Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:58 01.05.24 
Компютри и Интернет
   >> Доставчици на Интернет
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Re: доживяхме адлс през лан доставчикнови [re: Mитko]  
Автор Илko ()
Публикувано09.04.06 09:32



Аз ли криво обяснявам ...
Чл 185 говори за преустройства на СОБСТВЕНИ ОБЕКТИ. Блокът не представлява СОБСТВЕН ОБЕКТ. Той е СЪСОБСТВЕНОСТ наречена ЕТАЖНА СОБСТВЕНОСТ. Така че с него не може да се оправдае безконтролното прекарване на нови инсталации в блок.
Точно в член 186 се регламентира този случай. Наеми си един адвокат да ти го обясни щом на мен не вярваш.

И примера ми със спалнята и кухнята е точен именно защото в твоята СОБСТВЕНОСТ няма ОБЩИ части - т.е. работим по член 185 - който ти позволява да правиш подобни преустройтва без да имаш съгласие на собстаналите собственици. Виждам с кои точки искаш да се оправдаеш но чети внимателно закона ти имаш ли собственост в този блок че да и правиш преустройство. Текстовете които толкова ти харесват касаят прокарване на инсталация примерно между два имота на един и същи собственик и техни части преминават през общите. Ти искаш да направиш нова инсталация в блок етажна собственост - ако ми намериш по точна дефиниция на това от описаната в чл.186 идвам и те черпя каквото пожелаеш...

Не съм съгласен че изказвам хипотези - просто тълкувам законовото положение в България. А ако се случи - пожелавам ти да влезете час по скоро в час защото определено закона не е на твоя страна в случая ... т.е. ти си закононарушител.



Тема Re: доживяхме адлс през лан доставчикнови [re: WlSP]  
Автор Илko ()
Публикувано09.04.06 09:41



Верно е това. Ако човек се разтърси ще изкара и други текстове които могат да се приложат. Но за какво да го правя - аз мрежа нямам. Тези които имат да го правят.
Просто не искам да ме правят на балама хора които примерно парадират каква кола имат а тя се оказва че е спечелена нечестно. Аз не карам Мерцедес а Фиат но съм си го спечелил с честен труд без да наруша нито един закон.

Тя и България все още е на това дередже щото се намират хора да поозабикалят по някой закон...

Сега видях че си коригилал поста - не може и двамата да сме прави. Чл.41(1) определя друго изключение. В него никъде не се отменя текста на чл.40(1) за съгласуване на строежа.
Не може да има случай при който някой да идва на твоята собственост и да прави нещо щом ти не го желаеш. Когато става дума за етажна собственост закона е определил това одобрение да става от нейния орган - Общото Събрание освен ако за това действие няма специален текст но и той е съобразен с това така че може да въведе по тежък режим на одобрение а не да го отмени. Погледни примера - за всякакви инсталации се изисква одобрение от всички собственици, а за инсталации за парно и газ 2/3 от тях.


Редактирано от Илko на 09.04.06 13:28.



Тема Re: доживяхме адлс през лан доставчикнови [re: Илko]  
Автор Mитko (събота вечер)
Публикувано09.04.06 13:40



Виж, ти си имаш идея, държиш си на нея и се опитваш да я обясниш. Кривото в обяснението ти, както и на обясненията ти по предишния спор е, че ти всъщност не водиш спорове, а се стараеш единствено да си докажеш тезата. Очевидно не ти е изгодно да допуснеш, че не си прав, но аз не виждам причина да продължавам с коментарите - който чел, чел; който разбрал, разбрал.

Вътрешните инсталации се изграждат без съгласието на собствениците и освен това тази част от мрежата не е собственост на операторите, а на абонатите. Или по-точно тази част от инфраструктурата въобще не е част от мрежата. Тя (мрежата), за която операторът трябва да получи определени документи, свършва с абонатното разпределително устройство на входа на сградата (за БТК - телефонното табло, за ВиК - хидрофорната уредба, за Топлофикация - абонатната станция, за Електроразпределение - главното ел.табло, за Интернет - суича или рутера на края на влизащия в сградата кабел). Ако това разпределително устройство се намира в обща част, разбира се, че трябва съгласие. Но ако се намира в частен имот (например в нечие мазе, апартамент или таван), такова съгласие не е нужно. Но (казвам го за стотен и искрено се надявам да е за последен път) абонатните отклонения не са част от мрежата и поради това не се съгласуват с никого.

