Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:20 21.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Re: западняшки фундаментализъмнови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано18.01.08 17:05



съгласен съм.
дори, преди да се развихри македонския шовинизъм, когато бях младо и наивно копеле, дето искаше да ходи да се бие за македонците, ако сърбите ги нападнат... тогава изповядвах идеята за приобщаването на македонския диалект до българския. дори си представях първите, съвсем безболезнени стъпки - предлозите със и във да стават со и во. и др. подобни. ама на, вече пораснАх, и разбрах, че по-диво и експанзивно от македонското нема и на такова требе да му се чупат рогата докато е слабо. или, най-малкото - никакви отстъпки пред напористостта му.

та тъй. чувството ми към света на Железния светилник вече няма нищо общо с настоящата реалност. съжалявам.



------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: честно казанонови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано18.01.08 17:09



на мен пък мйекащите не ми звучат идиотски, ама само като съм в родна среда. :)
като ги слушам по телевизия, радио, обществени места - звучат ми не по-малко идиотски, отколкото на теб.

но нека да бъдем искрени - западняшките говори звучат просташки навсякъде.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Синтезирано като за химикнови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
Автор Milenn (турист)
Публикувано18.01.08 20:06



Люпчо - оти люпи семки :)

дай и аз да си кажа мнението, въпрки че българкия език ми беше най-слабия предмет :)
1. ако караш децата да учат думите хляп и хлебен и т.н. не мислиш ли че всъщност е по трудно- учиш 2 думи( които понякога може да са доста различни) вместо един корен. Освен това почваш да се чудиш във всичките други варианти кога Б, кога П и т.н. ( щото понякога е много близко значението и 2-та варианта са приемливи) и не можеш да си направиш проверката , както е сега, а само на изуст - това, от което искаш да избягаш.
това го знам от собствен опит, като учих испанския на стари години - търсех аналогии и където имаше аналогии е супер, а където не - ( неправилни спряжения, като на англойски неправилните глаголи) - мъка и зубрене, писане и преписване на страници с неправилни (нелогични) думи . бтв, като го споменах, да не би да ти харесват неправилните глаголи в английския? - точно това предлагаш да направим в българския, повече изключения за сметка на правилата

2. ти си техничар, не знам програмираш ли, ама от гледна точка на програмиста логическата връзка между думите е много удобна. Програми за превод и т.н. се радват на правилата, и ненавиждат изключенията. Правилото можеш да го алгоритмизираш, а ако напарим както ти предлагаш - увеличаваш обема на речника, със всичките му негативни последствя

това е мое лично мнение - ппредпочитам повече правила, за сметка на изключенията. ( разбира се добре обособени правила , не като множественото число на български :) хехех ужас)



Тема да, това ми харесанови [re: Лил]  
Автор Milenn (турист)
Публикувано18.01.08 20:22



за силата на конвенцията .

мога ли да го кажа по този начин:
говоренето - ( слух ) е много по-податливо на грешки , изкривявания отколкото писането ( зрение ) - знаем, че човек получва 90% от информацията си по зрителен път

почти всеки чува и произнася по различен начин звуковете , докато за визуален знак почти няма начин да се сбърка

и друго - навремето са можели да записват знаците, но записването на звук е съвсем ново явление. Затова си четем латински, но никой не знае дали го говорим така, както едно време



Тема Re: Винаги ме е интересувалонови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано19.01.08 12:41



как мислиш, кое по-лесно се поддържа - правопис или правоговор? и каква е разликата всъщност, в края на краищата реалния език който се говори постепенно избягва и от двете.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Винаги ме е интересувалонови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано20.01.08 19:32



Някъде четох, че принципът "Пиши као що говориш" на сръбския пощурва чужденците, искащи да научат писмено този език.

Нашата система със "от кой корен е" е много по- запомняема и смислена.






Тема Re: Винаги ме е интересувалонови [re: Caмия Инжинep]  
Автор Cлoвeнckи вoлk (ентусиаст)
Публикувано22.01.08 10:07



Някъде четох, че принципът "Пиши као що говориш" на сръбския пощурва чужденците, искащи да научат писмено този език.

Пощурява тия чужденци които не произнасят същите звуци.За нас понеже звуково сме идентични проблема е никакъв.Освен това там също има норма.Но нормата е много по-естествена и спестява много чудене от една страна,а от друга лишава разни посредствени интелекти да се пъчат със зубраческите си "знания"





Тема Re: Винаги ме е интересувалонови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано23.01.08 11:53



Ако не живееш сред говорещи сръбски трудно ще знаеш коя дума как се произнася. Ще се блещиш като биче на #####

Нашата, морфологична система "от кой корен е думата" е по-оправна. Не изисква някой с роден език български да дойде да ти произнесе думата, та да се осефериш как да я напишеш.






Тема Re: Винаги ме е интересувалонови [re: Caмия Инжинep]  
Автор Cлoвeнckи вoлk (ентусиаст)
Публикувано23.01.08 12:43



Може би си прав-но сръбския е преди всичко за сърбите както и българския за българите -както и ласт_роман спомена нашата система май е насочена повече към чужденците от колкото към българите





Тема Re: Винаги ме е интересувало [re: Cлoвeнckи вoлk]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано23.01.08 16:41



стига ве, баце, нали аз кат ти кажа вудъ и ти шъ ми напишиш вудъ. и съотв. ти кът ми кайш млЕко, аз ке напишем млЕко, па то по книжовнио е млЯко.

нормата си е норма, не просто да им е гадно на ленивите умове, а за да може да има един универсален код, чрез който да се разбираме помежду си.

изеш ощи стотина патари леп, изпий сто кила млеко, поседи на басамако, поумувай, пъ тогас пак ила и кАжи кой криф и кой праф.



------------------------
Слушай беззвучието...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.