родата, в кокетната панелка на Баделема и леля Румяна правеше прочутите асеновградски сърмички, колкото върха на показалеца



В моето Отечество такива работи не стават.
Петко Каравелов


Тема Re: Асеновграднови [re: MupaM]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано24.03.23 12:32



С влака е супер

На 500м. от пазара е гарата.

В моето Отечество такива работи не стават.
Петко Каравелов


Тема Re: Асеновграднови [re: MupaM]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано24.03.23 13:05



Имаше си и плюсове онова време: безкрайни профсъюзни банкети, събирания със съседи, приятелски услуги безплатно и т.н. Не е било чак толкова кофти. Но не е било чудо невиждано, както го представят соц-ностагиците.



Тема Re: Асеновграднови [re: komitaO3]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано24.03.23 13:40



А за всички които си мислят, че Асеновград задържа население, ще ви разочаровам. А-град, не само задържа, но и увеличава население, заради механичния приток на турско население от кърджалийските села, към Горно и Долно Воден, които се водят квартали на А-град.

В моето Отечество такива работи не стават.
Петко Каравелов


Тема Re: Асеновграднови [re: MupaM]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано24.03.23 13:54



Да де, ама Георги Црномаров друго ми е разказвал... Баща му нали е бил по железниците, да е влачел портокали от Гърция, щото там - мачо!
А и друг мой колега от Скопие ми е казвал, че са имали визи за Гърция! Само макетата от цялата СФРЮ!



Тема Re: Асеновграднови [re: goga]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано24.03.23 14:05



Нашите имаха 1 банкет/година, на ресторант никога не ходеха - нямаха пари за това, освен на сватби и кръщенета. Събираха с 2 приятелски семейства веднъж на тримесечие по домовете си. Толко с учителските заплатки... И всеки си носеше от вкъщи каквото направил. Нямаше дори майонеза по магазините, нямаше миксери, а да ти кажа да правиш майонеза с тел си беше доста трудоемко! В град с 15 хил души имаше 2 сладкарници и 1 ресторант, по някое време отвориха дневен бар - към 85-86 г. Читалище и 1 кино, това бе всичко на всичко. Лятото имаше летно кино, ние се катерехме по съседни прозорци на первазите да гледаме без пари.



Тема Re: Асеновграднови [re: leyte]  
Автор nikolayds ()
Публикувано24.03.23 14:05



Битака, за който говориш, е в Малашевци. Не е съвпадение, от бежанци от планината. Там за първи път чух македонската версия на шопското наречие. Живеех до Битака и през една ЖП линия от Малашевци. Почкомунистическо време — кв. Бенковски. Мислиш и нашият, Орландовци, му смениха името, но не помня на какво.

Битака не е на края на града, нито на гол хълм. Така само ти се струва, защото е между 3 квартала, бивши села, но квартали поне от 100 години. По—близо е до центъра, от Младост и Люлин. А до Лъвов Мост и от Лозенец (горната част).



Тема Re: Асеновграднови [re: komitaO3]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано24.03.23 14:08



Темата ти бе за Асеновград, но я прочети какво друго си написал: На това трябва да бъде сложен край. Да ви имам евросъюза, да ви имам европейските ценности, да ви имам еврозоната, да ви имам проблемите. Да, "умно-красивите", носят огромна вина за формиране на националните теми, които всъщност нямат нищо общо с живота на хората. Баста.
На Асеновград ли да сложим край, оттам ли да изгоним ЕС? Иначе умнокрасивитета го ненавиждам! Дейба и неомарксистите, прикрити зад либрастите!



Тема Re: Асеновграднови [re: NAVYBG]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано24.03.23 14:30



