Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:04 08.08.20 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: Обаче Екатерина Захариева енови [re: goga]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано15.03.18 11:18За голямо съжаление сценарият ти е напълно реалистичен. Все пак медиите на ДПС/Делян Пеевски ще пуснат корени и там, което означава, че ще промиват мозъци на конвейер и е много вероятно да оформят преобладаващи възгледи и настроения.

Много ми се иска всичко живо да се втурне да заявява българското си потекло и да заклеймят македонизма, но в момента това изглежда са само мечти.

--------------------
[...] напоявано с трева масло, горещи кучета [...]


Тема Само за себе не е пресуденнови [re: komitaO3126319]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано15.03.18 12:00фактор. Го гледам како крачка во целиот план што се спроведува след 2001. Ќе наведам неколку аргументи. Она што ние го знаеме публично како рамковен договор од Охрид не е целосна слика. Како прво, во рамковниот договор има неколку точки кои неслучајно се нејасно поставени, односно даваат можност за проширено толкување, употребата на албанскиот јазик е една од нив. Во позадина има и неформални договори и обештанија помеѓу албанците и меѓународните фактори за кои не знаеме точно што содржат, но полека излегуваат на виделина.
Ова(се мисли законот за употрена на албанскиот јазик) е важен чекор во заокружување на операцијата за спречување на оформување на македонска нација. Треба да се гледа во контекст и заедно со проблемот со името и црквата. Значи македонците, и да оцелеат може најмногу да се етничка група во некоја идна држава, са која не е јасно колку долго ќе суштествува, нарамно со останатите етнички групи.
Следните чекори се однесуваат на промена на националните т.е. државните симболи и химната.
Веројатно, како последен стадиум пред распадот ќе биде промена на уставот каде како државотворни народи , покрај македонскиот ќе биде навден и албанскиот. За да се стигне до овој момент, веројатно ќе треба да се почека 1 или 2 децении во кои ќе треба проценотот на немакедонци да достигне некаде 50%. Од тука до краја следва само една крачка, а тоа е дека во еден момент албанскиот народ ќе се повика на своето право на самоопределувањње до отцепување(сме го гледале овој филм). Како тоа техчички ќе се изведува, не знам, веројатно, во прво време ќе има три ентитета, албански, македонски и Скопје како заеднички, како посебен(некој босански модел веројатно).
Междувремено, овој закон, наводно за употреба на јазиците ќе повлече неколку нешта. Како прво, обврска за вработување на албанци скоро на секое работно место во државната администрација, министерствата агенцциите итн. Моментално % на албанци во овие институцции е 20 до 25 а сега ќе биде 50. На локално ниво, особено во населените места каде македонците одбиваат да се иселат(како градовите Струга и Кичево на пример), ова ќе биде употребено како инструмент за притисок (сме го гледале и овој филм) и застрашување.
Генерално гледано во целина, овој закон ќе го засили песимизмот кај македонците,кои и без тоа се доволно отепани и со низок морал и елан, и ќе ја дотолчи и последната верба во оцеление и просперитет. Ова ќе го зголеми проценотот на македонска трајна емиграција. Ако сакаш , овој закон ќе поттикне и зголемен интерес за земање на балгарски паспорти и балгареење воопшто, оти Балгарија се повеќе ќе се возприема како заштитник и поткрепа за немуслиманите во Вардарско, след като става се појасно че државата ФИРОМ това не е.

Редактирано от SashetoBE на 15.03.18 12:08.Тема Така некак ми изглежда и на меннови [re: goga]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано15.03.18 12:10Тема Комоентар не е нуженнови [re: SashetoBE]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано15.03.18 15:10Тема Re: Само за себе не е пресуденнови [re: SashetoBE]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано15.03.18 16:55Македонците имаха възможност, гордостта и надменността им изяде главата. Е, поне нема да сте татари. :-)Тема Re: Само за себе не е пресуденнови [re: DannyDeVito]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано15.03.18 17:19Да си татарин в наше време е повод за гордост и радост.....Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: Само за себе не е пресуденнови [re: Shtrkot]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано15.03.18 18:14Не за всички:--------------------
[...] напоявано с трева масло, горещи кучета [...]

Тема ...нови [re: SashetoBE]  
Автор Чepньo Пeeв (фелдфебел)
Публикувано15.03.18 19:38


https://okno.mk/node/45811Тема Шиптърите си мечтаят за това:нови [re: SashetoBE]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано15.03.18 21:54

Чак и "Шкупи" включили смешниците. Военен конфликт с Република България ще им проясни съзнанието много бързо.

--------------------
[...] напоявано с трева масло, горещи кучета [...]

Тема Re: Шиптърите си мечтаят за това:нови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано15.03.18 22:30Няма кой да ги остави да си осъществяват националните полюции.

Постигнаха максималното: независимо Косово и двуезична Македония. За другото, трябва да няма велики сили. А тях ги има.

И Велика Румъния мечтае от 30 години за Молдова. А молдовците са много повече румънци в момента, отколкото македонците българи. И не става. Общо-взето, настроенията в Молдова не са за присъединяване към Румъния. А през 90-те се очакваше това да стане факт едва ли не до 5-10 години.

И в Трансилвания има милион и 400 хиляди чисти унгарци. И толкова. Няма кой да ги остави да се отцепват и присъединяват към Унгария.

Теоретично е възможно, но това означава пълна ревизия на международните отношения и договори. Няма такива условия в момента.

Затова и на Ердоган мечтите, слава Богу, си остават неосмански полюции, без реално покритие.

Ако бяхме един на един, без велики сили, досега да си е взел де що си мечтае да има. Ама, не става така. Още повече отзад го дебнат 20 милиона кюрди.

Та, така с мечтите.... Няма невъзможни неща, но едва ли....


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2020 Dir.bg Всички права запазени.