Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:17 24.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re: Към Зиези - битката при р ДУЛОСУ и Талатинския царнови [re: easy]  
Автор dedo_minu (старо куче)
Публикувано17.12.08 13:56



Поздравления!
Не знаех че я има на български и току що си я поръчах





Тема .. и Михаил Сирийскинови [re: dedo_minu]  
Автор dedo_minu (старо куче)
Публикувано17.12.08 14:05



Михаил Сирийски
Според неговия разказ трима братя ( Хазар (ик), Булгари (иос) и трети с неизвестно име) се заселват в Европа, идвайки от клисурите на планината Имеон

Доста странно хармонира сведението на Михаил Сирийски с кипотезата за Веда Словена за преселение почти от тия земи. Само че ако няма съвпадение във времето, това може да говори за низ от преселвания.... Не случайно във Ведата те са три...



Тема ... и циганскиянови [re: Koлoжer]  
Автор dedo_minu (старо куче)
Публикувано17.12.08 15:28



Абе бъркаш иде от българската дума цирк и се превежда като циркаджияОчаквам с нетърпение да включиш и циганския за да "обясниш" някоя титла

Може да иде от ЧИРКА, ЧИРЯК или ЦИРЕЙ. Или от чирясло - за чукане на пипер в чутурата. Или на борцовата хватка ЧЕРЕК.
От циганския - иде от ЧОР (краде). В санскрита има 10 класа глаголи в три спрежения Глаголът - ЧОР (краде) е дал името на 10тия клас глаголи (по Панини). Тук ЧОР звучи актуално защото наследниците на ичиргу боила днес у насс КРАДАТ!


Това до тук е сммо майтап, макар че крадливите ни днешни боили никак не са майтап!

Със самоцелни лингвистични упражнения освен до смях, до никъде другаде не може да се стигне

Баила се използва още от преди 5000 г за означаване на издигане на висока длъжност в двореца. Фигурира на всеки ред от листата на шумерските царе...

Тук има една идея на Милош Сидоров - че много страни от живота на старите българи имат небесен контекстл
Бих добавил, че по някакъв начин (бих казал - по халдейски или което е същото - по оногурски) те са се изхитрили чрез системата на длъжности и йерархии да направят един модел на небето, движението на небесните тела в Слънчевата система, календара, както и да подчинят активната си дейност на цикличните небесни прояви - например на цикъла Новолуние, Нарастване на Луната, Пълнолуние и Разсип ....

Ако се изхожда от горната хипотеза и от хипотезата за старата Месопотамска приемстваност, тогава ИЧИУРГУ БАИЛА означава изгрев на звездното небе на две съзвездия по млечния път. Става дума за Оралото и Голямото куче...... ИЧ=Оралото(Орион) УРГУ=Голамо Куче БАИЛА=Издигат се нависоко . Тук ИЧИ : може и да се разбира като Оралото и Реката на небето (Млечния път=браздата) Даже имаше и народна приказка за орача дето впрегнал вълка да оре .....



Тема Re: ... и циганскиянови [re: dedo_minu]  
Автор Koлoжer ()
Публикувано17.12.08 16:08



Аз се чудех кво знаело това чората,чората а то виж от къде идвал прчкора.Иначе съм съгласен,че са се водили по лунния календар особенно жените ама на кво са мирисали не ми се ще и да си помислям





Тема Re: ... и циганскиянови [re: dedo_minu]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано17.12.08 20:33



Със самоцелни лингвистични упражнения освен до смях, до никъде другаде не може да се стигне

ами ние с теб само с това се занимаваме

аиде, ние сме лаици, но академичните светила, на основата на псевдолингвистика, изкараха българите тюрки, а чуфашите българи, и тем подобни небивалици

в същото време АБСОЛЮТНО НИКОЙ не обръща внимание на единствената ОБЕКТИВНА наука - АРХЕОЛОГИЯ

единствено проф. Рашо Рашев установи по археологически път, че българи и сармати е едно и също, но се предоверяваше на светилата бешевлиев и златарски, и заради тях твърдеше, че би трябвало да е съществувала тюркска върхушка в България, защото това били доказали въпросните велики учени

дедо, аз съм привърженик на твоите опити да свържеш българите с месопотамия, но самият ти си признаваш:

Със самоцелни лингвистични упражнения освен до смях, до никъде другаде не може да се стигне

единственият обективен извор, извън лингвистичните ни упражнения на нас с теб, е оновасведение, което твърди, че Гилгамеш /Билга мъж/ е дошъл от Балканите в Шумер

докато не бъдат аргументирано отхвърлени твърденията на българските археолози, че плочките от Градешница са по-стари от тези в Шумер, аз оставам на мнението си, че Шумерската култура се е развила, заради български преселници от Балканите в Шумер

и тогава, подкрепени с тези обективни факти, ние можем да си правим лингвистичните изследвания, и те престават да бъдат смешни

за латинска лингвистична основа на някои термини в късноантичния български език, аз дадох достатъчно добро обективно доказателство - 500 години римско владичество над българите

а ти ме хвърляш 5000 години назад, и ми говориш за боила в Шумер

аз най-малкото имам нещо против да е така, но просто кажи каква е връзката Балкани - Шумер, защото за мен е еднопосочна

Балкани ---> Шумер



Тема Re: .. и Михаил Сирийскинови [re: dedo_minu]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано17.12.08 20:39



ИМЕОН е старото "тракийско" име на Стара планина



Тема Re: .. и Михаил Сирийскинови [re: Ziezi]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано17.12.08 20:55



как тълкуваш съвременните имена на ИМЕОН - "Стара планина" и "Маторни гори"

на една конференция в София, след пламенната реч на Петър Добрев, че българите са дошли от ИМЕОН, аз станах и му показах ИМЕОН през прозореца - Стара планина се виждаше прекрасно

и още му казах, че по брой антични находки - каменни изображения на конник, който е аналог 100% на мадарския конник този ИМЕОН-Стара планина бие поне 1000 пъти всичкете му дадени примери, описани в книгите му

открити са десетки хиляди антични плочки с изображение на "мадарски конник" и то ИМЕННО в ИМЕОН

Стара планина ! Българската Прародина !

Редактирано от Ziezi на 17.12.08 20:58.



Тема а Шумер не е ли германска дума?нови [re: Ziezi]  
Автор Д-p OxБoли (майсторът)
Публикувано17.12.08 23:24



шумер=summer=Sommer, т.е. на юг, където е все лято. С прости думи: влиянието на Балканите в Шумер е чрез изгоненоите готи от варненско - част на север, част - на юг...



Редактирано от Д-p OxБoли на 17.12.08 23:25.



Тема Re: а Шумер не е ли германска дума?нови [re: Д-p OxБoли]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано17.12.08 23:49



СЪМНА



Тема Re: а Шумер не е ли германска дума?нови [re: Ziezi]  
Автор Д-p OxБoли (майсторът)
Публикувано17.12.08 23:57



с какво "съмна" е по-подходящо от "самер", "зомер"?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.