Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:55 21.05.24 
Непрофесионални
   >> Индианци
Всички теми * *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Тема Re: Няма случайности...нови [re: ssonia]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано26.09.04 19:46



Тя, ако си прочела внимателно, е заложена от друга воля, волята на тези над нас.

Всъщност може би трябваше да поясня, че в думите на тази инд. шаманка се визираха Тункашила (Праотците на света), а не нашите лични прадядовци...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Опазил Бог!...нови [re: Black Wolf]  
Автор ssonia (белЪ)
Публикувано26.09.04 20:57



Маскулинизъм, голяма мъжелюбка съм

Говориш за сили, които били дадени. Смело! Защото може да има някой, дори тук, който да разбира от тях и да е в контакт "Шамани" не се намират само в индианските общества. Както и да е.

Даваш за пример лъвовете, лъвът не само защитава, основната му функция е да опложда и всъщност за това лъвиците се грижат за него, защитата и без него ще се справи. А и биволи не могат да ловят мъжките - твърде тежки са и трудно ги догонват Ще дам за пример хиените, където женските са по-големи от мъжките и всъщност са иззели "техните" функции, или паяците, при които женската е много пъти по-голяма от мъжкия и дори го изяжда, след като я оплоди - при тях какви сили действат, или какви са им дадени? Лястовиците - при тях двата пола имат абсолютно еднакви функции /с изключение на чисто половите, разбира се/. Мечките и тигрите - там всеки се справя сам и си е самодостатъчен /събират се само за размножаване/. Охлювите - те пък са двуполови. Вирусите - ох, нямат пол. Дали тези, които са ти втълпили знанията за силите са знаели това? Знаели са, въпросът е, че не всичко, което се чете е чиста монета, необходим е личен опит, всичко друго е промиване на мозъци

Не е имало въпрос за положението на жените при индианците, понеже не им е стигал мозъка въобще до идеята, че може да съществува такъв въпрос. У нас, по време на турското иго също не е имало такъв въпрос и всичко се е смятало за уредено и оразмерено.

Знам, че няма да разбереш, не очаквам това, тъй като си намерил идеалното общество и нямаш очи за друго /никой не бяга от идеала, а и той държи яко/. Твоя воля



Тема Re: Опазил Бог!...нови [re: ssonia]  
Автор Umai Maia (тиха)
Публикувано27.09.04 01:02



В отговор на:

Не е имало въпрос за положението на жените при индианците, понеже не им е стигал мозъка въобще до идеята, че може да съществува такъв въпрос. У нас, по време на турското иго също не е имало такъв въпрос и всичко се е смятало за уредено и оразмерено.




А може би не е възникнал, защото жените не са имали нищо против.

Ссониа, този въпрос не трябва толкова общо да се обсъжда, защото племената са различни. В някои от тях може мъжете да са се държали зле с жените, а в други да са ги уважавали така, както днес в малко страни. И разликата не само по племена, а и по време в историята.

Необходимото Ми Зло


Тема Re: Индиански въпрос за произходнови [re: Kaнтaka]  
Автор Umai Maia (тиха)
Публикувано27.09.04 01:06



И аз, Кантака.
Но пък има още много неща, които мога да прочета и науча, преди да се доверя на впечатлението си...:(

Необходимото Ми Зло


Тема Re: Индиански въпрос за произходнови [re: ssonia]  
Автор Umai Maia (тиха)
Публикувано27.09.04 01:13



В отговор на:

Шиенето на мокасини е един вид неблагодарна, скучна и черна работа, донякъде работа за помощен "персонал".




Така мислят много хора сега. А тогава? Питам се ако една лакотска жена почувства, че ежедневната женска работа я ограничава, и реши да прави нещо друго, реши да ловува, или да се бие, или нещо друго - ще бъде ли спряна или презряна.

Необходимото Ми Зло


Тема Наистина има нужда от предпазливост...нови [re: ssonia]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано27.09.04 08:12



Виж, за лъвовете не е така... Женскиште нищо не могат да защитят, защото като се смени мъжкия в прайда и започне да убива малките, никоя лъвица не смее да защити собствените си лъвчета, защото ще и видят сметката веднага... И когато биволът се запъне да се бие, ако не се намеси лъва (или лъвовете - ако има повече от един мъжки), не се получама, май...
А и 5 лъвици могат да бъдат изгонени от 7-8 хиени от плячката, ако не дойде лъва да ги разгони...

Това ако говорим за лъвовете... Иначе всяко животно си е специфично. А относно силите...
Как да ти кажа... Различните хора приемат нещата по различен начин. На някои им "промиват" мозъка. На други си стои непромит до стапен, че нищо не забелязва... Различни хора, различни разбирания.

Смятам, че "модерността" тебе те държи яко и също си намерила идеалното обяснение. Знам, че няма да разбереш, не очаквам това...
Но в случая ми се струва, че не познаваш проблема, за да даваш такива категорични оценки.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Опазил Бог!...нови [re: Umai Maia]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано27.09.04 08:16



Абе... А може би мозакът им е стигнал за да разберат, че не е правилно този въпрос да се разглежда по този начин и нещата въобще не стоят така.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от Black Wolf на 27.09.04 08:20.



Тема Re: Индиански въпрос за произходнови [re: Umai Maia]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано27.09.04 08:19



Не, имало е такива жени... както и обратния случай при мъже. Известни са като "бердаши".

Но индианската жена осъзнава изцяло важната роля, която има в обществото - защото живота се гради до голяма степен върху нейните усилия и работа.
Индианците са имали нещо, което в съвременното общество е почни напълно непознато. Чувство за хармония... Много хора днес даже не могат да разберат какво е това в същност.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Индиански въпрос за произходнови [re: Kaнтaka]  
Автор Пyшилиcт (wichasha)
Публикувано27.09.04 11:32



С правилно впечатление си останала. Мислех, че няма нужда да го казвам. При ирокезите дори, в определена степен, са по-високопоставени. Т.нар. "клан мадърс". В прериите жените са имали достаработа, но надали защото мъжете са били мързеливи - човек, който може да се движи 3-4 дена без да спира надали е мързеливец!



Тема Re: Индиански въпрос за произходнови [re: ssonia]  
Автор Пyшилиcт (wichasha)
Публикувано27.09.04 11:46



Ами аз не съм дете на обществото. Не желая да се "справям" с него (предполагам има някакво навоварване в думата в смисъл на конфликт). В едновремешните племена тези конфликти са били по-редки и хората са знаели по-добре как да се справят с тях. Не мисля, че са обявили белия начин на живот за "гнил", поне не в смисъл на "гнилия капитализъм". По-скоро са го намирали за неправилен в смисъл - "Хора които замърсяват около себе си, един ден ще се сабудят, задушавайки се в собственото си легло." Не става дума за отхвърляне, а просто за търсене на по-истинското и по-правилното. Поне според мен е така.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Всички теми**Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.