Под мотото на това в червеното, се извършиха и продължават да се извършват неописуеми мизерии в държавата. Това доведе до диспропорционално оформено общество, с все по-задълбочаващо се разделение. Носещите тези лозунги, си присвоиха дневния ред на държавата и представляват само и единствено своите клиентелистки грухички. Има ги по всички партии, не случайно пуснах вчера за Драго Стойнев от БСП, за да се види, че майкопродавството няма партийна украска.
Това, че масово се реагира агресивно, когато се наметне, че въпреки широкопрокламираните и налагани проевропейски политики, в България не се структурира реална пазарна икономика, загуби се независимостта в цели сектори, иде да сочи, че носителите на тези идеи са фалшиви герои, които измамиха цял народ. Ако европейската идея иска да има бъдеще в България, тези хора трябва да бъдат изобличавани и с течение на времето сменени от реално милеещи за народа си хора. Брюкселското лицемерие, позволява да виреят подобен тип хора, които са удобни, поради лесен контрол и слаба защита при отстояване на националните интереси.
Мен ме втриса, когато някой ми говори за комунизъм и антикомунизъм, 33г., след промените. Хората за 33г., градят империи. Ние още се оправдаваме с комунизма и обвиняваме в комунизъм/болшевизъм/путинизъм, всеки който дръзне да каже, че държавата не се развива добре и че народа е смачкан. Истинските еврохейски ценности не са такива. Консерватизъм и християнство, са в основата на Европа. Неолибералната измет трябва да си ходи.
Докато градове като текущо обсъждания А-град, продължават да тънат в безвремие (представяма си какво е във Видин, Разград и ппочие), София, Пловдив, Варна, ще продължават да се тъпчат с изпаднали в безизходица лоукостъри, които ще задълбочават проблемите на големите градове да ниво на бедизходица. Ами не може София да стане 2,5млн., а Пловдив 800к. Щото с тая политика, това ще стане.
Затова пък аз ще продължавам да намирам са смешни и архаични, всички които още бълнуват за антикомунизъм, Путин им се привижда в съня и проблемите от камбанарията на София, да са проблеми на цялата държава.
Баста.

В моето Отечество такива работи не стават.
Петко Каравелов


Тема Re: Асеновграднови [re: komitaO3]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано24.03.23 14:48



Има такъв приток от години, да. Вкл. и към самия Асеновград. Мисля, че са работници в КЦМ голяма част от тия, поне първоначално.
Този приток даде на Асеновград (и впоследствие на Пловдив и на Къ/аршияка) Орхан Мурад и щерка му.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“


Тема Re: Асеновграднови [re: MupaM]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано24.03.23 14:55



Този приток е особено засилен в последните 20г.

В моето Отечество такива работи не стават.
Петко Каравелов


Тема Re: Асеновграднови [re: NAVYBG]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано24.03.23 14:52



Вие сте село, бе, тука имаше майонеза по магазините. От оная, дето после "Краси" и взе външния вид.



„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Тема Re: Асеновграднови [re: komitaO3]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано24.03.23 14:58



Добре, а кое ги привлича точно там? Наличието вече на турци на тия места, или нещо друго?

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“


Тема Re: Асеновграднови [re: MupaM]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано24.03.23 15:07



Работа и семейни връзки.

В моето Отечество такива работи не стават.
Петко Каравелов


Тема Re: Асеновграднови [re: MupaM]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано24.03.23 15:11



Ето пример, селото даже си е от планинските части на асеновградска община. 1441 жители в 1946г., 20 сега. Разликата цялата е в Горно Воден. Същото е положението и със съседните 2 турски села, Бор и третото не го помня.



В моето Отечество такива работи не стават.
Петко Каравелов


Тема Re: Асеновграднови [re: nikolayds]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано24.03.23 15:24



Малашевци, Орландовци, Бояна, Княжево са села до 1961.



Тема Re: Асеновграднови [re: komitaO3]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано24.03.23 16:09



И знаеш ли какви турци са? Такива, дето ядат свинско и пият ракия.



Тема Re: Асеновграднови [re: MupaM]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано24.03.23 16:14



Да, така е. Даже се ходеше на екскурзии до София да си вземат кренвирши хората...
А имаше и представителни магазини, за другите "по-хора"...



Тема Re: Асеновграднови [re: komitaO3]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано24.03.23 16:14



Ами точно защото все още комундетата не са пускали кокала е така! Или не си наясно с това? След 2001а година сме в това русло, Костов се излигави с царя да не е президент и си еба майката.



Тема Re: Асеновграднови [re: NAVYBG]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано24.03.23 16:17



Не знам за вашите. Нашите работеха в голям завод, в панелката бяха все такива като нас. Не е до заплати. Банкетите бяха или с профсъюзни пари или кой каквото донесе. На морето се изпиваха туби с бяло домашно вино


Със съседите през ден си бяхме на гости. Чичо Коце, Бог да го прости, нито веднъж не взе пари за ел услуга или поправка на телевизора. При режима на тока бяхме все у тях, като ел техник само той имаше осветление на акумулатор и малък телевизор " Юность" на акумулатор. С какво празнуваха ли - кой каквото има, носи. Не е до пари.
Чувал съм покъртителни истории за заводски гуляи, в които се изхарчва цялата заплата за черпене, после всички му събират пари и ги дават на жена му,без той да знае

Редактирано от goga на 24.03.23 21:37.