Митко



Тема Re: доживяхме адлс през лан доставчикнови [re: Илko]  
Автор Mитko (събота вечер)
Публикувано09.04.06 14:01



Ама ти наистина не четеш. Чл. 40 изисква строително разрешение за мрежата. Член 41, разбира се, не го отменя, но дава определение на понятието "мрежа" по отношение на сградата: участъка от входното устройство на сградата до абонатния разклонител, т.е. от въвода до суича, ако въобще има въвод, защото при въздушните мрежи не е много ясно има ли или няма. Никой никога не е твърдял, че законът се спазва в тази му част. Твърдят се само две неща - 1. участъкът от "абонатния разклонител" до абоната не е част от мрежата и 2. не е в правомощията на Общото събрание да преценява дали е спазен законът извън неговата територия (например ако "абонатния разклонител" е монтиран в частна собственост - в нечие мазе, таван, апартамент или стена).

Митко



Тема Re: доживяхме адлс през лан доставчикнови [re: Mитko]  
Автор WlSP (Metro ESP)
Публикувано09.04.06 16:06



Специално за чл. 41 е ясно защо е направен така - и за самите създатели на наредбата е било видно, че е невъзможно (непосилно, неоправдано), за включване на всеки отделен нов клиент да се изисква проект и разрешение от Домсъвета. Това, разбира се, не значи, че нормите за инсталация не трябва да се спазват. Същото важи и за кабелните телевизии, и за телефоните, домофоните, сигнално-охранителните фирми и всичко каквото се сетите.
Друг е въпросът, доколко това се разбира от самите собственици - например на няколко пъти ни се случва да ни спират прокарването на кабел по средата на работата (става въпрос за вътрешните съществуващи слаботокови канали), защото сме им прекъсвали домофоните/ звънците /телефоните или "Всеки дошъл отнякъде и си прекарва кабели тука". Тогава обикновено започва скандал между бъдещия клиент и пенсионера, решил да раздава правосъдие, който завършва с "Аз па, ше ти резнем кабелната тогава!" и нещата се уталожват. И на по-страшни случки съм бил свидетел - клиента: "Абе, не ме занимавай с глупости, не е твоя работа какви кабели си прокарвам!", пенсионера: "Аз тоя кабел довечера ше го резна!", клиента: "А си го пипнал, а съм те утепал!" и за финал: "Аре, разкарай се, дъртак, прибирай се, че ми писна!". Но въпреки всичко, кабелите си стоят, и грозните висящи гроздове от сплитери на кабелните, стърчащи от полуотворени кутии - също.



Тема Re: доживяхме адлс през лан доставчикнови [re: Mитko]  
Автор Илko ()
Публикувано10.04.06 00:13



Едно и също обяснявам защото ти очевидно не искаш да приемеш фактите. Аз не разсъждавам - аз ти цитирам определени закони които регламентират дейността която вършиш. Ти на своя страна не ми отговаряш по същество а само отбиваш. Дори ако си прочетеш постовете от началото ще видиш колко непоследователни мнения си написал. Веднъж се опитваш да ми докажеш че имаш право да строиш инсталации в блокове ползвайки грешен член. След това пишеш че ти изобщо нищо не правиш инсталация а пускаш само абонатни кабели. Е първо се изясни какво искаш да ми докажеш ...


Всъчност от последния ти пост научавам че "Никой никога не е твърдял, че законът се спазва в тази му част." Е за какво тогава спорим? Аз казвам че мрежите ви са незаконни, ти също...


