Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:40 21.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Re: Винаги ме е интересувалонови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано17.01.08 18:11



уф, ама от хора с такова мислене.



Тема Re: Ага...нови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
Автор L.J.K. (не/бесен)
Публикувано17.01.08 18:25



Пък аз ти казвам, че правоговорът е измислена норма – никой не говори така в ежедневието си, вкл. учителите по БЕЛ. Много хубаво да го знаеш, ако имаш и добра дикция – честито – цани се говорител.
Може да звучи малко крайно, но "правилното" произношение е нещо като lingua franca за нашите земи – ако говориш така ще те разберат навсякъде, но това не е начина, по който ще говориш повечето време, нещо повече - това не е е прозиношението на мислите ти.
И не само с българския е так - виж руски - Московитите как говорят и как например някой руснак от Минск ще го говори - различно.
Кой говори "по-правилно"? И за двамата езикът е роден.

Нека си има стандартно произношение и стандартен правопис – те са полезни за да се запази единството на езика – консервативната сила, която го пази от разпадане на далечни диалекти, но да ги навираме в носа на всеки... не си познал.

ПП: За мен стандартният правоговор е нещо, което съм учил в училище на книга, а по-нататъка и напрактика, като много хора ми казаха, че говоря много миеко.


T. Капоти (1948)
– C. Van Vechten

Тема Re: Винаги ме е интересувалонови [re: Zo]  
Автор Cлoвeнckи вoлk (ентусиаст)
Публикувано17.01.08 18:30



Какво му е на мисленето?Принципа си действа в много страни.При нас реално едно се пише друго се чете и се губи ценно време да се учат децата как да пишат "вярно" като после го четат пак "грешно" за да се получи правилен правоговор.
Прост пример.
Трябва да се напише :"Иванчо отива за хляп"
Пише се:"Иванчо отива за хлаБ"
Чете се""Иванчо отива за хляп"
Това междинно "хляБ" губи ценно време за "зубрене" от децата.
П.С.Ако този принцип беше в сила нямаше да има тема "Как се пише -пораснал или порасТнал" щото човека е прав като "тръгва на лов за правописа" стига до расТа ,а то е с Т.В крайна сметка граматиката с неохота се приближава до говоримия език.Защо са нужни такива "кръпки" и да ги "издават като правила" от БАН всяка година?



Тема Re: Ага...нови [re: L.J.K.]  
Автор Cлoвeнckи вoлk (ентусиаст)
Публикувано17.01.08 18:34



Пък аз ти казвам, че правоговорът е измислена норма
С това никой не спори.Номера е,че ако на децата се казва да пишат хляп това няма с нищо да промени правоговора-напротив ще приближи граматиката до правоговора.Щото ти де факто "лъжеш" като не четеш "Иванчо отиде за хляБ" както си написал ами "Иванчо отиде за хляп"





Тема Re: Винаги ме е интересувалонови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
Автор Лил ()
Публикувано17.01.08 18:48



Проблемът на раста - пораснал , че не е спазен морфологичният принцип, а не че не се пише както се чува. Във всички случаи в българския, когато морфологичната логика не е спазена, се получават затруднения: въстание - възстановявам. Във всички останали случаи българският правопис си е доста логичен. Правописът е вид конвенция и за разлика от правоговора е много по-силен тип конвенция; езиците със силни диалектни различия в произношението имат единен правопис.



Тема Синтезирано като за химикнови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
Автор Cлoвeнckи вoлk (ентусиаст)
Публикувано17.01.08 18:53



Децата учат думата хляб.
Учителката казва:
- Деца я кажете хляп?
Децата казват -Хляяяяяяп.
Учителката казва:
Деца хляп се пише- х-л-я-б защото как казваме -а?"Хляяяяя -ба".
Учителката не казва,че после трябва да се чете хляп но това изобщо не се подразбира-просто децата четат като нея и запомнят.Щото ако прочетат хляБ както буквално пише могат да минат за българи с "акцент"


Колко труд за нищо?



Тема Re: Винаги ме е интересувалонови [re: Лил]  
Автор Cлoвeнckи вoлk (ентусиаст)
Публикувано17.01.08 18:56



Ако принципа беше приет никой нямаше да пита как се пише въстание,въставам,растение,хляп и т.н.





Тема Re: Винаги ме е интересувалонови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано17.01.08 19:14



Принципа си действа в много страни.

Е кои са тези мнооого страни?



Тема Re: Винаги ме е интересувалонови [re: xм]  
Автор Cлoвeнckи вoлk (ентусиаст)
Публикувано17.01.08 19:17



Ами в бивша Югославия и след разпада и във всичките новообраувани държави.Но тук предполагам пишат и експерти,а не само любопитни дилетанти като мен-те да допълват





Тема Re: Синтезирано като за химикнови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано18.01.08 00:59



Не е за нищо. Идеята е да се запази КОРЕН на дума. Та, който както и да го произнася, като го прочете, да разбере за какво става дума.


В противен случай ще започнем да пишем ЛюПчо като македонци.
А името си е Любчо - от любов.

... tota creatura
revertis a ssa natura.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.