Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:05 30.04.24 
Непрофесионални
   >> Индианци
Всички теми * *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Тема Индиански въпрос за произходнови  
Автор ssonia (белЪ)
Публикувано23.09.04 22:25



Здравейте.

Много ми се дощя да запитам в клуб индианци за мнението ви, относно ширещото се "знание" из "езотеричните" среди, може би наложено от Блаватска, че индианците били остатък от четвъртата раса, т.е. атланти и че затова всъщност не могли да устоят пред белите /петата, арийска раса/ и донякъде са на изчезване.

Какво мислите по въпроса? Смятам, че е пълна глупост, но ми е интересно.



Тема Re: Индиански въпрос за произходнови [re: ssonia]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано23.09.04 22:35



Ими ти сама си отговаряш... Всъщност са устояли и даже се надявам да ги понаучат нещо.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Индиански въпрос за произходнови [re: ssonia]  
Автор Пyшилиcт (wichasha)
Публикувано23.09.04 22:41



Тъй, ами съвсем накратко, има много теории за произхода на индианците. Тази, която казваш е една. Според нейна разновидност само южните племена в северна америка са бившите атланти. Това ставало ясно от легендите им за преселение от остров на "летящи" возила някакви. Другата част от северноамериканските индианци не била от атланти, защото имали друга най-често срещана кръвна група. Има различни видове човешки кости, които напълно объркват представата на всякакъв вид учени относно събитията и хода на човешката цивилизация. Мисля че в северна америка е открит един от най-старите хомо-подобни скелети, който сериозно се доближава до съвременния европеец, а в същото време е доста по-стар от колкото би трябвало.

Има теория за преселение през ледници от Европа, има теория, че от там са тръгнали другите раси (на континента северна америка има почти бели индиани, изявени монголоиди и дори негроиди). Според легендите на повечето народи, те са били "създадени" там (по различен начин, някои от пръст, между другото) и всъщност никога, никъде не са ходили. Има и теория, че около І и ІІ световни войни много "индиански" души по погрешка са се "вселили" в хора на континента Европа. Последното за мен си е откровена глупост.

Смятам, че цялата идея за айрииската раса е глупост. Но това си е мое мнение :)

Темата е наистина зверски дълга и изобщо не съм си написал домашното. Но все пак е хубаво, че я отпочна, дано излезе на добър край.



Тема Re: Индиански въпрос за произходнови [re: Black Wolf]  
Автор ssonia (белЪ)
Публикувано23.09.04 22:44



Не са устояли:(
Говорим за местата, например в Южна Америка, където е имало индиански цивилизации /за Северна не знам за такива, може да не е имало, може просто да не са достигнали до нас, защото, нека не бягаме от истината, племената са или подивели остатъци от цивилизация, или са недотам развити общества, които не са успели даже да създадат цивилизация - и в двата случая - лошо/.

Все пак ми е чудно откъде се е пръкнал този възглед за четвъртата раса?



Тема Re: Индиански въпрос за произходнови [re: Пyшилиcт]  
Автор ssonia (белЪ)
Публикувано23.09.04 22:50



Преди време четох някакви писания за бели индианци, но мисля, че ставаше дума за южна америка - били абсолютно бели, руси и синеоки.

Шири се и мнение, че чрез тютюна индианците отмъщават на белите в момента /нали идва от тях, но явно белия човек му става подвластен, докато индианеца може би не, не знам/



Тема Re: Индиански въпрос за произходнови [re: ssonia]  
Автор Пyшилиcт (wichasha)
Публикувано24.09.04 11:00



Под бели индианци често се разбира хора, живеещи по "индианския" начин - в съответното жилище, с обичаите и т.н. Чак за руси и синеоки не знам. Аз от Южна америка не се интересувам много. В северна има просто индианци с доста бяла кожа. В такъв смисъл го казах.

Тютюна е много специален за индианците. Те самите го смятат за изключително ценен. Ако си спомняш, от филми и т.н., когато убият животно примерно, оставят тютюн като дар. Специално при лакота, тютюна е "даден" на хората, за да благодарят на съществата, най-общо казано, и в церемонии разбира се. Където има пушене на лула. Имало е хора, занимаващи се с отглеждането на тютюн, и те изобщо не са били случайни.

Цялото това го разправям в смисъл, че тютюна за индианците не е проклятие. Ако те са го "дали" на белия човек, то не е било с тази цел.