Тема Re: Асеновграднови [re: goga]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано24.03.23 16:16



Да, такива се. Познавам няколко от Бор. Изключително светски хора. Даже си продадоха бившата сграда на джамията-не им трябвала. Всичките им млади са долу в полето. Горе няколко старци и 2-3 овчаря. Усъмних се, че са бивши помаци, но не са. Бай Мехмед, беше над 70г. тогава, каза че са били разбойници, които са се криели от закона и затова се заселили на високо, далеч от всичко. Единствената им вода е рекичка, на километър надолу в дерето. Отзад рида е кърджалийското Безводно. Много красиви места.

В моето Отечество такива работи не стават.
Петко Каравелов


Тема Re: Асеновграднови [re: NAVYBG]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано24.03.23 16:21



Това са митове и легенди.

В моето Отечество такива работи не стават.
Петко Каравелов


Тема Re: Асеновграднови [re: goga]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано24.03.23 16:38



Родителите ми не ходиха на почивки никога! Само татко, веднъж на няколко години с някой клас. Почивката на майка бе като иде при майка си (баба ми), да и изчисти къщата и да и помага 2 седмици лятото. До пари е било, няма как с по 130-140 лв заплати да си позволят да ходят някъде двамата, защото се гледат кокошки и градина, за да има какво да си докарат допълнително и да има за зимнина. Само друг с родители учители може да го разбере!



Тема Re: Асеновграднови [re: NAVYBG]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано24.03.23 16:40



Не знам как е било при теб,вашите са били интелигенция. Но братовчедите ми, които останаха на село, сега за село не искат да чуят. Явно само кофти спомени от къра имат. Техните работеха много, продаваха домати, зеленчуци, буби, ползваха гепени от ткзс-то торове и т.н. Имаха много пари, но живееха почти скотски. Един път не ги заведоха на море. Баща ми ги заведе с нас, за да им го покаже. Бяха събрали пари за два големи апартамента в Пловдив и за две чисто нови коли. Брачедите се изпокараха за имоти,сега не могат да се гледат. Бащинията им на село запусната - тръни и змии. Много ми се чудят защо ходя на село да отглеждам зеленчуци

За тях този живот им навява гадни спомени от детството. И ги разбирам. В града не сме живели по-богато, но някак повече ни глезеха като деца, по-социални бяхме.

Редактирано от goga на 24.03.23 16:38.



Тема Re: Асеновграднови [re: komitaO3]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано24.03.23 16:40



Кое е мит? Че има дясна консервативна партия? Освен КОД, която събира 0.2 %, да се сещаш за друга? Има 9-10 явни комунистически партии, останалите са прикрити комундета, вкл ГЕРБ. На МВРО е ясно кой е шефа, и дори няма да участват на изборите...



Тема Re: Асеновграднови [re: goga]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано24.03.23 16:42



ползваха гепени от ткзс-то торове
Точно така. Баща ми казваше - всички крадат от службата си, а аз какво да открадна за в къщи от училище - едни тебешири... Всички са наясно с това, ама малко се сещат... Да, бачкаше се, но и се крадеше МАСОВО. Кой от къде добара!



Тема Re: Асеновграднови [re: NAVYBG]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано24.03.23 16:53



Имам един много ярък детски спомен: чанка ми, демек жената на чичо ми, с една кофа ръси една педя амониева селитра във вадата с домати

От тогава знам, че здравословните зеленчуци при социализма са мит.
А съседът на другите ми дядо и баба работеше в ТКЗС-то като пръскач с ДДТ. Умря в адски мъки преди да навърши 60 от онкологично заболяване.

Редактирано от goga на 24.03.23 16:53.



Тема Re: Асеновграднови [re: NAVYBG]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано24.03.23 17:03



Свекърва ми е учителка, тя също припява в хора "по соца колко много ходехме на почивки". Синовете и я затапват: "ама на палатка", обаче и тя не се дава. Ходили са тяхното семейство. Да, на палатка, на бунгала и на квартира. До мерак и до хора е. Ходили са отделно и с ученици по екскурзии, някои учители мразят, тя не е от тях. Свекърът ми беше художник от тези, които правят разни пана, релефи, такива неща, по соца той е бил с по-висок доход от нея (държавата тогава се грижеше за културата, нали - впрочем сега ако я питаш, сериозно ще ти каже, че е точно така), но никое от семействата на учители, които познавам, по онова време не е тънало в бедност. Вярно, не се сещам за нито едно на двама учители, във всичките мъжът е работел нещо друго, но останалите професии също не бяха масово толкова високоплатени, че сам човек да издържа семейство.

