Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:02 21.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Re: Съществува ли единен български тип?нови [re: koмитa]  
Автор errata (Berserk)
Публикувано12.02.07 05:38



Докато живеех в Европа винаги, когато видех някой европоид с азиатски черти, обикновено се окзаваше българин или някъде от региона. Така че преобладаващ тип определено има.

"In umbra, igitur, pugnabimus"


Тема Re: Съществува ли единен български тип?нови [re: errata]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано12.02.07 10:10



европоид с азиатски черти, обикновено се окзаваше българин

Мани мани, хванал съм се че умирам за българки с леко изразени азиатски черти.



Тема Re: Съществува ли единен български тип?нови [re: errata]  
Автор Meншeвиk (държавен враг)
Публикувано12.02.07 16:40



Проти му, Боже, то си не иска.



>:<>:<
Enema of the state.

Тема Re: Съществува ли единен български тип?нови [re: Meншeвиk]  
Автор Gospod**** (Goto-slovenin)
Публикувано12.02.07 16:54



Нещо инструкции ли ми даваш?
Не давай съвети на Господ.

Swaei nu, brothrjus meinai liubans, ik im Guth theins


Тема Как пък го докара, че тракийцитенови [re: koмитa]  
Автор ДeдoBиToдЪp (ген сек)
Публикувано12.02.07 19:07



са предимно смугли с тъмни коси?

Аз в частност съм от Пловдив, ама като вървя по улиците и смугли, и руси и кестеняви - бол.



Тема Re: Как пък го докара, че тракийцитенови [re: ДeдoBиToдЪp]  
Автор Meншeвиk (държавен враг)
Публикувано12.02.07 19:19



Аз в частност съм от Пловдив, ама като вървя по улиците и смугли, и руси и кестеняви - бол.

А аз като вървя по улиците на София, виждам чернокоси, руси, кестеняви, червенокоси, зеленокоси, розовокоси и синьокоси - бол! Да кажем, че има една наука, която гледа представителни извадки, а на предст. извадки гледа корените на косите, а не ползваните козметични продукти на "Лореал" и "Вела".

Същата наука отдавна е установила преобладаващия тип за цялото българско човечество, а си има разбивки и по области. Тракийци не са същите като македонските българи, а споменатите две групи не са същите като мизийците. Мизийците също си имат преобладаващи типове според конкретния регион. С просто око можеш да нацелиш варненец от видинчанин.

Има различни преобладаващи типове и в по-близко разположени селища. Например един клисурец никога няма да го сбъркаш с копривщанец или пирдопчанин.

>:<>:<
Enema of the state.


Тема Съжалявам но с просто око не мога да нацелянови [re: Meншeвиk]  
Автор ДeдoBиToдЪp (ген сек)
Публикувано12.02.07 20:10



варненец от видинчанин. Не съм нито антрополог, нито етнограф.
Поне дагота не проговорят де.


А смея да твърдя, че познавам и варненци и видинчани.

Та за това и попитах какви са тия изследвания и откога са. Защото поне от освобождението миграцията на населението е доста заселена, та към момента не ми се вярва да може да се установи лесно един плевенчанин корена му от Стара Загора ли е или от плевенско.
Такива изследвания мисля най-достоверно се правят чрез анализ и съпоставяне на ДНК, дали са правени такива проучвания?

Редактирано от ДeдoBиToдЪp на 12.02.07 20:11.



Тема Re: Съжалявам но с просто око не мога да нацелянови [re: ДeдoBиToдЪp]  
Автор Meншeвиk (държавен враг)
Публикувано12.02.07 20:14



Та за това и попитах какви са тия изследвания и откога са.

Първите, но не особено представителни, са правени още преди Освобождението. Имам резюме на едно от самия край на 19 век. Тези от 20 век са много - кеф ти Дрончилов, кеф ти Куун, кеф ти дори твърде представителната извадка на Дънов, който освен другите работи, също е мерил тикви.

Последното, за което знам, е това на прехваления Йордан Йорданов. Съгласен съм с цифричките му, но не и със заблуждаващата терминология, която няма да намериш в речника на антрополозите.

>:<>:<
Enema of the state.


Тема Извинявай, но последните от коя година са?нови [re: Meншeвиk]  
Автор ДeдoBиToдЪp (ген сек)
Публикувано12.02.07 20:46



Щото не ми говори нищо името Йорданов.

Пак казвам, след освобождението, а и след 44-та миграцията се засилва доста, та месъмнява цифрите да са валидни.
Например Димитровград - ако половината му население е от околността, останалата половина е от цяла България.
За София пък да не говорим.
Казах, че съм от Пловдив, но дядо ми е от старозагорско, а имам братовчеди в Пазарджик, Ямбол, София, даже Бургас. И едва ли съм само аз - тъста е от Родопско градче, а тъщата от Видинско.
Зетя /на сестра ми мъжа/ пък дядо му и баба му са от Габрово. Ако седна още да мисля и към познатите...
Наистина май нямало е един български тип, но до 50 години ще има.



Тема Re: Извинявай, но последните от коя година са?нови [re: ДeдoBиToдЪp]  
Автор Meншeвиk (държавен враг)
Публикувано12.02.07 20:54



Щото не ми говори нищо името Йорданов.

Не се притеснявай, не си изгубил много. Гусин Йордан Йорданов е "светило" на БАН, които миналата година му издадоха луксозната "Антропология на на населението на България в края на XX век". Явно памфлетът си има щедри спонсори, защото дебелото двуезично издание с твърди корици се продава само за 10 кинта.
Тъй че е доста пресен, а и всеобхватен по области.

Наистина май нямало е един български тип, но до 50 години ще има.

Аз съм от твърдите детерминисти и не мисля, че е предопределено това, за което намекваш. Опитвам се да гледам оптимистично на демографските промени.

>:<>:<
Enema of the state.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.