Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:48 21.05.24 
Непрофесионални
   >> Индианци
Всички теми * *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Тема Re: Индиански въпрос за произходнови [re: ssonia]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано26.09.04 17:06



Доста елементарно разсъждение. Мъжът и жената са различни и всеки си има място и роля...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Няма случайности...нови [re: Black Wolf]  
Авторxavon (Нерегистриран)
Публикувано26.09.04 17:07



?????
Много изчерпателно, благодаря!



Тема Re: Няма случайности...нови [re: Black Wolf]  
Автор ssonia (белЪ)
Публикувано26.09.04 18:14



Не е нужно човек да се примирява с каквото и да е, когато не му харесва. Достатъчно е просто да излезе от средата и да не се ползва от нещата, които му е предоставила. Слаба Богу, по света все още има места, където човек може да се оттегли и да започне природния живот, който му харесва.

Самата среда трудно ще се промени, освен ако не стане катаклизъм, който да затрие цивилизацията и останалите живи щат не щат пак да започнат племенен живот. Нещата се повтарят

Не знам дали ще ме разбереш, но като кандидат-мъдра стрина ще кажа, че щом семето ТРЯБВА да порасне - това е все още лошо, т.е. семето няма воля; по- добре е то да ИСКА да порасне. Когато има ИСКА, тогава въобще не се налага да се обяснява за случайности и че те не са такива



Тема Re: Индиански въпрос за произходнови [re: Kaнтaka]  
Автор ssonia (белЪ)
Публикувано26.09.04 18:17



Може и да стои наравно, или по-високо, не знам, изказвам само предположения

Зависи и от конкретната ситуация



Тема Re: Индиански въпрос за произходнови [re: Black Wolf]  
Автор ssonia (белЪ)
Публикувано26.09.04 18:22



Елементарно, но от гледна точка на съвременните схващания

Добре де, Черен Вълк, ще ми кажеш ли кой в едно индианско общество се занимава пряко с лов и с воюване? Питам съвсем сериозно, за да не говоря с предположения.

И още нещо - индианските общества не са ли патриархални?



Тема Re: Индиански въпрос за произходнови [re: ssonia]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано26.09.04 18:45



Какво значи "патриалхални"? Никъде няма изцяло "патриархални" и "матриархални" общества... Тези определения са научни фикции, с които разни професори се мъчат да си обяснят (и да ни обяснят) света.
В индианските общества мъжете и жените съставят хармонично цяло. Оставайки си различни.

За лова и воюването - ясно кой... Но напр. воинът тръгва на поход с 2-3 чифта запасни мокасини. Ако някоя жена не ги е ушила и походът е под въпрос.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Няма случайности...нови [re: ssonia]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано26.09.04 18:47



Не мисля, че човешката воля е висшия фактор на този свят...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Няма случайности...нови [re: Black Wolf]  
Автор ssonia (белЪ)
Публикувано26.09.04 18:50



Визирах волята на семето, не човешката



Тема Re: Индиански въпрос за произходнови [re: Black Wolf]  
Автор ssonia (белЪ)
Публикувано26.09.04 19:04



Да - в такъв случай ще питам още нещо - кой е казал, че жените могат и трябва, и е достатъчно да вършат това и това, а мъжете онова и онова? Кой е определил и откъде идва тази наречена от теб хармония? Откъде идва и тази аксиоматична увереност, че мъжете и жените са различни?

Ловът и войната са най-интересните и водещи до развитие дейности /в племенния живот, разбира се/. А женските същества са не по-лоши ловци и воини от мъжките, и в природата може да се види това

Шиенето на мокасини е един вид неблагодарна, скучна и черна работа, донякъде работа за помощен "персонал". Това имам предвид под патриархалност. А че понятията са научни фикции съм съгласна



Тема Аха, феминизъм...нови [re: ssonia]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано26.09.04 19:43



Това идва от силите (не става въпрос за физ. сила естествено), които имат мъжете и жените. Или които са им били дадени... Всеки си има медицина. Не може да се каже, кои са по-важни. Всички са еднакво важни, и в инд. култура ролята на жените се цени високо.

Да вземем напр. историята за Бялата Бизонова Жена... Женските същества в природата вършат черната работа... Напр. при лъвовете ловуват лъвиците, но мъжкия изпълнява роля, която те не могат да поемат - охраната на прайда. А по време на лов се намесват много рядко, но когато има нужда от цялата им сила (при лова на биволи напр.)...

А шиенете на мокасини е изкуство, в което индианките са влагали (и влагат) душа и сърце, цялото си чувство за красота и хармония... И когато лакотската жена иска да се раздели с мъжа си, просто изнася мокасините му пред типито.
Скоро напр. ще излезе една книга - "Вървейки по свещен начин", която засяга именно ролята и мястото на жената в инд. общество. Разбира се, и в другите книги по темата, които са излизали у нас, има интересни неща за "мъжете и жените"...

Знаеш ли, този въпрос за мъжете и жените в индианските племена и е много по-сложен, и същевременно много по-прост... Те са му намерили мярката много отдавна. Честно да ти кажа, на мен ми е нещо неинтересен...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Всички теми**Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.