Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:11 01.05.24 
Компютри и Интернет
   >> Доставчици на Интернет
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Re: доживяхме адлс през лан доставчикнови [re: Илko]  
Автор Mитko (събота вечер)
Публикувано05.04.06 01:45



Въпрос на търсене и предлагане. Потребителите са търсили евтина услуга и някой им я е предложил.

Не може да има самоконтрол на предлагането. Обаче може да има самоконтрол на търсенето.

Германците накараха фирмите да плащат за рециклирането на опаковките си не с принуда, а като в продължение на 15 години купуваха продуктите, маркирани със зелена точка (Der Grune Punkt). Сега вече е задължително, но когато е въведен този знак, той е показвал, че фирмата-производител доброволно прави вноски във фонда за преработка на опаковки. Германецът ще прерови целия щанд с обикновена бяла захар докато не открие този пакет, който е със зелена точка. И ще се прибере вкъщи доволен, че е платил малко повече, но е намерил зелена точка и така е помогнал на фирмата, която на свой ред е помогнала на околната среда.

Но това е в Германия. Нас сега ни задължават да плащаме такива вноски, но ние ще изпитаме гордост и върховна наслада, ако успеем да намерим начин да излъжем системата. И ще симпатизираме едновременно на всеки кмет, който търси решение на проблема с боклука и на всяка селска дружинка, която не му позволява да го направи. Формално ще симпатизираме на всеки доставчик, който е направил подземна мрежа, но ще завиждаме на съседа за това, че неговият интернет е с 10 лева по-евтин от нашия.

Митко



Тема Re: доживяхме адлс през лан доставчикнови [re: Илko]  
Автор LordOfThelnternet (непознат )
Публикувано05.04.06 09:02



Не си съвсем прав!
Има доста блокове в които каналната мрежа /ако има въобще такава/ е в трагично състояние. И то защото вече е минал някой некадърник, омазал е нещата - и оттам остава лошо име на всички следващи, които се опитат да минат оттам.



Тема Re: доживяхме адлс през лан доставчикнови [re: LordOfThelnternet]  
Автор Mитko (събота вечер)
Публикувано05.04.06 15:04



И още нещо - изграждането на вътрешна канална мрежа по принцип трябва да е за сметка на блоковете, а не за сметка на операторите. Според Закона за устройство на територията вътрешните мрежи (кабелни, тръбни и др.) са собственост на сградата. Когато става дума за ВиК, ток и парно, всички някак приемат този факт и си ремонтират вътрешните инсталации за своя сметка. Но може би поради наличнието на конкуренция, хората смятат, че правилата за Интернет доставчиците трябва да са някак по-различни. А не е така. Каквото важи за Топлофикация, същото е валидно и за Интернет - вътрешната инфраструктура си е собственост на абонатите и си е изцяло тяхна отговорност как ще изглежда и как ще бъде направена.

Сградите обаче не искат да плащат, а операторите не искат да правят вътрешни инсталации за своя сметка, защото един ще сложи каналите, а след него всички други ще ги ползват без да питат. Забелязал съм например, че Евроком пробиват в плочата между етажите толкова широка дупка, колкото е дебел коаксиалния им кабел и го пъхат вътре директно, без защитна тръба, като не остава дори милиметър луфт. Това противоречи на всякакви норми, но само така са сигурни, че никой няма да се възползва наготово от техния труд, който и без това не им е бил заплатен.

Митко



Тема Re: доживяхме адлс през лан доставчикнови [re: Mитko]  
Автор Илko ()
Публикувано05.04.06 22:31



Това е така ако инсталацията е предвидена в проекта на сградата. От какъв зор когато аз искам интернет ще трябва да плащат и комшиите ми дето дори не знаят какво е това ? Ако искаш да се сравняваш със топлофикация или енергото най малкото трябва да има възможност твоята услуга да ползва споделено наличната комуникация в сградата. Или може би ние собствениците да направим 5 независими инсталации за да може 5 интернет доставчика да си предлагат услугите ? И при появяването на 6-ти да ни овърже отново с кабели ? Да не говорим че колкото фирми толкова и "спсоби" за полагане - един през прозореца,друг през вратата, трети през терасата.
Пак ще дам пример от моя блок - целия вход е опасан от кабели на поне 4 фирми но когато на БТК се наложи да пусне допълнителен кабел за телефон екипа им постави нарочен кабелен канал в който се мъдри един прост телефонен кабел. Значи едно могат, а други не ?
Казваш че труда за изграждането на мрежата не бил заплатен - ами на това аз му викам сметка без кръчмар. Като си тръгнал да предлагаш услуга да не си смятал че за преносна среда ще ползваш водопровода ? Ами то за тези неща се прави бизнес план ...



