Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:46 21.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Re: Асеновграднови [re: goga]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано24.03.23 16:42



ползваха гепени от ткзс-то торове
Точно така. Баща ми казваше - всички крадат от службата си, а аз какво да открадна за в къщи от училище - едни тебешири... Всички са наясно с това, ама малко се сещат... Да, бачкаше се, но и се крадеше МАСОВО. Кой от къде добара!



Тема Re: Асеновграднови [re: NAVYBG]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано24.03.23 16:53



Имам един много ярък детски спомен: чанка ми, демек жената на чичо ми, с една кофа ръси една педя амониева селитра във вадата с домати

От тогава знам, че здравословните зеленчуци при социализма са мит.
А съседът на другите ми дядо и баба работеше в ТКЗС-то като пръскач с ДДТ. Умря в адски мъки преди да навърши 60 от онкологично заболяване.

Редактирано от goga на 24.03.23 16:53.



Тема Re: Асеновграднови [re: NAVYBG]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано24.03.23 17:03



Свекърва ми е учителка, тя също припява в хора "по соца колко много ходехме на почивки". Синовете и я затапват: "ама на палатка", обаче и тя не се дава. Ходили са тяхното семейство. Да, на палатка, на бунгала и на квартира. До мерак и до хора е. Ходили са отделно и с ученици по екскурзии, някои учители мразят, тя не е от тях. Свекърът ми беше художник от тези, които правят разни пана, релефи, такива неща, по соца той е бил с по-висок доход от нея (държавата тогава се грижеше за културата, нали - впрочем сега ако я питаш, сериозно ще ти каже, че е точно така), но никое от семействата на учители, които познавам, по онова време не е тънало в бедност. Вярно, не се сещам за нито едно на двама учители, във всичките мъжът е работел нещо друго, но останалите професии също не бяха масово толкова високоплатени, че сам човек да издържа семейство.

Майка ми примерно мразеше да ходи на море, още тогава си казваше пред нас, че ходи заради нас. С кокошки и градина също трудна работа да мръднеш настрани за две седмици, ама както ти каза Гогата, кокошките и градината не са непременно заради бедност.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“


Тема Re: Асеновграднови [re: NAVYBG]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано24.03.23 17:04



Ти причисляваш всички които са живели в онзи строй, за комунисти. Ами тогава са се родили, тогава да живели, тогава са се формирали като манталитет. Не носят вина в кой строй са се родили. Всеки е бил някъде, в БКП, казионните земеделци, комсомола, профсъюза, на всеки може да бъде хвърлена дамга, че е свързан с режима. Ако не е той, ще е братовчед му.Каква е алтернативата? СДС какви се оказаха 1997-2001? Обикновени крадци и некадърници. Царя им бил виновен, глупости, народа ги изрита, защото не му подобриха положението и на йота. Москов казваш? Москов беше обикновено корумпе, каквито са всички здравни министри. Кво значение има зад какви лозунги се крие?

В моето Отечество такива работи не стават.
Петко Каравелов


Тема Re: Асеновграднови [re: goga]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано24.03.23 17:04



И дядо ми по майчина линия така - от онкологично на 61, без да е пръскал с ДДТ (предполагам, де, иначе са имали двор с домати в Кършияка). Та не знаеш. Анекдотични примери ли му казваха на това...

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 24.03.23 17:05.



Тема Re: Асеновграднови [re: MupaM]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано24.03.23 17:10



Ние рода в Кнежа нямахме. Нито един. Как да си остави, на кого, двора и животинките? А докарваха по една заплата от това, да може да си купим нафта за да изкараме зимата, а след 1991 - дърва и въглища. И да, имаха спестени бели парици за черни дни, но им ги обраха с обезценката 1991-1997. И останаха без нищо, само на мизерните пенсии.
Свекито ти ако е живяло в блок, друга работа. А мъжа и е взимал не една, а две шапки с кинти.



Тема Re: Асеновграднови [re: komitaO3]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано24.03.23 17:17



Не ги причислявам, аз също съм живял първи 20 г в соца, бях комсомолец също.
Но управлението на държавата не се случи заради хванатите и инсталирани комундета. Защо в Полша, Чехия, Унгария, че и в Румъния ни задминаха яко дим? Ами много просто - скъсаха с комунизма, ама наистина!
Забравил си какво беше 1997 младежо, и какво - 2001, макар че наистина имаше яки скандали, че дори аз ходих до Берлин да гласувам за Царя! После съжалявах, ама...



Тема Re: Асеновграднови [re: MupaM]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано24.03.23 17:15



Като сме тръгнали по здравна тема: много колеги на баща ми, които работеха в замърсено производство - блокът срещу нас бяха от КЦМ, а баща ми цял живот се занимаваше с металолеене (а в соц-предприятията условията бяха като в романите на Дикенсън , Англия от началото на 19-ти век - сажди и мизерия) - повечето доживяха до 75, 80, че дори до 83. Но предимно от онко-заболявания си заминаха..





Тема Re: Асеновграднови [re: goga]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано24.03.23 17:22



Гога, ми то една трета от хората умират от рак, голяма част от останалите - от инсулти и инфаркти. Все от нещо се умира и обичайно е нещо точно такова; въпросът е на каква възраст.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 24.03.23 17:22.



Тема Re: Асеновграднови [re: NAVYBG]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано24.03.23 17:24



Това казвам, не е до учителска заплата. Много се отклонихме от първоначалната тема, ама карай.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.