Може би единствено неизяснено остана положението със правомощията на Общото Събрание. То като орган на собственика на сградата може да взема каквито решения намери за целесъобразно касаещи собствеността му. Включително и премахване на всякакви кабели ако се прецени че те нанасят вреда на собствеността - да кажем загрозяват. Никой не ти говори за елементи от мрежата разположени в частната собственост на някой а не в общите части. Дори аз имам такъв договор с твоята фирма за ползване на мое лично помещение в което са разположени такива компоненти. Винаги съм твърдял че Общото Събрание решава за общите части на етажната собственост и такъв пример ти дадох по горе - ако то реши че иска кабела пуснат във входа на блока трябва да е жълт то той или ще е жълт или изобщо няма да има кабел във входа.
Сега ще разсея още една твоя заблуда - че Общото Събрание няма права върху външните стени на сградата. Четем закона за собствеността :
Глава IV
ЕТАЖНА СОБСТВЕНОСТ
Чл. 37. (Изм., ДВ, бр. 31 от 1990 г.) Етажи или части от етажи заедно с придадените към тях помещения в тавана или зимника могат да принадлежат на отделни собственици - държавата, общините и други юридически или физически лица.
Чл. 38. При сгради, в които етажи или части от етажи принадлежат на различни собственици, общи на всички собственици са земята, върху която е построена сградата, дворът, основите, външните стени, вътрешните разделителни стени между отделните части, вътрешните носещи стени колоните, трегерите, плочите, гредоредите, стълбите, площадките, покривите, стените между таванските и избените помещения на отделните собственици, комините, външните входни врати на сградата и вратите към общи тавански и избени помещения, главните линии на всички видове инсталации и централните им уредби, асансьорите, водосточните тръби, жилището на портиера и всички друго, което по естеството си или по предназначение служи за общо ползуване.
Значи какво се оказва - ТВОЯТА мрежа е монтирана върху НАША собственост. Без значение дали се намира във входа или на вънншната стена. Е в такъв случай не се учудвай ако собственика реши да не те допусне да ползваш неговата собственост. Да не говорим пък изобщо за случая когато тази мрежа е незаконна ("Никой никога не е твърдял, че законът се спазва в тази му част."). Развъртаме ножиците пък ти ходи се жалвай на арменския поп ако искаш. Аз лично не виждам кой съд ще постанови в твоя полза ...
Чл. 42. Управлението на общите части в сградата в етажна собственост и надзорът на изпълнение на задълженията на обитателите принадлежи на общото събрание на собствениците и на избрания от него управител или управителен съвет.
Чл. 43. Общото събрание взема решение, ако в заседанието участвуват лично или чрез представители три четвърти от собствениците.
В общото събрание участвуват с право на глас и наемателите при разрешаването на въпроси, които засягат техните имуществени интереси или вътрешния ред на сградата. В този случай общото събрание взема решение, ако присъствуват повече от половината от лицата, които имат право да участвуват в събранието.
Ако при първото свикване не се явят нужното число лица, събранието се отлага за един час по-късно при същия дневен ред и се счита законно, колкото и лица да се явят.
Чл. 44. Общото събрание взема решение с мнозинство, което представлява повече от половината от присъствуващите собственици.
Решенията на общото събрание подлежат на предварително изпълнение.

И накрая според наредба 17 ви остава време до края на годината да покриете всички нейни изисквания. Да видим какво ще последва ...
Преходни и Заключителни Разпоредби
§ 4. Операторите на съществуващи кабелни мрежи са длъжни да ги приведат в съответствие с изискванията на тази наредба до 1 януари 2007 г.



Тема Re: доживяхме адлс през лан доставчикнови [re: Илko]  
Автор Mopфиyc (Матричар)
Публикувано10.04.06 11:24



Остави тия закони, тук се разчита на нещо друго... прост пример - в един вход има няколко клиенти на дадена услуга, която се предлага по описания от теб начин. Някой решава да премахне услугата, ето ти война по съседски - нали се сещаш колко проблеми ще създаде това на останалите които не се интересуват от случката.
И понеже те ще са мнозинство след няколко случая ще има ново общо събрание .
Този номер съм го виждал вече... не с ЛАН но принципа е подобен.
Та докато няма реална алтернатива (защото БТК с безумните си изисквания не са такава, а повечето каб. тв оператори също ползват външни/входни стени поради недъгави/остарели канали) не виждам как ще се реши въпроса на ниво собственост - остава само законово решение но не от общо събрание с ножиците.