Тема Re: доживяхме адлс през лан доставчикнови [re: Илko]  
Автор Mитko (събота вечер)
Публикувано06.04.06 09:17



Никой труд не е безплатен - на служителите им се заплаща. Аз нямам нищо против да им заплащам труда, когато те изграждат моята мрежа - тя си остава моя собственост и аз ще си върна парите с течение на времето. Но моята мрежа свършва на външната стена на сградата. Както вече казах, по всички закони вътрешната мрежа е собственост на сградата, а аз (и всички други utility оператори) не съм съгласен да плащам за изграждането на канална мрежа, която няма да остане моя, а ще остане собственост на сградата. Излиза, че ще й направя подарък - на сградата и на всички други конкуренти.

Вие собствениците трябва да се съберете и да си проимените вертикалната планировка на сградата така, че да позволява за в бъдеще всеки съсобственик да ползва каквато комунална услуга иска, без за целта да трябва сградата да се разбива. 30% от съсобствениците ще ползват Интернет от 5-6 доставчика, други 30% ще ползват газ (евентуално също от повече от 1 доставчик), 60% ще ползват кабелна телевизия от поне 3 доставчика, 10% ще ползват алтернативен ток, 5% ще ползват Бог знае какво, ще се появяват нови услуги и нови технологии и в крайна сметка всички ще имат някаква полза от инфраструктурата, макар никой от потребителите да не ползва 100% от услугите, нито пък ще има услуга, ползвана от 100% от потребителите.

А полагането на кабелен канал не е изграждане на канална мрежа. Това е просто по-малко грозен начин за полагане на външен кабел. Ако в сградата има 15 кабелни канала, тя ще е не по-малко грозна, отколкото ако има 15 голи кабела. БТК дали ще позволи на останалите да ползват положения от нея канал? Че тя не си дава каналната мрежа дори срещу наем, а какво остава да я предостави ей-така, за удоволствие на живущите...

Ако не се реши кардинално (за сметка на собствениците), проблемът само ще се задълочава. Той не може да бъде решен по метода "махайте се, аз газ не искам", нито по метода "само една фирма да дупчи, останалите да се махат". Иначе в някакъв момент, както вече казах, ще осъмнете с 15 кабелни канала и 15 дупки в плочата, което няма да е кой-знае колко по-различно от това, което е сега.

Митко



Тема Re: доживяхме адлс през лан доставчикнови [re: Mитko]  
Автор Илko ()
Публикувано06.04.06 10:34



