Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:38 30.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Съществува ли единен български тип?нови  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано09.02.07 15:48



Според мен българите не могат да се характеризират с един единствен тип. Например не може да се сложи една или две снимки и да се каже "ей това е типичен българин". Верно че вече българските етнографски групи много са се омешали, но определено може да се каже, че има съществени разлики между родопчанин, торлак, тракиец, северняк и т.н. Рупците например са с големи глави, северняците пък, особено във Врачански окръг, са руси с бяла кожа/жените най-вече/, тракийци са предимно смугли с тъмни коси. Та какво мислите, съществува ли единен български тип?



Тема Re: Съществува ли единен български тип?нови [re: koмитa]  
Автор Meншeвиk (държавен враг)
Публикувано09.02.07 15:55



Има ПРЕОБЛАДАВАЩИ типове, мислещи ми типажо. И преобладаващ тип сред петте преобладаващи типове.

-:-
Inside my heart is breaking, but my smile still stays on.

Редактирано от Meншeвиk на 09.02.07 15:55.



Тема Re: Съществува ли единен български тип?нови [re: koмитa]  
Автор Gospod**** (Goto-slovenin)
Публикувано09.02.07 15:55



Единен тип нема нито една нация.

Има само типове, от които се срещат по повече в отделни региони, както си отбелезал. Нещата си идват на местото ако замениш рзсъжденията на ниво "нация" с регион.

Swaei nu, brothrjus meinai liubans, ik im Guth theins


Тема Re: Съществува ли единен български тип?нови [re: koмитa]  
Автор Meншeвиk (държавен враг)
Публикувано09.02.07 16:09



Та какво мислите, съществува ли единен български тип?

А ти как ще коментираш, че сред македонските българи преобладават антроп. типове, които не преобладават сред източните българи, а ги има в повечко сред сърбите?



Понеже в една друга тема ми обясни, че българите били различни от сърбите, как да коментираме мнението ти в една трета тема, че сърбите били асимилирали български шопи. Тоест тия шопи, наричащи се сега сърби, приличат ли на българите и какво следва от това за близостта между сърби и българи.

-:-
Inside my heart is breaking, but my smile still stays on.

Тема Re: Съществува ли единен български тип?нови [re: koмитa]  
Автор Boлk (Магичен)
Публикувано09.02.07 17:37



Това ли е най-важното?Изобщо не ми пука кой на кво прилича-важно е да се самосъзнава като българин.А за търсачите на чисти раси и генетични сходства ще кажа-вие на повече от 90% сте маймуни господа.Чисатокръвни.



Тема Не съществува!нови [re: koмитa]  
Автор д-pOxБoли (gotin)
Публикувано09.02.07 17:47



НЕ СЪЩЕСТВУВА ЕДИНЕН
американски тип,
мексикански тип,
бразилски тип,
съветски тип,
югославски тип,
британски тип,
германски тип,
френски тип,
гръцки тип,
БЪЛГАРСКИ ТИП,
фиромски тип,
албански тип....

Нациите не са етноси, а държавни образования. С изчезване на държавата, нациите могат да изчезнат - примери: югославска нация вече няма, съветска нация вече няма; от по-далечната история: византийци отдавна няма, ромейци и римлани - също (освен ако продължителите и не са ромите

).

Раждането на нации не е свързано с раждането на хора.



Тема Re: Съществува ли единен български тип?нови [re: koмитa]  
Автор 8ЯR (arian)
Публикувано09.02.07 17:52



Единен български тип съществува.
Може би не толкова като антропологически тип,а като психологически профил и културен феномен.

Миналото,настоящето и бъдещето на ГРАДИВОТО му може да бъде търсено,осъзнавано и преоткривано в НАРОДОПСИХОЛОГИЯТА на БРАТСКИТЕ НАРОДИ от Балканския полуостров.

"...днес, когато се обръщаме към изучаване на българската психика, не можем да кажем абсолютно нищо позитивно. Никъде не срещаме масово поведение на достойнство, на човешки характер, на убеденост. В цялото поведение на т. нар. народни маси има една огромна адаптация, консуматизъм от утопичен вид, който материално, икономически не се осъществява, но непрекъснато се осъществява психически…"

Владимир Свинтила,Етюди по народопсихология на българина



Тема Re: Съществува ли единен български тип?нови [re: Meншeвиk]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано09.02.07 21:34



Има ПРЕОБЛАДАВАЩИ типове, мислещи ми типажо

Има преобладаващи типове, които не си приличат помежду си. Ще го отречеш ли?



Тема Re: Съществува ли единен български тип?нови [re: Meншeвиk]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано09.02.07 21:39



А ти как ще коментираш, че сред македонските българи преобладават антроп. типове, които не преобладават сред източните българи, а ги има в повечко сред сърбите?

Обяснявам го с това, че източните българи са различни от западните, а пък сърбите до Морава, което прави 30% от всички сърби, са посърбени българи.


Тоест тия шопи, наричащи се сега сърби, приличат ли на българите и какво следва от това за близостта между сърби и българи

Следва по това че Златомир Загорчич, роден в Нови Сад, мяза на блъскан с тиган чех/словак/поляк, а Мариян Живкович, родом от Ниш мяза на чичо Гошо от Брезник.
Виждал ли си асъл сърбин? Щото аз съм виждал. Може да го определиш на всичко друго, но не и на българин.



Тема Re: Съществува ли единен български тип?нови [re: Boлk]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано09.02.07 21:40



Ми на мен ми пука, затова си пускам тема. Ти като няма кво да кажеш по същество, що въобще цирикаш?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.