Welcome to the real world



Тема Re: доживяхме адлс през лан доставчикнови [re: WlSP]  
Автор Илko ()
Публикувано10.04.06 14:15



Наистина пенсионера не е прав случая. Реда е да се свика събрание което може да реши за премахването им. Но това съм го обяснил вече ...


И наистина има резон когато собствениците не са съгласни да се прокарват нови кабели в стари тръби в които вече има пусната някаква инсталация. Кабелите вътре са стари и лесно се увреждат а разноските по отстраняване на повредите се поемат от тях. А и както обясних собственика решава...



Тема Re: доживяхме адлс през лан доставчикнови [re: Mopфиyc]  
Автор Илko ()
Публикувано10.04.06 14:28



Интереса клати феса. Това е основен прицип и при този спор. Когато ползващите услугата са малцинство интереса на Общото събрание е да се запази собствеността от подобни "набези". Когато пък ползващите интернет станат мнозинство това отива на втори план и интереса да се ползва услугата става по важен. Това са основни принципи при решаване на спорове когато решенията се приемат с гласуване и не виждам причина някой да се учудва че това може да се случи. Ако ти имаш предложение за по справедливо решаване на такива спорове - кажи го:)
Някой беше споменал че ползването на интернет в домакинствата достигнало 30% - е засега с този процент по скоро ще надделеят ножиците :)

Но пак бягаме от същността на спора - а той е защо операторите не изградят мрежите си съобразно законовите изисквания а докарват от 99 кладенеца вода за да се оправдават? Всеки е наясно че те ще продължават да пускат кабели във блоковете защото там живеят техните клиенти. Ако го правеха кадърно едва ли щяхме да водим този разговор за ножиците. Е пак ще има сърдити пенсионери но както отговорих преди на WISP те не могат самостоятелно да решават.

Разберете никой не е против услугата. Не сме съгласни обаче с методите на пускане на кабели в нашата собственост включително и фасадите. Нашето желание е мрежите да се приведат съгласно закона. А кой откъде ще се финансира си е лично негов проблем.
Ясно е че не печатате пари но оплакванията че парите не стигали са просто смешни. Все едно имаме 2 фирми едната плаща данъци а другата не плаща. И тази втората се оправдава че ако плащала данъци цената на услугата и щяла да се вдигне и да си загуби клиентите. Е, не смятате ли така ?





Редактирано от Илko на 10.04.06 14:31.



Тема Re: доживяхме адлс през лан доставчикнови [re: Илko]  
Автор Mopфиyc (Матричар)
Публикувано10.04.06 17:45



Аз не съм доставчик бре, просто спора ми стана интересен... а имам опит в разправията с твърдоглави пенсионери.
Последния такъв му казах - мини с ножиците... после няма да имаш телефони и звънци докато не повикаш и не платиш да сменят кабелите. Верно случая е от зората на кабелните тв. когато нямаше членове в закона... и кабелите висяха по балконите - когато за да имам такава - сам съм си пускал кабела от тавана - че техниците нямали време за нас.
Но и сега е същото, блока е стар, постоянно някой врънка да се събират пари за ремонт на нещо си, в момента в който ми резнат кабел... ще видят пари за каквото и да е през крив макарон, а вътрешната инсталация - която аз съм ремонтирал леко ще спре да работи когато пожелая.
Колко време ще издържат останалите на войната на съседите според теб?

С горното не оправдавам безумните пускания на кабели, факт е че ТВ операторите си ги прибират вече, време е и лан операторите да започнат.
Но начина да започнат не е да лишаваш клиента от услугата, иначе ще стане една
Другото обслужва бТк - не напразно тая мода с рязането на кабели те я въведоха.

Welcome to the real world




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.