Майка ми примерно мразеше да ходи на море, още тогава си казваше пред нас, че ходи заради нас. С кокошки и градина също трудна работа да мръднеш настрани за две седмици, ама както ти каза Гогата, кокошките и градината не са непременно заради бедност.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“


Тема Re: Асеновграднови [re: NAVYBG]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано24.03.23 17:04



Ти причисляваш всички които са живели в онзи строй, за комунисти. Ами тогава са се родили, тогава да живели, тогава са се формирали като манталитет. Не носят вина в кой строй са се родили. Всеки е бил някъде, в БКП, казионните земеделци, комсомола, профсъюза, на всеки може да бъде хвърлена дамга, че е свързан с режима. Ако не е той, ще е братовчед му.Каква е алтернативата? СДС какви се оказаха 1997-2001? Обикновени крадци и некадърници. Царя им бил виновен, глупости, народа ги изрита, защото не му подобриха положението и на йота. Москов казваш? Москов беше обикновено корумпе, каквито са всички здравни министри. Кво значение има зад какви лозунги се крие?

В моето Отечество такива работи не стават.
Петко Каравелов


Тема Re: Асеновграднови [re: goga]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано24.03.23 17:04



И дядо ми по майчина линия така - от онкологично на 61, без да е пръскал с ДДТ (предполагам, де, иначе са имали двор с домати в Кършияка). Та не знаеш. Анекдотични примери ли му казваха на това...

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 24.03.23 17:05.



Тема Re: Асеновграднови [re: MupaM]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано24.03.23 17:10



Ние рода в Кнежа нямахме. Нито един. Как да си остави, на кого, двора и животинките? А докарваха по една заплата от това, да може да си купим нафта за да изкараме зимата, а след 1991 - дърва и въглища. И да, имаха спестени бели парици за черни дни, но им ги обраха с обезценката 1991-1997. И останаха без нищо, само на мизерните пенсии.
Свекито ти ако е живяло в блок, друга работа. А мъжа и е взимал не една, а две шапки с кинти.



Тема Re: Асеновграднови [re: komitaO3]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано24.03.23 17:17



Не ги причислявам, аз също съм живял първи 20 г в соца, бях комсомолец също.
Но управлението на държавата не се случи заради хванатите и инсталирани комундета. Защо в Полша, Чехия, Унгария, че и в Румъния ни задминаха яко дим? Ами много просто - скъсаха с комунизма, ама наистина!
Забравил си какво беше 1997 младежо, и какво - 2001, макар че наистина имаше яки скандали, че дори аз ходих до Берлин да гласувам за Царя! После съжалявах, ама...



Тема Re: Асеновграднови [re: MupaM]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано24.03.23 17:15



Като сме тръгнали по здравна тема: много колеги на баща ми, които работеха в замърсено производство - блокът срещу нас бяха от КЦМ, а баща ми цял живот се занимаваше с металолеене (а в соц-предприятията условията бяха като в романите на Дикенсън , Англия от началото на 19-ти век - сажди и мизерия) - повечето доживяха до 75, 80, че дори до 83. Но предимно от онко-заболявания си заминаха..





Тема Re: Асеновграднови [re: goga]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано24.03.23 17:22



Гога, ми то една трета от хората умират от рак, голяма част от останалите - от инсулти и инфаркти. Все от нещо се умира и обичайно е нещо точно такова; въпросът е на каква възраст.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 24.03.23 17:22.



Тема Re: Асеновграднови [re: NAVYBG]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано24.03.23 17:24



Това казвам, не е до учителска заплата. Много се отклонихме от първоначалната тема, ама карай.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“


Тема Re: Асеновграднови [re: MupaM]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано24.03.23 17:33



Така е. Все от нещо се умира. Въпросът е,че вече мои съученици си заминаха. От "хубав" живот - от соца вкл,до сега...



Тема Re: Асеновграднови [re: goga]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано24.03.23 17:35



О, и мои. Ама дали преди не беше така, и дали по благите държави никой не умира на 45-50? Вуйчо ми, син на същия ми дядо, умря по соца на 53 от друг вид рак.

Иначе само за последните месец-два ми умряха двама състуденти (единият е адвокат от Пловдив, сигурно ще се сетиш) и една съученичка, и то само тези, за които научих.

Ся КЦМ-то продължава ли живота за сметка на рака, или обратното?