Но има други "проклятия"



Тема Re: Индиански въпрос за произходнови [re: ssonia]  
Автор Пyшилиcт (wichasha)
Публикувано24.09.04 11:08



Много важно е в случая какво разбираш под цивилизация. Ако разбираш големи градове, от такава гледна точка си права. Ако имаш предвид игри в които загубилия го убиват и човешки жертвопринушения... не съм много съгласен. Най-макото, от гледна точка именно на общество, можеш ли да кажеш, че маите са по-добре уредени отколкото кое да е племе от северна америка. Аз не бих могъл да кажа нито това, нито и обратното, разбира се :)

Те са опитвали да съхранят начина си на живот, защото го имат за ценен. Всъщност имат го за правилен! Причини за това не ми се изреждат, те са от ежедневие, до необикновени събития... но става дума за начина им на живот. Та, ако уточним точно, какво разбираш под цивилизация, ще се опитам да кажа нещо по-точно и ясно.



Тема Re: Индиански въпрос за произходнови [re: Пyшилиcт]  
Автор ssonia (белЪ)
Публикувано24.09.04 20:52



Не приемай навътре това с тютюна, то е един вид майтапчийски лаф. Факт е, че той обаче е най-разпространената токсикомания в съвременния свят и е много трудно да се отървеш от него "завинаги" - казвам го като заклет пушач. Не знам дали е доказано научно, но може би бялата раса няма "ензими" или подобни, или невромедиатори, или неврорецептори, които да я предпазват от свирепата зависимост от никотина, каквито вещества може би произвеждат индианците. Както индианците пък нямат съответни ензимни системи, които да ги предпазват от алкохолизъм, каквито ги имат белите в голям процент. Нали знаеш - огнената вода и т.н. Алкохолизмът при индианците е голям и чест бич.

Защо така не се интересуваш от Южна Америка? С какво се различава тя от Северна? Т.е. хората й с какво са по-различни съответно?

Т.нар. бели индианци са една от загадките на Южна Америка. Явно са наречени индианци за удобство, може да са били съвсем друга раса, живяла едновременно с индианците по тези места. не си чувал за тях, защото не се интересуваш от Южна Америка. Разбира се, те са обект на доста спекулации, предполагам има голяма литература изписана по техния въпрос от автори от рода на Деникен.

Кажи кои са тези други "проклятия"? Много е интересно...



Тема Re: Индиански въпрос за произходнови [re: Пyшилиcт]  
Автор ssonia (белЪ)
Публикувано24.09.04 21:29



Нямам достатъчно сили в момента за включване в културо-социологичен дебат, пък и доста отдавна съм се занимавала с четива, относно що е цивилизация и що - култура, та ме е страх да не се изложа

Цивилизацията най-общо е нещо, което е по-голямо от културата, нещо, което определя светогледа и начина на живат на голям брой хора и следи от което остават доста видни, като част от неговото наследство може да се намери в последващи сходни цивилизации. Понастоящем цивилизацията ни например е изцяло повлияна от Антична Гърция и после Рим. Християнството е някакси естествена надстройка на античния светоглед. Естествена, но ужасно изопачена и затова може би това твърдение изглежда абсурдно

Градове, жертвоприношения, сгради, изкуства, занаяти, обществена йерархия, политика, наука, открития, развитие в много области, профилиране на човека, неговото обезличаване и обезценяване предполагам. Може би това е цивилизацията вкратце, не знам
Да не би в сегашната ни цивилизация да няма жертвоприношения? Войни, престъпност, концлагери, та дори и прости катастрофи, в които загиват много хора - всичко това са жертвоприношения. Цивилизацията иска и взема своето, независимо под каква форма. Не че съм привърженик на жертвоприношенията, извършвани от ацтеки и дори инки, но може би те по-добре са разбирали механизмите на т.нар цивилизация и по този начин е имало все пак по-малко смърт, кой знае!
Но и природата иска своето. Както в нея побеждава и оцелява най-силния, така и в цивилизацията, но на друго ниво. Разликата между природния начин на живот и цивилизования е само в нивото
Та това най-кратко разбирам под цивилизация.

А начинът на живот в племе ми прилича на начина на живот в глутница вълци /обожавам вълците, дори скоро видях няколко в родопите и много им се зарадвах/. И там си има йерархия, и там трябва да се спазват жестоки закони - иначе- смърт /за свобода не може да се и помисли/ !

Една развита цивилизация предполага доставяне на малко повече свобода на индивида понякога, а не само неговото обезценяване.



Тема Re: Индиански въпрос за произходнови [re: ssonia]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано24.09.04 22:53



Всяка развита цивилизация предполага пълен контрол върху индивида. Цивилизацията напълно го смачква, обезличава и подчинява на правила, обслужващи малък кръг привилегировани олигарси...

Защо разбираш жертвоприношенията просто като умъртвяване? Тези "съвременни жертвоприношения", за които говори, са просто убийства... както напр. това, което днес носи името "война" няма нищо общо с войната...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Всички теми**Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.