До къде свършва вашата мрежа е много спорен въпрос. Да не говорим че по технологията която ползвате в домовете на клиенти се разполагат дори магистрални компоненти от нея. Още примери - родителите ми които живеят във В.Търново преминаха на газ и плащането за инсталацията започна от влизането в самия апартамент. В останалата си част мрежата се ползва общо от всички абонати и е изградена за сметка на фирмата доставчик. Ако това което казваш е вярно трябваше да всеки абонат да прекара собствени връзки до подземния извод пред блока и да се опашат с тръби.
Ясно е че сградите не са пригодени за такава инфраструктура но това е съществуващото положение. Нима не сте го знели като сте тръгнали да предлагате подобна услуга ? В случая интереса клати феса така че щете не щете такава инсталация ще изградите. То по това спор няма - вие и сега си я изграждате. Не съм чул досега ЛАН доставчик да е стигнал до блока и да е отказал на клиент щото нямало "вертикална планировка" Просто като го правите го правете така че да не ви е срам после да го гледате. Естествено че кабел в кабелен канал изглежда много по добре - те тези канали са предназначени именно за това. Сега в стремежа си да не се прецакате един друг прецаквате нас. Всъщност и сега има прецакани щото коаксиалните кабели на телевизиите са ковани със скоби а "ЛАН" кабелите са просто привързани за тях.Това имам в предвид.
Ама за какво говорим - дори в частта на мрежата за която твърдите че е ваша безобразията са същите. Понеже преди години и аз професионално съм се занимавал с прокарване на комуникационни трасета когато започна бума на тези мрежи бях искрено учуден как е възможно кабел предназначен за изграждане на инсталации в сгради без никакъв носещ елемент в него може да се прокарва въздушно без да се вземат никакви мерки за да не провисне. Но в последствие видях и такива по дървета, знаци, лампи та дори и такива свободно реещи се между 2 блока и претръпнах. Честно говоря - като видя подобно нещо все едно си виждам червата проснати там ... Да не говорим че по повечето такива кабели в разрез със всякакви норми се пускат напрежения които са опасни за човек. Най малкото което може да се направи е паралелно на трасето да се пусне и отделен захранващ кабел сертифициран за ползваните електрически натоварвания и условия на полагане. Не знам има ли някакъв контрол който да се осъществява по реда на вашите лицензии ?

Мнението което съм изказвал много пъти е че е скъпо да се поддържа специализирана инфраструктура само за един вид услуга. Това довежда до много компромиси които ето до къде водят - всичко да се прави по възможно най евтиния начин ...

Само да допълня - все едно някой производител да си купи нова и модерна машина и да я сложи в някоя барака на която покрива и тече за да спести пари и да е конкурентноспособен. След време като се събори бараката нито машина нито клиенти ще има. Влагането на пари в мрежата трябва да се разглежда като капиталова инвестиция. Ако бизнес уловията не позволяват купуването и на машина и на сграда за да стартира производството то просто не се прави. Мисля че това е логиката на пазара ...


Редактирано от Илko на 06.04.06 10:59.



Тема Re: доживяхме адлс през лан доставчикнови [re: Илko]  
Автор Mитko (събота вечер)
Публикувано06.04.06 15:43



Ами не е това логиката на пазара. Логиката е, че когато потребителят търси копърка, ти отглеждаш, развъждаш и консервираш именно копърка в доматен сос, а не пушена сьомга.

Митко



Тема Re: доживяхме адлс през лан доставчикнови [re: Mитko]  
Автор Бaничka c kиceлo мляko (баничка)
Публикувано06.04.06 18:16



грешиш в сравнението:

клиента иска копърка и ти му предлагаш копърка, в това две мнения няма.

разликата е в това в какво му предлагаш копърката - в консервена кутия или изсипана в найлоново пликче. вие му я предлагате в пликче което тече



/

USER ERROR: replace user and press any key to continue.


Тема Re: доживяхме адлс през лан доставчикнови [re: Бaничka c kиceлo мля]  
Автор Илko ()
Публикувано06.04.06 18:26



Да и освен, че тече понякога копърката идва развалена. Ма клиента я яде щото все пак е платил 1 лев за копърка в пликче а не 5 за такава в кутия.

Но най лошото е че това не е всичко - утре някой ще реши че може да я предлага и във вестник увита за 80 стотинки и вие за да не се минете слизате на неговото ниво.

Пък ако е дъждовно и има гръмотевици се случва и пържена да я получи :) направо в тигана ...

Последен въпрос към Митко - сложи си ръката на сърцето и кажи не те ли боли като виждаш как са прекарани 99% от кабелите на ЛАН мрежите ? И чувстваш ли се горд собственик на подобна мрежа (не говоря конкретно за твоята) Аз бих се срамувал ...



Тема Re: доживяхме адлс през лан доставчикнови [re: Илko]  
Автор Mитko (събота вечер)
Публикувано07.04.06 09:22



Аз просто се опитвам да обясня причините за явлението и евентуалните начини за промяна. А дали ме е срам? Ами мен ме е срам и от москвичите по улиците, от олющените фасади, от дупките и мръсотията, но за толкова пари - толкова. А от моята кола не ме е срам, въпреки, че ми се иска да имам още по-хубава.

Митко




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.