По-малко вредна ли е работа в КЦМ тогава от обикновен живот сега?

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 24.03.23 17:36.



Тема Re: Асеновграднови [re: NAVYBG]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано24.03.23 17:35



Полша, Чехия и Унгария, са на задминали яко дим, още преди 100г., сравнението с тях е неуместно. С Румъния сме си на едно дередже. Кой там бил дръпнал с милиметър, няма голямо значение. СДС ликвидираха държавната собственост в сектори, които не трябваше да се пипат. Тези на които дадоха да приватизират, не развиха нищо. Окрадоха каквото можаха и туриха катанеца. Кризата 1997г. я овладя аще служебното на Софиянски, което показа, че кризата е била инсцинирана, щом за толкова кратко време спихна. А 2001г., вече имаше понятието трайна безработица и желание на множество хора да емигрират, което и се случи след като паднаха визите.

В моето Отечество такива работи не стават.
Петко Каравелов


Тема Re: Асеновграднови [re: MupaM]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано24.03.23 17:38



"Ся КЦМ-то продължава ли живота за сметка на рака, или обратното? По-малко вредна ли е работа в КЦМ тогава от обикновен живот сега?"
Не мисля. Двама мои съседи, с които съм играл пред блока, тръгнаха по стъпките на бащите си - 20 години вече в КЦМ. И двамата са с онко.

Съвпадение ли е, не знам..



Тема Re: Асеновграднови [re: komitaO3]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано24.03.23 17:57



Да се върнем на Асеновград и как живее народа. Ами без да се бачка яко, без да знаеш поне 2 чужди езика (северджанския не се брои), да имаш знания и умения - дуки баце. А това, че в София, Пловдив и Варна се събира народа, е виновно правителството, защото може да орапа с данъци фирмите в тези градове и да стимулира да семестят в прованса.
Не познавам човек, който бачка яко, и който да е в немотия. Дори в затънтеното Кнежа комшиите си купиха Тигуан за 8 хилки миналата година. Мъжа е в строителството, жена му е детска учителка. Имат 2 деца, и живеят добре.
Ако те мързи, няма шанс. Ако имаш компромисно образование, не умееш да разделиш на 2 магарета сено - ами утайка си.
Румъния ни отвя като куцо пиле домат. От поне 7-8 години ни дръпнаха, ама яко!



Тема Re: Асеновграднови [re: NAVYBG]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано24.03.23 18:03



Как живее народа, си го казват синдикатите, между 40-60% на прага на бедността, работещи бедни. Големите фирми в нашия регион, са си плюли в устите, заплатите са толкова и точка. Олигопол.

В моето Отечество такива работи не стават.
Петко Каравелов


Тема Re: Асеновграднови [re: komitaO3]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано24.03.23 18:37



Синдикатите са едни паразити, които когато и да премахнеш, ще е късно.
Не ми е работа, но мога да поразпитам какво са заплатите в пловдивско. Надали има под 1500 лв. Но и въпроса е дали всеки може да си изиска необходимото, не е въпроса кой колко дава, а да си вземеш заслуженото. Мога да се обзаложа, че над 80 % не го могат. А над 90 % имат необосновани претенции.



Тема Re: Асеновграднови [re: MupaM]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано24.03.23 19:17



За още един дефицит се сещам.

Какъв празник беше нашите като купят маслини. Едни дребни, много солени. Но ми беше голям кеф да ям краишник на хляб с маслини. И досега ми е останало. Най-вкусни са ми простите ястия: нарязан домат със сол и малко олио, маслини и хляб.



Тема Re: Асеновграднови [re: goga]  
Автор nikolayds ()
Публикувано24.03.23 22:07



И сиренце. Маслини, сбръчкани, турски, топъл краищник, даже от заводски, сирене и масло. Кашкавал, по немаше.

В София, по принцип имаше по магазините, хляб, кифли, сирене, кашкавал, хамбургски, шпеков, шунка, кренвирши, пастет, и мляко, сметана и сладолед в кутии.
Виж кафе, шоколад и други глезотии — на късмет.

Но при баба на село — нищо. Всичко свършва сутринта или 2 часа след като го докарат.

На село ми викаха, че баща ми е захапал кокала, щото беше полковник в пожарната ;). А ние бехме бедни и нямахме много в сравнение със съучениците ми.



