Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:11 21.05.24 
Непрофесионални
   >> Индианци
Всички теми * *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Тема Re: :)нови [re: Пyшилиcт]  
Автор ssonia (белЪ)
Публикувано26.09.04 00:32



Да, грешно споменах ензими за никотиновата зависимост. Не знам какво значи психологическа, но май е доказано, че зависимостта е много свързана с едни никотинови рецептори в мозъка, които, от своя страна, когато не са наситени, блокират продукцията на определени невромедиатори, а тяхната липса от още по-своя страна пречи изключително много на правилното самоусещане на човека и започват проблемите.

Пак повтарям, добре е да се знае, особено ако се интересуваш от индианци, че тази раса в голям процент няма добра ензимна обработка на алкохола - оттук и честият алкохолизъм. Това, разбира се, не е нещо, от което трябва да се срамува която и да е раса



Тема Re: Индиански въпрос за произходнови [re: Пyшилиcт]  
Автор ssonia (белЪ)
Публикувано26.09.04 00:45



Нямам предвид дрехи, лули и т.н. По-скоро имам предвид предмети, които ти улесняват живота и до които много хора имат достъп. Мислиш ли, че само едно племе би могло да измисли компютър и да го ползва? пътят до компютъра е доста дълъг и е изисквал целоживотната работа на страшно много човеци, които, повярвай ми, не са живели в племе.

Може би си ме разбрал грешно за вълците. Не знам и защо реши, че деля животните на добри и лоши. Дадох ги просто като аналогия с едно племе /може би те нямат жрец де/, но с най-добри чувства към тях.



Тема Re: Индиански въпрос за произходнови [re: Kaнтaka]  
Автор ssonia (белЪ)
Публикувано26.09.04 00:50



Под жестоки закони нямах предвид само вътреглутничните такива, а законите, които действат в цялостния контекст на глутницата, т.е. в природата.

А има ли индианец-единак? За Европа и Азия знам кои са единаците - отшелниците, някои от които понастоящем са светии



Тема Е, и?нови [re: ssonia]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано26.09.04 09:38



В какво виждаш тази "несвобода"? Ако разсъждаваме така, то от тези "несвободи" са избавени само умрелите...
Е, може истинското "освобождение" да е тогава...

Не е лесно да си жив!

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Индиански въпрос за произходнови [re: ssonia]  
Автор Пyшилиcт (wichasha)
Публикувано26.09.04 13:34



Според мен именно малките леснотийки в съвременния начин на живот (не напразно отбягвам "цивилизация") са тези които хитричко ти дърпат свободата. Някои, на пръв поглед удобства, всъщност само крадът време и сили. Правят хората мързеливи и т.н.

Лова, за разлика от съвременната работа, залага много повече на личните усилия. Няма работен ден, но няма и сигурен успех. Освен ако няма наистина добра ловна "медицина". Някои неща, които ни се струват по-трудни, всъщност са по-лесни. И обратно.

Що се отнася до естетическия усет и отразяването му в ежедневието. Докато отива сутринта за вода, жената може да види пеперуда, и като се върне да я избродира с мъниста или поркюпайн. В града колко често си виждала пеперуди, пък и нещо, което те кара да хванеш да рисуваш и т.н.



Тема Re: Индиански въпрос за произходнови [re: ssonia]  
Автор Пyшилиcт (wichasha)
Публикувано26.09.04 13:48



Кодекса или правилата, по които живеят е толкова общ, колкото и личен. Причината е, че в племето по-трудно се прави разлика (по я няма) между мен и теб, отколкото в съвременното общество.

Генетичния код може да не те притеснява много. Те, с всички походи които са правили, по какви ли не причини, не са били точно затворени. Освен това, лятото, около церемониите, пък и поради съображения за сигурност, са се събирали в доста големи лагери и често са си гостували. Не в "оня" смисъл!

За войната, едно време тя е била много по-различна от днешната. Не може да се каже, че е имало само зверски кланета (много жерти), нито, че са били особено миролюбиви. Идеята ми е, че когато един ирокез от горите потегля на война, той много добре може да ти назове причините - конкретен повод ако щеш. Ако питаш днес, няко "професионален войник", той ще ти каже - пари, или някоя странна националистична идея.

Редактирано от Пyшилиcт на 26.09.04 13:53.



Тема Re: Индиански въпрос за произходнови [re: ssonia]  
Автор Пyшилиcт (wichasha)
Публикувано26.09.04 14:03



За компютър нямам представа. Факт е обаче, че са имали това, от което имат нужда и са се сдобивали с нови неща. В това число - лъкове и стрели ако щеш. Тук не включвам коне и пушки. От друга страна обаче, все още не е съвсем ясно как са били построени пирамидите и т.н. В смисъл, някои познания (предпочитам леснотийки и чалъми) от едно време са се загубили.

Оставам с впечатление, че свързваш жрец с кръвопролитие, така ли е? Не съм останал с впечатление, че делиш животните на добри и лоши.



Тема Re: Индиански въпрос за произходнови [re: ssonia]  
Автор Пyшилиcт (wichasha)
Публикувано26.09.04 14:15



Не съм много съгласен, че в природата законите са по-жестоки. Това, че месото е във вакуумирана опаковка, не значи, че не съ резнали главата на пилето! Тези закони не са жестоки, те правят съществата по-истински - виждаш какво ядеш и знаеш как си го хванал, примерно! Нещо май не разбрах де!

Имало е хора, които са живеели извън племето. Понякога са били стари, друг път бедни, понякога и двете. Но има хора, които нарочно са го правили де, в смисъл, не са били изгонвани, просто са страняли.



Тема Re: Индиански въпрос за произходнови [re: Пyшилиcт]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано26.09.04 14:19



Трябва да се прави разлика между лов и убийства на животни (т.е. престъпление).
Индианците смятат, че ако се ловува според свещените закони, не можеш да хванеш нито едно животно, ако то доброволно не се съгласи на това. Затова те казват, че животните са благодетелите на човешкия род, които даряват телата си, за да живеят хората.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: :)нови [re: ssonia]  
Автор Пyшилиcт (wichasha)
Публикувано26.09.04 14:27



Казано честно, идеята за психологическо пристрастяване по ми харесва. В смисъл, аз от биология много не разбирам :))

Според мен, алкохолизма е нещо, от което трябва всяка раса да се срамува. Или поне да бяга от него, де да знам.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Всички теми**Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.