Тема Re: Асеновграднови [re: nikolayds]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано24.03.23 22:27



На село правеха много хубав ръчен селски хляб.
Помня дядо ми сутрин закусваше липов чай с много захар, правеше си попара с хляб и сирене. Беше му останало от годините на недоимък, тая закуска си беше пиршество за него.
Лятно време по обед готвеше "френчовица" - доматена яхния с яйце. Можеше да изтопя половин самун хляб с нея

Баба ми не можеше да готви. Пържени яйца ми правеше.
По нашия край викаха на доматите "френци". Явно са ги считали за "френско" ястие. По това съдя, масово са започнали да ги отглеждат едва през 20-ти век.
Дядо беше прекарал удар. И аз, като най-малко внуче нямам спомени с него, когато е бил здравеняк. На младини е бил много як българин. Беше добродушен и единствен той ми обръщаше внимание - разказваше ми за царско време, за фронта и т.н. Каквато и щуротия да направих, никога не ми се караше. Много го обичах. Помня го как спеше зимно време с огромния си овчи кожух и котката върху него. Като умря и му подреждаха нещата, откриха в избата вързоп, в който беше скрил портрета на цар Борис Трети. Почина 5 години преди промяната.

Редактирано от goga на 24.03.23 22:28.



Тема Re: Асеновграднови [re: goga]  
Автор nikolayds ()
Публикувано24.03.23 23:06



Хлеб на село, само сутринта. 1 топъл, два студени. Че иначе си хранят кокошките и прасетата с него. По евтин от смеските беше. И по една питка май сряда и петък.

На опашка, почети винаги през ваканцията.

В София — на малките фурни — опашка. Но заводски винаги има. Майсторлъка е да хванеш топъл

Моят дедо — комунист, царски подофицер, ама ятак и после на фронта. Баба криеше портрета на Сталин и боновете от некакъв заем дето нито на им го платили.

Другият дядо — враг, бивш ВМРО, после инж на Централна Поща. При неговите братовчеди — единият звенар депутат и посланик, другият съден от народният съд, заради “окупацията на Македония”. Бил главен инж на сложа на жп линия някаква в Македония. Прочетох в документите на народният съд, ама забравих детайлите.
От него само някой книги бащата криеше.

Редактирано от nikolayds на 24.03.23 23:10.



Тема Re: Асеновграднови [re: nikolayds]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано24.03.23 23:23



А, бе, било е голяма бъркотия. Този дядо, за който разказах, е бил върл земеделец, но малоимотен. Пък на 9 септември, майка ми била бебе на 4 месеца - новата власт замервала къщата с камъни, изпочупили прозорците, едва не я убили с камък - паднал до люлката й. Откъде е била тая агресия, не знам - дядо ми цял живот е бил безпартиен, и се чудя защо са го замервали с камъни.
А накрая се оказа почитател на Царя.
Другият ми дядо - пък набеден за местния кулак. Имал 220 декара ниви и камион "Опел" още отпреди войната. Баща ми помнеше, че поливали бостан с бензинови помпи в реката. Тоя дядо го смазали от бой, защото не искал да влиза в ТКЗС-то. После пък синът му, мой чичо, се оженил за щерката на единия от биячите, върл активен борец.
Тоя дядо, кулака, си замина първи. Помня го като старец с бастун, на който трудно му се разбираше какво говори. И той беше прекарал удар. С него спомени нямам, защото никога не си е играл или говорил с мен. Вероятно, защото когато съм се родил, той вече с единия крак се е бил запътил за Оня свят. Виж, жена му, баба
ми - майката на баща ми я помня. Гощавала ме е с пуйка /мисирка/ с кисело зеле и ориз. Обичаше да си говори с мен. Много й бях забавен, защото постоянно правех пакости, някак невинно

Разказвала ми, че нейният дядо живял до 105 години- накрая му поникнали нови млечни зъби. Разказвал за турско време на внучетата си.

Редактирано от goga на 24.03.23 23:26.



Тема Re: Асеновграднови [re: komitaO3]  
Автор jingiby (АнТИКВИзатор)
Публикувано25.03.23 09:17



На бай Ганьо все някой друг му е виновен открай време, че е прост, алчен, завистлив, беден, крадлив, страхлив, подъл и мързелив. Ако го слушаш него, той е най-големия селски тарикат на Балканите, за което заслужава адмирации и купа за първо място. Всъщност за всичко му е виновно турското робство, Германската империя, СССР, ЕС, САЩ и т.н. Както е казал Славейков: не сме ний народ, а сме мърша. Това ще да кажа и с него ще свърша...

Русороб=боклук!

Редактирано от jingiby на 25.03.23 09:19.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.